EUR-Lex Acesso ao direito da União Europeia

Voltar à página inicial do EUR-Lex

Este documento é um excerto do sítio EUR-Lex

Documento 52014TA1216(02)

Poročilo o zaključnem računu Skupnega podjetja Artemis za proračunsko leto 2013 z odgovori Skupnega podjetja

UL C 452, 16.12.2014, p. 8—16 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

16.12.2014   

SL

Uradni list Evropske unije

C 452/8


POROČILO

o zaključnem računu Skupnega podjetja Artemis za proračunsko leto 2013 z odgovori Skupnega podjetja

(2014/C 452/02)

KAZALO

 

Odstavek

Stran

Uvod

1–5

9

Informacije v podkrepitev izjave o zanesljivosti

6

9

Izjava o zanesljivosti

7–18

9

Mnenje o zanesljivosti računovodskih izkazov

12

10

Osnova za mnenje s pridržkom o zakonitosti in pravilnosti z izkazi povezanih transakcij

13–16

11

Mnenje s pridržkom o zakonitosti in pravilnosti z izkazi povezanih transakcij

17

11

Pripombe o upravljanju proračuna in finančnem poslovodenju

19–22

11

Izvrševanje proračuna

19–21

11

Razpisi za zbiranje predlogov

22

12

Druge zadeve

23–33

12

Pravni okvir

23

12

Funkcija notranje revizije in služba Komisije za notranjo revizijo

24–27

12

Spremljanje rezultatov raziskav in poročanje o njih

28

12

Navzkrižja interesov

29–30

13

Drugo vmesno vrednotenje, ki ga je opravila Komisija

31–32

13

Spremljanje upoštevanja pripomb iz prejšnjih let

33

13

UVOD

1.

Skupno podjetje Artemis s sedežem v Bruslju je bilo ustanovljeno decembra 2007 (1) za obdobje desetih let. Samostojno je začelo poslovati leta 2009.

2.

Glavni cilj Skupnega podjetja je opredeliti in izvajati raziskovalni program za razvoj ključnih tehnologij za vgrajene računalniške sisteme na različnih področjih uporabe, da se izboljšata evropska konkurenčnost in vzdržnost ter omogoči oblikovanje novih trgov in družbenih aplikacij (2).

3.

Ustanovni člani Skupnega podjetja Artemis so Evropska unija, ki jo zastopa Komisija, nekatere države članice EU (Belgija, Danska, Nemčija, Estonija, Irska, Grčija, Francija, Italija, Madžarska, Nizozemska, Avstrija, Portugalska, Romunija, Slovenija, Španija, Finska, Švedska in Združeno kraljestvo) ter Artemis-IA, združenje, ki zastopa podjetja in druge raziskovalne organizacije, dejavne na področju vgrajenih računalniških sistemov v Evropi. Leta 2009 so člani Skupnega podjetja postali tudi Češka, Ciper, Latvija in Norveška, leta 2012 pa se jim je pridružila še Poljska.

4.

Najvišji prispevek EU za Skupno podjetje Artemis za pokrivanje stroškov poslovanja in raziskovalnih dejavnosti je 420 milijonov EUR, ki se izplačajo iz proračuna Sedmega okvirnega programa (3). Prispevek združenja Artemis-IA znaša največ 30 milijonov EUR za stroške poslovanja. Države članice Artemis zagotovijo stvarne prispevke za stroške poslovanja (z omogočanjem izvajanja projektov) in finančne prispevke v višini najmanj 1,8-kratnega finančnega prispevka EU. Stvarne prispevke zagotovijo tudi raziskovalne organizacije, ki sodelujejo pri projektih.

5.

Skupni podjetji Artemis in ENIAC (4) sta bili združeni zaradi ustanovitve skupne tehnološke pobude Elektronske komponente in sistemi za vodilno vlogo Evrope (STP ECSEL) (5). STP ECSEL bo združevala pobudo Artemis o vgrajenih računalniških sistemih in pobudo ENIAC o nanoelektroniki, poleg tega pa raziskave in inovacije v zvezi s pametnimi sistemi. STP ECSEL je začela delovati junija 2014 za obdobje desetih let. Kljub temu je bilo v skladu z načelom delujočega podjetja pripravljeno to poročilo.

