Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023D0097

    Izvedbeni sklep Komisije (EU) 2023/97 z dne 5. januarja 2023 o opredelitvi Kameruna kot nesodelujoče tretje države pri boju proti nezakonitemu, neprijavljenemu in nereguliranemu ribolovu

    C/2023/11

    UL L 8, 11.1.2023, p. 4–15 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2023/97/oj

    11.1.2023   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    L 8/4


    IZVEDBENI SKLEP KOMISIJE (EU) 2023/97

    z dne 5. januarja 2023

    o opredelitvi Kameruna kot nesodelujoče tretje države pri boju proti nezakonitemu, neprijavljenemu in nereguliranemu ribolovu

    EVROPSKA KOMISIJA JE –

    ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

    ob upoštevanju Uredbe Sveta (ES) št. 1005/2008 z dne 29. septembra 2008 o vzpostavitvi sistema Skupnosti za preprečevanje nezakonitega, neprijavljenega in nereguliranega ribolova, za odvračanje od njega ter za njegovo odpravljanje in o spremembi uredb (EGS) št. 2847/93, (ES) št. 1936/2001 in (ES) št. 601/2004 ter o razveljavitvi uredb (ES) št. 1093/94 in (ES) št. 1447/1999 (1) (v nadaljnjem besedilu: uredba o ribolovu IUU) ter zlasti člena 31 Uredbe,

    ob upoštevanju naslednjega:

    1.   UVOD

    (1)

    Uredba o ribolovu IUU vzpostavlja sistem Unije za preprečevanje nezakonitega, neprijavljenega in nereguliranega ribolova (v nadaljnjem besedilu: ribolov IUU), za odvračanje od njega ter za njegovo odpravljanje.

    (2)

    V poglavju VI uredbe o ribolovu IUU so določeni postopek v zvezi z opredelitvijo nesodelujočih tretjih držav, demarše v zvezi s takimi državami, priprava seznama takih držav, njihovo črtanje z navedenega seznama, objava navedenega seznama in morebitni izredni ukrepi.

    (3)

    Komisija v skladu s členom 31 uredbe o ribolovu IUU opredeli tretje države, ki jih obravnava kot nesodelujoče države pri boju proti ribolovu IUU. Tretja država je lahko opredeljena kot nesodelujoča tretja država, če ne izpolnjuje dolžnosti, ki so ji naložene v skladu z mednarodnim pravom kot državi zastave, državi pristanišča, obalni državi ali državi trga ter v skladu s katerimi mora ukrepati za preprečevanje ribolova IUU, za odvračanje od njega ter za njegovo odpravljanje.

    (4)

    Opredelitev nesodelujočih tretjih držav v skladu s členom 31 uredbe o ribolovu IUU temelji na preučitvi vseh informacij, kot je določeno v členu 31(2) navedene uredbe. Temelji na preučitvi vseh informacij, pridobljenih v skladu z uredbo o ribolovu IUU, ali po potrebi vseh drugih zadevnih informacij, na primer podatkov o ulovu, trgovinskih informacij iz nacionalne statistike in drugih zanesljivih virov, registrov plovil in zbirk podatkov, dokumentov o ulovu ali programov statističnih dokumentov in seznamov plovil IUU, ki jih sprejmejo regionalne organizacije za upravljanje ribištva, ter vseh drugih informacij, pridobljenih v pristaniščih in na ribolovnih območjih.

    (5)

    Svet v skladu s členom 33 uredbe o ribolovu IUU sprejme seznam nesodelujočih držav. Za navedene države se uporabljajo ukrepi iz člena 38 uredbe o ribolovu IUU.

    (6)

    V skladu s členom 12(2) uredbe o ribolovu IUU se ribiški proizvodi v Unijo uvozijo samo, kadar jim je priloženo potrdilo o ulovu v skladu z navedeno uredbo.

    (7)

    V skladu s členom 20(1) uredbe o ribolovu IUU se potrdila o ulovu, ki jih potrdijo tretje države zastave, sprejmejo le, če je Komisija od teh zastav države prejela obvestilo, ki potrjuje, da je v zadevni državi zastave vzpostavljena nacionalna ureditev za izvajanje, nadzorovanje in izvrševanje zakonov, predpisov ter ukrepov za ohranjanje in upravljanje, ki jih morajo upoštevati njena ribiška plovila, ter da so javni organi zadevne države zastave pooblaščeni za potrjevanje verodostojnosti informacij v potrdilih o ulovu.

    (8)

    Komisija v skladu s členom 20(4) uredbe o ribolovu IUU upravno sodeluje s tretjimi državami na področjih v zvezi z izvajanjem določb navedene uredbe glede potrdil o ulovu.

    (9)

    Republika Kamerun (v nadaljnjem besedilu: Kamerun) je Komisiji kot država zastave predložila obvestilo v skladu s členom 20 uredbe o ribolovu IUU, ki ga je Komisija sprejela 15. julija 2009.

    (10)

    Na podlagi informacij iz člena 31(2) uredbe o ribolovu IUU je Komisija menila, da obstajajo jasni znaki, da Kamerun ni izpolnil dolžnosti, ki so ji kot državi zastave, državi pristanišča, obalni državi ali državi trga naložene z mednarodnim pravom ter v skladu s katerimi mora ukrepati za preprečevanje ribolova IUU, za odvračanje od njega ter za njegovo odpravljanje.

    (11)

    Komisija je zato v skladu s členom 32 uredbe o ribolovu IUU sklenila, da bo Kamerun s Sklepom z dne 17. februarja 2021 (2) obvestila o možnosti, da bo opredeljen kot nesodelujoča tretja država v skladu z uredbo o ribolovu IUU.

    (12)

    Sklep z dne 17. februarja 2021 vključuje informacije o bistvenih dejstvih in ugotovitvah, na katerih temelji taka morebitna opredelitev.

    (13)

    O Sklepu je bil Kamerun obveščen skupaj z dopisom, v katerem ga je Komisija pozvala, naj v tesnem sodelovanju z njo izvede akcijski načrt za odpravo ugotovljenih pomanjkljivosti.

    (14)

    Komisija je Kamerun pozvala, naj zlasti: (i) sprejme vse potrebne ukrepe za izvajanje ukrepov iz akcijskega načrta, ki ga je predlagala Komisija, in (ii) oceni izvajanje ukrepov iz akcijskega načrta, ki ga je predlagala Komisija.

    (15)

    Kamerun je imel možnost, da se odzove na Sklep z dne 17. februarja 2021 ter na druge ustrezne informacije, ki jih je sporočila Komisija, kar mu je omogočalo predložitev dokazov, s katerimi bi izpodbijal ali dopolnil dejstva iz Sklepa z dne 17. februarja. Kamerunu je bila zagotovljena pravica, da zahteva ali predloži dodatne informacije.

    (16)

    Komisija je s Sklepom z dne 17. februarja 2021 začela dialog s Kamerunom.

    (17)

    Še naprej je zahtevala in preverjala vse informacije, ki jih je štela za potrebne. Obravnavane in upoštevane so bile ustne in pisne pripombe, ki jih je Kamerun predložil po sprejetju Sklepa z dne 17. februarja 2021. Kamerun je bil o ugotovitvah Komisije redno obveščen pisno ali ustno.

