Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014D0493

    Pridružitveni sporazum z Moldavijo

    Pridružitveni sporazum z Moldavijo

     

    POVZETEK:

    Pridružitveni sporazum med EU, Evropsko skupnostjo za atomsko energijo (Euratom) in njunimi državami članicami na eni strani ter Republiko Moldavijo na drugi strani

    Sklep 2014/492/EU – podpis v imenu EU in začasna uporaba pridružitvenega sporazuma med EU, Euratom in njunimi državami članicami na eni strani ter Republiko Moldavijo na drugi strani

    Sklep 2014/493/Euratom o odobritvi sklenitve pridružitvenega sporazuma med EU, Euratom in njunimi državami članicami na eni strani ter Republiko Moldavijo na drugi strani s strani Evropske komisije v imenu Euratoma

    Sklep (EU) 2016/839 o sklenitvi pridružitvenega sporazuma med EU, Euratom in njunimi državami članicami na eni strani ter Republiko Moldavijo na drugi strani v imenu EU

    KAJ JE NAMEN TEGA SPORAZUMA IN TEH SKLEPOV?

    Cilji sporazuma so:

    • spodbujati politično združevanje in dialog skupaj z gospodarskim povezovanjem, vključno s povečanjem sodelovanja Moldavije v politikah, programih in agencijah Evropske unije (EU);
    • spodbujanje, ohranjanje in krepitev miru ter stabilnosti na regionalni in mednarodni ravni;
    • spodbujanje in krepitev sodelovanja na področju svobode, varnosti in pravice z namenom krepitve pravne države ter spoštovanja človekovih pravic in temeljnih svoboščin;
    • prispevati h krepitvi demokracije in pravne države ter h politični, gospodarski in institucionalni stabilnosti v Moldaviji;
    • podpreti prizadevanja Moldavije za razvoj svojega gospodarskega potenciala z mednarodnim sodelovanjem, vključno z usklajevanjem njegove zakonodaje z zakonodajo EU;
    • doseči postopno gospodarsko vključevanje Moldavije v notranji trg EU, zlasti z vzpostavitvijo razvitega in celovitega prostotrgovinskega območja.

    Sklep 2014/492/EU odobri podpis in začasno uporabo sporazuma s strani EU.

    Sklep 2014/493/Euratom in Sklep (EU) 2016/839 označujeta sklenitev pridružitvenega sporazuma z Moldavijo s strani EU, Evropske skupnosti za atomsko energijo (Euratom) in držav članic EU.

    KLJUČNE TOČKE

    Sporazum obsega 465 členov in dodatne priloge ter protokole: Zajema naslednja področja.

    Splošna načela (naslov I), kar vključuje:

    • demokratične pravice, človekove pravice in temeljne svoboščine;
    • prosto tržno gospodarstvo, trajnostni razvoj in učinkovito večstransko sodelovanje;
    • načelo pravne države, dobro upravljanje, sodelovanje in dobrososedske odnose.

    Politični dialog, notranja reforma in sodelovanje na področju zunanje in varnostne politike (naslov II), kar vključuje:

    • razvoj stabilnih in učinkovitih političnih institucij;
    • postopno uskladitev zunanje in varnostne politike;
    • zavezo k preprečevanju sporov, regionalni stabilnosti, boju proti terorizmu in ukrepom proti orožju za množično uničevanje.

    Svoboda, varnost in pravica (naslov III), kar vključuje:

    Gospodarsko in drugo sektorsko sodelovanje (naslov IV), kar vključuje:

    Trgovina in z njo povezane zadeve (naslov V), kar vključuje:

    • nacionalno obravnavo in dostop do trga za blago, tudi:
      • vzpostavitev razvitega in celovitega prostotrgovinskega območja med pogodbenicama ter odpravljanje carinskih dajatev za blago, ki izvira od druge pogodbenice, z določenimi izjemami (določenimi v prilogah);
      • postopno usklajevanje z zakonodajo EU na področju tehničnih ovir za trgovino, sanitarne in fitosanitarne zadeve, carine in olajševanje trgovine, storitve in javna naročila;
      • uskladitev z EU in mednarodno prakso na področju pravic intelektualne lastnine, konkurence in energije ter mednarodnih standardov na področju okolja in dela (trgovina in trajnostni razvoj).