INFORMACIJE V PODKREPITEV IZJAVE O ZANESLJIVOSTI

6.

Revizijski pristop Sodišča vključuje analitične revizijske postopke, preizkušanje transakcij na ravni Skupnega podjetja in oceno ključnih kontrol nadzornih in kontrolnih sistemov. Dopolnjujejo jih dokazi, pridobljeni z delom drugih revizorjev (kadar je smiselno) in analizo poslovodskih predstavitev.

IZJAVA O ZANESLJIVOSTI

7.

Sodišče je v skladu z določbami člena 287 Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU) revidiralo:

(a)

zaključni račun Skupnega podjetja Artemis, ki ga sestavljajo računovodski izkazi (6) in poročila o izvrševanju proračuna (7) za proračunsko leto, ki se je končalo 31. decembra 2013, ter

(b)

zakonitost in pravilnost transakcij, povezanih s temi izkazi.

Odgovornost poslovodstva

8.

V skladu s členoma 33 in 43 Uredbe Komisije (ES, Euratom) št. 2343/2002 (8) je poslovodstvo odgovorno za pripravo in pošteno predstavitev zaključnega računa Skupnega podjetja ter za zakonitost in pravilnost z izkazi povezanih transakcij:

(a)

naloge poslovodstva v zvezi z zaključnim računom Skupnega podjetja vključujejo zasnovo, izvajanje in vzdrževanje sistema notranje kontrole, ki se uporablja za pripravo in pošteno predstavitev računovodskih izkazov brez pomembno napačne navedbe zaradi goljufije ali napake, izbiro in uporabo ustreznih računovodskih usmeritev na podlagi računovodskih pravil, ki jih je sprejel računovodja Komisije (9), in pripravo okoliščinam primernih računovodskih ocen. Direktor odobri zaključni račun Skupnega podjetja, potem ko ga računovodja Skupnega podjetja pripravi na podlagi vseh razpoložljivih informacij in napiše pojasnilo, priloženo računovodskim izkazom, v katerem med drugim izjavlja, da je pridobil razumno zagotovilo, da so informacije v vseh pomembnih pogledih resničen in pošten prikaz finančnega položaja Skupnega podjetja;

(b)

naloge poslovodstva v zvezi z zakonitostjo in pravilnostjo transakcij, povezanih z računovodskimi izkazi, in skladnostjo z načelom dobrega finančnega poslovodenja vključujejo zasnovo, izvajanje in vzdrževanje uspešnega in učinkovitega sistema notranje kontrole, ki zajema ustrezen nadzor in primerne ukrepe za preprečevanje nepravilnosti in goljufij ter po potrebi sodne postopke za izterjavo nepravilno plačanih ali porabljenih sredstev.

Revizorjeva odgovornost

9.

Sodišče je odgovorno, da na podlagi svoje revizije Evropskemu parlamentu in Svetu predloži izjavo o zanesljivosti letnih računovodskih izkazov ter o zakonitosti in pravilnosti z njimi povezanih transakcij (10). Sodišče izvede revizijo v skladu z mednarodnimi standardi revidiranja in etičnim kodeksom MZRS ter mednarodnimi standardi za vrhovne revizijske institucije INTOSAI. Ti standardi določajo, da mora Sodišče revizijo načrtovati in opraviti tako, da pridobi razumno zagotovilo, da je zaključni račun Skupnega podjetja brez pomembno napačnih navedb in da so z njim povezane transakcije zakonite in pravilne.

10.

