Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022H0210

Priporočilo Komisije (EU) 2022/210 z dne 8. februarja 2022 o skupnem naboru orodij Unije za odpravo pomanjkanj polprevodnikov in mehanizmu EU za spremljanje ekosistema polprevodnikov

C/2022/782

UL L 35, 17.2.2022, p. 17–20 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

ELI: http://data.europa.eu/eli/reco/2022/210/oj

17.2.2022   

SL

Uradni list Evropske unije

L 35/17


PRIPOROČILO KOMISIJE (EU) 2022/210

z dne 8. februarja 2022

o skupnem naboru orodij Unije za odpravo pomanjkanj polprevodnikov in mehanizmu EU za spremljanje ekosistema polprevodnikov

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije in zlasti člena 292 Pogodbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Polprevodniki so bistveni za delovanje našega sodobnega gospodarstva in družbe. V preteklem letu je bila Unija priča motnjam v oskrbi brez primere, ki so povzročile velike zamude in negativne učinke na pomembne gospodarske sektorje ter zamude pri popravilu in vzdrževanju bistvenih izdelkov v kritičnih sektorjih, kot sta medicinska in diagnostična oprema.

(2)

Zaradi zdajšnje krize pomanjkanja polprevodnikov in njenih učinkov domin bi bili zato lahko ogroženi kritični sektorji, kot so zdravstvo, promet, energetika, obramba, varnost in vesolje. Prišlo bi lahko do zamude pri zelenem in digitalnem prehodu Unije.

(3)

Glede na navedeno želi Komisija s predlogom za uredbo Evropskega parlamenta in Sveta o vzpostavitvi okvira ukrepov za krepitev evropskega ekosistema polprevodnikov (akt o čipih) (1) obravnavati odpornost Unije na motnje v dobavni verigi polprevodnikov, spodbujati razvoj zmogljivosti za napredno proizvodnjo, oblikovanje in povezovanje sistemov ter vrhunsko industrijsko proizvodnjo v Uniji, obravnavati akutno pomanjkanje znanj in spretnosti, povečati usposobljeno delovno silo ter prispevati k oblikovanju odpornega in dinamičnega ekosistema polprevodnikov v Uniji. Unija je zavezana svojemu strateškemu cilju, da do leta 2030 doseže vsaj 20 % svetovne proizvodnje vrhunskih, inovativnih in trajnostnih polprevodnikov, kot je določeno v programu politike Pot v digitalno desetletje (2).

(4)

To priporočilo je priloženo predlagani uredbi kot orodje s takojšnjim učinkom, da se omogoči hiter in usklajen odziv Unije na zdajšnje pomanjkanje. V ta namen predlaga vzpostavitev mehanizma za usklajevanje za razpravo in odločanje o pravočasnih in sorazmernih ukrepih za odzivanje na krizo.

(5)

Glede na strukturne pomanjkljivosti dobavne verige polprevodnikov priporoča tudi ukrepe za omogočanje usklajenega spremljanja vrednostne verige polprevodnikov, pri čemer se osredotoča na tveganja, ki lahko prekinejo ali ogrozijo dobavo polprevodnikov ali nanjo negativno vplivajo. Navedeni ukrepi bi morali pripraviti in omogočiti stalni mehanizem za spremljanje dobavne verige polprevodnikov, ki je predlagan v uredbi.

(6)

Komisija je za izvajanje tega priporočila ustanovila evropsko strokovno skupino za polprevodnike. Evropska strokovna skupina za polprevodnike bo služila kot platforma za usklajevanje med državami članicami ter bo Komisiji svetovala in pomagala pri izvajanju prihodnje uredbe. Naloge evropske strokovne skupine za polprevodnike prevzame Evropski odbor za polprevodnike, ki bo ustanovljen z uredbo.

(7)

Evropska strokovna skupina za polprevodnike bi morala olajšati hitro in učinkovito izmenjavo informacij med državami članicami in Komisijo o dogajanju na trgu, ki resnično ogroža oskrbo v Uniji, ter spodbujati enoten in usklajen odziv na krizo.

(8)

Kot prvi ukrep se državam članicam priporoča, da zahtevajo informacije od predstavniških organizacij podjetij ali po potrebi od posameznih proizvajalcev polprevodnikov in opreme. To bi povečalo sposobnost evropske strokovne skupine za polprevodnike za opredelitev in prilagoditev morebitnih ukrepov za odzivanje na krizo. Zbrani podatki bi se morali nanašati na zmožnost proizvodnje, proizvodno zmogljivost ter trenutne primarne motnje in ozka grla. Kakršno koli zbiranje ali izmenjava informacij bi morala biti v skladu z veljavnimi pravili o izmenjavi podatkov ter zaupnosti informacij in podatkov.

(9)

To priporočilo vključuje predloge za ukrepe za odzivanje na krizo, o katerih naj države članice razpravljajo ter razmislijo o njihovem izvajanju, kadar je to ustrezno in sorazmerno.

