Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018PC0894

    Predlog UREDBA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o nekaterih vidikih varnosti v letalstvu v zvezi z izstopom Združenega kraljestva Velika Britanija in Severna Irska iz Evropske unije

    COM/2018/894 final

    Bruselj, 19.12.2018

    COM(2018) 894 final

    2018/0434(COD)

    Predlog

    UREDBA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA

    o nekaterih vidikih varnosti v letalstvu v zvezi z izstopom Združenega kraljestva Velika Britanija in Severna Irska iz Evropske unije

    (Besedilo velja za EGP)


    OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

    1.OZADJE PREDLOGA

    Razlogi za predlog in njegovi cilji

    Združeno kraljestvo je 29. marca 2017 v skladu s členom 50 Pogodbe o Evropski uniji predložilo uradno obvestilo o nameri o izstopu iz Unije. To pomeni, da bo od 30. marca 2019 (datum izstopa) za Združeno kraljestvo prenehala veljati primarna in sekundarna zakonodaja Unije, če sporazum o izstopu 1 ne bo ratificiran. Združeno kraljestvo bo s tem postalo tretja država.

    Izstop Združenega kraljestva iz Unije brez sporazuma vpliva zlasti na veljavnost certifikatov in licenc, ki so bili izdani v Združenem kraljestvu na podlagi Uredbe (EU) št. 2018/1139 2 , ter izvedbenih in delegiranih aktov, sprejetih na podlagi navedene uredbe ali Uredbe (ES) št. 216/2008 3 .

    V Sporočilu Komisije z naslovom Priprave na izstop Združenega kraljestva iz Evropske unije 30. marca 2019: načrt ukrepov za nepredvidljive razmere 4 so določeni ukrepi za nepredvidljive razmere, ki bodo uvedeni v primeru, da na datum izstopa ne bo začel veljati sporazum o izstopu. Komisija je v tem sporočilu poudarila, da ne bo odpravljala pomanjkanja ukrepov na področju pripravljenosti zainteresiranih strani ali zamud pri njihovem izvajanju.

    Na področju varnosti v letalstvu lahko zainteresirane strani v večini primerov učinek izstopa Združenega kraljestva iz Evropske unije na certifikate in odobritve odpravijo z različnimi ukrepi, bodisi s „preusmeritvijo“ na organ za civilno letalstvo EU-27 bodisi že zdaj z vlogo za pridobitev certifikata tretje države, ki ga izda Agencija Evropske unije za varnost v letalstvu (v nadaljnjem besedilu: Agencija), z učinkom na datum izstopa („zgodnja vloga“).

    Vendar pa za razliko od drugih področij prava Unije v nekaterih primerih fizične in pravne osebe ne morejo omiliti motenj v EU-27. Zato je Komisija v navedenem sporočilu napovedala, da bo predlagala ukrepe, ki bodo zagotovili nadaljnjo veljavnost certifikatov za nekatere letalske izdelke, dele, naprave in družbe.

    V zvezi z nekaterimi letalskimi izdelki („certifikati tipa“) in družbami („odobritve organizacijam“) Združeno kraljestvo v okviru svoje jurisdikcije po datumu izstopa znova prevzema vlogo „države projektiranja“ na podlagi Konvencije o mednarodnem civilnem letalstvu. Združeno kraljestvo lahko certifikate v svoji novi vlogi izda samo, če izpolnjuje zahteve iz Konvencije. Navedene odgovornosti trenutno izvaja Evropska agencija za varnost v letalstvu, v kateri Združeno kraljestvo sodeluje na podlagi članstva v EU.

    Zato je treba zagotoviti mehanizem za nadzorovane spremembe, ki zadevnim operaterjem in Agenciji omogoča dovolj časa za izdajo potrebnih certifikatov v skladu s členom 68 Uredbe (EU) 2018/1139, ob upoštevanju statusa Združenega kraljestva kot tretje države.

    Takšna podaljšana veljavnost bi morala biti časovno omejena na tisto, kar je nujno potrebno zaradi izstopa Združenega kraljestva iz sistema EU za varnost v letalstvu.

