Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008D0915

2008/915/ES: Odločba Komisije z dne 30. oktobra 2008 o določitvi vrednosti za razvrščanje po sistemih spremljanja stanja v državah članicah, ki so rezultat postopka interkalibracije, v skladu z Direktivo Evropskega parlamenta in Sveta 2000/60/ES (notificirano pod dokumentarno številko C(2008) 6016) (Besedilo velja za EGP)

UL L 332, 10.12.2008, p. 20–44 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Dokument je bil objavljen v posebni izdaji. (HR)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 22/09/2013; razveljavil 32013D0480

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2008/915/oj

10.12.2008   

SL

Uradni list Evropske unije

L 332/20


ODLOČBA KOMISIJE

z dne 30. oktobra 2008

o določitvi vrednosti za razvrščanje po sistemih spremljanja stanja v državah članicah, ki so rezultat postopka interkalibracije, v skladu z Direktivo Evropskega parlamenta in Sveta 2000/60/ES

(notificirano pod dokumentarno številko C(2008) 6016)

(Besedilo velja za EGP)

(2008/915/ES)

KOMISIJA EVROPSKIH SKUPNOSTI JE –

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti,

ob upoštevanju Direktive Evropskega parlamenta in Sveta 2000/60/ES z dne 23. oktobra 2000 o določitvi okvira za ukrepe Skupnosti na področju vodne politike (1) in zlasti oddelka 1.4.1(ix) Priloge V k Direktivi,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Člen 4(1)(a)(ii) Direktive 2000/60/ES zahteva, da države članice varujejo, izboljšujejo in obnavljajo vsa telesa površinske vode, da se dobro stanje površinske vode doseže najkasneje petnajst let po začetku veljavnosti Direktive, ob upoštevanju nekaterih izjem, v skladu z določbami iz Priloge V k Direktivi. Člen 4(1)(a)(iii) Direktive 2000/60/ES zahteva, da države članice varujejo in izboljšujejo vsa umetna in močno preoblikovana vodna telesa z namenom, da se dober ekološki potencial in dobro kemijsko stanje površinske vode dosežeta najkasneje petnajst let po začetku veljavnosti navedene direktive, ob upoštevanju nekaterih izjem, v skladu z določbami iz Priloge V k Direktivi. V skladu s točko (i) oddelka 1.4.1 Priloge V k Direktivi 2000/60/ES bi se v zvezi z umetnimi in močno preoblikovanimi vodnimi telesi navajanje ekološkega stanja moralo razumeti kot navajanje ekološkega potenciala.

(2)

Oddelek 1.4.1 Priloge V k Direktivi 2000/60/ES določa postopek za zagotovitev primerljivosti rezultatov biološkega spremljanja stanja med državami članicami, ki je osrednji element razvrščanja po ekološkem stanju. Zato se zahteva, da se rezultati sistemov držav članic za spremljanje stanja in razvrščanje primerjajo preko interkalibracijske mreže, ki jo sestavljajo merilna mesta v vsaki državi članici in vsaki ekoregiji Skupnosti. Direktiva 2000/60/ES zahteva, da države članice po potrebi zberejo potrebne informacije za mesta, ki so vključena v interkalibracijsko mrežo, da bi omogočile ocenitev skladnosti nacionalnih sistemov razvrščanja z normativnimi opredelitvami iz oddelka 1.2 Priloge V k Direktivi 2000/60/ES in primerljivosti rezultatov sistemov razvrščanja med državami članicami.

(3)

Odločba Komisije 2005/646/ES z dne 17. avgusta 2005 o vzpostavitvi registra mest, ki bodo sestavljala interkalibracijsko mrežo, v skladu z Direktivo Evropskega parlamenta in Sveta 2000/60/ES (2), je vzpostavila register mest, ki bodo sestavljala interkalibracijsko mrežo iz oddelka 1.4.1 (vii) Priloge V k Direktivi 2000/60/ES.

(4)

Za izvajanje interkalibracije so države članice razdeljene v geografske interkalibracijske skupine, kot so naštete v oddelku 2 Priloge k Odločbi 2005/646/ES in ki vključujejo države članice, ki so jim skupni določeni tipi vodnih teles površinske vode. To vsaki skupini omogoča primerjavo rezultatov in izvajanje interkalibracije med njenimi članicami.

(5)

Interkalibracija se izvaja na ravni bioloških elementov s primerjanjem rezultatov razvrščanja po nacionalnih sistemih spremljanja stanja za vsak biološki element in za vsak skupni tip telesa površinske vode med državami članicami v isti geografski interkalibracijski skupini in z ocenitvijo skladnosti rezultatov z zgoraj omenjenimi normativnimi opredelitvami.

(6)

„Tehnično poročilo o interkalibraciji na podlagi vodne direktive“ podrobno opisuje, kako se izvaja interkalibracija za vrste voda in biološke elemente kakovosti iz Priloge k tej odločbi.

(7)

Komisija je podpirala postopek interkalibracije prek Inštituta za okolje in trajnostni razvoj pri Skupnem raziskovalnem središču v Ispri (Italija), ki koordinira tehnično delo.

(8)

Postopek interkalibracije je obsežno znanstveno in tehnično delo. Geografske interkalibracijske skupine so uporabile različne metodološke možnosti za izvajanje postopka interkalibracije, odvisno od razpoložljivosti podatkov spremljanja za različne biološke elemente kakovosti in stopnje razvoja nacionalnih sistemov za spremljanje stanja in razvrščanje. Za večjo statistično zanesljivost rezultatov večina metodologij, ki so jih uporabile Geografske interkalibracijske skupine, vključuje uporabo podatkov s čim večjega števila merilnih mest, ki pokrivajo celoten spekter razredov stanja, od zelo dobrega do slabega stanja. Zato so bili uporabljeni podatki spremljanja z mest, ki niso del interkalibracijske mreže, saj ta pokriva le omejeno število mest z zelo dobrim, dobrim in zmernim stanjem.

(9)

Komisija je prejela rezultate postopka interkalibracije za številne biološke elemente kakovosti, ki so del opredelitve ekološkega stanja. V nekaterih primerih so bili rezultati zagotovljeni le za nekaj parametrov bioloških elementov ali le za nekatere države članice, ki sodelujejo v Geografskih interkalibracijskih skupinah. Zato Komisija meni, da primerljivost za te primere ni v celoti zagotovljena. Nadaljnji rezultati interkalibracije bodo zato lahko predmet prihodnje odločbe, ko bodo države članice zagotovile zadevne informacije v skladu z oddelkom 1.4.1 Priloge V k Direktivi 2000/60/ES.

(10)

Rezultate postopka interkalibracije, ki so na voljo, je treba sprejeti pravočasno, da se jih lahko uporabi pri razvoju prvih načrtov upravljanja povodij in programov ukrepov v skladu s členoma 11 in 13 Direktive 2000/60/ES.

(11)

Kot rezultat postopka interkalibracije bi morale vrednosti razmerij ekološke kakovosti za meje med razredi ekološkega stanja za sisteme držav članic za razvrščanje prikazovati enakovredno ekološko stanje. Razlike v vrednostih za isti biološki element kakovosti izhajajo iz razlik v nacionalnih metodah. Poleg tega zaradi razlik v metodah izračunavanja in drugih razlogov ni mogoče primerjati vrednosti razmerij ekološke kakovosti med različnimi biološkimi elementi kakovosti.

(12)

Parametri, kot so koncentracija klorofila-a, biovolumen fitoplanktona, odstotek cianobakterij ali globinske meje makroalg in kritosemenk, ne pokrivajo vseh bioloških elementov kakovosti. Vendar pa so zaradi razpoložljivosti podatkov in metod za ocenjevanje eden od temeljev sedanjega postopka interkalibracije za jezera in obalne vode. Vrednosti navedenih parametrov so neposredno primerljive med državami članicami, če se upoštevajo razlike pri vzorčenju in analitičnih metodah. Zaradi tega bi se morale absolutne vrednosti za te parametre, poleg razmerij ekološke kakovosti, vključiti v Prilogo k tej odločbi kot del rezultatov postopka interkalibracije.

(13)

Rezultati bi se morali nanašati na ekološko stanje. Če so vodna telesa, ki ustrezajo interkalibriranim tipom, določena kot močno preoblikovana vodna telesa v skladu s členom 4(3) Direktive 2000/60/ES, se rezultati iz Priloge k tej odločbi lahko uporabijo za določitev njihovega dobrega ekološkega potenciala z upoštevanjem njihovih fizičnih sprememb in z njimi povezano rabo vode v skladu z normativnimi opredelitvami iz Priloge V, oddelka 1.2.5 Direktive 2000/60/ES.

(14)

Kot določa oddelek 1.4.1(iii) Priloge V k Direktivi 2000/60/ES, države članice rezultate postopka interkalibracije prenesejo v svoje nacionalne sisteme za razvrščanje, zato da za vse svoje nacionalne tipe določijo meje med zelo dobrim in dobrim stanjem ter med dobrim in zmernim stanjem. Za pomoč pri uporabi rezultatov so bile oblikovane smernice za prenos rezultatov interkalibracije v nacionalne sisteme za razvrščanje in za ugotovitev referenčnih razmer.

