EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022R0090

Izvedbena uredba Komisije (EU) 2022/90 z dne 21. januarja 2022 o določitvi pravil za uporabo Direktive (EU) 2019/883 Evropskega parlamenta in Sveta glede podrobnih elementov na tveganjih temelječega mehanizma Unije za ciljno usmerjanje za izbiro ladij za inšpekcijski pregled (Besedilo velja za EGP)

C/2022/304

UL L 15, 24.1.2022, p. 7–11 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2022/90/oj

24.1.2022   

SL

Uradni list Evropske unije

L 15/7


IZVEDBENA UREDBA KOMISIJE (EU) 2022/90

z dne 21. januarja 2022

o določitvi pravil za uporabo Direktive (EU) 2019/883 Evropskega parlamenta in Sveta glede podrobnih elementov na tveganjih temelječega mehanizma Unije za ciljno usmerjanje za izbiro ladij za inšpekcijski pregled

(Besedilo velja za EGP)

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Direktive (EU) 2019/883 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 17. aprila 2019 o pristaniških sprejemnih zmogljivostih za oddajo odpadkov z ladij, spremembi Direktive 2010/65/EU in razveljavitvi Direktive 2000/59/ES (1) ter zlasti člena 11(2), drugi pododstavek, Direktive,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Učinkovito izvrševanje obveznosti oddaje odpadkov v pristaniške sprejemne zmogljivosti je bistveno za učinkovito reševanje problema morskih odpadkov in drugih odpadkov, ki jih povzroča ladijski promet in onesnažujejo morsko okolje.

(2)

Enotni na tveganjih temelječi mehanizem Unije za ciljno usmerjanje bi moral določati enotne pogoje za izbiro ladij za inšpekcijski pregled v skladu s členom 11(2) Direktive (EU) 2019/883.

(3)

Z vzpostavitvijo na tveganjih temelječega mehanizma Unije za ciljno usmerjanje naj bi imeli ustrezni organi v državah članicah podporno orodje za izpolnitev zaveze glede inšpekcijskih pregledov v skladu s členom 11(1) Direktive (EU) 2019/883.

(4)

Za oceno tveganja, da ladja ne izpolnjuje obveznosti iz Direktive (EU) 2019/883, bi bilo treba upoštevati več parametrov, ki skupaj jasno kažejo na takšno tveganje. Ti parametri bi morali biti: neskladnost ali znaki neskladnosti z zahtevami za oddajo odpadkov; čas, ki je pretekel od zadnjega inšpekcijskega pregleda; obstoj prejšnjih poročil ustreznih pristaniških organov o neskladnosti; prejšnje in naslednje pristanišče postanka; obstoj izjeme za zadevno ladjo ter informacije, vključene v SafeSeaNet in THETIS-EU.

(5)

Za zagotovitev enotnih pogojev za izbiro ladij za inšpekcijski pregled je nujno, da države članice uporabljajo usklajeno metodologijo. Izvedbeni akti, sprejeti v skladu z Direktivo (EU) 2019/883, bi zato morali imeti obliko izvedbenih uredb.

(6)

Ukrepi iz te uredbe so v skladu z mnenjem Odbora za varnost na morju in preprečevanje onesnaževanja z ladij –

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

1.   Za namene inšpekcijskih pregledov države članice ladje iz člena 3(1), točka (a), Direktive (EU) 2019/883 razvrstijo v naslednje stopnje tveganja:

(a)

stopnja tveganja 1 (visoko tveganje);

(b)

stopnja tveganja 2 (srednje tveganje);

(c)

stopnja tveganja 3 (nizko tveganje);

(d)

stopnja tveganja 4 (minimalno tveganje).

2.   Stopnja tveganja za posamezno ladjo se določi na podlagi parametrov tveganja iz razpredelnice 1 v Prilogi.

3.   Parametri stopenj tveganja iz razpredelnice 1 v Prilogi se uporabljajo v skladu z metodologijo iz točk 1 do 4 Priloge.

Člen 2

Države članice pri izpolnjevanju zavez glede inšpekcijskih pregledov iz člena 11 Direktive (EU) 2019/883 izpolnjujejo naslednje zahteve:

(a)

dajejo prednost inšpekcijskemu pregledu ladij z višjo stopnjo tveganja;

(b)

za inšpekcijski pregled naključno izberejo najmanj 1 % ladij, ki jih je treba pregledati vsako leto.

Člen 3

Ta uredba začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju, 21. januarja 2022

Za Komisijo

predsednica

Ursula VON DER LEYEN


(1)  UL L 151, 7.6.2019, str. 116.


PRILOGA

Metodologija:

1.   

Za določitev stopnje tveganja plovila se uporabijo parametri tveganja iz razpredelnice 1.

2.   

Vsakemu parametru tveganja iz razpredelnice 1 se dodeli drugačna barvna oznaka, ki predstavlja stopnjo tveganja: rdeča (visoko tveganje), oranžna (srednje tveganje) ali rumena (nizko tveganje).

3.   

Dodelitev stopnje tveganja ladji na podlagi opozoril o parametrih tveganja iz razpredelnice 1 temelji na merilih iz razpredelnice 2.

4.   

Za uporabo več sočasnih aktivnih opozoril za dodeljevanje stopenj tveganja iz razpredelnice 2 se lahko uporabijo faktorji pretvorbe iz razpredelnice 3.

Razpredelnica 1

Parametri tveganja

Številka parametra tveganja

Stopnja tveganja opozorila (barvna oznaka)

Opis parametra tveganja

Merila za aktivacijo opozorila za parameter tveganja

Merila za deaktivacijo opozorila za parameter tveganja

1

oranžna

neskladnost z zahtevami za predhodno obvestilo o odpadkih iz člena 6 Direktive (EU) 2019/883

Opozorilo se aktivira, če predhodno obvestilo o odpadkih ni bilo poslano ali ni vsebovalo obveznih informacij.

