Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013AE7899

    Mnenje Evropskega ekonomsko-socialnega odbora o predlogu direktive Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Direktive 94/62/ES o embalaži in odpadni embalaži za zmanjšanje potrošnje lahkih plastičnih nosilnih vrečk COM(2013) 761 final – 2013/0371 (COD)

    UL C 214, 8.7.2014, p. 40–43 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    8.7.2014   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    C 214/40


    Mnenje Evropskega ekonomsko-socialnega odbora o predlogu direktive Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Direktive 94/62/ES o embalaži in odpadni embalaži za zmanjšanje potrošnje lahkih plastičnih nosilnih vrečk

    COM(2013) 761 final – 2013/0371 (COD)

    2014/C 214/08

    Poročevalec: Seamus BOLAND

    Svet in Evropski parlament sta 15. novembra 2013 oziroma 18. novembra 2013 sklenila, da v skladu s členoma 114(3) in 304 Pogodbe o delovanju Evropske unije Evropski ekonomsko-socialni odbor zaprosita za mnenje o naslednjem dokumentu:

    Predlog direktive Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Direktive 94/62/ES o embalaži in odpadni embalaži za zmanjšanje potrošnje lahkih plastičnih nosilnih vrečk

    COM(2013) 761 final – 2013/0371 (COD).

    Strokovna skupina za kmetijstvo, razvoj podeželja in okolje, zadolžena za pripravo dela Odbora na tem področju, je mnenje sprejela 12. februarja 2014.

    Evropski ekonomsko-socialni odbor je mnenje sprejel na 496. plenarnem zasedanju 26. in 27. februarja 2014 (seja z dne 26. februarja) z 227 glasovi za in 5 vzdržanimi glasovi.

    1.   Sklepi in priporočila

    1.1

    Evropski ekonomsko-socialni odbor (EESO) pozdravlja predlog direktive Evropske komisije o spremembi Direktive 94/62/ES o embalaži in odpadni embalaži za zmanjšanje potrošnje lahkih plastičnih nosilnih vrečk. Vendar želi opozoriti na razširjenost kritike, da s predlagano direktivo morda ne bo mogoče doseči njenega cilja, tj. zmanjšanja uporabe plastičnih vrečk, v bližnji prihodnosti.

    1.2

    EESO se zaveda, da nadaljnja uporaba lahkih plastičnih nosilnih vrečk povzroča velikansko okoljsko škodo življenju v morju in da ima takšna škoda resne posledice za vrsto morskih vrst in zdravje ljudi.

    1.3

    EESO se zaveda zakonodajne zapletenosti na področju omejevanja uporabe plastičnih vrečk, vendar močno priporoča, da se s predlagano direktivo zagotovi popolna zaveza vseh držav članic za trajno odpravo takšnih odpadkov.

    1.4

    EESO izraža zaskrbljenost, da s predlogom morda ne bo mogoče doseči osnovnih ciljev glede zmanjšanja uporabe, to pa zato, ker ni jasnega cilja EU za njeno omejevanje, ki bi bil primerjalna vrednost za merjenje učinkovitosti ukrepov držav članic in bi ga bilo mogoče zakonsko uveljavljati s sankcijami.

    1.5

    EESO v zvezi s tem predlaga naslednje:

    EU bi morala določiti količinski cilj za zmanjšanje uporabe lahkih plastičnih vrečk. Ta cilj bi moral temeljiti na izkušnjah širše skupine držav članic, v katerih je potrošnja lahkih plastičnih vrečk nizka,

    za neuspeh pri doseganju tega cilja se predvidijo določene sankcije.

    1.6

    EESO se sicer zaveda, da različni ukrepi za omejevanje plastičnih nosilnih vrečk v različnih državah članicah niso enako uspešni, vendar priporoča, da vsaka država članica sama analizira, kako bi bilo mogoče direktivo najbolje izvajati, in se potem odloči za možnost, ki najbolj ustreza njenim potrebam in je realistična z vidika njenih obveznosti glede spoštovanja splošnega cilja EU.