(15)

Informacije, ki bodo na voljo z izvajanjem programov spremljanja stanja iz člena 8 Direktive 2000/60/ES, ter pregled in posodobitev značilnosti vodnih območij iz člena 5 Direktive 2000/60/ES lahko dajo nove dokaze, zaradi katerih bo morda prišlo do prilagoditve sistemov držav članic za spremljanje stanja in razvrščanje znanstvenemu in tehničnemu napredku ter tudi do pregleda rezultatov postopka interkalibracije, s čimer se bo izboljšala njihova kakovost.

(16)

Ukrepi, predvideni s to odločbo, so v skladu z mnenjem odbora iz člena 21(1) Direktive 2000/60/ES –

SPREJELA NASLEDNJO ODLOČBO:

Člen 1

Za izvajanje oddelka 1.4.1(iii) Priloge V k Direktivi 2000/60/ES države članice pri razvrščanju po svojih sistemih spremljanja stanja uporabljajo vrednosti meja med razredi, ki so določene v Prilogi k tej odločbi.

Člen 2

Ta odločba je naslovljena na države članice.

V Bruslju, 30. oktobra 2008

Za Komisijo

Stavros DIMAS

Član Komisije


(1)  UL L 327, 22.12.2000, str. 1.

(2)  UL L 243, 19.9.2005, str. 1.


PRILOGA

VRSTA VODE: Reke

GEOGRAFSKA INTERKALIBRACIJSKA SKUPINA: Alpska

Opis tipov, za katere je bila izvedena interkalibracija

Tip

Značilnosti reke

Prispevna površina (km2)

Nadmorska višina in geomorfologija

Alkalnost

Rečni režim

R-A1

Majhne do srednje velikosti, velika nadmorska višina, apnenčasta

10–1 000

800–2 500 m (prispevna površina), prodniki/manjši prodniki

Visoka alkalnost (vendar ne izjemno visoka)

 

R-A2

Majhne do srednje velikosti, velika nadmorska višina, silikatna

10–1 000

500–1 000 m (največja nadmorska višina prispevne površine 3 000 m, povprečna višina 1 500 m), prodniki

Neapnenčasta (granit, metamorfni). Srednja do nizka alkalnost

snežno-ledeniški rečni režim

Države, ki so jim skupni tipi, za katere je bila izvedena interkalibracija:

Tip R-A1:

Nemčija, Avstrija, Francija, Italija, Slovenija

Tip R-A2:

Avstrija, Francija, Italija, Španija, Slovenija

REZULTATI

Biološki element kakovosti: bentoški nevretenčarji

Rezultati: razmerja ekološke kakovosti nacionalnih sistemov za razvrščanje, za katere je bila izvedena interkalibracija

Tip in država

Nacionalni sistemi za razvrščanje, za katere je bila izvedena interkalibracija

Razmerja ekološke kakovosti

Meja med zelo dobrim in zmernim stanjem

Meja med dobrim in zmernim stanjem

Tip R-A1

Avstrija

Avstrijski sistem za ocenjevanje ekološkega stanja rek (najslabši rezultat med multimetrijskimi indeksi za splošno degradacijo in saprobnim indeksom)

0,80

0,60

Francija

Classification française DCE Indice Biologique Global Normalisé (IBGN). Norme AFNOR NF T 90 350 (1992) in okrožnica MEDD/DE/MAGE/BEMA 05 št. 14 z dne 28. julija 2005, spremenjena 13. junija 2007

0,93

0,79

Nemčija

PERLODES – Bewertungsverfahren von Fließgewässern auf Basis des Makrozoobenthos

0,80

0,60

Italija

STAR Intercalibration Common Metric Index (STAR_ICMi)

0,97

0,73

Slovenija

Slovenski sistem za ocenjevanje bentoških nevretenčarjev:

Multimetrijski indeks (hidromorfologija/splošna degradacija), saprobni indeks

0,80

0,60

Tip R-A2

Avstrija

Avstrijski sistem za ocenjevanje ekološkega stanja rek (najslabši rezultat med multimetrijskimi indeksi za splošno degradacijo in saprobnim indeksom)

0,80

0,60

Francija (Alpe)

Classification française DCE Indice Biologique Global Normalisé (IBGN). Norme AFNOR NF T 90 350 (1992) in okrožnica MEDD/DE/MAGE/BEMA 05 št. 14 z dne 28. julija 2005, spremenjena 13. junija 2007

0,93

0,71

Francija (Pireneji)

Classification française DCE Indice Biologique Global Normalisé (IBGN). Norme AFNOR NF T 90 350 (1992) in okrožnica MEDD/DE/MAGE/BEMA 05 št. 14 z dne 28. julija 2005, spremenjena 13. junija 2007

0,94

0,81

Italija

STAR Intercalibration Common Metric Index (STAR_ICMi)

0,95

0,71

Španija

Iberian BMWP (IBMWP)

0,83

0,53

Biološki element kakovosti: fitobentos

Rezultati: razmerja ekološke kakovosti nacionalnih sistemov za razvrščanje, za katere je bila izvedena interkalibracija

Tip in država

Nacionalni sistemi za razvrščanje, za katere je bila izvedena interkalibracija

Razmerja ekološke kakovosti

Meja med zelo dobrim in dobrim stanjem

Meja med dobrim in zmernim stanjem

Tip R-A1

Avstrija

Multimetrijska metoda, sestavljena iz treh modulov/metrik (trofični indeks, saprobni indeks, referenčne vrste)

0,87

0,56

Francija

Classification française DCE Indice Biologique Diatomées (IBD) Norme AFNOR NF T 90 (-354) in okrožnica MEDD/DE/MAGE/BEMA 05 št. 14 z dne 28. julija 2005, spremenjena 13. junija 2007

0,86

0,71

Nemčija

Deutsches Bewertungsverfahren für Makrophyten und Phytobenthos (PHYLIB)

0,73

0,54

Slovenija

Multimetrijske metode, sestavljene iz dveh modulov/metrik

0,80

0,60

Tip R-A2

Avstrija

Multimetrijska metoda, sestavljena iz treh modulov/metrik (trofični indeks, saprobni indeks, referenčne vrste)

0,87

0,56

Francija

Classification française DCE Indice Biologique Diatomées (IBD) Norme AFNOR NF T 90 (-354) in okrožnica MEDD/DE/MAGE/BEMA 05 št. 14 z dne 28. julija 2005, spremenjena 13. junija 2007

0,86

0,71

Španija

Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS) (Lenoir &Coste, 1996)

0,94

0,74

VRSTA VODE: Reke

GEOGRAFSKA INTERKALIBRACIJSKA SKUPINA: Osrednja/baltska

Opis tipov, za katere je bila izvedena interkalibracija

Tip

Značilnosti reke

Prispevna površina

(km2)

Nadmorska višina in geomorfologija

Alkalnost

(meq/l)

R-C1

Majhna, nižinska, silikatni pesek

10–100

nižinska, prevladuje peščen substrat (majhni delci), širina 3–8 m (celotnega prereza rečnega profila)

> 0,4

R-C2

Majhna, nižinska, silikatna – skale

10–100

nižinska, skale, širina 3–8 m (celotnega prereza rečnega profila)

< 0,4

R-C3

Majhna, srednjegorska, silikatna

10–100

srednjegorska, skale (granit) – prodnat substrat, širina 2–10 m (celotnega prereza rečnega profila)

< 0,4

R-C4

Srednje velikosti, nižinska, mešana

100–1 000

nižinska, peščen do prodnat substrat, širina 8–25 m (celotnega prereza rečnega profila)

> 0,4

R-C5

Velika, nižinska, mešana

1 000—10 000

nižinska, območje mrene, različne hitrosti, največja nadmorska višina prispevne površine: širina 800 m > 25 m (celotnega prereza rečnega profila)

> 0,4

R-C6

Majhna, nižinska, apnenčasta

10–300

nižinska, prodnat substrat (apnenec), širina 3–10m (celotnega prereza rečnega profila)

> 2

Države, ki so jim skupni tipi, za katere je bila izvedena interkalibracija:

Tip R-C1:

Belgija (Flandrija), Nemčija, Danska, Francija, Italija, Litva, Nizozemska, Poljska, Švedska, Združeno kraljestvo

Tip R-C2:

Španija, Francija, Irska, Portugalska, Švedska, Združeno kraljestvo

Tip R-C3:

Avstrija, Belgija (Valonija), Češka, Nemčija, Poljska, Portugalska, Španija, Švedska, Francija, Latvija, Luksemburg, Združeno kraljestvo

Tip R-C4:

Belgija (Flandrija), Češka, Nemčija, Danska, Estonija, Španija, Francija, Irska, Italija, Litva, Luksemburg, Nizozemska, Poljska, Švedska, Združeno kraljestvo

Tip R-C5:

Češka, Estonija, Francija, Nemčija, Španija, Irska. Italija, Latvija, Litva, Luksemburg, Nizozemska, Poljska, Švedska, Združeno kraljestvo

Tip R-C6:

Danska, Estonija, Španija, Francija, Irska, Italija, Poljska, Litva, Luksemburg, Švedska, Združeno kraljestvo

REZULTATI

Biološki element kakovosti: bentoški nevretenčarji

Rezultati: razmerja ekološke kakovosti nacionalnega sistema za razvrščanje, za katere je bila izvedena interkalibracija

Naslednji rezultati veljajo za vse zgoraj opisane tipe.

