EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018PC0894

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS lennundusohutuse teatavate aspektide kohta seoses Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi liidust väljaastumisega

COM/2018/894 final

Brüssel,19.12.2018

COM(2018) 894 final

2018/0434(COD)

Ettepanek:

EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS

lennundusohutuse teatavate aspektide kohta seoses Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi liidust väljaastumisega

(EMPs kohaldatav tekst)


SELETUSKIRI

1.ETTEPANEKU TAUST

Ettepaneku põhjused ja eesmärgid

Ühendkuningriik esitas 29. märtsil 2017 Euroopa Liidu lepingu artikli 50 kohase teate oma kavatsuse kohta EList välja astuda. See tähendab, et kui väljaastumislepingut 1 ei ratifitseerita, lõpetatakse liidu esmase ja teisese õiguse kohaldamine Ühendkuningriigi suhtes alates 30. märtsist 2019 (edaspidi „väljaastumise kuupäev“). Sel hetkel saab Ühendkuningriigist kolmas riik.

Ühendkuningriigi väljaastumine liidust ilma lepinguta mõjutab eelkõige selliste Ühendkuningriigist pärit sertifikaatide ja litsentside kehtivust, mis on välja antud määruse (EL) 2018/1139 2 kohaselt ning selle alusel või määruse (EÜ) nr 216/2008 3 alusel vastu võetud rakendusaktide ja delegeeritud õigusaktide kohaselt.

Komisjoni teatises „Valmistumine Ühendkuningriigi väljaastumiseks Euroopa Liidust 30. märtsil 2019: erandolukorra tegevuskava“ 4 on käsitletud erandolukorra meetmeid, mida komisjon kavatseb rakendada, kui väljaastumisleping ei jõustu väljaastumise kuupäeval. Selles teatises on komisjon rõhutanud, et need meetmed ei korva sidusrühmade valmisolekumeetmete puudumist ega viivitusi nende rakendamises.

Lennundusohutuse valdkonnas saavad sidusrühmad Ühendkuningriigi Euroopa Liidust väljaastumise mõju sertifikaatidele ja tunnustustele enamikul juhtudel kõrvaldada erinevate meetmete abil. Muu hulgas võib teha koostööd mõne EL 27 tsiviillennundusametiga või taotleda juba praegu Euroopa Lennundusohutusameti (edaspidi „amet“) poolt välja antavat kolmanda riigi sertifikaati, mis hakkaks kehtima väljaastumise kuupäevast (edaspidi „varane kohaldamine“).

Erinevalt liidu õiguse muudest valdkondadest esineb siin aga juhtumeid, kus füüsilised ja juriidilised isikud ei saa EL 27 riikides häireid leevendada. Seepärast teatati eespool nimetatud komisjoni teatises, et komisjon teeb ettepaneku meetmete kohta, millega tagatakse sertifikaatide jätkuv kehtivus teatavate lennundustoodete, osade, seadmete ja äriühingute puhul.

Seoses teatavate lennundustoodete (tüübisertifikaadid) ja äriühingutega (organisatsiooni sertifikaadid) omandab Ühendkuningriik oma jurisdiktsioonis alates väljaastumise kuupäevast rahvusvahelise tsiviillennunduse konventsiooni kohaselt projekteerimisriigi rolli. Ühendkuningriik võib selles uues rollis sertifikaate välja anda üksnes juhul, kui ta järgib konventsiooni alusel kehtestatud nõudeid. Neid kohustusi täidab praegu Euroopa Lennundusohutusamet, milles Ühendkuningriik osaleb ELi liikmesuse alusel.

Seepärast on vaja tagada kontrollitud muutuse mehhanism, et jätta asjaomastele ettevõtjatele ja ametile piisavalt aega vajalike sertifikaatide väljaandmiseks määruse (EL) 2018/1139 artikli 68 alusel, võttes arvesse Ühendkuningriigi kolmanda riigi staatust.

Selline pikendatud kehtivusaeg peaks olema piiratud ajaga, mis on hädavajalik, et võtta arvesse Ühendkuningriigi lahkumist ELi lennundusohutussüsteemist.