    1.7

    EESO priporoča, da države članice pri sprejemanju lastne politike izvajanja pozorno preučijo posledice, ki jih bo imela za potrošnike, maloprodajni sektor in okolje.

    1.8

    EESO pozdravlja ugotovitve GD za okolje iz poročila o oceni učinka iz leta 2011, da so posledice zmanjšanja uporabe plastičnih vrečk na zaposlovanje najmanj nevtralne, lahko pa celo prispevajo k povečanju števila delovnih mest, povezanih z alternativnimi vrečkami za večkratno uporabo, ki so okoljsko bolj neoporečne.

    1.9

    V skladu s svojim predhodnim mnenjem NAT/600 o Zeleni knjigi o evropski strategiji za plastične odpadke v okolju EESO priporoča, da se jasno prizna vloga, ki jo ima civilna družba pri pozitivni spremembi vedenjskih vzorcev.

    2.   Splošne informacije o zakonodajnih pobudah

    2.1

    Po zakonodaji EU se plastične nosilne vrečke štejejo za embalažo v skladu z direktivo o embalaži in odpadni embalaži (Direktiva 94/62/ES). Vendar na ravni EU ni zakonodaje ali politike, ki bi posebej obravnavala plastične nosilne vrečke. Nekatere države članice so pripravile zelo uspešne politike za zmanjšanje njihove uporabe. Mnoge pa ne.

    2.2

    Cilj predloga je zmanjšanje potrošnje plastičnih nosilnih vrečk, ki so tanjše od 50 mikronov (0,05 milimetra), v Evropski uniji. Če opredelimo: direktiva se ukvarja z lahkimi, tankimi plastičnimi vrečkami, ki jih potrošniki dobijo pri plačilu ob nakupu v supermarketih in drugih trgovinah, da v njih odnesejo kupljeno blago.

    2.3

    Zaradi zakonodajnih zapletov pri oblikovanju in izvajanju ciljev za zmanjšanje, ki bi veljali za vse države članice, so težave še večje. Namesto določitve skupnega cilja EU, ki bi občutno zmanjšal število plastičnih vrečk v obtoku, velja za primernejše v Direktivo 94/62/ES vključiti obveznost, v skladu s katero morajo vse države članice zmanjšati potrošnjo lahkih plastičnih nosilnih vrečk, pri čemer pa morajo imeti možnost, da določijo svoje nacionalne cilje za zmanjšanje potrošnje in same izberejo ukrepe za dosego navedenih ciljev. Ti ukrepi ne bi smeli povzročiti splošnega povečanja proizvodnje druge embalaže.

    2.4

    Evropska unija ni imela veliko uspeha pri sinhroniziranju politike, ki bi prinesla enoten odziv za reševanje težav, ki jih povzroča odmetavanje plastičnih vrečk. Italija, na primer, jih želi prepovedati. Avstrija tak predlog izpodbija s pravnega vidika. Druge države, kot so Danska, Irska in Bolgarija, so uvedle davek na plastične vrečke. Velika Britanija namerava leta 2015 uvesti omejen davek, ki bo veljal za trgovine z več kot 250 zaposlenimi. V Franciji, Nemčiji, na Portugalskem, Madžarskem in Nizozemskem so trgovci začeli plastične vrečke zaračunavati.

    3.   Ozadje in kratka vsebina dokumenta Komisije

    3.1

    Evropski parlament in Svet sta Evropski ekonomsko-socialni odbor v skladu s členoma 114(3) in 304 Pogodbe o delovanju Evropske unije zaprosila za mnenje o spremembi Direktive 94/62/ES o embalaži in odpadni embalaži za zmanjšanje potrošnje lahkih plastičnih nosilnih vrečk.

    3.2

    Komisija je pred pripravo zakonodajnega predloga izvedla oceno učinka (1). V tej je navedena ocena, da je leta 2010 vsak državljan EU uporabil 198 plastičnih nosilnih vrečk, od tega naj bi bilo približno 90 % lahkih vrečk. Te se manj pogosto ponovno uporabijo in zato bolj smetijo okolje.

