EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Mehanizmi za reševanje davčnih sporov

Mehanizmi za reševanje davčnih sporov

 

POVZETEK:

Direktiva (EU) 2017/1852 – sistem EU za reševanje davčnih sporov

KAJ JE NAMEN TE DIREKTIVE?

Namen direktive je izboljšati sistem za reševanje sporov glede davčnih sporazumov med državami EU in tako državljanom ter podjetjem zagotoviti večjo varnost in bolj pravočasne odločitve.

Nanaša se predvsem na spore glede dvojnega ali večkratnega obdavčevanja, pri katerem dve državi ali več držav uveljavlja pravico do obdavčenja istega dohodka ali dobička.

Temelji na konvenciji o odpravi dvojnega obdavčevanja iz leta 1990, ki je omejena le na spore glede transfernih cen in pripisovanje dobička stalnim poslovnim enotam (znana tudi kot konvencija Unije o arbitraži).

KLJUČNE TOČKE

Področje uporabe

Ta direktiva se uporablja za vse davčne zavezance, ki so zavezani k plačilu davkov na dohodek in kapital, ki jih urejajo dvostranske davčne pogodbe in konvencija Unije o arbitraži.

Postopek za reševanje sporov

Postopek medsebojnega dogovora

Pritožnik najprej vloži pritožbo pri davčnih organih zadevne države EU. Organi bi si morali prizadevati za medsebojni dogovor o pritožbi v dveh letih od odločitve davčnega organa o sprejetju pritožbe.

Arbitražni postopek

Ustanovi se svetovalna komisija za reševanje sporov, če:

  • pritožbo zavrne ena od zadevnih držav EU:

pritožnik lahko zahteva ustanovitev svetovalne komisije, če ena od držav EU, ki jo zadeva spor, zavrne pritožbo. Svetovalna komisija mora sprejeti odločitev o dopustnosti in sprejetju pritožbe v šestih mesecih od zavrnitve pritožbe, kar je zavezujoče za zadevne države;

  • pritožba ni razrešena v dveh letih od sprejetja:

ustanoviti je treba svetovalno komisijo, če davčni organi držav EU, udeleženih v sporu, niso dosegli dogovora za odpravo dvojnega obdavčevanja v dveh letih od sprejetja pritožbe. Svetovalna komisija mora dati mnenje o tem, kako rešiti spor, najkasneje v šestih mesecih od ustanovitve s strani zadevnih držav.

Zadevne države članic se lahko dogovorijo, da bodo namesto svetovalne komisije ustanovile komisijo za alternativno reševanje sporov, ki se lahko od svetovalne komisije razlikuje v sestavi in obliki. Zadevne države imajo pravico sprejeti odločitev, ki odstopa od mnenja svetovalne komisije ali, če je ustrezno, komisije za alternativno reševanje sporov. Če dogovora o tem, kako rešiti spor, ne dosežejo, pa jih to mnenje zavezuje.

Poročilo

Evropska komisija mora oceniti uporabo direktive in poročati Svetu do 30. junija 2024.

OD KDAJ SE TA DIREKTIVA UPORABLJA?

Uporablja se od 3. novembra 2017. V državah EU mora začeti veljati do 30. junija 2019.

OZADJE

Do čezmejnega dvojnega obdavčevanja pride, kadar dohodek ali kapital podjetja obdavčita dve različni državi. Povzroči lahko resne ovire za čezmejno poslovanje in izkrivljanje gospodarstva ter negativno vpliva na čezmejne naložbe.

Več informacij je na voljo na straneh:

GLAVNI DOKUMENT

Direktiva Sveta (EU) 2017/1852 z dne 10. oktobra 2017 o mehanizmih za reševanje davčnih sporov v Evropski uniji (UL L 265, 14.10.2017, str. 1–14).

POVEZANI DOKUMENTI

Konvencija 90/436/EGS o odpravi dvojnega obdavčevanja v zvezi s preračunom dobička povezanih podjetij – Sklepna listina – Skupne izjave – Enostranske izjave (UL L 225, 20.8.1990, str. 10–24).

Nadaljnje spremembe konvencije so vključene v izvirno besedilo. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

Zadnja posodobitev 06.02.2018

Top