Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023R1225

    Delegirana uredba Komisije (EU) 2023/1225 z dne 22. junija 2023 o začasnih izrednih ukrepih, ki odstopajo od nekaterih določb Uredbe (EU) št. 1308/2013 Evropskega parlamenta in Sveta, za odpravo motenj na trgu v vinskem sektorju v nekaterih državah članicah in odstopanju od Delegirane uredbe Komisije (EU) 2016/1149

    C/2023/4035

    UL L 160, 26.6.2023, p. 12–18 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 26/06/2023

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2023/1225/oj

    26.6.2023   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    L 160/12


    DELEGIRANA UREDBA KOMISIJE (EU) 2023/…

    z dne 22. junija 2023

    o začasnih izrednih ukrepih, ki odstopajo od nekaterih določb Uredbe (EU) št. 1308/2013 Evropskega parlamenta in Sveta, za odpravo motenj na trgu v vinskem sektorju v nekaterih državah članicah in odstopanju od Delegirane uredbe Komisije (EU) 2016/1149

    EVROPSKA KOMISIJA JE –

    ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

    ob upoštevanju Uredbe (EU) št. 1308/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 17. decembra 2013 o vzpostavitvi skupne ureditve trgov kmetijskih proizvodov in razveljavitvi uredb Sveta (EGS) št. 922/72, (EGS) št. 234/79, (ES) št. 1037/2001 in (ES) št. 1234/2007 (1) ter zlasti člena 219 v povezavi s členom 228 Uredbe,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)

    Za sedanje gospodarske razmere so značilni splošno visoki življenjski stroški, kar vpliva na porabo in prodajo vina, ter zvišani vhodni stroški za kmetijsko proizvodnjo in predelavo vina, kar vpliva na cene vin. Te okoliščine bi lahko močno motile trg vina v Uniji, saj vplivajo na številne ključne države članice proizvajalke tako, da razpoložljive zaloge vin povečujejo do ravni, ki bi s prihajajočo trgatvijo in vinsko letino lahko postale nevzdržne, pridelovalcem vina pa povzročajo finančne težave in težave z denarnim tokom.

    (2)

    Svetovna inflacija in povezano zmanjšanje kupne moči potrošnikov še dodatno zaostrujeta splošni trend zmanjševanja porabe vina, ki je bil opažen v zadnjih letih. Zmanjšanje porabe v tekočem tržnem letu je ocenjeno na 7 % v Italiji, 10 % v Španiji, 15 % v Franciji, 22 % v Nemčiji in 34 % na Portugalskem v primerjavi s tržnimi razmerami pred pandemijo COVID-19. Ta trend zlasti vpliva na nekatere segmente trga vina, in sicer rdeča vina ter vina rosé.

    (3)

    Razpoložljive številke kažejo zmanjšanje prodaje vin v tekočem tržnem letu, kar je skladno z opaženim zmanjšanim domačim povpraševanjem, npr. zmanjšanjem prodaje za 5,3 % v Španiji in Franciji, pri čemer so bile še posebej prizadete nekatere regije, v katerih se je prodaja v primerjavi z istim obdobjem v predhodnem tržnem letu zmanjšala za 25 do 35 %. Medtem je bil izvoz vin Unije v obdobju od januarja do aprila 2023 za 8,5 % manjši kot v istem obdobju leta 2022.

    (4)

    Splošno povišanje ključnih vhodnih stroškov za kmetijsko proizvodnjo, kot so stroški gnojil, energije in steklenic, ki so potrebni za pridelavo vina, delno tudi zaradi ruske agresije na Ukrajino, je povzročilo izjemno povišanje proizvodnih stroškov, ki v nekaterih državah članicah v povprečju dosega 30 do 40 %. Te okoliščine pomenijo dodaten pritisk na pridelovalce vina v Uniji in zmanjšujejo njihovo sposobnost za tržne ukrepe in naložbe. Kljub višjim stroškom v celotnem ciklu pridelave vina obenem razpoložljivi podatki kažejo, da so se cene nekaterih vin v regijah, ki jih je kriza najbolj prizadela, v primerjavi z razmerami pred pandemijo COVID-19 nenadno znižale, pri čemer je na primer v nekaterih regijah Francije mogoče opaziti znižanje cen od 10 do 26 %.