(10)

Če je to potrebno za oceno zdajšnje krize, bi lahko države članice razmislile o vzpostavitvi dialoga, v katerem bi proizvajalce polprevodnikov s sedežem v Uniji pozvale, naj dajo prednost pogodbam s podjetji, ki dobavljajo izdelke kritičnim sektorjem, da bi zagotovili nadaljnje delovanje teh sektorjev.

(11)

Poleg tega lahko države članice, če je to ustrezno in primerno glede na oceno zdajšnje krize, razmislijo o podelitvi pooblastila Komisiji za nabavo nekaterih izdelkov v njihovem imenu, da bi s svojo kupno močjo ustvarile učinek finančnega vzvoda in zagotovile oskrbo kritičnih sektorjev v javnem interesu.

(12)

Države članice se tudi spodbuja, naj ocenijo, ali bi morala Unija izvajati nadzor nad določenim izvozom, da se zavaruje oskrba na notranjem trgu. Če menijo, da so taki zaščitni ukrepi ustrezni, potrebni in sorazmerni, bi lahko o njih razpravljale in zaprosile Komisijo, naj oceni, ali so izpolnjeni pogoji za zaščitne ukrepe v zvezi z izvozom v skladu z Uredbo (EU) 2015/479 Evropskega parlamenta in Sveta (3).

(13)

Priporočeni ukrepi spremljanja bi morali upoštevati načela predvidevanja, usklajevanja in pripravljenosti, da bi vzpostavili mehanizem zgodnjega opozarjanja za preprečitev kriz s polprevodniki in okrepitev Unijinega ekosistema polprevodnikov. V ta namen se države članice poziva k razpravi v evropski strokovni skupini za polprevodnike o ustreznih kazalnikih zgodnjega opozarjanja, da bi predvideli prihodnja pomanjkanja v dobavni verigi polprevodnikov.

(14)

Potrebna je nadaljnja poglobljena ocena tveganj, ki lahko prekinejo ali ogrozijo vrednostno verigo ali nanjo negativno vplivajo, vključno s porekli in viri dobave zunaj Unije. Zato se državam članicam priporoča, naj zberejo ustrezne informacije in sodelujejo, da bi Komisija lahko pripravila skupno oceno tveganja za vrednostno verigo polprevodnikov v Uniji. Navesti bi bilo treba dejavnike, ki jih je treba upoštevati pri pripravi ocen tveganja.

(15)

Komisija v predlagani uredbi določa stalen in zavezujoč mehanizem za usklajeno spremljanje in odzivanje na krizo, ki temelji na ukrepih, predlaganih v tem priporočilu. Ko Uredba začne veljati, se to priporočilo lahko razveljavi –

SPREJELA NASLEDNJE PRIPOROČILO:

1.   NAMEN PRIPOROČILA

(1)

Namen tega priporočila je omogočiti hiter, učinkovit in usklajen odziv Unije na zdajšnje pomanjkanje polprevodnikov in na prihodnje podobne primere.

(2)

To priporočilo bo zato omogočilo mehanizem spremljanja glede na strukturne pomanjkljivosti oskrbe s polprevodniki in prevladujoče tveganje prihodnjih pomanjkanj ali druge pomembne tržne pretrese.

(3)

V ta namen se priporoča, da države članice sodelujejo s Komisijo v okviru prihodnje evropske strokovne skupine za polprevodnike, ki bo usklajevala ukrepe za takojšnje odzivanje na krizo in delovala kot platforma za spremljanje vrednostne verige polprevodnikov, pri čemer se bo osredotočila na tveganja, ki bi lahko prekinila ali ogrozila oskrbo polprevodnikov ali nanjo negativno vplivala.

2.   OPREDELITVE POJMOV

(4)

V tem priporočilu se uporabljajo opredelitve pojmov iz predlagane uredbe.

3.   EVROPSKA STROKOVNA SKUPINA ZA POLPREVODNIKE

(5)

Priporoča se, da države članice to priporočilo izvajajo v okviru evropske strokovne skupine za polprevodnike. Uporablja se splošni poslovnik te strokovne skupine.

4.   TAKOJŠNJE ODZIVANJE NA KRIZO

(6)

Države članice bi se morale nujno sestati v okviru evropske strokovne skupine za polprevodnike, da bi izmenjale informacije o trenutnem stanju krize na področju polprevodnikov na svojih nacionalnih trgih. Zlasti bi morale oceniti konkretne izdelke in trge, ki jih je prizadelo pomanjkanje, ter razpravljati o morebitnih ukrepih ob nepredvidljivih dogodkih, ki so bili izvedeni na nacionalni ravni.

(7)

Države članice bi morale od predstavniške organizacije podjetij ali po potrebi od posameznih proizvajalcev polprevodnikov in opreme zahtevati informacije o zmogljivostih oskrbe, ki lahko vključujejo informacije o zmožnosti proizvodnje, proizvodni zmogljivosti in trenutnih primarnih motnjah, da bi opredelile in prilagodile morebitne ukrepe za odzivanje na krizo. Kakršno koli zbiranje ali izmenjava informacij bi morala biti v skladu z veljavnimi pravili o izmenjavi podatkov ter zaupnosti informacij in podatkov.

