Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007DC0023

    sporočilo Komisije Svetu, Evropskemu parlamentu, Ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru Regij - Akcijski program za zmanjševanje upravnih obremenitev v Evropski uniji

    /* KOM/2007/0023 končno */

    52007DC0023

    sporočilo Komisije Svetu, Evropskemu parlamentu, Ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru Regij - Akcijski program za zmanjševanje upravnih obremenitev v Evropski uniji


    SL

    Bruselj, 24.1.2007

    COM(2007) 23 konč.

    .

    SPOROČILO KOMISIJE SVETU, EVROPSKEMU PARLAMENTU, EKONOMSKO-SOCIALNEMU ODBORU IN ODBORU REGIJ

    Akcijski program za zmanjševanje upravnih obremenitev v Evropski uniji

    {SEC(2007) 84}

    {SEC(2007) 85}

    SPOROČILO KOMISIJE SVETU, EVROPSKEMU PARLAMENTU, EKONOMSKO-SOCIALNEMU ODBORU IN ODBORU REGIJ

    Akcijski program za zmanjševanje upravnih obremenitev v Evropski uniji

    1. Uvod

    Novembra 2006 je Komisija predlagala začetek ambicioznega akcijskega programa za zmanjševanje upravnih obremenitev obstoječe pravne ureditve v EU. Komisija je kot del te strategije predlagala, da Evropski svet spomladi 2007 določi cilj zmanjšanja obremenitev za 25 %, ki ga morajo EU in države članice skupaj doseči do leta 2012 [1]. To poudarja zavezo Komisije k boljši pravni ureditvi kot delu strategije za „rast in delovna mesta“.

    Splošni cilj zmanjšanja obremenitev za 25 % je skupni cilj, ki ga je možno doseči samo na podlagi deljene odgovornosti in skupnega prizadevanja držav članic in evropskih institucij. Pomembno je, da vse sodelujoče strani v tem procesu hitro sprejmejo ustrezne ukrepe, tako da se politični cilji lahko pretvorijo v operativne ukrepe v korist poslovne skupnosti, zlasti malih in srednjih podjetij, ter potrošnikov.

    Ta akcijski program ne stremi k deregulaciji. Prav tako ne stremi k spremembam ciljev politike, določenih v obstoječi zakonodaji Skupnosti, ali ravni ambicioznosti v obstoječih zakonodajnih besedilih. Vključuje pa pomembna prizadevanja za racionalizacijo in zmanjšanje obremenilnosti načina za izvajanje ciljev politike – pomemben ukrep za kakovost pravne ureditve na vseh ravneh. Nepotrebne in nesorazmerne upravne obremenitve imajo lahko dejanski gospodarski vpliv. Zdijo se nadležna in moteča za dejavnosti podjetij ter se pogosto navajajo kot prednostno ciljno področje za poenostavitev. Komisija si prizadeva pomagati pri odpravljanju teh nepotrebnih obremenitev na vseh ravneh in poudarja, da je to deljena odgovornost držav članic in evropskih institucij.

    V tem akcijskem programu so pojasnjeni predlogi Komisije za identificiranje, merjenje in zmanjševanje obveznosti obveščanja. V okviru programa bodo izmerjeni upravni stroški, presodilo se bo, kateri od teh stroškov predstavljajo nepotrebne obremenitve, prav tako pa bodo zmanjšane nepotrebne upravne obremenitve. V praktičnem smislu bo Komisija analizirala rezultate meritev in sprejela potrebne pobude za zmanjševanje nepotrebnih obremenitev. Strategija, predstavljena v tem sporočilu, je ambiciozna, njen uspeh pa je v veliki meri odvisen od aktivne podpore in sodelovanja držav članic in drugih institucij EU. Pilotni projekt in do sedaj izvedene nacionalne meritve [2] so potrdile, da je zmanjševanje upravnih obremenitev skupna odgovornost Evropskega parlamenta, Sveta, Komisije in držav članic.

    Razpredelnica 1 povzema različne sestavne dele akcijskega programa in se nanaša na podrobnejšo predstavitev posameznih gradnikov v tem sporočilu.

    Razpredelnica 1: Sestavni deli akcijskega programa EU za zmanjševanje upravnih obremenitev |

    | Metodologija za merjenje stroškov (poglavje 2 – oddelki 2.1-2.2) in načela za zmanjševanje obremenitev (poglavje 5) |

    | Prednostna področja za merjenje in zmanjševanje nepotrebnih upravnih obremenitev, povezanih z zakonodajo na ravni ES ter na „čisto“ nacionalni in regionalni ravni (oddelek 2.3) |

    | Predlagana organizacijska struktura (oddelek 2.4) |

    | Ciljna področja za zmanjševanje upravnih obremenitev (poglavje 3) |

    | Predlogi za takojšnje ukrepanje (poglavje 4) |

    Poudarek akcijskega programa je na zastarelih, odvečnih ali ponavljajočih se obveznosti obveščanja, ki jih je treba jasno razlikovati od oblikovnih značilnosti zakonodaje, ki so skladne ali potrebne za doseganje koristi zakonodaje. Cilj je zmanjšanje nepotrebnih upravnih obremenitev podjetij, vendar bo program prav tako prinesel občutna izboljšanja za potrošnike, npr. z nižjimi cenami. Jasno je, da ti ukrepi ne smejo ogroziti temeljnega namena zakonodaje in še vedno obstajajo primeri, v katerih bodo zahteve po informacijah med drugim ostale nujne iz razlogov, povezanih z varstvom javnega zdravja, varstvom pravic delavcev ali okolja ali s potrebo po zaščiti finančnih interesov Skupnosti in zagotavljanju dobrega finančnega poslovanja.

    Predlaga se, da Komisija s pomočjo držav članic meri upravne obremenitve, povezane z zakonodajo Skupnosti in nacionalnimi prenosi zakonodaje, ter pripravi ustrezne predloge za zmanjševanje obremenitev, medtem ko države članice merijo in zmanjšujejo upravne obremenitve zakonodaje na čisto nacionalni in regionalni ravni. Program se bo začel maja 2007, njegov cilj pa bo do novembra 2008 pripraviti presojo upravnih stroškov, ki so posledica izbrane zakonodaje Skupnosti. To bo prispevalo k zmanjševanju upravnih obremenitev podjetij za 25 % do leta 2012. Za dosego tega ambicioznega cilja morajo države članice in Komisija sodelovati pri ugotavljanju, merjenju in zmanjševanju nepotrebnih obremenitev podjetij.

    Program bo ob doseganju otipljivih, konkretnih rezultatov, gledano kratko- in srednjeročno, spodbujal tudi dolgoročne gospodarske koristi. Poudarek programa je na zmanjševanju nepotrebnih upravnih obremenitev na specifičnih prednostnih področjih. Prednostna področja v zvezi z zakonodajo EU so bila določena na podlagi ugotovitev pilotnega projekta [3], zaključenega oktobra 2006, prispevkov zainteresiranih strani k tekočemu programu za poenostavitev in rezultatov posvetovanj, ki jih je vzpostavil delovni dokument Komisije, sprejet 14. novembra 2006. Izbrana prednostna področja se nanašajo na zakonodajne zahteve, ki predstavljajo veliko večino upravnih stroškov podjetij, kar Komisiji in odgovornim zakonodajalcem omogoča, da svoja prizadevanja in vire usmerjajo na področja, na katerih lahko najbolj vplivajo na izboljševanje zakonodajnega okolja za podjetja; vendar pa so ustrezne spremembe možne samo tam, kjer ne ogrožajo osnovnih ciljev zakonodaje. Komisija se lahko kasneje odloči, da program razširi na druga področja, ki trenutno niso vključena na prednostni seznam.