    (18)

    Glede na zbrane elemente, kot je navedeno v uvodnih izjavah 34 do 86, Kamerun ni ustrezno obravnaval zadevnih področij in pomanjkljivosti, opisanih v Sklepu z dne 17. februarja 2021, in ni v celoti izvedel ukrepov iz akcijskega načrta, priloženega Sklepu.

    2.   POSTOPEK V ZVEZI S KAMERUNOM

    (19)

    Komisija je 17. februarja 2021 v skladu s členom 32 uredbe o ribolovu IUU Kamerun uradno obvestila, da preučuje možnost, da bi ga opredelila kot nesodelujočo tretjo državo.

    (20)

    Komisija je Kamerun pozvala, naj v tesnem sodelovanju z njenimi službami izvede akcijski načrt za odpravo pomanjkljivosti, ugotovljenih v Sklepu z dne 17. februarja 2021.

    (21)

    Glavne pomanjkljivosti, ki jih je ugotovila Komisija, so se nanašale na več pomanjkljivosti pri izvajanju obveznosti mednarodnega prava, predvsem v zvezi s sprejetjem ustreznega in posodobljenega pravnega okvira, pomanjkanjem jasnih in preglednih postopkov za registracijo in izdajanje dovoljenj ter pomanjkanjem učinkovitega in ustreznega spremljanja ribiških plovil. Ugotovljene pomanjkljivosti se na splošno nanašajo na pogoje za registracijo ribiških plovil in njihov nadzor v skladu z mednarodnim pravom. Ugotovljena je bila tudi slaba usklajenost s priporočili in resolucijami ustreznih organov, kot so mednarodni akcijski načrt Organizacije ZN za prehrano in kmetijstvo za preprečevanje nezakonitega, neprijavljenega in nereguliranega ribolova (IPOA-IUU (3)) ter prostovoljne smernice FAO o uspešnosti države zastave (4). Vendar se pomanjkanje skladnosti z nezavezujočimi priporočili in resolucijami obravnava samo kot dodaten dokaz in ne kot podlaga za opredelitev.

    (22)

    Kamerun je Komisijo z dopisi z dne 17. marca 2021, 22. marca 2021, 16. aprila 2021 in 21. marca 2022 obvestil, da je pripravljen obravnavati pomanjkljivosti, ugotovljene v Sklepu z dne 17. februarja 2021, in sodelovati s Komisijo, ter je sprejel akcijski načrt.

    (23)

    Komisija je 9. aprila 2021 ministrstvu za živinorejo, ribištvo in živalsko industrijo poslala dopis, v katerem je navedla, da je bil Sklep z dne 17. februarja 2021 sprejet in je veljaven ter da imajo organi Kameruna na voljo šest mesecev za odgovor o napredku, doseženem po sprejetju Sklepa z dne 17. februarja 2021.

    (24)

    V elektronskem sporočilu z dne 25. aprila 2021 so organi Kameruna potrdili, da ribiškim plovilom, ki plujejo pod zastavo Kameruna, ni dovoljeno opravljati ribolovnih dejavnosti v vodah tretjih držav. Člen 119 zakona št. 94/01 („Loi n° 94/01 portant régime des forêts, de la faune et de la pêche“) določa le možnost pridobitve dovoljenja za ribolov na odprtem morju. Organi Kameruna so tudi potrdili, da ribiškim plovilom, ki plujejo pod zastavo Kameruna, trenutno niso izdana nobena dovoljenja za delovanje zunaj voda pod jurisdikcijo Kameruna, vključno z odprtim morjem in vodami pod jurisdikcijo drugih držav.

    (25)

    Komisija in organi Kameruna so 28. aprila 2021 prek konferenčnega klica razpravljali o ureditvi svojega sodelovanja in nadaljnjem ukrepanju v zvezi z izvajanjem akcijskega načrta. Na tem sestanku so organi Kameruna ponovili, da so pripravljeni obravnavati ugotovljene pomanjkljivosti in sodelovati s Komisijo.

    (26)

    Po tej videokonferenci so se izmenjave nadaljevale v pisni obliki. Organi Kameruna so 17. aprila, 19. aprila, 25. aprila, 27. aprila, 6. maja, 27. maja, 29. junija in 26. oktobra 2021 prek elektronskih sredstev predložili: (i) zakon št. 94/01 in veljavne predpise o ribolovu, (ii) revidiran osnutek zakona o ribolovu, na katerega je Komisija predložila pripombe, (iii) dokument, ki povzema postopek registracije in nadaljnje podrobnosti o tem postopku, (iv) elemente o postopku izdajanja dovoljenj ribiškim plovilom v Kamerunu, (v) dva različna seznama ribiških plovil, ki plujejo pod zastavo Kameruna, ki sta bila nepopolna, (vi) dva različna seznama ribiških plovil, ki so jim organi Kameruna izdali dovoljenje, (vii) dva seznama ribiških plovil, odjavljenih iz nacionalnega registra, od katerih je bil eden nepopoln, ter (viii) kopije potrdil o registraciji in odjavi ribiških plovil iz registra.

    (27)

    Organi Kameruna so 15. septembra 2021 predložili poročilo o napredku, v katerem so navedeni ukrepi, izvedeni v zvezi z izvajanjem priporočil iz akcijskega načrta. Toda ker to poročilo ni zadostovalo za ustrezno oceno napredka, je Komisija zahtevala temeljit in podrobnejši dokument.

    (28)

    Komisija je v dopisu z dne 11. oktobra 2021 poudarila svoje pomisleke glede razvoja dialoga in odsotnost napredka Kameruna pri obravnavanju priporočil iz akcijskega načrta po Sklepu z dne 17. februarja 2021.

    (29)

    Organi Kameruna so 21. oktobra 2021 predložili posodobljeno poročilo o napredku, ki vsebuje ukrepe, ki jih je država sprejela za obravnavo pomanjkljivosti, ugotovljenih v Sklepu z dne 17. februarja 2021. Kamerun je navedel, da je začel revizijo svojega pravnega okvira, vključno s tistim za postopek registracije plovil in svoj nacionalni akcijski načrt za preprečevanje ribolova IUU (v nadaljnjem besedilu: NPOA-IUU). Organi Kameruna so prav tako začeli demarše za ratifikacijo Capetownskega sporazuma (5), ustanovili medresorski odbor za revizijo nacionalnega registra in veljavnega pravnega okvira, organizirali srečanja med ministrstvom za živinorejo, ribištvo in živalsko industrijo ter ministrstvom za promet in začeli postopek za odjavo ribiških plovil, za katere se domneva, da so opravljala dejavnosti ribolova IUU, ali tistih, ki so take dejavnosti opravljala v izključnih ekonomskih conah tretjih držav, iz nacionalnega registra. Poleg tega so organi Kameruna navedli, da sistem za spremljanje plovil ne deluje več. Dokumenti v podporo zgoraj omenjenim ukrepom so bili Komisiji predloženi šele junija 2022.

