Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017PC0329

    Predlog UREDBA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o uskladitvi bruto nacionalnega dohodka po tržnih cenah (Uredba BND), ki razveljavlja Direktivo Sveta 89/130/EGS, Euratom in Uredbo Sveta (ES, Euratom) št. 1287/2003

    COM/2017/0329 final - 2017/0134 (COD)

    Bruselj, 20.6.2017

    COM(2017) 329 final

    2017/0134(COD)

    Predlog

    UREDBA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA

    o uskladitvi bruto nacionalnega dohodka po tržnih cenah (Uredba BND), ki razveljavlja Direktivo Sveta 89/130/EGS, Euratom in Uredbo Sveta (ES, Euratom) št. 1287/2003

    (Besedilo velja za EGP)


    OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

    1.OZADJE PREDLOGA

    Razlogi za predlog in njegovi cilji

    Bruto nacionalni dohodek (BND) je temelj za izračunavanje največjega deleža lastnih sredstev v proračunu Evropske unije (EU). Uredba Sveta (ES, Euratom) št. 1287/2003 z dne 15. julija 2003 o uskladitvi bruto nacionalnega dohodka po tržnih cenah (Uredba BND) 1 določa statistično osnovo za izračun in preverjanje statističnih podatkov o BND za namene lastnih sredstev.

    Komisija meni, da je treba Uredbo BND revidirati iz naslednjih razlogov:

    Dne 26. maja 2014 je bil sprejet nov sklep o virih lastnih sredstev – Sklep Sveta 2014/335/EU, Euratom o sistemu virov lastnih sredstev Evropske unije 2 , ki je začel veljati 1. oktobra 2016. V tem sklepu je določeno, da se za namene lastnih sredstev BND držav članic določi v skladu z Uredbo (EU) št. 549/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 21. maja 2013 o Evropskem sistemu nacionalnih in regionalnih računov v Evropski uniji (ESR 2010).

    ESR 2010 3 je bil sprejet 21. maja 2013, septembra 2014 pa je postal nov standard za pripravo nacionalnih računov v EU. To nadomešča Uredbo Sveta (ES) št. 2223/96 z dne 25. junija 1996 o Evropskem sistemu nacionalnih in regionalnih računov v Skupnosti 4 (ESR 95).

    Posebno poročilo Evropskega računskega sodišča št. 11/2013 z naslovom Zagotavljanje pravilnih podatkov o bruto nacionalnem dohodku: bolj strukturiran in bolje osredotočen pristop bi izboljšal uspešnost preverjanja Komisije 5 vsebuje številna priporočila o možnostih izboljšanja tega dela.

    Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu in Svetu o metodi proizvodnje statistike EU: vizija za naslednje desetletje 6 med drugim vsebuje predloge za integracijo procesov priprave statistike, kot sta usklajevanje datumov pošiljanja podatkov o nacionalnih računih in njihova vgradnja v enotni sistem IT.

    Ker se podatki o BND uporabljajo tudi za druge namene, ne samo za namene lastnih sredstev, in da se ohranja statistična integriteta, se šteje, da je za pripravo statistike namesto obstoječe pravne podlage, tj. Sklepa Sveta 2000/597/ES, Euratom z dne 29. septembra 2000 o sistemu virov lastnih sredstev Evropskih skupnosti 7 , ki je bil razveljavljen, ustreznejša drugačna pravna podlaga, tj. člen 338(1) Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU).

    Evropski statistični sistem (ESS) se je odločil združiti svoje komitološke pristojnosti v enem odboru – Odboru za evropski statistični sistem (Odbor ESS); to pomeni, da bi morala sedanji Odbor BND nadomestiti uradna strokovna skupina.

    Skladnost z veljavnimi predpisi s področja zadevne politike

    Predlog je po vsebini zelo podoben Uredbi (ES, Euratom) št. 1287/2003. Njegove določbe pa bodo razdeljene v uredbo, ki jo bosta sprejela Svet in Evropski parlament, ter sklep Komisije, v katerem bo opredeljeno delo uradne strokovne skupine, ki bo nadomestila Odbor BND.

    Skladnost z drugimi politikami Unije

    Ni relevantno.

    2.PRAVNA PODLAGA, SUBSIDIARNOST IN SORAZMERNOST

    Pravna podlaga

    Pravno podlago za evropsko statistiko zagotavlja člen 338 PDEU. V skladu s členom 338(1) Evropski parlament in Svet po rednem zakonodajnem postopku sprejmeta ukrepe za pripravo statistike, kadar je to potrebno za izvajanje dejavnosti EU. V členu 338(2) so določene zahteve za pripravo evropske statistike z navedbo, da mora izpolnjevati standarde nepristranskosti, zanesljivosti, objektivnosti, znanstvene neodvisnosti, stroškovne učinkovitosti in zagotavljati zaupnost statističnih podatkov.