Revizija zajema izvajanje postopkov za pridobitev revizijskih dokazov o zneskih in razkritjih v računovodskih izkazih ter o zakonitosti in pravilnosti z njimi povezanih transakcij. Postopki so odvisni od revizorjeve presoje, ki temelji na oceni tveganja pomembno napačne navedbe v računovodskih izkazih ter pomembne neskladnosti med transakcijami, povezanimi z izkazi, in zahtevami pravnega okvira Evropske unije, ne glede na to, ali gre za goljufijo ali napako. Pri oceni tega tveganja revizor upošteva vse notranje kontrole, ki se izvajajo za pripravo in pošteno predstavitev računovodskih izkazov, ter nadzorne in kontrolne sisteme, s katerimi se zagotavljata zakonitost in pravilnost z njimi povezanih transakcij, da se pripravijo okoliščinam primerni revizijski postopki. Med revizijo se tudi ovrednotijo primernost računovodskih usmeritev, sprejemljivost računovodskih ocen in celotna predstavitev računovodskih izkazov.

11.

Sodišče meni, da so pridobljeni revizijski dokazi zadostna in ustrezna osnova za njegovo izjavo o zanesljivosti.

Mnenje o zanesljivosti računovodskih izkazov

12.

Po mnenju Sodišča letni računovodski izkazi Skupnega podjetja v vseh pomembnih pogledih pošteno predstavljajo njegov finančni položaj na dan 31. decembra 2013 ter njegov poslovni izid in denarne tokove za tedaj končano leto v skladu z določbami njegovih finančnih pravil in računovodskimi pravili, ki jih je sprejel računovodja Komisije.

Osnova za mnenje s pridržkom o zakonitosti in pravilnosti z izkazi povezanih transakcij

13.

Strategija naknadnih revizij Skupnega podjetja (11), ki jo je s sklepom z dne 25. novembra 2010 sprejel upravni odbor in je bila spremenjena 20. februarja 2013, je ključno orodje (12) za ocenjevanje zakonitosti in pravilnosti z izkazi povezanih transakcij. V letu 2013 izvršena plačila, povezana z izjavami o prevzemu stroškov, ki jih izdajo nacionalni organi financiranja držav članic, so znašala 11,7 milijona EUR, kar je 57 % skupnih plačil za poslovanje.

14.

Čeprav je bilo revidiranje zahtevkov za povračilo stroškov projektov preneseno na nacionalne organe financiranja, upravni sporazumi, podpisani s temi organi, ne zajemajo praktičnih ureditev za naknadne revizije.

15.

Skupno podjetje Artemis je prejelo revizijska poročila nacionalnih organov financiranja, ki zajemajo približno 46 % stroškov, povezanih z zaključenimi projekti, vendar ni ocenilo kakovosti teh revizij. Poleg tega konec marca 2014 še ni prejelo informacij o revizijskih strategijah sedmih od 23 nacionalnih organov financiranja. Zato ni moglo oceniti, ali naknadne revizije dajejo zadostno zagotovilo o zakonitosti in pravilnosti s tem povezanih transakcij (13).

16.

Informacije, ki so na voljo o izvajanju strategije naknadnih revizij Skupnega podjetja, ne zadoščajo za sklep Sodišča o tem, ali ta ključna kontrola uspešno deluje.

Mnenje s pridržkom o zakonitosti in pravilnosti z izkazi povezanih transakcij

17.

Razen možnih učinkov zadeve, opisane v odstavkih 13–16 v osnovi za mnenje s pridržkom, so transakcije, povezane z letnimi računovodskimi izkazi za leto, ki se je končalo 31. decembra 2013, po mnenju Sodišča v vseh pomembnih pogledih zakonite in pravilne.

18.

Zaradi naslednjih pripomb mnenji Sodišča nista vprašljivi.

PRIPOMBE O UPRAVLJANJU PRORAČUNA IN FINANČNEM POSLOVODENJU

Izvrševanje proračuna

19.

Prvotni proračun za leto 2013 je vključeval odobritve za prevzem obveznosti v višini 68,9 milijona EUR. Ob koncu leta je upravni odbor sprejel spremembo proračuna, s katero je odobritve za prevzem obveznosti zmanjšal na 32,6 milijona EUR. Čeprav je stopnja realizacije za operativne odobritve za prevzem obveznosti znašala 99,4 % (po zmanjšanju), je ta stopnja za odobritve plačil znašala samo 69 %.