    Akcijski program poleg ciljev za zmanjševanje obremenitev in prednostnih nalog vključuje tudi seznam takojšnjih ukrepov, ki jih je treba sprejeti v času nemškega predsedovanja Evropski uniji (Priloga III). Ti ukrepi sestavljajo prvi prispevek za doseganje cilja za zmanjševanje obremenitev z doseganjem hitrih, kratkoročnih rezultatov ter poudarjajo pomen, ki ga Komisija pripisuje strategiji za zmanjševanje upravne obremenitve. Cilj akcijskega programa bo še naprej doseganje dejanskih rezultatov, ki podjetjem lajšajo življenje.

    1.1. Upravne obremenitve in poslovno okolje EU

    Zakonodaja EU stremi k ciljem, določenim v pogodbah, in ciljem javne politike, ki jih je lažje doseči na ravni Skupnosti kot na ravni držav članic. To vključuje tudi zagotavljanje pogojev za učinkovit notranji trg, vključno z ustreznimi ravnmi varnosti, zaščite in socialnih standardov. Obveščanje in poročanje so osrednjega pomena za medsebojno zaupanje, ki je pomemben element notranjega trga za zagotavljanje enakih konkurenčnih pogojev po vsej Skupnosti. Obveščanje in poročanje sta prav tako pomembna na področjih, kot sta kohezijska politika in kmetijstvo, na katerih upravičenci prejemajo javna sredstva. Toda ravnotežje med koristmi takšnih zahtev in njihovo upravno obremenitvijo je treba nenehno nadzorovati, sčasoma pa se lahko tudi spremeni, saj so nekateri obstoječi postopki postali nepotrebno zamudni, pretirano zapleteni ali zastareli, medtem ko v nekaterih primerih drugi viri že nudijo zahtevane informacije.

    Upravne zahteve so pomemben dejavnik poslovnega okolja, saj morajo podjetja po vsej EU nameniti precej časa za izpolnjevanje obrazcev in poročanje o številnih vprašanjih. Ti stroški po ocenah trenutno znašajo 3,5 % BDP v EU. Z zmanjševanjem na primer nepotrebnega poročanja lahko delavci podjetja namenijo več časa temeljnim poslovnim dejavnostim, ki zmanjšujejo proizvodne stroške in odpirajo dodatne možnosti za naložbe in inovacije, kar pa bi v zameno moralo izboljšati produktivnost in splošno konkurenčnost.

    Skupni cilj zmanjšanja upravnih obremenitev za 25 % do leta 2012 se nanaša na zakonodajo Skupnosti in nacionalne zakonodajne ukrepe. Uresničitev tega cilja bi srednjeročno gledano lahko vodila do povečanja BDP EU za približno 1,4 % ali 150 milijard EUR [4].

    1.2. Opredelitev upravnih stroškov in obremenitev

    Pomembno je razjasniti opredelitvi upravnih stroškov in obremenitev – ti opredelitvi sta navedeni v nadaljevanju na podlagi dogovorjenih mednarodnih opredelitev v skladu s priročnikom o modelu standardnih stroškov in z metodologijo modela standardnih stroškov EU (EU SCM) [5].

    Stroški usklajevanja so vsi stroški usklajevanja s predpisi, z izjemo neposrednih finančnih stroškov in dolgoročnih strukturnih posledic. V smislu modela standardnih stroškov se ti lahko razdelijo na „dejanske stroške usklajevanja“ in „upravne stroške“.

    Upravni stroški so opredeljeni kot stroški, ki jih imajo družbe, prostovoljni sektor, javni organi in državljani pri izpolnjevanju zakonskih obveznosti, da javnim organom ali zasebnim strankam predložijo informacije o svojih ukrepih ali proizvodnji.

    Informacije se razlagajo v širšem smislu, tj. vključno s stroški označevanja, poročanja, spremljanja in presojanja, ki so potrebni za predložitev informacij in registracije. V nekaterih primerih je treba informacije posredovati javnim organom ali zasebnim strankam. V drugih primerih pa morajo biti na voljo le zaradi pregleda ali zagotovljeni na zahtevo.

    Pomembno je razlikovati med informacijami, ki bi jih podjetja zbirala, tudi če ustrezna zakonodaja ne bi obstajala, in informacijami, ki jih podjetja brez predpisov ne bi zbirala. Stroški, ki so posledica drugih zgoraj navedenih informacij, so upravne obremenitve. Nekatere upravne obremenitve so potrebne za učinkovito doseganje temeljnih ciljev zakonodaje in predpisane ravni zaščite, opredeljene v pogodbah; nekatere informacije so na primer potrebne za večjo preglednost trgov. Obstaja pa tudi veliko primerov, pri katerih je obremenitve mogoče racionalizirati in zmanjšati brez vplivanja na temeljne cilje kot take – te obremenitve so očitno nepotrebne.

    Cilj akcijskega programa je merjenje upravnih stroškov, določanje in zmanjšanje upravnih obremenitev brez ogrožanja temeljnih ciljev zakonodaj [6].

    2. razvoj vseevropskega merjenja upravnih obremenitev

    2.1. Model EU SCM

    Evropski svet je na zasedanju 23. marca 2005 pozval „Komisijo in Svet, da proučita skupno metodologijo za merjenje upravnih obremenitev z namenom doseči dogovor do konca leta 2005“. Sporočilo Komisije o boljši pravni ureditvi za rast in delovna mesta v Evropski uniji z dne 16. marca 2005 je kot priloženi delovni dokument služb vključevalo podroben načrt možnega „modela EU neto upravnih stroškov“ [7], ki temelji na modelu standardnih stroškov [8].

    Osnutek modela EU neto upravnih stroškov je bil spremenjen in izpopolnjen med pilotno fazo, ki je bila izvedena med aprilom in septembrom 2005, nakar je Komisija predstavila revidirano metodologijo, imenovano tudi „EU SCM“ [9]. Komisija je navedla številne možne izboljšave EU SCM, obenem pa je pojasnila, da takšna optimizacija ni predpogoj za uporabo tega modela. V smernice za presojo vplivov [10] je bil 15. marca 2006 vključen operativni priročnik za uporabo modela, ki je bil preveden v vse uradne jezike EU za lažje zbliževanje metodologij. EU SCM je bil uporabljen v več objavljenih ali tekočih presojah vpliva [11], da se zagotovi, da je kakršna koli upravna obremenitev, ki je posledica nove zakonodaje, upravičena in čim manjša [12].

    2.2. Meritve v EU in identifikacija obveznosti obveščanja

    V okviru akcijskega programa bo uporabljen model EU standardnih stroškov (EU SCM) [13] za identificiranje najbolj obremenjujočih obveznosti obveščanja – zahteve za predložitev informacij (npr. predložitev certifikata o skladnosti) na prednostnih področjih, predlaganih v tem sporočilu, da se lahko ocenijo in proučijo možnosti za zmanjšanje teh obremenitev.