Država

Nacionalni sistem za razvrščanje, za katerega je bila izvedena interkalibracija

Razmerja ekološke kakovosti

Meja med zelo dobrim in dobrim stanjem

Meja med dobrim in zmernim stanjem

Avstrija

Avstrijski sistem za ocenjevanje ekološkega stanja rek (najslabši rezultat med multimetrijskimi indeksi za splošno degradacijo in saprobnim indeksom)

0,80

0,60

Belgija (Flandrija)

Multimetric Macroinvertebrate Index Flanders (MMIF)

0,90

0,70

Belgija (Valonija)

Indice Biologique Global Normalisé (IBGN) (Norme AFNOR NF T 90 350, 1992) in „Provisional Definition of the Good Status“, Ministrstva valonske regije (2007)

0,97

0,74

Danska

Danish Stream Fauna Index (DSFI)

1,00

0,71

Nemčija

PERLODES –Bewertungsverfahren von Fließgewässern auf Basis des Makrozoobenthos

0,80

0,60

Francija

Classification française DCE Indice Biologique Global Normalisé (IBGN). Norme AFNOR NF T 90 350 (1992) in okrožnica MEDD/DE/MAGE/BEMA 05 št. 14 z dne 28. julija 2005, spremenjena 13. junija 2007

0,94

0,80

Irska

Quality Rating System (Q-value)

0,85

0,75

Italija

STAR Intercalibration Common Metric Index (STAR_ICMi)

0,96

0,72

Luksemburg

Classification luxembourgeoise DCE, Indice Biologique Global Normalisé (IBGN), Norme AFNOR NF T 90 350, 1992) in okrožnica MEDD/DE/MAGE/BEMA 07 št. 4 z dne 11. aprila 2007

0,96

0,72

Nizozemska

KRW-maatlat

0,80

0,60

Poljska

BMWP (BMWP-PL) preverjen s spremenjenim margalefovim diverzitetnim indeksom

0,89

0,68

Španija

Multimetrijski indeksi severne Španije

0,93

0,70

Švedska

DJ-index (Dahl & Johnson 2004)

0,80

0,60

Združeno kraljestvo

River Invertebrate Classification Tool (RICT)

0,97

0,86

Biološki element kakovosti: fitobentos

Rezultati: razmerja ekološke kakovosti nacionalnih sistemov za razvrščanje, za katere je bila izvedena interkalibracija

Država

Nacionalni sistem za razvrščanje, za katerega je bila izvedena interkalibracija

Tip

Razmerja ekološke kakovosti

Meja med zelo dobrim in dobrim stanjem

Meja med dobrim in zmernim stanjem

Avstrija

Multimetrijska metoda, sestavljena iz treh modulov/metrik (trofični indeks, saprobni indeks, referenčne vrste)

Vsi tipi, nadmorska višina < 500 m

0,70

0,42

Vsi tipi, nadmorska višina > 500 m

0,71

0,42

Belgija (Flandrija)

Proportions of Impact-Sensitive and Impact-Associated Diatoms (PISIAD)

Vsi tipi

0,80

0,60

Belgija (Valonija)

Indice Biologique Global Normalisé (IPS) (Norme AFNOR NF T 90, - 354) in „Provisional Definition of the Good Status“, Ministrstva valonske regije (2007)

Vsi tipi

0,93

0,68

Estonija

Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS)

Vsi tipi

0,85

0,70

Francija

Classification française DCE Indice Biologique Diatomées (IBD) Norme AFNOR NF T 90 (-354) in okrožnica MEDD/DE/MAGE/BEMA 05 št. 14 z dne 28. julija 2005, spremenjena 13. junija 2007

Nacionalni tipi 1, 2 in 4

0,93

0,80

Nacionalni tip 3

0,92

0,77

Nemčija

Deutsches Bewertungsverfahren für Makrophyten und Phytobenthos (PHYLIB)

R-C1

0,67

0,43

R-C3

0,67

0,43

R-C4

0,61

0,43

R-C5

0,73

0,55

Irska

Revised form of Trophic Diatom Index (TDI)

Vsi tipi

0,93

0,78

Luksemburg

Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS)

Vsi tipi

0,85

0,70

Nizozemska

KRW Maatlat

Vsi tipi

0,80

0,60

Španija

Diatom multimetric (MDIAT)

Vsi tipi

0,93

0,70

Švedska

Švedske metode za ocenjevanje, švedski predpisi EPA (NFS 2008:1), ki temeljijo na indeksu Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS)

Vsi tipi

0,89

0,74

Združeno kraljestvo

Diatom Assessment for River Ecological Status (DARES)

Vsi tipi

0,93

0,78

VRSTA VODE: Reke

GEOGRAFSKA INTERKALIBRACIJSKA SKUPINA: Vzhodna celinska

Opis tipov, za katere je bila izvedena interkalibracija

Tip

Značilnosti reke

Ekoregija

Prispevna površina

(km2)

Nadmorska višina

(m)

Geologija

Podlaga

R-E1

Karpati: majhne do srednje velikosti, srednjegorska

10

10–1 000

500–800

silikatna

gramoz in prod

R-E2

Nižina: majhne do srednje velikosti, nižinska

11 in 12

100–1 000

< 200

mešana

pesek in mulj

R-E4

Nižina: srednje velikosti, srednjegorska

11 in 12

100–1 000

200–500

mešana

pesek in gramoz

Države, ki so jim skupni tipi, za katere je bila izvedena interkalibracija:

Tip R-E1:

Češka, Madžarska, Romunija, Slovaška

Tip R-E2:

Češka, Madžarska, Romunija, Slovaška

Tip R-E4:

Avstrija, Češka, Madžarska, Slovaška, Slovenija

REZULTATI

Biološki element kakovosti: bentoški nevretenčarji

Rezultati: razmerja ekološke kakovosti nacionalnih sistemov za razvrščanje, za katere je bila izvedena interkalibracija

Tip in država

Nacionalni sistem za razvrščanje, za katerega je bila izvedena interkalibracija

Razmerja ekološke kakovosti

Meja med zelo dobrim in dobrim stanjem

Meja med dobrim in zmernim stanjem

Tip R-E1, R-E2, R-E4

Slovaška

Slovaški sistem za ocenjevanje ekološkega stanja rek

0,80

0,60

Tip R-E4

Avstrija

Avstrijski sistem za ocenjevanje ekološkega stanja rek (najslabši rezultat med multimetrijskimi indeksi za splošno degradacijo in saprobnim indeksom)

0,80

0,60

VRSTA VODE: Reke

GEOGRAFSKA INTERKALIBRACIJSKA SKUPINA: Sredozemska

Opis tipov, za katere je bila izvedena interkalibracija

Tip

Značilnosti reke

Prispevna površina (km2)

Nadmorska višina (m)

Geologija

Rečni režim

R-M1

Majhna, srednjegorska, sredozemski potoki

10–100

200–800

Mešani materiali

Zelo sezonski

R-M2

Majhne/srednje velikosti, nižinska, sredozemski potoki

10–1 000

< 400

Mešani materiali

Zelo sezonski

R-M4

Majhne/srednje velikosti, sredozemski gorski potoki

10–1 000

400–1 500

Brez silicija

Zelo sezonski

R-M5

Majhna, nižinska, občasna

10–100

< 300

Mešani materiali

Občasni

Države, ki so jim skupni tipi, za katere je bila izvedena interkalibracija:

Tip R-M1:

Francija, Grčija, Italija, Portugalska, Slovenija, Španija

Tip R-M2:

Francija, Grčija, Italija, Portugalska, Španija

Tip R-M4:

Ciper, Francija, Grčija, Italija, Španija

Tip R-M5:

Ciper, Italija, Portugalska, Slovenija, Španija

REZULTATI

Biološki element kakovosti: bentoški nevretenčarji

Rezultati: razmerja ekološke kakovosti nacionalnih sistemov za razvrščanje, za katere je bila izvedena interkalibracija

Tip in država

Nacionalni sistem za razvrščanje, za katerega je bila izvedena interkalibracija

Razmerja ekološke kakovosti

Meja med zelo dobrim in dobrim stanjem

Meja med dobrim in zmernim stanjem

R-M1

Francija

Classification française DCE Indice Biologique Global Normalisé (IBGN). Norme AFNOR NF T 90 350 (1992) in okrožnica MEDD/DE/MAGE/BEMA 05 št. 14 z dne 28. julija 2005, spremenjena 13. junija 2007

