Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022D0835

    Izvedbeni sklep Komisije (EU) 2022/835 z dne 25. maja 2022 o nerešenih ugovorih glede pogojev za izdajo dovoljenja za biocidni proizvod Primer Stain TIP v skladu z Uredbo (EU) št. 528/2012 Evropskega parlamenta in Sveta (notificirano pod dokumentarno številko C(2022) 3379) (Besedilo velja za EGP)

    C/2022/3379

    UL L 147, 30.5.2022, p. 49–52 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2022/835/oj

    30.5.2022   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    L 147/49


    IZVEDBENI SKLEP KOMISIJE (EU) 2022/835

    z dne 25. maja 2022

    o nerešenih ugovorih glede pogojev za izdajo dovoljenja za biocidni proizvod Primer Stain TIP v skladu z Uredbo (EU) št. 528/2012 Evropskega parlamenta in Sveta

    (notificirano pod dokumentarno številko C(2022) 3379)

    (Besedilo velja za EGP)

    EVROPSKA KOMISIJA JE –

    ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

    ob upoštevanju Uredbe (EU) št. 528/2012 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 22. maja 2012 o dostopnosti na trgu in uporabi biocidnih proizvodov (1) ter zlasti člena 36(3) Uredbe,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)

    Družba Lanxess Deutschland GmbH (v nadaljnjem besedilu: vlagatelj) 29. aprila 2016 v skladu s členom 34 Uredbe (EU) št. 528/2012 Franciji predložila vlogo za vzporedno medsebojno priznavanje dovoljenja za biocidni proizvod Primer Stain TIP (v nadaljnjem besedilu: biocidni proizvod). Biocidni proizvod je sredstvo za zaščito lesa vrste proizvodov 8, ki ga je treba uporabljati za preventivno tretiranje proti glivam, ki razbarvajo les, glivam odprtotrosnicam, ki uničujejo les, in lesnim ksilofagnim hroščem (ličinkam). Proizvod se nanaša s čopičem in valjčkom, s samodejnim namakanjem, ročnim namakanjem in zalivanjem, kot aktivne snovi pa vsebuje tebukonazol, IPBC in permetrin. Nemčija je referenčna država članica, odgovorna za oceno vloge v skladu s členom 34(1) Uredbe (EU) št. 528/2012.

    (2)

    V skladu s členom 35(2) Uredbe (EU) št. 528/2012 je Francija koordinacijski skupini 28. avgusta 2020 predložila ugovore, pri čemer je navedla, da pogoji za izdajo dovoljenja, ki jih je določila Nemčija, ne zagotavljajo, da biocidni proizvod izpolnjuje zahtevo iz člena 19(1), točka (b)(iii), navedene uredbe. Francija meni, da je za zagotovitev varnega ravnanja z biocidnim proizvodom treba pri nanašanju s čopičem in valjčkom ter samodejnem namakanju nositi osebno zaščitno opremo, ki vključuje zaščitne rokavice, odporne proti kemikalijam, ki izpolnjujejo zahteve evropskega standarda EN 374 (material rokavic določi imetnik dovoljenja v informacijah o proizvodu), pri ročnem namakanju in zalivanju nositi osebno zaščitno opremo, ki vključuje zaščitne rokavice, odporne proti kemikalijam, ki izpolnjujejo zahteve evropskega standarda EN 374 (material rokavic določi imetnik dovoljenja v informacijah o proizvodu), in kombinezon vsaj tipa 6, kakor je določen v evropskem standardu EN 13034, pri poznejši ročni obdelavi sveže tretiranega lesa pa nositi rokavice, odporne proti kemikalijam, ki izpolnjujejo zahteve evropskega standarda EN 374. Po mnenju Francije uporaba tehničnih in organizacijskih ukrepov v skladu z Direktivo Sveta 98/24/ES (2), kot morebitna nadomestna možnost za nošenje osebne zaščitne opreme ne zagotavlja ustrezne zaščite, če navedeni ukrepi niso opredeljeni in ovrednoteni v oceni biocidnega proizvoda.

