EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32024R0765

Uredba Sveta (EU, Euratom) 2024/765 z dne 29. februarja 2024 o spremembi Uredbe (EU, Euratom) 2020/2093 o določitvi večletnega finančnega okvira za obdobje 2021–2027

ST/5818/2024/INIT

UL L, 2024/765, 29.2.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/765/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/765/oj

European flag

Uradni list
Evropske unije

SL

Serija L


2024/765

29.2.2024

UREDBA SVETA (EU, Euratom) 2024/765

z dne 29. februarja 2024

o spremembi Uredbe (EU, Euratom) 2020/2093 o določitvi večletnega finančnega okvira za obdobje 2021–2027

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije in zlasti člena 312 Pogodbe,

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti za atomsko energijo in zlasti člena 106a Pogodbe,

ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

ob upoštevanju odobritve Evropskega parlamenta (1),

po posredovanju osnutka zakonodajnega akta nacionalnim parlamentom,

v skladu s posebnim zakonodajnim postopkom,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Komisija je predstavila pregled delovanja večletnega finančnega okvira za obdobje 2021–2027 iz Uredbe Sveta (EU, Euratom) 2020/2093 (2) po prvih letih njegovega izvajanja, vključno z oceno vzdržnosti zgornjih mej odhodkov.

(2)

Unija se od decembra 2020 sooča z vrsto edinstvenih in nepričakovanih izzivov. Ukrepala je hitro in uporabila vsa sredstva, ki jih ima na voljo, vendar je omejena proračunska prilagodljivost večletnega finančnega okvira za obdobje 2021–2027 skoraj izčrpana, kar ovira zmožnost proračuna Unije za obravnavanje tudi najnujnejših izzivov.

(3)

V prvih letih izvajanja večletnega finančnega okvira so se za reševanje številnih izzivov veliko uporabljali posebni instrumenti. Še vedno je potrebno nadaljnje ukrepanje, hkrati pa so proračunska sredstva za soočanje s takšnimi razmerami v preostalem obdobju večletnega finančnega okvira omejena.

(4)

Proračun Unije bi moral Uniji omogočati, da se na pojavljajoče se izzive odzove s potrebnimi politikami in izpolni pravne obveznosti, česar ni mogoče doseči v okviru obstoječih zgornjih mej ali s prilagodljivostjo, ki je že izčrpana. Spremeniti bi bilo treba zgornje meje odhodkov v odobritvah za prevzem obveznosti za razdelke 1, 2, 3, 4, 5 in 6 za leta 2024, 2025, 2026 in 2027. Zgornje meje odhodkov v odobritvah plačil se lahko ohranijo na sedanji ravni, vendar bi bilo treba prilagoditi omejitev odobritev plačil za enotni instrument za rezervo za leto 2026, da se prepreči tveganje zaostankov. Poleg tega bi bilo treba spremeniti skupni znesek dodatnih sredstev v okviru prilagoditve za posamezne programe iz člena 5 in povezano preglednico iz Priloge II k Uredbi (EU, Euratom) 2020/2093.

(5)

Spremeniti bi bilo treba tudi zneske rezerve za prilagoditev na brexit in Evropski sklad za prilagoditev globalizaciji.

(6)

Z nezakonito rusko vojno agresijo proti Ukrajini je evropska tla ponovno zatresla vojna. Unija bo podpirala Ukrajino, dokler bo to potrebno, in ji odločno pomagala na njeni evropski poti. V ta namen sta Evropski parlament in Svet sprejela Uredbo (EU) 2024/792 Evropskega parlamenta in Sveta (3), ki je odziv Unije za podporo makrofinančni stabilnosti, obnovi in modernizaciji Ukrajine, hkrati pa podpira reformna prizadevanja Ukrajine v okviru njene pristopne poti k Uniji (v nadaljnjem besedilu: instrument za Ukrajino).

(7)

Glede na negotovosti, povezane z rusko vojno agresijo, bi moral biti instrument za Ukrajino prožen instrument, da se podpora do leta 2027 zagotovi v ustrezni obliki in na ustreznih ravneh. Podpora v okviru instrumenta za Ukrajino bi morala biti zagotovljena v obliki posojil in nepovratne podpore ter z oblikovanjem rezervacij za proračunska jamstva.