Erinevalt enamikust kaupu käsitlevatest liidu õigusaktidest ei avalda sertifikaatide kehtetus mõju mitte turule laskmisele, vaid lennundustoodete, osade ja seadmete tegelikule kasutamisele ELis, näiteks osade ja seadmete paigaldamisele EL 27 õhusõidukile. Seoses toodete, osade ja seadmetega on lennundusraamistik reguleeritud teisiti kui paljud muud liidu õiguse valdkonnad, kus on kesksel kohal turule laskmise mõiste. Lennundusohutuse raamistikus määratakse määrusega otseselt kindlaks, kas osa, toodet või seadet võib kasutada, olenemata sellest, kas see on turule lastud. ELi lennundusohutussüsteem võimaldab selliste toodete, osade ja seadmete üle usaldusväärselt ja üheselt järelevalvet teostada. Seega peetakse mõistlikuks kasutada olemasolevat raamistikku ka kavandatava määruse alusena, et tagada vastavus lennundusohutuse põhimõtetele.

See puudutab ainult väga piiratud arvu sertifikaate:

·tootjate („tootjaorganisatsioonid“) poolt enne väljaastumise kuupäeva välja antud sertifikaadid, mis tõendavad uute toodete (v.a õhusõidukite), osade ja seadmete vastavust nõuetele ning võimaldavad nende jätkuvat kasutamist õhusõidukis (määruse 748/2012 I lisa punkti 21.A.163 alapunkt c);

·hooldusettevõtjate („hooldusorganisatsioonid“) poolt enne väljaastumise kuupäeva välja antud sertifikaadid, mis tõendavad nende poolt hooldatud toodete (sh õhusõidukite), osade ja seadmete vastavust nõuetele (määruse 1321/2014 II lisa punkti 145.A.75 alapunkt e);

·sama õhusõidukite, v.a keerukate mootoriõhusõidukite puhul (määruse (EÜ) nr 1321/2014 I lisa punkti M.A.615 alapunkt d); 

·sama õhusõidukitele, v.a keerukatele mootoriõhusõidukitele paigaldatud osade ja seadmete puhul (määruse 1321/2014 I lisa punkti M.A.615 alapunkt d);

·hooldusettevõtjate („hooldusorganisatsioonid“) poolt enne väljaastumise kuupäeva välja antud sertifikaadid, mis tõendavad kategooria ELA1 kergete õhusõidukite (nt teatavad purilennukid või kerged mootoriga õhusõidukid) lennukõlblikkuse kontrolli tegemist (määruse 1321/2014 II lisa punkti 145.A.75 alapunkt f);

·õhusõiduki nõuetele vastavust kontrollivate ettevõtjate („jätkuvat lennukõlblikkust korraldavad organisatsioonid“) poolt enne väljaastumise kuupäeva välja antud sertifikaadid, mis tõendavad õhusõiduki lennukõlblikkust (määruse 1321/2014 I lisa punkti M.A.711 alapunkti a alapunkt 4 ja punkti M.A.711 alapunkti b alapunkt 1).

Liidu õiguses reguleeritakse üksikasjalikult ettepanekus käsitletud teatavate koolituste sisu ja eksameid. Need koosnevad standardsetest moodulitest, mis tuleks tavaliselt läbi viia ühes liikmesriigis, enne kui on võimalik üleviimine teise liikmesriigi jurisdiktsiooni.

Kavandatavad sätted ei vähenda liidu lennundusohutuse ega lennunduse keskkonnatoimega seotud nõudeid. Ettepanekuga lubatakse EL 27 tootjatel jätkata oma toodete valmistamist ning käitajatel jätkata selliste toodete kasutamist kooskõlas kohaldatavate liidu õigusnormidega. Just nende tegevuste katkemine põhjustaks märkimisväärseid sotsiaalseid ja majanduslikke probleeme. Selleks et tagada ELi õiguse järgimine organisatsioonide poolt, tagatakse ettepanekuga ka tarbijate ja kodanike kaitse. 

Euroopa Ülemkogu (artikkel 50) kutsus 13. detsembril 2018 taas üles intensiivistama tööd, mida tehakse, et valmistuda kõikidel tasanditel Ühendkuningriigi väljaastumisest tulenevateks tagajärgedeks, võttes arvesse kõiki võimalikke tulemusi. Käesolev õigusakt on osa meetmete paketist, mille komisjon kõnealusele üleskutsele vastamiseks vastu võtab.