0,94

0,81

Grčija

STAR Intercalibration Common Metric Index (STAR_ICMi)

0,95

0,71

Italija

STAR Intercalibration Common Metric Index (STAR_ICMi)

0,97

0,72

Portugalska

North Invertebrate Portuguese Index, IPtIN

0,92

0,69

Španija

IBMWP

0,78

0,48

R-M2

Grčija

STAR Intercalibration Common Metric Index (STAR_ICMi)

0,94

0,71

Italija

STAR Intercalibration Common Metric Index (STAR_ICMi)

0,94

0,70

Portugalska

North Invertebrate Portuguese Index, IPtIN

0,87

0,66

R-M4

Ciper

STAR Intercalibration Common Metric Index (STAR_ICMi)

0,97

0,73

Grčija

STAR Intercalibration Common Metric Index (STAR_ICMi)

0,96

0,72

Italija

STAR Intercalibration Common Metric Index (STAR_ICMi)

0,94

0,70

Španija

IBMWP

0,83

0,51

R-M5

Italija

STAR Intercalibration Common Metric Index (STAR_ICMi)

0,97

0,73

Portugalska

South Invertebrate Portuguese Index, IPtIS

0,98

0,72

Španija

IBMWP

0,91

0,55

Biološki element kakovosti: fitobentos

Rezultati: razmerja ekološke kakovosti nacionalnih sistemov za razvrščanje, za katere je bila izvedena interkalibracija

Tip in država

Nacionalni sistem za razvrščanje, za katerega je bila izvedena interkalibracija

Razmerja ekološke kakovosti

Meja med zelo dobrim in dobrim stanjem

Meja med dobrim in zmernim stanjem

R-M1

Francija

Classification française DCE Indice Biologique Diatomées (IBD) Norme AFNOR NF T 90 (-354) in okrožnica MEDD/DE/MAGE/BEMA 05 št. 14 z dne 28. julija 2005, spremenjena 13. junija 2007

0,93

0,80

Portugalska

Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS)

0,84

0,62

Španija

Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS)

0,90

0,67

R-M2

Francija

Classification française DCE Indice Biologique Diatomées (IBD) Norme AFNOR NF T 90 (-354) in okrožnica MEDD/DE/MAGE/BEMA 05 št. 14 z dne 28. julija 2005, spremenjena 13. junija 2007

0,93

0,80

Portugalska

Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS)

0,84

0,62

Španija

Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS)

0,93

0,70

R-M4

Španija

Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS)

0,91

0,68

R-M5

Portugalska

Evropski indeks (CEE)

0,85

0,64

Španija

Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS)

0,95

0,71

VRSTA VODE: Reke

GEOGRAFSKA INTERKALIBRACIJSKA SKUPINA: Severna

Opis tipov, za katere je bila izvedena interkalibracija

Tip

Značilnosti reke

Prispevna površina (del reke)

Nadmorska višina in geomorfologija

Alkalnost

(meq/l)

Organski material

(mg Pt/l)

R-N1

Majhna, nižinska, silikatna, zmerno alkalna

10–100 km2

< 200 m ali pod najvišjo višino obale

0,2–1

< 30

(< 150 na Irskem)

R-N3

Majhna/srednje velikosti, nižinska, organska

10–1 000 km2

< 0,2

> 30

R-N4

Srednje velikosti, nižinska, silikatna, zmerno alkalna

100–1 000 km2

0,2–1

< 30

R-N5

Majhna, srednjegorska, silikatna

10–100 km2

Med nižino in gorovjem

< 0,2

< 30

Države, ki so jim skupni tipi, za katere je bila izvedena interkalibracija:

Tip R-N1:

Finska, Irska, Norveška, Švedska, Združeno kraljestvo

Tip R-N3:

Finska, Irska, Norveška, Švedska, Združeno kraljestvo

Tip R-N4:

Finska, Norveška, Švedska, Združeno kraljestvo

Tip R-N5:

Finska, Norveška, Švedska, Združeno kraljestvo

REZULTATI

Biološki element kakovosti: bentoški nevretenčarji

Rezultati: razmerja ekološke kakovosti nacionalnih sistemov za razvrščanje, za katere je bila izvedena interkalibracija

Naslednji rezultati veljajo za vse zgoraj opisane tipe

Država

Nacionalni sistem za razvrščanje, za katerega je bila izvedena interkalibracija

Razmerja ekološke kakovosti

Meja med zelo dobrim in dobrim stanjem

Meja med dobrim in zmernim stanjem

Finska

Multimetrijski sistem, oblikovana prva verzija

0,80

0,60

Irska

Quality Rating System (Q-value)

0,85

0,75

Norveška

Average score per taxon (ASPT)

0,99

0,87

Švedska

DJ-index (Dahl & Johnson 2004)

0,80

0,60

Združeno kraljestvo

River Invertebrate Classification Tool (RICT)

0,97

0,86

Biološki element kakovosti: fitobentos

Rezultati: razmerja ekološke kakovosti nacionalnih sistemov za razvrščanje, za katere je bila izvedena interkalibracija

Naslednji rezultati veljajo za vse zgoraj opisane tipe

Država

Nacionalni sistem za razvrščanje, za katerega je bila izvedena interkalibracija

Razmerja ekološke kakovosti

Meja med zelo dobrim in dobrim stanjem

Meja med dobrim in zmernim stanjem

Finska

Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS)

0,91

0,80

Irska

Revised form of Trophic Diatom Index (TDI)

0,93

0,78

Švedska

Švedske metode za ocenjevanje, švedski predpisi EPA (NFS 2008:1), ki temeljijo na indeksu Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS)

0,89

0,74

Združeno kraljestvo

Diatom Assessment for River Ecological Status (DARES)

0,93

0,78

VRSTA VODE: Jezera

GEOGRAFSKA INTERKALIBRACIJSKA SKUPINA: Atlantska

Opis tipov, za katere je bila izvedena interkalibracija

Tip

Značilnosti jezera

Nadmorska višina

(m)

Povprečna globina

(m)

Alkalnost

(meq/l)

LA1/2

Nižinsko, plitvo, apnenčasto, majhno in veliko

< 200

3–15

> 1

Države, ki so jim skupni tipi, za katere je bila izvedena interkalibracija:

Irska in Združeno kraljestvo

REZULTATI

Biološki element kakovosti: fitoplankton

Fitoplankton: parameter, ki kaže biomaso (klorofil-a)

Rezultati: razmerja ekološke kakovosti in vrednosti parametrov

Naslednji rezultati se nanašajo na povprečne vrednosti rastne sezone in veljajo za vse države, ki jim je skupen tip

Tip

Razmerja ekološke kakovosti

Koncentracije klorofila-a (μg/l)

Meja med zelo dobrim in dobrim stanjem

Meja med dobrim in zmernim stanjem

Meja med zelo dobrim in dobrim stanjem

Meja med dobrim in zmernim stanjem

LA1/2

0,55

0,32

4,6—7,0

8,0—12,0

VRSTA VODE: Jezera

GEOGRAFSKA INTERKALIBRACIJSKA SKUPINA: Alpska

Opis tipov, za katere je bila izvedena interkalibracija

Tip

Značilnosti jezera

Nadmorska višina

(m)

Povprečna globina

(m)

Alkalnost

(meq/l)

Velikost jezera

(km2)

L-AL3

Nižinsko ali srednjegorsko, globoko, zmerne do visoke alkalnosti (gorski vpliv), veliko

50–800

> 15

> 1

> 0,5

L-AL4

Srednjegorsko, plitvo, zmerne do visoke alkalnosti (alpski vpliv), veliko

200–800

3–15

> 1

> 0,5

Države, ki so jim skupni tipi, za katere je bila izvedena interkalibracija:

Tipa L-AL3 in L-AL4:

Avstrija, Francija, Nemčija, Italija in Slovenija

REZULTATI

Biološki element kakovosti: fitoplankton

Fitoplankton: parameter, ki kaže biomaso

Rezultati: razmerja ekološke kakovosti in vrednosti parametrov

Naslednji rezultati se nanašajo na povprečne letne vrednosti in veljajo za vse države, ki jim je skupen tip. Države članice se lahko odločijo, ali bodo uporabljale klorofil-a, skupni biovolumen ali oba parametra.