20.

Ocene upravljavca programov glede izvrševanja proračuna za konec leta 2013 in dejanska plačila v okviru različnih razpisov so znašala (v odstotkih):

 

Letni razpisi za zbiranje predlogov

2008

2009

2010

2011

2012

2013

Izvrševanje proračuna po ocenah Skupnega podjetja ob koncu leta 2013

100 %

100 %

82,5 %

49,6 %

14,6 %

0

Dejanska plačila, izvršena do konca leta 2013

79 %

63 %

49 %

34 %

10 %

0

21.

Stopnja izvrševanja proračuna je nizka, v glavnem zaradi dolgotrajnega in zapletenega postopka za finančni zaključek projektov.

Razpisi za zbiranje predlogov

22.

V uredbi Sveta o ustanovitvi Skupnega podjetja je predvideno, da najvišji skupni proračun za kritje odhodkov za poslovanje znaša 410 milijonov EUR. Sedanji znesek odobrenih proračunskih sredstev, za katera so bile prevzete obveznosti v zvezi z razpisi za zbiranje predlogov, je 201 milijon EUR oziroma 49 % skupnega proračuna.

DRUGE ZADEVE

Pravni okvir

23.

Nova finančna uredba, ki se uporablja za splošni proračun Unije (14), je bila sprejeta 25. oktobra 2012 in je začela veljati 1. januarja 2013 (15), vendar pa je vzorčna finančna uredba za subjekte javno-zasebnega partnerstva iz člena 209 nove finančne uredbe (16) začela veljati šele 8. februarja 2014. Zaradi združitve v Skupno podjetje ECSEL finančna pravila Skupnega podjetja niso bila spremenjena, da bi odražala te spremembe.

Funkcija notranje revizije in služba Komisije za notranjo revizijo

24.

Člen 6(2) uredbe Sveta o ustanovitvi Skupnega podjetja Artemis določa, da mora imeti Skupno podjetje lasten oddelek za notranjo revizijo, vendar konec leta 2013 ta še ni bil vzpostavljen.

25.

Listino o delu službe Komisije za notranjo revizijo je upravni odbor sprejel 25. novembra 2010, vendar finančna pravila Skupnega podjetja niso bila spremenjena, da bi vsebovala določbe okvirne uredbe o pooblastilih notranjega revizorja Komisije.

26.

Leta 2013 je služba za notranjo revizijo revidirala ustreznost in uspešnost sistema notranje kontrole Skupnega podjetja Artemis v zvezi z upravljanjem strokovnjakov. Zaključek revizije je bil, da sedanji sistem notranje kontrole daje razumno zagotovilo o doseganju poslovnih ciljev, ki jih je določil Artemis za upravljanje strokovnjakov. Pri reviziji je bilo danih tudi več priporočil o sprejetju celovite politike zaupnosti, občutljivosti mesta vodje programa in pravilih za razporeditev delovne obremenitve izvajalcev vrednotenja na daljavo.

27.

Služba za notranjo revizijo je za skupna podjetja Artemis, „Čisto nebo“, ENIAC, FCH in IMI opravila oceno tveganja za IT v zvezi s skupnimi infrastrukturami IT, ki si jih ta podjetja delijo (17).

Spremljanje rezultatov raziskav in poročanje o njih

28.

Sklep o Sedmem okvirnem programu (18) vzpostavlja sistem spremljanja in poročanja, ki zajema varstvo, razširjanje in prenos rezultatov raziskav. Skupno podjetje je razvilo postopke za spremljanje varstva in razširjanja rezultatov raziskav v različnih fazah projekta, vendar je treba to spremljanje še razviti, da bo v celoti ustrezalo določbam sklepa (19).

Navzkrižja interesov

29.

Skupno podjetje nima celovitega pisnega postopka za obravnavo navzkrižij interesov.

30.

Treba je jasno opredeliti, kaj bi moralo šteti za navzkrižje interesov, redno posodabljati podatkovno zbirko, da bo zajemala vse informacije, povezane z navzkrižji interesov, vzpostaviti postopek za njihovo upravljanje in mehanizem za obravnavo kršenj politike.

