Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Prosti pretok pirotehničnih izdelkov na enotnem trgu

Prosti pretok pirotehničnih izdelkov na enotnem trgu

 

POVZETEK:

Direktiva 2013/29/EU – pravila EU o pirotehničnih izdelkih

KAJ JE NAMEN TE DIREKTIVE?

KLJUČNE TOČKE

Direktiva navaja kategorije pirotehničnih izdelkov, na katere se nanaša, in sicer glede na vrsto uporabe.

Direktiva ne obravnava izdelkov za ognjemet, ki jih proizvajalec izdela za lastno uporabo in ki so odobreni za uporabo samo v državi članici EU, kjer ima proizvajalec svoj sedež, in ki ostanejo v tej državi članici.

Določa bistvene varnostne zahteve, ki jih morajo izpolnjevati pirotehnični izdelki, da bi bili dostopni na trgu. Te so navedene v Prilogi I k Direktivi.

Določa postopke ugotavljanja skladnosti, kjer se izvaja EU-pregled tipa*. Priglašeni organ pregleda tehnično oblikovanje izdelka ter preveri in potrdi, da o oblikovanje izpolnjuje zahteve direktive.

Opredeljuje najnižjo starostno omejitev in druge omejitve pri dostopu do pirotehničnih izdelkov.

  • Izdelki za ognjemete. Kategorija F1: 12 let; kategorija F2: 16 let; kategorija F3: 18 let.
  • Pirotehnični izdelki za odrska prizorišča. Kategorija T1: 18 let.
  • Drugi pirotehnični izdelki. Kategorija P1: 18 let.
  • Nekateri pirotehnični izdelki so lahko dostopni samo osebam s strokovnim znanjem, na primer izdelki za ognjemete kategorije F4, tj. izdelki za ognjemete za poklicno uporabo, ki predstavljajo veliko stopnjo nevarnosti.

Države članice lahko znižajo starostne omejitve in dodatno omejijo dostopnost širše javnosti do nekaterih pirotehničnih izdelkov zaradi javnega reda in miru, zdravja in varnosti ter varstva okolja.

Vsa podjetja in organizacije v dobavni in distribucijski verigi morajo zagotoviti, da so na trgu dostopni samo tisti pirotehnični izdelki, ki izpolnjujejo zahteve iz te direktive. Direktiva določa obveznosti za vsak subjekt v tej verigi.

Proizvajalci morajo na pirotehničnem izdelku navesti svoje ime, registrirano trgovsko ime ali registrirano blagovno znamko in poštni naslov, na katerem so dosegljivi, kadar pa to ni mogoče, podatke navedejo na embalaži ali v dokumentu, ki je priložen vsakemu pirotehničnemu izdelku. Kontaktni podatki morajo biti v jeziku, ki je končnim uporabnikom in organom za tržni nadzor zlahka razumljiv.

Navodila in varnostne informacije je treba navesti v jeziku, ki ga potrošniki in drugi končni uporabniki zlahka razumejo v državi članici, v kateri bo izdelek dostopen na trgu.

Označevanje je treba opraviti v uradnem jeziku ali jezikih države članice, v kateri bo pirotehnični izdelek dostopen. Pri takem označevanju je treba navesti vsaj informacije, ki jih zahteva Direktiva.

Proizvajalci za nadzor trga morajo pripraviti izjavo EU o skladnosti za vsak proizvod v skladu z vzorcem v Prilogi III k Direktivi. V tej izjavi je navedeno, da proizvod izpolnjuje bistvene varnostne zahteve. Proizvajalec s pripravo izjave EU o skladnosti prevzame odgovornost za to, da pirotehnični izdelek izpolnjuje zahteve iz te direktive.

Proizvajalci morajo zagotoviti, da je na oznaki navedena registrska številka, ki jo proizvodu dodeli priglašeni organ, ki izvaja ugotavljanje skladnosti.

Uvozniki morajo zagotoviti, da bodo dali v promet samo tiste proizvode, ki so v skladu s to direktivo. Zagotoviti morajo, da:

  • da je proizvajalec izvedel ustrezen postopek ugotavljanja skladnosti,
  • ima pirotehnični izdelek znak skladnosti CE,
  • so pri označevanju izpolnjene vse zahteve,
  • so dokumenti, ki jih pripravi proizvajalec, na voljo pristojnim organom na zahtevo.

Proizvajalci in uvozniki morajo voditi evidence registrskih številk izdelkov, katerih dostopnost na trgu zagotavljajo. Izvedbena direktiva 2014/58/EU uvaja sistem za sledenje pirotehničnih izdelkov.