    Glavna ugotovitev pilotnega projekta je, da mora biti identifikacija posebnih obveznosti obveščanja osnova za program meritev. Tudi če se število obveznosti obveščanja med državami članicami bistveno razlikuje [14], jih je lažje primerjati kot celotne dele zakonodaje, ki se med državami članicami razlikujejo. Zato so obveznosti obveščanja gradniki za kakršen koli program za zmanjševanje upravnih stroškov. To zahteva jasno razvrstitev takšnih obveznosti obveščanja v temeljnih dokumentih ter poznejših izvedbenih pravilih na ravni EU in na nacionalni ravni. Zato bodo v prvi fazi postopka natančno evidentirane vse glavne obveznosti obveščanja, ki so zakonsko predpisane v zakonodajnih dokumentih. Najprej bodo evidentirane obveznosti obveščanja, ki jih določa zakonodaja Skupnosti, pozneje pa bodo evidentirane obveznosti, ki so povezane z zakonodajo Skupnosti, a so jih države članice dodale v svoje prenesene zakonodaje. Komisija in države članice bodo tesno sodelovale in identificirale obveznosti obveščanja pred merjenjem stroškov.

    Države članice, ki so že izvedle osnovne meritve, so sprejele nekoliko drugačno različico prvotnega modela standardnih stroškov, zato je težko primerjati obstoječe podatke med državami, zlasti ob poskusu združevanja rezultatov in ugotavljanja izvora obveznosti obveščanja. Potrebno bo nekaj tehničnega usklajevanja (glej Prilogo I).

    2.3. Obseg akcijskega programa: katera zakonodaja bo ovrednotena

    Komisija v skladu s strategijo za rast in delovna mesta ter po posvetovanju in razpravi o delovnem dokumentu [15] predlaga omejitev obsega akcijskega programa na obveznosti podjetij [16].

    Poleg tega obstaja po posvetovanju o novembrskem delovnem dokumentu širše soglasje, da se mora Komisija skupaj z državami članicami osredotočati na identificiranje obveznosti obveščanja, merjenje njihovih stroškov in identificiranje ukrepov za zmanjšanje obremenitev, ki so posledica naslednjih pravnih predpisov [17]:

    V zvezi z državami članicami in Komisijo:

    · uredbe in direktive ES (vključno z obveznostmi obveščanja, ki izvirajo iz mednarodnega prava) na tistih prednostnih področjih, na katerih so obremenitve največje in/ali se dojemajo kot take („poslovne nadležnosti“)

    ter

    · nacionalni ukrepi za prenos zakonodaje in izvedbeni ukrepi, povezani s temi uredbami, direktivami ES

    V zvezi z državami članicami:

    · Države članice bodo medtem morale v celoti izvesti osnovne meritve obveznosti obveščanja znotraj države ali določiti prednostna področja za merjenje in zmanjševanje čisto nacionalnih in regionalnih obveznosti obveščanja.

    Za Komisijo je spodbudno dejstvo, da se je leta 2006 sedemnajst držav članic odločilo za merjenje in zmanjševanje upravnih obremenitev, kar je enajst več kot leto poprej, in da dve državi članici metodologijo preizkušata. Akcijski program predvideva, da bodo do leta 2009 vse države članice zaključile meritve obveznosti obveščanja na ključnih nacionalnih in regionalnih prednostnih področjih. Države članice in Komisija se bodo prav tako morale dogovoriti o „splošnih“ osnovnih meritvah na prednostnih področjih in o ciljih za zmanjševanje obremenitev, ki si jih Skupnost in države članice delijo glede na funkcijo izvora upravnih obremenitev. Po razpravah in posvetovanju o delovnem dokumentu z dne 14. novembra je Komisija identificirala naslednja prednostna področja v zvezi z zakonodajo Skupnosti, ki jih je treba obravnavati:

    1. Pravo gospodarskih družb

    2. Farmacevtska zakonodaja

    3. Delovno okolje/delovna razmerja

    4. Davčno pravo (DDV)

    5. Statistika

    6. Kmetijstvo in kmetijske subvencije

    7. Varnost hrane

    8. Promet

    9. Ribištvo

    10. Finančne storitve

    11. Okolje

    12. Kohezijska politika

    13. Javna naročila

    V Prilogi II je seznamu teh prednostnih področij priložena specifična zakonodaja za vsako področje, izbrano za meritve. Na področjih, kjer meritve upravnih stroškov ali presoje širšega gospodarskega vpliva zakonodaje že potekajo v letu 2007 ali so v načrtu (npr. pravo gospodarskih družb, kmetijstvo, javna naročila in kohezijska politika), bo zagotovljeno tesno usklajevanje, da se doseže najvišja možna stopnja sinergije. Če se bo med potekom nadaljnjega dela izkazalo, da so bili nekateri zelo obremenjujoči deli zakonodaje na ravni EU spregledani, bodo ti kasneje dodani na priloženi seznam. Seznam prednostnih področij in specifične zakonodaje ne posegajo v kasnejše ukrepe za zmanjševanje upravnih obremenitev. V nekaterih primerih bodo meritve morda celo razkrile, da so vse obremenitve, ki so posledica zakonodaje, pravzaprav tudi potrebne. Seveda te obveznosti ne bodo odpravljene.

    2.4. Organizacijska vprašanja

    Komisija predlaga, da se zgoraj predstavljeni pristop nadaljuje v okviru partnerstva z državami članicami. Komisija bo zagotovila skladnost tega postopka z njeno prejšnjo obvezo za pravočasne predložitve predlogov s seznama v njenih delovnih programih.

    2.4.1 Zunanji svetovalci

    Komisija bo izvedbo dejanskih meritev upravnih stroškov zakonodaje Skupnosti zaupala zunanjemu svetovalcu, ki bo izbran na začetku leta 2007 v okviru javnega razpisa. Svetovalci bodo izvajali meritve v tesnem sodelovanju z državami članicami in Komisijo, poročali o delih zakonodaje, izbranih za meritve, in Komisiji predstavili predloge za zmanjševanje obremenitev na vseh področjih politike. Ob identifikaciji nadaljnjih obveznosti obveščanja, katerih obremenitev je treba zmanjšati, se obseg programa lahko razširi.

    2.4.2 Države članice in Komisija

    Projekt bo spremljala usmerjevalna skupina in več podskupin strokovnjakov, ki bodo opredeljene kasneje.

    Predlaga se, da sodelovanje držav članic usmerja skupina nacionalnih strokovnjakov na visoki ravni za boljšo pravno ureditev. Ta skupina bo redno pregledovala napredek, svetovala Komisiji in zagotavljala, da so službam Komisije in njihovim pogodbenikom na voljo kontaktne točke pri upravnih organih držav članic. Druge skupine strokovnjakov, ki bodo svetovali Komisiji, bodo služile kot kontaktne točke za specifična prednostna področja.

    Predvidena je tudi redna izmenjava mnenj z obstoječim omrežjem modela standardnih stroškov in njihov prispevek k reševanju metodoloških vprašanj, ki se lahko pojavijo. Poleg tega bo Komisija sodelovala z državami članicami pri identificiranju in širjenju dobre prakse za zmanjševanje obremenjujočih obveznosti obveščanja na nacionalni/regionalni ravni.

    Komisija namerava Evropskemu parlamentu in Svetu redno poročati o napredku akcijskega programa.