Klorofil-a

Tip

Razmerja ekološke kakovosti

Koncentracije klorofila-a (μg/l)

Meja med zelo dobrim in dobrim stanjem

Meja med dobrim in zmernim stanjem

Meja med zelo dobrim in dobrim stanjem

Meja med dobrim in zmernim stanjem

L-AL3

0,70

0,40

2,1—2,7

3,8—4,7

L-AL4

0,75

0,41

3,6—4,4

6,6—8,0


Skupni biovolumen

Tip

Razmerja ekološke kakovosti

Skupni biovolumni (mm3/l)

Meja med zelo dobrim in dobrim stanjem

Meja med dobrim in zmernim stanjem

Meja med zelo dobrim in dobrim stanjem

Meja med dobrim in zmernim stanjem

L-AL3

0,60

0,25

0,3—0,5

0,8—1,2

L-AL4

0,64

0,26

0,8—1,1

1,9—2,7

Fitoplankton: parametri, ki kažejo taksonomsko sestavo in številčnost

Rezultati: razmerja ekološke kakovosti nacionalnih parametrov, za katere je bila izvedena interkalibracija

Država

Parametri, za katere je bila izvedena interkalibracija

Tip

Razmerja ekološke kakovosti

Meje med razredi

Meja med zelo dobrim in dobrim stanjem

Meja med dobrim in zmernim stanjem

Meja med zelo dobrim in dobrim stanjem

Meja med dobrim in zmernim stanjem

Avstrija

Slovenija

Brettum index

L-AL3

0,94

0,83

4,12—4,34

3,64—3,83

L-AL4

0,94

0,81

3,69—3,87

3,20—3,34

Nemčija

PTSI (Phytoplankton Taxa Lake Index)

L-AL3

0,60

0,43

1,25

1,75

L-AL4

0,71

0,56

1,75

2,25

Italija

PTIot (Phytoplankton Taxa Index)

L-AL 3 (povprečna globina < 100 m)

0,95

0,89

3,43

3,22

L-AL4

0,95

0,85

3,37

3,01

PTIspecies (Phytoplankton Taxa Index)

L-AL 3 (povprečna globina > 100 m)

0,93

0,82

4,00

3,50

Biološki element kakovosti: makrofiti

Rezultati: razmerja ekološke kakovosti nacionalnih sistemov za razvrščanje, za katere je bila izvedena interkalibracija

Tip in država

Nacionalni sistemi za razvrščanje, za katere je bila izvedena interkalibracija

Razmerja ekološke kakovosti

Meja med zelo dobrim in dobrim stanjem

Meja med dobrim in zmernim stanjem

Avstrija

Tip L-AL3 in L-AL4

Avstrijski sistem za ocenjevanje makrofitov Austrian Index Macrophytes for Lakes (AIM for Lakes), Modul 1

0,80

0,60

Nemčija

Tip L-AL3

Nemški sistem za ocenjevanje makrofitov/fitobentosov: Modul 1

0,78

0,51

Nemčija

Tip L-AL4

Nemški sistem za ocenjevanje makrofitov/fitobentosov: Modula 1 in 2

0,71

0,47

VRSTA VODE: Jezera

GEOGRAFSKA INTERKALIBRACIJSKA SKUPINA: Osrednja/baltska

Opis tipov, za katere je bila izvedena interkalibracija

Tip

Značilnosti jezera

Nadmorska višina (m)

Povprečna globina (m)

Alkalnost (meq/l)

Zadrževalni čas (v letih)

L-CB1

Nižinsko, plitvo, apnenčasto

< 200

3–15

> 1

1–10

L-CB2

Nižinsko, zelo plitvo, apnenčasto

< 200

< 3

> 1

0,1–1

L-CB3

Nižinsko, plitvo, majhno, silikatno (zmerno alkalno)

< 200

3–15

0,2–1

1–10

Države, ki so jim skupni tipi, za katere je bila izvedena interkalibracija:

Tipa L-CB1 in L-CB2:

Belgija, Nemčija, Danska, Estonija, Francija, Litva, Latvija, Nizozemska, Poljska, Združeno kraljestvo

Tip L-CB3:

Belgija, Danska, Estonija, Francija, Latvija, Poljska

REZULTATI

Biološki element kakovosti: fitoplankton

Fitoplankton: parameter, ki kaže biomaso

Rezultati: razmerja ekološke kakovosti in vrednosti parametrov

Naslednji rezultati se nanašajo na povprečne vrednosti rastne sezone in veljajo za vse države, ki so jim skupni tipi

Tip

Razmerja ekološke kakovosti

Koncentracije klorofila-a (μg/l)

Meja med zelo dobrim in dobrim stanjem

Meja med dobrim in zmernim stanjem

Meja med zelo dobrim in dobrim stanjem

Meja med dobrim in zmernim stanjem

L-CB1

0,55

0,32

4,6—7,0

8,0—12,0

L-CB2

0,63

0,30

9,9—11,7

21,0—25,0

L-CB3

0,57

0,31

4,3—6,5

8,0—12,0

Biološki element kakovosti: makrofiti

Rezultati: razmerja ekološke kakovosti nacionalnih sistemov za razvrščanje, za katere je bila izvedena interkalibracija

Naslednji rezultati veljajo za tipa LCB1 in LCB2

Država

Nacionalni sistemi za razvrščanje, za katere je bila izvedena interkalibracija

Razmerja ekološke kakovosti

Meja med zelo dobrim in dobrim stanjem

Meja med dobrim in zmernim stanjem

Belgija

Flamski sistem za ocenjevanje makrofitov

0,80

0,60

Nemčija

Nemški sistem za ocenjevanje makrofitov: Referenčni indeks

0,75

0,50

Estonija

Estonski sistem za ocenjevanje makrofitov

0,80

0,60

Latvija

Latvijski sistem za ocenjevanje makrofitov

0,80

0,60

Nizozemska

Nizozemski sistem za ocenjevanje makrofitov (KRW-Maatlat)

0,80

0,60

Združeno kraljestvo

Sistem za ocenjevanje makrofitov Združenega kraljestva LEAFPACS

0,80

0,60

VRSTA VODE: Jezera

GEOGRAFSKA INTERKALIBRACIJSKA SKUPINA: Sredozemska

Opis tipov, za katere je bila izvedena interkalibracija

Tip

Značilnosti jezera

Nadmorska višina

(m)

Povprečna letna količina padavin (mm) in temperatura ( oC)

Povprečna globina

(m)

Alkalnost

(meq/l)

Velikost jezera

(km2)

L-M5/7

Vodni zbiralniki, globoko, veliko, silikatno, „vlažna območja“ prispevna površina < 20 000 km2

0–800

> 800 ali < 15

> 15

< 1

> 0,5

L-M8

Vodni zbiralniki, globoko, veliko, apnenčasto, prispevna površina < 20 000 km2

0–800

> 15

> 1

> 0,5

Države, ki so jim skupni tipi, za katere je bila izvedena interkalibracija:

Tip L-M5/7:

Grčija, Francija, Portugalska, Španija, Romunija

Tip L-M8:

Ciper, Grčija, Francija, Italija, Španija, Romunija

REZULTATI

Biološki element kakovosti: fitoplankton

Fitoplankton: parametri, ki kažejo biomaso

Rezultati: razmerja ekološke kakovosti in vrednosti parametrov

Naslednji rezultati se nanašajo na povprečne poletne vrednosti za fotično cono in veljajo za vse države, ki jim je skupen tip. Države članice se lahko odločijo, ali bodo uporabljale klorofil-a, skupni biovolumen ali oba parametra.

Klorofil-a

Tip

Razmerja ekološke kakovosti

Koncentracije klorofila-a (μg/l)

Meja med dobrim in zmernim stanjem

Meja med dobrim in zmernim stanjem

L-M5/7

0,21

6,7—9,5

L-M8

0,43

4,2—6,0


Skupni biovolumen

Tip

Razmerja ekološke kakovosti

Skupni biovolumen (mm3/l)

Meja med dobrim in zmernim stanjem

Meja med dobrim in zmernim stanjem

L-M5/7

0,19

1,9

L-M8

0,36

2,1

Fitoplankton: parametri, ki kažejo taksonomsko sestavo in številčnost

Rezultati: razmerja ekološke kakovosti in vrednosti parametrov

Naslednji rezultati se nanašajo na povprečne poletne vrednosti za fotično cono in veljajo za vse države, ki jim je skupen tip. Države članice morajo uporabljati vsaj enega od parametrov, za katere je bila izvedena interkalibracija (odstotek cianobakterije, Catalan index in Med PTI index)

Odstotek cianobakterije

Tip in država

Razmerja ekološke kakovosti

% cianobakterije

Meja med dobrim in zmernim stanjem

Meja med dobrim in zmernim stanjem

Tip L-M5/7

Vse države, ki jim je skupen tip

0,91

9,2

Tip L-M8

Vse države, ki jim je skupen tip

0,72

28,5

Razmerja ekološke kakovosti, izračunana kot REK = (100 – vrednost meje)/(100 – referenčna vrednost)

Catalan index

Tip in država

Razmerja ekološke kakovosti

Catalan index

Meja med dobrim in zmernim stanjem

Meja med dobrim in zmernim stanjem

Tip L-M5/7

Vse države, ki jim je skupen tip

0,97

10,6

Tip L-M8

Vse države, ki jim je skupen tip

0,98

7,7

Razmerja ekološke kakovosti, izračunana kot REK = (400 – vrednost meje)/(400 – referenčna vrednost)

