Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32017D0877

Sklep Komisije (EU) 2017/877 z dne 16. maja 2017 o predlagani državljanski pobudi z naslovom „Zmanjšajmo razlike v plačah in ekonomske razlike, ki ustvarjajo nasprotja v EU!“ (notificirano pod dokumentarno številko C(2017) 3382)

C/2017/3382

UL L 134, 23.5.2017, p. 38–39 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2017/877/oj

23.5.2017   

SL

Uradni list Evropske unije

L 134/38


SKLEP KOMISIJE (EU) 2017/877

z dne 16. maja 2017

o predlagani državljanski pobudi z naslovom „Zmanjšajmo razlike v plačah in ekonomske razlike, ki ustvarjajo nasprotja v EU!“

(notificirano pod dokumentarno številko C(2017) 3382)

(Besedilo v angleškem jeziku je edino verodostojno)

EVROPSKA KOMISIJA JE

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Uredbe (EU) št. 211/2011 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. februarja 2011 o državljanski pobudi (1) in zlasti člena 4 Uredbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Predmet urejanja predlagane državljanske pobude z naslovom „Zmanjšajmo razlike v plačah in ekonomske razlike, ki ustvarjajo nasprotja v EU!“ so „pravni akti, ki jasno navajajo, da namerava EU odpraviti plačilne neenakosti med državami članicam, in ki za dosego tega cilja omogočajo učinkovitejšo kohezijo navedenih držav.“

(2)

Cilji predlagane državljanske pobude so izraženi na sledeči način: „Zaradi velike razlike v plačah gibanje delavcev poteka le v eno smer. To pomeni, da prikrajšane države članice zaradi množičnega izseljevanja še bolj zaostajajo. Medtem pa se bogatejše države članice soočajo z množičnim prilivom delavcev, ki vpliva na njihove interese, kar posledično ustvarja nasprotja v EU. EU mora jasno pokazati, da namerava odpraviti plačilne neenakosti, ki vplivajo na prosto gibanje delavcev, zaradi česar EU potrebuje učinkovitejšo kohezijo, da si zagotovi svoje preživetje.“

(3)

Za izvajanje Pogodb se lahko sprejmejo pravni akti Unije:

o smernicah, ki jih države članice upoštevajo v svojih politikah zaposlovanja;

v zvezi z Evropskim socialnim skladom, katerega cilj je omogočiti lažje zaposlovanje delavcev ter povečati njihovo geografsko in poklicno mobilnost v Uniji, pa tudi olajšati njihovo prilagajanje spremembam v industriji in proizvodnih sistemih, zlasti s poklicnim usposabljanjem in preusposabljanjem;

da se opredelijo naloge, prednostni cilji in organizacije strukturnih skladov, pod pogojem, da bodo ukrepi, ki se bodo financirali, vodili h krepitvi ekonomske, socialne in teritorialne kohezije v Uniji.

(4)

Pravni akti Unije za namen izvajanja Pogodb, ki podpirajo in dopolnjujejo dejavnosti držav članic, se lahko med drugim sprejmejo na področju delovnih pogojev, socialne varnosti in socialne zaščite delavcev, varstva delavcev v primeru prenehanja pogodbe o zaposlitvi, obveščanja delavcev in posvetovanja z njimi, zastopanja in kolektivne obrambe interesov delavcev in delodajalcev, vključno s soodločanjem, vključevanja oseb, ki so izključene s trga dela, boja proti socialni izključenosti, posodobitve sistemov socialne zaščite. Vendar pa se taki akti ne uporabljajo za plače, pravico združevanja, pravico do stavke ali pravico do izprtja.

(5)

Pogodba o Evropski uniji (PEU) krepi državljanstvo Unije in dodatno izboljšuje demokratično delovanje Unije, tako da med drugim določa, da ima vsak državljan Unije pravico sodelovati v demokratičnem življenju Unije v obliki evropske državljanske pobude.

(6)

V ta namen bi morali biti postopki in pogoji, potrebni za državljansko pobudo, jasni, preprosti, uporabniku prijazni in sorazmerni z naravo državljanske pobude, da bi spodbujali sodelovanje državljanov in naredili Unijo dostopnejšo.

(7)

Iz teh razlogov je primerno upoštevati, da predlagana državljanska pobuda očitno ni izvzeta iz okvira pristojnosti Komisije za predložitev predlogov pravnih aktov Unije za izvajanje Pogodb, v skladu s členom 4(2)(b) Uredbe.

(8)

Predlagano državljansko pobudo z naslovom „Zmanjšajmo razlike v plačah in ekonomske razlike, ki ustvarjajo nasprotja v EU!“ bi bilo zato treba registrirati. Izjave o podpori tej predlagani državljanski pobudi bi bilo treba zbrati, v obsegu, v katerem se ta pobuda nanaša na predlog Komisije za pravne akte Unije, za namene izvajanja Pogodb v okviru uvodnih izjav 3 in 4.

SPREJELA NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

1.   Predlagana državljanska pobuda z naslovom „Zmanjšajmo razlike v plačah in ekonomske razlike, ki ustvarjajo nasprotja v EU!“ se registrira.

2.   Izjave o podpori tej predlagani državljanski pobudi bi bilo treba, v obsegu, v katerem se ta pobuda nanaša na predlog Komisije za pravne akte Unije za izvajanje Pogodb, na področju delovnih pogojev, socialne varnosti in socialne zaščite delavcev, varstva delavcev v primeru prenehanja pogodbe o zaposlitvi, obveščanja delavcev in posvetovanje z njimi, zastopanja in kolektivne obrambe interesov delavcev in delodajalcev, vključno s soodločanjem, vključevanja oseb, ki so izključene s trga dela, boja proti socialni izključenosti, posodobitve sistemov socialne zaščite, zbrati samo za tiste akte, ki se ne uporabljajo za plače, pravico združevanja, pravico do stavke ali pravico do izprtja.

Člen 2

Ta sklep začne veljati 22. maja 2017.

Člen 3

Ta sklep je naslovljen na organizatorje (člane državljanskega odbora) predlagane državljanske pobude „Zmanjšajmo razlike v plačah in ekonomske razlike, ki ustvarjajo nasprotja v EU!“, ki jih zastopata Márton GYÖNGYÖSI in Jaak MADISON v vlogi kontaktnih oseb.

V Bruslju, 16. maja 2017

Za Komisijo

Frans TIMMERMANS

Prvi podpredsednik


(1)  UL L 65, 11.3.2011, str. 1.


Top