    To, da se kot pravna podlaga uporabi člen 338(1) PDEU, je sprememba glede na Uredbo (ES, Euratom) št. 1287/2003, katere pravna podlaga je bil člen 8(2) prejšnjega sklepa o virih lastnih sredstev, tj. Sklepa 2000/597/ES, Euratom. Novi sklep o virih lastnih sredstev (Sklep Sveta 2014/335/EU, Euratom) ne vsebuje podobne pravne podlage za sprejetje nove uredbe BND.

    Glavni namen te uredbe je uskladiti BND z Uredbo (EU) št. 549/2013, katere pravna podlaga je prav tako člen 338(1). Poleg tega se podatki o BND uporabljajo tudi za druge namene, ne samo za namene lastnih sredstev, zlasti za namene nacionalnih ekonomskih politik in raznih politik Unije. Glede na navedeno je člen 338(1) PDEU primerna in ustrezna pravna podlaga. Z uporabo člena 338(1) PDEU je mogoče upoštevati in podpreti politiko, orisano v novem sklepu o virih lastnih sredstev, hkrati pa poudariti statistično širšo vsebino te novo predlagane uredbe.

    Subsidiarnost (za neizključno pristojnost)

    Načelo subsidiarnosti se uporablja, če predlog ni v izključni prisojnosti Unije.

    Predlog te uredbe je bil pripravljen z namenom krepitve primerljivosti, zanesljivosti in izčrpnosti agregata BND. Podatki o BND se lahko preverjajo le na ravni EU, da se določijo prispevki v proračun EU. Države članice, ki delujejo neodvisno, ne morejo zadovoljivo doseči ciljev predlaganega ukrepa, ki so zagotavljanje primerljivosti, zanesljivosti in izčrpnosti. Ukrepe je mogoče učinkoviteje izvesti na ravni EU in na podlagi pravnega akta EU.

    Unija lahko zato na tem področju sprejme ukrepe v skladu z načelom subsidiarnosti iz člena 5 Pogodbe.

    Sorazmernost

    Predlog zajema zbiranje podatkov o BND. V skladu s členom 10(1) ESR 2010, ki je prehodna določba, bi morala, dokler še velja Sklep Sveta 2007/436/ES, Euratom z dne 7. junija 2007 o sistemu virov lastnih sredstev Evropskih skupnosti 8 , dokončna enotna ureditev zbiranja lastnih sredstev še naprej ostati ESR 95. Sklep Sveta 2007/436/ES, Euratom je bil nadomeščen, zato je treba ustrezno prilagoditi tudi zbiranje podatkov o BND.

    Predlagane spremembe okoliščin iz Uredbe (ES, Euratom) št. 1287/2003 zajemajo prilagoditev poročanja o podatkih o BND sistemu ESR 2010 in uvedbo Odbora ESS kot ustreznega komitološkega odbora namesto Odbora BND, kot del nove strukture ESS, da se izboljšata usklajevanje in partnerstvo z jasno piramidno strukturo znotraj ESS, v katerem bi bil Odbor ESS najvišji strateški organ. Odbor ESS je februarja 2012 9 podprl ta novi pristop.

    To ne presega okvirov, ki so potrebni za doseganje ciljev Uredbe.

    Izbira instrumenta

    Instrument je enak tistemu v sedanji zakonodaji. Potreben pa bo prihodnji sklep Komisije o ustanovitvi strokovne skupine za BND, ko bo ta uredba začela veljati.

    3.REZULTATI NAKNADNIH OCEN, POSVETOVANJ Z ZAINTERESIRANIMI STRANMI IN OCEN UČINKA

    Naknadne ocene/preverjanja ustreznosti obstoječe zakonodaje

    Poudariti je treba, da je ta uredba samo posodobitev obstoječe, saj je treba upoštevati novo pravno podlago, nov sklep o virih lastnih sredstev in zadevno zakonodajo, ESR 2010 ter priporočila Evropskega računskega sodišča iz njihove posebne revizije.

    V skladu s standardi Komisije se je upošteval Eurostatov sistem za ocenjevanje obstoječe zakonodaje, vključno z ocenjevanjem evropskega statističnega programa 10 , ter je bil osrednji del celotnega postopka. Poleg tega se vsako leto izvajajo raziskave, v katerih sodelujejo uporabniki, da se izboljša znanje o uporabnikih, njihovih potrebah in njihovem zadovoljstvu s storitvami, ki jih zagotavlja Eurostat. Eurostat rezultate ocenjevanja uporablja za izboljšanje postopka priprave statističnih informacij in statističnih rezultatov. Uporabljajo se pri raznih strateških načrtih, kot so delovni program in načrt upravljanja.