(8)

Za del podpore iz instrumenta za Ukrajino, ki se zagotavlja v obliki posojil, je primerno do leta 2027 podaljšati obstoječe proračunsko jamstvo Unije za kritje finančne pomoči, ki je na voljo Ukrajini. Zato bi moralo biti mogoče, da se potrebne odobritve v proračunu Unije nad zgornjimi mejami večletnega finančnega okvira mobilizirajo za finančno pomoč Ukrajini, ki bo na voljo do konca leta 2027. Poleg kritja kratkoročne finančne pomoči Ukrajini, kot je že predvideno v Uredbi (EU) 2022/2463, bi moralo proračunsko jamstvo Unije kriti finančno pomoč Ukrajini v višini do 33 milijard EUR, kot je določeno v Uredbi (EU) 2024/792.

(9)

Za del podpore iz instrumenta za Ukrajino, ki se zagotavlja v obliki nepovratne podpore in oblikovanja rezervacij za proračunska jamstva, bi bilo treba odobritve zagotoviti prek novega tematskega posebnega instrumenta, t. i. „rezerve za Ukrajino“. Odobritve za prevzem obveznosti in ustrezne odobritve plačil bi bilo treba uporabiti letno v okviru proračunskega postopka iz člena 314 Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU), in sicer nad zgornjimi mejami večletnega finančnega okvira. Za urejen razvoj odhodkov, ki se načrtujejo v skladu z ustreznimi določbami Uredbe (EU) 2024/792, in zlasti glede na zneske, ki jih je treba določiti v načrtu za Ukrajino, je primerno določiti skupne in letne najvišje zneske, ki se lahko dajo na voljo za rezervo za Ukrajino v obdobju 2024–2027. Za zagotovitev vsestranskega izvajanja in prilagodljivosti med leti bi moralo biti mogoče, v mejah skupnega zneska, v naslednjih letih do leta 2027 uporabiti neporabljeni del letnega zneska v danem letu, poleg najvišjega letnega zneska za zadevno leto.

(10)

Od leta 2022 so se obrestne mere za vse izdajatelje obveznic, vključno z Unijo, v Uniji in večini večjih gospodarstev močno zvišale. Zato se pričakuje, da bodo stroški financiranja najemanja posojil za Instrument Evropske unije za okrevanje NextGenerationEU (v nadaljnjem besedilu: EURI), ki se krijejo iz proračuna Unije v skladu s členom 5(2) Sklepa Sveta (EU, Euratom) 2020/2053 (4), presegli ocene, prvotno načrtovane v okviru zgornjih mej večletnega finančnega okvira ob njegovem sprejetju decembra 2020, in sicer 2 332 milijonov EUR v letu 2025 (v cenah iz leta 2018), 3 196 milijonov EUR v letu 2026 (v cenah iz leta 2018) in 4 168 milijonov EUR v letu 2027 (v cenah iz leta 2018).

(11)

Glede na negotovost v zvezi s prihodnjim razvojem obrestnih mer v spreminjajočih se tržnih razmerah in splošne potrebe po izposojanju za financiranje tekočih programov Unije, ki se financirajo iz EURI, je primerno, da se kot del določb, potrebnih za nemoten potek letnega proračunskega postopka in zagotovitev, da so na voljo finančna sredstva, ki Uniji omogočajo izpolnjevanje njenih pravnih obveznosti, določi izjemen in začasen mehanizem za čas trajanja sedanjega večletnega finančnega okvira za kritje stroškov financiranja zadolževanja za EURI, ki presegajo prvotno načrtovane zneske. Zato bi bilo treba vzpostaviti nov tematski posebni instrument – instrument EURI, katerega edini cilj bi bilo kritje neporavnane prekoračitve stroškov. Ta instrument bi moral biti izjemen in ne bi smel biti precedens za prihodnje ureditve za večletne finančne okvire po letu 2027, zlasti za kritje stroškov plačil obresti za sredstva, izposojena na trgih za financiranje EURI.

