Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 02008L0043-20120314

Consolidated text: Direktiva Komisije 2008/43/ES z dne 4. aprila 2008 o vzpostavitvi sistema za identifikacijo in sledljivost eksplozivov za civilno uporabo v skladu z Direktivo Sveta 93/15/EGS (Besedilo velja za EGP)

ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2008/43/2012-03-14

2008L0043 — SL — 14.03.2012 — 001.001


Ta dokument je mišljen zgolj kot dokumentacijsko orodje in institucije za njegovo vsebino ne prevzemajo nobene odgovornosti

►B

DIREKTIVA KOMISIJE 2008/43/ES

z dne 4. aprila 2008

o vzpostavitvi sistema za identifikacijo in sledljivost eksplozivov za civilno uporabo v skladu z Direktivo Sveta 93/15/EGS

(Besedilo velja za EGP)

(UL L 094, 5.4.2008, p.8)

spremenjena z:

 

 

Uradni list

  No

page

date

►M1

DIREKTIVA KOMISIJE 2012/4/EU Besedilo velja za EGP z dne 22. februarja 2012

  L 50

18

23.2.2012




▼B

DIREKTIVA KOMISIJE 2008/43/ES

z dne 4. aprila 2008

o vzpostavitvi sistema za identifikacijo in sledljivost eksplozivov za civilno uporabo v skladu z Direktivo Sveta 93/15/EGS

(Besedilo velja za EGP)



KOMISIJA EVROPSKIH SKUPNOSTI JE –

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti,

ob upoštevanju Direktive Sveta 93/15/EGS z dne 5. aprila 1993 o usklajevanju določb v zvezi z dajanjem eksplozivov za civilno uporabo v promet in njihovim nadzorom ( 1 ) ter zlasti drugega stavka drugega odstavka člena 14 Direktive,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Direktiva 93/15/EGS določa predpise za zagotavljanje varnega in zanesljivega dajanja eksplozivov v promet na trgu Skupnosti.

(2)

V skladu z navedeno direktivo je treba zagotoviti, da imajo podjetja na področju eksplozivov sistem sledenja eksplozivov, s katerim je mogoče tiste, ki imajo eksplozive, kadar koli identificirati.

(3)

Identifikacijska oznaka eksplozivov je bistvena za vodenje pravilne in popolne evidence eksplozivov na vseh stopnjah dobavne verige. To mora omogočiti identifikacijo in sledljivost eksploziva od mesta njegove izdelave in prvega dajanja v promet do njegovega končnega uporabnika in njegove uporabe, da se prepreči zloraba in kraja ter pomaga organom pregona pri sledenju izgubljenih ali ukradenih eksplozivov.

(4)

Ukrepi, predvideni v tej direktivi, so v skladu z mnenjem upravnega odbora, ustanovljenega v skladu s členom 13(1) Direktive 93/15/EGS –

SPREJELA NASLEDNJO DIREKTIVO:



POGLAVJE 1

SPLOŠNE DOLOČBE

Člen 1

Predmet

Ta direktiva vzpostavlja usklajen sistem za enotno identifikacijo in sledljivost eksplozivov za civilno uporabo.

Člen 2

Področje uporabe

Ta direktiva se ne uporablja za:

(a) eksplozive, prevažane in dobavljene nepakirane ali v tovornjakih črpalkah za njihovo neposredno raztovarjanje v razstrelno vrtino;

(b) eksplozive, ki se izdelajo na razstreliščih in se napolnijo nemudoma po izdelavi (izdelava na mestu samem);

(c) streliva;

▼M1

(d) vžigalne vrvice, pri katerih gre za neeksplozivne vžigalne naprave;

(e) počasi goreče vžigalne vrvice, sestavljene iz jedra iz drobnozrnatega smodnika, ki ga obdaja prožna tkanina z enim ali več zunanjimi zaščitnimi ovoji, in ki pri vžigu gorijo pri vnaprej določeni hitrosti brez zunanjega eksplozivnega učinka;

(f) perkusijske kapice, ki so sestavljene iz kovinske ali plastične kapice z majhno količino primarne eksplozivne mešanice, ki se vžge pri udarcu, ter se uporabljajo kot vžigalni elementi v nabojih za lahko strelno orožje ali v perkusijskih netilkah za pogonske polnitve.