Kooskõla poliitikavaldkonnas praegu kehtivate õigusnormidega

Kavandatav määrus on lex specialis, mis käsitleks mõningaid tagajärgi, mis tulenevad asjaolust, et määrust (EL) 2018/1139 ning selle ja määruse (EL) nr 216/2008 alusel vastu võetud rakendusakte ja delegeeritud õigusakte ei kohaldata enam Ühendkuningriigi suhtes. Neid kohaldatakse ainult määral, mis on vajalik EL 27 lennundusturule kontrollitud ülemineku tagamiseks. Esildatud tingimused piirduvad sellega, mis on vajalik, et vältida ebaproportsionaalseid häireid. Samuti on ette nähtud, et need kehtivad ainult piiratud aja jooksul. Muus osas jäävad nende õigusaktide üldsätted kehtima. Käesolev ettepanek on seega täielikult kooskõlas kehtivate õigusaktidega ja eelkõige määrusega (EL) nr 2018/1139.

Kooskõla muude liidu tegevuspõhimõtetega

Ettepanek käsitleb lennundusohutust ja täiendab liidu määrust (EL) 2018/1139, et käsitleda konkreetselt olukorda, kus Ühendkuningriik astub liidust välja ilma väljaastumislepinguta.

2.ÕIGUSLIK ALUS, SUBSIDIAARSUS JA PROPORTSIONAALSUS

Õiguslik alus

Õiguslik alus on Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 100 lõige 2.

Subsidiaarsus (ainupädevusse mittekuuluva valdkonna puhul)

Kuna ettepanekuga täiendatakse kehtivat liidu õigust ja selle sätted hõlbustavad liidu õiguse nõuetekohast kohaldamist pärast Ühendkuningriigi liidust väljaastumist, saab selle eesmärgi saavutada üksnes liidu tasandi õigusaktiga.

Proportsionaalsus

Esildatud määrust peetakse proportsionaalseks, kuna sellega on võimalik vältida ebaproportsionaalseid häireid, nähes ette piiratud ja vajalikud õiguslikud muudatused seoses vajadusega minna kontrollitult üle EL 27 lennundusturule. Määruses ei minda kaugemale sellest, mis on vajalik selle eesmärgi saavutamiseks, ning määrus ei sisalda suuremaid muudatusi ega alalisi meetmeid.

Vahendi valik

Ettepanek sisaldab piiratud hulka sätteid, mis käsitlevad väga spetsiifilist ja ühekordset olukorda. Seepärast eelistatakse mitte muuta määrust (EL) nr 2018/1139 ja/või selle ning määruse (EÜ) nr 216/2008 alusel vastu võetud rakendusakte ja delegeeritud õigusakte, vaid kehtestada piiratud ajaks eraldi õigusakt. Asjaomaseid sertifikaate ja litsentse käsitlevad tavasätted on hõlmatud nii määrusega (EL) 2018/1139 kui ka selle rakenduseeskirjadega. Seda ning asja kiireloomulisust arvesse võttes tundub Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus olevat ainus sobiv õigusakt.

3.JÄRELHINDAMISE, SIDUSRÜHMADEGA KONSULTEERIMISE JA MÕJU HINDAMISE TULEMUSED

Praegu kehtivate õigusaktide järelhindamine või toimivuse kontroll

Ei ole kohaldatav käesoleva ettepaneku põhjuseks oleva sündmuse erakorralise ja ühekordse iseloomu tõttu.

Konsulteerimine sidusrühmadega

Ühendkuningriigi liidust väljaastumise läbirääkimistega seotud konkreetsed asjaolud ja pidevalt muutuv olukord piirasid oluliselt võimalust ettepaneku üle avalikult konsulteerida. Ühendkuningriigi EList väljaastumisest tulenevaid probleeme ja võimalikke lahendusi on tõstatanud siiski mitmed lennunduse sidusrühmad ja liikmesriikide esindajad.