    (5)

    Ti dejavniki skupaj kažejo na splošno zmanjšanje povpraševanja in prodaje vin Unije v razmerah, ko se je pridelava v Uniji v primerjavi s predhodnim tržnim letom povečala za 4 %, kar prispeva k že tako visoki ravni začetnih zalog (+2 % v primerjavi s povprečjem zadnjih petih let). Brez hitrih ukrepov za zmanjšanje naraščajoče prevelike ponudbe bi lahko razmere resno motile trg s povzročanjem velikega in splošnega tržnega neravnovesja najpozneje ob novi trgatvi, ko pridelovalci vina ne bodo imeli zmogljivosti za shranjevanje nove letine, zaradi česar bodo prisiljeni prodajati po še nižjih cenah.

    (6)

    Ker je trg vina v Uniji zelo segmentiran, v tej fazi sedanje tržne razmere ustvarjajo razne motnje na trgu v vinskem sektorju na različnih območjih pridelave. Te motnje so znatne v nekaterih regijah več držav članic, vplivajo pa zlasti na tržna segmenta rdečih vin in vin rosé. Primeri, ki ponazarjajo tako razdrobljenost trga, so med drugim 27 % večje zaloge od petletnega povprečja v regiji Ekstremadura v Španiji, 24 % oziroma 14 % večje zaloge v primerjavi s predhodnim letom v regijah Lizbona in Alentejo na Portugalskem ter 26 % večje zaloge za vina rosé na začetku tekočega tržnega leta v primerjavi z začetkom predhodnega leta v regiji Languedoc-Roussillon v Franciji.

    (7)

    Obenem so se razmere na trgu vina v Uniji slabšale že pred tem, zlasti v letih 2019, 2020 in 2021, kot posledica preteklih trgovinskih omejitev, zmanjšanja porabe med pandemijo COVID-19 in več ekstremnih vremenskih dogodkov. Sedanje težavne okoliščine so še dodaten udarec za že tako ranljiv sektor in vodijo v velike izgube prihodka za vse vključene akterje. Vinogradniki v najbolj prizadetih regijah držav članic se spopadajo s finančnimi težavami in težavami z denarnim tokom. Zato je tudi v tem pogledu treba nemudoma ukrepati za učinkovit odziv na tako raznolike razmere na trgu in omogočiti državam članicam, da del finančnih virov, ki so bili dodeljeni njihovim nacionalnim podpornim programom v vinskem sektorju, preusmerijo in ponudijo bolj prilagojeno podporo različnim akterjem v sektorju.

    (8)

    Umik količin vina, za katere ni mogoče najti primernih možnosti prodaje, s trga najbolj prizadetih regij naj bi pomagal odpraviti tržna neravnovesja in preprečiti, da bi se sedanje motnje razvile v hujšo ali dolgotrajno motnjo za celotni vinski sektor Unije. Kadar je to upravičeno, bi bilo treba kot upravičen ukrep pri podpornih programih v vinskem sektorju začasno uvesti destilacijo vina za izboljšanje tržnega ravnovesja in gospodarskih razmer pridelovalcev vina na najbolj prizadetih območjih pridelave. Za preprečitev izkrivljanja konkurence bi bilo treba uporabo pridobljenega alkohola prepovedati za panogo hrane in pijač ter jo omejiti na uporabo za industrijske namene, med drugim za razkužila, farmacevtske izdelke in pridobivanje energije. Za preprečitev morebitne zlorabe ali čezmernih nadomestil po izvajanju tega izrednega ukrepa je primerno od držav članic zahtevati, naj ukrep usmerijo na regije s tržnim neravnovesjem, ga utemeljijo na objektivnih merilih, predvideno nadomestilo pa naj omejijo na nedavne tržne cene.

