This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Combating fraud — Cooperation between the EU and Switzerland
Boj proti goljufijam – Sodelovanje med EU in Švico
Boj proti goljufijam – Sodelovanje med EU in Švico
Boj proti goljufijam – Sodelovanje med EU in Švico
POVZETEK:
KAJ JE CILJ TEGA SPORAZUMA IN SKLEPA?
KLJUČNE TOČKE
Veljavni primeri
Sporazum se uporablja za preprečevanje, odkrivanje, preiskovanje, pregon in zatiranje goljufij in vseh drugim oblik nezakonitega ravnanja, ki škodijo finančnim interesom strank, pa tudi za izterjavo zapadlih ali neupravičeno prejetih zneskov zaradi oblik nezakonitega ravnanja. Sporazum zajema:
Pranje denarja je zajeto tudi za kazniva dejanja, za katera bi bila izrečena zaporna kazen več kot šest mesecev. Neposredni davki, kot je davek od dohodka, niso zajeti.
Pomoč se ne sme zadržati, če zadevo obravnava kot davčni prekršek samo ena od strank ali če se zakonodaja med strankami razlikuje glede prispevkov, izdatkov, vrste pravil ali pravne opredelitve.
Okrepljena upravna pomoč
Ukrepi upravne pomoči vključujejo naslednje ukrepe in pogoje:
Posebno sodelovanje
Posebne oblike sodelovanja vključujejo:
Medsebojna sodna pomoč
Sodna pomoč je zagotovljena:
Sporazum natančno opisuje korake za pošiljanje prošenj za pomoč, vključno s poštnimi storitvami.
Zahteve za preiskave in zasege so odvisne od naslednjih pogojev:
Bančne in finančne informacije
Sporazum zajema tudi prošnje za bančne in finančne informacije v zvezi z računi na področjih, ki jih zajemata vpleteni pogodbenici. Pogodbenica se ne sme sklicevati na bančno tajnost kot razlog za zavrnitev vsakršnega sodelovanja glede prošnje za medsebojno pomoč.
Skupni odbor
Skupni odbor, ki ga sestavljajo predstavniki pogodbenic in Evropska komisija, ki zastopa EU, uporablja sporazum in rešuje morebitne spore med pogodbenicama.
OD KDAJ SE TA SPORAZUM UPORABLJA?
Ta sporazum se uporablja od 8. marca 2009.
Datumi ratifikacije za vsako državo so na voljo na spletni strani sporazumov Evropskega sveta.
Poleg tega so številne države EU sprejele izjave, v katerih navajajo, da se „do začetka veljavnosti Sporazuma v odnosih z ostalima pogodbenicama, ki sta dali isto izjavo, zavezujejo k Sporazumu“.
OZADJE
Več informacij je na voljo na strani:
GLAVNA DOKUMENTA
Sporazum o sodelovanju med Evropsko skupnostjo in njenimi državami članicami na eni strani in Švicarsko konfederacijo na drugi strani v boju proti goljufijam in vsem drugim nezakonitim dejanjem, ki škodijo njihovim finančnim interesom (UL L 46, 17.2.2009, str. 8–35).
Sklep Sveta 2009/127/ES z dne 18. decembra 2008 o podpisu Sporazuma o sodelovanju med Evropsko skupnostjo in državami članicami na eni strani ter Švicarsko konfederacijo na drugi strani v boju proti goljufijam in vsem drugim nezakonitm dejanjem, ki škodijo njihovim finančnim interesom (UL L 46, 17.2.2009, str. 6–7).
POVEZANI DOKUMENTI
Obvestilo o začasni uporabi Sporazuma o sodelovanju med Evropsko skupnostjo in njenimi državami članicami na eni strani ter Švicarsko konfederacijo na drugi strani v boju proti goljufijam in vsem drugim nezakonitim dejanjem, ki škodijo njihovim finančnim interesom, ki se uporablja v Evropski skupnosti in Švicarski konfederaciji v skladu s členom 44(3) Sporazuma (UL L 177, 8.7.2009, str. 7).
Konvencija, ki jo je Svet pripravil na podlagi člena 34 Pogodbe o Evropski uniji, o medsebojni pravni pomoči v kazenskih zadevah med državami članicami Evropske unije – Izjava Sveta o členu 10(9) – Izjava Združenega kraljestva o členu 20 (UL C 197, 12.7.2000, str. 3–23).
Zadnja posodobitev 14.07.2020