Eri sidusrühmade esitatud seisukohtade ühine teema oli see, et konkreetsetes valdkondades, kus sidusrühmad ei saa ise võtta eriolukorra meetmeid, on vaja regulatiivset sekkumist, et leevendada väljaastumislepingu võimaliku puudumise kahjulikku mõju. Eelkõige rõhutasid õhusõidukeid tootvad, hooldavad ja käitavad ettevõtjad asjaolu, et nende tegevus EL 27s võib seiskuda, kui Ühendkuningriik lahkub liidust ilma kokkuleppeta. Põhiprobleem näib olevat ajavahemik, mis jääb ilma lepinguta liidust väljaastumise ning liidu õiguse alusel olukorra normaliseerimise (andes Ühendkuningriigi äriühingutele kolmanda riigi sertifikaadid või paigutades tootmise ümber EL 27 jurisdiktsioonidesse) vahele. Sel ajavahemikul oleksid peaaegu kõik sertifikaadid kehtetud. Paljud sidusrühmad rõhutasid asjaolu, et paljude õhusõidukites kasutatavate komponentide puhul (nt suurte reisilennukite rehvid ja mootorid) on maailmas ainult piiratud arv tootjaid. Tänapäevase äritegevuse ja tootmise kiireloomulisus tähendab, et tegevust ei ole võimalik jätkata, kui asjaomased ohutussertifikaadid muutuvad kehtetuks.

Eksperdiarvamuste kogumine ja kasutamine

Lisaks sisemisele õiguslikule ja tehnilisele analüüsile on seda teavet täiendavalt analüüsitud ja kontrollitud koos Euroopa Lennundusohutusameti (EASA) tehniliste ekspertidega, et esildatud meede saavutaks kavandatud eesmärgi, kuid piirduks sellega, mis on tingimata vajalik.

Mõju hindamine

Mõju hindamist ei ole vaja, kuna olukord on erakorraline ning Ühendkuningriigi staatuse muutumise aja vajadused on piiratud. Puuduvad sisuliselt erinevad poliitikavariandid peale esildatud variandi.

Põhiõigused

Ettepanek ei mõjuta põhiõiguste kohaldamist ega kaitset.

4.MÕJU EELARVELE

Ei kohaldata.

5.MUU TEAVE

Rakenduskavad ning järelevalve, hindamise ja aruandluse kord

Ei ole kohaldatav kavandatava meetme lühiajalise olemuse tõttu.

2018/0434 (COD)

Ettepanek:

EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS

lennundusohutuse teatavate aspektide kohta seoses Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi liidust väljaastumisega

(EMPs kohaldatav tekst)

EUROOPA PARLAMENT JA EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artikli 100 lõiget 2,

võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut,

olles edastanud seadusandliku akti eelnõu liikmesriikide parlamentidele,

võttes arvesse Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamust 5 ,

võttes arvesse Regioonide Komitee arvamust 6 ,

toimides seadusandliku tavamenetluse kohaselt

ning arvestades järgmist:

(1)29. märtsil 2017 esitas Ühendkuningriik Euroopa Liidu lepingu artikli 50 kohase teate oma kavatsuse kohta EList välja astuda. Aluslepingute kohaldamine Ühendkuningriigi suhtes lõpeb alates väljaastumislepingu jõustumise kuupäevast või lepingu puudumise korral kahe aasta möödumisel teatest, st alates 30. märtsist 2019, kui Euroopa Ülemkogu ei otsusta kokkuleppel Ühendkuningriigiga ühehäälselt seda tähtaega pikendada.

(2)Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2018/1139 7 põhieesmärk on saavutada ja säilitada liidus lennundusohutuse ühtlaselt kõrge tase. Selleks on kehtestatud lennutegevuse sertifikaatide süsteem, et saavutada vajalik ohutustase ning võimaldada vajalike kontrollide tegemist ja väljastatud sertifikaatide vastastikust tunnustamist.

(3)Lennundusohutuse valdkonnas saavad paljud sidusrühmad Ühendkuningriigi liidust väljaastumise mõju sertifikaatidele ja tunnustustele erinevate meetmete abil leevendada. Need meetmed hõlmavad sertifikaadi taotlemist mõnelt 27 liikmesriigi tsiviillennundusametilt või enne väljaastumise kuupäeva Euroopa Liidu Lennundusohutusameti (edaspidi „amet“) poolt välja antava sertifikaadi taotlemist, mis jõustub väljaastumise kuupäeval ja sõltub seega Ühendkuningriigi kolmandaks riigiks saamisest.

(4)Erinevalt liidu õiguse muudest valdkondadest on aga mõned konkreetsed juhtumid, kus ei ole võimalik muult liikmesriigilt ega ametilt sertifikaati saada, sest alates väljaastumise kuupäevast saab Ühendkuningriik oma jurisdiktsioonis rahvusvahelise tsiviillennunduse konventsiooni kohaselt projekteerimisriigi rolli. Ühendkuningriik omakorda võib selles uues rollis sertifikaate välja anda alles pärast seda, kui ta on selle rolli saanud, st pärast seda, kui liidu õigust pärast Ühendkuningriigi liidust väljaastumist tema suhtes enam ei kohaldata.