    (30)

    Med aprilom 2021 in februarjem 2022 si je Komisija še naprej prizadevala vzpostaviti stik z organi Kameruna in vztrajala, da je nujen strukturiran, smiseln in učinkovit dialog, pri čemer je opozarjala na nujnost predložitve dokumentov v podporo pisnim zagotovilom in večkrat pojasnila morebitne posledice neobravnave ugotovljenih pomanjkljivosti. Vendar organi Kameruna Komisiji niso predložili popolnih odgovorov v zvezi s temi sporočili.

    (31)

    Junija 2022 je Komisija organom Kameruna poslala dopis, v katerem je poudarila pomen zagotavljanja zahtevanih informacij in pojasnil, da se zagotovi učinkovito sodelovanje na tem področju. Po tem dopisu so organi Kameruna še isti mesec predložili dodatne informacije in dokumente, zahtevane v predhodnem dopisu iz aprila 2021. Organi so med drugim predložili sezname plovil, registriranih pod zastavo Kameruna za vsako pomorsko okrožje Kameruna, posodobljeno poročilo o napredku, kopijo NPOA-IUU, dokument s seznamom sankcij, sprejetih leta 2017 proti trem plovilom, ki plujejo pod zastavo tretje države, in osnutek odloka o ustanovitvi centra za spremljanje. Vendar je Komisija v elektronskem sporočilu, poslanem julija 2022, navedla, da niso bile predložene vse zahtevane informacije ter da so nekateri predloženi dokumenti, kot so seznami plovil, registriranih pod zastavo Kameruna, nepopolni in vsebujejo očitne nedoslednosti,

    3.   OPREDELITEV KAMERUNA KOT NESODELUJOČE TRETJE DRŽAVE

    (32)

    Komisija je v skladu s členom 31(3) uredbe o ribolovu IUU preučila skladnost Kameruna z njegovimi mednarodnimi obveznostmi kot države zastave, države pristanišča, obalne države ali države trga. Pri tem pregledu je upoštevala merila iz člena 31(4) do (7) uredbe o ribolovu IUU.

    3.1   Ukrepi, sprejeti v zvezi s ponavljajočo se pojavnostjo plovil IUU ter trgovinskimi tokovi proizvodov, pridobljenih z ribolovom IUU (člen 31(4) uredbe o ribolovu IUU)

    (33)

    Kot je poudarjeno v Sklepu z dne 17. februarja 2021, je Komisija ugotovila, da Kamerun ni izpolnil svojih dolžnosti, ki so mu naložene v skladu z mednarodnim pravom kot državi zastave ter v skladu s katerimi mora sprejeti ukrepe za preprečevanje ribolova IUU, za odvračanje od njega ter za njegovo odpravljanje.

    (34)

    Komisija je v uvodnih izjavah 16 do 26 Sklepa z dne 17. februarja 2021 ugotovila, da so po vključitvi na seznam plovil IUU Komisije za tune v Indijskem oceanu (IOTC) pod zastavo Kameruna plula štiri plovila: UTHAIWAN, SEA VIEW, SEA WIND in PROGRESO (6). Organi Kameruna so potrdili, da so ta ribiška plovila plula pod zastavo Kameruna po vključitvi na seznam plovil IUU IOTC.

    (35)

    Komisija je na podlagi informacij, pridobljenih v odprtih zbirkah podatkov, ugotovila, da je Kamerun ribiškemu plovilu FREEDOM 7, ki je na seznamu plovil IUU (7), dodelil državno pripadnost aprila 2021, po Sklepu z dne 17. februarja 2021. Komisija je po več zahtevah junija 2022 vendarle prejela odgovor organov Kameruna v zvezi s tem ribiškim plovilom, v katerem so zanikali, da bi registrirali zadevno plovilo. Vendar je po informacijah, ki jih je zbrala Komisija, plovilo plulo in še vedno pluje pod zastavo Kameruna.

    (36)

    To potrjuje, da organi Kameruna po Sklepu z dne 17. februarja 2021 niso pregledali postopka registracije, da bi preverili zgodovino skladnosti ribiških plovil ter njihovo zmožnost za skladnost z vsemi veljavnimi predpisi in mednarodnimi ukrepi. Organi Kameruna tudi niso preverili seznamov plovil IUU, ki so jih sprejele regionalne organizacije za upravljanje ribištva (RFMO). To ni v skladu s točkama 36 in 42 IPOA-IUU, kot je poudarjeno v uvodni izjavi 19 Sklepa z dne 17. februarja 2021.

    (37)

    Glede na dodatne informacije, ki jih je zbrala Komisija, je Kamerun od Sklepa z dne 17. februarja 2021 dodelil državno pripadnost trem ribiškim plovilom (8).

    (38)

    Glede na izjave organov Kameruna v izmenjavah s Komisijo aprila 2021 se v pomorskih okrožjih (9) ni več smelo neposredno registrirati ribiških plovil, vse zahteve za registracijo ribiških plovil pa je treba predhodno poslati osrednji upravi. Organi Kameruna so obvestili Komisijo, da taka prepoved temelji na okrožnici, ki jo je izdalo ministrstvo za promet in je bila junija 2022 predložena Komisiji (10). Vendar Komisija ni prejela dokazov, da je bilo opravljeno posvetovanje z ministrstvom za promet v zvezi z ribiškimi plovili, navedenimi v uvodni izjavi 37 tega sklepa.

    (39)

    Poleg tega je Kamerun od februarja 2021 dodelil državno pripadnost še najmanj šestim ribiškim plovilom (transportnim in pomožnim plovilom) (11). Komisija, ne more izključiti možnosti, da ta plovila, ki vsa delujejo v vodah zunaj jurisdikcije Kameruna, opravljajo dejavnosti, povezane z ribolovom, brez zagotovljenega potrebnega nadzora ribolova, kot je opisano v uvodnih izjavah 43 in 44 tega sklepa.

    (40)

    Komisija zato ugotavlja, da je Kamerun po Sklepu z dne 17. februarja 2021 še naprej razvijal svojo floto za ribolov na dolge razdalje, medtem ko je izjavil, da ribiškim plovilom, ki delujejo zunaj voda pod njegovo jurisdikcijo, niso bila izdana dovoljenja za ribolov. Organi Kameruna so tudi potrdili, da ribiška plovila, ki plujejo pod zastavo Kameruna in delujejo v vodah pod jurisdikcijo tretjih držav, ne kršijo zakona št. 94/01, saj ta v ničemer ne obvezuje ribiških plovil, da morajo imeti dovoljenje Kameruna za ribolov za opravljanje dejavnosti v vodah pod jurisdikcijo tretjih držav (samo na odprtem morju).

    (41)

    Kot je poudarjeno v uvodni izjavi 35 Sklepa z dne 17. februarja 2021, to ni v skladu s točko 30 prostovoljnih smernic FAO o uspešnosti države zastave, ki določa, da mora država zastave uvesti ureditev za izdajanje dovoljenj za ribolov in dejavnosti, povezane z ribolovom, ter odstavkom 45 IPOA-IUU, v katerem se od držav zahteva zagotovitev, da imajo ribiška plovila, ki plujejo pod njihovo zastavo in opravljajo ribolov v vodah zunaj njihove suverenosti ali jurisdikcije, veljavno dovoljenje, ki ga izdajo ustrezni organi države zastave.