    2.4.3 Povezave z drugimi ustreznimi tekočimi dejavnostmi

    Akcijski program Skupnosti za zmanjševanje upravnih obremenitev poteka vzporedno z več drugimi tekočimi dejavnostmi, zlasti s tekočim programom Komisije za poenostavitev, ki že vključuje večje število delov zakonodaje na prednostnih področjih, opredeljenih v tem akcijskem programu. Zmanjševanje upravnih obremenitev je specifična oblika poenostavitve, tako pa se bodo analize merjenja in zmanjševanja obremenitev iz akcijskega programa bolj na splošno stekale v program Komisije za poenostavitev.

    Številne tekoče ali načrtovane študije merjenja upravnih obremenitev v določenih sektorjih bo prav tako zelo pomembna za ta akcijski program [18]. V povezavi z Uredbo Sveta (ES) št. 1782/2003 se je na primer decembra 2006 začela študija merjenja upravnih obremenitev kmetov, ki so posledica reforme SKP leta 2003.

    2.4.4 Končni rezultati meritev in predlogi za poenostavitev

    Ta postopek merjenja bo sicer trajal približno dve leti, vendar ta akcijski program predvideva tudi takojšnje ukrepe. Komisija bo svoje predloge za zmanjševanje upravnih obremenitev predstavila še pred koncem projekta. Že med postopkom merjenja pa bo Komisija nenehno poskušala ugotoviti, katere zahteve se lahko poenostavijo, odpravijo ali spremenijo, da bi se zmanjšale nepotrebne upravne obremenitve.

    2.4.5 Sodelovanje zainteresiranih strani

    Pristop akcijskega programa bo pregleden, stremel pa bo k nenehnemu odzivanju na prispevke zainteresiranih strani iz vse Evrope [19]. Poleg tega bodo evropska podjetja imela možnost sodelovati v postopku merjenja, npr. prek poglobljenih razgovorov. Prav tako bodo proučene elektronske možnosti za najboljšo možno interakcijo.

    3. Cilji za zmanjševanje upravnih obremenitev

    Komisija je predlagala ambiciozno strategijo za identificiranje, merjenje in zmanjševanje upravnih obremenitev v EU. Skupni cilj za zmanjševanje obremenitev zagotavlja politični zagon in nalaga odgovornost na vseh ravneh. Cilji olajšajo spremljanje celotnega postopka zmanjševanja upravnih obremenitev [20]. Kar je izmerjeno, je tudi izvršeno.

    Komisija je za skupni cilj EU, ki se nanaša na raven Skupnosti ter na nacionalno in regionalno raven, predlagala zmanjšanje upravnih obremenitev za 25 % do leta 2012. To odraža nacionalne cilje, kjer so bili določeni [21].

    3.1. Določanje ciljev v štirih državah članicah

    S proučevanjem ukrepov v državah članicah, ki so že začele meriti upravne obremenitve in izvajati programe za zmanjševanje obremenitve, je mogoče za razvoj strategije EU izpostaviti naslednje izkušnje.

    Glede na izkušnje iz štirih držav članic, ki so v celoti izvedle osnovne meritve, ki zajemajo obremenitve na ravni Skupnosti in držav članic, je cilj zmanjšanja za 25 % mogoče doseči s posodabljanjem in poenostavljanjem zahtev po informacijah na obeh ravneh. To dodatno podpirajo delne meritve s strani številnih držav članic v posameznih sektorjih. Ti empirični rezultati dokazujejo obstoj precejšnjih upravnih obremenitev, ki jih je mogoče zmanjšati z več metodami za zmanjševanje stroškov, opredeljenimi v nadaljevanju, brez vplivanja na cilje temeljne zakonodaje.

    3.2. Izkušnje za razvoj ciljev EU

    3.2.1 Skupni cilj zmanjšanja obremenitev za 25 % kot temelj programa

    Izkušnje obravnavanih držav članic kažejo, da je treba splošni cilj določiti na začetni stopnji v povezavi z začetkom izvajanja meritev na podlagi dogovorjene metodologije. Komisija meni, da bi moral Evropski svet ta skupni cilj določiti spomladi 2007. Predlagano je, da se upravne obremenitve zmanjšajo za 25 % po vsej EU in da se ta cilj uporablja kot politični temelj za spodbujanje k ukrepom.

    Komisija prav tako meni, da bi moral Evropski svet podpreti cilj zmanjšanja obremenitev za 25 % za zakonodajo ES ter ukrepe za prenos zakonodaje in izvedbene ukrepe. Evropski svet bi moral države članice pozvati, da najkasneje do oktobra 2008 določijo primerljive cilje na nacionalni ravni. Samo s pomočjo te kombinirane strategije bodo podjetja lahko imela koristi od jasnih izboljšav v poslovnem okolju.

    3.2.2 Skupni ukrepi EU in držav članic za zmanjševanje upravnih obremenitev

    Komisija v tem akcijskem programu predstavlja svoje načrte za merjenje in zmanjševanje upravnih obremenitev, povezanih z zakonodajo Skupnosti in ukrepi za prenos zakonodaje. Vendar pa uživanje vseh koristi skupnega cilja zmanjšanja obremenitev za 25 % zahteva enako zavezanost držav članic glede čisto nacionalnih in regionalnih ukrepov ter prenosa zakonodaje.

    Tisti deli meritev, ki jih bo izvajala Komisija s pomočjo držav članic, bodo usmerjeni k obremenitvam na prednostnih področjih, navedenih v tem akcijskem programu [22]. Pričakuje se, da bo skupni cilj zmanjšanja obremenitev za 25 % dosežen v 5 letih. Predlagano je, da se napredek prouči spomladi 2009. Ta časovni okvir je ambiciozen, glede na to, da se meritve na takšni ravni še niso izvajale in bodo zahtevale veliko časa – po sedanjih ocenah vsaj 1,5 leta. Komisija in države članice bodo morale pripraviti predloge za zmanjševanje obremenitev, ki bodo pojasnili, zakaj obveznosti obveščanja niso več potrebne. Nenazadnje bo za spremembe, potrebne na ravni Skupnosti, v veliki meri potreben medinstitucionalni postopek odločanja. Ta časovni okvir bo zato zahteval močno zavezanost institucij EU in držav članic z namenom zagotoviti, da se zakonodajni postopki na ravni EU in nacionalni ravni pravočasno zaključijo, da bodo lahko ustrezni ukrepi začeli veljati do leta 2012.

    Predlagano je, da se do zasedanja Evropskega sveta spomladi 2009 določijo bolj specifični delni cilji za politična področja na podlagi rezultatov meritev: višje cilje za zmanjševanje obremenitev bi lahko načrtovali na političnih področjih, na katerih so upravne obremenitve še posebej velike, možnosti za zmanjšanje teh obremenitev pa precejšnje. Splošno gledano mora biti nedvoumno, da je zmanjšanje obremenitev za 25 % skupni politični cilj. Zato bodo predvideni diferencialni cilji. Cilji se lahko zlasti razlikujejo med državami članicami, kar je odvisno od zakonodajnih tradicij, med različnimi sektorji in celo deli zakonodaje, kar je odvisno od intenzivnosti in primernosti zakonodaje za upravno poenostavitev.

    Predlagano je, da se cilji določijo glede na prevladujočo raven upravnih obremenitev v letu 2004, kar bi zagotovilo koristi od že sprejetih ukrepov za Skupnost in države članice [23].

    Glede na to, da prihodnji predlogi za poenostavitev upravne obremenitve ne bodo spremenili ne političnih ciljev določenih predlogov ne vsebine politike Skupnosti, je priporočeno, da se predlogi za zmanjševanje upravne obremenitve obravnavajo prednostno v okviru medinstitucionalnega postopka odločanja [24].