    (9)

    Ukrep zelene trgatve iz člena 47 Uredbe (EU) št. 1308/2013 se uporablja kot ukrep za upravljanje trga, če se pričakuje prevelik pridelek grozdja. Da bi se lahko izvajalci odzvali na sedanje tržne razmere in zmanjšali tveganje, da se te razmere ponovijo v prihodnjem tržnem letu, je primerno priznati neko prožnost pri izvajanju tega ukrepa v proračunskem letu 2023. Zlasti je treba, da se kot izredni ukrep določijo odstopanja od člena 47(1) in (3) Uredbe (EU) št. 1308/2013, da se omogoči popolno uničenje ali odstranitev grozdov na delu kmetijskega gospodarstva, pod pogojem, da se to izvaja na celotnih parcelah, ter omogočiti začasno povečanje največjega prispevka Unije k temu ukrepu.

    (10)

    Dodajanje „krizne destilacije“ med upravičene ukrepe ter uvedena prožnost za zeleno trgatev sta oblika finančne podpore, za katero pa ni potrebno dodatno financiranje Unije, ker se še naprej uporabljajo proračunske omejitve za nacionalne podporne programe v vinskem sektorju za proračunsko leto 2023 iz Priloge VII k Uredbi (EU) 2021/2115 Evropskega parlamenta in Sveta (2). Države članice se zato lahko odločijo, da bodo za zadevne ukrepe namenile večje zneske samo znotraj letnega proračuna, določenega v navedeni prilogi. Finančna podpora navedenima kriznima ukrepoma je torej namenjena podpori sektorju v trenutnih nestanovitnih tržnih razmerah, ne da bi bilo treba za to že v začetku sprostiti dodatna sredstva.

    (11)

    Za povečanje učinkovitosti finančnih virov Unije, ki jih je mogoče dodeliti tema kriznima ukrepoma, bi bilo treba državam članicam omogočiti, da finančno pomoč Unije dopolnijo z nacionalnimi plačili, ki krijejo do 50 % podpore za krizna ukrepa iz te uredbe.

    (12)

    Zaradi negativnega razvoja trga, zvišanja stroškov in posledičnih težav izvajalcev v vinskem sektorju z denarnim tokom je težko izvajati ukrepe nacionalnih podpornih programov za vino v času, ko je treba predvsem izboljšati tržno usmerjenost sektorja. Za zagotovitev učinkovitosti izvajanja programov v tržnih in gospodarskih razmerah, ki prevladujejo v vinskem sektorju, je primerno začasno povečati največji prispevek Unije k ukrepom promocije, prestrukturiranja in preusmeritve vinogradov, zelene trgatve in naložb.

    (13)

    Obenem je pomembno upravičencem priznati primerno prožnost za izvajanje njihovih dejavnosti v nacionalnih podpornih programih, da se lahko odzovejo na sedanjo negotovost na trgu in prilagodijo dejavnosti, kadar je to potrebno. Taka prožnost pomeni dodaten ukrep tržne podpore za preprečitev, da bi se sedanje gospodarske motnje razvile v hujšo ali dolgotrajno motnjo za trg vina v Uniji, in zagotavlja, da bo druge izredne ukrepe iz te uredbe mogoče učinkovito izvajati tudi na ravni upravičencev, ko bodo države članice odločile o njih. Zato je kot dodaten izredni ukrep treba odstopati od Delegirane uredbe Komisije (EU) 2016/1149 (3) in dovoliti državam članicam, da upravičencem priznajo prožnost, da prilagodijo načrtovane dejavnosti po poenostavljenem postopku in v ustrezno utemeljenih primerih omogočijo njihovo delno izvajanje.

    (14)

    Ker se razlogi za uporabo povišanih stopenj financiranja Unije za nekatere ukrepe in za priznanje neke prožnosti pri upravljanju programov nanašajo na sedanje gospodarske razmere v vinskem sektorju in ker so ukrepi začasni, je primerno omejiti njihovo področje uporabe na dejavnosti, ki so se začele izvajati v proračunskem letu 2023. Nasprotno pa se ti ukrepi ne bi smeli uporabljati na primer za dejavnosti, ki so se izvajale v predhodnih proračunskih letih in so bile šele plačane v proračunskem letu 2023.

