Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32019D0722

Sklep Komisije (EU) 2019/722 z dne 30. aprila 2019 o predlagani državljanski pobudi „Ustavimo trgovino z izraelskimi naselbinami na ozemlju zasedene Palestine“ (notificirano pod dokumentarno številko C(2019) 3305)

C/2019/3305

UL L 122, 10.5.2019, p. 57–58 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2019/722/oj

10.5.2019   

SL

Uradni list Evropske unije

L 122/57


SKLEP KOMISIJE (EU) 2019/722

z dne 30. aprila 2019

o predlagani državljanski pobudi „Ustavimo trgovino z izraelskimi naselbinami na ozemlju zasedene Palestine“

(notificirano pod dokumentarno številko C(2019) 3305)

(Besedilo v angleškem jeziku je edino verodostojno)

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Uredbe (EU) št. 211/2011 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. februarja 2011 o državljanski pobudi (1) in zlasti člena 4 Uredbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Vsebina predlagane državljanske pobude „Ustavimo trgovino z izraelskimi naselbinami na ozemlju zasedene Palestine“ je naslednja: „EU mora prenehati s trgovino z izraelskimi naselbinami, ki si prisvajajo ozemlje zasedene Palestine, da ne bi z njo sprejemala ali podpirala izraelskih kršitev mednarodnega prava in človekovih pravic.“

(2)

Cilji predlagane državljanske pobude so naslednji: „Evropska komisija ima izključno pristojnost na področju trgovine. Glede na to pristojnost in glede na dejstvo, da v skladu s svojimi obveznostmi po mednarodnem pravu ne sme sprejemati in podpirati protipravnih dejanj Izraela v zasedeni Palestini, bi morala Komisija: 1. uradno priznati, da je trgovina z izraelskimi naselbinami prepovedana tako za celotno EU kot za vse države članice; 2. uveljaviti zakonodajo, ki bi zagotavljala, da blago in storitve, ki v celoti ali delno izvirajo iz teh naselbin, ne bodo več prihajali na evropski trg.“

(3)

Pogodba o Evropski uniji (v nadaljnjem besedilu: PEU) krepi državljanstvo Unije in nadalje utrjuje demokratično delovanje Unije, saj med drugim določa, da ima vsak državljan pravico sodelovati v demokratičnem življenju Unije prek evropske državljanske pobude.

(4)

Zato bi morali biti postopki in pogoji, ki veljajo za državljansko pobudo, jasni, preprosti, uporabniku prijazni in sorazmerni z naravo državljanske pobude, da bi spodbujali sodelovanje državljanov in prispevali k večji dostopnosti Unije.

(5)

Pravni akt, ki bi zajemal vsebino predlagane državljanske pobude, bi bilo mogoče sprejeti le na podlagi člena 215 PDEU.

(6)

Vendar je predpogoj za sprejetje pravnega akta na podlagi člena 215 PDEU sklep, sprejet v skladu s poglavjem 2 naslova V Pogodbe o Evropski uniji, ki predvideva delno ali popolno prekinitev ali omejitev gospodarskih in finančnih odnosov z zadevno tretjo državo. Komisija nima pristojnosti za predložitev predloga za tak sklep. Ker ni ustreznega sklepa, ki bi bil sprejet v skladu s poglavjem 2 naslova V Pogodbe o Evropski uniji, Komisija ni pristojna za predložitev predloga pravnega akta, ki se sprejme na podlagi člena 215 PDEU.

(7)

Predlagana državljanska pobuda „Ustavimo trgovino z izraelskimi naselbinami na ozemlju zasedene Palestine“ je iz navedenih razlogov očitno zunaj okvira pristojnosti Komisije za predložitev predlogov pravnih aktov Unije za namen izvajanja Pogodb v smislu člena 4(2)(b) Uredbe v povezavi s točko 1 člena 2 Uredbe –

SPREJELA NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

Prijava predlagane državljanske pobude „Ustavimo trgovino z izraelskimi naselbinami na ozemlju zasedene Palestine“ se zavrne.

Člen 2

Ta sklep je naslovljen na organizatorje (člane državljanskega odbora) predlagane državljanske pobude „Ustavimo trgovino z izraelskimi naselbinami na ozemlju zasedene Palestine“, ki jih kot kontaktni osebi zastopata [osebni podatki po posvetovanju z organizatorji izbrisani].

V Bruslju, 30. aprila 2019

Za Komisijo

Frans TIMMERMANS

Podpredsednik


(1)  UL L 65, 11.3.2011, str. 1.


Top