(12)

Proračunski organ bi moral EURI uporabiti med letnim proračunskim postopkom le, če je to potrebno. Brez poseganja v pristojnosti proračunskega organa, bi ga bilo treba uporabiti po iskanju drugih možnosti financiranja, tudi prek manevrskega prostora, ustvarjenega z izvrševanjem proračuna programov in prerazporeditvijo prednostnih nalog, in netematskih posebnih instrumentov, za kritje znatnega dela potrebnih zneskov, ki presegajo zneske, prvotno navedene v obstoječi proračunski vrstici EURI v razdelku 2b, kolikor je to mogoče, da se kot merilo uporabi znesek, ki ustreza približno 50 odstotkom prekoračitev stroškov plačil obresti EURI. To bo izvedeno v skladu z veljavnimi sektorskimi pravili in drugimi pravnimi obveznostmi ter ob upoštevanju prednostnih nalog, preudarnega oblikovanja proračuna in dobrega finančnega poslovodenja, ki zahtevajo predvsem ustrezne razlike do zgornje meje za nepredvidene odhodke. Prerazporeditve sredstev in ponovna določitev prednostnih nalog iz tega odstavka ne bodo vplivale na nacionalne ovojnice držav članic, za katere so bile prevzete pravne obveznosti, predvsem tiste v okviru skupne kmetijske politike in kohezijske politike. Odobritve za prevzem obveznosti in ustrezne odobritve plačil instrumenta EURI v proračunu Unije bi se morale zagotoviti nad zgornjimi mejami večletnega finančnega okvira. V okviru instrumenta EURI bi bilo treba najprej črpati znesek, enak sproščenim obveznostim, ki niso zunanji namenski prejemki, do katerih je prišlo od začetka sedanjega večletnega finančnega okvira. Zneski sproščenih obveznosti, ki so ponovno na voljo v skladu z obstoječimi ustreznimi določbami, se ne bi smeli upoštevati. Razpoložljivi znesek sproščenih obveznosti za instrument EURI bi bilo treba izračunati vsako leto v okviru tehnične prilagoditve večletnega finančnega okvira, pri čemer bi bilo treba jasno prikazati skupna razpoložljiva sredstva in zneske, ki so bili že upoštevani pri prejšnji uporabi instrumenta EURI. V nepričakovanih razmerah, ko prekoračitev še vedno obstaja, bi bilo treba v okviru instrumenta EURI v skrajnem primeru kot varovalni mehanizem uporabiti potreben dodatni znesek za celotno financiranje stroškov. Če ena ali več držav članic izjemoma meni, da obstajajo resni pomisleki v zvezi z uporabo tega varovalnega mehanizma, lahko zaprosijo predsednika Evropskega sveta, naj zadevo predloži v obravnavo na naslednjem zasedanju Evropskega sveta. Ta postopek praviloma ne bi smel trajati dlje kot en mesec in bi moral v celoti spoštovati pristojnosti institucij, kot so določene v Pogodbah..

(13)

Glede na naravne nesreče, ki so se zgodile v državah članicah in državah, ki vodijo pristopna pogajanja z Unijo, ter naravne nesreče in humanitarne krize v tretjih državah in da bi zagotovili ustrezno financiranje za oboje, bi bilo treba obstoječo rezervo za solidarnost in nujno pomoč okrepiti in razdeliti na dva ločena instrumenta: „rezervo za evropsko solidarnost“ za zagotavljanje podpore prizadetim državam in regijam v okviru Solidarnostnega sklada Evropske unije, ustanovljenega z Uredbo Sveta (ES) št. 2012/2002 (5), in „rezerve za nujno pomoč“ za zagotavljanje proračunskih okrepitev ustreznih programov Unije v odziv na krize in izredne razmere v Uniji in zunaj nje.

(14)

Instrument prilagodljivosti bi bilo treba okrepiti, da se ohrani zadostna zmogljivost Unije za odzivanje na nepredvidene okoliščine do leta 2027. Zapadle zneske iz evropske rezerve za solidarnost in rezerve za nujno pomoč dati bi bilo treba dati na voljo instrumentu prilagodljivosti od leta 2024.

(15)

Glede na te nepričakovane dogodke in nove izzive je treba večletni finančni okvir revidirati, zato bi bilo treba Uredbo (EU, Euratom) 2020/2093 ustrezno spremeniti.

(16)

Spremembe Uredbe (EU, Euratom) 2020/2093 ne posegajo v obveznost spoštovanja zgornjih mej lastnih sredstev iz člena 3(1) in člena 6 Sklepa (EU, Euratom) 2020/2053.