    4. Strategija za takojšnje ukrepanje

    Ti cilji nadgrajujejo ambiciozno in dolgoročno agendo, ki stremi k spremembam. Toda Komisija prav tako predlaga, da se že v prvi polovici leta 2007 začne obravnavati omejeno število predlogov za zmanjševanje upravne obremenitve na ravni Skupnosti. Komisija je identificirala vrsto takojšnjih ukrepov, ki bi z relativno majhnimi spremembami v temeljni zakonodaji lahko prinesli precejšnje koristi. Zato bi moralo biti preprosto odločati o njih in jih izvajati brez vplivanja na splošen namen zakonodaje. Predlogi temeljijo na posvetovanjih z zainteresiranimi stranmi in nasvetih strokovnjakov držav članic in Komisije. Hitro uresničevanje teh sprememb pa bi zahtevalo močno zavezanost Sveta in Parlamenta. Komisija zato Evropski svet naproša, da pozove Svet in Evropski parlament, da prednostno obravnavata ukrepe iz Priloge III, ko bo Komisija predstavila ustrezne predloge.

    V Prilogi III 11 so predlagani ukrepi, ki bi upravne obremenitve lahko zmanjšali za približno 1,3 milijarde EUR [25].

    5. Skupna načela za zmanjševanje upravnih obremenitev

    Merjenje upravnih zahtev v EU samo po sebi ni cilj. Cilj je zmanjšanje birokracije za podjetja v Evropi. Glede vprašanja, kako zmanjšati te obremenitve, Komisija predlaga, da proces usmerjajo naslednja načela, saj lahko pomembno prispevajo k zmanjševanju upravnih obremenitev:

    · zmanjšati pogostost zahtev za poročanje na najmanjšo možno raven, ki je potrebna za doseganje dejanskih ciljev zakonodaje in uskladiti pogostost poročanja v različnih, med seboj povezanih delih zakonodaje, kjer je to mogoče;

    · proučiti, ali se ista obveznost obveščanja zahteva večkrat prek različnih kanalov, in odpraviti prekrivanja (številne obveznosti obveščanja na področju varstva okolja se na primer zahtevajo v več kot enem delu zakonodaje);

    · zahtevati elektronsko in spletno poročanje, kjer se trenutno zahteva zbiranje informacij v papirni obliki, z uporabo inteligentnih portalov, kjer je to mogoče;

    · vzpostaviti prage za zahteve po informacijah, ki bi te zahteve omejili za mala in srednja podjetja, kjer je to mogoče, ali uporabiti vzorčenja (dobro je znano, da upravne obremenitve zlasti močno prizadenejo mala in srednja podjetja – to se mora upoštevati pri zbiranju podatkov za namene obveščanja);

    · razmisliti o zamenjavi zahtev po informacijah za vsa podjetja v določenem sektorju s pristopom, ki temelji na oceni tveganja – usmeriti zahteve po informacijah k tistim izvajalcem, ki izvajajo dejavnosti z najvišjo stopnjo tveganja;

    · zmanjšati ali odpraviti zahteve po informacijah, povezane z dejanskimi zahtevami, ki so bile odpravljene ali spremenjene po sprejetju zahteve po informacijah (še vedno obstajajo zahteve po informacijah na primer na področju cestnega prevoza iz časa, ko so se zahtevala dovoljenja za izvajanje mednarodnega prevoza);

    · zagotoviti uradno pojasnitev zapletenih delov zakonodaje, ki zavirajo poslovne dejavnosti ali zahtevajo pravno strokovno znanje.

    6. Naslednji koraki

    Komisija je v svojem strateškem pregledu boljše pravne ureditve v Evropski uniji predvidela več korakov [26]. Ti vključujejo predstavitev tega akcijskega programa za zmanjševanje upravnih obremenitev na podlagi rezultatov posvetovanj o delovnem dokumentu Komisije in strateškem pregledu boljše pravne ureditve.

    (...PICT...)

    (...PICT...)

    (...PICT...)

    (...PICT...)

    (...PICT...)

    (...PICT...)

    (...PICT...)

    (...PICT...)

    (...PICT...)

    (...PICT...)

    (...PICT...)

    (...PICT...)

    (...PICT...)

    (...PICT...)

    (...PICT...)

    (...PICT...)

    (...PICT...)

    (...PICT...)

    (...PICT...)

    Komisija, druge institucije EU in države članice bodo morale nato začeti izvajati meritve in sprejeti takojšnje ukrepe. Obsežen program Komisije za meritve zakonodaje ES in povezanih ukrepov za prenos zakonodaje se bo začel spomladi 2007, poročilo o njem pa bo predloženo v zadnjem četrtletju leta 2008. Ti ukrepi se bodo spremljali tudi v okviru tekočega programa za poenostavitev, ki že vključuje več pomembnih predlogov za zmanjševanje upravnih obremenitev [27]. O napredku zmanjševanja upravnih obremenitev se bo redno poročalo. Istočasno bodo morale države članice v tem obdobju izvajati podobne ukrepe in zmanjševati obremenitve s spreminjanjem zakonodaje na nacionalni in/ali regionalni ravni. Države članice bodo o svojih nacionalnih programih za zmanjševanje upravnih obremenitev morale poročati v poglavju „Boljša pravna ureditev“ poročila o napredku v okviru strategije za rast in delovna mesta. Na ta način bo Komisija letno poročala o splošnem napredku – na ravni Skupnosti in na nacionalni ravni – v svojem letnem poročilu o napredku strategije za rast in delovna mesta ter s tem Evropskemu svetu pomagala pri nadaljnjem usmerjanju tega programa. Kot je navedeno zgoraj, bo zasedanje Evropskega sveta spomladi 2009 pomemben mejnik akcijskega programa, zato bo letno poročilo Komisije o napredku leta 2008 vključevalo vmesne ocene programa, ki jim bodo po potrebi priloženi nadaljnji predlogi za izboljšanje programa.

    Pričakuje se, da bodo do marca 2009 vse države članice zaključile svoje postopke meritev vsaj na prednostnih področjih na nacionalni ravni in bodo pripravljene določiti svoje specifične nacionalne cilje. Za države članice bodo pri tem procesu vedno upoštevana različna začetna obdobja, saj je več držav članic že izvedlo osnovne meritve in napredujejo s svojimi programi za zmanjševanje stroškov.

    Samo če bodo vsi sodelujoči udeleženci izvajali ukrepe v skladu z zgoraj navedenim urnikom, bo Evropski svet spomladi 2012 lahko proučil celotni strateški program in ga zaključil.

    7. Sklepi

    Akcijski program, določen v tem sporočilu, obeta pomemben prispevek k izboljševanju poslovnega okolja v EU. Vključuje podroben časovni načrt za merjenje in zmanjševanje nepotrebnih upravnih obremenitev v EU ter cilje za usmerjanje procesa.

