Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Mednarodna konvencija iz leta 1982 o usklajevanju mejnih kontrol blaga

Mednarodna konvencija iz leta 1982 o usklajevanju mejnih kontrol blaga

 

POVZETEK:

Uredba (EGS) št. 1262/84 o sklenitvi Mednarodne konvencije o uskladitvi mejnih kontrol blaga

Mednarodna konvencija o usklajevanju mejnih kontrol blaga

KAJ JE NAMEN TE UREDBE IN TE KONVENCIJE?

Z uredbo se v imenu Evropske gospodarske skupnosti (zdaj EU) odobri Mednarodna konvencija o uskladitvi mejnih kontrol blaga.

Konvencija:

  • si prizadeva za racionalizacijo upravnih postopkov in odpravo čezmejnih tehničnih ovir;
  • se uporablja za vse blago, ki se uvaža, izvaža oziroma je v tranzitu, ko potuje čez eno ali več morskih, zračnih ali kopenskih meja;
  • je del zunanje trgovinske politike, področja, ki je v izključni pristojnosti EU.

KLJUČNE TOČKE

Pogodbenice konvencije so zavezane racionalizaciji upravnih postopkov na mejah ter zmanjšanju števila in trajanja kontrol, ki jih izvajajo carinski organi. Ta zaveza bi se morala odražati v:

  • sodelovanju in usklajevanju med carinskimi in drugimi službami za spremljanje blaga;
  • zagotavljanju usposobljenega osebja s potrebno opremo na kraju, kjer se opravijo kontrole; uradnih navodilih za uslužbence, da bodo delovali v skladu z mednarodnimi sporazumi;
  • sodelovanju s pristojnimi mednarodnimi organi, da se dosežejo novi večstranski ali dvostranski sporazumi;
  • zagotavljanju skladnosti skupnega nadzora blaga in dokumentov sosednjih držav s skupno mejo; časa odprtja mejnih prehodov, kategorijah blaga, načina prevoza in mednarodnih carinskih tranzitnih postopkov;
  • izmenjavi informacij, ki so potrebne za učinkovitost kontrol;
  • dokumentih, ki so usklajeni z okvirnim vzorcem Združenih narodov.

Pogodbenice konvencije se dogovorijo, da:

  • bo blago v tranzitu preprosto in hitro obravnavano, če se prevaža pod pogoji, ki zagotavljajo primerno varnost. Če je ogrožena javna varnost*, pa lahko izvajajo kontrole;
  • bodo s podaljšanjem časa odprtja in širitvijo pristojnosti obstoječih carinarnic olajšale carinske formalnosti za blago, ki se prevaža po mednarodnem carinskem tranzitnem postopku.

Za blago se opravijo carinske kontrole, kot je opisano v Prilogi 1. Te kontrole morajo zagotoviti skladnost z zakoni in predpisi, ki veljajo na mejah. Prav tako se lahko opravijo tudi druge kontrole, tudi na točkah v državi.

Carinske službe so pristojne za organizacijo sodelovanja in usklajevanja z drugimi službami za nadzor blaga, da se pospeši prehod blaga.

Informacije o teh kontrolah so na voljo v prilogah, ki so naštete v nadaljevanju:

  • zdravstveno sanitarne inšpekcije se izvajajo za varovanje življenja in zdravja ljudi (Priloga 2);
  • veterinarske inšpekcije se uporabljajo za živali in živalske proizvode ter njihove pogoje prevoza (Priloga 3);
  • fitosanitarne inšpekcije so namenjene preprečevanju širjenja in prinašanja škodljivih organizmov rastlin in rastlinskih proizvodov preko državnih meja (Priloga 4);
  • kontrola skladnosti blaga z nacionalnimi in mednarodnimi zakoni in predpisi (Priloga 5);
  • kontrola kakovosti blaga za zagotavljanje, da blago ustreza minimalnim mednarodnim ali nacionalnim opredelitvam kakovosti (Priloga 6);
  • poslovnik Upravnega odbora za Konvencijo o usklajevanju, ki se nanaša na postopek o spremembi konvencije (Priloga 7);
  • olajševanje postopkov pri prehodih čez meje za mednarodni cestni prevoz, vključno z odobritvijo vizumov za poklicne voznike, pospeševanjem postopkov pri prehodih čez meje za blago, zlasti za nujne pošiljke, kot so žive živali in pokvarljivo blago, ter tehničnimi pregledi cestnih vozil (uvedeno s Sklepom Sveta 2009/161/ES) (Priloga 8).

Prepovedi ali omejitve, ki se nanašajo na uvoz, izvoz ali tranzit, se nespremenjeno uporabljajo, če se določijo zaradi javne varnosti. Po potrebi se lahko uvedejo tudi izredni ukrepi.

Konvencija ne preprečuje pravice regionalnih organizacij za gospodarsko integracijo (kot je EU), da uporabljajo lastno zakonodajo na svojih notranjih mejah. Omogoča ohranitev preferencialov in finančnih olajšav pod pogojem, da to na noben način ne omejuje olajšav, ki izhajajo iz te konvencije.

Spori med pogodbenicami se rešujejo z medsebojnim dogovorom ali prostovoljno arbitražo.

OD KDAJ SE TA UREDBA IN TA KONVENCIJA UPORABLJATA?

Uredba se uporablja od 1. junija 1984. Konvencija se uporablja od 12. septembra 1987.

KLJUČNI POJMI

Javna varnost: zaščita javne varnosti pomeni zaščito varnosti javnosti, morale, zdravja, okolja, kulturne dediščine ter industrijske, trgovinske in intelektualne lastnine.

GLAVNI DOKUMENTI

Uredba Sveta (EGS) št. 1262/84 z dne 10. aprila 1984 o sklenitvi Mednarodne konvencije o uskladitvi mejnih kontrol blaga (UL L 126, 12.5.1984, str. 1–2).

Mednarodna konvencija o usklajevanju mejnih kontrol blaga (UL L 126, 12.5.1984, str. 3–19).

Sprememba Mednarodne konvencije o usklajevanju mejnih kontrol blaga (Konvencija o usklajevanju) iz Ženeve z dne 21. oktobra 1982 (UL L 317, 30.11.2011, str. 13–15).

POVEZANI DOKUMENTI

Sklep Sveta 2009/161/ES z dne 25. septembra 2008 o odobritvi Priloge 8 k Mednarodni konvenciji o usklajevanju mejnih kontrol blaga v imenu Skupnosti (UL L 55, 27.2.2009, str. 21–39).

Uredba (ES) št. 882/2004 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 29. aprila 2004 o izvajanju uradnega nadzora, da se zagotovi preverjanje skladnosti z zakonodajo o krmi in živilih ter s pravili o zdravstvenem varstvu živali in zaščiti živali (UL L 165, 30.4.2004, str. 1–141).

Nadaljnje spremembe Uredbe (ES) št. 882/2004 so vključene v izvirno besedilo. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

Zadnja posodobitev 25.10.2018

Top