EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011XC0916(03)

Objava vloge v skladu s členom 6(2) Uredbe Sveta (ES) št. 510/2006 o zaščiti geografskih označb in označb porekla za kmetijske proizvode in živila

UL C 273, 16.9.2011, p. 26–30 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

16.9.2011   

SL

Uradni list Evropske unije

C 273/26


Objava vloge v skladu s členom 6(2) Uredbe Sveta (ES) št. 510/2006 o zaščiti geografskih označb in označb porekla za kmetijske proizvode in živila

2011/C 273/07

V skladu s členom 7 Uredbe Sveta (ES) št. 510/2006 (1) je ta objava podlaga za uveljavljanje pravice do ugovora zoper vlogo. Izjave o ugovoru mora Komisija prejeti v šestih mesecih od dneva te objave.

ENOTNI DOKUMENT

UREDBA SVETA (ES) št. 510/2006

„ΦΑΣΟΛΙΑ ΒΑΝΙΛΙΕΣ ΦΕΝΕΟΥ“ (FASOLIA VANILIES FENEOU)

ES št.: EL-PGI-0005-0839-21.12.2010

ZGO ( X ) ZOP ( )

1.   Ime:

„Φασόλια Βανίλιες Φενεού“ (Fasolia Vanilies Feneou)

2.   Država članica ali tretja država:

Grčija

3.   Opis kmetijskega proizvoda ali živila:

3.1   Vrsta proizvoda:

Skupina 1.6:

Sadje, zelenjava in žita, sveži ali predelani.

3.2   Opis proizvoda, za katerega se uporablja ime iz 1. točke:

„Fasolia Vanilies Feneou“ je oluščen suhi fižol lokalne vrste stročnic Phaseolus vulgaris.

Fizične značilnosti: zrnje je belo, ovalne oblike in zelo majhno, in sicer 1 000 zrn tehta 270 g do 280 g, kar ga uvršča med drobnozrnate sorte, ter ima tanko lupino.

Fižol „Fasolia Vanilies Feneou“ je vir beljakovin (najmanj 18 %). Kemijske značilnosti, po katerih se fižol „Fasolia Vanilies Feneou“ razlikuje od drugih sort fižola na trgu, so:

Št.

Parameter

Fasolia Vanilies Feneou

Druge Sorte Fižola (vrste Phaseolus vulgaris)

Sklepne ugotovitve

1.

Prehranske vlaknine

27,9–29,9 % w/w

13,2 % w/w

do 54,4 % več prehranskih vlaknin

2.

Maščobe

1,7–1,9 % w/w

2–2,5 % w/w

do 10 % manj maščob

3.

Energijska vrednost

225–233 kcal/100 g

296 kcal/100 g

manj kalorij

955–963 kJ/100 g

1 236 kJ/100 g

4.

Kalcij

2 970–2 988 mg/kg

1 312 mg/kg

do 56 % več kalcija

5.

Natrij

97,1–98,1 mg/kg

354 mg/kg

nižja vsebnost soli

6.

Pepel

3,9–4,1 % w/w

4,4 % w/w

nižja vsebnost pepela

Organoleptične značilnosti, po katerih se fižol „Fasolia Vanilies Feneou“ razlikuje od drugih sort fižola in zaradi katerih je za potrošnike zlasti zanimiv, so: je sladkega okusa, hitro se skuha in pri kuhanju ne razpade, ko je kuhan, je v notranjosti mehak, lupina pa ostane cela.

3.3   Surovine (samo za predelane proizvode):

3.4   Krma (samo za proizvode živalskega izvora):

3.5   Posebni proizvodni postopki, ki jih je treba izvajati na opredeljenem geografskem območju:

Vse faze proizvodnega procesa, tj. od gojenja (priprava zemlje, uporaba gnojila, setev, namakanje, zatiranje plevela, zaščita rastlin) do pobiranja pridelka, sušenja in luščenja proizvoda, je treba izvesti na opredeljenem geografskem območju.