Drugo vmesno vrednotenje, ki ga je opravila Komisija  (20)

31.

Komisija je drugo vmesno vrednotenje skupnih podjetij Artemis in ENIAC, ki je zajelo ustreznost, uspešnost, učinkovitost in kakovost raziskav, opravljala od septembra 2012 do februarja 2013.

32.

Poročilo, izdano maja 2013, je vsebovalo več priporočil za Skupno podjetje Artemis, predvsem v zvezi z učinkovitostjo pregledov projektov, ukrepi, ki bi jih bilo treba sprejeti za boljše ujemanja portfelja projektov s strateškimi evropskimi cilji, ter ustreznimi merili za merjenje učinka in uspeha projektov Artemis.

Spremljanje upoštevanja pripomb iz prejšnjih let

33.

Načrt ponovne vzpostavitve delovanja po nesreči za skupna podjetja v zvezi s skupno infrastrukturo IT še ni odobren, za obdobje do odobritve pa je Skupno podjetje na svoji ravni sprejelo ukrepe za ravnanje v nujnih primerih.

To poročilo je sprejel senat IV, ki ga vodi g. Milan Martin CVIKL, član Evropskega računskega sodišča, v Luxembourgu na zasedanju 21. oktobra 2014.

Za Računsko sodišče

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

Predsednik


(1)  Uredba Sveta (ES) št. 74/2008 z dne 20. decembra 2007 o ustanovitvi „Skupnega podjetja Artemis“ za izvedbo skupne tehnološke pobude o vgrajenih računalniških sistemih (UL L 30, 4.2.2008, str. 52).

(2)  V Prilogi, ki je predstavljena v informativne namene, so povzete pristojnosti in dejavnosti Skupnega podjetja.

(3)  Sedmi okvirni program, sprejet s Sklepom št. 1982/2006/ES Evropskega parlamenta in Sveta (UL L 412, 30.12.2006, str. 1), združuje vse pobude EU, povezane z raziskavami, in ima odločilno vlogo pri doseganju ciljev rasti, konkurenčnosti in zaposlovanja. Poleg tega je eden od ključnih stebrov evropskega raziskovalnega prostora.

(4)  Skupno podjetje ENIAC je bilo ustanovljeno z Uredbo Sveta (ES) št. 72/2008 (UL L 30, 4.2.2008, str. 21) zaradi opredelitve in izvajanja raziskovalnega programa za razvoj ključnih pristojnosti za nanoelektroniko.

(5)  Skupno podjetje ECSEL je bilo ustanovljeno z Uredbo Sveta (EU) št. 561/2014 (UL L 169, 7.6.2014, str. 152).

(6)  Ti zajemajo bilanco stanja in izkaz poslovnega izida, izkaz denarnih tokov, izkaz sprememb čistih sredstev ter povzetek pomembnih računovodskih usmeritev in druga pojasnila.

(7)  Ta vsebujejo poročila o izvrševanju proračuna, povzetek proračunskih načel ter druga pojasnila.

(8)  UL L 357, 31.12.2002, str. 72.

(9)  Računovodska pravila, ki jih je sprejel računovodja Komisije, so izpeljana iz mednarodnih računovodskih standardov za javni sektor (MRSJS), ki jih je izdala Mednarodna zveza računovodskih strokovnjakov, ali, kadar je smiselno, iz mednarodnih računovodskih standardov (MRS)/mednarodnih standardov računovodskega poročanja (MSRP), ki jih je izdal Odbor za mednarodne računovodske standarde.

(10)  Člen 185(2) Uredbe Sveta (ES, Euratom) št. 1605/2002 (UL L 248, 16.9.2002, str. 1).

(11)  Splošni sporazum o financiranju med Evropsko komisijo in Skupnim podjetjem določa, da pristojni odbor Skupnega podjetja sprejme njegovo strategijo naknadnih revizij zaradi zagotovitve razumnega zagotovila o zakonitosti in pravilnosti z izkazi povezanih transakcij ter da mora strategija naknadnih revizij temeljiti na pregledu postopkov in vzorca transakcij za vse upravičence ali za vzorec upravičencev in zlasti ustrezno odražati zadevna tveganja.

