EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014XC0408(01)

Objava zahtevka v skladu s členom 50(2)(a) Uredbe (EU) št. 1151/2012 Evropskega parlamenta in Sveta o shemah kakovosti kmetijskih proizvodov in živil

UL C 103, 8.4.2014, p. 13–15 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

8.4.2014   

SL

Uradni list Evropske unije

C 103/13


Objava zahtevka v skladu s členom 50(2)(a) Uredbe (EU) št. 1151/2012 Evropskega parlamenta in Sveta o shemah kakovosti kmetijskih proizvodov in živil

(2014/C 103/08)

V skladu s členom 51 Uredbe (EU) št. 1151/2012 Evropskega parlamenta in Sveta (1) je ta objava podlaga za uveljavljanje pravice do ugovora zoper zahtevek.

ENOTNI DOKUMENT

UREDBA SVETA (ES) št. 510/2006

o zaščiti geografskih označb in označb porekla za kmetijske proizvode in živila  (2)

„PESCABIVONA“

Št. ES: IT-PGI-0005-01139-31.07.2013

ZGO ( X ) ZOP (   )

1.   Ime

„Pescabivona“

2.   Država članica ali tretja država

Italija

3.   Opis kmetijskega proizvoda ali živila

3.1   Ime proizvoda

Skupina 1.6. Sadje, zelenjava in žita, sveži ali predelani

3.2   Opis proizvoda, za katerega se uporablja ime iz točke 1

Ime „Pescabivona“ označuje sadje naslednjih štirih ekotipov breskve, ki izvirajo iz območja pridelave, na katerem so bili tudi razviti:

Murtiddara ali Primizia Bianca, Bianca, Agostina, Settembrina.

Ko se sprosti v prosti promet, mora sadež zaščitene geografske označbe „Pescabivona“ izpolnjevati veljavna pravila o trženju breskev in nektarin ter mora imeti naslednje lastnosti:

breskve s čvrstim belim mesom, elipsoidne oblike, z osnovno belo-rumeno-zeleno barvo lupine, prekrito z rdečimi odtenki (sadeži ekotipa Settembrina imajo rdečo progo po stiku obeh polovic sadeža),

omejena razširjenost rdeče vrhnje barve, ki zajema največ 50 % lupine,

minimalne kemične in fizikalne lastnosti, kot je prikazano v tabeli v nadaljevanju za posamezne ekotipe.

Ekotip

Topne trdne snovi

Razmerje med topnimi trdnimi snovmi in titracijsko kislostjo

Skladnost mesa

Murtiddara ali Primizia Bianca

> 10

> 1,20

> 3

Bianca

> 10

> 1,20

> 3

Agostina

> 10

> 1,20

> 3

Settembrina

> 10

> 1,20

> 3,5

Topne trdne snovi, izražene kot Bx; razmerje med topnimi trdnimi snovmi in titracijsko kislostjo, izraženo kot Bx/meq v 100 ml; skladnost mesa, izmerjena s konico dolžine 8 mm in izražena kot kg/0,5 cm2.

3.3   Surovine (samo za predelane proizvode)

3.4   Krma (samo za proizvode živalskega izvora)

3.5   Posebni proizvodni postopki, ki jih je treba izvajati na opredeljenem geografskem območju

Vse stopnje proizvodnje, od pridelave do obiranja, morajo potekati na opredeljenem geografskem območju.

3.6   Posebna pravila za rezanje, ribanje, pakiranje itn.

3.7   Posebna pravila za označevanje

Oznaka mora vsebovati napis „indicazione geografica protetta“ (zaščitena geografska označba), simbol EU in logotip z identifikacijo proizvoda kot „Pescabivona“, kakor je prikazano v nadaljevanju, vse v istem vidnem polju.

Image

Sklicevanja na znamke se lahko uporabijo, če so manjša od logotipa „Pescabivona“, ne hvalijo proizvoda in ne zavajajo potrošnika.

4.   Kratka opredelitev geografskega območja

Območje pridelave ZGO „Pescabivona“ vključuje dele občine Bivona in sosednjih občin, kot so Alessandria della Rocca, Santo Stefano Quisquinia in Santo Biagio Platani, iz pokrajine Agrigento ter Palazzo Adriano iz pokrajine Palermo.

5.   Povezanost z geografskim območjem

5.1   Posebnosti geografskega območja

Geografsko območje je v notranjosti Sicilije, zanj pa je značilen hribovit in gorat teren. Območje je zaščiteno z gorovjem Monti Sicani in spada v povodje reke Magozzolo. Jeseni, pozimi in spomladi je podnebje milo, z najnižjimi zimskimi temperaturami, ki zagotavljajo ravno pravo raven mraza, poletja pa so suha in zelo vroča. Pedološko so za območje značilni regozol, rjave prsti in vertizol. Prsti so srednje do zelo goste, porozne, prepustne in vsebujejo rahlo alkalno do nevtralno organsko snov.

