Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Pravila o obveznostih depozitarjev za investicijske sklade EU

Pravila o obveznostih depozitarjev za investicijske sklade EU

 

POVZETEK:

Delegirana uredba (EU) 2016/438 o dopolnitvi Direktive 2009/65/ES v zvezi z obveznostmi depozitarjev

KAJ JE NAMEN TE UREDBE?

  • Ta delegirana uredba natančno določa posebne pravice in obveznosti depozitarjev* ter družb za upravljanje in investicijskih družb v okviru pravil EU za kolektivne naložbene podjeme za vlaganja v prenosljive vrednostne papirje (KNPVP)*.
  • Leta 2018 je bila spremenjena z Uredbo (EU) 2018/1619 v zvezi z nalogami hrambe s strani depozitarjev. Razlog za to je bila različna raven zaščite finančnih instrumentov, ki so v skrbništvu depozitarjev, zaradi razlike v nacionalnih zakonodajah in zakonodajah na področju plačilne nesposobnosti. Namen spremembe je predvsem zagotoviti večjo jasnost in doslednost glede ločene hrambe sredstev zaradi boljše zaščite vlagateljev in zagotavljanja večje učinkovitosti trga.

KLJUČNE TOČKE

Pisna pogodba

Depozitar mora imeti pisno pogodbo z investicijsko družbo ali družbo za upravljanje za vsakega od splošnih skladov, ki jih družba upravlja. Vsebovati mora podrobnosti, kot so:

  • opis storitev, ki se bodo zagotavljale, in opis, kako se morajo izvajati obveznosti hrambe in nadzora,
  • pravila o dvosmernem prenosu informacij med depozitarjem ter družbami za upravljanje in investicijskimi družbami ter tretjo osebo,
  • postopki za preprečevanje pranja denarja in financiranja terorizma ter zagotavljanje informacij ob odprtju novih denarnih računov,
  • potrditev, da lahko depozitar z dostopom do knjig in obiski na kraju samem oceni ravnanje družbe za upravljanje ali investicijske družbe ter kakovost informacij, ki jih prejme.

Uredba (EU) 2018/1619 določa minimalne podatke, ki jih mora vsebovati pogodba med depozitarjem in tretjo osebo o prenosu skrbništva sredstev strank depozitarja KNPVP.

Primerna skrbnost in nadzor

Depozitar mora imeti vzpostavljene postopke za:

  • oceno tveganj, povezanih z naravo, obsegom in kompleksnostjo naložbene politike in strategije KNPVP, ob imenovanju,
  • oblikovanje primernih postopkov za nadzor na podlagi te ocene tveganja, vključno s preverjanju in kontrolami družbe za upravljanje ali investicijske družbe,
  • zagotavljanje skladnosti prodaje in izplačil sredstev KNPVP ter ustreznih postopkov, vzpostavljenih za vrednotenje teh sredstev,
  • preverjanje, da so navodila družbe za upravljanje ali investicijske družbe popolnoma zakonita,
  • odkrivanje in obveščanje družbe za upravljanje ali investicijske družbe v primeru zamude zapadlih plačil,
  • preverjanje pravilnosti izplačil dividend,
  • učinkovito spremljanje denarnih tokov KNPVP, na primer, z zagotavljanjem, da so vsa denarna sredstva knjižena na računu pri centralni banki ali kreditni instituciji z dovoljenjem,
  • sprejemanje podrobnosti o plačilih vlagateljev ali v imenu vlagateljev ob koncu vsakega delovnega dne od družbe za upravljanje ali investicijske družbe,
  • zagotavljanje, da so vsi finančni instrumenti KNPVP, ki jih ne more fizično imeti sam, ustrezno registrirani,
  • zagotavljanje, da ima brez nepotrebne zamude dostop do vseh informacij družbe za upravljanje ali investicijske družbe, ki jih potrebuje za izpolnjevanje svojih različnih dolžnosti, kot sta preverjanja lastništva in vnos vseh sredstev KNPVP v svoje evidence,
  • izkazovanje primerne skrbnosti in stalno spremljanje, kadar se za skrbništvo sredstev njegovih strank KNPVP imenuje druga družba,
  • popolno zaščito sredstev stranke KNPVP, če gre skrbnik v državi zunaj EU v stečaj.