    Kar zadeva pravice intelektualne lastnine, je bil sporazum o zaščiti geografskih označb, podpisan leta 2012 med EU in Moldavijo, vključen v Pridružitveni sporazum. Ena od prednostnih nalog Pridružitvenega sporazuma je zagotoviti, da se moldavska zakonodaja na tem področju učinkovito izvaja ter da se uradniki ustreznih uprav in člani sodstva ustrezno izobražujejo. V okviru pridružitvenega sveta (glej spodaj) se EU in Moldavija redno srečujeta, da razpravljata o vprašanjih in najboljših praksah na tem področju.

    Finančna pomoč in ukrepi za boj proti goljufijam in nadzor (naslov VI), kar vključuje:

    • financiranje Moldavije iz EU, Evropske investicijske banke, Evropske banke za obnovo in razvoj ter drugih finančnih institucij;
    • večletne finančne okvire in letne akcijske programe za prednostna področja porabe,
    • izmenjavo informacij in operativno sodelovanje,
    • ukrepe za preprečevanje in boj proti goljufijam, korupciji in drugim nezakonitim dejavnostim.

    Institucionalne, splošne in končne določbe (naslov VII), kar vključuje:

    Tehnične priloge podrobno opisujejo, kako naj se izvajajo različne zaveze, ki jih sporazum vsebuje. Nekatere, na primer tiste, ki zajemajo geografske označbe, trgovino in sanitarne/fitosanitarne vidike, so bile od leta 2016 nekoliko spremenjene.

    Ukrepi za začasno liberalizacijo trgovine

    • Neizzvana in neupravičena vojna agresija Rusije proti Ukrajini od februarja 2022 je močno negativno vplivala na zmožnost Moldavije, da trguje s preostalim svetom zaradi njene odvisnosti od tranzita prek ukrajinskega ozemlja in ukrajinske infrastrukture.
    • V tem težkem kontekstu EU podpira Moldavijo s povečanjem stopnje liberalizacije trga, ki jo predvideva pridružitveni sporazum, zlasti za nekatere kmetijske proizvode.
    • Uredba (EU) 2023/1524 uvaja začasne ukrepe za liberalizacijo trgovine s popolno liberalizacijo uvoza vseh izdelkov iz Moldavije in nadomešča prejšnji pravni akt, Uredbo (EU) 2022/1279, ki se je uporabljal za obdobje 1 leta do 23. julija 2023 .
    • Novi ukrepi, ki veljajo do 24. julija 2024, odpravljajo tarifne kvote za sedem kmetijskih proizvodov, za katere izvoz iz Moldavije v EU še ni popolnoma liberaliziran v skladu s pridružitvenim sporazumom: slive, namizno grozdje, jabolka, paradižnik, česen, češnje in grozdnega soka. Uredba iz leta 2023 tudi odpravlja sistem vstopnih cen za nekatere kmetijske proizvode in s tem popolnoma liberalizira uvoz vseh teh proizvodov v EU.
    • Evropska komisija pozorno spremlja vpliv Uredbe (EU) 2023/1524 in je pooblaščena za sprejemanje izvedbenih aktov za začasno opustitev ukrepov za liberalizacijo trgovine, kadar uvoz negativno vpliva na proizvajalce EU „podobnih“ ali „neposredno konkurenčnih“ izdelkov. Pri tem bo Komisiji pomagal Odbor za zaščitne ukrepe, ustanovljen v skladu z Uredbo (EU) 2015/478 o skupnih pravilih za uvoz v EU (glej povzetek).

    DATUM ZAČETKA VELJAVNOSTI

    • Ta sporazum je mešani sporazum* ki ga mora ratificirati parlament in vsaka država članica.
    • Sporazum je začel veljati 1. julija 2016.

