Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Medinstitucionalni sporazum o proračunski disciplini, sodelovanju v proračunskih zadevah in dobrem finančnem poslovodenju

Medinstitucionalni sporazum o proračunski disciplini, sodelovanju v proračunskih zadevah in dobrem finančnem poslovodenju

 

POVZETEK:

Medinstitucionalni sporazum med Evropskim parlamentom, Svetom in Komisijo o proračunski disciplini, sodelovanju v proračunskih zadevah in dobrem finančnem poslovodenju

KAJ JE NAMEN TEGA MEDNARODNEGA SPORAZUMA?

Namen medinstitucionalnega sporazuma (IIA) je, da v času večletnega finančnega okvira (VFO) za obdobje 2021–2027:

KLJUČNE TOČKE

Sporazum je sestavljen iz štirih delov.

Del I: VFO in posebni instrumenti

Ta del vsebuje dopolnilne podrobnosti v zvezi z VFO za obdobje 2021–2027, vključno s postopki uporabe posebnih instrumentov, ki niso vključeni v VFO:

Del II: Medinstitucionalno sodelovanje v proračunskih zadevah

Cilj tega dela je izboljšati sodelovanje med Parlamentom, Svetom in Komisijo v proračunskih zadevah. To vključuje:

  • tri institucije se strinjajo, da bodo olajšale sprejetje novega VFO ali predlagane spremembe trenutnega VFO s sprejemanjem potrebnih ukrepov, kot so sestanki ali izmenjava informacij;
  • proračunska preglednost pomeni, da mora Komisija pripraviti letno poročilo o:
  • način, kako so finančna pravila vključena v zakonodajne akte in kako se ti obravnavajo v letnem proračunskem postopku;
  • posebna pravila o odhodkih v zvezi z ribiškimi sporazumi in financiranju skupne zunanje in varnostne politike (SZVP).

Del III: Dobro finančno poslovodenje sredstev EU

Ta del obravnava finančno načrtovanje, kar pomeni, da mora Komisija Svetu in Parlamentu dvakrat letno predložiti finančno načrtovanje za večletni finančni okvir (z izjemami nekaterih kategorij), razčlenjeno po razdelkih, področju politike in proračunski vrstici, ter določiti veljavno zakonodajo, pri čemer ločuje med večletnimi programi in letnimi ukrepi.

Ta del obravnava tudi postopke sodelovanja, ki se uporabljajo ob ustanovitvi nove agencije ali kadar bi sprememba pravnega akta, ki zadeva agencijo, vplivala na vire te agencije. Podoben postopek velja, kadar je predvidena ustanovitev nove evropske šole.

Del IV: Zaščita proračuna EU: podatki o upravičencih

Za izboljšanje zaščite proračuna EU in Instrumenta Evropske unije za okrevanje pred goljufijami in nepravilnostmi se institucije dogovorijo o uvedbi standardiziranih ukrepov za zbiranje, primerjavo in združevanje podatkov o končnih prejemnikih in upravičencih sredstev EU za namene nadzora in revizij. Zlasti:

  • je za zagotovitev učinkovitega nadzora in revizije treba zbrati podatke o tistih, ki nazadnje sredstva EU neposredno ali posredno prejmejo v okviru deljenega upravljanja ter projektov in reform, ki se podpirajo na podlagi mehanizma za okrevanje in odpornost;
  • bo Komisija dala na voljo integriran in interoperabilen informacijski sistem in sistem spremljanja, ki bo vključeval enotno orodje za podatkovno rudarjenje in oceno tveganja za ocenjevanje in analizo podatkov. Komisija, Evropski urad za boj proti goljufijam (OLAF) ter drugi preiskovalni in nadzorni organi EU bi morali imeti potreben dostop do teh podatkov za izvajanje nadzora nad revizijami držav članic EU.

Prilogi sta sestavni del medinstitucionalnega sporazuma.

Priloga I določa podrobna pravila za sodelovanje med institucijami v proračunskem postopku. Te zajemajo:

  • dogovor o pragmatičnem časovnem razporedu;
  • določanje prednostnih nalog;
  • pripravo predloga proračuna in posodabljanje ocen;
  • posebne postopke odločanja na različnih ravneh v proračunskem postopku;
  • spremembo proračunov;
  • vprašanja neporavnanih obveznosti (ki še niso izvršena plačila);
  • sodelovanje v zvezi z Instrumentom Evropske unije za okrevanje.