Obveznost ločevanja

Direktiva o KNPVP zahteva, da je treba, če depozitar prenese naloge hrambe na skrbnike, tudi sredstva ločiti na ravni osebe, na katero je prenesena funkcija. Uredba (EU) 2018/1619 o spremembi podrobneje določa način izpolnjevanja te zahteve.

Razrešitev odgovornosti

Depozitarji niso odgovorni za kakršno koli izgubo, če so v celoti opravili svoje naloge, v naslednjih okoliščinah:

  • naravni dogodki, ki jih človek ne more nadzorovati ali vplivati nanje,
  • sprejetje zakona, uredbe ali odloka, ki vpliva na finančne instrumente v njihovem skrbništvu,
  • vojne, izgredi ali drugi večji pretresi,
  • KNPVP finančnega instrumenta nikoli ni imel zakonito v lasti, mu je bilo odvzeto lastništvo ali ga je nesposoben odtujiti.

Neodvisnost:

Uporabljajo se naslednja pravila:

  • nihče ne sme biti hkrati član ali uradnik družbe za upravljanje in upravnega organa depozitarja,
  • za oba partnerja veljajo omejitve glede skupnega članstva v upravnem in nadzornem organu,
  • družbe za upravljanje ali investicijske družbe morajo pri izbiri in imenovanju depozitarjev uporabljati jasne postopke odločanja,

Navzkrižje interesov med družbami za upravljanje ali investicijskimi družbami in depozitarji, vključno z njihovimi upravnimi organi in nadzornimi funkcijami, je treba odkriti in se mu izogniti.

OD KDAJ SE TA UREDBA UPORABLJA?

Uporablja se od 13. oktobra 2016. Spremembe te uredbe, uvedene z Delegirano uredbo (EU) 2018/1619, se uporabljajo od 1. aprila 2020.

OZADJE

Več informacij je na voljo na straneh:

KLJUČNI POJMI

Depozitarji: kreditne institucije (tj. banke, ki sprejemajo vloge) ali investicijske družbe z regulativnim dovoljenjem za delovanje kot skrbniki skladov.
KNPVP: investicijski instrumenti, ki združujejo kapital vlagateljev in ta kapital kolektivno vlagajo skozi portfelj finančnih instrumentov, kot so delnice, obveznice in drugi vrednostni papirji.

GLAVNA DOKUMENTA

Delegirana uredba Komisije (EU) 2016/438 z dne 17. decembra 2015 o dopolnitvi Direktive 2009/65/ES Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi z obveznostmi depozitarjev (UL L 78, 24.3.2016, str. 11–30).

Delegirana uredba Komisije (EU) 2018/1619 z dne 12. julija 2018 o spremembi Delegirane uredbe (EU) 2016/438 v zvezi z dolžnostmi depozitarja glede hrambe (UL L 271, 30.10.2018, str. 6–9).

POVEZANI DOKUMENTI

Direktiva 2013/34/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 26. junija 2013 o letnih računovodskih izkazih, konsolidiranih računovodskih izkazih in povezanih poročilih nekaterih vrst podjetij, spremembi Direktive 2006/43/ES Evropskega parlamenta in Sveta ter razveljavitvi direktiv Sveta 78/660/EGS in 83/349/EGS (UL L 182, 29.6.2013, str. 19–76).

Nadaljnje spremembe Direktive 2013/34/EU so vključene v izvirni dokument. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

Direktiva 2013/36/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 26. junija 2013 o dostopu do dejavnosti kreditnih institucij in bonitetnem nadzoru kreditnih institucij in investicijskih podjetij, spremembi Direktive 2002/87/ES in razveljavitvi direktiv 2006/48/ES in 2006/49/ES (UL L 176, 27.6.2013, str. 338–436).

Glej prečiščeno različico.

Uredba (EU) št. 575/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 26. junija 2013 o bonitetnih zahtevah za kreditne institucije in investicijska podjetja ter o spremembi Uredbe (EU) št. 648/2012 (UL L 176, 27.6.2013, str. 1–337).

Glej prečiščeno različico.

Direktiva 2009/65/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 13. julija 2009 o usklajevanju zakonov in drugih predpisov o kolektivnih naložbenih podjemih za vlaganja v prenosljive vrednostne papirje (KNPVP) (UL L 302, 17.11.2009, str. 32–96).

Glej prečiščeno različico.

Zadnja posodobitev 08.04.2019

Top