▼B



POGLAVJE 2

OZNAČEVANJE IZDELKOV

Člen 3

Identifikacijska oznaka

1.  Države članice zagotovijo, da podjetja na področju eksplozivov, ki izdelujejo ali uvažajo eksplozive ali sestavljajo detonatorje, vsak eksploziv in vsako najmanjšo embalažno enoto označijo z identifikacijsko oznako.

Kadar se za eksploziv uporabijo nadaljnji proizvodni postopki, proizvajalcem ni treba označiti eksploziva z novo identifikacijsko oznako, razen če prvotna identifikacijska oznaka ni več v skladu s členom 4.

2.  Odstavek 1 se ne uporablja, kadar se eksploziv proizvaja za izvoz in je označen z identifikacijsko oznako v skladu z zahtevami države uvoznice, kar omogoča sledljivost eksploziva.

3.  Identifikacijska oznaka vsebuje elemente iz Priloge.

4.  Vsakemu kraju izdelave nacionalni organ države članice, kjer se ta kraj nahaja, pripiše trimestno oznako.

5.  Kadar je kraj izdelave zunaj Skupnosti, se izdelovalec s sedežem v Skupnosti za pripis oznake za kraj izdelave obrne na nacionalni organ države članice uvoza.

Kadar je kraj izdelave zunaj Skupnosti, proizvajalec pa nima sedeža v Skupnosti, se uvoznik zadevnih eksplozivov za pripis oznake za kraj izdelave obrne na nacionalne organe države članice uvoza.

6.  Države članice zagotovijo, da dobavitelji, ki eksplozive prepakirajo, eksploziv in najmanjšo embalažno enoto opremijo z identifikacijsko oznako.

Člen 4

Označevanje in pritrditev

Identifikacijska oznaka mora biti označena ali trdno pritrjena na zadevni izdelek tako, da je neizbrisna in jasno čitljiva.

Člen 5

Eksplozivni naboji in eksplozivi v vrečkah

Identifikacijska oznaka za eksplozivne naboje in eksplozive v vrečkah je sestavljena iz samolepilne etikete ali neposrednega natisa na vsakem naboju ali vrečki. Pripadajoča etiketa se namesti na vsako kaseto nabojev.

Poleg tega lahko podjetja uporabijo pasivno inertno elektronsko tablico, pritrjeno na vsak naboj ali vrečko, in prav tako pripadajočo elektronsko tablico za vsako kaseto nabojev.

Člen 6

Dvokomponentni eksplozivi

Identifikacijska oznaka za pakirane dvokomponentne eksplozive je sestavljena iz samolepilne etikete ali neposrednega natisa na vsaki najmanjši embalažni enoti, ki vsebuje obe komponenti.

▼M1

Člen 7

Vžigalne kapice

Identifikacijska oznaka za vžigalne kapice je sestavljena iz samolepilne etikete ali neposrednega natisa ali žiga na ohišju detonatorja. Pripadajoča etiketa se namesti na vsako kaseto detonatorjev.

Poleg tega lahko podjetja uporabijo pasivno inertno elektronsko tablico, pritrjeno na vsak detonator, in pripadajočo tablico za vsako kaseto detonatorjev.

▼B

Člen 8

Električni, neelektrični in elektronski detonatorji

Identifikacijska oznaka za električne, neelektrične in elektronske detonatorje je sestavljena bodisi iz samolepilne etikete na žicah ali cevi bodisi iz samolepilne etikete ali neposrednega natisa ali žiga na ohišju detonatorja. Pripadajoča etiketa se namesti na vsako kaseto detonatorjev.

Poleg tega lahko podjetja uporabijo pasivno inertno elektronsko tablico, pritrjeno na vsak detonator, in pripadajočo tablico za vsako kaseto detonatorjev.