    3.3

    V istem poročilu je naveden podatek, da je bilo v EU leta 2010 odvrženih več kot 8 milijard plastičnih nosilnih vrečk. Takšne smeti so pereč problem za morsko okolje, saj se jih velike količine zbirajo v naših morjih. To zadeva tudi države brez morske obale, saj plastične vrečke v oceane prinesejo reke in potoki. Ker je življenjska doba plastičnih nosilnih vrečk lahko tudi več sto let, gre za izjemen svetovni izziv, saj se onesnažuje okolje in negativno vpliva na ekosisteme naših oceanov.

    3.4

    Analiza, ki jo je opravila Komisija, je pokazala, da se uporaba takšnih vrečk od države do države močno razlikuje: od povprečno 4 na osebo na leto na Finskem in Danskem do 466 na Poljskem, Portugalskem in Slovaškem.

    4.   Splošne in posebne ugotovitve

    4.1

    EESO je v mnenju NAT/600 o Zeleni knjigi o evropski strategiji za plastične odpadke v okolju, ki ga je pripravil Josef Zbořil, poudaril resne probleme, ki jih pomenijo plastični odpadki na splošno in priporočil vrsto ključnih ukrepov za obravnavanje onesnaževanja z vsemi oblikami plastike (2).

    4.2

    Obsežno zmanjšanje uporabe plastičnih nosilnih vrečk bo pomagalo omiliti pritisk na biotsko raznovrstnost, zlasti v morskem okolju, v skladu s strategijo EU za biotsko raznovrstnost, katere cilj je ustaviti izgubo biotske raznovrstnosti in ekosistemskih storitev v EU do leta 2020.

    4.3

    Po znanih podatkih so se pripadniki najmanj 267 različnih živalskih vrst že zapletli v morske smeti, ki so posledica plastičnih nosilnih vrečk, ali pa so jih zaužili. V Severnem morju ugotavljajo, da je plastika v želodcih 94 % vseh ptic. Ostanke vrečk so našli tudi v želodcih več pripadnikov ogroženih morskih živalskih vrst.

    4.4

    Med osnovnimi pomanjkljivostmi, ki prispevajo k poglabljanju problema, so:

    nedelovanje trga in slaba ozaveščenost javnosti,

    neuspešno izvajanje in uveljavljanje obstoječega zakonodajnega okvira, ki ureja področje embalaže in odpadne embalaže,

    neuspeh pri opredelitvi dejanskih ciljev, ki bi občutno zmanjšali uporabo lahkih plastičnih vrečk,

    pomanjkanje politične volje v številnih državah članicah, da bi problem rešili s cilji, ki nekaj pomenijo.

    4.5

    Velikanske razlike med državami članicami glede števila lahkih plastičnih vrečk, ki se uporabijo po osebi, po drugi strani kažejo, da bi bilo mogoče uporabo takšnih plastičnih vrečk drastično zmanjšati v razmeroma kratkem času, če obstaja politična volja za ukrepanje. Na Irskem, na primer, se je z uvedbo davka, ki se plača pri plačilu kupljenega blaga, uporaba plastičnih vrečk zmanjšala za 80 %.

    4.6

    Če učinkoviti ukrepi ne bodo sprejeti, se bo po napovedih število plastičnih nosilnih vrečk na trgu v EU-27 povečalo z 99 milijard leta 2010 na 111 milijard leta 2020 (3). Če ne bomo takoj odločno ukrepali za omejitev uporabe plastičnih vrečk in z njimi povezanih težav z onesnaževanjem, bo to negativno vplivalo na okolje in državljane v EU in zunaj nje, pa tudi na tiste, ki reciklirajo plastiko, javne oblasti, ribištvo in turizem ter lokalna podjetja.

    4.7

    Številne okoljevarstvene skupine menijo, da je predlog Komisije šibak, ker v členu 1(2) navaja, da „države članice sprejmejo ukrepe za zmanjšanje potrošnje lahkih plastičnih nosilnih vrečk na njihovem ozemlju v dveh letih od začetka veljavnosti te direktive“, pri tem pa ne določa jasnega cilja za omejevanje njihove uporabe.