    Poleg tega za razliko od večine drugih področij prava Unije o blagu neveljavnost certifikatov ne vpliva le na dajanje na trg letalskih izdelkov, delov in naprav v EU, temveč tudi na njihovo dejansko uporabo, na primer pri vgradnji delov in naprav na zrakoplov EU-27. Kar zadeva izdelke, dele in naprave, je okvir letalstva urejen drugače kot številna druga področja pravnega reda Unije, kjer je koncept dajanja na trg osrednjega pomena. Uredba v okviru letalske varnosti neposredno določa, ali se del, izdelek ali naprava lahko uporabljajo, ne glede na to, ali so bili dani na trg. Sistem EU za varnost v letalstvu omogoča zanesljivo in nedvoumno izvajanje nadzora nad takimi izdelki, deli in napravami. Zato se zdi koristno obstoječi okvir uporabiti tudi kot podlago za predlagano uredbo, da se zagotovi skladnost z načeli varnosti v letalstvu.

    To zadeva le zelo omejeno število certifikatov, in sicer

    ·certifikate, ki jih izdajo proizvajalci („proizvodne organizacije“) pred datumom izstopa, ki potrjujejo skladnost novoproizvedenih izdelkov (razen zrakoplovov), delov in naprav, kar omogoča nadaljnjo uporabo v zrakoplovih in na njih (točka 21.A.163(c) Priloge I k Uredbi 748/2012);

    ·certifikate, ki jih izdajo vzdrževalne družbe („vzdrževalne organizacije“) pred datumom izstopa, ki potrjujejo skladnost izdelkov (vključno z zrakoplovi), delov in naprav, ki so jih vzdrževale navedene družbe (točka 145.A.75(e) Priloge II k Uredbi 1321/2014);

    ·enako za zrakoplov, razen kompleksnih zrakoplovov na motorni pogon (točka M.A.615(d) Priloge I k Uredbi 1321/2014); 

    ·enako za dele in naprave, nameščene na zrakoplovu, razen kompleksnih zrakoplovov na motorni pogon (točka M.A.615 (d) Priloge I k Uredbi 1321/2014);

    ·certifikate, ki jih izdajo vzdrževalna podjetja („vzdrževalne organizacije“) pred datumom izstopa, ki potrjujejo zaključek pregleda plovnosti za lahke zrakoplove v tako imenovani evropski kategoriji lahkih zrakoplovov 1 („ELA 1“, na primer nekatera jadralna letala ali lahka letala na motorni pogon) (točka 145.A.75(f) Priloge II k Uredbi 1321/2014);

    ·certifikate, ki jih izdajo družbe za nadzor skladnosti zrakoplova („organizacije za vodenje stalne plovnosti“) pred datumom izstopa, ki potrjuje „plovnost“ zrakoplova (točki M.A.711(a).4 in M.A.711(b).1 Priloge I k Uredbi 1321/2014.

    Poleg tega so vsebina in izpiti nekaterih usposabljanj v okviru predloga podrobno urejeni v skladu s pravom Unije in so sestavljeni iz standardiziranih modulov, ki bi morali biti običajno dokončani v eni državi članici, preden je mogoč prenos v jurisdikcijo druge države članice.

    Predlagane določbe ne bodo znižale zahtev glede varnosti ali okoljske učinkovitosti letalstva v Uniji. Predlog bo proizvajalcem iz EU-27 omogočil, da še naprej proizvajajo svoje izdelke, operaterji pa še naprej uporabljajo take izdelke v skladu z veljavnimi pravnimi zahtevami Unije. V nasprotju s tem bi prekinitev teh dejavnosti povzročila velike socialne in gospodarske težave. Pri zagotavljanju skladnosti organizacij z zakonodajo EU bo predlog zagotovil tudi varstvo potrošnikov in državljanov. 

    Evropski svet (člen 50) je 13. decembra 2018 ponovno pozval k okrepitvi prizadevanj, da bo EU na vseh ravneh pripravljena na posledice izstopa Združenega kraljestva, pri čemer je treba upoštevati vse možne rezultate. Ta akt je del svežnja ukrepov, ki jih Komisija sprejema v odgovor na ta poziv.