▼M1

Člen 9

Netilke in ojačevalci eksplozije

Identifikacijska oznaka za netilke, razen tistih iz člena 2, in ojačevalce eksplozije je sestavljena iz samolepilne etikete ali neposrednega natisa na taki netilki ali ojačevalcu eksplozije. Pripadajoča etiketa se namesti na vsako kaseto takih netilk in ojačevalcev eksplozije.

Poleg tega lahko podjetja uporabijo pasivno inertno elektronsko tablico, pritrjeno na vsako tako netilko in ojačevalec eksplozije, ter pripadajočo tablico za vsako kaseto takih netilk in ojačevalcev eksplozije.

Člen 10

Detonacijske vrvice

Identifikacijska oznaka za detonacijske vrvice je sestavljena iz samolepilne etikete ali neposrednega natisa na vžigalni tuljavi. Identifikacijska oznaka se namesti na vsakih pet metrov na zunanjem ovoju vrvice ali na ekstrudiranem plastičnem notranjem sloju tik pod zunanjim vlaknom vrvice. Pripadajoča etiketa se namesti na vsako kaseto detonacijske vrvice.

Poleg tega lahko podjetja uporabijo pasivno inertno elektronsko tablico, vstavljeno v detonacijsko vrvico, in pripadajočo tablico za vsako kaseto detonacijske vrvice.

▼B

Člen 11

Pločevinke in bobni, ki vsebujejo eksplozive

Identifikacijska oznaka za pločevinke in bobne, ki vsebujejo eksplozive, je sestavljena iz samolepilne etikete ali neposrednega natisa na pločevinki ali bobnu, ki vsebuje eksploziv.

Poleg tega lahko podjetja uporabijo pasivno inertno elektronsko tablico, pritrjeno na vsako pločevinko in boben.

Člen 12

Izvodi originalne etikete

Podjetja lahko na eksplozive za uporabo njihovih strank pritrdijo samolepilne snemljive izvode originalne etikete. Navedeni izvodi so vidno označeni kot izvodi originala, da se prepreči zloraba.



POGLAVJE 3

ZBIRANJE PODATKOV IN VODENJE EVIDENCE

Člen 13

Zbiranje podatkov

1.  Države članice zagotovijo, da podjetja na področju eksplozivov vzpostavijo sistem za zbiranje podatkov o eksplozivih, vključno z njihovo identifikacijsko oznako, po celotni dobavni verigi in življenjskem ciklu.

2.  Sistem zbiranja podatkov omogoča podjetjem sledenje eksplozivov tako, da je mogoče tiste, ki imajo eksplozive, kadar koli identificirati.

3.  Države članice zagotovijo, da se zbrani podatki, vključno z identifikacijskimi oznakami, posedujejo in hranijo za obdobje 10 let po dobavi ali kadar koli po koncu življenjske dobe eksploziva, tudi če so podjetja prenehala s trgovanjem.

Člen 14

Obveznosti podjetij

Države članice zagotovijo, da podjetja na področju eksplozivov izpolnijo naslednje:

(a) vodijo evidence vseh identifikacijskih oznak eksplozivov, skupaj z ustreznimi informacijami, vključno z vrsto eksploziva in družbo ali osebo, kateri je bila zaupana hramba eksploziva;

(b) evidentirajo lokacijo vsakega eksploziva, kadar je eksploziv v njihovi lasti ali hrambi, dokler se ne prenese na drugo podjetje ali uporabi;

(c) redno preskušajo svoje sisteme za zbiranje podatkov, da se zagotovi njihova učinkovitost in kakovost zbranih podatkov;

(d) posedujejo in hranijo zbrane podatke, vključno z identifikacijskimi oznakami za obdobje iz odstavka 3 člena 13;

(e) varujejo zbrane podatke pred naključnim ali zlonamernim poškodovanjem ali uničenjem;

(f) pristojnim organom na njihovo zahtevo zagotovijo informacije o poreklu in lokaciji vsakega eksploziva med njegovim življenjskim ciklom in po celotni dobavni verigi;

(g) pristojnim organom držav članic zagotovijo ime in kontaktne podatke osebe, ki lahko zagotovi informacije iz točke (f) zunaj običajnega delovnega časa.

