EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32011D0479

2011/479/: Sklep Komisije z dne 27. julija 2011 o varnostnih zahtevah, ki jih morajo izpolnjevati evropski standardi za gimnastično opremo v skladu z Direktivo 2001/95/ES Evropskega parlamenta in Sveta Besedilo velja za EGP

UL L 197, 29.7.2011, p. 13–16 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2011/479/oj

29.7.2011   

SL

Uradni list Evropske unije

L 197/13


SKLEP KOMISIJE

z dne 27. julija 2011

o varnostnih zahtevah, ki jih morajo izpolnjevati evropski standardi za gimnastično opremo v skladu z Direktivo 2001/95/ES Evropskega parlamenta in Sveta

(Besedilo velja za EGP)

(2011/479/EU)

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Direktive 2001/95/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 3. decembra 2001 o splošni varnosti proizvodov (1) ter zlasti člena 4(1)(a) Direktive,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Evropske standarde v skladu z Direktivo 2001/95/ES določajo evropski organi za standarde. Taki standardi morajo zagotavljali, da proizvodi izpolnjujejo splošno varnostno zahtevo navedene direktive.

(2)

V skladu z Direktivo 2001/95/ES se domneva, da je proizvod varen, kadar je v skladu s prostovoljnimi nacionalnimi standardi, ki prevzemajo evropske, sklicevanja na katere je Komisija objavila v Uradnem listu Evropske unije.

(3)

Člen 4 Direktive 2001/95/ES določa postopek za pripravo evropskih standardov. V skladu z navedenim postopkom Komisija določi posebne varnostne zahteve, ki jih morajo evropski standardi izpolnjevati, in na podlagi navedenih zahtev nato evropskim organom za standarde podeli mandat za pripravo navedenih standardov.

(4)

Komisija objavi sklicevanja na evropske standarde, ki so bili sprejeti na navedeni način, v Uradnem listu Evropske unije. V skladu z drugim pododstavkom člena 4(2) Direktive 2001/95/ES se sklicevanja na evropske standarde, ki so jih evropski organi za standarde sprejeli pred začetkom veljavnosti navedene direktive, lahko objavijo v Uradnem listu Evropske unije celo brez mandata Komisije, če navedeni standardi zagotavljajo skladnost s splošno varnostno zahtevo iz navedene direktive.

(5)

Komisija je z Odločbo 2005/718/ES (2) objavila sklicevanja na sedem evropskih standardov v zvezi z varnostjo gimnastične opreme v Uradnem listu Evropske unije.

(6)

Sedem evropskih standardov o varnosti zadevne gimnastične opreme iz Odločbe 2005/718/ES ni podprtih z mandatom Komisije, ki bi bil sprejet v skladu s členom 4(1) Direktive 2001/95/ES.

(7)

Eden od navedenih standardov EN 913:1996 je bil nadomeščen z novo različico EN 913:2008. Ta nova različica je bila sprejeta po začetku veljavnosti Direktive 2001/95/ES, zato se sklicevanje nanjo brez mandata Komisije, ki vključuje posebne varnostne zahteve, ne more objaviti v Uradnem listu Evropske unije.

(8)

Za oceno skladnosti nove različice in morebitnih prihodnjih različic evropskih standardov za gimnastično opremo s splošno varnostno zahtevo iz Direktive 2001/95/ES je treba ponovno izvesti postopek iz člena 4 navedene direktive.

(9)

Komisija mora zato določiti posebne varnostne zahteve za gimnastično opremo, da lahko nato podeli mandat evropskim organom za standarde, ki na podlagi navedenih zahtev pripravijo ustrezne evropske standarde za gimnastično opremo.

(10)

Ko bodo zadevni standardi na voljo in če se bo Komisija odločila, da objavi sklicevanja nanje v Uradnem listu Evropske unije, je treba po postopku iz člena 4(2) Direktive 2001/95/ES domnevati, da gimnastična oprema izpolnjuje splošne varnostne zahteve navedene direktive glede varnostnih zahtev, ki jih zajemajo standardi.

(11)

Ukrepi, predvideni s tem sklepom, so v skladu z mnenjem Odbora, ustanovljenega s členom 15 Direktive 2001/95/ES –

SPREJELA NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

V tem sklepu pomeni „gimnastična oprema“ opremo, ki se uporablja za vadbo, trening ali tekmovanja, kar vključuje skupinsko in samostojno vadbo. Ta oprema stoji na tleh ali je pritrjena na strop, steno ali drugo nepremično strukturo. Lahko je trajno nameščena ali pa se jo pri uporabi lahko premika ali spreminja.

Člen 2

Posebne varnostne zahteve za proizvode iz člena 1, ki jih morajo v skladu s členom 4 Direktive 2001/95/ES izpolnjevati evropski standardi, so določene v Prilogi k temu sklepu.

Člen 3

Ta sklep začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

V Bruslju, 27. julija 2011

Za Komisijo

Predsednik

José Manuel BARROSO


(1)  UL L 11, 15.1.2002, str. 4.

(2)  UL L 271, 15.10.2005, str. 51.