    (42)

    Poleg tega mora Kamerun, kot je že poudarjeno v uvodni izjavi 34 Sklepa z dne 17. februarja 2021, kot država zastave zagotoviti nadzor nad plovili, ki plujejo pod njegovo zastavo, v skladu s členom 94(2)(b) Konvencije Združenih narodov o pomorskem mednarodnem pravu iz leta 1982 (UNCLOS), ki določa, da ima država zastave v skladu s svojim notranjim pravom pristojnost nad ladjami, ki plujejo pod njeno zastavo.

    (43)

    Poleg tega je v točkah 31, 32 in 33 prostovoljnih smernic FAO o uspešnosti države določeno, da morajo države zastave izvajati nadzorni program nad plovili, ki plujejo pod njihovo zastavo. Veljavni zakon št. 94/01 ne vsebuje nobenih določb v zvezi z nadzorom in obvladovanjem ribiških plovil, ki plujejo pod zastavo Kameruna, zlasti v vodah zunaj jurisdikcije Kameruna. Poleg tega so organi Kameruna za ribištvo med izmenjavami aprila 2021 Komisiji dejali, da ne vedo, ali ribiška plovila, ki plujejo pod zastavo Kameruna, delujejo v vodah pod jurisdikcijo tretjih držav, saj nimajo informacij o tem, katera ribiška plovila plujejo pod zastavo Kameruna, in ker za ta plovila v skladu z zgoraj navedenim zakonom ne veljajo zahteve za dovoljenje za ribolov.

    (44)

    Organi Kameruna so tudi potrdili, da se ribiška plovila, ki plujejo pod zastavo Kameruna, ne nadzorujejo prek sistema za spremljanje plovil. Ribiška plovila prek sistema samodejnega prepoznavanja (AIS) (12), ki je zasnovan predvsem za namene pomorske varnosti, nadzorujejo samo pomorski organi, ki niso pristojni za izvrševanje ribiške zakonodaje. To pomanjkanje ustreznega nadzora ni v skladu s točko 24 IPOA-IUU, v kateri je navedeno, da naj bi države celovito in učinkovito spremljale, nadzorovale in obvladovale ribolov z izvajanjem sistema za spremljanje plovil, kjer je to primerno, ter v skladu s točko 31 prostovoljnih smernic FAO o uspešnosti države zastave, v kateri je navedeno, da morajo države zastave izvajati nadzorni program nad plovili, ki plujejo pod njihovo zastavo, ki vključuje vsaj orodja za spremljanje, kot je sistem za spremljanje plovil. Organi Kameruna so ribiškim plovilom še naprej dodeljevali zastavo Kameruna, čeprav niso vzpostavili potrebnih sredstev za nadzor plovil ter njihovega ribolova in dejavnosti, povezanih z ribolovom.

    (45)

    Da nadzor ni obstajal, še dodatno podpira dejstvo, da je bil ribiškemu plovilu, ki je bilo po podatkih organov Kameruna 3. maja 2019 izbrisano iz kamerunskega nacionalnega registra, po tem datumu zavrnjen vstop v pristanišče tretje države. Zadevno plovilo se je pretvarjalo, da pluje pod zastavo Kameruna.

    (46)

    Poleg tega sta bili dve ribiški plovili, ki plujeta pod zastavo Kameruna, ujeti med izvajanjem dejavnosti ribolova IUU v vodah pod jurisdikcijo tretje države. Ustrezna obalna država je obe plovili oglobila.

    (47)

    Organi Kameruna kljub številnim zahtevam Komisije tudi niso zagotovili izčrpnega seznama vseh ribiških plovil, ki plujejo pod njegovo zastavo. Seznami, predloženi Komisiji, ne vsebujejo vseh ribiških plovil, ki plujejo pod zastavo Kameruna, in niso posodobljeni. Komisija je na primer ugotovila, da so bila ribiška plovila, odjavljena leta 2020, vključena na seznam, ki je bil predložen leta 2021. Poleg tega dve plovili s seznamov, predloženih leta 2021, dozdevno ne plujeta več pod zastavo Kameruna, vendar ju ni na seznamih plovil, ki so bila odjavljena (13), eno plovilo pa je bilo, kot kaže, registrirano leta 2020, čeprav ni bilo vključeno na sezname, predložene leta 2021 (14). To potrjuje elemente iz uvodne izjave 21 Sklepa z dne 17. februarja 2021, v kateri je poudarjeno, da seznam ribiških plovil ni ustrezno voden. To je v nasprotju s členom 94(2)(a) konvencije UNCLOS in ni v skladu z odstavkom 42 IPOA-IUU, ki določa, da mora vsaka država voditi register ladij, ki vsebuje imena in podatke o ladjah, ki plujejo pod njeno zastavo.

    (48)

    Komisija v zvezi z informacijami iz uvodnih izjav 34 do 47 meni, da Kamerun ni izpolnil svojih obveznosti kot država zastave pri izvajanju nadzora nad svojo floto in preprečevanju izvajanja dejavnosti ribolova IUU svoje flote v vodah zunaj svoje jurisdikcije. S tem je bil kršen člen 94(1) in (2) konvencije UNCLOS, ki določa, da vsaka država učinkovito izvaja svoje pristojnosti in nadzor ribiških plovil, ki plujejo pod njeno zastavo. Kamerun tako ni izpolnil svojih obveznosti glede primerne skrbnosti za uporabo ustreznih sredstev, da bi si ladjam, ki plujejo pod njegovo zastavo, po najboljših močeh prizadeval preprečiti dejavnosti ribolova IUU. To neizpolnjevanje tudi ni v skladu z odstavkoma 34 in 35 IPOA-IUU, v katerih je določeno, da bi morale države zagotoviti, da ribiška plovila, ki so upravičena do plovbe pod njihovo zastavo, ne izvajajo ali podpirajo dejavnosti ribolova IUU, in ki zagotavljata, da lahko države zastave pred registracijo ribiškega plovila izvajajo svoje dolžnosti, katerih namen je takim plovilom preprečiti izvajanje ribolova IUU.

    (49)

    Zato Komisija ne more izključiti možnosti, da so v Kamerunu registrirana ribiška plovila, poleg dveh plovil, navedenih v uvodni izjavi 46, ki imajo kamerunsko državno pripadnost in pravico do plovbe pod zastavo Kameruna, izvajala ribolov IUU ali z njim povezanih dejavnosti na območjih zunaj nacionalne jurisdikcije Kameruna, vključno z območji pod jurisdikcijo tretjih držav, in uporabljala pristanišča tretjih držav. Poleg tega Kamerun zaradi pomanjkanja nadzora nad ribiškimi plovili, ki plujejo pod njegovo zastavo, takšnim plovilom omogoča iztovarjanje in/ali pretovarjanje ribiških proizvodov in zato ne more preprečevati vstopa ribiških proizvodov iz ribolova IUU na trg.

    (50)

    Komisija na podlagi razvoja dogodkov po 17. februarju 2021 in na podlagi člena 31(3) in člena 31(4)(a) uredbe o ribolovu IUU meni, da Kamerun ni izpolnil dolžnosti, ki so mu naložene z mednarodnim pravom kot državi zastave ter v skladu s katerimi mora ukrepati za preprečevanje ribolova IUU, za odvračanje od njega ter za njegovo odpravljanje, in ni sprejel zadostnih ukrepov, da bi v skladu s členom 31(3) in členom 31(4)(b) uredbe o ribolovu IUU ribiškim proizvodom, ki izhajajo iz ribolova IUU, preprečil dostop na trg.