    Akcijski program bo zahteval močno zavezanost držav članic in sozakonodajalca. Zato se Evropski svet poziva, da na zasedanju spomladi 2007:

    (1) podpre akcijski program za zmanjševanje upravnih obremenitev, določen v tem sporočilu, vključno z izbranimi prednostnimi področji, predlagano metodologijo, načeli za zmanjševanje obremenitev, seznamom takojšnjih ukrepov in organizacijsko strukturo;

    (2) države članice pozove, da Komisijo podprejo z merjenjem upravnih obremenitev, povezanih z zakonodajo Skupnosti in njenim prenosom, kakor je določeno v tem sporočilu;

    (3) določi splošni cilj zmanjšanja upravnih obremenitev kot posledice zakonodaje ES in nacionalne zakonodaje v EU za 25 %, ki naj bi bil dosežen do 2012. Z namenom olajšati dosego tega cilja, bi moral biti določen tudi cilj zmanjšanja upravnih obremenitev za 25 %, ki so povezana z zakonodajo ES in njenim prenosom; Ta cilj se bo kasneje med prednostnimi področji razlikoval na podlagi rezultatov akcijskega programa;

    (4) države članice pozove, da določijo cilje za zmanjševanje upravnih obremenitev na nacionalni ravni najkasneje do oktobra 2008, in vsako leto poročajo o merjenju in zmanjševanju upravnih obremenitev v svojih poročilih o napredku izvajanja strategije za rast in delovna mesta, z začetkom oktobra 2007;

    (5) Svet in Evropski Parlament pozove, da prednostno obravnavata ukrepe iz Priloge III, ko bo Komisija predstavila ustrezne predloge, z namenom čim prej sprejeti te ukrepe leta 2007;

    (1) PRILOGA I: Minimalne zahteve za usklajevanje

    Države članice, ki so že izvedle osnovne meritve, so sprejele nekoliko drugačno različico prvotnega modela standardnih stroškov, zato je težko primerjati obstoječe podatke med državami, zlasti ob poskusu združevanja rezultatov in ugotavljanja izvora obveznosti obveščanja.

    Pilotni projekt, zaključen oktobra 2006 je pokazal, da bo potrebna določena minimalna stopnja usklajevanja opredelitev, z namenom omogočiti potrjevanje in primerjavo podatkov med državami, doseči pomembne rezultate na ravni EU in določiti začasne cilje za zmanjševanje obremenitev. To se predvsem nanaša na:

    · razvrstitev obveznosti obveščanja glede na izvor;

    · standardizirana razmerja stroškov (splošni stroški);

    · vrsto zadevnih upravnih dejavnosti in prebivalstva (delitev števila sektorjev/podjetij);

    · opredelitev „učinkovitega poslovanja“;

    · zadevne subjekte (npr. gospodinjstva, podjetja, uprave itd.).

    Komisija v skladu s strategijo za rast in delovna mesta predlaga omejitev obsega akcijskega programa na obveznosti za podjetja [28].

    PRILOGA II: Priority areas for the Commission's measurement of administrative burdens deriving from information obligations

    No. | Area | EC Legislation |

    1 | Company Law 1 | Fourth Council Directive 78/660/EEC of 25 July 1978 based on Article 54 (3) (g) of the Treaty on the annual accounts of certain types of companies. |

    | | 3rd Council Directive of 9 October 1978 (78/855/EEC) |

    | | 6th Council Directive of 17 December 1982 (82/891/EEC) |

    | | Second Council Directive of 13 December 1976 on coordination of safeguards which, for the protection of the interests of members and others, are required by Member States of companies within the meaning of the second paragraph of Article 58 of the Treaty. |

    2 | Pharmaceutical legislation | Directive 2001/83/EC of the European Parliament and of the Council of 6 November 2001 on the Community code relating to medicinal products for human use |

    | | Directive 2001/20/EC on the approximation of laws, regulations and administrative provisions of the Member States relating to the implementation of good clinical practice in the conduct of clinical trials on medicinal products for human use |

    3 | Working environment/ employment relations | Council Directive 89/391/EEC of 12 June 1989 on the introduction of measures to encourage improvements in the safety and health of workers at work |

    | | Directive 92/57/EEC of 24 June 1992 on the implementation of minimum safety and health requirements at temporary or mobile construction sites |

    4 | Tax law (VAT) | Sixth Council Directive 77/388/EEC of 17 May 1977 on the harmonization of the laws of the Member States relating to turnover taxes - Common system of value added tax: uniform basis of assessment |

    5 | Statistics | Council Regulation (EEC) No 3330/91 on the statistics relating to the trading of goods between Member States |

    | | Council Directive 2001/109/EC of the EP and Council on fruit trees; Council; Council Directive 93/23/EEC of 1 June 1993 on the statistical surveys to be carried out on pig production, Council Directive 93/24/EEC of 1 June 1993 on the statistical surveys to be carried out on bovine animals |

    | | Council Regulation (EEC N) 3924/91of 19 December 1991 on the establishment of a Community survey of industrial production |

    | | Council Regulation (EC, Euratom) No 58/97 of 20 December 1996 concerning structural business statistics |

    Annex II: Priority areas for the Commission's measurement of administrative burdens deriving from information obligations |

    No. | Area | EC Legislation |

    6 | Agriculture and Agricultural Subsidies | Council Regulation (EC) 1782/2003 of 29 September 2003 establishing common rules for direct support schemes under the common agricultural policy and establishing certain support schemes for farmers 2. |

    | | Commission Regulation (EC) No 1291/2000 of 9 June 2000 Laying down common detailed rules for the application of the system of import and export licences and advance fixing certificates for agricultural products. |

    7 | Food Safety | Regulation (EC) No 1760/2000 of the European Parliament and of the Council of 17 July 2000 establishing a system for the identification and registration of bovine animals and regarding the labelling of beef and beef products and repealing Council Regulation (EC) No 820/97 |

    | | Council Regulation (EC) No 21/2004 of 17 December 2003 establishing a system for the identification and registration of ovine and caprine animals and amending Regulation (EC) No 1782/2003 and Directives 92/102/EEC and 64/432/EEC. |

    | | Directive 2000/13/EC of the European Parliament and of the Council of 20 March 2000 on the approximation of the laws of the Member States relating to the labelling, presentation and advertising of foodstuffs. |

    | | Council Regulation (EC) 1/2005 - Protection of animals during transport and related operations. |

    | | Regulation 1830/2003 GMOs - traceability rules require that operators have in place system to hold information for 5 years. |

    | | Council Directive Plant health – legislation requires operators to keep plant passports (certificates confirming compliance with EC legislation in this area) for 1 year. |

    | | Directive 98/6/EEC of the European Parliament and the Council of 16 February 1998 on consumer protection in the indication of the prices of products offered to consumers |

    8 | Transport | Regulation (EC) No 561/2006 of the European Parliament and of the Council of 15 March 2006 on the harmonisation of certain social legislation relating to road transport and amending Council Regulations (EEC) No 3821/85 and (EC) No 2135/98 and repealing Council Regulation (EEC) No 3820/85 3 |

    | | (Directive 2004/49/EC of the European Parliament and of the Council of 29 April 2004 on safety on the Community's railways and amending Council Directive 95/18/EC on the licensing of railway undertakings and Directive 2001/14/EC on the allocation of railway infrastructure capacity and the levying of charges for the use of railway infrastructure and safety certification (Railway Safety Directive);) |

    9 | Fisheries | Council Regulation (EEC) No 2847/93 of 12 October 1993 establishing a control system applicable to the common fisheries policy |

    Annex II: Priority areas for the Commission's measurement of administrative burdens deriving from information obligations |