(5)Seepärast on vaja luua ajutine mehhanism teatavate lennundusohutussertifikaatide kehtivuse pikendamiseks, et jätta asjaomastele ettevõtjatele ja ametile piisavalt aega vajalike sertifikaatide väljaandmiseks määruse (EL) nr 2018/1139 artikli 68 alusel, võttes arvesse Ühendkuningriigi kolmanda riigi staatust.

(6)Sertifikaatide kehtivusaja sellise pikendamise kestus peaks piirduma sellega, mis on tingimata vajalik, et tulla toime Ühendkuningriigi lahkumisega liidu lennundusohutussüsteemist.

(7)Selleks et vajaduse korral saaks anda lisaaega määruse (EL) nr 1139/2018 artikli 68 kohaste sertifikaatide väljaandmiseks asjaomastele ettevõtjatele, tuleks komisjonile anda õigus võtta kooskõlas Euroopa Liidu toimimise lepingu artikliga 290 vastu delegeeritud õigusakte, et pikendada käesoleva määruse lisa I jaos osutatud sertifikaatide kehtivusaega. On eriti oluline, et komisjon korraldaks oma ettevalmistava töö käigus asjakohaseid konsultatsioone, sealhulgas ekspertide tasandil, ja et kõnealused konsultatsioonid viidaks läbi kooskõlas 13. aprilli 2016. aasta institutsioonidevahelises parema õigusloome kokkuleppes sätestatud põhimõtetega. Eelkõige selleks, et tagada delegeeritud õigusaktide ettevalmistamises võrdne osalemine, saavad Euroopa Parlament ja nõukogu kõik dokumendid liikmesriikide ekspertidega samal ajal ning nende ekspertidel on pidev juurdepääs komisjoni eksperdirühmade koosolekutele, millel arutatakse delegeeritud õigusaktide ettevalmistamist.

(8)Erinevalt enamikust kaupu käsitlevatest liidu õigusaktidest ei avalda sertifikaatide kehtetus mõju mitte turule laskmisele, vaid lennundustoodete, osade ja seadmete tegelikule kasutamisele liidus, näiteks osade ja seadmete paigaldamisele liidus käitatavale liidu õhusõidukile. Ühendkuningriigi väljaastumine ei tohiks selliste lennundustoodete kasutamist liidus mõjutada.

(9)Liidu lennundusohutussüsteemis on pilootide ja mehaanikute koolitus rangelt reguleeritud ning koolitusmoodulid on ühtlustatud. Ühes riigis koolitusmoodulis osalevad isikud ei saa alati teise liikmesriiki üle minna. Seda konkreetset olukorda tuleks liidu eriolukorra meetmete puhul arvesse võtta.

(10)Käesoleva määruse sätted peaksid jõustuma kiiremas korras ja neid tuleks põhimõtteliselt kohaldada alates järgmisest päevast, kui lõpetatakse aluslepingute kohaldamine Ühendkuningriigi suhtes ja Ühendkuningriigis, välja arvatud juhul, kui Ühendkuningriigiga sõlmitud väljaastumisleping on selleks kuupäevaks jõustunud. Selleks et vajalikke haldusmenetlusi oleks võimalik läbi viia võimalikult varakult, tuleks teatavaid sätteid kohaldada alates käesoleva määruse jõustumisest,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

Artikkel 1

Reguleerimisese ja kohaldamisala

1.Pidades silmas Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi (edaspidi „Ühendkuningriik“) lahkumist Euroopa Liidust, kehtestatakse käesoleva määrusega erisätted teatavate lennundusohutussertifikaatide kohta, mis on välja antud Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 216/2008 8 või määruse (EL) 2018/1139 alusel füüsilistele ja juriidilistele isikutele, kelle peamine tegevuskoht on Ühendkuningriigis, ning teatavad lennunduskoolitust käsitlevad sätted.