    Do leta 2013 so se med zainteresiranimi stranmi (uporabniki in državami članicami) redno opravljali tekoči pregledi Eurostatovih izdelkov. Zadnji pregled nacionalnih računov je potekal leta 2010 11 . Zajemal je celoten nabor nacionalnih računov, ugotovitve pa se nanašajo na BND, ki je ključni agregat.

    Zadovoljstvo uporabnikov se je merilo z indeksom zadovoljstva (SI) 12 , pri čemer se je upoštevalo več dejavnikov. Indeks zadovoljstva za primerljivost med državami in regijami (ključni element v tem predlogu) je bil 0,8. Izvedeno je bilo priporočilo o izboljšanju metapodatkov.

    Glede Odbora BND, ki ga bo nadomestila uradna strokovna skupina, so visoko oceno pri indeksu zadovoljstva dobile možnost, da bi države članice prispevale in pripravljale odločitve znotraj Odbora BND (1,0), vloga Odbora BND pri prispevku k razvoju metodologije na področju nacionalnih računov (1,0) ter splošna učinkovitost Odbora BND (0,83). V zvezi s slednjim in v odziv na proste predloge so bile opravljene izboljšave glede jezika srečanj (zdaj potekajo v angleščini, saj tolmači niso vedno dobro razumeli tehničnih zadev) in dostopnosti opisov metodologije BND. Izveden je bil tudi predlog, naj se poiščejo najboljše metodološke rešitve za izračun in razporejanje PMSFP.

    Odbor BND vsako leto na jesenskem srečanju izrazi mnenje o primernosti podatkov o BND za namene lastnih sredstev. Mnenje je bilo vedno pozitivno.

    Posvetovanja z zainteresiranimi stanmi

    Predlog je bil podrobno obravnavan na srečanjih Odbora BND leta 2012 (dve zasedanji), leta 2013 (dve zasedanji), leta 2015 (eno zasedanje) in leta 2016 (dve zasedanji). Podprt je bil predlog o posredovanju podatkov in poročil o kakovosti, metodologiji BND, boljši vključenosti Odbora BND v splošni strukturi upravljanja Evropskega statističnega sistema (ESS), postopku preverjanja in informacijskih obiskih. Odbor BND pozdravlja predlagano uskladitev datuma uradnih obvestil o BND s programom za posredovanje ESR in datumom uradnih obvestil o postopku v zvezi s čezmernim primanjkljajem, tj. 30. septembrom.

    Odbor za evropski statistični sistem (Odbor ESS) je besedilo podprl na srečanju maja 2013, maja 2017 pa je bil z njim opravljen posvet o revidiranem besedilu. Tudi na srečanju direktorjev za makroekonomsko statistiko so bili redno obveščeni o napredku.

    Zbiranje in uporaba strokovnih mnenj

    Posvetovanje z nacionalnimi statističnimi organi v državah članicah je potekalo v okviru Odbora BND in srečanja direktorjev za makroekonomsko statistiko (glej zgoraj).

    Ta predlog vsebuje tudi priporočila Evropskega računskega sodišča iz njegovega posebnega poročila o BND.

    Ocena učinka

    Predlog državam članicam nalaga manjše breme kot sedanja ureditev, saj bi se brez prehoda na ESR 2010 za namene lastnih sredstev od držav članic lahko zahtevalo vodenje dvojnih računov, po enega za vsak standard. Breme poročanja držav članic se prav tako zmanjšuje s sinhronizacijo prenosa podatkov o BND za namene lastnih sredstev s prenosom podatkov za druge namene nacionalnega računovodstva (npr. agregati nacionalnih računov, statistični podatki o prekomernem dolgu in primanjkljaju).

    Prehod na ESR 2010 bo izboljšal kakovost podatkov o BND za namene lastnih sredstev.

    Ustreznost in poenostavitev ureditve

    Predlog ustreza ciljem poenostavitve programa REFIT, delno s sinhronizacijo prenosa podatkov o BND za namene lastnih sredstev s prenosom podatkov za druge namene nacionalnega računovodstva in delno s prehodom na ESR 2010 glede lastnih sredstev, da državam članicam ni treba voditi dvojnih računov, enih na podlagi ESR 2010 in drugih na podlagi ESR 95.

    Predlog vpliva samo na nacionalna računovodstva v državah članicah, ne pa na podjetja.

    Temeljne pravice

    Ni relevantno.

    4.PRORAČUNSKE POSLEDICE

    Potrebni niso nobeni dodatni viri proračunskih sredstev.

