EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007PC0348

sdělení komise Evropskému parlamentu podle čl. 251 odst. 2 druhého pododstavce Smlouvy o ES týkající se společného postoje přijatého Radou za účelem přijetí Rozhodnutí Evropského Parlamentu a Rady, kterým se na období 2007–2013 v rámci obecného programu „Základní práva a spravedlnost“ zavádí specifický program „Civilní soudnictví“

/* KOM/2007/0348 konecném znení - COD 2005/0040 */

52007PC0348

Sdělení komise Evropskému parlamentu podle čl. 251 odst. 2 druhého pododstavce Smlouvy o ES týkající se společného postoje přijatého Radou za účelem přijetí Rozhodnutí Evropského Parlamentu a Rady, kterým se na období 2007–2013 v rámci obecného programu „Základní práva a spravedlnost“ zavádí specifický program „Civilní soudnictví“ /* KOM/2007/0348 konecném znení - COD 2005/0040 */


[pic] | KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ |

V Bruselu dne 19.6.2007

KOM(2007) 348 v konečném znění

2005/0040 (COD)

SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU podle čl. 251 odst. 2 druhého pododstavce Smlouvy o ES týkající se

společného postoje přijatého Radou za účelem přijetí rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady, kterým se na období 2007–2013 v rámci obecného programu „Základní práva a spravedlnost“ zavádí specifický program „Civilní soudnictví“

2005/0040 (COD)

SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU podle čl. 251 odst. 2 druhého pododstavce Smlouvy o ES týkající se

společného postoje přijatého Radou za účelem přijetí rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady, kterým se na období 2007–2013 v rámci obecného programu „Základní práva a spravedlnost“ zavádí specifický program „Civilní soudnictví“

1. SOUVISLOSTI

Datum předání návrhu Evropskému parlamentu a Radě (dokument KOM(2005)[122] v konečném znění – [2005]/[040A]COD) | 11. dubna 2005 |

Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru ze dne: | 19. ledna 2006 |

Stanovisko Evropského parlamentu, první čtení, ze dne: | 14. prosince 2006 |

Datum přijetí společného postoje: | 12. června 2007 |

2. CÍL NÁVRHU KOMISE

„Civilní soudnictví“ je program financování s těmito cíli:

a) podporovat soudní spolupráci s cílem přispět k vytvoření autentického evropského prostoru práva v občanských věcech, založeného na vzájemném uznávání a vzájemné důvěře;

b) podporovat odstraňování překážek řádného průběhu přeshraničních civilních řízení v členských státech;

c) zlepšit každodenní život jednotlivců a podniků tím, že jim bude umožněno uplatňovat svá práva v celé Evropské unii, především díky lepšímu přístupu ke spravedlnosti;

d) posilovat kontakty, výměnu informací a spolupráci mezi soudními a správními orgány a právníky, především podporou vzdělávání soudců a soudních úředníků tak, aby se zlepšilo vzájemné porozumění mezi těmito orgány a právníky.

3. PŘIPOMÍNKY KE SPOLEČNÉMU POSTOJI

Společný postoj Rady zachovává podstatu původního návrhu Komise a zohledňuje změny přijaté Evropským parlamentem v prvním čtení.

Hlavní rozdíly mezi společným postojem a původním návrhem Komise jsou tyto:

- Ustanovení čl. 4 písm. b): návrh zvláštních projektů je způsobilý pro finanční podporu, pokud se projektů účastní minimálně dva členské státy nebo jeden členský stát a jeden přistupující nebo kandidátský stát (místo tří členských států, jak požadoval návrh Komise).

- Ustanovení čl. 4 písm. d): provozní dotace na celé období pro Síť předsedů nejvyšších soudů zemí EU a Evropskou síť nejvyšších soudcovských rad.

- Článek 7: umožnit mezinárodním organizacím přístup k programu.

- Článek 10: jednání ve výborech: zavádí se zásada dvou výborů (řídící výbor pro přijímání ročního pracovního programu a poradní výbor pro ostatní záležitosti).

Společný postoj Rady vychází z kompromisu, k němuž dospěly Parlament, Rada a Komise. Tento kompromis se týká celého znění, kromě jednání ve výborech, kde nadále přetrvává rozpor ve stanoviscích Rady a Komise na jedné straně a Parlamentu na straně druhé.

Parlament schválil změnu zavádějící uplatňování nového postupu pro jednání ve výborech (regulativní postup s kontrolou). Rada a Komise se domnívají, že v daném případě není tento postup použitelný. Hledá se proto kompromisní řešení, které by zdůraznilo a podpořilo právo Parlamentu provádět kontrolu.

- 4. ZÁVĚRY

Komise souhlasí se společným postojem, který přejímá základní prvky jejího původního návrhu i hlavní změny přijaté Evropským parlamentem.

Top