    Skladnost z veljavnimi predpisi s področja zadevne politike

    Ta predlagana uredba je mišljena kot lex specialis za obravnavo nekaterih posledic, ki izhajajo iz dejstva, da Uredba (EU) 2018/1139 ter izvedbeni in delegirani akti, sprejeti na njeni podlagi ter na podlagi Uredbe (EU) št. 216/2008, ne bodo več veljali za Združeno kraljestvo, in sicer samo v obsegu, ki je potreben za zagotovitev nadzorovanega prehoda na letalski trg EU-27. Predlagane določbe so omejene na tisto, kar je potrebno za preprečitev nesorazmernih motenj. Namenjene so tudi zgolj časovno omejeni uporabi. Sicer se bodo še naprej uporabljale splošne določbe navedenih aktov. Ta predlog je torej v celoti skladen z obstoječo zakonodajo in zlasti z Uredbo (EU) 2018/1139.

    Skladnost z drugimi politikami Unije

    Predlog se nanaša na varnost v letalstvu in dopolnjuje Uredbo Unije (ES) 2018/1139, in sicer je namenjen obravnavi posebnega položaja Združenega kraljestva, ki izstopa iz Unije brez sporazuma o izstopu.

    2.PRAVNA PODLAGA, SUBSIDIARNOST IN SORAZMERNOST

    Pravna podlaga

    Pravna podlaga je člen 100(2) Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU).

    Subsidiarnost (za neizključno pristojnost)

    Ker predlog dopolnjuje obstoječo zakonodajo Unije z določbami, ki omogočajo njihovo pravilno uporabo po izstopu Združenega kraljestva iz Unije, se lahko njen cilj doseže le z aktom na ravni Unije.

    Sorazmernost

    Predlagana uredba se šteje za sorazmerno, saj lahko prepreči nesorazmerne motnje, in sicer z omejeno in potrebno pravno spremembo, ki zajema potrebo po nadzorovani preusmeritvi na letalski trg EU-27. Ne presega tistega, kar je potrebno za dosego tega cilja, in ne vsebuje splošnejših sprememb ali kakršnih koli trajnih ukrepov.

    Izbira instrumenta

    Ta predlog vsebuje omejen sklop določb za obravnavo zelo specifičnega in enkratnega stanja. Zato je zaželeno, da se Uredba (EU) 2018/1139 in/ali izvedbeni in delegirani akti, sprejeti na podlagi navedene uredbe ter Uredbe (ES) št. 216/2008, ne spremenijo, temveč da se za omejeno časovno obdobje uvede samostojen akt. Običajne določbe o zadevnih certifikatih in licencah so zajete v Uredbi (EU) 2018/1139 in v njenih izvedbenih pravilih. Ob upoštevanju tega in nujnosti zadeve se zdi, da je uredba Evropskega parlamenta in Sveta edina ustrezna oblika pravnega akta.

    3.REZULTATI NAKNADNIH OCEN, POSVETOVANJ Z ZAINTERESIRANIMI STRANMI IN OCEN UČINKA

    Naknadne ocene/preverjanja ustreznosti obstoječe zakonodaje

    Ni ustrezno zaradi izjemne in enkratne narave dogodka, zaradi katerega je potreben ta predlog.

    Posvetovanja z zainteresiranimi stranmi

    Posebne okoliščine v zvezi s pogajanji o izstopu Združenega kraljestva iz Unije in nenehno spreminjajoče se razmere so predstavljale znatne omejitve glede možnosti za javno posvetovanje o predlogu. Ne glede na to so različne zainteresirane strani in predstavniki držav članic opozorili na izzive, ki se porajajo ob izstopu Združenega kraljestva iz EU, ter na možne rešitve zanje.

