Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Sporazum o prosti trgovini EU–Južna Koreja

Sporazum o prosti trgovini EU–Južna Koreja

 

POVZETEK:

Sporazum o prosti trgovini med EU in državami članicami EU na eni strani ter Južno Korejo na drugi strani

Sklep 2011/265/EU – podpis in začasna uporaba sporazuma o prosti trgovini med EU in državami članicami EU na eni strani ter Južno Korejo na drugi

Sklep Sveta (EU) 2015/2169 – sklenitev Sporazuma o prosti trgovini med EU in državami članicami EU na eni strani ter Južno Korejo na drugi strani

KAJ JE NAMEN TEGA SPORAZUMA IN SKLEPOV?

  • Sporazum vzpostavlja območje proste trgovine med Evropsko unijo (EU) in državami članicami na eni strani ter Južno Korejo na drugi strani. V okviru sporazuma o prosti trgovini (FTA) si partnerici prizadevata postopoma odpraviti ali zmanjšati dajatve in uvozne kvote za uvoz in izvoz industrijskega blaga ter kmetijskih in ribiških proizvodov.
  • Sporazum o prosti trgovini uvaja tudi postopno liberalizacijo trgovine s storitvami med partnericama in olajšuje trgovino na številnih drugih področjih.
  • Sklepi označujejo podpis sporazuma o prosti trgovini z Južno Korejo v imenu EU (Sklep 2011/265/EU) in njegovo sklenitev (Sklep (EU) 2015/2169).

KLJUČNE TOČKE

Cilji

Glavni cilji sporazuma o prosti trgovini so:

  • odpraviti dajatve za izvoznike industrijskih in kmetijskih proizvodov iz EU;
  • izboljšati dostop na trg za ponudnike storitev iz EU;
  • ukiniti netarifne ovire (tj. ovire razen tarif, kot so kvote ali tehnični standardi), zlasti v sektorjih elektronike, farmacije in medicinskih pripomočkov;
  • izboljšati dostop na trg za proizvajalce avtomobilov iz EU;
  • nadalje liberalizirati javna naročila (tj. zagotoviti, da lahko dobavitelji iz EU in Južne Koreje konkurirajo na javnih nabavnih trgih drug drugega pod enakimi pogoji);
  • zavaruje pravice intelektualne lastnine;
  • spodbujati konkurenčnost;
  • izboljšati preglednost;
  • v trgovinske odnose vključiti trajnostni razvoj;
  • vzpostaviti hiter in učinkovit sistem reševanja sporov.

Odprava tarifnih in netarifnih ukrepov

  • EU in Južna Koreja soglašata, da bosta postopno ukinili carinske dajatve, ki jih uporabljata v trgovini z blagom (v 5 letih od začetka veljavnosti sporazuma o prosti trgovini). Ta liberalizacija velja za več kot 98 % blaga (navedenega v Prilogi 2-A).
  • Za odpravo dajatev za nekatere občutljive kmetijske ali ribiške proizvode so prehodna obdobja daljša (7 let ali več).
  • V nekaterih okoliščinah lahko ena pogodbenica uporabi dvostranske zaščitne ukrepe, kadar povečanje uvoza povzroča resno škodo ali grozi s povzročitvijo resne škode (npr. izguba tržnega deleža ali znižanje cen) zadevnemu sektorju v lastnem gospodarstvu.
  • Glede tehničnih ovir v trgovini EU in Koreja soglašata, da bosta sodelovali na področju standardov in predpisov ter po potrebi odprli razpravo.
  • Uvedejo se lahko sanitarni in fitosanitarni ukrepi, da se zavaruje življenje ali zdravje ljudi, živali ali rastlin. Vendar partnerici soglašata, da bosta zmanjšali učinke teh ukrepov na razvoj trgovine.

Trgovina s storitvami, ustanavljanje in e-poslovanje

  • Partnerici soglašata, da se liberalizira del ponudbe storitev v skladu s Splošnim sporazumom o trgovini s storitvami (GATS) Svetovne trgovinske organizacije (STO). Zato sta sestavili seznam obveznosti in omejitev (Priloga 7-A) v zvezi z liberaliziranimi storitvenimi sektorji.
  • Sporazum določa pravila glede pravice do ustanavljanja za dostop do trga storitev in pravice do prebivališča za strokovnjake.
  • Partnerici priznavata, da e-poslovanje prispeva h gospodarski rasti ter da se je treba izogibati oviram za njegovo uporabo in razvoj. Vendar mora biti njegov razvoj povsem v skladu z mednarodnimi standardi varstva podatkov.
  • Pogodbenici soglašata, da bosta dali druga drugi na voljo finančne storitve.