(17)

Glede na razmere v Ukrajini bi morala ta uredba nujno začeti veljati na dan objave v Uradnem listu Evropske unije in bi se morala uporabljati z retroaktivnim učinkom od 1. januarja 2024 –

SPREJEL NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

Uredba (EU, Euratom) 2020/2093 se spremeni:

(1)

člen 2 se spremeni:

(a)

v odstavku 2 se prvi pododstavek nadomesti z naslednjim:

„2.   Kadar je treba uporabiti sredstva iz posebnih instrumentov iz členov 8, 9, 10, 10a, 10b in 12, se odobritve za prevzem obveznosti in ustrezne odobritve plačil vključijo v proračun nad ustreznimi zgornjimi mejami večletnega finančnega okvira.“

;

(b)

v odstavku 3 se doda naslednji pododstavek:

„Kadar je treba uporabiti jamstvo za finančno pomoč Ukrajini, ki je na voljo za leta 2024 do 2027 za skupni znesek posojil v višini do 33 000 milijonov EUR v tekočih cenah kot je določeno v Uredbi (EU) 2024/792 Evropskega parlamenta in Sveta (*1), in odobreno v skladu s členom 220(1) finančne uredbe, se potrebni znesek uporabi nad zgornjimi mejami večletnega finančnega okvira.

(*1)  Uredba (EU) 2024/792 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 29. februarja 2024 o vzpostavitvi instrumenta za Ukrajino (UL L, 2024/792, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/792/oj).“;"

(2)

v členu 4(1), se dodata naslednji točki:

„(f)

izračun zneska, ki je na voljo za Instrument Evropske unije za okrevanje v skladu s členom 10a(3), točka (a);

(g)

izračun zneskov, ki se dajo na razpolago instrumentu prilagodljivosti na podlagi člena 12(1), drugi pododstavek.“;

(3)

V členu 5(1) se drugi pododstavek nadomesti z naslednjim:

„Skupni znesek dodatnih dodeljenih sredstev za obdobje 2022–2027 za odobritve za prevzem obveznosti in odobritve plačil znaša 10 155 milijonov EUR (v cenah iz leta 2018). Za vsako leto od leta 2022 do leta 2026 letni znesek dodatnih dodeljenih sredstev za odobritve za prevzem obveznosti oziroma odobritve plačil znaša najmanj 1 500 milijonov EUR (v cenah iz leta 2018) in ne presega 2 000 milijonov EUR (v cenah iz leta 2018).“;

(4)

člena 8 in 9 se nadomestita z naslednjim:

„Člen 8

Evropski sklad za prilagoditev globalizaciji

1.   Evropski sklad za prilagoditev globalizaciji, katerega cilji in področje uporabe so določeni v Uredbi (EU) 2021/691 Evropskega parlamenta in Sveta (*2), ne presega najvišjega letnega zneska 30 milijonov EUR (cene iz leta 2018).

2.   Odobritve za Evropski sklad za prilagoditev globalizaciji so vključene v splošni proračun Unije kot rezervacija.

Člen 9

Rezerva za solidarnost in nujno pomoč

1.   Rezerva za solidarnost in nujno pomoč je sestavljena iz dveh instrumentov, ki se lahko uporabita za financiranje:

(a)

pomoči pri odzivanju na izredne razmere, nastale zaradi večjih nesreč, ki so zajete v Solidarnostnem skladu Evropske unije, katerega cilji in področje uporabe so določeni v Uredbi Sveta (ES) št. 2012/2002 (*3) (v nadaljnjem besedilu: rezerva za evropsko solidarnost), oziroma

(b)

hitrega odzivanja na posebne nujne potrebe znotraj Unije ali v tretjih državah ob dogodkih, ki jih ni bilo mogoče predvideti ob pripravi proračuna, zlasti odzivanja na izredne razmere in operacij podpore po naravnih nesrečah, ki niso zajete v točki (a), nesrečah, ki jih povzroči človek, ob humanitarnih krizah v primerih ogroženosti javnega zdravja ter zdravja živali in rastlin v velikem obsegu pa tudi v primerih posebnega pritiska na zunanjih mejah Unije zaradi migracijskih tokov, kadar to zahtevajo okoliščine (v nadaljnjem besedilu: rezerva za nujno pomoč).

2.   Rezerva za evropsko solidarnost ne presega najvišjega letnega zneska 1 016 milijonov EUR (v cenah iz leta 2018). Vsi deli letnega zneska, ki se ne porabijo v letu n, se lahko porabijo do leta n+1. Najprej se porabi del letnega zneska iz prejšnjega leta. Vsi deli letnega zneska iz leta n, ki se ne porabijo v letu n+1, zapadejo.

Vsako leto 1. oktobra ostane na razpolago vsaj ena četrtina letnega zneska rezerve za evropsko solidarnost za kritje potreb, ki bi nastale do konca tega leta.

