Ten dokument pochodzi ze strony internetowej EUR-Lex
Strategy for the rights of persons with disabilities
Strategija o pravicah invalidov
Strategija o pravicah invalidov
Sporočilo Komisije – Unija enakosti: strategija o pravicah invalidov za obdobje 2021–2030
Sporočilo določa strategijo o pravicah invalidov v desetletju 2021–2030. Njen cilj je:
Namen te strategije je izboljšati življenje invalidov v desetletju 2021–2030. Strategija navaja, da je cilje mogoče doseči le z usklajenim ukrepanjem na nacionalni ravni in ravni EU, z močno zavezanostjo držav članic ter regionalnih in lokalnih organov, da izvedejo ukrepe, ki jih je predlagala Evropska komisija.
Vizija in potreba po ukrepanju
EU temelji na vrednotah enakih možnosti, socialne pravičnosti, svobode, demokracije in človekovih pravic. Pogodba o delovanju Evropske unije (glej povzetek) in Listina o temeljnih pravicah (glej povzetek) določata podlago za boj proti vsem oblikam diskriminacije (glej nediskriminacija), pri čemer uveljavljata enakost kot temelj politik EU.
Pri tej strategiji se upoštevajo različne oblike invalidnosti, ki so posledica povezave med dolgotrajnimi telesnimi, duševnimi, intelektualnimi ali senzornimi okvarami, ki so pogosto nevidne, in ovirami v okolju, ter večja razširjenost invalidnosti med starejšimi. Obravnava specifične ovire, s katerimi se srečujejo invalidi, ki so na presečišču identitet (glede na spol, raso, narodnost, spolno usmerjenost, vero) ali v težkem socialno-ekonomskem ali drugem ranljivem položaju. Med invalidi je treba posebno pozornost nameniti ženskam, otrokom, starejšim, brezdomcem, beguncem, migrantom, Romom in drugim etničnim manjšinam.
S strategijo se podpirajo zeleni in digitalni prehod ter zdrava Evropa, s čimer prispeva k trajnostni, odporni, inovativni in pravični EU. Je del akcijskega načrta za evropski steber socialnih pravic. Strategija je oblikovana tako, da krepi vlogo Evrope kot globalne partnerke v boju proti neenakostim, da se dosežejo cilji ZN glede trajnostnega razvoja in spodbujajo človekove pravice.
Desetletna strategija določa ključne pobude na štirih glavnih področjih.
Dostopnost kot ključ do uveljavljanja pravic, samostojnosti in enakosti
Dostopnost je pogoj za sodelovanje invalidov v družbi in gospodarstvu enako kot drugi. Na ravni EU bo Komisija pozorno spremljala pravilno izvajanje in ocenjevanje vseh pravil EU v zvezi z dostopnostjo ter opredelila vrzeli in potrebo po nadaljnjih zakonodajnih ukrepih. Komisija bo vzpostavila evropsko središče virov (AccessibleEU), da bi se povečala skladnost politik dostopnosti in olajšal dostop do ustreznega znanja, pri tem pa združila nacionalne organe, strokovnjake in zaposlene z vseh področij dostopnosti, da bi:
Pravice kot državljani EU:
Invalidi imajo enake pravice kot drugi državljani EU pri gibanju v drugo državo ali udejstvovanju v političnem življenju. Komisija bo predlagala, naj se do konca leta 2023 uvede evropska kartica ugodnosti za invalide, katere cilj je:
Enak dostop in nediskriminacija
Cilj strategije je zaščititi invalide pred vsakršno obliko diskriminacije in nasilja. Njen namen je zagotoviti enake možnosti in dostop, vključno z:
Samostojno življenje in neodvisnost
Invalidi imajo pravico do samostojnega življenja in izbire, kje in s kom hočejo živeti. Da bi podprla samostojno življenje in vključevanje v skupnost, bo Komisija začela pobudo za izboljšanje socialnih storitev za invalide, ki se bo osredotočala na:
Učinkovito izvrševanje
Komisija poziva države članice in vse institucije EU ter agencije EU, naj:
Druge zaveze glede izvrševanja vključujejo:
Izvajanje Konvencije Združenih narodov o pravicah invalidov
Institucije EU bi se morale enako kot Komisija v dokumentu zavezati sodelovanju in dajanju zgleda pri izvajanju Konvencije o pravicah invalidov na ravni EU in nacionalni ravni.
Vse države članice in EU so pogodbenice konvencije in morajo spodbujati, varovati in uresničevati človekove pravice vseh invalidov ter zagotavljati njihovo enakost v skladu z zakonodajo. Komisija je s to strategijo zagotovila okvir za podporo ukrepom EU in držav članic pri izvajanju Konvencije o pravicah invalidov.
Več informacij je na voljo na strani:
Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij – Unija enakosti: strategija o pravicah invalidov za obdobje 2021–2030 (COM(2021) 101 final z dne 3. marca 2021).
Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Evropskemu svetu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij – Oblikovanje evropske zdravstvene unije: krepitev odpornosti EU na čezmejne grožnje za zdravje (COM(2020) 724 final z dne 11. novembra 2020).
Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij – Val prenove za Evropo – ekologizacija stavb, ustvarjanje delovnih mest, izboljšanje življenj (COM(2020) 662 final z dne 14. oktobra 2020).
Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij – Akcijski načrt za digitalno izobraževanje 2021–2027 (COM(2020) 624 final z dne 30. septembra 2020).
Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij – Novi akcijski načrt za krožno gospodarstvo (COM(2020) 98 final z dne 11. marca 2020).
Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij – Oblikovanje digitalne prihodnosti Evrope (COM(2020) 67 final z dne 19. februarja 2020).
Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Evropskemu svetu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij – evropski zeleni dogovor (COM(2019) 640 final z dne 11. decembra 2019).
Zadnja posodobitev 07.07.2021