Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32020D0674

Izvedbeni sklep Komisije (EU) 2020/674 z dne 15. maja 2020 o predlagani evropski državljanski pobudi „Uvedba univerzalnega temeljnega dohodka (UTD) v celotni EU“ (notificirano pod dokumentarno številko C(2020) 3190) (Besedilo v angleškem jeziku je edino verodostojno)

C/2020/3190

UL L 158, 20.5.2020, p. 3–4 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 20/05/2020

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2020/674/oj

20.5.2020   

SL

Uradni list Evropske unije

L 158/3


IZVEDBENI SKLEP KOMISIJE (EU) 2020/674

z dne 15. maja 2020

o predlagani evropski državljanski pobudi „Uvedba univerzalnega temeljnega dohodka (UTD) v celotni EU“

(notificirano pod dokumentarno številko C(2020) 3190)

(Besedilo v angleškem jeziku je edino verodostojno)

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Uredbe (EU) 2019/788 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 17. aprila 2019 o evropski državljanski pobudi (1) in zlasti člena 6 Uredbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Cilj predlagane evropske državljanske pobude „Uvedba univerzalnega temeljnega dohodka (UTD) v celotni EU“, kot jo je skupina organizatorjev spremenila v odziv na dopis Komisije z dne 19. februarja 2020 (2), je „uvesti univerzalni temeljni dohodek v celotni EU, kar bi vsaki osebi zagotovilo materialno osnovo in možnost za sodelovanje v družbi kot del njene gospodarske politike. Ta cilj se doseže v okviru pristojnosti, ki jih EU podeljujeta Pogodbi“. Organizatorji od Komisije zahtevajo, da pripravi predlog o univerzalnem temeljnem dogodku v celotni Uniji, ki zmanjšuje regionalne razlike za okrepitev ekonomske, socialne in teritorialne kohezije v Uniji, in navajajo, da bi „s tem uresničili cilj skupne izjave Evropskega sveta, Evropskega parlamenta in Evropske Komisije iz leta 2017, da bodo ‚EU in njene države članice podpirale tudi učinkovite, trajnostne in pravične sisteme socialne zaščite, s katerimi se bo zajamčil osnovni dohodek‘ za preprečevanje neenakosti“.

(2)

V prilogi k predlagani evropski državljanski pobudi, ki obravnava predmet urejanja, cilje in ozadje, so navedena štiri merila, ki bi opredeljevala predlagani „univerzalni temeljni dohodek“: biti bi moral „univerzalen“, „individualen“, „brezpogojen“ in „dovolj visok“.

(3)

Pogodba o Evropski uniji krepi državljanstvo Unije in nadalje utrjuje demokratično delovanje Unije, saj med drugim določa, da ima vsak državljan pravico sodelovati v demokratičnem življenju Unije prek evropske državljanske pobude.

(4)

Zato bi morali biti postopki in pogoji, ki veljajo za državljansko pobudo, jasni, preprosti, uporabniku prijazni in sorazmerni z naravo državljanske pobude, da bi spodbujali sodelovanje državljanov in prispevali k večji dostopnosti Unije.

(5)

Skupina organizatorjev se sklicuje na številne določbe v Pogodbah, ki jih štejejo za relevantne, vključno s členom 5 Pogodbe o delovanju Evropske unije, ki določa, da države članice usklajujejo svoje ekonomske politike znotraj Unije in da Svet v ta namen sprejema ukrepe, zlasti širše smernice za te politike. Navedena določba Uniji podeljuje pristojnost za usklajevanje ekonomskega in socialnega področja, vendar ne predstavlja pravne podlage, ki bi Komisiji omogočala, da pripravi predlog za pravni akt Unije.

(6)

Vendar bi bilo pravni akt Unije za izvajanje Pogodb v zvezi z „univerzalnim temeljnim dohodkom v celotni Uniji“ za vse državljane, k čemur poziva predlagana pobuda, mogoče sprejeti na podlagi člena 121(2) Pogodbe. Ta določba Komisiji omogoča, da Svetu priporoči, naj oblikuje osnutek širših smernic ekonomskih politik držav članic in Unije ter poroča o svojih ugotovitvah Evropskemu svetu. Na podlagi sklepa Evropskega sveta lahko Svet sprejme priporočilo, ki določa omenjene širše smernice.

(7)

Iz navedenih razlogov noben del predlagane pobude ni očitno zunaj okvira pristojnosti Komisije za predložitev predlogov pravnih aktov Unije za namen izvajanja Pogodb v skladu s členom 6(3)(c) Uredbe (EU) 2019/788.

(8)

Skupina organizatorjev je zagotovila zadostne dokaze, da izpolnjuje zahteve iz člena 5(1) in (2) Uredbe (EU) 2019/788, in je določila kontaktne osebe v skladu s prvim pododstavkom člena 5(3) navedene uredbe.

(9)

Pobuda ni očitno žaljiva, neresna ali provokativna niti ni v očitnem nasprotju z vrednotami Unije, kot so določene v členu 2 Pogodbe o Evropski uniji, in pravicami, določenimi v Listini Evropske unije o temeljnih pravicah.

(10)

Predlagano pobudo „Univerzalni temeljni dohodek (UTD) v celotni Uniji“ bi bilo zato treba prijaviti –

SPREJELA NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

Predlagana evropska državljanska pobuda „Univerzalni temeljni dohodek (UTD) v celotni Uniji“ se prijavi.

Člen 2

Ta sklep je naslovljen na skupino organizatorjev evropske državljanske pobude „Univerzalni temeljni dohodek (UTD) v celotni Uniji“, ki jo kot kontaktni osebi zastopata Klaus SAMBOR in Ronald BLASCHKE.

V Bruslju, 15. maja 2020

Za Komisijo

Věra JOUROVÁ

Podpredsednica


(1)   UL L 130, 17.5.2019, str. 55.

(2)  C(2020) 909 final.


Top