Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015TA1209(18)

    Poročilo o zaključnem računu Evropske agencije za varnost hrane za proračunsko leto 2014 z odgovorom Agencije

    UL C 409, 9.12.2015, p. 160–167 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    9.12.2015   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    C 409/160


    POROČILO

    o zaključnem računu Evropske agencije za varnost hrane za proračunsko leto 2014 z odgovorom Agencije

    (2015/C 409/18)

    UVOD

    1.

    Evropska agencija za varnost hrane (v nadaljnjem besedilu: Agencija ali EFSA) s sedežem v Parmi je bila ustanovljena z Uredbo (ES) št. 178/2002 Evropskega parlamenta in Sveta (1). Njene glavne naloge so zagotavljanje znanstvenih informacij, potrebnih za pripravo zakonodaje Unije v zvezi s hrano in varnostjo hrane, zbiranje in analiziranje podatkov, ki omogočajo ugotavljanje in spremljanje tveganj, ter zagotavljanje neodvisnih informacij o teh tveganjih (2).

    INFORMACIJE V PODKREPITEV IZJAVE O ZANESLJIVOSTI

    2.

    Revizijski pristop Sodišča vključuje analitične revizijske postopke, neposredno preizkušanje transakcij in oceno ključnih kontrol nadzornih in kontrolnih sistemov Agencije. Dopolnjujejo jih dokazi, pridobljeni z delom drugih revizorjev in analizo poslovodskih predstavitev.

    IZJAVA O ZANESLJIVOSTI

    3.

    Sodišče je v skladu z določbami člena 287 Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU) revidiralo:

    (a)

    zaključni račun Agencije, ki ga sestavljajo računovodski izkazi (3) in poročila o izvrševanju proračuna (4) za proračunsko leto, ki se je končalo 31. decembra 2014, ter

    (b)

    zakonitost in pravilnost transakcij, povezanih s temi izkazi.

    Odgovornost poslovodstva

    4.

    Poslovodstvo je odgovorno za pripravo in pošteno predstavitev zaključnega računa Agencije ter za zakonitost in pravilnost z izkazi povezanih transakcij (5):

    (a)

    naloge poslovodstva v zvezi z zaključnim računom Agencije vključujejo zasnovo, izvajanje in vzdrževanje sistema notranje kontrole, ki se uporablja za pripravo in pošteno predstavitev računovodskih izkazov brez pomembno napačne navedbe zaradi goljufije ali napake, izbiro in uporabo ustreznih računovodskih usmeritev na podlagi računovodskih pravil, ki jih je sprejel računovodja Komisije (6), in pripravo okoliščinam primernih računovodskih ocen. Direktor odobri zaključni račun Agencije, potem ko ga računovodja Agencije pripravi na podlagi vseh razpoložljivih informacij in napiše pojasnilo, priloženo računovodskim izkazom, v katerem med drugim izjavlja, da je pridobil razumno zagotovilo, da so informacije v vseh pomembnih pogledih resničen in pošten prikaz finančnega položaja Agencije;

    (b)

    naloge poslovodstva v zvezi z zakonitostjo in pravilnostjo transakcij, povezanih z računovodskimi izkazi, in skladnostjo z načelom dobrega finančnega poslovodenja vključujejo zasnovo, izvajanje in vzdrževanje uspešnega in učinkovitega sistema notranje kontrole, ki zajema ustrezen nadzor in primerne ukrepe za preprečevanje nepravilnosti in goljufij ter po potrebi sodne postopke za izterjavo nepravilno plačanih ali porabljenih sredstev.

    Revizorjeva odgovornost

    5.

    Sodišče je odgovorno, da na podlagi svoje revizije Evropskemu parlamentu in Svetu predloži izjavo o zanesljivosti letnih računovodskih izkazov ter o zakonitosti in pravilnosti z njimi povezanih transakcij (7). Sodišče izvede revizijo v skladu z mednarodnimi standardi revidiranja in etičnim kodeksom MZRS ter mednarodnimi standardi za vrhovne revizijske institucije INTOSAI. Ti standardi določajo, da mora Sodišče revizijo načrtovati in opraviti tako, da pridobi razumno zagotovilo, da je zaključni račun Agencije brez pomembno napačnih navedb in da so z njim povezane transakcije zakonite in pravilne.

    6.

