Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Evropski sklad za strateške naložbe

Evropski sklad za strateške naložbe

 

POVZETEK:

Uredba (EU) 2015/1017 – Evropski sklad za strateške naložbe, Evropsko svetovalno vozlišče za naložbe in Evropski portal naložbenih projektov

KAJ JE NAMEN TE UREDBE?

  • Vzpostavlja in določa cilje ter okvir za izvajanje za:
    • Evropski sklad za strateške naložbe (EFSI),
    • jamstvo Evropske unije in Jamstveni sklad EU,
    • Evropsko svetovalno vozlišče za naložbe in
    • Evropski portal naložbenih projektov.

KLJUČNE TOČKE

Namen EFSI je podpreti strateške naložbe na ključnih področjih, kot so infrastruktura, energijska učinkovitost, obnovljiva energija, raziskave in inovacije, ter povečati dostop do financiranja za subjekte z do 3000 zaposlenimi, s posebnim poudarkom na malih in srednjih podjetjih (MSP) in majhnih podjetjih s srednje veliko kapitalizacijo*. To dosega tako, da z jamstvom EU Evropski investicijski banki (EIB) in Evropskemu investicijskemu skladu (EIF) (ki skupaj sestavljata skupino EIB) zagotavlja sposobnost prevzemanja tveganja. Na splošno je bil cilj sklada EFSI zbrati 500 milijard EUR dodatnih naložb do konca leta 2020.

Upravljavsko strukturo EFSI sestavljajo:

  • usmerjevalni odbor,
  • naložbeni odbor in
  • izvršni direktor.

Pogoji za upravičenost

Da so projekti upravičeni do podpore s strani EFSI, morajo:

  • biti ekonomsko in tehnično izvedljivi;
  • zagotavljati čim večjo uporabo kapitala iz zasebnega sektorja, kjer je to mogoče;
  • biti skladni s politikami EU in
  • zagotavljati dodatnost* , tako da odpravljajo nedelovanja trga ali neoptimalne naložbene okoliščine.

Jamstvo EU in jamstveni sklad

Jamstvo EU je nepreklicno in brezpogojno jamstvo na prvi poziv v korist EIB in EIF, katerega namen je povečati obseg projektov z večjim tveganjem ali podpreti druge dodatne projekte. Najvišje jamstvo EU znaša 26 milijard EU.

Jamstveni sklad EU je likvidnostna rezerva, iz katere se izplača skupina EIB v primeru neplačila podprte operacije EFSI. Financira se iz proračuna EU in prihodkov iz jamstvenih operacij EFSI.

Evropsko svetovalno vozlišče za naložbe

  • Vozlišče zagotavlja svetovalne storitve za javne in zasebne nosilce projektov pri izbiri, pripravi in razvoju naložbenih projektov.
  • Deluje kot enotna vstopna točka za široko paleto programov in pobud svetovalne in tehnične pomoči.
  • EU je prispevala do 20 milijonov EUR na leto za kritje stroškov operacij Evropskega svetovalnega vozlišča za naložbe do konca leta 2020.

Evropski portal naložbenih projektov

To je javno dostopna, uporabniku prijazna zbirka podatkov, ki vsebuje podrobnosti o sedanjih in prihodnjih naložbenih projektih v EU.

Podaljšanje EFSI

EFSI je bil prvič ustanovljen leta 2015 za začetno triletno obdobje. Prvotna uredba (EU) 2015/1017 je bila decembra 2017 spremenjena z Uredbo (EU) 2017/2396, ki:

Program InvestEU – naslednik EFSI

  • Program InvestEU (Uredba (EU) 2021/523 – glej povzetek) temelji na uspešnem modelu EFSI. Pod eno streho združuje EFSI in 13 drugih finančnih instrumentov EU. Sestavljajo ga sklad InvestEU, svetovalno vozlišče in portal.
  • Namen sklada InvestEU je mobilizirati več kot 372 milijard EUR javnih in zasebnih naložb s proračunskim jamstvom EU v višini 26,2 milijarde EUR, ki podpira naložbe izvedbenih partnerjev, kot sta skupina EIB in druge finančne institucije.
  • Svetovalno vozlišče InvestEU nudi tehnično podporo in pomoč pri pripravi, razvoju, strukturiranju in izvajanju naložbenih projektov, vključno s krepitvijo zmogljivosti.
  • Portal InvestEU združuje vlagatelje in nosilce projektov na enotni vseevropski platformi z zagotavljanjem lahko dostopne in uporabniku prijazne zbirke podatkov o naložbenih možnostih, ki so na voljo v EU.

OD KDAJ SE TE UREDBE UPORABLJAJO?

  • Uredba (EU) 2015/1017 se uporablja od 4. julija 2015.
  • Uredba (EU) 2017/2396 se uporablja od 30. decembra 2017.
  • Uredba (EU) 2021/523 se uporablja od 1. januarja 2021.

OZADJE

Več informacij je na voljo na strani:

KLJUČNI POJMI

Podjetja s srednje veliko tržno kapitalizacijo: čeprav splošna opredelitev EU ne obstaja, imajo podjetja s srednje veliko kapitalizacijo okvirno od 250 do 3000 zaposlenih.
Dodatnost: v okviru EFSI ta izraz pomeni podporo za operacije za odpravo tržnih nepopolnosti ali naložbenih okoliščin, ki niso optimalne, ki jih v obdobju, v katerem je mogoče uporabiti jamstvo EU, brez podpore EFSI skupina EIB ne bi mogla izvesti ali ki jih z obstoječimi finančnimi instrumenti EU ne bi bilo mogoče izvesti ali pa jih ne bi bilo mogoče izvesti v enakem obsegu.

GLAVNI DOKUMENT

Uredba (EU) 2015/1017 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 25. junija 2015 o Evropskem skladu za strateške naložbe, Evropskem svetovalnem vozlišču za naložbe in Evropskem portalu naložbenih projektov ter o spremembi uredb (EU) št. 1291/2013 in (EU) št. 1316/2013 – Evropski sklad za strateške naložbe (UL L 169, 1.7.2015, str. 1–38).

Nadaljnje spremembe Uredbe (EU) 2015/1017 so vključene v izvirno besedilo. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

POVEZANI DOKUMENTI

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropski centralni banki, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru, Odboru regij in Evropski investicijski banki – Naložbeni načrt za Evropo: pregled stanja in naslednji koraki (COM(2018) 771 final).

Delovni dokument služb Komisije – Ocena Evropskega sklada za strateške naložbe, Evropskega svetovalnega vozlišča za naložbe in Evropskega portala naložbenih projektov Spremni dokument k „Predlogu Uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o vzpostavitvi programa InvestEU“ (SWD(2018) 316 final).

Delovni dokument služb Komisije – Povzetek ocene učinka, ki je spremni dokument k „predlogu Uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o vzpostavitvi programa InvestEU“ (SWD(2018) 314 final).

Zadnja posodobitev 20.07.2021

Top