    OZADJE

    EU je največji trgovinski partner Moldavije in njen največji vlagatelj. V letu 2021 je Moldavija z EU ustvarila 61 % celotnega izvoza in 49 % celotnega prometa.

    Več informacij je na voljo na strani:

    KLJUČNI POJMI

    Mešani sporazum. Če predmet sporazuma ne spada v izključno pristojnost EU (tukaj sporazum vključuje tudi Euratom), ga morajo podpisati tudi države članice. Ti sporazumi so znani kot mešani sporazumi. To pomeni, da postanejo poleg same EU pogodbene stranke do pogodbenih strank zunaj EU tudi države članice. Mešani sporazumi lahko zahtevajo tudi sprejetje notranjega akta EU za razdelitev obveznosti med države članice in EU.

    GLAVNI DOKUMENTI

    Pridružitveni sporazum med Evropsko unijo in Evropsko skupnostjo za atomsko energijo in njunimi državami članicami na eni strani ter Republiko Moldavijo na drugi strani (UL L 260, 30.8.2014, str. 4).

    Nadaljnje spremembe pridružitvenega sporazuma so vključene v izvirno besedilo. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

    Sklep Sveta 2014/492/EU z dne 16. junija 2014 o podpisu, v imenu Evropske unije, in začasni uporabi Pridružitvenega sporazuma med Evropsko unijo in Evropsko skupnostjo za atomsko energijo in njunimi državami članicami na eni strani ter Republiko Moldavijo na drugi strani (UL L 260, 30.8.2014, str. 1).

    Sklep Sveta 2014/493/Euratom z dne 16. junija 2014 o odobritvi sklenitve s strani Evropske komisije, v imenu Evropske skupnosti za atomsko energijo, Pridružitvenega sporazuma med Evropsko unijo in Evropsko skupnostjo za atomsko energijo in njunimi državami članicami na eni strani ter Republiko Moldavijo na drugi strani (UL L 260, 30.8.2014, str. 739).

    Sklep Sveta (EU) 2016/839 z dne 23. maja 2016 o sklenitvi, v imenu Evropske unije, Sporazuma o pridružitvi med Evropsko unijo in Evropsko skupnostjo za atomsko energijo in njunimi državami članicami na eni strani ter Republiko Moldavijo na drugi strani (UL L 141, 28.5.2016, str. 28).

    POVEZANI DOKUMENTI

    Uredba (EU) 2023/1524 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 20. julija 2023 o začasnih ukrepih za liberalizacijo trgovine, ki dopolnjujejo trgovinske koncesije, ki se uporabljajo za izdelke iz Republike Moldavije v skladu s Pridružitvenim sporazumom med Evropsko unijo in Evropsko skupnostjo za atomsko energijo in njihove države članice na eni strani ter Republika Moldavija na drugi strani (UL L 185, 24.7.2023, str. 1).

    Priporočilo št. 1/2017 Pridružitvenega sveta EU–Republika Moldavija z dne 4. avgusta 2017 o pridružitveni agendi EU–Republika Moldavija (UL L 215, 19.8.2017, str. 3).

    Prečiščena različica Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti za atomsko energijo (UL C 203, 7.6.2016, str. 1).

    Glej prečiščeno različico.

    Informacije o začetku veljavnosti Pridružitvenega sporazuma med Evropsko unijo in Evropsko skupnostjo za atomsko energijo in njunimi državami članicami na eni strani ter Republiko Moldavijo na drugi strani (UL L 161, 18.6.2016, str. 1).

    Uredba (EU) 2015/478 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 11. marca 2015 o skupnih pravilih za uvoz (kodifikacija) (UL L 83, 27.3.2015, str. 16).

    Obvestilo o začasni uporabi Pridružitvenega sporazuma med Evropsko unijo in Evropsko skupnostjo za atomsko energijo in njunimi državami članicami na eni strani ter Republiko Moldavijo na drugi strani (UL L 259, 30.8.2014, str. 1).

    Zadnja posodobitev 28.08.2023

    Na vrh