2.Käesolevat määrust kohaldatakse määruse lisas loetletud sertifikaatide suhtes, mis kehtivad käesoleva määruse kohaldamise kuupäevale eelneval päeval ja mille on välja andnud mõni järgmistest:

(a)Euroopa Liidu Lennundusohutusamet (edaspidi „amet“) füüsilistele või juriidilistele isikutele, kelle peamine tegevuskoht on Ühendkuningriigis, nagu on sätestatud lisa 1. jaos;

(b)füüsilised või juriidilised isikud, kelle on sertifitseerinud Ühendkuningriigi pädevad asutused, nagu on sätestatud lisa 2. jaos.

3.Lisaks lõikes 2 loetletud sertifikaatidele kohaldatakse käesolevat määrust artiklis 5 osutatud teoreetilise koolituse moodulite suhtes.

Artikkel 2

Mõisted

Käesoleva määruse kohaldamisel kasutatakse määruses (EL) nr 2018/1139 ning selle ja määruse (EL) nr 216/2008 alusel vastu võetud delegeeritud aktides ja rakendusaktides ning sätestatud mõisteid.

Artikkel 3

Artikli 1 lõike 2 punktis a osutatud sertifikaadid

Artikli 1 lõike 2 punktis a osutatud sertifikaadid kehtivad üheksa kuud alates käesoleva määruse kohaldamise kuupäevast.

Kui määruse (EL) nr 1139/2018 artikli 68 kohaste sertifikaatide väljaandmiseks asjaomastele ettevõtjatele on vaja lisaaega, võib komisjon pikendada käesoleva artikli esimeses lõigus osutatud kehtivusaega delegeeritud õigusaktidega.

Enne delegeeritud õigusakti vastuvõtmist konsulteerib komisjon kooskõlas 13. aprilli 2016. aasta institutsioonidevahelises parema õigusloome kokkuleppes sätestatud põhimõtetega iga liikmesriigi määratud ekspertidega.

Niipea kui komisjon on delegeeritud õigusakti vastu võtnud, teeb ta selle samal ajal teatavaks Euroopa Parlamendile ja nõukogule.

Artikkel 4

Artikli 1 lõike 2 punktis b osutatud sertifikaadid

Artikli 1 lõike 2 punktis b osutatud sertifikaadid toodete, osade ja seadmete kasutamise kohta jäävad kehtima, et neid saaks jätkuvalt kasutada õhusõidukis või õhusõidukina.

Artikkel 5

Teoreetilise koolituse moodulite ülekandmine

Erandina komisjoni määrusest (EL) nr 1178/2011 9 ja komisjoni määrusest (EL) nr 1321/2014 10 võtavad olenevalt asjaoludest kas liikmesriikide pädevad asutused või amet arvesse eksameid, mis on tehtud koolitusorganisatsioonides, mille üle teostab järelevalvet Ühendkuningriigi pädev asutus, enne käesoleva määruse artikli 10 lõike 2 teises lõigus osutatud kohaldamiskuupäeva, nii nagu oleks need eksamid tehtud liikmesriigi pädeva asutuse järelevalve all olevas koolitusorganisatsioonis.

Artikkel 6

Artiklitega 3 ja 4 reguleeritud sertifikaatidega seotud eeskirjad ja kohustused

1.Käesoleva määruse artikliga 3 või 4 reguleeritud sertifikaatide suhtes kohaldatakse eeskirju, mida kohaldatakse nende suhtes vastavalt määrusele (EL) 2018/1139 ning selle või määruse (EÜ) nr 216/2008 alusel vastu võetud rakendusaktidele ja delegeeritud õigusaktidele. Ametil on määrusega (EL) 2018/1139 ning selle või määruse (EÜ) nr 216/2008 alusel vastu võetud rakendusaktide ja delegeeritud õigusaktidega antud volitused üksuste suhtes, mille peamine tegevuskoht on kolmandas riigis.

2.Ameti taotlusel esitavad artiklites 3 ja 4 osutatud sertifikaatide omanikud koopiad kõikidest auditiaruannetest, puudustest ja parandusmeetmete kavadest, mis on seotud sertifikaadiga, mis on välja antud taotlusele eelnenud kolme aasta jooksul. Kui selliseid dokumente ei ole esitatud tähtajaks, mille amet oma taotluses ette näeb, võib amet vastavalt olukorrale tühistada artikli 3 või 4 kohaselt saadud soodustuse.

3.Käesoleva määruse artiklites 3 ja 4 osutatud sertifikaatide omanikud teavitavad ametit viivitamata kõigist Ühendkuningriigi ametiasutuste tegevustest, mis võivad olla vastuolus nende käesoleva määruse või määruse (EL) 2018/1139 kohaste kohustustega.

