This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Exemption for research and development agreements (from 2023)
Izjema za sporazume o raziskavah in razvoju (iz leta 2023)
Izjema za sporazume o raziskavah in razvoju (iz leta 2023)
Vrste sporazumov o raziskavah in razvoju, ki jih zajema uredba
Uredba zajema sporazume med dvema ali več pogodbenimi strankami, ki določajo:
Uredba se uporablja tudi, kadar sporazum o raziskavah in razvoju vključuje določbe o dodelitvi ali licenciranju pravic intelektualne lastnine strankam ali subjektu, ki so ga te ustanovile, če so določbe potrebne za izvajanje sporazuma in niso njegov glavni cilj.
Pogoji za izjemo
Sporazum o raziskavah in razvoju mora vsem pogodbenim strankam omogočiti popoln dostop do končnih rezultatov skupnih ali plačanih raziskav in razvoja za namene izvajanja nadaljnjih raziskav in razvoja ter za namene izkoriščanja, vključno z vsemi izhajajočimi pravicami intelektualne lastnine ter znanjem in izkušnjami (praktične informacije, ki so tajne, bistvene in identificirane). Obstajajo izjeme za sporazume, ki dodelijo proizvodne ali distribucijske naloge eni ali več pogodbenim strankam, in za sporazume, ki vključujejo raziskovalne inštitute, akademske organe ali podjetja, ki opravljajo raziskave in razvoj kot storitev, ne da bi bili običajno dejavni pri izkoriščanju rezultatov.
Kadar sporazum o raziskavah in razvoju ne vključuje skupnega izkoriščanja rezultatov, mora sporazum vsaki pogodbenici omogočiti dostop do že obstoječega znanja in izkušenj drugih pogodbenic, če so le-ti nepogrešljivi za izkoriščanje rezultatov.
Vsako skupno izkoriščanje mora biti omejeno na rezultate, ki so nepogrešljivi za proizvodnjo izdelkov ali uporabo tehnologij, ki izhajajo iz skupnih ali plačanih raziskav in razvoja, in ki so zaščiteni s pravicami intelektualne lastnine ali predstavljajo znanje in izkušnje.
Kadar je proizvodnja izdelkov, ki izhajajo iz skupnih ali plačanih raziskav in razvoja, dodeljena eni ali več pogodbenim strankam, mora sporazum od teh pogodbenih strank zahtevati, da izpolnjujejo naročila za izdelke drugih strank, razen če:
Pragovi tržnih deležev in trajanje izjeme
Kadar sta pogodbeni stranki sporazuma o raziskavah in razvoju dejanski ali potencialni konkurentki na trgih za dobavo obstoječih izdelkov ali tehnologij, ki jih je mogoče izboljšati, nadomestiti ali zamenjati z izdelki ali tehnologijami, ki izhajajo iz skupnih ali plačanih raziskav in razvoja, izjema velja za čas trajanja raziskav in razvoja, če skupni tržni delež strank na teh trgih ne presega 25 % v času, ko sklenejo sporazum o raziskavah in razvoju. Za plačane pogodbe o raziskavah in razvoju obstajajo posebna pravila za izračun tržnih deležev.
Če pogodbeni stranki nista dejanski ali potencialni konkurent na trgih za dobavo obstoječih izdelkov ali tehnologij, ki jih je mogoče izboljšati, nadomestiti ali zamenjati z izdelki ali tehnologijami, ki izhajajo iz skupnih ali plačanih raziskav in razvoja, praga tržnega deleža ni in izjema velja za čas trajanja raziskav in razvoja.
Za sporazume o raziskavah in razvoju, ki predvidevajo skupno izkoriščanje rezultatov, se izjema uporablja še sedem let po tem, ko se izdelki ali tehnologije, ki izhajajo iz raziskav in razvoja, prvič tržijo na notranjem trgu, nato pa velja, dokler skupaj tržni delež pogodbenic ne presega 25 % na upoštevnih trgih za te izdelke ali tehnologije. Ko je ta prag presežen, se izjema še naprej uporablja za obdobje dveh zaporednih koledarskih let.
Tržni deleži so izračunani na podlagi podatkov o vrednosti prodaje ali, če ti podatki niso na voljo, na podlagi podatkov o obsegu prodaje ali drugih zanesljivih tržnih informacij, kot so izdatki za raziskave in razvoj.
Nedopustne omejitve
Izjema ne velja za sporazume o raziskavah in razvoju, ki vsebujejo nedopustne omejitve, vključno z:
Izvzete omejitve
Izjema ne velja za naslednje obveznosti v sporazumih o raziskavah in razvoju (če je zadevno obveznost mogoče ločiti od sporazuma, lahko preostali del sporazuma še vedno koristi izjemo):
Umik skupinske izjeme
Ugodnost skupinske izjeme lahko prekliče Evropska komisija ali nacionalni organi za konkurenco v skladu s členom 29 Uredbe (ES) št. 1/2003, če ugotovijo, da ima določen sporazum o raziskavah in razvoju učinke, ki niso združljivi s členom 101(3) PDEU.
Komisija lahko to pooblastilo uporabi zlasti kadar:
Obstajajo prehodna pravila za sporazume, ki so že veljali 30. junija 2023 in so bili zajeti v prejšnji skupinski izjemi za sporazume o raziskavah in razvoju (Uredba (EU) št. 1217/2010), vendar ne izpolnjujejo pogojev nove skupinske izjeme. Ti sporazumi ostajajo skupinsko izvzeti do 30. junija 2025.
Uporablja se od 1. julija 2023 in se bo uporabljala do 30. junija 2035.
Uredba (EU) 2023/1066 z dne 1. junija 2023 o uporabi člena 101(3) Pogodbe o delovanju Evropske unije za nekatere skupine sporazumov o raziskavah in razvoju (UL L 143, 2.6.2023, str. 9).
Sporočilo Komisije – Smernice o uporabi člena 101 Pogodbe o delovanju Evropske unije za sporazume o horizontalnem sodelovanju (UL C 259, 21.7.2023, str. 1).
Prečiščena različica Pogodbe o delovanju Evropske unije – Tretji del – Notranje politike in ukrepi unije – Naslov VII – Skupna pravila o konkurenci, obdavčitvi in približevanju zakonodaje – Poglavje 1 – Pravila o konkurenci – Oddelek 1 – Pravila za podjetja – Člen 101 (prejšnji člen 81 PES) (UL C 202, 7.6.2016, str. 88).
Uredba Sveta (ES) št. 1/2003 z dne 16. decembra 2002 o izvajanju pravil konkurence iz členov 81 in 82 Pogodbe (UL L 1, 4.1.2003, str. 1).
Nadaljnje spremembe Uredbe (ES) št. 1/2003 so vključene v izvirno besedilo. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.
Uredba Sveta (EGS) št. 2821/71 z dne 20. decembra 1971 o uporabi člena 85(3) Pogodbe za vrste sporazumov, sklepov in usklajenih ravnanj (UL L 285, 29.12.1971, str. 46).
Glej prečiščeno različico.
Zadnja posodobitev 09.10.2023