Direktiva zahteva, da države članice zagotovijo, da proizvajalci, uvozniki, distributerji, trgovci na drobno itd. lahko dajo pirotehnične izdelke v promet samo pod pogojem, da so ustrezno skladiščeni in da se uporabljajo za predviden namen, da ne bi ogrožali zdravja in varnosti.

Države članice morajo določiti pravila o kaznih, ki se uporabijo, kadar posamezni subjekti ne izpolnjujejo zahtev Direktive. Ta pravila lahko v primeru resnih kršitev vključujejo kazenskopravne sankcije.

Od 1. januarja 2024 Izvedbeni sklep (EU) 2023/1096 zahteva, da države članice za vsako koledarsko leto zberejo vsaj naslednje podatke o nesrečah na svojem ozemlju, ki so bile povezane z uporabo pirotehničnih izdelkov kategorij od F1 do F4, in jih posredujejo Evropski komisiji do 1. oktobra naslednjega koledarskega leta:

  • skupno število nesreč s telesnimi poškodbami oziroma skupno število poškodb zaradi uporabe pirotehničnih izdelkov;
  • število telesnih poškodb, deljeno s starostnimi skupinami žrtev:
  • število telesnih poškodb glede na način (dlan ali roka; obraz ali glava; oči; sluh; drugo);
  • število telesnih poškodb glede na stopnjo resnosti (telesne poškodbe, ki zahtevajo hospitalizacijo; smrti, drugo).

Kadar ne morejo zbrati zgornjih podatkov, lahko države članice zberejo podatke iz reprezentativnih vzorcev in jih ekstrapolirajo.

Poleg tega morajo zbirati naslednje podatke, če so na voljo:

  • vrsta pirotehničnega izdelka, ki je povzročil nesrečo;
  • ali je nesrečo povzročila nepravilna uporaba, zloraba ali okvara artikla;
  • ali je bil izdelek nezakonito dostopen na trgu;
  • vse druge informacije, za katere država članica meni, da so pomembne za analizo podatkov o nesrečah.

OD KDAJ SE TA PRAVILA UPORABLJAJO?

Direktiva 2013/29/EU je revidirala in nadomestila 2007/23/ES in njene nadaljnje spremembe. Večina novih pravil, vsebovanih v Direktivi 2013/29/EU se uporablja od 1. julija 2015, pravila o novih zahtevah glede varnosti v zvezi z najnevarnejšimi kategorijami pirotehničnih izdelkov (kategorijami P1, P2, T2 in F4), pa se uporabljajo od 4. julija 2013.

OZADJE

Več informacij je na voljo na strani:

KLJUČNI POJMI

Pirotehnični izdelki. Izdelki, ki vsebujejo eksplozivne snovi ali eksplozivno mešanico snovi, ki proizvajajo toploto, svetlobo, zvok, plin ali dim ali kombinacijo teh učinkov. Primeri vključujejo izdelke za ognjemet, pirotehnične izdelke za odrska prizorišča, vžigalne naprave in zračne blazine v vozilih.
EU pregled tipa. Je tisti del postopka ugotavljanja skladnosti, v katerem priglašeni organ pregleda tehnično oblikovanje pirotehničnega izdelka ter preveri in potrdi, da tehnična zasnova pirotehničnega izdelka izpolnjuje zahteve Direktive 2013/29/EU, ki zanj veljajo.

GLAVNI DOKUMENT

Direktiva 2013/29/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 12. junija 2013 o harmonizaciji zakonodaj držav članic v zvezi z dostopnostjo pirotehničnih izdelkov na trgu (prenovitev) (UL L 178, 28.6.2013, str. 27–65).

POVEZANI DOKUMENTI

Izvedbeni sklep Komisije (EU) 2023/1096 z dne 2. junija 2023 o določitvi pravil za uporabo Direktive 2013/29/EU Evropskega parlamenta in Sveta glede rednega zbiranja in posodabljanja podatkov o nesrečah, povezanih z uporabo pirotehničnih izdelkov (UL L 146, 6.6.2023, str. 24–26).

Sporočilo Komisije v okviru izvajanja Direktive 2013/29/EU Evropskega parlamenta in Sveta o harmonizaciji zakonodaj držav članic v zvezi z dostopnostjo pirotehničnih izdelkov na trgu (Objava naslovov in sklicev harmoniziranih standardov po usklajeni zakonodaji Unije) (UL C 149, 12.5.2017, str. 1–5).

Izvedbena direktiva Komisije 2014/58/EU z dne 16. aprila 2014 o vzpostavitvi sistema za sledenje pirotehničnih izdelkov v skladu z Direktivo 2007/23/ES Evropskega parlamenta in Sveta (UL L 115, 17.4.2014, str. 28–31).

Zadnja posodobitev 26.04.2024

Top