Artikkel 7

Pädev asutus

Käesoleva määruse kohaldamisel ja järelevalve teostamiseks käesoleva määruse artikli 1 lõikes 2 osutatud sertifikaatide omanike üle tegutseb amet määruse (EL) 2018/1139 ning selle või määruse (EÜ) nr 216/2008 alusel vastu võetud rakendusaktide ja delegeeritud õigusaktide alusel kolmanda riigi üksuste jaoks pädeva asutusena.

Artikkel 8

Komisjoni määruse (EL) nr 319/2012 kohaldamine

Komisjoni määrust (EL) nr 319/2014 11 , milles käsitletakse Euroopa Lennundusohutusametile makstavaid lõive ja tasusid, kohaldatakse käesoleva määruse artikli 1 lõikes 2 osutatud juriidiliste ja füüsiliste isikute suhtes samadel tingimustel nagu kolmandate riikide juriidilistele või füüsilistele isikutele välja antud vastavate sertifikaatide omanike suhtes.

Artikkel 9

Nõuete täitmise aktsepteeritud meetodid ja juhendmaterjal

Amet võib käesoleva määruse kohaldamiseks välja anda nõuete täitmise aktsepteeritud meetodid ja juhendmaterjali vastavalt määruse (EL) 2018/1139 artikli 76 lõikele 3.

Artikkel 10

Jõustumine ja kohaldamine

1.Käesolev määrus jõustub järgmisel päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

2.Seda kohaldatakse alates järgmisest päevast, kui vastavalt Euroopa Liidu lepingu artikli 50 lõikele 3 lõpetatakse aluslepingute kohaldamine Ühendkuningriigi suhtes ja Ühendkuningriigis.

Artiklit 5 kohaldatakse siiski alates käesoleva määruse jõustumise kuupäevast.

3.Käesolevat määrust ei kohaldata, kui Euroopa Liidu lepingu artikli 50 lõike 2 kohaselt Ühendkuningriigiga sõlmitud väljaastumisleping on lõike 2 esimeses lõigus osutatud kuupäevaks jõustunud.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Brüssel,

Euroopa Parlamendi nimel    Nõukogu nimel

president    eesistuja

(1)     https://ec.europa.eu/commission/sites/beta-political/files/draft_withdrawal_agreement_0.pdf .
(2)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 4. juuli 2018. aasta määrus (EL) 2018/1139, mis käsitleb tsiviillennunduse valdkonna ühisnorme ja millega luuakse Euroopa Liidu Lennundusohutusamet ning muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusi (EÜ) nr 2111/2005, (EÜ) nr 1008/2008, (EL) nr 996/2010, (EL) nr 376/2014 ja Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiive 2014/30/EL ning 2014/53/EL ning tunnistatakse kehtetuks Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrused (EÜ) nr 552/2004 ja (EÜ) nr 216/2008 ning nõukogu määrus (EMÜ) nr 3922/91, ELT L 212, 22.8.2018, lk 1.
(3)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 20. veebruari 2008. aasta määrus (EÜ) nr 216/2008, mis käsitleb tsiviillennunduse valdkonna ühiseeskirju ja millega luuakse Euroopa Lennundusohutusamet ning tunnistatakse kehtetuks nõukogu direktiiv 91/670/EMÜ, määrus (EÜ) nr 1592/2002 ning direktiiv 2004/36/EÜ. ELT L 79, 19.3.2008, lk 1.
(4)    COM(2018)880 final, 13.11.2018.
(5)    ELT C […], […], lk […].
(6)    ELT C […], […], lk […].
(7)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 4. juuli 2018. aasta määrus (EL) 2018/1139, mis käsitleb tsiviillennunduse valdkonna ühisnorme ja millega luuakse Euroopa Liidu Lennundusohutusamet ning muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusi (EÜ) nr 2111/2005, (EÜ) nr 1008/2008, (EL) nr 996/2010, (EL) nr 376/2014 ja Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiive 2014/30/EL ning 2014/53/EL ning tunnistatakse kehtetuks Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrused (EÜ) nr 552/2004 ja (EÜ) nr 216/2008 ning nõukogu määrus (EMÜ) nr 3922/91, ELT L 212, 22.8.2018, lk 1.
(8)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 20. veebruari 2008. aasta määrus (EÜ) nr 216/2008, mis käsitleb tsiviillennunduse valdkonna ühiseeskirju ja millega luuakse Euroopa Lennundusohutusamet ning tunnistatakse kehtetuks nõukogu direktiiv 91/670/EMÜ, määrus (EÜ) nr 1592/2002 ning direktiiv 2004/36/EÜ. ELT L 79, 19.3.2008, lk 1.
(9)    Komisjoni 3. novembri 2011. aasta määrus (EL) nr 1178/2011, millega kehtestatakse tsiviillennunduses kasutatavate õhusõidukite meeskonnaga seotud tehnilised nõuded ja haldusmenetlused vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusele (EÜ) nr 216/2008. ELT L 311, 25.11.2011, lk 1
(10)    Komisjoni 26 novembri 2014. aasta määrus (EL) nr 1321/2014 õhusõidukite ja lennundustoodete ning nende osade ja seadmete jätkuva lennukõlblikkuse ning sellega tegelevate organisatsioonide ja isikute sertifitseerimise kohta. ELT L 362, 17.12.2014, lk 1
(11)    Komisjoni 27. märtsi 2014. aasta määrus (EL) nr 319/2014, milles käsitletakse Euroopa lennundusohutusametile makstavaid lõive ja tasusid ning tunnistatakse kehtetuks määrus (EÜ) nr 593/2007. ELT L 95, 28.3.2014, lk 58
Top