(12)  V členu 12 Uredbe (ES) št. 74/2008 je navedeno, da Skupno podjetje Artemis „zagotovi, da so finančni interesi članov ustrezno zaščiteni, in sicer z izvajanjem ali naročanjem ustreznih notranjih in zunanjih kontrol“ in da „izvaja pri prejemnikih javnih sredstev Skupnega podjetja Artemis preglede na kraju samem in finančne revizije. Te preglede in revizije izvede Skupno podjetje Artemis samo ali pa jih v njegovem imenu opravlja država članica Artemis. Države članice Artemis lahko pri prejemnikih nacionalnih sredstev izvedejo kakršne koli druge preglede in revizije, če se jim zdi to potrebno, in rezultate sporočijo Skupnemu podjetju Artemis.“

(13)  V skladu s strategijo naknadnih revizij, ki jo je sprejel upravni odbor Skupnega podjetja Artemis, mora Skupno podjetje vsaj enkrat letno preveriti, ali informacije, ki so jih posredovale države članice Artemis, dajejo zadostno zagotovilo o pravilnosti in zakonitosti izvršenih transakcij.

(14)  Uredba (EU, Euratom) št. 966/2012 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 25. oktobra 2012 o finančnih pravilih, ki se uporabljajo za splošni proračun Unije, in razveljavitvi Uredbe Sveta (ES, Euratom) št. 1605/2002 (UL L 298, 26.10.2012, str. 1).

(15)  Člen 214 Uredbe št. 966/2012 z navedenimi izjemami.

(16)  Delegirana uredba Komisije (EU) št. 110/2014 z dne 30. septembra 2013 o vzorčni finančni uredbi za subjekte javno-zasebnega partnerstva iz člena 209 Uredbe (EU, Euratom) št. 966/2012 Evropskega parlamenta in Sveta (UL L 38, 7.2.2014, str. 2).

(17)  Končno poročilo z 22. novembra 2013 je opozorilo, da je treba formalizirati politiko za varnost IT in v prihodnje pogodbe s ponudniki storitev IT vključiti podrobne postopke/kontrole.

(18)  Člen 7 Sklepa št. 1982/2006/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 18. decembra 2006 o Sedmem okvirnem programu Evropske skupnosti za raziskave, tehnološki razvoj in predstavitvene dejavnosti (2007–2013) določa, da Komisija „stalno in sistematično spremlja izvajanje okvirnega programa in njegovih posebnih programov ter redno poroča o rezultatih tega spremljanja in rezultate spremljanja redno razširja“.

(19)  Glej opažanje o vključevanju rezultatov, pridobljenih v raziskovalnih projektih, v sistem Komisije za komuniciranje in razširjanje iz poročila Komisije Evropskemu parlamentu in Svetu – Letno poročilo o napredku v zvezi z dejavnostmi skupnih podjetij v okviru skupnih tehnoloških pobud (JTI JU) v letu 2012 (SWD(2013) 539 final).

(20)  Drugo vmesno vrednotenje skupnih tehnoloških pobud Artemis in ENIAC iz maja 2013.


PRILOGA

Skupno podjetje Artemis (Bruselj)

Pristojnosti in dejavnosti

Področja pristojnosti Unije, ki izhajajo iz Pogodbe

(člena 187 in 188 Pogodbe o delovanju Evropske unije)

Sklep št. 1982/2006/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 18. decembra 2006 o Sedmem okvirnem programu določa prispevek Skupnosti k vzpostavitvi dolgoročnih javno-zasebnih partnerstev v obliki skupnih tehnoloških pobud, ki bi se lahko izvajale prek skupnih podjetij v smislu člena 187 Pogodbe.

Uredba Sveta (ES) št. 74/2008 z dne 20. decembra 2007 o ustanovitvi „Skupnega podjetja Artemis“ za izvedbo skupne tehnološke pobude.