    Revizija zajema izvajanje postopkov za pridobitev revizijskih dokazov o zneskih in razkritjih v računovodskih izkazih ter o zakonitosti in pravilnosti z njimi povezanih transakcij. Postopki so odvisni od revizorjeve presoje, ki temelji na oceni tveganja pomembno napačne navedbe v računovodskih izkazih in pomembne neskladnosti med transakcijami, povezanimi z izkazi, ter zahtevami pravnega okvira Evropske unije, ne glede na to, ali gre za goljufijo ali napako. Pri oceni tega tveganja revizor upošteva vse notranje kontrole, ki se izvajajo za pripravo in pošteno predstavitev računovodskih izkazov, ter nadzorne in kontrolne sisteme, s katerimi se zagotavljata zakonitost in pravilnost z njimi povezanih transakcij, da se pripravijo okoliščinam primerni revizijski postopki. Med revizijo se tudi ovrednotijo primernost računovodskih usmeritev, sprejemljivost računovodskih ocen in celotna predstavitev računovodskih izkazov. Sodišče je pri pripravi tega poročila in izjave o zanesljivosti upoštevalo revizijo računovodskih izkazov Agencije, ki jo je opravil neodvisni zunanji revizor, kot je določeno v členu 208(4) finančne uredbe EU (8).

    7.

    Sodišče meni, da so pridobljeni revizijski dokazi zadostna in ustrezna osnova za njegovo izjavo o zanesljivosti.

    Mnenje o zanesljivosti računovodskih izkazov

    8.

    Po mnenju Sodišča letni računovodski izkazi Agencije v vseh pomembnih pogledih pošteno predstavljajo njen finančni položaj na dan 31. decembra 2014 ter njen poslovni izid in denarne tokove za tedaj končano leto v skladu z določbami njene finančne uredbe in računovodskimi pravili, ki jih je sprejel računovodja Komisije.

    Mnenje o zakonitosti in pravilnosti z izkazi povezanih transakcij

    9.

    Po mnenju Sodišča so transakcije, povezane z letnimi računovodskimi izkazi za proračunsko leto, ki se je končalo 31. decembra 2014, v vseh pomembnih pogledih zakonite in pravilne.

    10.

    Zaradi naslednje pripombe mnenji Sodišča nista vprašljivi.

    DRUGE PRIPOMBE

    11.

    Leta 2005 so začeli veljati novi kadrovski predpisi EU, vključno z določbami, da bodoči prejemki uradnikov, ki so bili zaposleni pred 1. majem 2004, ne smejo biti nižji, kot so bili po prejšnjih kadrovskih predpisih EU. Sodišče je med revizijo ugotovilo, da to ni bilo upoštevano in da je pri osmih od 71 takrat zaposlenih uradnikov med letoma 2005 in 2014 zaradi tega prišlo do plačila, ki je bilo za 87  000 EUR prenizko. Agencija bo v primernem času zagotovila dopolnilno izplačilo plače.

    SPREMLJANJE UPOŠTEVANJA PRIPOMB IZ PREJŠNJIH LET

    12.

    Pregled popravljalnih ukrepov, sprejetih na podlagi pripomb Sodišča iz prejšnjih let, je v Prilogi I.

    To poročilo je sprejel senat IV, ki ga vodi g. Milan Martin CVIKL, član Evropskega računskega sodišča, v Luxembourgu na zasedanju 8. septembra 2014.

    Za Računsko sodišče

    Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

    Predsednik


    (1)  UL L 31, 1.2.2002, str. 1.

    (2)  V Prilogi II, ki je predstavljena v informativne namene, so povzete pristojnosti in dejavnosti Agencije.

    (3)  Ti zajemajo bilanco stanja in izkaz poslovnega izida, izkaz denarnih tokov, izkaz sprememb čistih sredstev ter povzetek pomembnih računovodskih usmeritev in druga pojasnila.

    (4)  Ta vsebujejo izkaz realizacije proračuna in njegovo prilogo.

    (5)  Člena 39 in 50 Delegirane uredbe Komisije (EU) št. 1271/2013 (UL L 328, 7.12.2013, str. 42).

    (6)  Računovodska pravila, ki jih je sprejel računovodja Komisije, so izpeljana iz mednarodnih računovodskih standardov za javni sektor (MRSJS), ki jih je izdala Mednarodna zveza računovodskih strokovnjakov, ali, kadar je smiselno, iz mednarodnih računovodskih standardov (MRS)/mednarodnih standardov računovodskega poročanja (MSRP), ki jih je izdal Odbor za mednarodne računovodske standarde.