    No. | Area | EC Legislation |

    10 | Financial Services | Directive 2006/48/EC of the European Parliament and of the Council of 14 June 2006 relating to the taking up and pursuit of the business of credit institutions. |

    | | Directive 2006/49/EC of the European Parliament and of the Council of 14 June 2006 on the capital adequacy of investment firms and credit institutions. |

    | | Directive 2002/83/EC of the European Parliament and of the Council of 5 November 2002 concerning life insurance |

    11 | Environment | Regulation (EC) No 1013/2006 of the European Parliament and of the Council of 14 June 2006 on shipments of waste 4 |

    | | Council Directive 96/61/EC of 24 September 1996 concerning integrated pollution prevention and control 5 |

    | | Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) Directive 2002/96/EC. |

    | | Directive 2000/53/EC of the European Parliament and of the Council of 18 September 2000 on end-of life vehicles |

    | | Directive 2003/105/EC of the European Parliament and of the Council of 16 December 2003 amending Council Directive 96/82/EC on the control of major-accident hazards involving dangerous substances |

    12 | Cohesion policy | Council Regulation (EC) No 1105/2003 of 26 May 2003 amending Regulation (EC) No 1260/1999 laying down general provisions on the Structural Funds. |

    | | Council Regulation (EC) No 1260/1999 of 21 June 1999 laying down general provisions on the Structural Funds. |

    | | Commission Regulation (EC) No 621/2004 of 1 April 2004 laying down rules for implementing Council Regulation (EC) No 1164/94 as regards information and publicity measures concerning the activities of the Cohesion Fund. |

    13 | Public Procurement 6 | Directive 2004/17/EC of the European Parliament and of the Council of 31 March 2004 coordinating the procurement procedures of entities operating in the water, energy, transport and postal services sectors. |

    | | Directive 2004/18/EC of the European Parliament and of the Council of 31 March 2004 on the coordination of procedures for the award of public work contracts, public supply contracts and public service contracts. |

    | | Commission Regulation (EC) No 1564/2005 of 7 September 2005 establishing standard forms for the publication of notices in the framework of public procurement procedures pursuant to Directives 2004/17/EC and 2004/18/EC of the European Parliament and of the Council (Text with EEA relevance). |

    (1) A separate study to measure administrative cost stemming from company law is already in progress. |

    (2) The administrative burden related to Council Regulation (EC) No 1782/2003 is measured in a separate study which is ongoing. The results of this study will be available in 2007 and will be taken into account when the regulation will be up for review in 2008. Any reduction in administrative burden resulting from this review will be taken into account for the 25% administrative burden target. |

    (3) Measurement to focus on the benefits of the new act compared to the old legislation.4) The measurement for this piece of legislation will commence only in 2008 in order to provide an insight into the expected reductions made by the 2006 revision as compared to the 1993 regulation.(5) The Commission is completing a full review of the IPPC directive and will propose a legislative revision before the end of 2007. Administrative burdens have been taken into account as a part of this review and the work of the consultants will therefore primarily focus on identifying and measuring those burdens that exist as a result of Member States' application of the directive. |

    (6) Measurements in the public procurement area shall be carried out as an integrated part of the overall intermediate evaluation of these relevant Directives currently scheduled to commence in 2008. |

    Annex III: Items for fast track actions

    Area | Company Law |

    Description | Ease requirements regarding written reports to the stockholders in case of merger and division |

    EC legislation | Third Council Directive 78/855/EEC of 9 October 1978 based on Article 54(3)(g) of the Treaty concerning mergers of public limited liability companies and Sixth Council Directive 82/891/EEC of 17 December 1982 based on Article 54(3)(g) of the Treaty, concerning the division of public limited liability companies |

    Reduction measure | Make the requirements voluntary and give stockholders the opportunity to decide whether the document should be drawn up in a national merger or division to align with the provision of the tenth directive |

    Area | Agriculture |

    Description | Ease the obligations for farmers, collectors and/or processors of energy crops that have to be complied with in order for the farmers to receive support for the cultivation of energy crops |

    EC legislation | Commission Regulation (EC) No 1973/2004 |

    Reduction measure | Reduce the reporting obligation for the operators and make it possible to replace the obligatory lodging of a security by the operators by another system offering equivalent assurance for the good financial control of the system |

    Area | Agriculture |

    Description | Ease the requirements concerning the documentary proof to be delivered by operators in order to receive export refunds for exporting certain agricultural produce |

    EC legislation | Commission Regulation (EC) No 800/1999 |

    Reduction measure | Raise threshold. Article 16(1) requires exporters to deliver a copy of a customs document as proof of importation in a third country in order to get differentiated refunds paid. Under certain conditions the paper copy may be replaced by IT generated information. Article 17 gives Member States the option to waive the requirement of Article 16(1) for refunds up to certain thresholds, depending on the destination. In that case only a transport document is required. To the extent possible, an extension of the waiver in order to cover more situations will be considered |

    Area | Statistics |

    Description | Ease certain statistical obligations on farmers |

    EC legislation | Council Directives 93/23/EEC; 93/24/EEC and 93/25/EEC |

    Reduction measure | Reduce frequency of certain agricultural statistics to once a year by merging and simplifying the 3 Directives. More specifically frequencies will be reduced for surveys in Member States with pig populations smaller than 3 million head and cattle population smaller than 1.5 million heads. Furthermore, Member States will be allowed to use sources other than surveys (e.g. the system for the identification and registration of bovine animals) to make the required estimates, thus easing the response burden on farmers |

    Area | Statistics |

    Description | Ease certain statistical obligations regarding the information society |

    EC legislation | Implementing regulation applying (EC) No 808/2004 of the European Parliament and of the Council of 21 April 2004 concerning Community statistics on the information society |

    Reduction measure | Simplify the ordinary and sector questionnaire in the annual Commission Regulation that implements regulation 808/2004, thus easing the administrative burdens for respondents. The proposal aims at reducing the volume of statistical questions posed to businesses in the information society |

    Area | Transport |

    Description | Ease certain obligations to provide transport statistics |

    EC legislation | EEC Council: Regulation No 11 concerning the abolition of discrimination in transport rates and conditions, in implementation of Article 79(3) of the Treaty establishing the European Economic Community |

    Reduction measure | Remove the obligation to provide information on tariffs, agreements, price deals and transport. The proposal will remove outdated requirements (from 1960) for documentation on a series of issues when transporting goods across national borders within the EU |

    Area | Transport |

    Description | Ease information obligations in the transport sector |

    EC legislation | Council Directive 96/26/EC of 29 April 1996 on admission to the occupation of road haulage operator and road passenger transport operator and mutual recognition of diplomas, certificates and other evidence of formal qualifications intended to facilitate for these operators the right to freedom of establishment in national and international transport operations |

    Reduction measure | Introduce electronic register to enhance exchange of data and allow targeted checks, thereby reducing administrative burdens on businesses |

    Area | Transport |

    Description | Ease information obligations in the maritime sector |

    EC legislation | Council Directive 96/35/EC of 3 June 1996 on the appointment and vocational qualification of safety advisers for the transport of dangerous goods by road, rail and inland waterway |

    Reduction measure | Simplify the administrative procedures both for public authorities (EU or national) and for private bodies |

    Area | Food hygiene |

    Description | Exempt small businesses from certain HACCP requirements |

    EC legislation | Regulation (EC) No 852/2004 |

    Reduction measure | Exempt mall retailers (butchers, bakers etc.) from certain HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Point) requirements, thereby not imposing the same burdens on small butchers, bakers, etc. as on large supermarkets |

    Area | Food hygiene |

    Description | Simplify administrative requirements for small fishing vessels |

    EC legislation | Regulation (EC) No 853/2004 |

    Reduction measure | Remove unnecessary requirements for small fishing vessels |

    [1] Delovni dokument Komisije COM(2006)691: „Merjenje upravnih stroškov in zmanjševanje upravnih obremenitev v Evropski uniji“. Sporočilo Komisije Svetu, Evropskemu parlamentu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij COM(2006) 689: „Strateški pregled boljše pravne ureditve v Evropski uniji“.