    Skupna tema stališč, ki so jih predložile različne zainteresirane strani, je bila potreba po regulativnem ukrepanju na posebnih področjih, na katerih zainteresirane strani ne morejo sprejeti svojih ukrepov ob nepredvidljivih razmerah za ublažitev negativnih posledic zaradi morebitne odsotnosti sporazuma o izstopu. Zlasti podjetja, ki proizvajajo, vzdržujejo ali upravljajo zrakoplove, so poudarila dejstvo, da se lahko njihovo poslovanje v EU-27 ustavi, če Združeno kraljestvo iz Unije izstopi brez kakršne koli ureditve. Zdi se, da je glavna težava dejansko v verjetni časovni vrzeli med izstopom brez kakršnega koli sporazuma in normalizacijo razmer v skladu s pravom Unije, bodisi z dodeljevanjem certifikatov tretjih držav podjetjem Združenega kraljestva bodisi s selitvijo proizvodnje v jurisdikcije EU-27. V tej časovni vrzeli bi skoraj vsi certifikati postali neveljavni. Veliko zainteresiranih strani je opozorilo na dejstvo, da je na svetovni ravni le omejeno število proizvajalcev za številne sestavne dele, ki se uporabljajo v zrakoplovih (npr. pnevmatike ali motorji za velike zrakoplove letalskih družb). Narava sodobnih operacij in proizvodnje, ki potekajo po načelu upoštevanja rokov, pomeni, da ne bo mogoče nadaljevati z dejavnostmi, če zadevni varnostni certifikati postanejo neveljavni.

    Zbiranje in uporaba strokovnih mnenj

    Poleg notranje pravne in tehnične analize so te informacije dodatno analizirali in preverili tehnični strokovnjaki Agencije Evropske unije za varnost v letalstvu (EASA), da bi zagotovili, da predlagani ukrep dosega svoj predvideni namen, vendar je hkrati omejen na to, kar je nujno potrebno.

    Ocena učinka

    Ocena učinka ni potrebna zaradi izjemne narave razmer in omejenih potreb obdobja, v katerem se izvaja sprememba statusa Združenega kraljestva. Na voljo ni bistveno različnih možnosti politike, razen predlagane.

    Temeljne pravice

    Predlog ne vpliva na uporabo ali varstvo temeljnih pravic.

    4.PRORAČUNSKE POSLEDICE

    Ni relevantno.

    5.DRUGI ELEMENTI

    Načrti za izvedbo ter ureditev spremljanja, ocenjevanja in poročanja

    Ni relevantno zaradi kratkotrajne narave predlaganega ukrepa.

    2018/0434 (COD)

    Predlog

    UREDBA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA

    o nekaterih vidikih varnosti v letalstvu v zvezi z izstopom Združenega kraljestva Velika Britanija in Severna Irska iz Evropske unije

    (Besedilo velja za EGP)

    EVROPSKI PARLAMENT IN SVET EVROPSKE UNIJE STA –

    ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije in zlasti člena 100(2) Pogodbe,

    ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

    po posredovanju osnutka zakonodajnega akta nacionalnim parlamentom,

    ob upoštevanju mnenja Evropskega ekonomsko-socialnega odbora 5 ,

    ob upoštevanju mnenja Odbora regij 6 ,

    v skladu z rednim zakonodajnim postopkom,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)Združeno kraljestvo je 29. marca 2017 predložilo uradno obvestilo o nameri o izstopu iz Unije v skladu s členom 50 Pogodbe o Evropski uniji. Pogodbi se za Združeno kraljestvo prenehata uporabljati z dnem začetka veljavnosti sporazuma o izstopu, sicer pa dve leti po uradnem obvestilu, torej od 30. marca 2019 naprej, razen če Evropski svet po dogovoru z Združenim kraljestvom soglasno sklene, da se to obdobje podaljša.

    (2)Glavni cilj Uredbe (EU) 2018/1139 Evropskega parlamenta in Sveta 7 je vzpostaviti in ohranjati enotno visoko raven varnosti v letalstvu v Uniji. V ta namen je bil vzpostavljen sistem certifikatov za različne letalske dejavnosti, da se dosežejo zahtevane ravni varnosti in omogoči potrebno preverjanje ter vzajemno priznavanje izdanih certifikatov.

    (3)Na področju varnosti v letalstvu lahko več zainteresiranih strani z različnimi ukrepi odpravi učinek izstopa Združenega kraljestva iz Unije na certifikate in odobritve. Navedeni ukrep vključuje prenos na organe civilnega letalstva 27 držav članic ali predložitev vloge pred datumom izstopa za izdajo certifikata s strani Agencije Evropske unije za varnost v letalstvu (v nadaljnjem besedilu: Agencija), ki začne veljati na dan izstopa ter samo pod pogojem, da Združeno kraljestvo postane tretja država.