    (15)

    Iz skrajno nujnih razlogov ob upoštevanju trenutnih motenj na trgu in omejenega časa, ki ga imajo države članice v trenutnem finančnem letu na voljo za izvedbo ukrepov, vključenih v to uredbo, ter za preprečitev nadaljnjega slabšanja razmer na trgu je potrebno takojšnje ukrepanje. Po eni strani je v najbolj prizadetih regijah treba s trga čim prej, v vsakem primeru pa pred začetkom nove letine, do konca avgusta ali začetka septembra 2023, umakniti presežek ponudbe, sicer bi se razmere na trgu še poslabšale, sedanje neravnovesje pa bi se nadaljevalo v novo tržno leto in bi lahko povzročilo dolgotrajno krizo celotnega trga vina v Uniji. Po drugi strani je treba vse ukrepe v tej uredbi izvesti pred zaključkom veljavnih nacionalnih podpornih programov za vino, ki v skladu s členom 5(7) Uredbe (EU) 2021/2117 Evropskega parlamenta in Sveta veljajo samo do 15. oktobra 2023 (4). V skladu s to določbo se členi 39 do 54 Uredbe (EU) št. 1308/2013 še naprej uporabljajo po 31. decembru 2022 za nastale odhodke in plačila za dejavnosti, izvedene pred 16. oktobrom 2023. Zato bi odlašanje z ukrepi lahko prizadetim državam članicam otežilo ali celo onemogočilo izvedbo ukrepov v proračunskem letu 2023, ki je zadnje leto izvajanja veljavnih nacionalnih podpornih programov v vinskem sektorju.

    (16)

    Glede na navedene skrajno nujne razloge bi bilo treba to uredbo sprejeti po nujnem postopku iz člena 228 Uredbe (EU) št. 1308/2013.

    (17)

    Zaradi nujnosti takojšnjega ukrepanja bi morala ta uredba začeti veljati na dan objave v Uradnem listu Evropske unije –

    SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

    Člen 1

    Začasna odstopanja od člena 43 in člena 44(3) Uredbe (EU) št. 1308/2013

    1.   Z odstopanjem od člena 43 Uredbe (EU) št. 1308/2013 se v okviru podpornih programov v vinskem sektorju lahko financirajo ukrepi iz člena 2 te uredbe.

    2.   Z odstopanjem od člena 44(3) Uredbe (EU) št. 1308/2013 države članice z nacionalnimi plačili lahko financirajo do 50 % podpore, dodeljene v skladu s členom 2 te uredbe in členom 47 Uredbe (EU) št. 1308/2013.

    Člen 2

    Začasna krizna destilacija vina

    1.   Podpora se lahko dodeli pridelovalcem vina za destilacijo vina v skladu z zahtevami in pogoji iz tega člena. Taka podpora mora biti v skladu z drugim pododstavkom sorazmerna, ustrezno utemeljena s strani države članice in usmerjena na najbolj prizadeta vina in območja pridelave. Izvaja se lahko na nacionalni ali regionalni ravni za rdeča vina ali vina rosé, ločeno ali za obe barvi hkrati, vina pa so lahko z zaščiteno označbo porekla ali zaščiteno geografsko označbo ali brez zaščitene označbe porekla ali zaščitene geografske označbe.

    Države članice, ki se odločijo izvesti ta ukrep, za vsako vrsto in barvo upravičenega vina bodisi na regionalni ali nacionalni ravni, kakor je ustrezno, dokažejo pojavljanje enega ali več primerov naslednjih tržnih razmer:

    (a)

    znatno povečanje zadnjih razpoložljivih zalog vina na ravni proizvodnje v primerjavi s povprečno količino zalog za isto obdobje v petih predhodnih tržnih letih ali v primerjavi s povprečno količino zalog za isto obdobje v petih predhodnih tržnih letih brez največjih in najmanjših vrednosti;

    (b)

    znatno znižanje povprečne tržne cene na ravni proizvodnje za tekoče tržno leto v primerjavi s povprečno ceno treh predhodnih tržnih let ali v primerjavi s povprečno ceno v petih predhodnih tržnih letih brez največjih in najmanjših vrednosti letnih povprečij;

    (c)

    znatno zmanjšanje kumulativne prodaje na trgu na ravni proizvodnje za tekoče tržno leto v primerjavi s povprečjem treh predhodnih tržnih let za isto obdobje ali v primerjavi s povprečjem petih predhodnih tržnih let, brez največjih in najmanjših vrednosti kumulativne prodaje za isto obdobje in pod pogojem, da tako zmanjšanje ne izhaja iz zmanjšanja proizvodnje.

