EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008D0096

2008/96/ES: Odločba Komisije z dne 20. decembra 2007 o odobritvi odstopanja, ki ga je zahtevala Belgija na podlagi Direktive Sveta 91/676/EGS o varstvu voda pred onesnaževanjem z nitrati iz kmetijskih virov in ki se nanaša na regijo Valonijo (notificirano pod dokumentarno številko C(2007) 6643)

UL L 32, 6.2.2008, p. 21–24 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2010

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2008/96(1)/oj

6.2.2008   

SL

Uradni list Evropske unije

L 32/21


ODLOČBA KOMISIJE

z dne 20. decembra 2007

o odobritvi odstopanja, ki ga je zahtevala Belgija na podlagi Direktive Sveta 91/676/EGS o varstvu voda pred onesnaževanjem z nitrati iz kmetijskih virov in ki se nanaša na regijo Valonijo

(notificirano pod dokumentarno številko C(2007) 6643)

(Besedilo v francoskem jeziku je edino verodostojno)

(2008/96/ES)

KOMISIJA EVROPSKIH SKUPNOSTI JE –

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti,

ob upoštevanju Direktive Sveta 91/676/EGS z dne 12. decembra 1991 o varstvu voda pred onesnaževanjem z nitrati iz kmetijskih virov (1) in zlasti tretjega pododstavka odstavka 2 Priloge III k Direktivi,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Če se količina gnojila, ki ga namerava država članica letno uporabiti na hektar, razlikuje od količine, navedene v prvem stavku drugega pododstavka odstavka 2 Priloge III k Direktivi 91/676/EGS in v točki (a) navedenega pododstavka, mora biti ta količina določena tako, da ne vpliva na doseganje ciljev iz člena 1 navedene direktive in mora biti upravičena na podlagi objektivnih meril, kot so v tem primeru dolga rastna doba in posevki, ki sprejmejo veliko dušika;

(2)

Belgija je Komisiji predložila zahtevek za odstopanje na podlagi tretjega pododstavka odstavka 2 Priloge III k Direktivi 91/676/EGS, ki se nanaša na Valonijo.

(3)

Zahtevano odstopanje se nanaša na namen Belgije, da v Valoniji na določenih gospodarstvih z vsaj 48 % travinja dovoli vnos 230 kg dušika iz živinskega gnojila na hektar letno. Vnos dušika iz živinskega gnojila na travinje ne bi presegal 230 kg na hektar letno, na poljščine teh kmetij pa 115 kg dušika na hektar letno.

(4)

Imenovana ranljiva območja na nitrate v Valoniji v skladu s členom 3(2) in (4) Direktive 91/676/EGS zajemajo približno 42 % ozemlja regije in 54 % uporabljene kmetijske površine.

(5)

Odstopanje naj bi po ocenah zajemalo približno 500 kmetij, kar ustreza 5,6 % vseh kmetij na območjih, občutljivih za nitrate, in 3 % uporabljene kmetijske površine.

(6)

Valonija je sprejela zakonodajo za izvajanje Direktive 91/676/EGS „Arrêté du Gouvernement wallon du 15 février 2007 modifiant le Livre II du Code de l’Environnement constituant le Code de l’Eau en ce qui concerne la gestion durable de l’azote en agriculture“, njene določbe pa prav tako veljajo za zahtevano odstopanje.

(7)

Predloženi podatki o kakovosti vode kažejo, da je v Valoniji v letu 2005 povprečna koncentracija nitratov v površinskih vodah na območjih, občutljivih na nitrate, znašala 16,7 mg/l in je ostala enaka ali pa se je zmanjševala na 84 % krajev spremljanja v obdobju od leta 2001 do leta 2005. Povprečna koncentracija nitratov v podzemni vodi leta 2005 je znašala 24,8 mg/l in je ostala enaka ali pa se je zmanjševala na 74 % krajev spremljanja v obdobju od leta 2001 do leta 2005.

(8)

Povprečen vnos dušika na hektar iz živinskega gnojila se je od leta 1990 zmanjšal za 12 % in je leta 2004 znašal 101 kg/ha uporabljene kmetijske površine, od katerih je bilo 94 % iz gnojila goveda, 3 % iz prašičjega gnojila in 2 % iz perutninskega gnojila. Od leta 1990 se je povprečni vnos kemičnih dušikovih gnojil zmanjšal za 19 %, povprečni vnos fosfatnih gnojil pa za 49 % in je leta 2004 znašal povprečno 109 kg/ha za dušikova in 28 kg/ha za fosfatna gnojila.

(9)

Spremni dokumenti, ki so predloženi v uradnem obvestilu, kažejo, da je predlagana količina 230 kg dušika iz gnojila letno na hektar utemeljena na podlagi objektivnih meril, kot so dolga rastna doba in posevki, ki sprejmejo veliko dušika.