    (4)Vendar pa za razliko od drugih področij prava Unije obstaja nekaj posebnih primerov, ko ni mogoče pridobiti certifikata iz druge države članice ali Agencije, saj Združeno kraljestvo v okviru svoje jurisdikcije po datumu izstopa znova prevzema vlogo „države projektiranja“ na podlagi Konvencije o mednarodnem civilnem letalstvu. Združeno kraljestvo pa lahko v tej novi vlogi certifikate izdaja šele, ko prevzame to vlogo, tj. ko pravo Unije preneha veljati za Združeno kraljestvo zaradi njegovega izstopa iz Unije.

    (5)Zato je treba vzpostaviti začasni mehanizem, da se podaljša veljavnost nekaterih certifikatov za varnost v letalstvu, zadevnim gospodarskim subjektom in Agenciji pa se tako omogoči dovolj časa za izdajo potrebnih certifikatov v skladu s členom 68 Uredbe (EU) 2018/1139, ob upoštevanju statusa Združenega kraljestva kot tretje države.

    (6)Trajanje podaljšanja veljavnosti certifikatov bi bilo treba omejiti na to, kar je nujno potrebno zaradi izstopa Združenega kraljestva iz sistema Unije za varnost v letalstvu.

    (7)Da se po potrebi omogoči dodaten čas za izdajo certifikatov zadevnim gospodarskim subjektom v skladu s členom 68 Uredbe (EU) št. 1139/2018, bi bilo treba na Komisijo prenesti pooblastilo za sprejemanje aktov v skladu s členom 290 Pogodbe o delovanju Evropske unije, da se podaljša obdobje veljavnosti certifikatov iz oddelka I Priloge k tej uredbi. Zlasti je pomembno, da se Komisija pri svojem pripravljalnem delu ustrezno posvetuje, tudi s strokovnjaki, in da se ta posvetovanja izvedejo v skladu z načeli iz Medinstitucionalnega sporazuma o boljši pripravi zakonodaje z dne 13. aprila 2016. Za zagotovitev enakopravnega sodelovanja pri pripravi delegiranih aktov Evropski parlament in Svet zlasti prejmeta vse dokumente sočasno s strokovnjaki iz držav članic, njuni strokovnjaki pa se sistematično lahko udeležujejo sestankov strokovnih skupin Komisije, ki zadevajo pripravo delegiranih aktov.

    (8)Poleg tega za razliko od večine drugih področij prava Unije o blagu neveljavnost certifikatov ne vpliva le na dajanje na trg letalskih izdelkov, delov in naprav v Uniji, temveč tudi na njihovo dejansko uporabo, na primer pri vgradnji delov in naprav na zrakoplove, ki opravljajo lete v Uniji. Izstop Združenega kraljestva ne bi smel vplivati na takšno uporabo letalskih izdelkov v Uniji.

    (9)Usposabljanje pilotov in mehanikov v okviru sistema Unije za varnost v letalstvu je strogo regulirano, moduli usposabljanja pa so usklajeni. Osebe, ki sodelujejo v modulu usposabljanja v eni državi, ne morejo vedno nadaljevati v drugi državi članici. Navedene posebne okoliščine bi bilo treba upoštevati pri ukrepih Unije ob nepredvidljivih razmerah.

    (10)Določbe te uredbe bi morale začeti veljati čim prej in bi se morale začeti načeloma uporabljati dan po tem, ko se Pogodbi prenehata uporabljati za Združeno kraljestvo in v njem, razen če do takrat začne veljati sporazum o izstopu, sklenjen z Združenim kraljestvom. Da pa bi bilo mogoče čim prej izvesti potrebne upravne postopke, bi bilo treba nekatere določbe uporabljati od začetka veljavnosti te uredbe –

    SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

    Člen 1

    Predmet urejanja in področje uporabe

    1.Ta uredba določa posebne določbe v zvezi z izstopom Združenega kraljestva Velika Britanija in Severna Irska (v nadaljnjem besedilu: Združeno kraljestvo) iz Evropske unije za nekatere letalske varnostne certifikate, izdane v skladu z Uredbo (ES) št. 216/2008 Evropskega parlamenta in Sveta 8 ali Uredbo (EU) 2018/1139 za fizične in pravne osebe, ki imajo glavni kraj poslovanja v Združenem kraljestvu, ter za nekatere primere v zvezi z usposabljanjem na področju letalstva.