(8)

Na podlagi teh informacij naj države članice ocenijo ustrezne, učinkovite in sorazmerne ukrepe za odzivanje na krizo na nacionalni ravni in ravni Unije (nabor orodij za krizo). Ti ukrepi lahko vključujejo enega ali več naslednjih elementov:

(a)

sodelovanje v dialogu in poziv proizvajalcem, naj dajo prednost proizvodnji v krizi pomembnih izdelkov, da se zagotovi nadaljnje delovanje kritičnih sektorjev;

(b)

upoštevanje, da se po potrebi Komisiji podeli mandat, da deluje kot osrednji nabavni organ v imenu dveh ali več držav članic za javna naročila v krizi pomembnih izdelkov za nekatere kritične sektorje;

(c)

ocena, ali bi morala Unija izvajati nadzor nad izvozom v krizi pomembnih izdelkov, in Komisiji izdati zahtevo za oceno, ali so izpolnjeni pogoji za zaščitne ukrepe v zvezi z izvozom v skladu z Uredbo (EU) 2015/479;

(d)

začetek usklajevalnih posvetovanj ali sodelovanja z ustreznimi tretjimi državami, da se v skladu z mednarodnimi obveznostmi poiščejo tvorne rešitve za obravnavo motenj v dobavni verigi. Kadar je ustrezno, to lahko vključuje usklajevanje v ustreznih mednarodnih forumih.

(9)

Za zagotovitev usklajenega pristopa bi morale države članice Komisijo pravočasno obvestiti o vseh nacionalnih ukrepih, sprejetih v zvezi z dobavno verigo polprevodnikov.

5.   SPREMLJANJE

(10)

Države članice bi morale izvajati redno spremljanje vrednostne verige polprevodnikov, pri čemer bi se morale osredotočiti na tveganja, ki lahko prekinejo ali ogrozijo oskrbo polprevodnikov ali nanjo negativno vplivajo.

(11)

V ta namen bi morale države članice opredeliti ustrezne kazalnike zgodnjega opozarjanja, da bi predvidele prihodnje motnje dobavne verige polprevodnikov.

(12)

Države članice bi morale Komisiji predložiti informacije za namene evidentiranja dejavnikov, trendov in dogodkov, ki bi lahko povzročili znatne motnje v globalni vrednostni verigi polprevodnikov s posledicami v Uniji (ocena tveganja Unije). Med pomembnimi dejavniki, ki jih je treba upoštevati, bi bili lahko:

(a)

razpoložljivost in celovitost storitev ali blaga podjetij v sektorju polprevodnikov v Uniji, katerih delovanje je bistveno za dobavno verigo polprevodnikov;

(b)

stopnja nihanja povpraševanja za različne vrste polprevodnikov, tudi glede na razpoložljive proizvodne zmogljivosti;

(c)

vrzeli in ozka grla v proizvodnji, pakiranju in logistiki, vključno s pomanjkanji surovin in razpoložljive usposobljene delovne sile;

(d)

nesreče, napadi, naravne nesreče ali drugi resni dogodki, ki lahko vplivajo na dobavno verigo polprevodnikov;

(e)

tehnične, regulativne ali okoljske spremembe, ki zmanjšujejo donos proizvodnje;

(f)

koncentracija ponudbe glede na geografska območja in podjetja, ob upoštevanju mrežnih učinkov in učinkov rigidnosti trga;

(g)

učinki trgovinskih politik, tarif, trgovinskih ovir in drugih ukrepov, povezanih s trgovino;

(h)

pristnost in celovitost polprevodnikov, možni vpliv ponarejenih polprevodnikov;

(i)

kršitev ali kraja intelektualne lastnine ali poslovnih skrivnosti.

(13)

Države članice bi morale opredeliti glavne kategorije uporabnikov polprevodnikov, zlasti tistih iz kritičnih sektorjev. Pozvati bi morale zadevne organizacije deležnikov, vključno z industrijskimi združenji in predstavniki glavnih kategorij uporabnikov, naj zagotovijo informacije o netipičnih povečanjih povpraševanja in znanih motnjah v svoji dobavni verigi, vključno z nerazpoložljivostjo kritičnih polprevodnikov ali surovin, daljšo od povprečnega potrebnega roka, zamudami pri dobavi in izjemnimi povišanji cen.

(14)

Države članice bi morale Komisijo nemudoma opozoriti, kadar zaznajo morebitne motnje v oskrbi polprevodnikov, netipično povečanje povpraševanja ali imajo konkretne in zanesljive informacije o uresničitvi katerega koli drugega dejavnika tveganja ali dogodka.

6.   PREGLED

(15)

Priporočilo se lahko razveljavi po začetku veljavnosti predlagane uredbe.

V Bruslju, 8. februarja 2022

Za Komisijo

Thierry BRETON

član Komisije


(1)  COM(2022) 46, 8.2.2022.

(2)  Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij z naslovom Digitalni kompas do leta 2030: evropska pot v digitalno desetletje, 9.3.2021, COM(2021) 118 final.

(3)  Uredba (EU) 2015/479 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 11. marca 2015 o skupnih pravilih za izvoz (UL L 83, 27.3.2015, str. 34).


Top