Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32016D0436

    Sklep Sveta (EU) 2016/436 z dne 15. marca 2016 o stališču, ki se v imenu Evropske unije sprejme v Pododboru za carino, ustanovljenem s Pridružitvenim sporazumom med Evropsko unijo in Evropsko skupnostjo za atomsko energijo in njunimi državami članicami na eni strani ter Republiko Moldavijo na drugi strani, glede nadomestitve Protokola II k navedenemu sporazumu o opredelitvi pojma „izdelki s poreklom“ in načinih upravnega sodelovanja

    UL L 76, 23.3.2016, p. 35–40 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2016/436/oj

    23.3.2016   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    L 76/35


    SKLEP SVETA (EU) 2016/436

    z dne 15. marca 2016

    o stališču, ki se v imenu Evropske unije sprejme v Pododboru za carino, ustanovljenem s Pridružitvenim sporazumom med Evropsko unijo in Evropsko skupnostjo za atomsko energijo in njunimi državami članicami na eni strani ter Republiko Moldavijo na drugi strani, glede nadomestitve Protokola II k navedenemu sporazumu o opredelitvi pojma „izdelki s poreklom“ in načinih upravnega sodelovanja

    SVET EVROPSKE UNIJE JE –

    ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije in zlasti prvega pododstavka člena 207(4) v povezavi s členom 218(9) Pogodbe,

    ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)

    Protokol II k Pridružitvenemu sporazumu med Evropsko unijo in Evropsko skupnostjo za atomsko energijo in njunimi državami članicami na eni strani ter Republiko Moldavijo na drugi strani (1) (v nadaljnjem besedilu: Sporazum) se nanaša na opredelitev pojma „izdelki s poreklom“ in na načine upravnega sodelovanja (v nadaljnjem besedilu: Protokol II).

    (2)

    Večina določb o trgovinskih in s trgovino povezanih zadevah tega sporazuma, vključno s Protokolom II, se začasno uporablja od 1. septembra 2014.

    (3)

    Regionalna konvencija o panevro-mediteranskih preferencialnih pravilih o poreklu (2) (v nadaljnjem besedilu: Konvencija) vsebuje določbe o poreklu blaga, s katerim se trguje v okviru ustreznih sporazumov, sklenjenih med pogodbenicami te konvencije.

    (4)

    Unija je Konvencijo podpisala 15. junija 2011. Skupni odbor Konvencije je s sklepom št. 2 z dne 21. maja 2014 (3) sklenil, da je treba Republiko Moldavijo povabiti, da pristopi h Konvenciji.

    (5)

    Unija in Republika Moldavija sta deponirali listini o sprejetju pri depozitarju Konvencije 26. marca 2012 oziroma 31. julija 2015. Zato je Konvencija v skladu s členom 10(3) Konvencije za Unijo in Republiko Moldavijo začela veljati 1. maja 2012 oziroma 1. septembra 2015.

    (6)

    Člen 6 Konvencije določa, da vsaka pogodbenica sprejme ustrezne ukrepe za zagotovitev, da se Konvencija dejansko uporablja. V ta namen bi moral Pododbor za carino, ustanovljen s Sporazumom (v nadaljnjem besedilu: Pododbor za carino), sprejeti sklep, ki nadomešča Protokol II z novim protokolom, ki se glede pravil o poreklu sklicuje na Konvencijo.

    (7)

    Stališče Unije v Pododboru za carino bi zato moralo temeljiti na priloženem osnutku sklepa –

    SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

    Člen 1

    Stališče, ki se v imenu Evropske unije sprejme v Pododboru za carino, ustanovljenem s Pridružitvenim sporazumom med Evropsko unijo in Evropsko skupnostjo za atomsko energijo in njunimi državami članicami na eni strani ter Republiko Moldavijo na drugi strani, glede nadomestitve Protokola II k navedenemu sporazumu o opredelitvi pojma „izdelki s poreklom“ in načinih upravnega sodelovanja z novim protokolom, ki se glede pravil o poreklu sklicuje na Regionalno konvencijo o panevro-mediteranskih preferencialnih pravilih o poreklu, temelji na osnutku sklepa Pododbora za carino, ki je priložen temu sklepu.

    Predstavniki Unije v Pododboru za carino se lahko sporazumejo o manjših tehničnih spremembah osnutka sklepa Pododbora za carino brez nadaljnjega sklepa Sveta.

    Člen 2

    Sklep Pododbora za carino se objavi v Uradnem listu Evropske unije.

    Člen 3

    Ta sklep začne veljati na dan sprejetja.

    V Bruslju, 15. marca 2016

    Za Svet

    Predsednik

    A.G. KOENDERS


    (1)  UL L 260, 30.8.2014, str. 4.

    (2)  UL L 54, 26.2.2013, str. 4.

    (3)  UL L 217, 23.7.2014, str. 88.


    OSNUTEK

    SKLEPA št. …/2016 PODODBORA ZA CARINO EU-REPUBLIKA MOLDAVIJA

    z dne …

    o nadomestitvi Protokola II k Pridružitvenemu sporazumu med Evropsko unijo in Evropsko skupnostjo za atomsko energijo in njunimi državami članicami na eni strani ter Republiko Moldavijo na drugi strani o opredelitvi pojma „izdelki s poreklom“ in načinih upravnega sodelovanja

    PODODBOR ZA CARINO EU-REPUBLIKA MOLDAVIJA JE –

    ob upoštevanju Pridružitvenega sporazuma med Evropsko unijo in Evropsko skupnostjo za atomsko energijo in njunimi državami članicami na eni strani ter Republiko Moldavijo na drugi strani (1), ter zlasti člena 38 Protokola II k Sporazumu, o opredelitvi pojma „izdelki s poreklom“ in načinih upravnega sodelovanja,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)

    Člen 144(2) Pridružitvenega sporazuma med Evropsko unijo in Evropsko skupnostjo za atomsko energijo in njunimi državami članicami na eni strani ter Republiko Moldavijo na drugi strani (v nadaljnjem besedilu: Sporazum) se sklicuje na Protokol II k Sporazumu (v nadaljnjem besedilu: Protokol II), ki določa pravila o poreklu ter predpisuje kumulacijo porekla med Unijo in Republiko Moldavijo.