    4.8

    Direktive, katerih izvajanje je v izključni pristojnosti držav članic in ki nimajo jasnih dogovorjenih sankcij za neizvajanje, veljajo za veliko manj uspešne.

    4.9

    Z opredelitvijo količinskega cilja za omejevanje uporabe lahkih plastičnih nosilnih vrečk bi postavili jasen cilj in primerjalno vrednost za države članice, ki bi omogočila spremljanje in po potrebi zakonsko uveljavljanje. Države članice bi po drugi strani ohranile prožnost glede sredstev, s katerimi bi ta cilj lahko dosegle. Med temi instrumenti bi bile lahko gospodarske spodbude, kot so davki ali dajatve, kampanje za ozaveščanje potrošnikov, regulativni ukrepi ali pa mešanica teh instrumentov, odvisno pač od posebnih okoliščin v vsaki državi članici. V oceni učinka je govora o cilju za omejevanje uporabe, ki bi bil 35 vrečk na osebo na leto. Podlaga za takšen cilj bi bila povprečna potrošnja lahkih plastičnih vrečk v 25 % najbolj uspešnih držav članic leta 2010, zato bi lahko veljala za razumno in izvedljivo primerjalno vrednost za druge države članice. Če bi to pretvorili v cilj za omejevanje, ki bi veljal za vso EU, bi s tem dosegli 80-odstotno zmanjšanje potrošnje plastičnih vrečk za enkratno uporabo v EU, kar bi moral biti minimalni cilj.

    4.10

    Na podlagi ocene učinka Komisije je mogoče sklepati, da ukrepi za zmanjšanje uporabe plastičnih vrečk za enkratno uporabo ne bi imeli nesprejemljivih posledic za gospodarstvo ali zaposlovanje.

    Njene ugotovitve so:

    zmanjšalo se bo število zaposlenih v proizvodnji plastičnih vrečk za enkratno uporabo,

    verjetno pa se bo povečalo število zaposlenih v proizvodnji plastičnih nosilnih vrečk za večkratno uporabo, papirnatih vrečk in vrečk za posode za smeti,

    poročilo Prodcom za leto 2011, na katerega se sklicuje poročilo o oceni učinka, navaja, da je leta 2006 tretjina lahkih plastičnih vrečk prišla iz uvoza, predvsem iz Azije, kamor se je pozneje tudi preselil velik del proizvodnje. Naveden je primer Velike Britanije, kjer se skoraj 98 % tovrstnih vrečk uvozi z Daljnega vzhoda,

    poročilo poudarja, da gre pri proizvodnji v državah EU običajno za izdelavo „nekoliko debelejših vrečk“,

    poročilo o oceni učinka navaja, da dodatnih posledic za zaposlovanje ne bo (str. 86), in poudarja, da večina proizvajalcev plastičnih vrečk izdeluje vrečke različnih velikosti in da utegnejo ukrepi za zmanjšanje uporabe lahkih vrečk povečati povpraševanje po vrečkah za večkratno uporabo, s tem pa ustvariti nova delovna mesta.

    V Bruslju, 26. februarja 2014

    Predsednik Evropskega ekonomsko-socialnega odbora

    Henri MALOSSE


    (1)  Ocena učinka za predlog direktive Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Direktive 94/62/ES o embalaži in odpadni embalaži za zmanjšanje potrošnje lahkih plastičnih nosilnih vrečk (COM(2013) 761 final – 2013/0371 (COD)).

    (2)  Mnenje o Zeleni knjigi o evropski strategiji za plastične odpadke v okolju UL C 341, 21.11.2013, str. 59–66.

    (3)  Na podlagi podatkovne baze Eurostata Prodcom, ki nudi statistične podatke o proizvodnji končnih izdelkov (ocena učinkov, ki jo je opravila Komisija, poglavje 2.4.).


    Top