V izjemnih primerih in če preostala finančna sredstva ne zadostujejo za kritje zneskov, ki so po oceni potrebni v letu nastanka nesreče, kot je opredeljena v točki (a) odstavka 1, lahko Komisija predlaga, da se razlika financira iz letnih zneskov iz prvega pododstavka tega odstavka, ki so na razpolago v naslednjem letu, in sicer največ do zneska 400 milijonov EUR (v cenah iz leta 2018).

3.   Rezerva za nujno pomoč ne presega najvišjega letnega zneska 508 milijonov EUR (v cenah iz leta 2018). Vsi deli letnega zneska, ki se ne porabijo v letu n, se lahko porabijo do leta n+1. Najprej se porabi del letnega zneska iz prejšnjega leta. Vsi deli letnega zneska iz leta n, ki se ne porabijo v letu n+1, zapadejo.

4.   Odobritve za rezervo za evropsko solidarnost in rezervo za nujno pomoč se vključijo v splošni proračun Unije kot rezervacija.

(*2)  Uredba (EU) 2021/691 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 28. aprila 2021 o Evropskem skladu za prilagoditev globalizaciji za presežne delavce (ESPG) in razveljavitvi Uredbe (EU) št. 1309/2013 (UL L 153, 3.5.2021, str. 48)."

(*3)  Uredba Sveta (ES) št. 2012/2002 z dne 11. novembra 2002 o ustanovitvi Solidarnostnega sklada Evropske unije (UL L 311, 14.11.2002, str. 3).“;"

(5)

v členu 10 se odstavek 2 nadomesti z naslednjim:

„2.   Rezerva za prilagoditev na brexit ne presega zneska 4 491 milijonov EUR (v cenah iz leta 2018).“

;

(6)

vstavijo se naslednji členi:

„Člen 10a

Instrument EURI

1.   Instrument EURI se od leta 2025 za dano leto lahko uporabi za financiranje dela stroškov plačil obresti in kuponov v zvezi s sredstvi, izposojenimi na kapitalskih trgih v skladu s členom 5(2) Sklepa Sveta (EU, Euratom) 2020/2053 (*4). Instrument EURI se lahko v danem letu in v obsegu, določenem v naslednjih odstavkih, uporabi le za kritje zneska teh stroškov, ki presegajo naslednje zneske (v cenah iz leta 2018):

2025 – 2 332 milijonov EUR,

2026 – 3 196 milijonov EUR,

2027 – 4 168 milijonov EUR.

2.   Evropski parlament in Svet lahko instrument EURI uporabita v okviru proračunskega postopka iz člena 314 PDEU šele po iskanju drugih sredstev financiranja za kritje znatnega dela zneskov, ki presegajo zneske iz odstavka 1 tega člena, v skladu z veljavnimi sektorskimi pravili in drugimi pravnimi obveznostmi, pri čemer bodo upoštevane prednostne naloge, preudarno oblikovanje proračuna in dobro finančno poslovodenje.

Odobritve za instrument EURI se dajo na voljo nad zgornjimi mejami večletnega finančnega okvira.

3.   Instrument EURI vključuje naslednje:

(a)

znesek, enak sproščenim odobritvam, ki niso zunanji namenski prejemki, izvršenih kumulativno od leta 2021 in ki v prejšnjih letih niso bile uporabljene v okviru tega instrumenta, razen zneskov sproščenih obveznosti, ki so bile ponovno dane na voljo v skladu z določbami člena 15 finančne uredbe in posebnimi pravili o ponovnem dajanju odobritev na voljo, kot je navedeno v ustreznih temeljnih aktih. Ta znesek se porabi najprej,

(b)

a le, če znesek iz točke (a) tega odstavka ne zadošča, dodatni znesek pa je potreben za financiranje stroškov in odstavka 1 v zadevnem letu v celoti.

Komisija vsako leto v okviru tehničnih prilagoditev iz člena 4 izračuna razpoložljivi znesek na podlagi tega odstavka, prvi pododstavek, točka (a), pri čemer upošteva zneske, ki so bili v ta namen upoštevani v prejšnjih letih.