    2.   Za preprečitev izkrivljanja konkurence se alkohol, proizveden z destilacijo s podporo iz odstavka 1, uporablja izključno v industrijske namene, vključno z razkužili in farmacevtsko uporabo, ali za pridobivanje energije.

    3.   Upravičenci do podpore iz odstavka 1 so vinska podjetja, ki proizvajajo ali tržijo proizvode iz dela II Priloge VII k Uredbi (EU) št. 1308/2013, organizacije proizvajalcev vina, združenja dveh ali več proizvajalcev, medpanožne organizacije ali destilarne za proizvode vinske trte.

    4.   Do podpore so upravičeni samo stroški dobave vina destilarnam in destilacije tega vina. Vino, ki se destilira pri tem ukrepu, izvira iz Unije in je skladno z zahtevami, po katerih ga je treba tržiti v Uniji, ter ustreznimi specifikacijami proizvodov za vina z zaščiteno označbo porekla ali zaščiteno geografsko označbo.

    5.   Države članice lahko v svojih nacionalnih podpornih programih določijo prednostna merila za upravičence. Taka prednostna merila temeljijo na posebni strategiji in ciljih iz podpornega programa ter so objektivna in nediskriminatorna.

    6.   Države članice določijo pravila za izvajanje postopka podpore iz odstavka 1, med njimi pravila o:

    (a)

    fizičnih ali pravnih osebah, ki lahko vložijo vloge;

    (b)

    vložitvi in izbiri vlog, kar vključuje vsaj roke za vložitev vlog, pregled ustreznosti vsakega predlaganega ukrepa in obveščanje izvajalcev o izidu izbirnega postopka;

    (c)

    preverjanju skladnosti z določbami o upravičenih ukrepih in stroških iz točke 4 ter prednostnih merilih, če se uporabljajo prednostna merila;

    (d)

    izbiri vlog, kar vključuje vsaj ponderiranje vsakega prednostnega merila, kadar se uporabljajo prednostna merila;

    (e)

    ureditvi plačil predplačil in položitve varščine.

    7.   Države članice določijo višino podpore upravičencem po objektivnih in nediskriminatornih merilih. Znesek podpore se določi na regionalni ali nacionalni ravni, kot je ustrezno, za vsako vrsto in barvo upravičenega vina iz odstavka 1. Znesek podpore ne presega 80 % najnižje mesečne povprečne cene, evidentirane na ravni proizvodnje v tržnem letu 2022/2023 za vsako vrsto in barvo upravičenega vina, za katero se uporablja ukrep v regiji ali na ozemlju države članice. Kadar evidentirane tržne cene niso na voljo, jih lahko oceni pristojni organ zadevne države članice na podlagi najboljših razpoložljivih podatkov.

    8.   Za podporo za krizno destilacijo vina se smiselno uporabljajo členi 1 in 2, 43, 48 do 54 in 56 Delegirane uredbe (EU) 2016/1149 (5) ter členi 1, 2 in 3, 19 do 23, 25 do 31, člen 32(1), drugi pododstavek, in členi 33 do 40 Izvedbene uredbe Komisije (EU) 2016/1150 (6).

    9.   Države članice do 31. avgusta 2023 obvestijo Komisijo o vrstah in barvi upravičenih vin in regijah, za katere se bo ukrep uporabljal, ter o utemeljitvi v skladu z odstavkom 1, zneskih nadomestil, ki se bodo uporabili v skladu z odstavkom 7, in njihovi utemeljitvi ter o količinah, ki se bodo predvidoma destilirale.

    Člen 3

    Začasno odstopanje od člena 47(1) Uredbe (EU) št. 1308/2013 o zeleni trgatvi

    Z odstopanjem od člena 47(1) Uredbe (EU) št. 1308/2013 v proračunskem letu 2023 „zelena trgatev“ pomeni popolno uničenje ali odstranitev grozdov v nezrelem stanju na celotnem kmetijskem gospodarstvu ali delu kmetijskega gospodarstva, pod pogojem, da se zelena trgatev izvaja na celotnih parcelah.