    [2] „Pilotni projekt o upravnih obremenitvah“, WIFO-CEPS, oktober 2006.

    [3] „Pilotni projekt o upravnih obremenitvah“, WIFO-CEPS, oktober 2006.

    [4] Gelauff, G.M.M. in A.M. Lejour (2005). Five Lisbon highlights: The economic impact of reaching these targets. CPB dokument 104. CPB, Haag.

    [5] Model EU – priročnik, marec 2006, str. 1 (http://ec.europa.eu/governance/impact/docs/

    - sec_2005_0791_anx_10_en.pdf); Mednarodni priročnik o modelu standardnih stroškov – merjenje in zmanjševanje upravnih obremenitev za podjetja, oktober 2005, str. 7 (http://www.oecd.org/dataoecd/32/54/34227698.pdf).

    [6] „Mednarodni priročnik o modelu standardnih stroškov“ http://www.oecd.org/dataoecd/32/54/34227698.pdf.

    [7] Evropska komisija, Delovni dokument služb, Priloga k Sporočilu 2005 o boljši pravni ureditvi za rast in delovna mesta v Evropski uniji, Zmanjševanje upravnih stroškov, ki so posledica zakonodaje, podroben osnutek možnega modela EU neto upravnih stroškov – SEC(2005) 175, 16.3.2005.

    [8] Uporaba modela standardnih stroškov je pokazala bistven napredek pri zakonodajni reformi v več državah članicah, jasen cilj tega akcijskega programa pa je nadgradnja teh izkušenj. Model standardnih stroškov trenutno uporablja 17 držav članic in OVSE. http://www.administrative-burdens.com/

    [9] Glej Delovni dokument služb, Razvoj skupne metodologije EU za presojo upravnih stroškov, ki so posledica zakonodaje EU Poročilo o pilotni fazi (april – september 2005), SEC(2005) 1329, priložen Sporočilu o „skupni metodologiji EU za presojo upravnih stroškov, ki so posledica zakonodaje“ – COM(2005) 518, 21.10.2005.

    [10] Glej http://ec.europa.eu/governance/impact/docs_en.htm.

    [11] Glej na primer Vpliv na poštne storitve SEC(2006) 1292, ki je priložen COM(2006) 594.

    [12] Postopek zmanjševanja upravne obremenitve se razlikuje od običajne prakse presoje vplivov, čeprav uporabljata skupno metodologijo. Cilj tega postopka za zmanjševanje upravne obremenitve je zagotoviti obširno naknadno merjenje zakonodaje na področju politike za vse ravni zakonodaje, pozneje pa še določitev ciljev za zmanjševanje obremenitev. Presoja vpliva pa po drugi strani meri vse stroške in koristi razpoložljivih političnih možnosti, medtem ko je metodologija za zmanjšanje upravne obremenitve le delno merilno orodje, ki ga je treba uporabljati zmerno in le pri ocenjevanju predhodnih vplivov predlaganih sprememb zakonodaje (marginalen pristop).

    [13] SEC(2005) 175.

    [14] Združeno kraljestvo je identificiralo skoraj 20 000 obveznosti, Danska 1 100, Nizozemska pa 3 000.

    [15] Delovni dokument Komisije COM(2006) 691: „Merjenje upravnih stroškov in zmanjševanje upravnih obremenitev v Evropski uniji“.

    [16] Kljub temu bo Komisija analizirala upravne zahteve za vse upravičence kohezijske politike. Poleg tega ta akcijski program ne ovira drugih pobud Komisije, katerih cilj je zmanjšanje upravnih obremenitev za državljane, javne uprave in/ali prostovoljni sektor.

    [17] Za nadaljnje tehnične podrobnosti glej Model EU – priročnik (http://ec.europa.eu/governance/impact/

    - docs/sec_2005_0791_anx_10_en.pdf).

    [18] COM(2006) 689, str. 10.

    [19] To bo strukturirano prek pilotnega projekta, predlaganega v proračunu za leto 2007 (referenčna postavka proračuna 26 01 08).

    [20] Pregled Svetovne banke o nizozemskem programu za zmanjševanje upravne obremenitve, november 2006; Upravna poenostavitev na Nizozemskem, OVSE, 24. november 2006.

    [21] Nekatere države so splošni „politični“ cilj določile še preden so dobile rezultate (UK, SE) ali celo pred začetkom faze merjenja (NL, DK, CZ, AT). Vse te države so za cilj določile zmanjšanje za 25 %, razen Češke (20 %).

    [22] Upravna obremenitev v zvezi z Uredbo Sveta (ES) št. 1782/2003 se meri v ločeni študiji, ki že poteka. Rezultati te študije bodo na voljo leta 2007 in bodo upoštevani ob pregledu uredbe leta 2008. Kakršno koli zmanjšanje upravne obremenitve kot rezultat tega pregleda bo upoštevano pri cilju zmanjšanja upravne obremenitve za 25 %.

    [23] Prav tako se bodo presodili učinki zmanjšanja obremenitev, doseženega v okviru tekočega programa za poenostavitev.

    [24] Medinstitucionalni sporazum o boljši pravni ureditvi, december 2003 (UL C 321, 31.12.2003, str. 1).

    [25] Skupni znesek se še izračunava.

    [26] COM(2006) 689, 14.11.2006

    [27] Glej „Prvo poročilo o napredku strategije za poenostavitev zakonodajnega okolja“, delovni dokument služb, oktober 2006. Na primer za naslednja politična področja:

    - okolje: pregled Direktive o celovitem preprečevanju in nadzorovanju onesnaževanja (IPPC) in druge povezane zakonodaje o industrijskih emisijah za izboljšanje jasnosti in skladnosti (zlasti v zvezi s poročanjem) ter zahtev po racionalizaciji; direktiva o gradbenih proizvodih za pojasnitev in zmanjšanje upravnih obremenitev, zlasti za mala in srednja podjetja, z večjo prilagodljivostjo pri oblikovanju in uporabi tehničnih specifikacij, manj strogimi pravili za certificiranje ter odstranjevanjem ovir za izvajanje, ki so do zdaj ovirale vzpostavitev popolnega notranjega trga za gradbene proizvode; statistika: olajšati posredovanje statističnih podatkov s strani gospodarskih subjektov, po možnosti brez malih in srednjih podjetij, ob upoštevanju rezultatov tekočega pilotnega projekta za merjenje in zmanjševanje upravnih stroškov ter študije izvedljivosti za analizo uporabnosti sistema zbiranja, omejenega na en tok.

    [28] Kljub temu bo Komisija analizirala upravne zahteve za vse upravičence do sredstev kohezijske politike. To bo služilo kot pilotni ukrep. Poleg tega ta akcijski program ne ovira drugih pobud Komisije, katerih cilj je zmanjšanje upravnih obremenitev za državljane, javne uprave in/ali prostovoljni sektor.

    --------------------------------------------------

    Top