    3.2   Nesodelovanje in neizvrševanje (člen 31(5) uredbe o ribolovu IUU)

    (51)

    Kot je navedeno v uvodnih izjavah 30 do 43 Sklepa z dne 17. februarja 2021, je Komisija analizirala, ali je Kamerun učinkovito sodeloval z njo pri odgovarjanju na vprašanja, sporočanju povratnih informacij ali preiskovanju zadev v zvezi z ribolovom IUU in z njim povezanimi dejavnostmi.

    (52)

    Komisija je po Sklepu z dne 17. februarja 2021 še vedno imela težave pri vzpostavljanju sodelovanja z organi Kameruna. Kamerun ji ni zagotovil potrebnih informacij in odgovorov na vprašanja v zvezi z ribiškimi plovili, ki plujejo pod njegovo zastavo, ter njihovimi dejavnostmi, vključno s celovitim seznamom ribiških plovil, registriranih pod zastavo Kameruna.

    (53)

    Komisija je po izmenjavah aprila 2021 pozvala Kamerun, naj predloži številne dokumente. Kljub številnim nadaljnjim posredovanim sporočilom do danes ni prejela vseh dokumentov in informacij, ki so predmet sodelovanja.

    (54)

    Glede na izjave organov Kameruna in tudi dokumente, ki jih je zbrala Komisija, se je nesodelovanje še okrepilo zaradi pomanjkanja notranjega usklajevanja znotraj kamerunske uprave, in sicer med pomorskimi organi, pristojnimi za registracijo plovil, in organi, pristojnimi za upravljanje in ohranjanje ribolovnih virov.

    (55)

    Pomorski organi Kameruna so po sprejetju Sklepa z dne 17. februarja 2021 še naprej registrirali ribiška plovila s seznama plovil IUU, čeprav so dejali, da so potekali sestanki med upravama in da je v pripravi skupna odločitev o postopku registracije. Junija 2022 so bila Komisiji predložena poročila o teh sestankih, ne pa tudi sama skupna odločitev uprav. Pravzaprav je bilo navedeno, da organi Kameruna ne bodo sprejeli te odločitve (15).

    (56)

    Poleg tega je Komisija, kot je poudarjeno v uvodni izjavi 31 Sklepa z dne 17. februarja 2021, pri ocenjevanju, ali je Kamerun izpolnil svoje obveznosti kot država zastave, država pristanišča, obalna država in država trga, analizirala tudi, ali je Kamerun sodeloval z drugimi državami in ustreznimi regionalnimi organizacijami za upravljanje ribištva v zvezi s plovili, ki plujejo pod njegovo zastavo in so navedena na seznamih plovil IUU teh organizacij.

    (57)

    Kamerun je po korespondenci Komisije stopil v stik z organi Bangladeša v zvezi s statusom registracije ribiških plovil SEA VIEW in SEA WIND. Organi Kameruna so tudi omenili, da so vzpostavili stik s pakistanskimi organi v zvezi s plovilom, ki pluje pod zastavo Kameruna.

    (58)

    Toda čeprav je Komisija Kamerunu zagotovila potrebne stike, ni prejela nobenega dokaza, da so organi Kameruna stopili v stik s sekretariatom IOTC, da bi ga obvestili o odjavi treh plovil s seznama plovil IUU iz nacionalnega registra (16). Zato so ta plovila na več seznamih plovil IUU regionalnih organizacij za upravljanje ribištva (17) še vedno navedena kot plovila, ki plujejo pod zastavo Kameruna.

    (59)

    Kamerun se kljub zahtevi Komisije ni odzval na zahteve za medsebojno pomoč, ki jih je v skladu s členom 51 uredbe o ribolovu IUU leta 2020 poslala ena država članica, kot je opisano v uvodni izjavi 31 Sklepa z dne 17. februarja 2021, ter na zahteve, ki jih je leta 2021 naslovila druga država članica v zvezi z informacijami o ribiških plovilih, ki plujejo pod njegovo zastavo.

    (60)

    Komisija zato ugotavlja, da od Sklepa z dne 17. februarja 2021 ni bilo v zvezi s tem nobenega napredka.

    (61)

    Razmere, opisane v uvodnih izjavah 52 do 60, kažejo, da Kamerun ni sodeloval in usklajeval dejavnosti z drugimi državami, v katerih so delovala ribiška plovila, ki plujejo pod njegovo zastavo, vključno z uporabo pristanišč tretjih držav, da bi preprečeval ribolov IUU, odvračal od njega in ga odpravil, kot je določeno v točki 28 IPOA-IUU. Poleg tega bi moral Kamerun kot država zastave, kot je določeno v točki 31 IPOA-IUU, razmisliti o sklenitvi sporazumov ali dogovorov z drugimi državami in tudi sicer sodelovati pri izvrševanju veljavnih zakonov ter ukrepov ali določb za upravljanje, sprejetih na nacionalni, regionalni ali mednarodni ravni, zlasti z državami, v katerih delujejo njegova plovila. Komisija ni bila obveščena o obstoju takih sporazumov, čeprav več ribiških plovil, ki plujejo pod zastavo Kameruna, deluje v vodah pod jurisdikcijo tretjih držav in uporablja pristanišča tretjih držav.

    (62)

    Kot je pojasnjeno v uvodnih izjavah 33 do 39 Sklepa z dne 17. februarja 2021, je Komisija analizirala tudi, ali je Kamerun sprejel ustrezne izvršilne ukrepe za preprečevanje ribolova IUU, za odvračanje od njega in za njegovo odpravljanje ter ali so sankcije dovolj stroge, da kršiteljem odvzamejo koristi, ki izhajajo iz njihovih dejavnosti ribolova IUU.

    (63)

    Razpoložljivi dokazi potrjujejo, da Kamerun ni izpolnil svojih obveznosti v zvezi s postopkom registracije in nadzorom nad plovili, ki plujejo pod njegovo zastavo, ki so mu bile naložene v skladu z mednarodnim pravom.

    (64)

    Organi Kameruna so pojasnili, da so začeli postopek odjave vseh ribiških plovil, ki so vključena v ribolov IUU v izključnih ekonomskih conah obalnih držav ali za katera obstaja sum, da ga izvajajo, iz nacionalnega registra. Glede na informacije, ki jih je zbrala Komisija, dve ribiški plovili, ki ju je obalna država sankcionirala zaradi ribolova IUU (18), še vedno plujeta pod zastavo Kameruna (19). Poleg tega so glede na informacije, ki jih je zbrala Komisija, organi Kameruna po Sklepu z dne 17. februarja 2021 dodelili državno pripadnost vsaj enemu plovilu s seznama plovil IUU (plovilu FREEDOM 7), kljub dejstvu, da je to plovilo navedeno na več seznamih plovil IUU regionalnih organizacij za upravljanje ribištva (20).