    5.DRUGI ELEMENTI

    Načrti za izvedbo ter ureditev spremljanja, ocenjevanja in poročanja

    Kot je veljalo pri sedanji uredbi BND, bo po treh letih, tj. pred 31. decembrom 2022, pripravljeno poročilo o njeni uporabi. Zajemalo bo vprašanja, kot so pravočasnost in kakovost opisov metodologije BND ter podatkov o BND, delovanje Odbora ESS in uradne strokovne skupine ter izboljšanje BND.

    Ne prej kot pet let po datumu začetka uporabe te uredbe Komisija izvede oceno te uredbe ter o glavnih ugotovitvah poroča Evropskemu parlamentu in Svetu. Ocena se izvede v skladu s smernicami Komisije za boljšo pripravo zakonodaje 13 .

    Države članice predložijo Komisiji vse informacije, ki so potrebne za pripravo navedenega poročila.

    Preverjanje BND za namene lastnih sredstev je podrobno obravnavalo Evropsko računsko sodišče v poglavju Prihodki svojega letnega poročila.

    O dejavnostih na tem področju se dvakrat letno poroča na srečanjih direktorjev za makroekonomsko statistiko.

    Obrazložitveni dokumenti (za direktive)

    Brez.

    Natančnejša pojasnitev posameznih določb predloga

    Struktura predloga temelji na sedanji uredbi BND. Glavne spremembe so povzete v nadaljevanju:

    Preambula in uvodne izjave

    Pravna podlaga je člen 338(1) PDEU, da se poudari statistična integriteta pri izračunavanju in usklajevanju BND. Dodan je bil sklic na novo zakonodajo o statistiki 14 , na Kodeks ravnanja evropske statistike 15 in na zakonodajo o virih lastnih sredstev.

    Člen 1: Opredelitev

    Ta člen opredeljuje BDP in BND. Ne vsebuje bistvene spremembe, temveč le posodablja standard, ki se uporablja, in sicer ESR 2010 namesto ESR 95.

    Člen 2: Posredovanje podatkov, revizij in poročil o kakovosti

    Predlaga se, da se podatki Eurostatu pošljejo do 30. septembra, namesto do 22. septembra. Razlog za to je uskladitev s sporočanjem drugih podatkov o nacionalnih računih, s čimer se zmanjša breme odzivanja držav članic.

    Člen 3: Opis metodologije BND

    Prilagoditev na ESR 2010. Zaradi dolgotrajnosti postopka ratifikacije zakonodaje o virih lastnih sredstev je rok za oddajo opisa metodologije že minil. V tem členu je predviden tudi časovni razpored za posodobitev opisov metodologije.

    Člen 4: Strokovna skupina za BND

    Komisija je predlagala novo strukturo ESS, da bi izboljšala usklajevanje in partnerstvo z jasno piramidno strukturo znotraj ESS, v kateri bi bil Odbor ESS najvišji strateški organ. En vidik te racionalizacije je koncentracija komitoloških pooblastil v Odboru ESS. Odbor ESS je februarja 2012 16 podprl ta novi pristop. Posledično bo za nekomitološko delo, ki ga je trenutno opravljal Odbor BND, vključno z letnim mnenjem o primernosti podatkov o BND, ki jih vsako leto predložijo države članice za namene lastnih sredstev, pristojna nova uradna strokovna skupina, ki jo bo ustanovila Komisija. Opredelitev večine nekomitoloških nalog Odbora BND, opredeljenih v sedanji uredbi BND, bo zdaj urejena s sklepom Komisije.

    Člen 5: Postopek preverjanja. Pojasnjevanje pravilnega izvajanja ESR. Izboljšanje postopkov priprave.

    Komisija bo še naprej odgovorna za preverjanje virov in metod BND. S sprejetjem ESR 2010 je Komisija postala odgovorna tudi za pojasnjevanje pravilnega izvajanja ESR 2010.

    Člen 6: Informativni obiski

    Besedilo sedanje uredbe BND dovoljuje „informativne obiske“, vendar ni jasno določeno, kaj bi morali zajemati. Na obiskih bi se lahko poglobili v vprašanja glede kakovosti (tj. skladnost z ESR 2010) ali kvantitativna vprašanja (tj. neposredno preverjanje izračunov). Evropsko računsko sodišče je Komisiji (Eurostatu) predlagalo, naj se bolj osredotoči na slednje.

    Razlog za drugačno vrsto informativnih obiskov glede BND kot glede drugih virov lastnih sredstev je v tem, da čeprav je verjetneje, da ima Eurostat več znanja o metodologiji ESR, imajo države članice več praktičnega strokovnega znanja o izvajanju navedene metodologije za pripravo nacionalnih ocen.