    (3)

    Nemčija meni, da Direktiva 98/24/ES določa prednostni vrstni red različnih ukrepov za zmanjšanje tveganja za zaščito delavcev ter daje prednost uporabi tehničnih in organizacijskih ukrepov pred uporabo osebne zaščitne opreme za uporabo biocidnega proizvoda. Po mnenju Nemčije mora delodajalec v skladu z navedeno direktivo sprejeti odločitev, katere tehnične in organizacijske ukrepe je treba uporabiti, in ker obstaja širok nabor takih ukrepov, ukrepov ni mogoče opisati in ovrednotiti v dovoljenju za biocidni proizvod.

    (4)

    Ker v koordinacijski skupini ni bil dosežen dogovor, je Nemčija 28. oktobra 2020 Komisiji predložila nerešen ugovor v skladu s členom 36(1) Uredbe (EU) št. 528/2012. Z navedenim dopisom je Komisiji predložila podroben opis zadeve, o kateri države članice niso mogle doseči dogovora, ter razloge za njihovo nestrinjanje. Navedeni opis je bil poslan zadevnim državam članicam in vlagatelju.

    (5)

    Člen 2(3), točki (b) in (c), Uredbe (EU) št. 528/2012 določa, da navedena uredba ne sme posegati v Direktivo Sveta 89/391/EGS (3) in Direktivo 98/24/ES.

    (6)

    V členu 19(1), točka (b)(iii), Uredbe (EU) št. 528/2012 je kot eno od meril za izdajo dovoljenja navedeno, da biocidni proizvod sam po sebi ali zaradi njegovih ostankov nima nesprejemljivih učinkov na zdravje ljudi.

    (7)

    Točka 9 Priloge VI k Uredbi (EU) št. 528/2012 določa, da mora uporaba splošnih načel iz navedene priloge za ocenjevanje dokumentacije za biocidne proizvode iz člena 19(1), točka (b), navedene uredbe, kadar so povezani z drugimi pogoji iz člena 19 navedene uredbe, pristojne organe ali Komisijo voditi pri odločanju, ali se izda dovoljenje za biocidni proizvod ali ne. Tako dovoljenje lahko vključuje omejitve uporabe biocidnega proizvoda ali druge pogoje.

    (8)

    V točki 18(d) Priloge VI k Uredbi (EU) št. 528/2012 je navedeno, da se z oceno tveganja za proizvod določijo ukrepi, potrebni za zaščito ljudi, živali in okolja, tako med predlagano običajno uporabo biocidnega proizvoda kot v realnem najslabšem možnem primeru.

    (9)

    V točki 56(2) Priloge VI k Uredbi (EU) št. 528/2012 je navedeno, da je pri ugotavljanju skladnosti z merili iz člena 19(1), točka (b), navedene uredbe ena od možnih ugotovitev, ki jih sprejme organ za ocenjevanje, da ob posebnih pogojih/omejitvah biocidni proizvod lahko ustreza merilom.

    (10)

    V točki 62 Priloge VI k Uredbi (EU) št. 528/2012 je navedeno, da organ za ocenjevanje po potrebi sklene, da je mogoče merilo iz člena 19(1), točka (b)(iii), navedene uredbe izpolniti le z izvajanjem ukrepov za preprečevanje in zaščito, vključno z oblikovanjem delovnih procesov, tehničnim nadzorom, uporabo ustrezne opreme in materialov, uporabo kolektivnih varnostnih ukrepov in, če izpostavljenosti ni mogoče drugače preprečiti, z uporabo individualnih varnostnih ukrepov, med drugim uporabo osebne zaščitne opreme, na primer plinske maske, dihalne maske, delovne obleke, rokavic in zaščitnih očal, da bi se zmanjšala izpostavljenost poklicnih uporabnikov.