    (7)  Člen 107 Uredbe (EU) št. 1271/2013.

    (8)  Uredba (EU, Euratom) št. 966/2012 Evropskega parlamenta in Sveta (UL L 298, 26.10.2012, str. 1).


    PRILOGA I

    Spremljanje upoštevanja pripomb iz prejšnjih let

    Leto

    Pripomba Sodišča

    Status popravljalnega ukrepa

    (zaključen/se izvaja/neizveden/ni relevantno)

    2012

    Pri ocenah tveganja na visoki ravni, ki sta jih izvedla zunanji svetovalec leta 2012 in Služba Komisije za notranjo revizijo februarja 2013, je bilo ugotovljenih več potencialnih kritičnih tveganj v delovanju notranjih kontrol Agencije, zlasti na področjih upravljanja podatkov, neprekinjenosti poslovanja in informacijske varnosti. Agencija je leta 2012 izvedla obsežno samoocenjevanje svojega sistema notranje kontrole. Postopek še poteka, izvajanje popravljalnih ukrepov pa je načrtovano za leto 2013.

    se izvaja

    2013

    Agencija je v letih 2012 in 2013 izvedla samoocenjevanje svojega notranjega kontrolnega sistema, ki je pokazalo, da je večina standardov notranje kontrole doseženih. To še ne velja za standard notranje kontrole št. 4 (ocenjevanje in razvoj uslužbencev) in standard notranje kontrole št. 11 (upravljanje dokumentov), za katera se je v času revizije popravljalni ukrep še izvajal.

    zaključen

    2013

    Letni delovni programi Agencije ne vsebujejo dovolj podrobnosti o načrtovanih javnih naročilih in dodelitvah nepovratnih sredstev za podporo sklepov o financiranju v smislu člena 64 izvedbenih pravil za finančno uredbo Agencije. Vključitev teh podrobnosti v letni delovni program bi omogočila uspešnejše spremljanje javnih naročil in dodelitev nepovratnih sredstev.

    zaključen


    PRILOGA II

    Evropska agencija za varnost hrane (Parma)

    Pristojnosti in dejavnosti

    Področja pristojnosti Unije, ki izhajajo iz Pogodbe

    Zbiranje informacij

    skupna kmetijska politika (člen 38 Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU))

    delovanje notranjega trga (člen 114 PDEU)

    javno zdravje (člen 168 PDEU)

    skupna trgovinska politika (člen 206 PDEU)

    Pristojnosti Agencije

    (Uredba (ES) št. 178/2002 Evropskega parlamenta in Sveta)

    Cilji

    Zagotavljanje znanstvenih mnenj ter znanstvene in tehnične podpore zakonodaji in politikam, ki imajo neposreden ali posreden vpliv na varnost hrane in krme,

    zagotavljanje neodvisnih informacij o tveganjih, povezanih z varnostjo hrane,

    prispevanje k doseganju visoke ravni varovanja življenja in zdravja ljudi,

    zbiranje in analiziranje podatkov, potrebnih za ugotavljanje in spremljanje tveganj.

    Naloge

    Izdajanje znanstvenih mnenj in študij,

    spodbujanje enotnih metodologij za ocenjevanje tveganja,

    pomoč Komisiji,

    iskanje, analiziranje in povzemanje potrebnih znanstvenih in tehničnih podatkov,

    ugotavljanje in opredeljevanje nastajajočih tveganj,

    vzpostavljanje mreže organizacij, ki delujejo na sorodnih področjih,

    zagotavljanje znanstvene in tehnične pomoči pri upravljanju kriznih situacij,

    izboljšanje mednarodnega sodelovanja,

    zagotavljanje zanesljivih, objektivnih in lahko razumljivih informacij javnosti in zainteresiranim stranem,

    sodelovanje pri sistemu hitrega obveščanja, ki ga upravlja Komisija.

    Vodenje

    Upravni odbor

    Sestava

    14 članov, ki jih imenuje Svet (v sodelovanju z Evropskim parlamentom in Komisijo) in en predstavnik Komisije.

    Naloga

    Sprejme program dela in proračun ter zagotavlja njuno izvajanje.

    Izvršilni direktor

    Imenuje ga upravni odbor s seznama kandidatov, ki ga predloži Komisija, po predstavitvi v Evropskem parlamentu.

    Posvetovalni forum

    Sestava

    En predstavnik vsake države članice.

    Naloga

    Svetuje izvršilnemu direktorju.