    2.Ta uredba se uporablja za certifikate iz Priloge k tej uredbi, ki so veljavni na dan pred datumom začetka uporabe te uredbe in ki jih je izdal kateri koli od naslednjih subjektov:

    (a)Agencija Evropske unije za varnost v letalstvu (v nadaljnjem besedilu: Agencija) fizičnim ali pravnim osebam, ki imajo glavni kraj poslovanja v Združenem kraljestvu, kot je določeno v oddelku 1 Priloge;

    (b)fizične ali pravne osebe, ki so jih potrdili pristojni organi Združenega kraljestva, kakor je določeno v oddelku 2 Priloge.

    3.Poleg certifikatov iz odstavka 2 se ta uredba uporablja tudi za module teoretičnega usposabljanja iz člena 5.

    Člen 2

    Opredelitve

    Za namene te uredbe se uporabljajo ustrezne opredelitve iz Uredbe (EU) 2018/1139 ter delegiranih in izvedbenih aktov, sprejetih na podlagi navedene uredbe in Uredbe (EU) št. 216/2008.

    Člen 3

    Certifikati iz člena 1(2)(a)

    Certifikati iz člena 1(2)(a) ostanejo veljavni devet mesecev od datuma začetka uporabe te uredbe.

    Kadar je potreben dodaten čas za izdajo certifikatov v skladu s členom 68 Uredbe (EU) št. 1139/2018 zadevnim gospodarskim subjektom, lahko Komisija z delegiranimi akti podaljša obdobje veljavnosti iz prvega odstavka tega člena.

    Komisija se pred sprejetjem delegiranega akta posvetuje s strokovnjaki, ki jih imenujejo države članice, v skladu z načeli iz Medinstitucionalnega sporazuma o boljši pripravi zakonodaje z dne 13. aprila 2016.

    Komisija takoj po sprejetju delegiranega akta o njem sočasno uradno obvesti Evropski parlament in Svet.

    Člen 4

    Certifikati iz člena 1(2)(b)

    Certifikati iz člena 1(2)(b) v zvezi z uporabo izdelkov, delov in naprav ostanejo veljavni, da se omogoči njihova nadaljnja uporaba v zrakoplovu ali kot zrakoplov.

    Člen 5

    Prenos modulov teoretičnega usposabljanja

    Z odstopanjem od Uredbe Komisije (EU) št. 1178/2011 9 in Uredbe Komisije (EU) št. 1321/2014 10 pristojni organi držav članic ali Agencija, kakor je ustrezno, upoštevajo izpite, ki so bili opravljeni v okviru organizacij za usposabljanje pod nadzorom pristojnega organa Združenega kraljestva pred datumom začetka uporabe iz drugega pododstavka člena 10(2) te uredbe, kot da bi bili opravljeni v okviru organizacije za usposabljanje pod nadzorom pristojnega organa države članice.

    Člen 6

    Pravila in obveznosti v zvezi s certifikati, ki jih urejata člena 3 in 4

    1.Za certifikate, ki jih urejata člena 3 ali 4 te uredbe, veljajo pravila, ki se uporabljajo zanje v skladu z Uredbo (EU) 2018/1139 ter izvedbenimi in delegiranimi akti, sprejetimi na podlagi navedene uredbe ali Uredbe (ES) št. 216/2008. Agencija ima v zvezi s subjekti, ki imajo glavni kraj poslovanja v tretji državi, pooblastila, določena v Uredbi (EU) 2018/1139 ter v izvedbenih in delegiranih aktih, sprejetih na podlagi navedene uredbe in Uredbe (ES) št. 216/2008.

    2.Imetniki certifikatov iz členov 3 in 4 na zahtevo Agencije predložijo izvode vseh revizijskih poročil, ugotovitev in načrtov popravnih ukrepov v zvezi s certifikatom, ki so bili izdani v treh letih pred vložitvijo zahtevka. Če takšni dokumenti niso bili predloženi v rokih, ki jih je določila Agencija v svoji zahtevi, lahko Agencija odvzame ugodnosti, pridobljene v skladu s členom 3 ali 4, kakor je ustrezno.

