EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Program spremljanja za območje EU brez meja

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'Schengensko ocenjevanje in spremljanje' for an updated information about the subject.

Program spremljanja za območje EU brez meja

Ta zakon ustvarja okvir za poseben spremljevalni mehanizem, namenjen za preverjanje uporabe tako imenovane „schengenske“ zakonodaje Evropske unije. Cilj je zagotoviti, da bodo te visoke enotne standarde v praksi izvajale države članice Evropske unije (EU) v schengenskem območju, tj. območju, ki obsega 26 držav, od tega 22 držav članic EU in štiri države izven EU. V tem območju se nadzor na notranjih mejah ne izvaja.

AKT

Uredba Sveta (EU) št. 1053/2013 z dne 7. oktobra 2013 o vzpostavitvi ocenjevalnega in spremljevalnega mehanizma za preverjanje uporabe schengenskega pravnega reda in razveljavitvi Sklepa Izvršnega odbora z dne 16. septembra 1998 o ustanovitvi stalnega odbora o ocenjevanju in izvajanju Schengenskega sporazuma

POVZETEK

Glavni cilj ocenjevalnega in spremljevalnega mehanizma je zagotoviti visoko raven medsebojnega zaupanja med državami „schengenskega območja“ glede njihove zmogljivosti za pravilno izvajanje ustreznih predpisov na vseh področjih schengenske zakonodaje EU („schengenski pravni red “).

OBSEG MEHANIZMA

Ocenjevalni mehanizem obsega vse vidike zakonodaje na tem področju. Kar zadeva meje, naj bi zajel učinkovitost nadzora na zunanjih mejah in neizvajanje nadzora na notranjih mejah.

Države članice EU in Komisija naj bi bile skupaj pristojne za izvajanje celotnega mehanizma, pri čemer Komisija zagotavlja splošno koordinacijo.

NAPOVEDANI IN NENAPOVEDANI INŠPEKCIJSKI PREGLEDI

Za izvajanje ocenjevalnega mehanizma je treba vzpostaviti večletni (5-letni) in letni program inšpekcijskih pregledov, ki jih usklajuje Komisija. Ta ocenjevanja bi morala potekati redno na ozemlju vseh schengenskih držav v obliki napovedanih in nenapovedanih inšpekcijskih pregledov.

AKCIJSKI NAČRT ZA ODPRAVO POMANJKLJIVOSTI

Ocenjevanja na kraju samem morajo izvajati posebej usposobljeni strokovnjaki, ki jih imenujejo države članice EU, nevtralno in na podlagi analize tveganja pa jih izbere agencija Frontex (v zvezi z zunanjimi mejami) ob podpori Europola, Eurojusta in drugih ustreznih organov EU na področjih v njihovi pristojnosti.

Strokovnjaki ob uskladitvi s Komisijo na podlagi te analize in ugotovitev inšpekcijskih pregledov na kraju samem pripravijo poročilo. Državi članici EU, v kateri se je izvajal inšpekcijski pregled, se lahko nato pošlje več priporočil. Kadar se za navedeno državo ugotovi, da zakonodajo izvaja pomanjkljivo ali da resno zanemarja svoje obveznosti, mora predložiti akcijski načrt, ki obravnava ta vprašanja.

SPREMLJANJE IN NADALJNJE UKREPANJE

Komisiji in drugim državam članicam EU je treba vsakih šest mesecev predložiti poročilo o izvajanju takšnega akcijskega načrta, s čimer se potrdi, da je država članica EU, v kateri se je izvajalo spremljanje, sprejela potrebne ukrepe in korake za odpravo pomanjkljivosti. Za nadaljnje spremljanje izvajanja ukrepov lahko sledijo še druga redna poročila. Komisija lahko po potrebi določi nove inšpekcijske nadzore.

REFERENCE

Akt

Začetek veljavnosti

Rok prenosa v državah članicah

Uradni list Evropske unije

Uredba (EU) št. 1053/2013

26.11.2013.

-

UL L 295, 6.11.2013, str. 27-37

POVEZANI AKTI

Uredba (EU) št. 1051/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 22. oktobra 2013 o spremembi Uredbe (ES) št. 562/2006 za zagotovitev skupnih pravil o začasni ponovni uvedbi nadzora na notranjih mejah v izrednih razmerah (UL L 295, 6.11.2013).

Zadnja posodobitev 06.10.2014

Top