Pristojnosti Skupnega podjetja

(Uredba Sveta (ES) št. 74/2008)

Cilji

Skupno podjetje Artemis prispeva k izvajanju Sedmega okvirnega programa z opredeljevanjem in izvajanjem pomembnih delov strateškega raziskovalnega programa Artemis za razvoj ključnih tehnologij za vgrajene računalniške sisteme, z ustvarjanjem trajnostnega javno-zasebnega partnerstva ter povečevanjem in spodbujanjem zasebnih in javnih naložb v sektor vgrajenih sistemov v Evropi.

Skupno podjetje Artemis si prizadeva doseči učinkovito usklajevanje ter sinergijo virov in financiranja iz okvirnega programa, industrije, nacionalnih raziskovalnih in razvojnih programov ter medvladnih raziskovalnih in razvojnih programov, s tem pa bi v prihodnje prispevalo k večji rasti, konkurenčnosti in trajnostnemu razvoju Evrope.

Cilj Skupnega podjetja Artemis je spodbujanje sodelovanja med vsemi deležniki, kot so industrija, vključno z malimi in srednje velikimi podjetji (MSP), nacionalni ali regionalni organi, akademski svet in raziskovalna središča, ki bi svoja prizadevanja združili in jih usmerili v raziskave.

Skupno podjetje sprejme skupaj dogovorjen raziskovalni program, ki bo dosledno upošteval priporočila iz strateškega raziskovalnega programa, ki ga je razvila tehnološka platforma Artemis. Ta raziskovalni program določa in redno preverja raziskovalne prednostne naloge za razvoj in prevzem ključnih tehnologij za vgrajene računalniške sisteme na različnih področjih uporabe, s čimer bi se povečala konkurenčnost Evrope ter omogočil razvoj novih trgov in družbenih aplikacij.

Skupno podjetje bo podpiralo dejavnosti raziskav in razvoja z javnimi in konkurenčnimi razpisi za zbiranje predlogov, ki bodo objavljeni vsako leto, da se pritegnejo najboljše evropske ideje za raziskave in zmogljivosti na področju vgrajenih računalniških sistemov. Predlogi, zbrani na razpisih Skupnega podjetja, se tehnično ocenijo in izberejo s pomočjo neodvisnih strokovnjakov. Ta postopek zagotavlja, da se javna sredstva Skupnega podjetja Artemis dodelijo po načelih enakega obravnavanja, odličnosti in konkurenčnosti.

Vodenje

Skupno podjetje vodi upravni odbor. Izvršno osebje vodi izvršni direktor, industrijo (vključno z velikimi in malimi podjetji ter akademskimi in raziskovalnimi inštituti) pa zastopa industrijsko združenje Artemis (Artemis-IA). Industrijsko združenje Artemis imenuje predsednika upravnega odbora in člane odbora za industrijo in raziskave, ki so odgovorni za oblikovanje tehničnega delovnega programa. Javni sektor (sodelujoče države članice Artemis in Evropska komisija) so posamezno zastopane v upravnem odboru in odboru javnih organov, ki je odgovoren za finančne zadeve.

Viri, ki so bili Skupnemu podjetju na voljo v letu 2013

Proračun

3 0 3 43  708 EUR za obveznosti.

3 0 0 00  000 EUR za (operativna) plačila.

Število zaposlenih 31. decembra 2013

15 mest v načrtu delovnih mest (8 začasnih uslužbencev in 7 pogodbenih uslužbencev), od tega 13 zasedenih; ti zaposleni opravljajo: operativne dejavnosti (8); upravne naloge (5); obojne naloge (0).

Dejavnosti in storitve, zagotovljene v letu 2013

Glej letno poročilo o dejavnostih za leto 2012 Skupnega podjetja Artemis na: http://www.artemis-ju.eu/reference_documents.

Vir: Podatki, ki jih je posredovalo Skupno podjetje Artemis.


ODGOVORI SKUPNEGA PODJETJA

14., 15. in 16.