3.6   Posebna pravila za rezanje, ribanje, pakiranje itn.:

3.7   Posebna pravila za označevanje:

Na embalaži morajo biti navedene označba „ΦΑΣΟΛΙΑ ΒΑΝΙΛΙΕΣ ΦΕΝΕΟΥ“ ΠΓΕ („Fasolia Vanilies Feneou“ ZGO) in vse druge označbe, določene z nacionalno zakonodajo in zakonodajo Skupnosti.

4.   Kratka opredelitev geografskega območja:

Opredeljeno geografsko območje proizvodnje fižola „Fasolia Vanilies Feneou“ je celotna občina Feneos v prefekturi Korint na Peloponezu.

Fižol raste na območju Feneos, in sicer na zaprti planoti s skupno obdelovalno površino 4 710 hektarjev, ki je obdano z gorami: Helmos–Dourdouvana, Killini, Oliyirtos–Saïtas. Zaprti bazen območja Feneos (umetno jezero) je posebna značilnost Peloponeza; obdaja ga hojev in borov gozd, ki se razteza navzdol do jezera. To posebno in edinstveno okolje gozdnatega gorovja, ki obdaja planoto Feneos, skupaj z umetnim jezerom Doxa prispeva k nastanku mikroklime, ki je primerna za pridelavo proizvoda najvišje kakovosti.

5.   Povezanost z geografskim območjem:

5.1   Posebnosti geografskega območja:

Prst

Prst je globoka in rodovitna ter večinoma ilovnato-peščena do peščeno-ilovnata z visoko stopnjo zadrževanja vode. Bogata je s kalcijem in fosforjem, vendar je vsebnost kalija in magnezija nizka. Prst je večinoma nekoliko kisla (pH < 7). Fižol „Fasolia Vanilies Feneou“ raste na dnu nekdanjega naravnega jezera Doxa, pri čemer se je ohranila relativna vlažnost zemlje. Vsi ti dejavniki ugodno vplivajo na gojenje fižola „Fasolia Vanilies Feneou“.

Podnebje

Na splošno je za območje značilno celinsko podnebje z mrzlimi zimami in hladnimi poletji. Ker pa je gorovje, ki obdaja planoto Feneos, pretežno gozdnato, je podnebje milejše z mokrimi zimami in hladnejšimi poletji. Povprečna mesečna temperatura je 28,8 °C (najvišja) in 0,6 °C (najnižja), povprečna letna temperatura pa je 12,8 °C.

K milemu pomladanskemu vremenu prispeva tudi jezero Doxa. Povprečna letna količina padavin je 600 milimetrov. Fižol dobro uspeva v mokrem okolju, tako da so zaradi optimalnih temperatur in relativne vlažnosti pogoji za njegovo rast odlični.

Človeški dejavniki

Človeški dejavnik najbolje izkorišča prst in klimatske pogoje območja Feneos ter je bistven za proizvodnjo proizvoda najvišje kakovosti in sloves zunaj meja prefekture.

Metode gojenja, ki jih uporabljajo proizvajalci na območju Feneos, temeljijo na večletnih izkušnjah in tradiciji, ki se prenaša na naslednje generacije. Metode vključujejo ročna opravila, in sicer od setve do sušenja in luščenja, minimalno uporabo pesticidov in kemičnih gnojil ter uporabo prvovrstnega semena „Fasolia Vanilies Feneou“, ki ga za naslednjo setev izberejo kmetje, da se zavaruje čistost rastlinskega materiala.

5.2   Posebnosti proizvoda:

Fižol „Fasolia Vanilies Feneou“ se načrtno goji na območju Feneos od konca 19. stoletja. Razlogi za dolgoletno gojenje so njegove posebne, razpoznavne značilnosti: zrnje je zelo majhno, čisto belo, svetleče, ovalne in ne ledvičaste oblike kot pri večini drugih sort fižola in ima tanko lupino, kar pomeni, da se bolje in hitreje skuha; poleg tega ima sladek okus in je zelo hranljivo.