    (11)

    Vendar točka 62 Priloge VI k Uredbi (EU) št. 528/2012 ne določa, da je treba oceno, na podlagi katere se sklene, da se merilo iz člena 19(1), točka (b)(iii), navedene uredbe lahko izpolni le z uporabo ukrepov za preprečevanje in zaščito, opraviti v skladu z Direktivo 98/24/ES. Prav tako ne določa izrecno, da se navedena direktiva ne bi uporabljala. Zato iz navedenih določb ne bi smelo izhajati, da se Direktiva 98/24/ES ne uporablja. Poleg tega so ustrezne obveznosti iz Direktive 98/24/ES naložene delodajalcem in ne organom držav članic.

    (12)

    Člen 4 Direktive 98/24/ES določa, da morajo delodajalci za oceno kakršnega koli tveganja za varnost in zdravje delavcev zaradi prisotnosti kemičnih snovi pridobiti potrebne dodatne informacije od dobavitelja ali drugih dostopnih virov in da morajo navedene informacije po potrebi vključevati posebno oceno tveganja za uporabnike, pripravljeno na podlagi zakonodaje Unije o kemičnih snoveh.

    (13)

    Člen 6 Direktive 98/24/ES določa prednostno razvrstitev ukrepov, ki jih mora delodajalec sprejeti za zaščito delavcev pred tveganji zaradi izpostavljenosti kemičnim snovem pri delu. Prednost ima nadomestitev nevarne snovi, če pa to ni mogoče, je treba tveganje zaradi nevarne kemične snovi za varnost in zdravje delavcev pri delu kar najbolj zmanjšati z uporabo varnostnih in preventivnih ukrepov. Če izpostavljenosti nevarni snovi ni mogoče preprečiti z drugimi sredstvi, je treba zagotoviti zaščito delavcev z uporabo individualnih varnostnih ukrepov, vključno z osebno zaščitno opremo.

    (14)

    Ob upoštevanju metod uporabe biocidnega proizvoda in razpoložljivih informacij organa za ocenjevanje taki tehnični ali organizacijski ukrepi niso bili opredeljeni v vlogi za izdajo dovoljenja za biocidni proizvod ali pri oceni navedene vloge.

    (15)

    Komisija zato meni, da biocidni proizvod izpolnjuje merilo iz člena 19(1), točka (b)(iii), Uredbe (EU) št. 528/2012, če je v dovoljenju in na oznaki biocidnega proizvoda vključen naslednji pogoj glede njegove uporabe: „Pri ročnem namakanju ali samodejnem razprševanju je obvezno nositi zaščitne rokavice, odporne proti kemikalijam, ki izpolnjujejo zahteve evropskega standarda EN 374 (material rokavic določi imetnik dovoljenja v informacijah o proizvodu), in kombinezon vsaj tipa 6, kakor je določen v evropskem standardu EN 13034), pri samodejnem namakanju je obvezno nositi zaščitne rokavice, odporne proti kemikalijam, ki izpolnjujejo zahteve evropskega standarda EN 374 (material rokavic določi imetnik dovoljenja v informacijah o proizvodu), pri poznejši ročni obdelavi sveže tretiranega lesa pa je obvezno nositi zaščitne rokavice, odporne proti kemikalijam, ki izpolnjujejo zahteve evropskega standarda EN 374 (material rokavic določi imetnik dovoljenja v informacijah o proizvodu). To ne posega v uporabo Direktive Sveta 98/24/ES in druge zakonodaje Unije na področju zdravja in varnosti pri delu s strani delodajalcev.“

    (16)

    Kadar vlagatelj vloge za dovoljenje opredeli učinkovite tehnične ali organizacijske ukrepe, organ, ki izda dovoljenje, pa se strinja, da bi se s takimi ukrepi dosegla enakovredna ali višja raven zmanjšanja izpostavljenosti, ali organ, ki izda dovoljenje, sam opredeli ukrepe, s katerimi bi se dosegla enakovredna ali višja raven zmanjšanja izpostavljenosti, bi morali navedeni ukrepi nadomestiti nošenje osebne zaščitne opreme ter bi jih bilo treba navesti v dovoljenju in na oznaki biocidnega proizvoda.