Skupni podjetji Artemis in ENIAC sta pripravili združeni akcijski načrt za ublažitev tega mnenja s pridržkom:

1.

Obisk nacionalnih organov financiranja: obiski so bili že opravljeni v Nemčiji, Belgiji in Franciji, pripravljena je bila tudi dodatna dokumentacija. Poročila o oceni so v pripravi. Rezultati so naslednji:

Nemčija (15,9 % nepovratnih sredstev EU v Skupnem podjetju Artemis): sistem s pregledno dokumentacijo. Pristojnosti na različnih ravneh nadzora so jasno ločene. Nemčija zagotavlja varnost z uporabo naknadnega „poglobljenega preverjanja“, ki ga izvaja ob zaključku posredne dejavnosti. Po naši predhodni oceni postopek naknadnega poglobljenega preverjanja ustreza mednarodnim standardom. V letu 2013 je bil ta postopek uporabljen pri vzorcu 120 operacij, ki predstavljajo 28,3 % od skupno 424 operacij, pokazal pa je manj kot 1–odstotno stopnjo napak. Dejavnosti v teku: nekateri vidiki postopka so še v fazi pojasnjevanja pred končno oceno, v razpravo smo se vključili, da bi izmenjali informacije o vzorčenju, kar bi omogočilo, da se rezultati uskladijo s podobnimi rezultati iz drugih držav. To bo zaključeno pred koncem leta 2014.

Belgija (3,25 % nepovratnih sredstev EU v Skupnem podjetju Artemis): sistem s pregledno dokumentacijo. Pristojnosti na različnih ravneh nadzora so jasno ločene. Belgija zagotavlja varnost z uporabo naknadnega poglobljenega preverjanja, ki ga izvaja ob zaključku posredne dejavnosti. Po naši oceni bo s tem postopkom zagotovljeno izenačenje s pregledi, izvedenimi v skladu s prevladujočimi mednarodnimi standardi. Belgija vse projekte (100 %) skupnih podjetij Artemis in ENIAC predhodno poglobljeno preveri, preden izvede končna izplačila. Naknadne preglede izvaja samo v skladu s postopki, da bi tako izboljšala sistem. Zato sistem zagotavljanja ne razkriva nobenih preostalih stopenj napak (oziroma se lahko obravnava, kot da ima nično stopnjo napake).

Francija (9,93 % nepovratnih sredstev EU v skupnem podjetju Artemis): sistem temelji na 100-odstotnem preverjanju vseh dejavnosti, ki so se začele pred letom 2011, ko je Francija uvedla sistem, učinkovit za vire, pri čemer so pristojnosti na vseh ravneh nadzora jasno ločene ter nadzor porazdeljen na različne ravni v skladu s statističnimi naknadnimi pregledi. Po naši predhodni oceni postopek naknadnega poglobljenega preverjanja ustreza mednarodnim standardom. Francija bo zagotovila varnost z uporabo naknadnega poglobljenega preverjanja, ki ga izvaja ob zaključku posredne dejavnosti. Prve dejavnosti, ki so se začele znotraj novega sistema, se bodo zaključile v letu 2015, zato Francija še ni mogla posredovati statističnih podatkov.

Nadaljnje izmenjave se načrtujejo na Nizozemskem (13,86 % nepovratnih sredstev EU v Skupnem podjetju Artemis) in v Avstriji (8,11 % nepovratnih sredstev EU v Skupnem podjetju Artemis).

2.

Revidiranec je povabil revizijske organe v državah članicah skupnih podjetij Artemis in ENIAC, revizorje Evropske komisije in Evropskega računskega sodišča naj na delavnici, ki bo potekala 1. oktobra 2014, predstavijo svoje sisteme za zagotavljanje varnosti in izmenjajo dobre prakse, kar bo spodbudilo usklajevanje in opredelilo postopke, skladne z nacionalnimi sistemi.

29. in 30.

Sodišču se zahvaljujemo, da je odprlo to vprašanje, in zagotavljamo, da bo obravnavano v postopkih skupnega podjetja ECSEL.


Início