Za namene točke (d) podjetje v primeru eksplozivov, proizvedenih ali uvoženih pred datumom, določenim v drugem pododstavku člena 15(1), hrani evidence v skladu z obstoječimi nacionalnimi določbami.



POGLAVJE 4

KONČNE DOLOČBE

Člen 15

Prenos

1.  Države članice sprejmejo in objavijo zakone in druge predpise, potrebne za uskladitev s to direktivo, najpozneje do 5. aprila 2009. Komisiji nemudoma sporočijo besedilo navedenih predpisov in korelacijsko tabelo med navedenimi predpisi in to direktivo.

▼M1

Navedene predpise uporabljajo od 5. aprila 2013. Določbe, potrebne za skladnost s členom 3(6) ter členoma 13 in 14, pa uporabljajo od 5. aprila 2015.

▼B

Države članice se v sprejetih predpisih sklicujejo na to direktivo ali pa sklic nanjo navedejo ob njihovi uradni objavi. Način sklicevanja določijo države članice.

2.  Države članice sporočijo Komisiji besedila temeljnih predpisov nacionalne zakonodaje, sprejetih na področju, ki ga ureja ta direktiva.

▼M1

Člen 15a

Komisija do 31. decembra 2020 opravi pregled, da se oceni, ali tehnični napredek omogoča preklic izjem iz točke 3 Priloge.

▼B

Člen 16

Začetek veljavnosti

Ta direktiva začne veljati tretji dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Člen 17

Ta direktiva je naslovljena na države članice.




PRILOGA

Identifikacijska oznaka vključuje:

1. berljivi del identifikacijske oznake, ki vsebuje naslednje:

(a) ime proizvajalca;

(b) številčno kodo, ki vsebuje:

(i) dve črki, ki označujeta državo članico (mesto izdelave ali uvoza na trg Skupnosti, npr. AT = Avstrija);

(ii) tri števke, ki označujejo ime kraja izdelave (pripišejo jih nacionalni organi);

(iii) enotno oznako izdelka in logistične informacije, ki jih določi proizvajalec;

2. elektronsko berljivo identifikacijo v obliki črtne kode in/ali matrice, ki se neposredno nanaša na številčno identifikacijsko kodo.

Primer:

image

3. Za izdelke, premajhne za pritrditev enotne oznake izdelka in logističnih informacij, ki jih določi proizvajalec, se informacije iz 1(b)(i), 1(b)(ii) in 2 štejejo kot zadostne.

Pri izdelkih, ki so premajhni za namestitev informacij iz točk 1(b)(i), 1(b)(ii) in 2, ter izdelkih, pri katerih namestitev identifikacijske oznake tehnično ni mogoča zaradi njihove oblike ali zasnove, se identifikacijska oznaka namesti na vsako najmanjšo enoto embalaže.

Vsaka najmanjša enota embalaže mora biti zapečatena.

Vse vžigalne kapice ali ojačevalci eksplozije, za katere se uporablja izjema iz drugega odstavka, se trajno in lahko berljivo označijo z informacijami iz točk 1(b)(i) in 1(b)(ii). Na najmanjši enoti embalaže se navede število vsebovanih vžigalnih kapic in ojačevalcev eksplozije.

Vse detonacijske vrvice, za katere se uporablja izjema iz drugega odstavka, se označijo z identifikacijsko oznako na motku ali tuljavi ter, kadar je ustrezno, na najmanjši enoti embalaže.



( 1 ) UL L 121,15.5.1993, str. 20. Direktiva, kakor je bila spremenjena z Uredbo (ES) št. 1882/2003 Evropskega parlamenta in Sveta (UL L 284, 31.10.2003, str. 1).

Top