Med PTI index

Tip in država

Razmerja ekološke kakovosti

Med PTI

Meja med dobrim in zmernim stanjem

Meja med dobrim in zmernim stanjem

Tip L-M5/7

Vse države, ki jim je skupen tip

0,75

2,32

Tip L-M8

Vse države, ki jim je skupen tip

0,77

2,38

VRSTA VODE: Jezera

GEOGRAFSKA INTERKALIBRACIJSKA SKUPINA: Severna

Opis tipov, za katere je bila izvedena interkalibracija

Tip

Značilnosti jezera

Nadmorska višina

(m)

Povprečna globina

(m)

Alkalnost

(meq/l)

Barva

(mg Pt/l)

LN1

Nižinsko, plitvo, zmerne alkalnosti, ni motno

< 200

3–15

0,2–1

< 30

LN2a

Nižinsko, plitvo, nizke alkalnosti, ni motno

< 200

3–15

< 0,2

< 30

LN2b

Nižinsko, globoko, nizke alkalnosti, ni motno

< 200

> 15

< 0,2

< 30

LN3a

Nižinsko, plitvo, nizke alkalnosti, delno motno

< 200

3–15

< 0,2

30–90

LN5

Srednjegorsko, plitvo, nizke alkalnosti, ni motno

200–800

3–15

< 0,2

< 30

LN6a

Srednjegorsko, plitvo, nizke alkalnosti, delno motno

200–800

3–15

< 0,2

30–90

LN8a

Nižinsko, plitvo, zmerne alkalnosti, delno motno

< 200

3–15

0,2–1

30–90

Države, ki so jim skupni tipi, za katere je bila izvedena interkalibracija:

Tipi LN1, LN2a, LN3a, LN8a:

Irska, Finska, Norveška, Švedska, Združeno kraljestvo

Tipi LN2b, LN5 in LN6a:

Norveška, Švedska, Združeno kraljestvo

Biološki element kakovosti: fitoplankton

Biološki element kakovosti: fitoplankton

Fitoplankton: parameter, ki kaže biomaso

Rezultati: razmerja ekološke kakovosti in vrednosti parametrov

Naslednji rezultati se nanašajo na povprečne vrednosti rastne sezone in veljajo za vse države, ki jim je skupen tip

Tip

Razmerja ekološke kakovosti

Koncentracije klorofila-a (μg/l)

Meja med zelo dobrim in dobrim stanjem

Meja med dobrim in zmernim stanjem

Meja med zelo dobrim in dobrim stanjem

Meja med dobrim in zmernim stanjem

LN1

0,50

0,33

5,0—7,0

7,5—10,5

LN2a

0,50

0,29

3,0—5,0

5,0—8,5

LN2b

0,50

0,33

3,0—5,0

4,5—7,5

LN3a

0,50

0,30

5,0—7,0

8,0—12,0

LN5

0,50

0,33

2,0—4,0

3,0—6,0

LN6a

0,50

0,33

4,0—6,0

6,0—9,0

LN8a

0,50

0,33

7,0—10,0

10,5—15,0

Biološki element kakovosti: makrofiti

Opis tipov, za katere je bila izvedena interkalibracija (za makrofite samo interkalibracija)

Tip

Značilnosti jezera

Alkalnost (meq/l)

Barva (mg Pt/l)

101

Nizka alkalnost, ni motno

0,05—0,2

< 30

102

Nizka alkalnost, motno

0,05—0,2

> 30

201

Zmerna alkalnost, ni motno

0,2—1,0

< 30

202

Zmerna alkalnost, motno

0,2—1,0

> 30

301

Visoka alkalnost, ni motno

> 1,0

< 30

302

Visoka alkalnost, motno

> 1,0

> 30

Države, ki so jim skupni tipi, za katere je bila izvedena interkalibracija:

Tipi 101, 102, 201 in 202:

Irska, Finska, Norveška, Švedska, Združeno kraljestvo

Tip 301:

Irska, Norveška, Švedska, Združeno kraljestvo

Tip 302:

Irska, Norveška, Švedska, Združeno kraljestvo

Rezultati: razmerja ekološke kakovosti nacionalnih sistemov za razvrščanje

Država

Nacionalni sistem za razvrščanje, za katerega je bila izvedena interkalibracija

Tip

Razmerja ekološke kakovosti

Meja med zelo dobrim in dobrim stanjem

Meja med dobrim in zmernim stanjem

Irska

Free Macrophyte Index

Vsi tipi, za katere je bila izvedena interkalibracija

0,90

0,68

Švedska

Trofični indeks za makrofite (Ecke)

Tip 101

0,98

0,79

Tip 102

0,98

0,88

Tip 201

0,94

0,83

Tip 202

0,96

0,83

Norveška

Trofični indeks za makrofite (Mjelde)

Tip 101

0,94

0,61

Tip 102

0,96

0,65

Tip 201

0,91

0,72

Tip 202

0,9

0,77

Tip 301

0,92

0,69

Združeno kraljestvo

Sistem za ocenjevanje makrofitov Združenega kraljestva LEAFPACS

Vsi tipi, za katere je bila izvedena interkalibracija

0,80

0,60

VRSTA VODE: Obalno morje in somornica

GEOGRAFSKA INTERKALIBRACIJSKA SKUPINA: Baltska

Opis tipov, za katere je bila izvedena interkalibracija

Tip

Slanost (psu)

Izpostavljenost

Globina

Število dni, ko vodo pokriva led

Druge značilnosti

CW B0

0,5–3

v zavetju

plitva

> 150

Predeli v Botnijskem zalivu (Northern Quark)

CW B2

3–6

v zavetju

plitva

90–150

Predeli v Botnijskem morju

CW B3 a

3–6

v zavetju

plitva

~90

Predeli na območju, ki se razteza od južnega Botnijskega morja do Arhipelaškega morja in zahodnega Finskega zaliva

CW B3 b

3–6

izpostavljena

plitva

~90

CW B12 a

Vzhodno Baltsko morje

5–8

v zavetju

plitva

Predeli v Riškem zalivu

CW B12 b

Zahodno Baltsko morje

8–22

v zavetju

plitva

Predeli ob južni obali Švedske in ob odprti obali južnozahodnega Baltskega morja ob Danski in Nemčiji

CW B13

6–22

izpostavljena

plitva

Predeli ob obali Estonije, Latvije in Litve, poljska obala in danski otok Bornholm

CW B 14

6–22

v zavetju

plitva

Lagune

TW B 13

6–22

izpostavljena

plitva

Somornica. Predeli ob obali Litve in Poljske

Države, ki so jim skupni tipi, za katere je bila izvedena interkalibracija:

Tipi CWB0, CWB2, CWB3a, CWB3b:

Finska, Švedska

Tip CWB12a:

Estonija

Tip CWB12b:

Nemčija, Danska, Švedska

Tip CWB13:

Danska, Estonija, Litva, Latvija, Poljska

Tip CWB14:

Danska, Poljska

Tip TWB13:

Litva, Poljska

REZULTATI

Biološki element kakovosti: bentoški nevretenčarji

Rezultati: razmerja ekološke kakovosti nacionalnih sistemov za razvrščanje, za katere je bila izvedena interkalibracija

Tip in država

Nacionalni sistem za razvrščanje, za katerega je bila izvedena interkalibracija

Razmerja ekološke kakovosti

Meja med zelo dobrim in dobrim stanjem

Meja med dobrim in zmernim stanjem

CW B0

Finska

Finski indeks BBI (Brackish water Benthic Index)

0,99

0,59

Švedska

Švedski multimetrijski indeks BQI (biological quality index) (favna v mehkem sedimentu)

0,77

0,31

CW B2

Finska

Finski indeks BBI (Brackish water Benthic Index)

0,95

0,57

Švedska

Švedski multimetrijski indeks BQI (biological quality index) (favna v mehkem sedimentu)

0,76

0,29

CW B3 a

Finska

Finski indeks BBI (Brackish water Benthic Index)

0,89

0,53

Švedska

Švedski multimetrijski indeks BQI (biological quality index) (favna v mehkem sedimentu)

0,76

0,29

CW B3 b

Finska

Finski indeks BBI (Brackish water Benthic Index)

0,90

0,54

Švedska

Švedski multimetrijski indeks BQI (biological quality index) (favna v mehkem sedimentu)

0,76

0,29

Biološki element kakovosti: fitoplankton

Fitoplankton: parameter, ki kaže biomaso (klorofil-a)

Rezultati: razmerja ekološke kakovosti in vrednosti parametrov

Sledeči rezultati veljajo za poletno povprečje maj/junij–september

Tip in država

Razmerja ekološke kakovosti nacionalnih sistemov za razvrščanje

Vrednosti/obseg parametrov

klorofil-a (μg/l)

Meja med zelo dobrim in dobrim stanjem

Meja med dobrim in zmernim stanjem

Meja med zelo dobrim in dobrim stanjem

Meja med dobrim in zmernim stanjem

CW B0

 