    (2)

    Večina določb o trgovinskih in s trgovino povezanih zadevah iz Sporazuma, vključno s Protokolom II, se začasno uporablja od 1. septembra 2014.

    (3)

    Člen 38 Protokola II določa, da se lahko Pododbor za carino iz člena 200 Sporazuma odloči, da bo spremenil določbe tega protokola.

    (4)

    Regionalna konvencija o panevro-mediteranskih preferencialnih pravilih o poreklu (2) (v nadaljnjem besedilu: Konvencija) je namenjena nadomestitvi protokolov o pravilih o poreklu, ki trenutno veljajo med državami panevro-mediteranskega območja, z enim zakonodajnim aktom.

    (5)

    Unija je Konvencijo podpisala 15. junija 2011. Skupni odbor Konvencije je s sklepom št. 2 z dne 21. maja 2014 (3) sklenil, da bi bilo treba Republiko Moldavijo povabiti, da pristopi h Konvenciji.

    (6)

    Unija in Republika Moldavija sta deponirali listini o sprejetju pri depozitarju Konvencije 26. marca 2012 oziroma 31. julija 2015. Zato je Konvencija v skladu s členom 10(3) Konvencije začela veljati za Unijo in Republiko Moldavijo 1. maja 2012 oziroma 1. septembra 2015.

    (7)

    Protokol II bi bilo zato treba nadomestiti z novim protokolom, ki se sklicuje na Konvencijo –

    SPREJEL SKLEP:

    Člen 1

    Protokol II k Pridružitvenemu sporazumu med Evropsko unijo in Evropsko skupnostjo za atomsko energijo in njunimi državami članicami na eni strani ter Republiko Moldavijo na drugi strani o opredelitvi pojma „izdelki s poreklom“ in načinih upravnega sodelovanja se nadomesti z besedilom iz Priloge k temu sklepu.

    Člen 2

    Ta sklep začne veljati na dan sprejetja.

    Uporablja se od …

    V/Na …

    Za Pododbor za carino

    Predsednik


    (1)  UL L 260, 30.8.2014, str. 4.

    (2)  UL L 54, 26.2.2013, str. 4.

    (3)  UL L 217, 23.7.2014, str. 88.

    PRILOGA

    PROTOKOL II

    o opredelitvi pojma „izdelki s poreklom“ in načinih upravnega sodelovanja

    Člen 1

    Pravila o poreklu, ki se uporabljajo

    1.   Za namene izvajanja tega sporazuma se uporabljajo Dodatek I in ustrezne določbe Dodatka II k Regionalni konvenciji o panevro-mediteranskih preferencialnih pravilih o poreklu (1) (v nadaljnjem besedilu: Konvencija).

    2.   Vsa sklicevanja na „ustrezni sporazum“ iz Dodatka I in ustreznih določb Dodatka II h Konvenciji se razumejo kot sklicevanja na ta sporazum.

    Člen 2

    Reševanje sporov

    1.   Če pride do sporov v zvezi s postopki preverjanja iz člena 32 Dodatka I h Konvenciji, ki jih ni mogoče rešiti med carinskimi organi, ki zahtevajo preverjanje, in carinskimi organi, odgovornimi za izvedbo navedenega preverjanja, se ti spori predložijo Pododboru za carino. Določbe mehanizma za reševanje sporov iz poglavja 14 (Reševanje sporov) naslova V (Trgovina in z njo povezane zadeve) tega sporazuma se ne uporabljajo.

    2.   V vseh primerih se spori med uvoznikom in carinskimi organi države uvoznice rešujejo v skladu z zakonodajo navedene države.

    Člen 3

    Spremembe Protokola

    Pododbor za carinsko sodelovanje se lahko odloči spremeniti določbe tega protokola.

    Člen 4

    Odstop od Konvencije

    1.   Če Evropska unija ali Republika Moldavija pošlje pisno obvestilo depozitarju Konvencije o svoji nameri, da odstopi od Konvencije v skladu s členom 9 Konvencije, Evropska unija in Republika Moldavija nemudoma začneta pogajanja glede pravil o poreklu za namene izvajanja tega sporazuma.

    2.   Do začetka veljavnosti teh novo določenih pravil o poreklu se za ta sporazum še naprej uporabljajo pravila o poreklu iz Dodatka I in, kjer je primerno, iz ustreznih določb Dodatka II h Konvenciji, ki veljajo v trenutku odstopa. Vendar se od trenutka odstopa pravila o poreklu iz Dodatka I in, kjer je to primerno, iz ustreznih določb Dodatka II h Konvenciji, razumejo tako, da dopuščajo le dvostransko kumulacijo med Evropsko unijo in Republiko Moldavijo.

    Člen 5

    Prehodne določbe – kumulacija

    Ne glede na člena 16(5) in 21(3) Dodatka I h Konvenciji je lahko, kadar kumulacija vključuje le države Efte, Ferske otoke, Evropsko unijo, Turčijo in udeleženke v stabilizacijsko-pridružitvenem procesu Republike Moldavije, dokazilo o poreklu potrdilo o gibanju blaga EUR.1 ali izjava o poreklu.


    (1)  UL L 54, 26.2.2013, str. 4.


    Top