(10)

Komisija po pregledu zahtevka meni, da predlagana količina 230 kg dušika iz gnojila letno na hektar ob upoštevanju določenih strogih pogojev ne bo posegala v doseganje ciljev iz Direktive 91/676/EGS.

(11)

Ta odločba se uporablja v povezavi z drugim akcijskim programom, ki velja za Valonijo za obdobje od leta 2007 do 2010.

(12)

Ukrepi, predvideni s to odločbo, so v skladu z mnenjem Odbora za nitrate, ki je bil ustanovljen v skladu s členom 9 Direktive 91/676/EGS –

SPREJELA NASLEDNJO ODLOČBO:

Člen 1

Odstopanje, ki se nanaša na regijo Valonijo in ga je zahtevala Belgija z dopisom z dne 19. oktobra 2006 za uporabo večje količine živinskega gnojila, kakor jo določa prvi stavek drugega pododstavka odstavka 2 Priloge III k Direktivi 91/676/EGS in točka (a) navedenega pododstavka, se odobri ob upoštevanju pogojev iz te odločbe.

Člen 2

Opredelitve

V tej odločbi se uporabljajo naslednje opredelitve:

(a)

„govedorejske kmetije“ pomeni kmetije z več kot tremi glavami živine, pri čemer sta vsaj dve tretjini živine govedo;

(b)

„travinje“ pomeni površino govedorejske kmetije, kjer se goji trajno ali začasno travinje (začasno travinje na splošno leži manj kot štiri leta).

Člen 3

Področje uporabe

Ta odločba se uporablja na individualni podlagi in pod pogoji iz členov 4, 5 in 6 za govedorejske kmetije.

Člen 4

Letna dovoljenja in obveznosti

1.   Kmetje, ki želijo imeti odobrena odstopanja, morajo vsako leto oddati vloge pristojnim organom.

2.   Skupaj z letno vlogo v skladu z odstavkom 1 se pisno obvežejo, da bodo izpolnjevali pogoje, določene v členih 5 in 6.

3.   Pristojni organi zagotovijo, da so vsi zahtevki za odstopanje podvrženi upravnemu nadzoru. Če nadzor, ki ga izvajajo nacionalni organi nad zahtevki iz odstavka 1, pokaže, da pogoji iz členov 5 in 6 niso izpolnjeni, se o tem obvesti vlagatelj zahtevka, zahtevek pa velja za zavrnjenega.

Člen 5

Uporaba živinskega gnojila in drugih gnojil

1.   Količina živinskega gnojila, ki se vsako leto uporablja na govedorejskih kmetijah, vključno od samih živali, ne presega količine gnojil, ki vsebujejo 230 kg dušika na hektar, v skladu s pogoji iz odstavkov 2 do 8.

2.   Količina živinskega gnojila, ki se vsako leto uporablja na travinju, ne presega 230 kg dušika na hektar. Količina živinskega gnojila, ki se vsako leto uporablja na drugih kmetijskih zemljiščih, ne presega 115 kg dušika na hektar.

3.   Za vsako kmetijo je treba voditi načrt gnojenja, ki opisuje kolobarjenje posevkov ter načrtovani vnos živinskega gnojila ter dušikovih in fosfatnih gnojil. Kmetija mora imeti načrt na razpolago vsako koledarsko leto najpozneje do 31. marca.

Načrt gnojenja vključuje naslednje:

(a)

število glav živine, opis sistema namestitve in sistema za shranjevanje, vključno z velikostjo prostora, ki je na razpolago za skladiščenje gnojila;

(b)

izračun dušika (z odštevkom izgub pri namestitvi in shranjevanju) in fosforja iz gnojila, ki se proizvedeta na kmetiji;

(c)

načrt kolobarjenja posevkov in površino za travinje in za vsak posevek, vključno s skico položajev posameznih polj;

(d)

predvidene potrebe posevka po dušiku in fosforju;

(e)

količino in vrsto gnojila, ki se dostavi izven kmetije ali na kmetijo;

(f)

količino vnesenega dušika in fosforja iz gnojila za vsako polje;

(g)

količino vnesenega dušika in fosforja iz kemičnih in drugih gnojil za vsako polje.

Načrte je treba popraviti najpozneje sedem dni po vsaki spremembi v kmetijski praksi, da se zagotovi skladnost med načrti in dejansko kmetijsko prakso.

4.   Vsaka kmetija vodi bilanco gnojenja, ki se predloži pristojnemu organu za vsako koledarsko leto.

5.   Vsaka kmetija, za katero je odobreno individualno odstopanje, se strinja, da se vloga iz člena 4(1), načrt gnojenja in bilanca gnojenja preverjajo.