 

 

 

Vse države, ki jim je skupen tip

0,76

0,56

1,7 (1,5—1,8)

2,3 (2,0—2,7)

CW B2

 

 

 

 

Vse države, ki jim je skupen tip

0,78

0,56

1,8

2,5 (2,3—2,6)

CW B3 a

 

 

 

 

V zavetju

Vse države, ki jim je skupen tip

0,71

0,49

2,4 (2,2—2,6)

3,5 (2,9—4,0)

CW B3 b

 

 

 

 

Izpostavljena

Vse države, ki jim je skupen tip

0,81

0,68

1,5

1,8

CW B 12 a

 

 

 

 

Vzhodno Baltsko morje

Slanost 5–8 psu

Vse države, ki jim je skupen tip

0,82

0,66

2,2

2,7

CW B 12 b

 

 

 

 

Zahodno Baltsko morje

Slanost 8–22 psu

Vse države, ki jim je skupen tip

0,92

0,63

1,3 (1,1—1,5)

1,9

CW B 13

 

 

 

 

Danska, Estonija in Latvija

0,92

0,75

1,3

1,6

CW B 14

 

 

 

 

Danska

0,82

0,56

1,1

1,6

TW B 13

 

 

 

 

Vse države, ki jim je skupen tip

0,90

0,66

4,2

5,8

Biološki element kakovosti: kritosemenke

Kritosemenke: parameter, ki kaže številčnost (največja globina morske trave (Zostera marina))

Rezultati: razmerja ekološke kakovosti in vrednosti parametrov

Tip in država

Razmerja ekološke kakovosti nacionalnih sistemov za razvrščanje

Vrednosti/obsegi parametrov

Največja globina (m) morske trave (Zostera marina)

Meja med zelo dobrim in dobrim stanjem

Meja med dobrim in zmernim stanjem

Meja med zelo dobrim in dobrim stanjem

Meja med dobrim in zmernim stanjem

CW B 12 b

 

 

 

 

Danska in Nemčija

Odprta obala

0,90

0,74

8,5 (8,0—9,4)

7 (6,6—7,1)

VRSTA VODE: Obalno morje in somornica

GEOGRAFSKA INTERKALIBRACIJSKA SKUPINA: Severovzhodni Atlantik

Opis tipov, za katere je bila izvedena interkalibracija

Tip

Opis lastnosti

Slanost (psu)

Razpon bibavice (m)

Globina (m)

Hitrost tokov (vozli)

Izpostavljenost

Mešanje

Zadrževalni čas

NEA1/26a

Odprti ocean, izpostavljena ali v zavetju, evhalina, plitva

> 30

Srednja amplituda bibavice 1–5

< 30

Srednja 1–3

Izpostavljena ali v zavetju

Dobro premešana

Več dni

NEA1/26b

Zaprta morja, izpostavljena ali v zavetju, evhalina, plitva

> 30

Srednja amplituda bibavice 1–5

< 30

Srednja 1–3

Izpostavljena ali v zavetju

Dobro premešana

Več dni

NEA1/26c

Zaprta morja, zaprta ali v zavetju, delno stratificirana

> 30

Majhna/srednja amplituda bibavice < 1–5

< 30

Srednja 1–3

Izpostavljena ali v zavetju

Delno stratificirana

Več dni ali tednov

NEA1/26d

Skandinavska obala, izpostavljena ali v zavetju, plitva

> 30

Majhna amplituda bibavice < 1

< 30

Majhna < 1

Izpostavljena ali zmerno izpostavljena

Delno stratificirana

Več dni ali tednov

NEA1/26e

Predeli dvigovanja pridnene vode, izpostavljena ali v zavetju, evhalina, plitva

> 30

Srednja amplituda bibavice 1–5

< 30

Srednja 1–3

Izpostavljena ali v zavetju

Dobro premešana

Več dni

NEA3/4

Polihalina, izpostavljena ali zmerno izpostavljena (Tip Vatsko morje)

Polihalina 18–30

Srednja amplituda bibavice 1–5

< 30

Srednja 1–3

Izpostavljena ali zmerno izpostavljena

Dobro premešana

Več dni

NEA7

Globoki fjordski in morsko-jezerski sistemi

> 30

Srednja amplituda bibavice 1–5

> 30

Majhna < 1

V zavetju

Dobro premešana

Več dni

NEA8

Tip Skagerrak Inner Arc, polihalina, srednja amplituda bibavice, v zavetju, plitva

Polihalina 18–30

Majhna amplituda bibavice < 1

< 30

Majhna < 1

V zavetju

Delno stratificirana

Več dni ali tednov

NEA9

Fjord s plitvim pragom ob ustju z zelo veliko največjo globino v osrednjem delu s slabo izmenjavo globinske vode

Polihalina 18–30

Majhna amplituda bibavice < 1

> 30

Majhna < 1

V zavetju

Delno stratificirana

Več tednov

NEA10

Tip Skagerrak Inner Arc, polihalina, majhna amplituda bibavice, v zavetju, plitva

Polihalina 18–30

Majhna amplituda bibavice < 1

> 30

Majhna < 1

Izpostavljena

Delno stratificirana

Več dni

NEA11

Somornica

Oligohalina 0–35

Majhna do velika amplituda bibavice

< 30

Različna

Izpostavljena ali zmerno izpostavljena

Delno ali v celoti stratificirana

Več dni ali tednov

Države, ki so jim skupni tipi, za katere je bila izvedena interkalibracija:

Tip NEA1/26a:

Španija, Francija, Irska, Norveška, Združeno kraljestvo

Tip NEA1/26b:

Belgija, Francija, Nizozemska in Združeno Kraljestvo

Tip NEA1/26c:

Nemčija, Danska

Tip NEA1/26d:

Danska

Tip NEA1/26e:

Portugalska, Španija

Tip NEA3/4:

Nemčija, Nizozemska

Tip NEA7:

Norveška, Združeno kraljestvo

Tip NEA8:

Danska, Norveška, Švedska

Tip NEA9:

Norveška, Švedska

Tip NEA10:

Norveška, Švedska

Tip NEA11:

Belgija, Nemčija, Španija, Francija, Italija, Nizozemska, Portugalska, Združeno kraljestvo

REZULTATI

Biološki element kakovosti: bentoški nevretenčarji

Rezultati: razmerja ekološke kakovosti nacionalnih sistemov za razvrščanje, za katere je bila izvedena interkalibracija

Rezultati veljajo le za habitate v mehkem sedimentu (habitati v mulju/pesku pod bibavičnim pasom)

Tip in država

Nacionalni sistem za razvrščanje

Razmerja ekološke kakovosti

Meja med zelo dobrim in dobrim stanjem

Meja med dobrim in zmernim stanjem

Tipi NEA1/26, NEA 3/4 in NEA 7 (indeksi, na katere vplivajo predvsem obogatitev z organskimi snovmi in toksično onesnaženje habitatov v mehkem sedimentu)

Danska

DKI

0,67

0,53

Francija

M-AMBI

0,77

0,53

Nemčija

M-AMBI

0,85

0,70

Irska

IQI

0,75

0,64

Norveška

NQI

0,92

0,81

Portugalska

P-BAT

0,79

0,58

Španija

M-AMBI

0,77

0,53

Združeno kraljestvo

IQI

0,75

0,64

Tipa NEA1/26 in NEA3/4 (indeks, na katerega vplivajo večkratni pritiski v raznovrstnih habitatih)

Belgija

BEQI

0,80

0,60

Nizozemska

BEQI

0,80

0,60

Tipi NEA8/9/10

Danska

DKI

0,82

0,63

Norveška

NQI

0,92

0,81

Švedska

BQI

0,89

0,68

Biološki element kakovosti: fitoplankton

Fitoplankton: parameter, ki kaže biomaso (klorofil-a)

Rezultati: razmerja ekološke kakovosti in vrednosti parametrov

Naslednji rezultati veljajo za države, ki jim je skupen tip. Vrednosti parametra so izražene v μg/l kot vrednost 90-tega percentila, izračunana za določeno rastno sezono v šestletnem obdobju. Rezultati so povezani z geografskimi predeli znotraj tipov, kot so opisani v tehničnem poročilu.