    (65)

    Poleg tega so organi Kameruna sporočili Komisiji, da so bila plovila, ki so bila ujeta pri izvajanju dejavnosti ribolova IUU v vodah pod jurisdikcijo Kameruna, finančno in upravno sankcionirana v skladu z veljavnimi pravili. Vendar pa so bile glede na informacije, ki so jih organi Kameruna predložili junija 2022, sankcije leta 2017 uvedene v zvezi z dejavnostmi ribolova IUU, ki so jih izvajala tri plovila, ki plujejo pod zastavo tretjih držav, in ne v zvezi z nedavnimi primeri iz uvodne izjave 46 tega sklepa.

    (66)

    Glede na informacije, ki jih je zbrala Komisija, in informacije, pridobljene iz odprtih zbirk podatkov, so ribiška plovila, ki plujejo pod zastavo Kameruna, po sprejetju Sklepa z dne 17. februarja 2021 še naprej delovala v vodah zunaj jurisdikcije Kameruna. Kamerun je potrdil, da zakon št. 94/01 ne izključuje možnosti, da njegova ribiška plovila delujejo v vodah pod jurisdikcijo tretjih držav (21), vendar Komisija ni bila obveščena o nobenih ukrepih, ki bi jih organi Kameruna sprejeli za zagotovitev učinkovitega nadzora nad temi plovili, z izjemo osnutka odloka o ustanovitvi centra za spremljanje ribiških plovil, ki plujejo pod zastavo Kameruna. Kljub temu je še vedno nejasno, ali in kako bi lahko organi v prihodnosti učinkovito nadzorovali ribiška plovila le z uporabo tehnologije AIS (22). Kamerun je tudi še naprej dodeljeval svojo zastavo ribiškim plovilom, ki delujejo zunaj voda pod njegovo jurisdikcijo.

    (67)

    Poleg tega je ribiško plovilo, ki je bilo maja 2019 odjavljeno iz nacionalnega registra in ni imelo veljavnega potrdila o registraciji, leta 2021 še vedno delovalo pod zastavo Kameruna v vodah zunaj jurisdikcije Kameruna. Ker Kamerun ni izpolnil svoje obveznosti nadzora svojih plovil, je to ribiško plovilo lahko še naprej delovalo pod zastavo Kameruna (23).

    (68)

    Komisija zato ugotavlja, da Kamerun ni odpravil pomanjkljivega spremljanja svoje ribiške flote in zato ni izpolnil člena 94(2)(b) konvencije UNCLOS, ki določa, da ima država zastave v skladu s svojim notranjim pravom pristojnost nad vsako ladjo, ki pluje pod njeno zastavo, vključno z njenim poveljnikom, častniki in posadko.

    (69)

    Kot je poudarjeno v uvodni izjavi 34 Sklepa z dne 17. februarja 2021, to tudi ni v skladu s točkami 31, 32 in 33 prostovoljnih smernic FAO o uspešnosti države zastave, ki določajo, da morajo države zastave izvajati nadzorni program nad plovili, ki plujejo pod njihovo zastavo, in da morajo imeti vzpostavljene izvršilne ukrepe, ki med drugim omogočajo odkrivanje kršitev veljavnih zakonov, predpisov in mednarodnih ukrepov za ohranjanje in upravljanje ter uporabo ustreznih sankcij in ukrepov proti kršiteljem. Sankcije in ukrepi bi morali biti primerno strogi, da učinkovito zagotovijo skladnost in odvračajo od kršitev, kjer koli se pojavljajo, ter kršiteljem odvzamejo koristi, ki izhajajo iz nezakonitih ribolovnih dejavnosti.

    (70)

    Organi Kameruna so potrdili odjavo treh plovil, vključenih na seznam plovil IUU in navedenih v uvodni izjavi 34, iz svojega nacionalnega registra zaradi „nezakonitega ribolova“ (24). Vendar organi Kameruna razen odjave iz registra niso omenili drugih sankcij zoper ta plovila in njihove upravljavce. Kot je poudarjeno v uvodni izjavi 37 Sklepa z dne 17. februarja 2021, odjava ribiških plovil ni zadosten ukrep države zastave, saj tak ukrep ne obravnava dejavnosti ribolova IUU in ne zagotavlja uporabe odvračilnih sankcij ali ukrepov proti izvedenim dejavnostim ribolova IUU.

    (71)

    Poleg tega je tretja država zoper dve ribiški plovili, ki plujeta pod zastavo Kameruna, leta 2021 uvedla sankcije zaradi dejavnosti ribolova IUU, kot je navedeno v uvodni izjavi 46. Komisija ni bila obveščena o kakršnih koli sankcijah, ki bi jih Kamerun sprejel proti tema ribiškima ploviloma in njunima upravljavcema. Organi Kameruna so navedli le, da je bilo eno od teh plovil odjavljeno iz nacionalnega registra, ne da bi predložili dokaze o tej odjavi ali upoštevanju sankcij, ki jih je uvedla tretja država, kot je določeno v točki 24 prostovoljnih smernic FAO o uspešnosti države zastave.

    (72)

    Kot je navedeno že v uvodni izjavi 38 Sklepa z dne 17. februarja 2021, to ni v skladu s priporočili o sprejetju izvršilnih ukrepov v zvezi z dejavnostmi ribolova IUU in dovolj strogih sankcij za kršitelje za učinkovito preprečevanje ribolova IUU, za odvračanje od njega in za njegovo odpravljanje ter odvzem koristi, ki izhajajo iz takega ribolova, kot je določeno v odstavku 21 IPOA-IUU, odstavku 8(2)(7) Kodeksa FAO za odgovorno ribištvo ter točkah 31 do 33, 35 in 38 prostovoljnih smernic FAO o uspešnosti države zastave.

    (73)

    Komisija je v skladu s členom 31(5)(c) uredbe o ribolovu IUU analizirala obseg in resnost obravnavanih pojavov ribolova IUU.

    (74)

    Komisija je po sprejetju Sklepa z dne 17. februarja 2021 upoštevala ponavljajoče se pomanjkljivosti v delovanju organov Kameruna in njegovih ribiških plovil, na podlagi katerih je bil naveden sklep sprejet.

    (75)

    Organi Kameruna so po sprejetju Sklepa z dne 17. februarja 2021 registrirali še eno plovilo s seznama plovil IUU in še naprej širili svojo floto za ribolov na dolge razdalje, čeprav niso imeli potrebnih sredstev za nadzor dejavnosti takih plovil.

    (76)

    Organi po sprejetju Sklepa z dne 17. februarja 2021 niso stopili v stik z ustreznimi državami in regionalnimi organizacijami za upravljanje ribištva, da bi sodelovali in zagotovili dodatne informacije o ribiških plovilih, ki plujejo pod zastavo Kameruna.

    (77)

    Kot je poudarjeno v uvodnih izjavah 51 do 53 Sklepa z dne 17. februarja 2021, stopnje razvoja Kameruna ni mogoče obravnavati kot dejavnika, ki bi zmanjševal zmogljivost pristojnih organov v zvezi s sodelovanjem z drugimi državami in sprejemanjem izvršilnih ukrepov. Ocena posebnih omejitev zaradi stopnje razvoja Kameruna je nadalje opisana v uvodnih izjavah 86 do 90 tega sklepa.