PRILOGA

POSEBNE VARNOSTNE ZAHTEVE ZA GIMNASTIČNO OPREMO

Del I

Proizvod in opredelitev proizvoda

Gimnastična oprema, ki jo zajema ta mandat, se uporablja za vadbo, trening ali tekmovanja, kar vključuje skupinsko in samostojno vadbo. Ta oprema stoji na tleh ali je pritrjena na strop, steno ali drugo nepremično strukturo. Lahko je trajno nameščena ali pa se jo pri uporabi lahko premika ali spreminja.

Za nekatero posebno gimnastično opremo so določene dodatne varnostne zahteve, ki dopolnjujejo splošne zahteve.

Del II

A.   Splošne varnostne zahteve

Proizvodi morajo ustrezati splošni varnostni zahtevi iz Direktive 2001/95/ES in biti „varni“ v smislu člena 2(b) Direktive. Proizvod je varen predvsem pri normalnih in zmernih predvidljivih pogojih uporabe, vključno pri skladiščenju, varnem prevozu v skladišče, montaži in vzdrževanju ter demontaži, v celotnem obdobju njegove uporabe. Proizvod je varen tudi za poklicne uporabnike (na primer trenerje, učitelje).

Pri normalnih in zmernih predvidljivih pogojih uporabe gimnastične opreme morata biti tveganje poškodbe ali ogroženost zdravja in varnosti minimizirana. Noben del, do katerega ima uporabnik dostop med normalno ali predvideno uporabo, ne sme povzročati fizičnih poškodb ali prizadeti zdravja uporabnika.

Običajna predvidljiva uporaba teh proizvodov je telovadba otrok (na primer v šoli, športnih klubih), ki imajo na splošno manjšo zaznavo tveganja kot odrasli. Kadar tveganj ni mogoče dovolj minimizirati s konstrukcijo ali varovalnimi ukrepi, je treba preostalo tveganje zmanjšati z informacijami o proizvodu, namenjenimi nadzornim osebam.

Uporabnike je treba obvestiti o možnih tveganjih in nevarnostih ter o tem, kako jih preprečiti.

B.   Posebne varnostne zahteve

Pri uporabi splošne varnostne zahteve iz Direktive 2001/95/ES se upošteva vsaj naslednje:

(a)

površinsko hrapavost;

(b)

reže in mesta križanja/stiskanja/ščipanja;

(c)

nenamerne padce;

(d)

padce z višine;

(e)

stabilnost in trdnost;

(f)

naprave za nastavitev;

(g)

ublažitev udarca z vrhnjim oblazinjenjem;

(h)

označevanje. Vso gimnastično opremo je treba opremiti z naslednjimi informacijami:

1.

številko ustreznega evropskega standarda,

2.

imenom, blagovno znamko ali drugimi podatki za identifikacijo proizvajalca, trgovca na drobno ali uvoznika,

3.

letom proizvodnje,

4.

največjim številom hkratnih uporabnikov, za katere je oprema predvidena,

5.

navodili za uporabo;

(i)

zagozditev in zadavljenje;

(j)

trčenje;

(k)

vzdržljivost;

(l)

električne sunke.

Poleg tega se upoštevajo naslednja tveganja:

(a)

tveganja zaradi nezadostne obremenljivosti opreme, ob upoštevanju trdnosti, togosti in prožnosti uporabljenih materialov;

(b)

tveganja zaradi popuščanja stabilnosti opreme, ob upoštevanju podstavka opreme in tal ter morebitnega bremena, ki obtežuje opremo;

(c)

tveganja zaradi uporabe električne energije in delovanja tokokroga;

(d)

tveganja zaradi uporabe mehanske ali hidravlične energije;

(e)

tveganja zaradi uporabe opreme, vključno s padci, urezninami, zagozditvijo, zadušitvijo, trčenji in telesno preobremenjenostjo;

(f)

tveganja zaradi dostopnosti do opreme, vključno z dostopnostjo v primeru okvar in izrednih razmer;

(g)

tveganja zaradi morebitnih interakcij med opremo in naključno navzočimi (na primer občinstvom);

(h)

tveganja zaradi pomanjkljivega vzdrževanja;

(i)

tveganja zaradi montaže, razstavljanja in ravnanja z opremo;

(j)

tveganja zaradi izpostavljenosti kemičnim snovem.

Pri uporabi splošne varnostne zahteve iz Direktive 2001/95/ES se upoštevajo vsaj naslednji preskusi:

(a)

določitev tveganja zagozditve;

(b)

določitev stabilnosti in trdnosti z uporabo mehanske obremenitve;

(c)

določitev ublažitve udarca zaradi uporabe oblazinjenja;

(d)

poročilo o preskusu.

C.   Primeri gimnastične opreme

Pri uporabi splošnih varnostnih zahtev iz Direktive 2001/95/ES naslednji seznam, ki ni izčrpen, navaja primere različnih vrst gimnastične opreme:

(a)

bradlje in kombinacija dvovišinskih in vzporednih bradeljnic;

(b)

dvovišinske bradlje;

(c)

švedske skrinje;

(d)

konji in koze;

(e)

drogovi;

(f)

letveniki, plezalne lestve in plezalni sestavi;

(g)

gredi;

(h)

krogi;

(i)

trampolini;

(j)

mize za preskok.


Top