Brüssel,19.12.2018

COM(2018) 894 final

LISA

järgmise dokumendi juurde:

Ettepanek võtta vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus

lennundusohutuse teatavate aspektide kohta seoses Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi liidust väljaastumisega


LISA

Artiklis 1 osutatud füüsiliste või juriidiliste isikute loetelu.

1. jagu. Euroopa Lennundusohutusameti (edaspidi „amet“) poolt välja antud sertifikaadid, mis on antud füüsilistele või juriidilistele isikutele, kelle peamine tegevuskoht on Ühendkuningriigis, ja õhusõidukite kohta, millele on osutatud:

1.1. Määrus (EL) nr 748/2012, osa 21, alajagu B (Tüübisertifikaadid ja piiratud tüübisertifikaadid)

1.2. Määrus (EL) nr 748/2012, osa 21, alajagu D (Muudatused tüübisertifikaatides ja piiratud tüübisertifikaatides)

1.3. Määrus (EL) nr 748/2012, osa 21, alajagu E (Täiendavad tüübisertifikaadid)

1.4. Määrus (EL) nr 748/2012, osa 21, alajagu M (Remonditööd)

1.5. Määrus (EL) nr 748/2012, osa 21, alajagu O (Euroopa tehnilistele normatiividele vastavad load)

1.6. Määrus (EL) nr 748/2012, osa 21, alajagu J (Projekteerimisorganisatsiooni sertifikaat)

2. jagu. Ühendkuningriigi pädevate asutuste poolt sertifitseeritud füüsiliste või juriidiliste isikute välja antud sertifikaadid, mis on antud füüsilistele või juriidilistele isikutele ja õhusõidukite kohta, millele on osutatud:

2.1. Määrus (EL) nr 748/2012, alajagu G, punkt 21.A.163, alapunkt c (Toodete, osade ja seadmete käitamissertifikaadid)

2.2. Määrus (EL) nr 1321/2014, osa 145, punkt 145.A.75, alapunkt e (Hooldustõendid hooldustööde lõpetamise kohta)

2.3. Määrus (EL) nr 1321/2014, osa 145, punkt 145.A.75, alapunkt f (ELA 1 õhusõiduki lennukõlblikkuse kontrolli sertifikaadid)

2.4. Määrus (EL) nr 1321/2014, osa M, F alajagu, punkt M.A.615, alapunkt d (Hooldustõendid hooldustööde lõpetamise kohta)

2.5. Määrus (EL) nr 1321/2014, osa M, F alajagu, punkt M.A.615, alapunkt e (ELA 1 õhusõiduki lennukõlblikkuse kontrolli sertifikaadid)

2.6. Määrus (EL) nr 1321/2014, osa M, G alajagu, punkt M.A.711 alapunkt a, alapunkt 4 või alapunkt b, alapunkt 1 (Lennukõlblikkuse kontrolli sertifikaadid ja nende pikendamine).

Top