EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 31995D0362

95/362/EC: Council Decision of 7 September 1995 appointing four members and four alternate members of the Committee of the Regions

OJ L 216, 12.9.1995, p. 6–6 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 25/01/1998

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/1995/362/oj

31995D0362

95/362/EC: Council Decision of 7 September 1995 appointing four members and four alternate members of the Committee of the Regions

Official Journal L 216 , 12/09/1995 P. 0006 - 0006


COUNCIL DECISION of 7 September 1995 appointing four members and four alternate members of the Committee of the Regions (95/362/EC)

THE COUNCIL OF THE EUROPEAN UNION,

Having regard to the Treaty establishing the European Community, and in particular Article 198a thereof,

Having regard to the Council Decision 94/65/EC of 26 January 1994 appointing members and alternate members of the Committee of the Regions for the period 26 January 1994 to 25 January 1998 (1),

Whereas four members' seats have become vacant on the Committee of the Regions following the resignations of Ms F. Ghilardotti, Mr J. I. Pérez Sáenz, Mr J. Leguina Herrán and Ms A. Martínez García;

Whereas four alternate members' seats have become vacant on the Committee following the resignation of Mr E. Ferrero, Mr A. Ramos Cuenca, Ms E. Borondo Mora and Mr C. Huidobro Diez, which were notified to the Council on 7 September 1994 and 10, 12 and 14 July 1995;

Having regard to the proposals from the Italian and Spanish Governments,

HAS DECIDED AS FOLLOWS:

Sole Article

1. Mr R. Formigoni is hereby appointed a member of the Committee of the Regions in place of Ms F. Ghilardotti for the remainder of the latter's term of office, which runs until 25 January 1998.

2. Mr P. Sanz is hereby appointed a member of the Committee of the Regions in place of Mr J. I. Pérez Sáenz for the remainder of the latter's term of office, which runs until 25 January 1998.

3. Mr A. Ruiz-Gallardón is hereby appointed a member of the Committee of the Regions in place of Mr J. Leguina Herrán for the remainder of the latter's term of office, which runs until 25 January 1998.

4. Mr R. L. Valcárcel is hereby appointed a member of the Committee of the Regions in place of Ms A. Martínez García for the remainder of the latter's term of office, which runs until 25 January 1998.

5. Mr G. Mori is hereby appointed an alternate member of the Committee of the Regions in place of Mr E. Ferrero for the remainder of the latter's term of office, which runs until 25 January 1998.

6. Mr J. Pedroche is hereby appointed an alternate member of the Committee of the Regions in place of Mr A. Ramos Cuenca for the remainder of the latter's term of office, which runs until 25 January 1998.

7. Mr P. Soto García is hereby appointed an alternate member of the Committee of the Regions in place of Ms E. Borondo Mora for the remainder of the latter's term of office, which runs until 25 January 1998.

8. Mr I. López Andueza is hereby appointed an alternate member of the Committee of the Regions in place of Mr C. Huidobro Diez for the remainder of the latter's term of office, which runs until 25 January 1998.

Done at Brussels, 7 September 1995.

For the Council The President J. SOLANA

Top