Opozorilo je za pristanišče A pripravljeno na podlagi predhodnega obvestila o odpadkih, poslanega pristanišču A. Opozorilo je treba v vsakem pristanišču ponovno oceniti.

2

oranžna

informacije, ki jih zagotovi upravljavec, agent ali poveljnik ladje v skladu s členom 6 Direktive (EU) 2019/883

Opozorilo se aktivira, če se pri preverjanju veljavnosti vsebine predhodnega obvestila o odpadkih izkaže, da ladja morda ni skladna z Direktivo.

Opozorilo je za pristanišče A pripravljeno na podlagi predhodnega obvestila o odpadkih, poslanega pristanišču A. Opozorilo je treba v vsakem pristanišču ponovno oceniti.

3

oranžna

datum prejšnjih inšpekcijskih pregledov, opravljenih v skladu s členom 10 Direktive (EU) 2019/883

Opozorilo se aktivira, če ladja v preteklih 12 mesecih ni bila pregledana v skladu s členom 10 Direktive (EU) 2019/883.

Opomba: To opozorilo bi moralo biti aktivno šele po 28. juniju 2022.

Opozorilo se deaktivira po evidentiranju inšpekcijskega pregleda v skladu s členom 14(2), točka (a), Direktive (EU) 2019/883.

4

rdeča

Obstoječa poročila inšpekcijskih organov pristaniških sprejemnih zmogljivosti, pristaniških organov ali drugih pristojnih organov, iz katerih je razvidno, da ladja ni v skladu s členom 7 Direktive (EU) 2019/883.

Opozorilo v sistemu THETIS-EU ročno aktivirajo inšpektorji pristaniških sprejemnih zmogljivosti.

Opozorilo se deaktivira, ko je inšpekcijski pregled končan (status „Pregledano“) brez neskladnosti.

5

oranžna

opozorilo o neskladnostih s predpisi glede pristaniških sprejemnih zmogljivosti

Opozorilo se aktivira, če so bile v zadnjih šestih mesecih ugotovljene neskladnosti ladje s predpisi glede pristaniških sprejemnih zmogljivosti in je v sistemu THETIS-EU shranjeno ustrezno poročilo.

Opozorilo se deaktivira, ko je inšpekcijski pregled končan (status „Pregledano“) brez neskladnosti.

6

oranžna

zadostno namensko skladiščenje

Opozorilo se aktivira, če se namensko skladiščenje na krovu ne šteje za zadostno v skladu z merili, uporabljenimi za uporabo člena 8(4)(b).

Opozorilo je za pristanišče A pripravljeno na podlagi predhodnega obvestila o odpadkih, poslanega pristanišču A. Opozorilo je treba v vsakem pristanišču ponovno oceniti.

7

rumena

naslednje pristanišče postanka

Za pristanišče velja, da ima višjo stopnjo tveganja, če ne gre za pristanišče EU ali je neznano. Pri pripravi tega opozorila se pristanišča na Islandiji, Norveškem in v Združenem kraljestvu (vključno z Otokom Man, Kanalskimi otoki in Gibraltarjem) ter ruska pristanišča v Baltskem morju obravnavajo kot pristanišča EU.

Opozorilo je za pristanišče A pripravljeno na podlagi predhodnega obvestila o odpadkih, poslanega pristanišču A. Opozorilo je treba v vsakem pristanišču ponovno oceniti.

8

rumena

prejšnje pristanišče postanka

Za pristanišče velja, da ima višjo stopnjo tveganja, če ne gre za pristanišče EU. Pri pripravi tega opozorila se pristanišča na Islandiji, Norveškem in v Združenem kraljestvu (vključno z Otokom Man, Kanalskimi otoki in Gibraltarjem) ter ruska pristanišča v Baltskem morju obravnavajo kot pristanišča EU.

Opozorilo je za pristanišče A pripravljeno na podlagi predhodnega obvestila o odpadkih, poslanega pristanišču A. Opozorilo je treba v vsakem pristanišču ponovno oceniti.

9

rumena

opozorilo o izvzetju

Opozorilo se aktivira, če je ladja izvzeta in 12 mesecev ni bila pregledana, da se zagotovi njena vključitev v inšpekcijske preglede.

Opozorilo je treba v vsakem pristanišču ponovno oceniti.

10

rdeča

opozorilo o incidentu vrste „odpadki“

Opozorilo se aktivira, če je bilo v sistemu SafeSeaNet za navedeno plovilo v prejšnjem pristanišču izdano poročilo o incidentu vrste „odpadki“.

Opozorilo se deaktivira, ko je inšpekcijski pregled končan (status „Pregledano“) in pri njem niso bile odkrite neskladnosti ali po tem, ko incident postane neaktiven v sistemu SafeSeaNet.

Razpredelnica 2

Dodelitev stopenj tveganja na podlagi števila aktivnih vnosov

Merila za stopnje tveganja

stopnja tveganja 1

eno ali več rdečih opozoril

stopnja tveganja 2

eno ali več (1) oranžnih opozoril

stopnja tveganja 3

eno ali več (1) rumenih opozoril

stopnja tveganja 4

brez aktivnega opozorila

Razpredelnica 3

Faktorji pretvorbe za združevanje več sočasnih aktivnih parametrov za uporabo stopenj tveganja iz razpredelnice 2

Faktor pretvorbe

tri rumena opozorila

eno oranžno opozorilo

tri oranžna opozorila

eno rdeče opozorilo


(1)  Do števila, ki sproži uporabo faktorja pretvorbe.


Top