5.2   Posebnosti proizvoda

Posebne lastnosti „Pescabivona“ so omejena razširjenost rdeče vrhnje barve na lupini, ki prekriva manj kot 50 % površine, ter sladkoba in čvrstost mesa, z večjim deležem sladkorjev kot kislin. Obdobje zorenja za štiri ekotipe traja od prve polovice junija do konca oktobra.

5.3   Vzročna povezanost geografskega območja s kakovostjo ali značilnostmi proizvoda (pri ZOP) oziroma z določeno kakovostjo, slovesom ali značilnostjo proizvoda (pri ZGO)

Vloga za priznanje ZGO „Pescabivona“ temelji na slovesu tega proizvoda, ki ga potrošniki povezujejo z njegovo barvo, kot je omejena razširjenost rdeče vrhnje barve, ki prekriva manj kot 50 % lupine, z njegovim okusom, ki je glede na sladkobo zaradi večjega deleža sladkorjev kot kisline zelo prijeten, ter z njegovim izredno čvrstim mesom. Razporeditev obdobij zorenja za štiri ekotipe omogoča pridelavo visokokakovostnega sadja tudi v obdobjih, ko je ponudba in kakovost breskev predvsem zaradi vremenskih razmer slabša.

Pridelava breskev na geografskem območju sega v zgodnja petdeseta leta prejšnjega stoletja, prvi specializirani nasadi breskev pa so bile zasajeni na severu regije Bivona, tako da so bile kot razmnoževalni material uporabljene najboljše lokalne sorte, vzgojene iz semena. Med različnimi rastlinami se je ena izkazala za posebej dobro in bila zaradi časa zorenja v avgustu imenovana „Agostina“. Čez čas so kmetje zaradi primernosti geografskega območja za gojenje breskev izbrali ostale tri ekotipe: Murtiddara in Bianca za zorenje sredi sezone ter Settembrina za pozno zorenje.

Tudi kulturni dejavniki pojasnjujejo povezavo med „Pescabivona“ in geografskim območjem. Ugled „Pescabivona“ vpliva na zgodovino, tradicijo in gospodarstvo geografskega območja. Dokaz za to je pozitiven odziv potrošnikov na festivalu, ki od leta 1984 letno poteka v Bivoni, v znanstveni literaturi in drugih publikacijah. Članek „V Bivoni obstaja belomesnata breskev, ki ...“ (objavljen v reviji „Kmetijski opazovalec“ – Verona, XXXVIII (24), 1982) uvršča breskev „Pescabivona“ med glavne belomesnate sicilske breskve, ki lahko zaradi svojih organoleptičnih lastnosti oskrbujejo nišni trg v večjih sicilskih mestih. Pri opisu značilnosti sicilske breskve v primerjavi z mednarodnimi sortami članek „Obnova pridelave breskev na Siciliji s ‚starimi‘ sortami“ (Priloga h Kmetijskemu opazovalcu št. 27/2006) dejansko navaja ekotip „Pescabivona“ in komentira prizadevanja kmetov za spodbujanje domorodnih vrst. Nazadnje članki, objavljeni v ocenah turizma, opisujejo to območje Sicilije kot središče gojenja breskev in pojasnjujejo pomen tega sadeža za celotno območje Bivone, znane kot prestolnica breskev, po kateri je „Pescabivona“ poimenovana in po kateri slovi (Terre del vino – Dežela vina – „Breskev iz Bivone ima okus po jeseni“, str. 80, št. 10, oktober 2007; www.laRepubblica.it – „V Bivono po breskve“ z dne 24. avgusta 2012; http://www.lafrecciaverde.it – „Kmetijsko-živilski del: Pescabivona – tradicija, rojena na bregovih reke Magazolo“, 20. 11. 2010).

Sklic na objavo specifikacije

(Člen 5(7) Uredbe (ES) št. 510/2006 (3))

Celotno besedilo specifikacije proizvoda je na voljo na spletni strani: http://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/3335

ali

neposredno na domači strani ministrstva za kmetijsko, prehrambno in gozdarsko politiko (www.politicheagricole.it), kjer izberete „Qualità e sicurezza“ (v desnem zgornjem kotu zaslona) in nato „Disciplinari di Produzione all’esame dell’UE“.


(1)  UL L 343, 14.12.2012, str. 1.

(2)  UL L 93, 31.3.2006, str. 12. Nadomeščena z Uredbo (EU) št. 1151/2012.

(3)  Glej opombo 2.


Top