    Člen 7

    Vloga Odbora ESS je, da Komisiji pomaga pri sprejemanju ukrepov komitologije, potrebnih za uskladitev BND. Odbor ESS torej nadomešča Odbor BND, ki bo prenehal obstajati.

    Člen 8: Poročilo

    Komisija bo poročala Evropskemu parlamentu in Svetu.

    Člen 9: Razveljavitev obstoječe zakonodaje

    Po razveljavitvi sedanje uredbe BND in direktive BNP je treba ohraniti sklepe, ki so bili sprejeti na podlagi teh instrumentov.

    2017/0134 (COD)

    Predlog

    UREDBA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA

    o uskladitvi bruto nacionalnega dohodka po tržnih cenah (Uredba BND), ki razveljavlja Direktivo Sveta 89/130/EGS, Euratom in Uredbo Sveta (ES, Euratom) št. 1287/2003

    (Besedilo velja za EGP)

    EVROPSKI PARLAMENT IN SVET EVROPSKE UNIJE STA –

    ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije in zlasti člena 338(1) Pogodbe,

    ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

    po posredovanju osnutka zakonodajnega akta nacionalnim parlamentom,

    v skladu z rednim zakonodajnim postopkom,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)Ker delež lastnih sredstev Unije, ki temeljijo na bruto nacionalnem dohodku po tržnih cenah (v nadaljnjem besedilu: BND) držav članic, raste, je treba še naprej izboljševati primerljivost, zanesljivost in izčrpnost tega agregata.

    (2)Kadar se statistični podatki uporabljajo neposredno v upravne namene, je statistična integriteta, dosežena z upoštevanjem načel Kodeksa ravnanja evropske statistike, kot ga je 28. septembra 2011 revidiral in posodobil Odbor za evropski statistični sistem, ter Uredbe (ES) št. 223/2009 Evropskega parlamenta in Sveta 17 , še posebno pomembna.

    (3)Ti podatki so tudi pomembno analitično orodje za usklajevanje nacionalnih ekonomskih politik in za razne politike Unije.

    (4)BND v skladu s členom 2(7) Sklepa Sveta 2014/335/EU, Euratom o sistemu virov lastnih sredstev pomeni letni BND v tržnih cenah, kot je določen v Prilogi A k Uredbi (EU) št. 549/2013 (ESR 2010). Poleg tega je bil v skladu s členom 10(1) Sklepa Sveta 2014/335/EU, Euratom 18 in na podlagi člena 10(2) navedenega sklepa Sklep Sveta 2007/436/ES, Euratom 19 razveljavljen.

    (5)Bistveno je, da so podatki o BND primerljivi, zato bi bilo treba upoštevati zadevne opredelitve in računovodska pravila ESR 2010. Postopek vrednotenja in dejansko uporabljeni osnovni podatki bi zato morali omogočati pravilno uporabo opredelitev in računovodskih pravil iz ESR 2010.

    (6)Bistvenega pomena je, da so viri in metode, ki se uporabljajo za izračun BND, zanesljivi. To pomeni, da bi bilo treba preskušene postopke, kolikor je mogoče, uporabiti na stabilnih, primernih in posodobljenih osnovnih statističnih podatkih.

    (7)Bistveno je, da so podatki o BND izčrpni, zato bi bilo treba upoštevati tudi dejavnosti, o katerih se ne poroča pri statističnih raziskavah ali davčnim, socialnim in drugim upravnim organom. Izboljšano zajetje BND predpostavlja razvoj primernih statističnih podlag in postopkov vrednotenja ter izdelavo primernih prilagoditev.

    (8)Za zagotovitev enotnih pogojev izvajanja te uredbe z zagotavljanjem podatkov o BND za namene lastnih sredstev bi bilo treba na Komisijo prenesti izvedbena pooblastila za sprejemanje ukrepov glede seznama virov in metod za izračun BND in njegovih komponent v skladu z ESR 2010 ter ukrepov za izboljšanje primerljivosti, zanesljivosti in izčrpnosti BND držav članic. Navedena pooblastila bi bilo treba izvajati v skladu z Uredbo (EU) št. 182/2011 Evropskega parlamenta in Sveta 20 .

    (9)Uredba Sveta (EU, Euratom) št. 608/2014 21 določa inšpekcijske obiske držav članic z namenom preverjanja lastnih sredstev. Komisija bi morala poleg navedenih inšpekcijskih pregledov imeti tudi pravico do izvedbe informacijskih obiskov glede BND, da se zagotovi, da so podatki o BND primerljivi, zanesljivi in izčrpni. Sodelovanje predstavnikov nacionalnih statističnih organov pri informacijskih obiskih glede BND v drugih državah članicah bi moralo prispevati k preglednosti postopka preverjanja BND.