Pridelovalci so fižol lokalno poimenovali „Vanilia“, da bi poudarili njegovo čisto belo barvo in poseben sladek okus, ki spominja na vanilijo. Zaradi teh posebnih kakovostnih značilnosti se proizvod razlikuje od drugih sort fižola in je bolj iskan na trgu.

5.3   Vzročna povezanost geografskega območja s kakovostjo ali značilnostmi proizvoda (pri ZOP) oziroma z določeno kakovostjo, slovesom ali drugimi značilnostmi proizvoda (pri ZGO):

Opis povezave med kakovostjo proizvoda in opredeljenim geografskim območjem

Značilnosti proizvoda „Fasolia Vanilies Feneou“ so povezane s podnebjem in prstjo območja ter uporabo rastlinskega materiala, ki je prilagojen lokalnemu okolju.

Fižol „Fasolia Vanilies Feneou“ je kar najbolje prilagojen celinskemu podnebju in osnovnemu stanju tal na območju, na katerem zelo dobro raste. Dobro osušena in v povprečju nekoliko kisla prst v kombinaciji z razmeroma milimi, mokrimi zimami in hladnimi poletji bistveno vpliva na kakovost pridelka, zaradi česar nastanejo bleščeča zrna, ki imajo tanko lupino in so mehka. Zaradi teh pogojev zraste fižol z visoko sposobnostjo absorpcije vode, nizko vsebnostjo pepela in boljšimi organoleptičnimi značilnostmi, kot sta poseben sladek okus in dejstvo, da se dobro skuha.

Ključno vlogo pri ustvarjanju idealnih pogojev za rast fižola in njegovem razlikovanju od podobnih sort fižola, ki rastejo drugje, imajo tudi edinstveno naravno okolje z gorami, ki varujejo planoto Feneos pred močnimi vetrovi, umetno jezero Doxa ter hojev in borov gozd, ki ga obdaja in se razteza navzdol do njega.

Metode gojenja, ki jih lokalni kmetje uporabljajo več kot 100 let, skupaj z ugodno prstjo ter podnebnimi in okoljskimi pogoji prispevajo k posebnim značilnostim proizvoda. Obdelovalne tehnike pridelovalcev fižola so enake, kot so jih uporabljali njihovi predniki, in večina opravil, kot so okopavanje, pobiranje pridelka, izbira in pakiranje, se danes še vedno izvaja ročno, zato je proizvod lepega videza, ima enotno obliko ter je brez tujih snovi in zdrobljenih zrn. Zaradi minimalne uporabe pesticidov in kemičnih gnojil, ki poslabšajo kakovost proizvoda, ter natančnega izbora semen za naslednjo setev, da se zavaruje čistost lokalne vrste „Fasolia Vanilies Feneou“, je proizvod odlične kakovosti.

Tesna povezanost med proizvodom in opredeljenim geografskim območjem ter tudi njegovo zelo lokalizirano pridelavo na planoti Feneos je postala očitna po večkratnih poskusih njegove pridelave na sosednjih območjih gojenja fižola. Ti poskusi niso bili uspešni, saj je kakovost fižola, pridelanega zunaj opredeljenega geografskega območja, znatno slabša, zlasti kar zadeva videz, popolnost lupine in okus.