Javna naročila

Intelektualna lastnina

To poglavje vključuje zaveze pogodbenic glede pravic intelektualne lastnine in zlasti blagovnih znamk, avtorskih pravic, vzorcev in modelov ter geografskih označb. Te dopolnjujejo in posodabljajo Sporazum STO o trgovinskih vidikih pravic intelektualne lastnine. Poglavje vključuje tudi oddelek o uveljavljanju pravic intelektualne lastnine, ki temelji na notranjih pravilih EU iz direktive o uveljavljanju.

Reševanje sporov

V primeru neusklajenosti s sporazumom o prosti trgovini obstaja mehanizem za reševanje sporov, podoben tistemu iz STO. Reševanje sporov iz sporazuma vključuje posvetovanje in arbitražo, na voljo je tudi mehanizem mediacije.

Trajnostni razvoj

  • EU in Južna Koreja sta se zavezali k izvajanju konvencij in standardov Mednarodne organizacije dela, ki sta jih pogodbenici ratificirali, pa tudi večstranskih okoljskih sporazumov, ki sta jih podpisali.
  • Partnerici soglašata, da bosta vzpostavili institucionalne strukture za izvajanje in spremljanje skupnih zavez in mehanizmov za sodelovanje na področju trgovine in trajnostnega razvoja.

Proces ocenjevanja

Leta 2016 je Evropska komisija naročila oceno izvajanja sporazuma o prosti trgovini med EU in Republiko Korejo. Izkušnje pri izvajanju tega sporazuma lahko v prihodnje služijo kot osnova za izboljšanje načrtovanja podobnih sporazumov, o katerih potekajo pogajanja z drugimi državami.

DATUM ZAČETKA VELJAVNOSTI

Sporazum o prosti trgovini se je začasno uporabljal od julija 2011, uradno pa je začel veljati 13. decembra 2015.

OZADJE

GLAVNI DOKUMENTI

Sporazum o prosti trgovini med Evropsko unijo in njenimi državami članicami na eni strani ter Republiko Korejo na drugi strani (UL L 127, 14.5.2011, str. 6).

Nadaljnje spremembe sporazuma so vključene v izvirno besedilo. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

Sklep Sveta 2011/265/EU z dne 16. septembra 2010 o podpisu Sporazuma o prosti trgovini med Evropsko unijo in njenimi državami članicami na eni strani ter Republiko Korejo na drugi strani v imenu Evropske unije in o njegovi začasni uporabi (UL L 127, 14.5.2011, str. 1).

Sklep Sveta (EU) 2015/2169 z dne 1. oktobra 2015 o sklenitvi Sporazuma o prosti trgovini med Evropsko unijo in njenimi državami članicami na eni strani ter Republiko Korejo na drugi strani (UL L 307, 25.11.2015, str. 2).

Glej prečiščeno različico.

POVEZANI DOKUMENTI

Obvestilo o začetku veljavnosti sporazuma o prosti trgovini med Evropsko unijo in njenimi državami članicami na eni strani ter Republiko Korejo na drugi strani (UL L 235, 2.7.2021, str. 11).

Poročilo Komisije Evropskemu parlamentu in Svetu – Letno poročilo o izvajanju Sporazuma o prosti trgovini med EU in Korejo (COM(2016) 268 final, 30.6.2016).

Delovni dokument služb Komisije – Izvajanje Uredbe (EU) št. 511/2011 – Spremni dokument – Poročilo Komisije Evropskemu parlamentu in Svetu Letno poročilo o izvajanju Sporazuma o prosti trgovini med EU in Korejo (SWD(2016) 162 final, 30.6.2016).

Obvestilo o začetku veljavnosti sporazuma o prosti trgovini med Evropsko unijo in njenimi državami članicami na eni strani ter Republiko Korejo na drugi strani (UL L 307, 25.11.2015, str. 1).

Obvestilo o začasni uporabi Sporazuma o prosti trgovini med Evropsko unijo in njenimi državami članicami na eni strani ter Republiko Korejo na drugi strani (UL L 168, 28.6.2011, str. 1).

Zadnja posodobitev 22.03.2023

Top