    (10)V skladu s členom 7 Uredbe (ES) št. 223/2009 je bil Odbor za evropski statistični sistem (Odbor ESS) pozvan, naj pripravi strokovne smernice.

    (11)Odbor BND, na katerega se sklicuje člen 4 Uredbe Sveta (ES, Euratom) št. 1287/2003 22 , je izdal mnenja, zagotavljal svetovanje Komisiji in ji pomagal pri izvajanju njenih izvedbenih pooblastil. Odbor za evropski statistični sistem, ustanovljen z Uredbo (ES) št. 223/2009, bi moral v skladu s strategijo za novo strukturo evropskega statističnega sistema za izboljšanje usklajevanja in partnerstva z jasno piramidno strukturo znotraj sistema imeti svetovalno vlogo in Komisiji pomagati pri izvajanju njenih izvedbenih pooblastil. Zato bi moral Odbor ESS zamenjati Odbor BND, z namenom da Komisiji pomaga pri izvajanju njenih izvedbenih pooblastil na podlagi sedanje uredbe. Komisija pa bi morala vseeno za namene drugih funkcij, ki jih je prej opravljal Odbor BND v skladu z Uredbo (ES, Euratom) št. 1287/2003 in ki se ne nanašajo na pomoč pri izvajanju izvedbenih pooblastil Komisije, ustanoviti uradno strokovno skupino, ki bi ji pomagala za take druge namene.

    (12)Z Direktivo Sveta 89/130/EGS, Euratom 23 in Uredbo (ES, Euratom) št. 1287/2003 je bil vzpostavljen postopek za preverjanje in vrednotenje primerljivosti, zanesljivosti in izčrpnosti BNP in BND v okviru Odbora BNP in Odbora BND, v katerih države članice in Komisija tesno sodelujejo. Ta postopek bi bilo treba prilagoditi tako, da bi se upoštevali uporaba BND v skladu z ESR 2010 za namene lastnih sredstev, revidiran časovni razpored za dajanje lastnih sredstev na voljo in nedavni razvoj v evropskem statističnem sistemu. Navedene akte bi bilo zato treba razveljaviti –

    SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

    Poglavje I

    Opredelitev in izračun bruto nacionalnega dohodka po tržnih cenah

    Člen 1

    1. Bruto nacionalni dohodek po tržnih cenah (BND) in bruto domači proizvod po tržnih cenah (BDP) se opredelita v skladu z Evropskim sistemom nacionalnih in regionalnih računov (ESR 2010), kot je bil vzpostavljen z Uredbo (EU) št. 549/2013.

    2. V skladu s točko 8.89 Priloge A k Uredbi (EU) št. 549/2013, BDP pomeni končni rezultat proizvodne dejavnosti rezidenčnih proizvodnih enot. Opredeliti ga je mogoče na tri načine:

    (a)proizvodni pristop: BDP je vsota bruto dodane vrednosti posameznih institucionalnih sektorjev ali dejavnosti, povečana za davke in zmanjšana za subvencije na proizvode (ki niso dodeljeni sektorjem in dejavnostim). Je tudi izravnalna postavka računa proizvodnje celotnega gospodarstva;

    (b)izdatkovni pristop: BDP je vsota končnih porab blaga in storitev s strani rezidenčnih institucionalnih enot (končna potrošnja in bruto investicije), povečana za izvoz in zmanjšana za uvoz blaga in storitev;

    (c)dohodkovni pristop: BDP je vsota porab v računu ustvarjanja dohodka celotnega gospodarstva (sredstva za zaposlene, davki na proizvodnjo in uvoz minus subvencije, bruto poslovni presežek in raznovrstni dohodek celotnega gospodarstva).

    3. V skladu s točko 8.94 Priloge A k Uredbi (EU) št. 549/2013 so BND vsi primarni dohodki rezidenčnih institucionalnih enot: sredstva za zaposlene, davki na proizvodnjo in uvoz minus subvencije, dohodek od lastnine (prihodki minus odhodki), bruto poslovni presežek in bruto raznovrstni dohodek. BND je enak BDP, zmanjšanemu za primarne dohodke, ki jih rezidenčne institucionalne enote plačajo nerezidenčnim enotam, in povečanemu za primarne dohodke, ki jih rezidenčne enote prejmejo od tujine.

