Atlasiet eksperimentālās funkcijas, kuras vēlaties izmēģināt!

Šis dokuments ir izvilkums no tīmekļa vietnes EUR-Lex.

Dokuments 62020TN0312

    Zadeva T-312/20: Tožba, vložena 27. maja 2020 – EVH/Komisija

    UL C 247, 27.7.2020., 35./36. lpp. (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    27.7.2020   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    C 247/35


    Tožba, vložena 27. maja 2020 – EVH/Komisija

    (Zadeva T-312/20)

    (2020/C 247/47)

    Jezik postopka: nemščina

    Stranki

    Tožeča stranka: EVH GmbH (Halle (Saale), Nemčija) (zastopnika: I. Zenke in T. Heymann, odvetnika)

    Tožena stranka: Evropska komisija

    Predloga

    Tožeča stranka Splošnemu sodišču predlaga, naj:

    sklep tožene stranke z dne 26. februarja 2019 o ugotovitvi združljivosti koncentracije „RWE/E.ON Assets“ z notranjim trgom, zadeva M.8871 (UL 2020, C 111, str. 1), razglasi za ničen;

    toženi stranki naloži plačilo stroškov postopka.

    Tožbeni razlogi in bistvene trditve

    V utemeljitev tožbe so navedeni ti tožbeni razlogi.

    1.

    Prvi tožbeni razlog: v zvezi s sklepom o odobritvi so bile storjene formalne napake

    Koncentracija M.8871, ki je bila odobrena s sklepom, ki se izpodbija v tej zadevi, naj bi bila napačno ločena od enotne skupne združitve družb RWE AG (RWE) in E.ON SE (E.ON). Skupna transakcija naj bi poleg pridobitve proizvodnih sredstev družbe E.ON s strani družbe RWE (zadeva M.8871) zajemal tudi pridobitev 16,67-odstotne udeležbe v družbi E.ON s strani družbe RWE in prenos 76,8-odstotnega deleža v hčerinski družbi družbe RWE, to je v družbi innogy SE, na družbo E.ON (zadeva M.8870).

    Kršena naj bi bila pravica tožeče stranke do sodelovanja, ker naj bi tožena stranka opozorila o ovirah za konkurenco zaradi koncentracije, ki so ji bila v postopku obsežno predstavljena, sicer sprejela, vendar naj se nanje v postopku in v sklepu ne bi vsebinsko sklicevala, niti naj jih ne bi ustrezno preučila.

    Tožena stranka naj bi Sklep obrazložila prepozno in nezadostno.

    2.

    Drugi tožbeni razlog: tožena stranka naj ne bi zadostno preiskala dejanskega stanja in naj bi morala, če bi preiskavo ustrezno izvedla, začeti postopek druge faze

    Analiza naraščajoče tržne moči družbe RWE naj bi bila opravljena samo glede na količino električne energije in zmogljivost, ne da bi bila izvedena lastna poglobljena preiskava dodatnih indikatorjev, kot so izginotje neposrednega konkurenta, to je družbe E.ON, indikator Residual Supply Index (RSI) oziroma stopnja koncentracije trga.

    Tožena stranka naj bi ob neupoštevanju dolgoročnih naložbenih ciklov v energetskem sektorju preučila prekratko zgodovinsko in prognostično obdobje za presojo učinkov koncentracije.

    Tržna moč naj bi bila napačno ugotovljena, ker naj ne bi bila ocenjena obsežna prepletenost družb RWE in E.ON z energetskim trgom, namesto tega pa naj bi bile pretehtane zmogljivosti iz Reverse-Carve-out, izvedenega v postopku M.8870.

    Preučitev naj bi bila v celoti nedopustno omejena na sedanjost in z njo naj ne bi bili upoštevani učinki v naslednjih letih (na primer zaradi povečane proizvodnje zelene električne energije in opuščanja premoga), tako da naj tožena stranka nikakor ne bi mogla ugotoviti, ali obstaja grožnja trajne škode konkurenci.

    3.

    Tretji tožbeni razlog: tožena stranka naj bi združitev – med drugim zaradi njene nezadostne preiskave – vsebinsko očitno napačno ocenila kot združljivo s konkurenco

    Tožena stranka naj napačno ne bi upoštevala okoliščine, da družba E.ON kot konkurentka družbe RWE trajno izgine.

    Tožena stranka naj ne bi upoštevala, da razdelitev stopenj ustvarjanja vrednosti v energetskem sektorju med družbama E.ON in RWE, ki je bila dogovorjena z vsebinsko povezano združitvijo v celoti, zajema omejitev konkurence in da ni združljiva s členom 101 PDEU.

    Tožena stranka naj bi za povečanje tržne moči družbe RWE na primarnem prodajnem trgu napačno štela, da v zvezi z njim ne obstaja pomislekov.

    Nazadnje naj v sklepu prav tako napačno ne bi bili upoštevani škodljivi učinki za konkurenco, ki izhajajo iz izginotja družbe E.ON kot konkurentke pri proizvodnji električne energije iz obnovljivih virov in njeni prodaji na debelo ter pri opravljanju sistemskih storitev, kot je izravnava energije.


    Augša