    Člen 4

    Začasna odstopanja od člena 45(3), člena 46(6), člena 47(3) in člena 50(4) Uredbe (EU) št. 1308/2013 o stopnjah financiranja

    1.   Z odstopanjem od člena 45(3) Uredbe (EU) št. 1308/2013 v proračunskem letu 2023 prispevek Unije k ukrepom za obveščanje ali promocijo ne sme preseči 60 % upravičenih izdatkov.

    2.   Z odstopanjem od člena 46(6) Uredbe (EU) št. 1308/2013 prispevek Unije k dejanskim stroškom prestrukturiranja in preusmeritve vinogradov v proračunskem letu 2023 ne sme preseči 60 %. V manj razvitih regijah Unije prispevek za stroške prestrukturiranja in preusmeritve vinogradov ne sme preseči 80 %.

    3.   Z odstopanjem od člena 47(3), drugi stavek, Uredbe (EU) št. 1308/2013 podpora za zeleno trgatev v proračunskem letu 2023 ne sme preseči 60 % zneska neposrednih stroškov uničenja ali odstranitve grozdov in izgube prihodkov pri takem uničenju ali odstranitvi.

    4.   Z odstopanjem od člena 50(4) Uredbe (EU) št. 1308/2013 se v proračunskem letu 2023 za prispevek Unije uporabljajo naslednje najvišje stopnje pomoči za upravičene stroške naložb:

    (a)

    60 % v manj razvitih regijah;

    (b)

    50 % v regijah, ki se ne štejejo za manj razvite regije;

    (c)

    80 % v najbolj oddaljenih regijah iz člena 349 Pogodbe;

    (d)

    75 % na manjših egejskih otokih, kot so opredeljeni v členu 1(2) Uredbe (EU) št. 229/2013 Evropskega parlamenta in Sveta (7).

    Člen 5

    Začasna odstopanja od Delegirane uredbe (EU) 2016/1149

    1.   Z odstopanjem od člena 22 Delegirane uredbe (EU) 2016/1149 se lahko v proračunskem letu 2023 zelena trgatev izvede dve ali več zaporednih let na isti parceli.

    2.   Z odstopanjem od člena 53(1) Delegirane uredbe (EU) 2016/1149 lahko države članice v proračunskem letu 2023:

    (a)

    omogočijo upravičencem, da spremembe k prvotno odobreni dejavnosti, ki se opravijo najpozneje do 15. oktobra 2023, uvajajo brez predhodne odobritve s strani pristojnih organov, pod pogojem, da ne vplivajo na upravičenost katerega koli dela dejavnosti in njenih splošnih ciljev, in pod pogojem, da skupni znesek odobrene podpore za dejavnost ni presežen. Upravičenci o takih spremembah obvestijo pristojni organ v rokih, ki jih določijo države članice;

    (b)

    v ustrezno utemeljenih primerih omogočijo upravičencem, da predložijo spremembe, ki se opravijo najpozneje do 15. oktobra 2023 in s katerimi se spreminja cilj celotne dejavnosti, ki je že odobrena pri ukrepih iz členov 45, 46, 50 in 51 Uredbe (EU) št. 1308/2013, pod pogojem, da so vsi posamezni tekoči ukrepi, ki so se del celotne dejavnosti, zaključeni. Upravičenci o takih spremembah obvestijo pristojni organ v roku, ki ga določijo države članice, in zaprosijo za predhodno dovoljenje pristojnega organa.

    3.   Z odstopanjem od člena 54(1) Delegirane uredbe (EU) 2016/1149 se, kadar je bil pristojni organ v skladu z odstavkom 2, točka (b), tega člena obveščen o spremembi že odobrene dejavnosti in je tako spremembo tudi odobril, podpora izplača za posamezne ukrepe, ki se pri tej dejavnosti že izvajajo, če so bili ti ukrepi izvedeni v celoti in so bili predmet upravnih pregledov in po potrebi pregledov na kraju samem v skladu s poglavjem IV, oddelek 1, Izvedbene uredbe Komisije (EU) 2016/1150 (8).

