EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007PC0348

sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu v skladu z drugim pododstavkom člena 251 (2) Pogodbe ES glede skupnega stališča, ki ga je Svet sprejel v zvezi s sprejetjem Sklepa Evropskega parlamenta in Sveta o vzpostavitvi posebnega programa „Civilno pravosodje“ za obdobje 2007–2013 v okviru splošnega programa „Temeljne pravice in pravosodje“

/* KOM/2007/0348 končno - COD 2005/0040 */

52007PC0348

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu v skladu z drugim pododstavkom člena 251 (2) Pogodbe ES glede skupnega stališča, ki ga je Svet sprejel v zvezi s sprejetjem Sklepa Evropskega parlamenta in Sveta o vzpostavitvi posebnega programa „Civilno pravosodje“ za obdobje 2007–2013 v okviru splošnega programa „Temeljne pravice in pravosodje“ /* KOM/2007/0348 končno - COD 2005/0040 */


[pic] | KOMISIJA EVROPSKIH SKUPNOSTI |

Bruselj, 19.6.2007

COM(2007) 348 konč.

2005/0040 (COD)

SPOROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU v skladu z drugim pododstavkom člena 251 (2) Pogodbe ES glede

skupnega stališča, ki ga je Svet sprejel v zvezi s sprejetjem Sklepa Evropskega parlamenta in Sveta o vzpostavitvi posebnega programa „Civilno pravosodje“ za obdobje 2007–2013 v okviru splošnega programa „Temeljne pravice in pravosodje“

2005/0040 (COD)

SPOROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU v skladu z drugim pododstavkom člena 251 (2) Pogodbe ES glede

skupnega stališča, ki ga je Svet sprejel v zvezi s sprejetjem Sklepa Evropskega parlamenta in Sveta o vzpostavitvi posebnega programa „Civilno pravosodje“ za obdobje 2007–2013 v okviru splošnega programa „Temeljne pravice in pravosodje“

1. OZADJE

Datum posredovanja predloga Evropskemu parlamentu in Svetu (dokument COM([2005]) [122] konč. – [2005]/[040]COD): | 11. april 2005 |

Datum mnenja Evropskega ekonomsko-socialnega odbora: | 19. januar 2006 |

Datum mnenja Evropskega parlamenta, prva obravnava: | 14. december 2006 |

Datum sprejetja skupnega stališča: | 12. junij 2007 |

2. CILJ PREDLOGA KOMISIJE

„Civilno pravosodje“ je program financiranja z naslednjimi cilji:

a) spodbujati sodno sodelovanje z namenom prispevati k vzpostavitvi dejanskega evropskega civilnopravnega območja, ki bo temeljilo na medsebojnem priznavanju in zaupanju;

b) spodbujanje odprave ovir za nemoten potek čezmejnih civilnih postopkov v državah članicah;

c) izboljšati vsakodnevno življenje posameznikov in podjetij tako, da se jim omogoči uveljavljanje pravic po vsej Evropski uniji, zlasti z omogočanjem dostopa do pravnega varstva.

d) okrepiti stike, izmenjavo informacij ter povezovanje v mreže sodnih in upravnih organov ter pravnih poklicev, zlasti s spodbujanjem ukrepov usposabljanja na področju pravosodja, z namenom izboljšati medsebojno razumevanje med navedenimi organi in temi poklici.

3. PRIPOMBE NA SKUPNO STALIŠČE

Skupno stališče Sveta ohranja bistvo prvotnega predloga Komisije in upošteva glavne predloge sprememb, ki jih je Evropski parlament sprejel na prvi obravnavi.

Temeljne razlike med skupnim stališčem in prvotnim predlogom Komisije so naslednje:

- Člen 4(b): predlog posebnega projekta bo upravičen do financiranja, če bo vključeval vsaj dve državi članici ali eno državo članico in eno državo pristopnico ali kandidatko (namesto treh držav članic v predlogu Komisije).

- Člen 4(d): donacija za poslovanje bo mreži predsednikov vrhovnih sodišč Evropske unije in evropski mreži svetov za pravosodje odobrena za celotno obdobje.

- Člen 7: mednarodnim organizacijam omogočiti dostop do programov.

- Člen 10: komitologija: uvede se sistem dveh odborov (upravni odbor za sprejetje letnega programa dela in svetovalni odbor za druga vprašanja).

Skupno stališče Sveta temelji na dogovoru med Evropskim parlamentom, Svetom in Komisijo. Ta dogovor zadeva celotno besedilo razen postopka komitologije, glede katerega ostajajo razlike med mnenji Sveta in Komisije na eni strani ter Parlamenta na drugi.

Evropski parlament je sprejel predlog spremembe, ki predvideva uporabo novega postopka komitologije (regulativni postopek s pregledom); Svet in Komisija menita, da ta postopek v tem primeru ni ustrezen.

4. SKLEPNA UGOTOVITEV

Komisija sprejme skupno stališče, ki upošteva bistvene elemente njenega prvotnega predloga in glavne predloge sprememb, ki jih je sprejel Evropski parlament.

Top