Sporazum z Republiko Korejo
POVZETEK:
Sporazum med Evropsko skupnostjo in Republiko Korejo o sodelovanju in medsebojni upravni pomoči pri carinskih zadevah
Sklep 97/291/ES o sklenitvi Sporazuma med Evropsko skupnostjo in Republiko Korejo o sodelovanju in medsebojni upravni pomoči pri carinskih zadevah
KAJ JE NAMEN TEGA SPORAZUMA IN SKLEPA?
V skladu s sporazumom se pogodbenici dogovorita, da si bosta medsebojno pomagali, da bi zagotovili pravilno izvajanje carinske zakonodaje*.
S sklepom se sklene sporazum z Južno Korejo v imenu Evropske skupnosti (današnje EU).
KLJUČNE TOČKE
Sporazum predvideva sodelovanje na področjih, ki segajo od raziskav, razvoja in preskušanja novih carinskih postopkov do poenostavitve, usklajevanja in računalniško vodenje teh postopkov.
Pogodbenici si medsebojno pomagata tudi pri preprečevanju in preiskovanju kršitev carinske zakonodaje.
Carinsko sodelovanje
Pogodbenici se strinjata, da bosta sodelovali pri:
- raziskavah, razvoju in preizkušanju novih carinskih postopkov;
- usposabljanju in izmenjavi osebja;
- poenostavitvi, uskladitvi in računalniškemu vodenju carinskih postopkov;
- izmenjavi strokovnih, znanstvenih in tehničnih podatkov v zvezi s carinsko zakonodajo;
- izmenjavi informacij o dejavnostih, ki se izvajajo skupaj z drugimi državami v zvezi s tehnično pomočjo.
Medsebojna upravna pomoč
Sporazum določa dve vrsti pomoči:
- pomoč na lastno pobudo: pogodbenici druga drugi pomagata na lastno pobudo, če menita, da je to potrebno za pravilno uporabo carinske zakonodaje;
- pomoč po zaprosilu: zaprošeni organ* mora organu prosilca* zagotoviti vse ustrezne informacije, ki mu lahko omogočijo, da zagotovi pravilno uporabo carinske zakonodaje. Informacije se lahko nanašajo na kršitve carinske zakonodaje in nepravilne izvozne in uvozne postopke med obema pogodbenicama. V vseh sumljivih primerih se lahko zahteva poseben nadzor. Takšen nadzor se lahko uporablja za vsako fizično ali pravno osebo, kraj, gibanje blaga ali prevozno sredstvo, ki je ali bi lahko bilo povezano ali uporabljeno za kršitve carinske zakonodaje.
Formalni vidiki in izjeme pri pomoči
Zaprosila za pomoč morajo:
- biti sestavljene v pisni obliki, razen v nujnih primerih, kjer je mogoče podati ustne prošnje, ki se naknadno pisno potrdijo;
- vključevati vse informacije, potrebnimi za njihovo izvršitev, vključno z informacijami o: organu prosilca, ukrepu, za katerega se zaprosi, predmetu in razlogu za prošnjo, zadevni zakonodaji in fizičnih ali pravnih osebah, o katerih teče preiskava.
Zaprošeni organ:
- zagotavlja informacije, ki jih že ima, in izvaja ustrezne poizvedbe;
- lahko zavrne zagotavljanje pomoči, če bi to lahko posegalo v suverenost, javni red, varnost ali druge bistvene interese ene od pogodbenic.
Zaprosilo za pomoč se lahko zavrne tudi, če:
- bi to kršilo industrijsko, poslovno ali strokovno skrivnost; ali
- bi to vključevalo denarne ali davčne predpise, ki niso zajeti v carinsko zakonodajo.
Sporazum:
- vsebuje tudi klavzule o zaupnosti v zvezi s predloženimi informacijami. Zagotovljena je visoka raven varstva osebnih podatkov;
- omogoča ustanovitev Skupnega odbora za carinsko sodelovanje, ki skrbi za pravilno delovanje tega sporazuma in preuči vsa vprašanja, ki izhajajo iz njegove uporabe.
DATUM ZAČETKA VELJAVNOSTI
Sporazum je začel veljati 1. maja 1997.
Klavzule v sporazumu o medsebojni upravni pomoči je zamenjal Protokol o medsebojni upravni pomoči v carinskih zadevah k Sporazumu o prosti trgovini med Evropsko unijo in Republiko Korejo.
OZADJE
Več informacij je na voljo na straneh:
KLJUČNI POJMI
Carinska zakonodaja: vključuje vsa pravna pravila, ki jih sprejmeta EU ali Koreja in urejajo uvoz, izvoz in tranzit blaga ter njihovo predložitev v kateri koli drug carinski postopek, vključno z ukrepi o prepovedi, omejitvah in nadzoru.
Zaprošeni organ: pristojni carinski organ, ki prejme zaprosilo za pomoč.
Organ prosilec: pristojni carinski organ, ki zaprosi za pomoč.
GLAVNI DOKUMENTI
Sporazum med Evropsko skupnostjo in Republiko Korejo o sodelovanju in medsebojni upravni pomoči pri carinskih zadevah (UL L 121, 13.5.1997, str. 14–18).
Sklep Sveta 97/291/ES z dne 26. aprila 1997 o sklenitvi Sporazuma med Evropsko skupnostjo in Republiko Korejo o sodelovanju in medsebojni upravni pomoči pri carinskih zadevah (UL L 121, 13.5.1997, str. 13).
POVEZANI DOKUMENTI
Protokol o medsebojni upravni pomoči v carinskih zadevah (UL L 127, 14.5.2011, str. 1415–1417).
Sklep Sveta (EU) 2015/2169 z dne 1. oktobra 2015 o sklenitvi Sporazuma o prosti trgovini med Evropsko unijo in njenimi državami članicami na eni strani ter Republiko Korejo na drugi strani (UL L 307, 25.11.2015, str. 2–4).
Informacije v zvezi z začetkom veljavnosti Sporazuma med Evropsko skupnostjo in Republiko Korejo o sodelovanju in medsebojni upravni pomoči v carinskih zadevah (UL L 121, 13.5.1997, str. 19).
Zadnja posodobitev 22.01.2019