    4.   Z odstopanjem od člena 54(4), tretji, četrti, peti in šesti pododstavek, Delegirane uredbe (EU) 2016/1149 države članice v proračunskem letu 2023 za zahtevke za plačilo, predložene najpozneje do 15. oktobra 2023, izračunajo znesek podpore za plačilo na podlagi površine, ki je bila določena s pregledi na kraju samem po izvedbi, če se dejavnosti, ki so deležne podpore v skladu s členom 46 Uredbe (EU) št. 1308/2013, ne izvajajo na celotni površini, za katero je bila vložena vloga za podporo.

    Člen 6

    Uporaba začasnih izrednih tržnih ukrepov

    Členi 1, 2 in 3 se uporabljajo za dejavnosti, ki so jih izbrali pristojni organi držav članic od dne uporabe te uredbe in so bile izvedene najpozneje 15. oktobra 2023.

    Člena 4 in 5 se uporabljata za dejavnosti, ki so se začele izvajati v proračunskem letu 2023.

    Člen 7

    Začetek veljavnosti

    Ta uredba začne veljati na dan objave v Uradnem listu Evropske unije.

    Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

    V Bruslju, 22. junija 2023

    Za Komisijo

    predsednica

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)  UL L 347, 20.12.2013, str. 671.

    (2)  Uredba (EU) 2021/2115 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 2. decembra 2021 o določitvi pravil o podpori za strateške načrte, ki jih pripravijo države članice v okviru skupne kmetijske politike (strateški načrti SKP) in se financirajo iz Evropskega kmetijskega jamstvenega sklada (EKJS) in Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja (EKSRP), ter o razveljavitvi uredb (EU) št. 1305/2013 in (EU) št. 1307/2013 (UL L 435, 6.12.2021, str. 1).

    (3)  Delegirana uredba Komisije (EU) 2016/1149 z dne 15. aprila 2016 o dopolnitvi Uredbe (EU) št. 1308/2013 Evropskega parlamenta in Sveta glede nacionalnih podpornih programov v vinskem sektorju in o spremembi Uredbe Komisije (ES) št. 555/2008 (UL L 190, 15.7.2016, str. 1).

    (4)  Uredba (EU) 2021/2117 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 2. decembra 2021 o spremembi uredb (EU) št. 1308/2013 o vzpostavitvi skupne ureditve trgov kmetijskih proizvodov, (EU) št. 1151/2012 o shemah kakovosti kmetijskih proizvodov in živil, (EU) št. 251/2014 o opredelitvi, opisu, predstavitvi, označevanju in zaščiti geografskih označb aromatiziranih vinskih proizvodov in (EU) št. 228/2013 o posebnih ukrepih za kmetijstvo v najbolj oddaljenih regijah Unije (UL L 435, 6.12.2021, str. 262).

    (5)  Delegirana uredba Komisije (EU) 2016/1149 z dne 15. aprila 2016 o dopolnitvi Uredbe (EU) št. 1308/2013 Evropskega parlamenta in Sveta glede nacionalnih podpornih programov v vinskem sektorju in o spremembi Uredbe Komisije (ES) št. 555/2008 (UL L 190, 15.7.2016, str. 1).

    (6)  Izvedbena uredba Komisije (EU) 2016/1150 z dne 15. aprila 2016 o določitvi pravil za uporabo Uredbe (EU) št. 1308/2013 Evropskega parlamenta in Sveta glede nacionalnih podpornih programov v vinskem sektorju (UL L 190, 15.7.2016, str. 23).

    (7)  Uredba (EU) št. 229/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 13. marca 2013 o posebnih ukrepih za kmetijstvo v korist manjših egejskih otokov in razveljavitvi Uredbe Sveta (ES) št. 1405/2006 (UL L 78, 20.3.2013, str. 41).

    (8)  Izvedbena uredba Komisije (EU) 2016/1150 z dne 15. aprila 2016 o določitvi pravil za uporabo Uredbe (EU) št. 1308/2013 Evropskega parlamenta in Sveta glede nacionalnih podpornih programov v vinskem sektorju (UL L 190, 15.7.2016, str. 23).


    Top