    3.Imetniki certifikatov iz člena 3 ali 4 te uredbe nemudoma obvestijo Agencijo o vseh ukrepih organov Združenega kraljestva, ki bi lahko bili v nasprotju z njihovimi obveznostmi v skladu s to uredbo ali Uredbo (EU) 2018/1139.

    Člen 7

    Pristojni organ

    Za namene te uredbe in za nadzor imetnikov certifikatov iz člena 1(2) te uredbe Agencija deluje kot pristojni organ za subjekte iz tretjih držav na podlagi Uredbe (EU) 2018/1139 ter izvedbenih in delegiranih aktov, sprejetih na podlagi navedene uredbe ali Uredbe (ES) št. 216/2008.

    Člen 8

    Uporaba Uredbe Komisije (EU) št. 319/2012

    Uredba Komisije (EU) št. 319/2014 11 o taksah in pristojbinah, ki jih zaračunava Evropska agencija za varnost v letalstvu, se uporablja za pravne in fizične osebe s certifikati iz člena 1(2) te uredbe pod enakimi pogoji kot za imetnike ustreznih certifikatov, ki so bili izdani pravnim ali fizičnim osebam iz tretjih držav.

    Člen 9

    Sprejemljivi načini izpolnjevanja in smernice

    Agencija lahko v skladu s členom 76(3) Uredbe (EU) 2018/1139 izda sprejemljive načine izpolnjevanja in smernice za uporabo te uredbe.

    Člen 10

    Začetek veljavnosti in uporaba

    1.Ta uredba začne veljati dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

    2.Uporablja se od dneva, ki sledi dnevu, ko za Združeno kraljestvo in v njem prenehata veljati Pogodbi v skladu s členom 50(3) Pogodbe o Evropski uniji.

    Člen 5 pa se uporablja od dneva začetka veljavnosti te uredbe.

    3.Ta uredba se ne uporablja, če do datuma iz prvega odstavka 2 začne veljati sporazum o izstopu, sklenjen z Združenim kraljestvom v skladu s členom 50(2) Pogodbe o Evropski uniji.

    Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

    V Bruslju,

    Za Evropski parlament    Za Svet

    Predsednik    Predsednik

    (1)     https://ec.europa.eu/commission/sites/beta-political/files/draft_withdrawal_agreement_0.pdf .
    (2)    Uredba (EU) 2018/1139 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 4. julija 2018 o skupnih pravilih na področju civilnega letalstva in ustanovitvi Agencije Evropske unije za varnost v letalstvu ter spremembi uredb (ES) št. 2111/2005, (ES) št. 1008/2008, (EU) št. 996/2010, (EU) št. 376/2014 ter direktiv 2014/30/EU in 2014/53/EU Evropskega parlamenta in Sveta ter razveljavitvi Uredbe (ES) št. 552/2004 in (ES) št. 216/2008 Evropskega parlamenta in Sveta ter Uredbe Sveta (EGS) št. 3922/91 (UL L 212, 22.8.2018, str. 1).
    (3)    Uredba (ES) št. 216/2008 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 20. februarja 2008 o skupnih predpisih na področju civilnega letalstva in ustanovitvi Evropske agencije za varnost v letalstvu in razveljavitvi Direktive Sveta 91/670/EGS, Uredbe (ES) št. 1592/2002 in Direktive 2004/36/ES (UL L 79, 19.3.2008, str. 1).
    (4)    COM(2018) 880 final, 13.11.2018.
    (5)    UL C […], […], str. […].
    (6)    UL C […], […], str. […].
    (7)    Uredba (EU) 2018/1139 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 4. julija 2018 o skupnih pravilih na področju civilnega letalstva in ustanovitvi Agencije Evropske unije za varnost v letalstvu ter spremembi uredb (ES) št. 2111/2005, (ES) št. 1008/2008, (EU) št. 996/2010, (EU) št. 376/2014 ter direktiv 2014/30/EU in 2014/53/EU Evropskega parlamenta in Sveta ter razveljavitvi Uredbe (ES) št. 552/2004 in (ES) št. 216/2008 Evropskega parlamenta in Sveta ter Uredbe Sveta (EGS) št. 3922/91 (UL L 212, 22.8.2018, str. 1).
    (8)    Uredba (ES) št. 216/2008 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 20. februarja 2008 o skupnih predpisih na področju civilnega letalstva in ustanovitvi Evropske agencije za varnost v letalstvu in razveljavitvi Direktive Sveta 91/670/EGS, Uredbe (ES) št. 1592/2002 in Direktive 2004/36/ES (UL L 79, 19.3.2008, str. 1).
    (9)    Uredba Komisije (EU) št. 1178/2011 z dne 3. novembra 2011 o tehničnih zahtevah in upravnih postopkih za letalsko osebje v civilnem letalstvu v skladu z Uredbo (ES) št. 216/2008 Evropskega parlamenta in Sveta (UL L 311, 25.11.2011, str. 1).
    (10)    Uredba Komisije (EU) št. 1321/2014 z dne 26. novembra 2014 o stalni plovnosti zrakoplovov in letalskih izdelkov, delov in naprav ter o potrjevanju organizacij in osebja, ki se ukvarjajo s temi nalogami (UL L 362, 17.12.2014, str. 1).
    (11)    Uredba Komisije (EU) št. 319/2014 z dne 27. marca 2014 o taksah in pristojbinah, ki jih zaračunava Evropska agencija za varnost v letalstvu, in razveljavitvi Uredbe (ES) št. 593/2007 (UL L 95, 28.3.2014, str. 58).
    Top