Tip

Razmerja ekološke kakovosti

Vrednosti (μg/l, 90-ti percentil)

Meja med zelo dobrim in dobrim stanjem

Meja med dobrim in zmernim stanjem

Meja med zelo dobrim in dobrim stanjem

Meja med dobrim in zmernim stanjem

NEA1/26a

0,67

0,33

1–5

2–10

NEA1/26b

0,67

0,44

6–10

9–15

NEA1/26c

0,67

0,44

5

7,5

NEA1/26d

0,67

0,50

3

4

NEA1/26e

0,67

0,44

6–8

9–12

NEA8

0,67

0,33

1,5

3

NEA9

0,67

0,33

2,5

5

NEA10

0,67

0,33

3

6

Fitoplankton: parameter, ki kaže cvetenje

Rezultati: razmerja ekološke kakovosti in vrednosti parametrov

Tip in država

Nacionalni parameter, za katerega je bila izvedena interkalibracija

Razmerja ekološke kakovosti

Vrednosti ( % posameznih štetij taksonov nad mejami)

Meja med zelo dobrim in dobrim stanjem

Meja med dobrim in zmernim stanjem

Meja med zelo dobrim in dobrim stanjem

Meja med dobrim in zmernim stanjem

NEA1/26a/b, NEA3/4

Belgija

 

 

 

 

 

Nemčija

 

 

 

 

 

Nizozemska

 

 

 

 

 

Združeno kraljestvo

Phaeocystis cvetenje

0,92

0,49

9

17

NEA1/26a/b

Španija

 

 

 

 

 

Francija

 

 

 

 

 

Irska

 

 

 

 

 

Združeno kraljestvo

Štetja celic taksonov

0,84

0,43

20

39

NEA1/26e

Portugalska

 

 

 

 

 

Španija

Štetja celic taksonov

0,83

0,51

30

49

Biološki element kakovosti: makroalge

Makroalge: parameter, ki kaže sestavo

Rezultati: razmerja ekološke kakovosti nacionalnih parametrov, za katere je bila izvedena interkalibracija

Tip in država

Nacionalni parameter, za katerega je bila izvedena interkalibracija

Razmerja ekološke kakovosti

Meja med zelo dobrim in dobrim stanjem

Meja med dobrim in zmernim stanjem

NEA1/26

Irska

Multimetrijski sistem, s skrajšanim seznamom, za skalnate obale

0,80

0,60

Norveška

Multimetrijski sistem, s skrajšanim seznamom, za skalnate obale

0,80

0,60

Združeno kraljestvo

Multimetrijski sistem, s skrajšanim seznamom, za skalnate obale

0,80

0,60

Španija

Multimetrijski sistem CFR

0,81

0,57

Portugalska

Multimetrijski sistem p-MarMAT

0,82

0,64

Irska

Združeno kraljestvo

Multimetrijski sistem za oportunistične makroalge

0,80

0,60

NEA8/9/10

Norveška

Švedska

Alge pod bibavičnim pasom (največja globina vrst makroalg)

0,81

0,61

Biološki element kakovosti: kritosemenke

Kritosemenke: parametri, ki kažejo taksonomsko sestavo in številčnost

Rezultati: razmerja ekološke kakovosti nacionalnih parametrov, za katere je bila izvedena interkalibracija

Tip in država

Nacionalni parameter, za katerega je bila izvedena interkalibracija

Razmerja ekološke kakovosti

Vrednosti parametra (1)

Meja med zelo dobrim in dobrim stanjem

Meja med dobrim in zmernim stanjem

Meja med zelo dobrim in dobrim stanjem

Meja med dobrim in zmernim stanjem

NEA1/26, NEA 3/4, NEA11

Irska

Nizozemska

Združeno kraljestvo

Multimetrijski indeks za številčnost (gostoto) morske trave v bibavičnem pasu in multimetrijsko sestavo vrst

0,90

0,70

Se ne uporablja

Se ne uporablja

NEA1/26, NEA3/4

Nemčija

Irska

Nizozemska

Združeno kraljestvo

Morska trava v bibavičnem pasu (površina: površina v jutrih/velikost dna)

0,90

0,70

10

30

VRSTA VODE: Obalne vode in somornica

GEOGRAFSKA INTERKALIBRACIJSKA SKUPINA: Sredozemska

Rezultati veljajo le za obalne vode.

Tipologija je razvita le za določene elemente kakovosti (glej spodaj).

REZULTATI

Biološki element kakovosti: bentoški nevretenčarji

Rezultati: razmerja ekološke kakovosti nacionalnih sistemov za razvrščanje

Naslednji rezultati veljajo le za mehki sediment

Država

Nacionalni sistemi za razvrščanje, za katere je bila izvedena interkalibracija

Razmerja ekološke kakovosti

Meja med zelo dobrim in dobrim stanjem

Meja med dobrim in zmernim stanjem

Ciper

Bentix

0,75

0,58

Grčija

Bentix

0,75

0,58

Slovenija

M-AMBI

0,83

0,62

Španija

indeks MEDOCC

0,73

0,47

Biološki element kakovosti: fitoplankton

Opis tipov, za katere je bila izvedena interkalibracija (samo za fitoplankton)

Tip

Opis

Gostota (kg/m3)

Povprečna letna slanost (psu)

Tip I

Pod velikim vplivom dotoka sladke vode

< 25

< 34,5

Tip IIA

Pod zmernim vplivom dotoka sladke vode (celinski vpliv)

25–27

34,5—37,5

Tip IIIW

Celinska obala, brez vpliva dotoka sveže vode (zahodni del)

> 27

> 37,5

Tip IIIE

Brez vpliva dotoka sladke vode (vzhodni del)

> 27

> 37,5

Države, ki so jim skupni tipi, za katere je bila izvedena interkalibracija:

Tip I:

Francija, Italija

Tip IIA:

Francija, Španija, Italija, Slovenija

Tip IIIW:

Francija, Španija, Italija

Tip IIIE:

Grčija, Ciper

Fitoplankton: parameter, ki kaže biomaso (klorofil-a)

Rezultati: razmerja ekološke kakovosti in vrednosti parametrov

Naslednji rezultati veljajo za države, ki jim je skupen tip. Vrednosti parametra so izražene v μg/l klorofila-a, za 90-ti percentil, ki se izračuna za eno leto v najmanj petletnem obdobju. Rezultati se nanašajo na geografske predele znotraj tipov, kot so opisani v tehničnem poročilu.

Tip

Razmerja ekološke kakovosti

Vrednosti (μg/l, 90-ti percentil)

Meja med zelo dobrim in dobrim stanjem

Meja med dobrim in zmernim stanjem

Meja med zelo dobrim in dobrim stanjem

Meja med dobrim in zmernim stanjem

Tip IIA

0,80

0,53

2,4

3,6

Tip IIIW

0,80

0,50

1,1

1,8

Tip IIIE

0,80

0,20

0,1

0,4

Biološki element kakovosti: makroalge

Rezultati: razmerja ekološke kakovosti nacionalnih sistemov za razvrščanje

Naslednji rezultati veljajo za zgornji infralitoralni pas (globina 3,5–0,2 m) na skalnatih obalah

Država

Nacionalni sistemi za razvrščanje, za katere je bila izvedena interkalibracija

Razmerja ekološke kakovosti

Meja med zelo dobrim in dobrim stanjem

Meja med dobrim in zmernim stanjem

Ciper

EEI- Ecological Evaluation Index

0,75

0,50

Francija

CARLIT – Cartography of Littoral and upper-sublittoral rocky-shore communities

0,75

0,60

Grčija

EEI- Ecological Evaluation Index

0,75

0,50

Slovenija

EEI- Ecological Evaluation Index

0,75

0,50

Španija

CARLIT-BENTHOS

0,75

0,60

VRSTA VODE: Obalne vode in somornica

GEOGRAFSKA INTERKALIBRACIJSKA SKUPINA: Črno morje

Opis tipov, za katere je bila izvedena interkalibracija

Tip

Opis

CW-BL1

Mezohalina, majhen razpon bibavice (< 1 m), plitva (< 30 m), zmerno izpostavljena, mešan substrat

Države, ki so jim skupni tipi, za katere je bila izvedena interkalibracija:

Bolgarija in Romunija

REZULTATI

Biološki element kakovosti: fitoplankton

Fitoplankton: parameter, ki kaže biomaso

Rezultati: razmerja ekološke kakovosti in vrednosti parametrov

Letni čas

Razmerja ekološke kakovosti

Vrednosti biomase (mg/m3)

Meja med zelo dobrim in dobrim stanjem

Meja med dobrim in zmernim stanjem

Meja med zelo dobrim in dobrim stanjem

Meja med dobrim in zmernim stanjem

zima

0,93

0,78

1 770

3 420

pomlad

0,93

0,78

3 515

5 690

poletje

0,93

0,78

1 281

2 526

jesen

0,93

0,78

1 840

3 640

Biološki element kakovosti: bentoški nevretenčarji

Rezultati: razmerja ekološke kakovosti nacionalnih parametrov, za katere je bila izvedena interkalibracija

Države članice morajo uporabljati vsaj enega od parametrov, za katere je bila izvedena interkalibracija (H’ Shannonov diverzitetni indeks, AMBI, M-AMBI)

Nacionalni parametri, za katere je bila izvedena interkalibracija

Razmerja ekološke kakovosti

Meja med zelo dobrim in dobrim stanjem

Meja med dobrim in zmernim stanjem

H’ Shannonov diverzitetni indeks

0,89

0,69

AMBI

0,83

0,53

M-AMBI

0,85

0,55


(1)  Vrednosti morske trave v bibavičnem pasu, izražene kot odstotek izgube površine iz referenčnega območja.


Top