    Poglavje II

    Prenos podatkov o BND in dodatnih informacij

    Člen 2

    1. Države članice ugotavljajo BND v skladu s členom 1 v okviru redne priprave nacionalnih računov.

    2. Države članice vsako leto do konca septembra v okviru nacionalnih računovodskih postopkov Komisiji (Eurostatu) pošljejo številke za agregat BND in njegove komponente, v skladu z opredelitvami iz člena 1. Skupne vrednosti za BDP in njegove komponente se lahko predložijo v skladu s tremi pristopi iz člena 1(2). Poslane številke se nanašajo na predhodno leto in kakršne koli spremembe številk za pretekla leta.

    3. Države članice pri sporočanju podatkov iz odstavka 2 Komisiji (Eurostatu) pošljejo poročilo o kakovosti podatkov o BND. Poročilo zagotovi informacije, potrebne za ugotovitev, kako je bil dosežen agregat, zlasti pa so v njem opisane vse pomembne spremembe uporabljenih virov in metod ter pojasnjene revizije prejšnjih ocen BND.

    Člen 3

    1. Države članice Komisiji (Eurostatu) zagotovijo seznam virov in metod, ki so bili uporabljeni za izračun BND in njegovih komponent v skladu z ESR 2010, da se zagotovi popolna skladnost z ESR 2010.

    2. Komisija z izvedbenimi akti določi podrobno strukturo in vsebino seznama iz odstavka 1 ter časovni razpored za njegovo posodabljanje. Navedeni izvedbeni akti se sprejmejo v skladu s postopkom pregleda iz člena 7(2).

    3. Komisija v tesnem sodelovanju s strokovno skupino iz člena 4 pripravi smernice glede seznama, da se omogočijo primerljive analize skladnosti.

    Poglavje III

    Postopki in preverjanje izračuna BND

    Člen 4

    Komisija ustanovi uradno strokovno skupino, sestavljeno iz predstavnikov držav članic, ki ji predseduje predstavnik Komisije, da svetuje Komisiji in izrazi svoje mnenje o skladnosti, zanesljivosti in izčrpnosti izračunov BND, proučuje vprašanja glede izvajanja te uredbe ter izdaja letna mnenja o primernosti podatkov o BND, ki jih predložijo države članice za namene lastnih sredstev.

    Člen 5

    1. Komisija preveri vire in metode s seznama iz člena 3(1). V tem smislu se uporabi model preverjanja, ki ga pripravi Komisija v tesnem sodelovanju s strokovno skupino iz člena 4. Model temelji na načelih medsebojnih strokovnih pregledov in stroškovne učinkovitosti.

    2. Komisija z izvedbenimi akti opredeli ukrepe, s katerimi bodo podatki o BND bolj primerljivi, zanesljivi in izčrpni. Navedeni izvedbeni akti se sprejmejo v skladu s postopkom pregleda iz člena 7(2).

    Člen 6

    1. Brez poseganja v preglede, določene v členu 2 Uredbe (EU, Euratom) št. 608/2014, lahko Komisija (Eurostat) v državah članicah izvaja informacijske obiske, kadar meni, da je to ustrezno.

    2. Komisija (Eurostat) lahko med izvajanjem informacijskih obiskov v državah članicah zahteva pomoč strokovnjakov za nacionalne račune, ki zastopajo nacionalne statistične organe.

    Strokovnjaki za nacionalne račune se registrirajo na seznamu, ki se sestavi na podlagi prostovoljnih predlogov, ki jih Komisiji (Eurostatu) pošljejo nacionalni organi, odgovorni za poročanje o nacionalnih računih.

    Sodelovanje držav članic pri navedenih obiskih je prostovoljno.

    Člen 7

    1. Komisiji pomaga Odbor za evropski statistični sistem, ustanovljen z Uredbo (ES) št. 223/2009. Navedeni odbor je odbor v smislu Uredbe (EU) št. 182/2011.

    2. Pri sklicevanju na ta odstavek se uporablja člen 5 Uredbe (EU) št. 182/2011.

    Poglavje IV

    Končne določbe

    Člen 8

    Komisija Evropskemu parlamentu in Svetu najpozneje do 31. decembra 2022 predloži poročilo o uporabi te uredbe.

    Člen 9

    Direktiva  89/130/EGS, Euratom in Uredba (ES, Euratom) št. 1287/2003 se razveljavita.

    Sklicevanja na razveljavljena akta se razumejo kot sklicevanja na to uredbo in se berejo v skladu s korelacijskima tabelama iz Priloge k tej uredbi.

