Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Homologacijska zakonodaja EU v zvezi z izstopom Združenega kraljestva

Homologacijska zakonodaja EU v zvezi z izstopom Združenega kraljestva (1)

 

POVZETEK:

Uredba (EU) 2019/26 – dopolnitev homologacijske zakonodaje EU v zvezi z izstopom Združenega kraljestva (1) iz EU

KAJ JE NAMEN TE UREDBE?

Uredba določa nova pravila, da se zagotovi nemoten prehod za homologacijo* motornih vozil in sistemov, sestavnih delov ter samostojnih tehničnih enot, namenjenih za ta vozila, ko Združeno kraljestvo (1) izstopi iz EU.

KLJUČNE TOČKE

Pravni okvir

  • Po pravu EU je homologacija tipa vozila v eni državi EU veljavna v vsej EU brez potrebe po dodatnih preizkusih in ponovnem certificiranju v drugih državah EU.
  • Po izstopu Združenega kraljestva (1) iz EU (ali ob koncu prehodnega obdobja, če bo ratificiran sporazum o izstopu) homologacijski organ Združenega kraljestva (1) ne bo več nacionalni organ države EU.
  • Zato proizvajalci brez sporazuma o novem razmerju med pogodbenicama vozil ne bodo mogli več dajati na trg preostalih 27 držav EU (EU-27) na podlagi homologacij, podeljenih v Združenem kraljestvu (1).

Homologacija EU-27

  • Proizvajalci lahko pri homologacijskem organu EU-27 vložijo vlogo za tipe, ki jih je prej homologiral organ EU.
  • Proizvajalci morajo:
    • plačati pristojbine homologacijskemu organu EU za opravljanje nalog in dolžnosti;
    • organu EU na zahtevo zagotoviti dokumentacijo in informacije.

Pogoji za homologacijo

  • Tip mora izpolnjevati pravila za dajanje na trg, registracijo ali začetek uporabe novih vozil, sistemov, sestavnih delov ali samostojnih tehničnih enot, ki se uporabljajo v času začetka veljavnosti homologacije EU.
  • Homologacija se lahko podeli na podlagi istih poročil o preizkusih, ki so bila predhodno uporabljena za podelitev homologacije Združenega kraljestva (1) v skladu z veljavnimi pravili, ne glede na to, ali je bila tehnična služba, ki je izdala poročilo o preizkusu, imenovana in priglašena s strani države EU, ki je podelila homologacijo EU.
  • Organ EU lahko zahteva ponovitev določenih preizkusov. Opravi jih tehnična služba, ki jo je imenoval in priglasil ta organ.
  • Homologacija EU začne veljati na dan podelitve, če ni navedeno drugače. Homologacija Združenega kraljestva (1) postane neveljavna na dan pred dnevom, ko začne veljati homologacija EU.
    • V vsakem primeru pa homologacija Združenega kraljestva (1) preneha veljati najpozneje na dan, ko se homologacijska zakonodaja EU preneha uporabljati za Združeno kraljestvo (1) in v njem.

Homologacijski organ EU

  • Od začetka veljavnosti homologacije EU je zadevni organ EU pristojen za vozila, sisteme, sestavne dele in samostojne tehnične enote, ki so bili izdelani podlagi homologacije Združenega kraljestva (1) in dani ali bodo dani na trg, registrirani ali se bodo začeli uporabljati v EU.
  • Proizvajalec mora zahtevati tudi, da zadevni organ EU prevzame obveznosti homologacijskega organa Združenega kraljestva (1) v zvezi z drugimi vozili, sistemi, sestavnimi deli ali samostojnimi tehničnimi enotami proizvajalca, danimi na trg, registriranimi ali ki se uporabljajo v EU na podlagi homologacij Združenega kraljestva (1), ki so postale neveljavne ali za katere se ne zahteva homologacija EU v skladu s to uredbo.
  • Ta zahteva se predloži za vsa vozila, sisteme, sestavne dele in samostojne tehnične enote na podlagi homologacij Združenega kraljestva (1), ki jih ima proizvajalec in so bile podeljene po 1. januarju 2008, razen če proizvajalec predloži dokazilo, da ima sporazum z drugim homologacijskim organom EU, ki zajema ta vozila, sisteme, sestavne dele in samostojne tehnične enote.
  • Organ EU ni odgovoren za dejanja ali opustitve dejanj organa Združenega kraljestva (1).

OD KDAJ SE TA UREDBA UPORABLJA?

Uporablja se od 13. januarja 2019.

OZADJE

KLJUČNI POJMI

Homologacija: postopek, s katerim homologacijski organ potrdi, da tip vozila, sistema, sestavnega dela ali samostojne tehnične enote izpolnjuje določene zakonodajne zahteve.

GLAVNI DOKUMENT

Uredba (EU) 2019/26 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 8. januarja 2019 o dopolnitvi homologacijske zakonodaje Unije v zvezi z izstopom Združenega kraljestva (1) iz Unije (UL L 8I, 10.1.2019, str. 1–7).

POVEZANI DOKUMENTI

Uredba (EU) 2016/1628 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 14. septembra 2016 o zahtevah v zvezi z mejnimi vrednostmi emisij plinastih in trdnih onesnaževal in homologacijo za motorje z notranjim izgorevanjem za necestno mobilno mehanizacijo, o spremembi uredb (EU) št. 1024/2012 in (EU) št. 167/2013 ter o spremembi in razveljavitvi Direktive 97/68/ES (UL L 252, 16.9.2016, str. 53–117).

Direktiva 2007/46/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 5. septembra 2007 o vzpostavitvi okvira za odobritev motornih in priklopnih vozil ter sistemov, sestavnih delov in samostojnih tehničnih enot, namenjenih za taka vozila (Okvirna direktiva) (UL L 263, 9.10.2007, str. 1–160).

Nadaljnje spremembe Direktive 2007/46/ES so vključene v izvirni dokument. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

Uredba (EU) št. 167/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 5. februarja 2013 o odobritvi in tržnem nadzoru kmetijskih in gozdarskih vozil (UL L 60, 2.3.2013, str. 1–51).

Glej prečiščeno različico.

Uredba (EU) št. 168/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 15. januarja 2013 o odobritvi in tržnem nadzoru dvo- ali trikolesnih vozil in štirikolesnikov (UL L 60, 2.3.2013, str. 52–128).

Glej prečiščeno različico.

Zadnja posodobitev 16.05.2019



(1) Združeno kraljestvo je 1. februarja 2020 izstopilo iz Evropske unije in postalo tretja država (država zunaj EU).

Top