    (17)

    Komisija je 15. februarja 2022 vlagatelju zagotovila možnost, da predloži pisne pripombe v skladu s členom 36(2) Uredbe (EU) št. 528/2012. Vlagatelj ni predložil pripomb.

    (18)

    Ukrepi iz tega sklepa so v skladu z mnenjem Stalnega odbora za biocidne proizvode –

    SPREJELA NASLEDNJI SKLEP:

    Člen 1

    Biocidni proizvod, opredeljen s številko zadeve BC-NF023903-46 v registru biocidnih proizvodov, izpolnjuje pogoj iz člena 19(1), točka (b)(iii), Uredbe (EU) št. 528/2012, če je v dovoljenju in na oznaki biocidnega proizvoda vključen naslednji pogoj glede njegove uporabe: „Pri ročnem namakanju ali samodejnem razprševanju je obvezno nositi zaščitne rokavice, odporne proti kemikalijam, ki izpolnjujejo zahteve evropskega standarda EN 374 (material rokavic določi imetnik dovoljenja v informacijah o proizvodu), in kombinezon vsaj tipa 6, kakor je določen v evropskem standardu EN 13034), pri samodejnem namakanju je obvezno nositi zaščitne rokavice, odporne proti kemikalijam, ki izpolnjujejo zahteve evropskega standarda EN 374 (material rokavic določi imetnik dovoljenja v informacijah o proizvodu), pri poznejši ročni obdelavi sveže tretiranega lesa pa je obvezno nositi zaščitne rokavice, odporne proti kemikalijam, ki izpolnjujejo zahteve evropskega standarda EN 374 (material rokavic določi imetnik dovoljenja v informacijah o proizvodu). To ne posega v uporabo Direktive Sveta 98/24/ES in druge zakonodaje Unije na področju zdravja in varnosti pri delu s strani delodajalcev.“

    Kadar vlagatelj vloge za dovoljenje opredeli tehnične ali organizacijske ukrepe, organ, ki izda dovoljenje, pa se strinja, da se s takimi ukrepi doseže raven zmanjšanja izpostavljenosti, ki je enaka ali višja od zmanjšanja, doseženega z nošenjem zaščitne opreme iz prvega odstavka, ali organ, ki izda dovoljenje, sam opredeli take ukrepe, s katerimi se doseže enakovredna ali višja raven zmanjšanja izpostavljenosti od zmanjšanja, doseženega z nošenjem zaščitne opreme iz prvega odstavka, se navedeni ukrepi uporabijo namesto navedene osebne zaščitne opreme ter se navedejo v dovoljenju in na oznaki biocidnega proizvoda. V tem primeru se ne uporablja obveznost vključitve pogoja glede uporabe biocidnega proizvoda iz prvega odstavka.

    Člen 2

    Ta sklep je naslovljen na države članice.

    V Bruslju, 25. maja 2022

    Za Komisijo

    Stela KIRIAKIDES

    članica Komisije


    (1)  UL L 167, 27.6.2012, str. 1.

    (2)  Direktiva Sveta 98/24/ES z dne 7. aprila 1998 o varovanju zdravja in zagotavljanju varnosti delavcev pred tveganji zaradi izpostavljenosti kemičnim dejavnikom pri delu (štirinajsta posebna direktiva v smislu člena 16(1) Direktive 89/391/EGS) (UL L 131, 5.5.1998, str. 11).

    (3)  Direktiva Sveta 89/391/EGS z dne 12. junija 1989 o uvajanju ukrepov za spodbujanje izboljšav varnosti in zdravja delavcev pri delu (UL L 183, 29.6.1989, str. 1).


    Top