    Znanstveni odbor in znanstveni sveti

    Pripravljajo znanstvena mnenja, ki jih izdaja Agencija.

    Zunanja revizija

    Evropsko računsko sodišče.

    Notranja revizija

    Služba za notranjo revizijo EFSA.

    Služba Evropske komisije za notranjo revizijo (IAS).

    Organ za razrešnico

    Evropski parlament na priporočilo Sveta.

    Viri, ki so bili Agenciji na voljo v letu 2014 (2013)

    Proračun

    79,8 milijona EUR (78,1 milijona EUR), od katerih je 100 % (100 %) subvencija Evropske unije.

    Število zaposlenih 31. decembra 2014

    Mesta v načrtu delovnih mest: 344 (351), ki jih zasedajo:

    uslužbenci (začasni uslužbenci in uradniki): 330 (328),

    drugi uslužbenci (pogodbeni uslužbenci, napoteni nacionalni strokovnjaki): 119 (120).

    Skupno število zaposlenih (vključno s sedmimi ponudbami za zaposlitev na dan 31. 12. 2014): 449 (448), ki opravljajo:

    operativne naloge: 333 (332),

    upravne naloge: 116 (116).

    Proizvodi in storitve, zagotovljeni v letu 2014 (2013)

    Znanstveni izložki in z njimi povezane objave 2014

    Dejavnost 1: zagotavljanje znanstvenih mnenj in svetovanja ter pristopov k oceni tveganja

    navodila znanstvenega odbora/znanstvenega sveta: 1 (2)

    mnenja znanstvenega odbora/znanstvenega sveta: 88 (44)

    znanstvena poročila EFSA: 11 (12)

    izjave EFSA: 1 (2)

    izjave znanstvenega odbora/znanstvenega sveta: 3 (2)

    Skupno število znanstvenih izložkov v okviru dejavnosti 1 = 104 (62)

    Dejavnost 2: vrednotenje proizvodov, snovi in zahtevkov za odobritev

    sklepi o strokovnem pregledu pesticidov: 40 (45)

    navodila EFSA: 4 (2)

    navodila znanstvenega odbora/znanstvenega sveta: 0 (3)

    mnenja znanstvenega odbora/znanstvenega sveta: 197 (203)

    znanstvena poročila EFSA: 3 (0)

    izjave znanstvenega odbora/znanstvenega sveta: 3 (8)

    izjave EFSA: 9 (6)

    obrazložena mnenja: 84 (0)

    Skupno število znanstvenih izložkov v okviru dejavnosti 2 : 340 (267)  (1)

    Dejavnost 3: zbiranje podatkov, znanstveno sodelovanje in mrežno povezovanje

    navodila EFSA: 4 (2)

    izjave EFSA: 0 (0)

    obrazložena mnenja: 0 (113)

    znanstvena poročila EFSA: 9 (7)

    Skupno število znanstvenih izložkov v okviru dejavnosti 3 : 13 (122)  (2)

    Povezane objave

    poročila o prireditvah: 10 (11)

    zunanja znanstvena poročila: 79 (74)

    tehnična poročila: 105 (70)

    Skupno število povezanih objav : 194 (155)

    Skupno število izložkov : 651 (606)

    znanstveni izložki, ki jih podpirajo komunikacijske dejavnosti: 14 % (7 %)

    javna posvetovanja: 49 (56)

    spletni obiski: 2,8 milijona (4,7 milijona)

    naročniki biltena EFSA Highlights: 33  947(31  912)

    pojavitve v medijih: 14  913(11  820)

    medijske poizvedbe: 564 (625)

    sporočila za javnost: 10 (16)

    spletne novice: 32 (54)

    intervjuji: 65 (95)


    (1)  Obrazložena mnenja so leta 2013 sodila pod dejavnost 3.

    (2)  Obrazložena mnenja zdaj sodijo pod dejavnost 2.

    Vir: Priloga, ki jo je posredovala Agencija.


    ODGOVOR AGENCIJE

    11.

    V zvezi s pripombo Sodišča o prenizkih izplačilih plač leta 2005, ki zadevajo uslužbence, ki so bili že zaposleni, preden so začeli veljati kadrovski predpisi iz leta 2004, želi Agencija pojasniti, da sta, obravnava in obračunavanje stroškov za plače, podobno kot pri drugih agencijah EU, prenesena na Urad za vodenje in plačevanje posameznih pravic (službo Evropske komisije).


    Top