Priloga II določa načela medinstitucionalnega sodelovanja za uvedbo novih virov lastnih sredstev za kritje pričakovanega zneska, ki je povezan z odhodkom instrumenta NextGenerationEU.

Kot prvi korak bo s 1. januarjem 2021 uveden nov vir lastnih sredstev, ki bo sestavljen iz deleža prihodkov iz nacionalnih prispevkov, preračunanih na težo nereciklirane odpadne plastične embalaže.

Poleg tega bo Komisija Svetu predlagala uvedbo novih lastnih sredstev, ki temeljijo na digitalni dajatvi in mehanizmu za ogljično prilagoditev na mejah. Komisija bo spomladi 2021 tudi pregledala sistem EU za trgovanje z emisijami in na tej podlagi Svetu predlagala nov vir lastnih sredstev junija 2021 .

Ti trije novi viri lastnih sredstev naj bi bili uvedeni do 1. januarja 2023, če bodo končani potrebni zakonodajni postopki. To zajema drugi korak.

V okviru tretjega koraka namerava Komisija Svetu do junija 2024 predlagati dodatne nove vire lastnih sredstev. Ta predlog bo lahko v obliki davka na finančne transakcije in finančnega prispevka, povezanega s podjetniškim sektorjem, ali nove skupne osnove za davek od dohodkov pravnih oseb. Ti bodo predvideno uvedeni do leta 2026, če bodo končani potrebni zakonodajni postopki.

OD KDAJ SE TA SPORAZUM UPORABLJA?

Medinstitucionalni sporazum je začel veljati 16. decembra 2020.

OZADJE

Decembra 2020 so Evropski parlament, Svet in Komisija sklenili medinstitucionalni sporazum o proračunski disciplini, sodelovanju pri proračunskih zadevah in dobrem finančnem poslovodenju ter o novih virih lastnih sredstev, vključno s časovnim načrtom za uvedbo novih virov lastnih sredstev.

Medinstitucionalni sporazum je bil sprejet vzporedno z uredbo o večletnem finančnim okvirom (VFO), tj. sedemletnim načrtom EU za obdobje 2021–2027.

Medinstitucionalni sporazum je del svežnja zakonodaje, povezane z VFO:

  • Vloga VFO 2021–2027 je določena v Uredbi (EU, Euratom) 2020/2093 (glej povzetek).
  • Nova pravila o financiranju EU so določena v sklepu o virih lastnih sredstev: Sklep (EU, Euratom) 2020/2053 (glej povzetek).
  • Instrument EU za okrevanje je določen v Uredbi (EU) 2020/2094 in podpira okrevanje po pandemiji COVID-19.

Več informacij je na voljo na straneh:

GLAVNI DOKUMENT

Medinstitucionalni sporazum z dne 16. decembra 2020 med Evropskim parlamentom, Svetom Evropske unije in Evropsko komisijo o proračunski disciplini, sodelovanju v proračunskih zadevah in dobrem finančnem poslovodenju ter novih virih lastnih sredstev, vključno s časovnim načrtom za uvedbo novih virov lastnih sredstev (UL L 433 I, 22. 12. 2020, str. 28–46).

POVEZANI DOKUMENTI

Uredba Sveta (EU, Euratom) št. 2020/2093 z dne 17. decembra 2020 o določitvi večletnega finančnega okvira za obdobje 2021–2027 (UL L 433 I, 22. 12. 2020, str. 11–22).

Uredba Sveta (EU) 2020/2094 z dne 14. decembra 2020 o vzpostavitvi Instrumenta Evropske unije za okrevanje v podporo okrevanju po krizi zaradi COVID-19 (UL L 433 I, 22. 12. 2020, str. 23–27).

Sklep Sveta (EU, Euratom) 2020/2053 z dne 14. decembra 2020 o sistemu virov lastnih sredstev Evropske unije in razveljavitvi Sklepa 2014/335/EU, Euratom(UL L 424, 15. 12. 2020, str. 1–10).

Uredba Sveta (ES) št. 2012/2002 z dne 11. novembra 2002 o ustanovitvi Solidarnostnega sklada Evropske unije (UL L 311, 14. 11. 2002, str. 3–8).

Nadaljnje spremembe Uredbe (ES) št. 2012/2002 so vključene v izvirno besedilo. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

Zadnja posodobitev 06.04.2021

Top