    Bruselj, 19.12.2018

    COM(2018) 894 final

    PRILOGA

    k

    predlogu uredbe Evropskega parlamenta in Sveta

    o nekaterih vidikih varnosti v letalstvu v zvezi z izstopom Združenega kraljestva Velika Britanija in Severna Irska iz Evropske unije


    PRILOGA

    Seznam fizičnih ali pravnih oseb iz člena 1.

    Oddelek 1: Certifikati, ki jih Agencija Evropske unije za varnost v letalstvu (v nadaljnjem besedilu: Agencija) izdaja fizičnim ali pravnim osebam z glavnim krajem poslovanja v Združenem kraljestvu ter za zrakoplove iz

    1.1. poddela B dela 21 Uredbe (EU) št. 748/2012 (certifikat tipa in certifikat tipa z omejitvami)

    1.2. poddela D dela 21 Uredbe (EU) št. 748/2012 (odobritev sprememb certifikatov tipa in certifikatov tipa z omejitvami)

    1.3. poddela E dela 21 Uredbe (EU) št. 748/2012 (dodatni certifikati tipa)

    1.4. poddela M dela 21 Uredbe (EU) št. 748/2012 (odobritve v zvezi s popravili)

    1.5. poddela O dela 21 Uredbe (EU) št. 748/2012 (dovoljenja po odredbi o evropskem tehničnem standardu)

    1.6. poddela J dela 21 Uredbe (EU) št. 748/2012 (odobritev projektivne organizacije)

    Oddelek 2: Certifikati, ki jih izdajajo pravne in fizične osebe, potrjene s strani pristojnih organov Združenega kraljestva, fizičnim in pravnim osebam ter za zrakoplove iz

    2.1. točke 21.A.163(c) poddela G Uredbe (EU) št. 748/2012 (dovoljenja za sprostitev v uporabo izdelkov, delov in naprav)

    2.2. točke 145.A.75(e) dela 145 Uredbe (EU) št. 1321/2014 (potrdila o sprostitvi v uporabo ob zaključku vzdrževanja)

    2.3. točke 145.A.75(f) dela 145 Uredbe (EU) št. 1321/2014 (potrdila o pregledu plovnosti za zrakoplove ELA1)

    2.4. točke M.A.615(d) poddela F dela M Uredbe (EU) št. 1321/2014 (potrdila o sprostitvi v uporabo ob zaključku vzdrževanja)

    2.5. točke M.A.615(e) poddela F dela M Uredbe (EU) št. 1321/2014 (potrdila o pregledu plovnosti za zrakoplove ELA1)

    2.6. točke M.A.711(a)(4) ali (b)(1) poddela G dela M Uredbe (EU) št. 1321/2014 (potrdila o pregledu plovnosti in njihovo podaljšanje)

    Top