    (78)

    Komisija v skladu s členom 31(3) in (5) uredbe o ribolovu IUU ter glede na uvodne izjave 30 do 42 Sklepa z dne 17. februarja 2021 in razvoj dogodkov po tem datumu meni, da Kamerun ni izpolnil dolžnosti v zvezi s prizadevanji za sodelovanje in izvrševanje, ki so mu bile naložene z mednarodnim pravom.

    3.3   Neizvajanje mednarodnih pravil (člen 31(6) uredbe o ribolovu IUU)

    (79)

    Kot je opisano v uvodnih izjavah 45 do 49 Sklepa z dne 17. februarja 2021, je Komisija v skladu s členom 31(6)(a) in (b) uredbe o ribolovu IUU analizirala ratifikacijo ali pristop Kameruna k ustreznim mednarodnim ribiškim instrumentom in njegov status pogodbenice regionalnih organizacij za upravljanje ribištva ali njegovo soglasje k uporabi njihovih ukrepov za ohranjanje in upravljanje.

    (80)

    Kot je navedeno v uvodnih izjavah 45 in 47 Sklepa z dne 17. februarja 2021, Kamerun z izjemo konvencije UNCLOS ni ratificiral mednarodnih pravnih instrumentov v zvezi z upravljanjem ribištva niti ni pogodbenica ali sodelujoča nepogodbenica v nobeni regionalni organizaciji za upravljanje ribištva.

    (81)

    Organi Kameruna so navedli, da je bila ustanovljena delovna skupina z namenom ratifikacije Capetownskega sporazuma iz leta 2012 v zvezi z varnostjo ribiških plovil (25). Komisija ni bila obveščena o nobenih podobnih demaršah v zvezi z drugimi sporazumi. Vendar so organi Kameruna priznali, da bi morali pristopiti k nekaterim ustreznim mednarodnim sporazumom o ribolovu.

    (82)

    Kot je poudarjeno v uvodni izjavi 46 Sklepa z dne 17. februarja 2021, to ni v skladu z dolžnostjo sodelovanja in obveznostjo, da države sprejmejo ukrepe, potrebne za ohranjanje živih morskih virov na odprtem morju, ali sodelujejo pri sprejemanju navedenih ukrepov, kot je določeno v členih 117 in 118 konvencije UNCLOS. Tako pomanjkljivo sodelovanje je tudi v nasprotju s priporočili iz odstavka 11 IPOA-IUU, s katerimi se države spodbuja, naj prednostno ratificirajo, sprejmejo ali pristopijo k sporazumu UNFSA in sporazumu FAO o skladnosti. Prav tako ni v skladu z odstavkom 14 IPOA-IUU, v katerem je določeno, da morajo države v celoti in učinkovito izvajati kodeks ribištva FAO in z njim povezane mednarodne akcijske načrte.

    (83)

    Komisija je v skladu s členom 31(6)(c) uredbe o ribolovu IUU proučila, ali je bil Kamerun morda vpleten v kakršna koli dejanja ali opustitve dejanj, ki bi lahko zmanjšala učinkovitost veljavnih zakonov, predpisov ali mednarodnih ukrepov za ohranjanje in upravljanje.

    (84)

    Kot je navedeno v uvodni izjavi 49 Sklepa z dne 17. februarja 2021, so organi Kameruna z registracijo ribiških plovil s seznama plovil IUU v nacionalnem registru Kameruna in s tem podelitvijo pravice, da plujejo pod njegovo zastavo, zmanjšali učinkovitost ukrepov za ohranjanje in upravljanje, ki so jih sprejele regionalne organizacije za upravljanje ribištva, kar ni v skladu s točko 35 prostovoljnih smernic FAO o uspešnosti države zastave ter odstavkoma 38 in 39 IPOA-IUU. Kot je opisano v uvodni izjavi 36 tega sklepa, se je ta politika registracije nadaljevala tudi po sprejetju Sklepa z dne 17. februarja 2021.

    (85)

    Komisija na podlagi uvodnih izjav 45 do 49 Sklepa z dne 17. februarja 2021 in razvoja dogodkov po tem datumu ter v skladu s členom 31(3) in (6) uredbe o ribolovu IUU meni, da Kamerun ni izpolnil svojih dolžnosti v zvezi z mednarodnimi pravili, predpisi ter ukrepi za ohranjanje in upravljanje, ki so mu bile naložene z mednarodnim pravom.

    3.4   Posebne omejitve držav v razvoju (člen 31(7) uredbe o ribolovu IUU)

    (86)

    Opozoriti je treba, da se je Kamerun v skladu z indeksom človekovega razvoja Združenih narodov (UNHDI) leta 2019 štel za državo s srednjo stopnjo človekovega razvoja in je bil med 189 državami na 153. mestu (26).

    (87)

    Kot je navedeno v uvodni izjavi 52 Sklepa z dne 17. februarja 2021, ni bilo mogoče najti nobenih dokazov, ki bi potrdili, da so razvojne omejitve razlog za neizpolnjevanje dolžnosti, ki so bile Kamerunu naložene z mednarodnim pravom.

    (88)

    Čeprav lahko obstajajo posebne omejitve zmogljivosti v zvezi s spremljanjem, nadzorom in obvladovanjem flote, te posebne omejitve Kameruna, ki izhajajo iz njegove stopnje razvoja, te ne upravičujejo vseh pomanjkljivosti, ugotovljenih v zgornjih oddelkih. Zlasti ni mogoče s stopnjo razvoja Kameruna in morebitnimi posebnimi omejitvami te države povezati narave ugotovljenih pomanjkljivosti v Kamerunu, kot so neobstoj posebnih določb v nacionalnem pravnem okviru, ki se nanašajo na upravljanje njegove ribiške flote in boj proti dejavnostim ribolova IUU, odvračanje od njih in njihovo odpravljanje, pomanjkanje postopkov, ki zagotavljajo ustrezno preverjanje registracije ribiških plovil pod njegovo zastavo in pomanjkljivo sodelovanje s Komisijo, z regionalnimi organizacijami za upravljanje ribištva ali upravami drugih držav. Organi Kameruna niso predložili nobenih dokazov, ki bi kazali, da so ugotovljene pomanjkljivosti posledica pomanjkanja zmogljivosti in infrastrukture.

    (89)

    Poleg tega so organi Kameruna prejeli podporo Organizacije Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo (FAO) za krepitev nacionalnih ukrepov za boj proti ribolovu IUU (27).

    (90)

    Komisija na podlagi uvodnih izjav 51, 52 in 53 Sklepa z dne 17. februarja 2021 in razvoja dogodkov po tem datumu ter v skladu s členom 31(7) uredbe o ribolovu IUU meni, da stopnja razvoja Kameruna ne vpliva negativno na njegovo splošno ravnanje kot države zastave, države pristanišča, obalne države ali države trga glede ribolova, ter Kamerun zato ne more v celoti upravičiti ali drugače utemeljiti neustreznosti svojih ukrepov za preprečevanje ribolova IUU, za odvračanje od njega ter za njegovo odpravljanje.