Opis povezave med slovesom proizvoda in opredeljenim geografskim območjem

Sklicevanja v gradivu, ki ga je objavil Vassilios Sarlis v delu o folklori območja Feneos v Korintu in vpisih med leti 1960 in 2000, potrjujejo pomen tega pridelka na območju in njegov sloves zaradi najboljšega okusa. V grški mitologiji je boginja Demetra prebivalcem Feneosa darovala stročnice, ker so bili gostoljubni do nje, ko je iskala svojo hčer Perzefono, ki jo je ugrabil Had. Ta jo je poskušal odpeljati v podzemlje skozi globine jezera Feneos. Prebivalci Feneosa so bili zato prvi, ki so jedli stročnice, in morda je zaradi tega njihov fižol postal poznan kot najokusnejši. Poleg tega je navedeno, da je fižol najpogosteje zaužita stročnica, sledita pa mu leča in čičerika.

Načrtno gojenje fižola na območju se je začelo konec 19. stoletja, ko je voda iz jezera Feneos odtekla. Sloves proizvoda in njegova tesna povezanost z območjem Feneos sta dokumentirana v naslednjih dokumentih:

Dokument, ki ga je izdalo civilno sodišče prve stopnje v Feneosu, z dne 25. marca 1910 v zvezi z odškodnino, ki jo je živinorejec plačal pridelovalcu fižola, ker so njegove živali uničile pridelek fižola.

Raziskava, ki jo je izvedel Panos Dimitrios (doktorat) o intenzivnem gojenju fižola „Fasolia Vanilies Feneou“ na območju v petdesetih letih 20. stoletja.

Zaradi pomembnosti pridelka na območju in njegovega velikega slovesa se v vasi Steno vsak oktober (ko se pobira pridelek „Fasolia Vanilies Feneou“) od leta 1980 organizira festival Fasolada, ki ga je časopis Eleftheros Tipos ocenil kot turistično znamenitost.

Podatki grškega statističnega urada, po katerih se je fižol „Fasolia Vanilies Feneou“ neprekinjeno gojil med letoma 1993 in 2003.

Pregledi, ki jih izvaja direktorat za kmetijstvo prefekturnega organa Korinta v okviru kompenzacijskega nadomestila in sheme enotnega plačila, dokazujejo dolgoletno tradicionalno gojenje fižola „Fasolia Vanilies Feneou“ na območju in njegovo izjemno kakovost.

Obiskovalec območja je opisal, kako je planoto Feneos in njen okusen „vanilijev“ fižol povezal s svojim otroštvom.

Slavni fižol Fasolia Feneou je bil omenjen v dveh izdajah časopisa Kathimerini (24. oktobra 2006 in 17. novembra 2007).

Tradicionalna fasolada (fižolova juha) iz fižola Fasolia Feneou je bila opisana v izdajah časopisa Ta Nea (16. februarja 2007) in časopisa Eleftheros Tipos (4. oktobra 2008).

Na televizijskem programu Iliasa Mamalakisa Boukia kai Sinkhorio je bilo gledalcem predstavljeno, kako pripraviti jed Boulia (Polispori) Feneos z značilnim belim fižolom „Fasolia Vanilies Feneou“ kot eno glavnih sestavin.

Fižol „Fasolia Vanilies Feneou“ je bil omenjen v dveh oddajah Menoume Ellada na državni televiziji (oktobra 2006 in 2007) in na ET3 februarja 2009.

Fižol „Fasolia Vanilies Feneou“ zelo cenijo ne le potrošniki, ampak tudi proizvajalci, saj lahko doseže do 75 % višjo ceno od cene drugih sort fižola, katerih ime ni zaščiteno.

Zgodovinski in bibliografski podatki, članki v lokalnih in nacionalnih časopisih, medijske vsebine in objave na internetu (Wikipedia itd.), ki se nanašajo predvsem na gastronomijo in turizem, potrjujejo sloves proizvoda „Fasolia Vanilies Feneou“, ki je neločljivo povezan s svojimi posebnimi značilnostmi.

Sklic na objavo specifikacije:

(člen 5(7) Uredbe (ES) št. 510/2006)

http://www.minagric.gr/greek/data/PROD_FASOLIA_VANILIES_FENEOU.pdf


(1)  UL L 93, 31.3.2006, str. 12.


Top