    Člen 10

    Ta uredba začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

    Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

    V Bruslju,

    Za Evropski parlament    Za Svet

    Predsednik    Predsednik

    (1) UL L 181, 19.7.2003, str. 1.
    (2) UL L 168, 7.6.2014, str. 105.
    (3) UL L 174, 26.6.2013, str. 1.
    (4) UL L 310, 30.11.1996, str. 1.
    (5) UL C 362, 12.12.2013, str. 2.
    (6) COM(2009) 404 z dne 10.8.2009.
    (7) UL L 253, 7.10.2000, str. 42.
    (8) UL L 163, 23.6.2007, str. 17.
    (9) 12. srečanje Odbora ESS, 12. februarja 2012.
    (10) Glej: http://ec.europa.eu/eurostat/web/quality/evaluation.
    (11) http://ec.europa.eu/eurostat/documents/64157/4375784/08-National+Accounts-RR-2011.pdf/.
    (12) Indeks zadovoljstva (SI) je opredeljen kot število pozitivnih mnenj („dobro“ ali „zelo dobro“), zmanjšano za število negativnih mnenj („slabo“ ali „zelo slabo) ter deljeno s številom pozitivnih in negativnih mnenj. Lahko ima vrednosti med –1 in 1. Enak je 1, če ni ocen „slabo“ ali „zelo slabo“, in enak je –1, če ni ocen „dobro“ ali „zelo dobro“.
    (13) SWD(2015) 111.
    (14) Uredba (ES) št. 223/2009 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 11. marca 2009 o evropski statistiki (UL L 87, 31.3.2009, str. 164).
    (15) Potrdil Odbor ESS 28. septembra 2011.
    (16) 12. srečanje Odbora ESS, 12. februarja 2012.
    (17) Uredba (ES) št. 223/2009 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 11. marca 2009 o evropski statistiki ter razveljavitvi Uredbe (ES, Euratom) št. 1101/2008 Evropskega parlamenta in Sveta o prenosu zaupnih podatkov na Statistični urad Evropskih skupnosti, Uredbe Sveta (ES) št. 322/97 o statističnih podatkih Skupnosti in Sklepa Sveta 89/382/EGS, Euratom, o ustanovitvi Odbora za statistične programe Evropskih skupnosti (UL L 87, 31.3.2009, str. 164).
    (18) Sklep Sveta 2014/335/EU, Euratom z dne 26. maja 2014 o sistemu virov lastnih sredstev Evropske unije (UL L 168, 7.6.2014, str. 105).
    (19) Sklep Sveta 2007/436/ES, Euratom z dne 7. junija 2007 o sistemu virov lastnih sredstev Evropskih skupnosti (UL L 163, 23.6.2007, str. 17).
    (20) Uredba (EU) št. 182/2011 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. februarja 2011 o določitvi splošnih pravil in načel, na podlagi katerih države članice nadzirajo izvajanje izvedbenih pooblastil Komisije (UL L 55, 28.2.2011, str. 13).
    (21) Uredba Sveta (EU, Euratom) št. 608/2014 z dne 26. maja 2014 o določitvi izvedbenih ukrepov za sistem virov lastnih sredstev Evropske unije (UL L 168, 7.6.2014, str. 29).
    (22) Uredba Sveta (ES, Euratom) št. 1287/2003 z dne 15. julija 2003 o uskladitvi bruto nacionalnega dohodka po tržnih cenah (Uredba BND) (UL L 181, 19.7.2003, str. 1).
    (23) Direktiva Sveta 89/130/EGS, Euratom z dne 13. februarja 1989 o usklajevanju načinov za obračunavanje bruto nacionalnega proizvoda po tržnih cenah (UL L 49, 21.2.1989, str. 26).
    Top

    Bruselj, 20.6.2017

    COM(2017) 329 final

    PRILOGA

    k predlogu

    UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA

    o uskladitvi bruto nacionalnega dohodka po tržnih cenah (Uredba BND), ki razveljavlja Direktivo Sveta 89/130/EGS, Euratom in Uredbo Sveta (ES, Euratom) št. 1287/2003


    PRILOGA

    Korelacijski tabeli v skladu s členom 9

    Direktiva Sveta 89/130/EGS, Euratom

    Ta uredba

    člen 1

    člen 1(1)(3)

    člen 2

    člen 1(2)

    člen 3

    člen 2(1)(2)

    člen 4

    člen 4

    člen 3

    člen 5

    člen 2(3)

    člen 5

    člen 6

    člen 6

    člen 7

    člen 7

    člen 8

    člen 9

    člen 10

    člen 8

    člen 9

    člen 11

    člen 10

    Uredba (ES, Euratom) št. 1287/2003

    Ta uredba

    člen 1

    člen 1

    člen 2

    člen 2

    člen 3

    člen 3

    člen 4

    člen 4

    člen 7

    člen 5(1)

    člen 5

    člen 5(2)

    člen 5(3)

    člen 6

    člen 6

    člen 7

    člen 8

    člen 9

    člen 8

    člen 10

    Top