    4.   SKLEPNA UGOTOVITEV O OPREDELITVI NESODELUJOČE TRETJE DRŽAVE

    (91)

    Na podlagi navedenih ugotovitev v zvezi z neizpolnjevanjem dolžnosti Kameruna, ki so mu z mednarodnim pravom naložene kot državi zastave, državi pristanišča, obalni državi ali državi trga, ter nesprejetjem ukrepov za preprečevanje ribolova IUU, za odvračanje od njega ter za njegovo odpravljanje, bi bilo treba Kamerun v skladu s členom 31 uredbe o ribolovu IUU opredeliti kot nesodelujočo tretjo državo pri boju proti ribolovu IUU.

    (92)

    Pristojni organi držav članic ob upoštevanju člena 18(1)(g) uredbe o ribolovu IUU zavrnejo uvoz ribiških proizvodov v Unijo, ne da bi jim bilo treba zahtevati kakršne koli dodatne dokaze ali pošiljati prošnjo za pomoč državi zastave, ko ugotovijo, da so potrdilo o ulovu potrdili organi države zastave, ki je opredeljena kot nesodelujoča država v skladu s členom 31 navedene uredbe.

    (93)

    Navesti bi bilo treba, da opredelitev Kameruna kot države, ki jo Komisija obravnava kot nesodelujočo državo, ne izključuje morebitnih poznejših ukrepov, ki jih Svet sprejme za pripravo seznama nesodelujočih držav.

    5.   POSTOPEK V ODBORU

    (94)

    Ukrepi, predvideni s tem sklepom, so v skladu z mnenjem Odbora za ribištvo in ribogojstvo –

    SPREJELA NASLEDNJI SKLEP:

    Člen 1

    Kamerun se opredeli kot tretja država, ki jo Komisija obravnava kot nesodelujočo tretjo državo pri boju proti nezakonitemu, neprijavljenemu in nereguliranemu ribolovu.

    Člen 2

    Ta sklep začne veljati dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

    V Bruslju, 5. januarja 2023

    Za Komisijo

    predsednica

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)  UL L 286, 29.10.2008, str. 1.

    (2)  Sklep Komisije z dne 17. februarja 2021 o obvestilu Republiki Kamerun o možnosti, da bo opredeljena kot nesodelujoča tretja država v boju proti nezakonitemu, neprijavljenemu in nereguliranemu ribolovu (UL C 59 I, 19.2.2021, str. 1).

    (3)  Mednarodni akcijski načrt za preprečevanje nezakonitega, neprijavljenega in nereguliranega ribolova, za odvračanje od njega ter za njegovo odpravljanje, Organizacija Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo, 2001.

    (4)  Prostovoljne smernice o uspešnosti države zastave, marec 2014, pridobljeno na: http://www.fao.org/3/a-i4577t.pdf.

    (5)  Capetownski sporazum iz leta 2012 o izvajanju določb Protokola iz Torremolinosa iz leta 1993, ki se nanaša na Mednarodno konvencijo iz Torremolinosa o varnosti ribiških plovil.

    (6)  UTHAIWAN (prejšnje ime WISDOM SEA REEFER, št. IMO 7637527), SEA VIEW (prejšnje ime AL WESAM 2, št. IMO 8692342), SEA WIND (prejšnje ime AL WESAM 1, št. IMO 8692354) in PROGRESO (prejšnje ime AL WESAM 5).

    (7)  Plovilo FREEDOM 7, št. IMO 7302548, prejšnja imena ZHI MING/GOLDEN LAKE/št. 101 GLORIA, leta 2006 uvrščeno na seznam Mednarodne komisije za ohranitev atlantskih tunov (ICCAT) ter na seznam Komisije za ohranitev južnega navadnega tuna (CCSBT), Generalne komisije za ribištvo v Sredozemlju (GFCM), IOTC, Komisije za ribištvo severovzhodnega Atlantika (NEAFC) in Sporazuma o ribolovu v južnem Indijskem oceanu (SIOFA).

    (8)  Plovilu MARIGOLDS (št. IMO 9447110), registriranemu 6. maja 2021, plovilu KAPITAN RUSAK (št. IMO 9121106), registriranemu 27. septembra 2021, in plovilu DUNBOY (št. IMO 9147564), registriranemu 29. marca 2022. Po informacijah, ki jih je zbrala Komisija, plovilo KAPITAN RUSAK deluje v vodah pod jurisdikcijo Mavretanije. Plovilo DUNBOY je bilo v pristanišču Walvis Bay v Namibiji (od julija 2022 in vsaj do septembra 2022). Na podlagi informacij, ki jih je Komisija zbrala prek odprtih zbirk podatkov, naj bi bilo plovilo MARIGOLDS marca 2022 v pristanišču Punta Arenas v Čilu. Ta ribiška plovila so bila registrirana v pomorskem okrožju Kribi („Circonscription maritime, fluviale et lacustre du Sud et de l’Est“).

    (9)  Vključno s pomorskim okrožjem Kribi.

    (10)  Okrožnica št. 000007, ki jo je ministrstvo za promet podpisalo 11. septembra 2020. Ta okrožnica se nanaša na plovila z bruto tonažo nad 50 ton, kot so plovila MARIGOLDS, KAPITAN RUSAK in DUNBOY.

    (11)  Plovilom GABU REEFER (št. IMO 8300949), SALY REEFER (št. IMO 7813925), SOLARTE (št. IMO 8210285), SILVER ICE (št. IMO 7819759), WAN YANG (št. IMO 8627309) in WRAITH (št. IMO 9101871). Ta plovila so opisana kot transportna/hladilna plovila in pomožna plovila.

    (12)  Junija 2022 so organi Kameruna predložili osnutek odloka o ustanovitvi centra za spremljanje plovil, ki plujejo pod zastavo Kameruna, ki bo v okviru odgovornosti pomorskih organov zadolžen za nadzor plovil, ki plujejo pod zastavo Kameruna, prek AIS.

    (13)  Plovili KONYUI in PILOT WHALE (št. IMO 7703986).

    (14)  Plovilo AKT, št. IMO 9923310, registrirano 16. novembra 2020.

    (15)  Namesto tega je bila sprejeta odločitev, da se ribiški organi vključijo v center za spremljanje v skladu z osnutkom odloka, ki vključuje določbe o postopku registracije plovil.

    (16)  Plovila SEA WIND, SEA VIEW in PROGRESO, ki jih je najprej na seznam uvrstila IOTC.

    (17)  Seznami regionalnih organizacij za upravljanje ribištva: CCSBT, ICCAT, IOTC, NEAFC, SIOFA.

    (18)  Glej uvodno izjavo 46.

    (19)  Glede na informacije, ki jih je Komisija zbrala v odprtih zbirkah podatkov, poleg tega pa plovili nista vključeni na seznam plovil, odjavljenih iz registra, ki so ga junija 2022 predložili organi Kameruna.

    (20)  Glej uvodno izjavo 35.

    (21)  Glej uvodno izjavo 40.

    (22)  Glej uvodno izjavo 44.

    (23)  Glej uvodno izjavo 45.

    (24)  Plovilo UTHAIWAN (prejšnje ime WISDOM SEA REEFER, št. IMO 7637527) je bilo razrezano.

    (25)  Glej uvodno izjavo 29.

    (26)  Informacije so pridobljene s spletne strani: https://hdr.undp.org/en/countries/profiles/CMR.

    (27)  https://www.fao.org/iuu-fishing/capacity-development/en/


    Top