6.   Za vsako kmetijo, za katero je odobreno individualno odstopanje, se opravi analiza fosforja v tleh, in sicer najmanj enkrat vsaka štiri leta za vsako območje kmetije, ki je homogeno glede na kolobarjenje posevkov in tip tal. Zahteva se vsaj ena analiza na 5 hektarjev kmetijskih površin.

7.   Na vsaki kmetiji, za katero je odobreno individualno odstopanje, se vsako leto izmeri koncentracija nitratov v zemlji. Za vsako kmetijo se zahteva analiza vsaj petih vzorcev letno.

8.   Živinskega gnojila se ne sme nanašati jeseni pred začetkom setve trave.

Člen 6

Upravljanje zemljišč

1.   Na 48 % ali več površin, ki so na govedorejskih gospodarstvih primerne za vnos gnojila, se goji trava.

2.   Kmetje, za katere je odobreno individualno odstopanje, izvajajo naslednje ukrepe:

(a)

Začasno travinje se orje spomladi;

(b)

Travinje ne vključuje stročnic in drugih rastlin, ki vežejo atmosferski dušik. To pa ne velja za stročnice v travinju z manj kot 50 % stročnic.

Člen 7

Drugi ukrepi

1.   To odstopanje se uporablja brez poseganja v ukrepe, ki so potrebni za upoštevanje okoljske zakonodaje Skupnosti.

2.   Vsakemu kmetu, za katerega je odobreno individualno odstopanje, se zagotovi tehnična pomoč v okviru svetovalne službe, ki zagotovi vrednotenje rezultatov analize tal ter načrtov in bilanc gnojenja Rezultati vrednotenja se pošljejo pristojnim organom, ki so zadolženi za preverjanje skladnosti v zvezi s pogoji, določenimi v členih 5 in 6.

Člen 8

Spremljanje

1.   Pristojni organ sestavi in vsako leto posodobi zemljevide, iz katerih so razvidni odstotki kmetij, živine in kmetijskih zemljišč, za katere je v vsakem kmetijskem območju odobreno individualno odstopanje. Ti zemljevidi se vsako leto predložijo Komisiji, in sicer prvič do konca leta 2007.

2.   Za oceno vpliva odstopanj na kakovost vode se vzpostavi in vzdržuje mreža za spremljanje za vzorčenje površinske vode in plitve podtalnice.

3.   Raziskave in analize hranil zagotavljajo podatke o lokalni rabi zemljišč, kolobarjenju posevkov in kmetijski praksi na kmetijah, za katere je odobreno individualno odstopanje. Zadevni podatki se lahko uporabijo za modelno zasnovane izračune obsega spiranja nitratov in izgube fosforja z njiv, na katerih se vnaša do 230 kg dušika iz živinskega gnojila na hektar letno.

4.   Vzpostavijo se kraji spremljanja za zagotavljanje podatkov o koncentraciji dušika v talni vodi in ustreznih izgubah dušika iz območij korenin v sistem podtalnice kot tudi o izgubah dušika po površinski in podpovršinski odtekajoči vodi, oboje v pogojih z ali brez odstopanja.

Člen 9

Poročanje

1.   Pristojni organ Komisiji vsako leto predloži rezultate spremljanja, skupaj s strnjenim poročilom o spreminjanju kakovosti vode, vrednotenju ostankov nitratov jeseni v tleh na kmetijah, za katere je odobreno odstopanje in vrednotenje. V poročilu so navedene informacije, kako poteka nadzor vrednotenja izvajanja pogojev odstopanja na ravni kmetije in podatki o kmetijah, ki se ne držijo določb; informacije so osnovane na rezultatih upravnih pregledov in pregledov na kraju samem. Prvo poročilo se pošlje najpozneje junija 2008, poznejša letna poročila pa najpozneje junija vsako leto.

2.   Tako dobljene rezultate bo Komisija upoštevala pri možnih novih zahtevkih za odstopanje.

Člen 10

Uporaba

Ta odločba se uporablja v smislu drugega akcijskega programa 2007–2010 za regijo Valonijo „Arrêté du Gouvernement wallon du 15 février 2007 modifiant le Livre II du Code de l’Environnement constituant le Code de l’Eau en ce qui concerne la gestion durable de l’azote en agriculture“. Veljati preneha 31. decembra 2010.

Člen 11

Ta odločba je naslovljena na Kraljevino Belgijo.

V Bruslju, 20. decembra 2007

Za Komisijo

Stavros DIMAS

Član Komisije


(1)  UL L 375, 31.12.1991, str. 1. Direktiva, kakor je bila spremenjena z Uredbo (ES) št. 1882/2003 Evropskega parlamenta in Sveta (UL L 284, 31.10.2003, str. 1).


Top