Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012XC0121(01)

Povzetek sklepa Komisije z dne 13. decembra 2011 v zvezi s postopkom na podlagi člena 102 Pogodbe o delovanju Evropske unije in člena 54 Sporazuma EGP (Zadeva COMP/39.692 – IBM Storitve vzdrževanja) (notificirano pod dokumentarno številko C(2011) 9245) Besedilo velja za EGP

UL C 18, 21.1.2012, p. 6–7 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

21.1.2012   

SL

Uradni list Evropske unije

C 18/6


Povzetek sklepa Komisije

z dne 13. decembra 2011

v zvezi s postopkom na podlagi člena 102 Pogodbe o delovanju Evropske unije in člena 54 Sporazuma EGP

(Zadeva COMP/39.692 – IBM Storitve vzdrževanja)

(notificirano pod dokumentarno številko C(2011) 9245)

(Besedilo v angleškem jeziku je edino verodostojno)

(Besedilo velja za EGP)

2012/C 18/06

Komisija je 13. decembra 2011 sprejela sklep na podlagi člena 9 Uredbe Sveta (ES) št. 1/2003 v zvezi s postopkom na podlagi člena 102 Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU). V skladu z določbami člena 30 Uredbe Sveta (ES) št. 1/2003  (1) Komisija v tem povzetku objavlja ime zadevne stranke in glavno vsebino sklepa ob upoštevanju pravnega interesa podjetij do varovanja poslovnih skrivnosti. Nezaupna različica sklepa je na voljo na spletni strani Generalnega direktorata za konkurenco na naslovu:

http://ec.europa.eu/competition/elojade/isef/case_details.cfm?proc_code=1_39692

1.   UVOD

(1)

Sklep na podlagi člena 9 Uredbe Sveta (ES) št. 1/2003 je naslovljen na družbo International Business Machines Corporation (IBM). Zaveze, ki jih je družba IBM ponudila za odpravo pomislekov v zvezi s konkurenco, ugotovljenih med preiskavo Komisije o trgu vzdrževanja za strojno opremo za osrednje računalnike in programsko opremo za operacijske sisteme družbe IBM, s tem sklepom postanejo zavezujoče.

2.   OPIS ZADEVE

2.1   Predhodni pomisleki v zvezi s konkurenco

(2)

Osrednji računalniki so visoko zmogljivi računalniki, ki jih velike družbe in državne institucije po vsem svetu uporabljajo za shranjevanje in obdelavo ključnih poslovnih informacij. Zaradi svoje visoke zanesljivosti, razpoložljivosti in uporabnosti se osrednji računalniki pogosto uporabljajo za izvajanje poslovnih procesov, ki so ključni za doseganje poslovnih ciljev. Za zagotavljanje neprekinjenega poslovanja je torej bistveno njihovo učinkovito vzdrževanje. Storitve vzdrževanja za osrednje računalnike poleg družbe IBM ponujajo tudi vzdrževalne službe tretjih strank.

(3)

Komisija je 1. avgusta 2011 družbi IBM poslala predhodno oceno, v kateri je izrazila pomisleke, da je družba IBM zlorabila svoj prevladujoč položaj na trgu vzdrževanja za strojno opremo za osrednje računalnike in programsko opremo za operacijske sisteme.

(4)

Komisija je v predhodni oceni zlasti ugotovila, da bi družba IBM lahko imela prevladujoč položaj na trgu za inpute, potrebne za opravljanje storitev vzdrževanja osrednjih računalnikov IBM, ter da je za svoje konkurente na trgu vzdrževanja morda določila nerazumne pogoje dobave v zvezi z nekaterimi inputi, potrebnimi za vzdrževanje osrednjih računalnikov IBM, ter jih s tem postavila v podrejen konkurenčni položaj. Komisija ugotavlja, da bi tako ravnanje lahko pomenilo posredno zavračanje dobave konkurenčnim izvajalcem storitev vzdrževanja osrednjih računalnikov, kar je v nasprotju s členom 102 PDEU.

(5)

Ravnanje družbe IBM lahko vpliva na različne vzdrževalne službe tretjih strank. Nekatere od njih so dejavne v več državah članicah. Zato je Komisija predhodno ugotovila, da bi zadevno ravnanje družbe IBM, ki vzbuja pomisleke, lahko vplivalo na konkurenco na notranjem trgu.

2.2   Zaveze

(6)

Družba IBM je 14. septembra 2011 v odgovor na pomisleke, ki jih je v predhodni oceni izrazila Komisija, predložila zaveze.

(7)

V Uradnem listu Evropske unije je bilo 20. septembra 2011 na podlagi člena 27(4) Uredbe (ES) št. 1/2003 objavljeno obvestilo s povzetkom zadeve in predlaganih zavez ter pozivom zainteresiranim tretjim osebam, naj v enem mesecu od objave predložijo svoje pripombe o zavezah.

(8)

Komisija je v navedenem roku prejela pripombe sedmih zainteresiranih tretjih strani. O pripombah je obvestila družbo IBM, ki je 24. oktobra 2011 predložila spremenjeni predlog zavez (datiran 21. oktobra 2011).

(9)

Komisija se je 5. decembra 2011 posvetovala s Svetovalnim odborom za omejevalna ravnanja in prevladujoče položaje, ki je izdal pozitivno mnenje. Pooblaščenec za zaslišanje je 5. decembra objavil končno poročilo.

(10)

S sklepom Komisije, izdanim 13. decembra 2011 na podlagi člena 9 Uredbe (ES) št. 1/2003, so spremenjene zaveze družbe IBM postale zavezujoče. Družba IBM se zavezuje, da bo pet let zagotavljala hitro dostopnost ključnih rezervnih delov in tehničnih informacij po tržno razumnih in nediskriminatornih pogojih ter tretjim osebam dovolila izvrševanje svojih zavez. V prilogi k zavezam je družba IBM predložila tudi več standardnih pogodbenih klavzul, ki podrobno določajo, kako se bodo dane zaveze izvajale. Kakršne koli spremembe teh standardnih klavzul mora predhodno odobriti Komisija.

(11)

Komisija meni, da so zaveze v njihovi končni obliki zadostne in potrebne, ne pa prekomerne, za odpravo pomislekov v zvezi s konkurenco, ugotovljenih v predhodni oceni. Glede na to, da pomisleki v zvezi s konkurenco izhajajo iz dejstva, da je družba IBM morda preprečevala ustrezen dostop do nekaterih inputov, ki so potrebni za opravljanje storitev vzdrževanja osrednjih računalnikov IBM, Komisija meni, da so spremenjene zaveze sorazmerne. Zaveze odpravljajo navedene pomisleke z zagotavljanjem hitre dostopnosti ustreznih rezervnih delov in tehničnih informacij, ki jih vzdrževalne službe tretjih strank nujno potrebujejo za vzdrževanje osrednjih računalnikov IBM, in sicer po tržno razumnih in nediskriminatornih pogojih.

3.   SKLEPNE UGOTOVITVE

(12)

Komisija na podlagi spremenjenih zavez meni, da ni več razlogov za njeno ukrepanje in da bi bilo zato treba brez poseganja v člen 9(2) Uredbe (ES) št. 1/2003 postopek v tej zadevi končati.


(1)  UL L 1, 4.1.2003, str. 1.


Top