Člen 10b

Rezerva za Ukrajino

1.   Rezerva za Ukrajino se lahko uporabi izključno za financiranje odhodkov v okviru Uredbe (EU) 2024/792.

2.   Rezerva za Ukrajino ne presega 17 000 milijonov EUR v tekočih cenah za obdobje 2024–2027.

3.   Letni znesek, mobiliziran v okviru rezerve za Ukrajino v danem letu, ne presega 5 000 milijonov EUR v tekočih cenah. Brez poseganja v skupni znesek iz odstavka 2 se lahko neporabljeni del letnega zneska v danem letu uporabi v naslednjih letih do leta 2027.

4.   Evropski parlament in Svet lahko rezervo za Ukrajino uporabita v okviru proračunskega postopka iz člena 314 PDEU.

(*4)  Sklep Sveta (EU, Euratom) 2020/2053 z dne 14. decembra 2020 o sistemu virov lastnih sredstev Evropske unije in razveljavitvi Sklepa 2014/335/EU, Euratom (UL L 424, 15.12.2020, str. 1).“;"

(7)

v členu 11 se vstavi naslednji odstavek:

„3a.   Najvišji znesek za letno prilagoditev iz odstavka 3 tega člena za leto 2026, povečan za znesek iz drugega pododstavka člena 5(2), se prilagodi za znesek, ki ustreza neporabljenemu delu najvišjega zneska za leto 2025.“

;

(8)

člen 12 se nadomesti z naslednjim:

„Člen 12

Instrument prilagodljivosti

1.   Instrument prilagodljivosti se lahko v danem proračunskem letu uporabi za financiranje posebnih nepredvidenih odhodkov v odobritvah za prevzem obveznosti in ustreznih odobritvah plačil, ki jih ni mogoče financirati v okviru zgornjih mej, ki so na razpolago za enega ali več drugih razdelkov. Zgornja meja letnega zneska, ki je na razpolago za instrument prilagodljivosti v letih 2021 do 2023, je 915 milijonov EUR (v cenah iz leta 2018). Zgornja meja letnega zneska, ki je na razpolago za instrument prilagodljivosti v letih 2024 do 2027, je 1 346 milijonov EUR (v cenah iz leta 2018).

Letni znesek, ki je na razpolago za instrument prilagodljivosti, se vsako leto poveča za znesek, enak delom letnih zneskov za evropsko rezervo za solidarnost in rezervo za nujno pomoč, ki so zapadli v preteklem letu v skladu s členom 9.

2.   Neporabljeni del letnega zneska instrumenta prilagodljivosti se lahko porabi do leta n+2. Najprej se porabijo vsi deli letnega zneska iz prejšnjih let, od najstarejšega dalje. Vsi deli letnega zneska iz leta n, ki se ne porabijo do leta n+2, zapadejo.“

;

(9)

Prilogi I in II se nadomestita z besedilom iz Priloge k tej uredbi.

Člen 2

Ta uredba začne veljati na dan objave v Uradnem listu Evropske unije.

Uporablja se od 1. januarja 2024.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju, 29. februarja 2024

Za Svet

predsednica

H. LAHBIB


(1)  Odobritev z dne 27. februarja 2024 (še ni objavljeno v Uradnem listu).

(2)  Uredba Sveta (EU, Euratom) 2020/2093 z dne 17. decembra 2020 o določitvi večletnega finančnega okvira za obdobje 2021–2027 (UL L 433 I, 22.12.2020, str. 11).

(3)  Uredba (EU) 2024/792 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 29. februarja 2024 o vzpostavitvi instrumenta za Ukrajino (UL L, 2024/792, 29.2.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/792/oj).

(4)  Sklep Sveta (EU, Euratom) 2020/2053 z dne 14. decembra 2020 o sistemu virov lastnih sredstev Evropske unije in razveljavitvi Sklepa 2014/335/EU, Euratom (UL L 424, 15.12.2020, str. 1).

(5)  Uredba Sveta (ES) št. 2012/2002 z dne 11. novembra 2002 o ustanovitvi Solidarnostnega sklada Evropske unije, UL L 311, 14.11.2002, str. 3.


PRILOGA

„PRILOGA I

VEČLETNI FINANČNI OKVIR (EU-27)

(v mio. EUR – v cenah iz leta 2018))

ODOBRITVE ZA PREVZEM OBVEZNOSTI

2021

2022

2023

2024

2025

2026

2027

Skupaj 2021–2027

1.

Enotni trg, inovacije in digitalno

19 712

20 211

19 678

19 178

18 173

18 120

17 565

132 637

2.

Kohezija, odpornost in vrednote

5 996

62 642

63 525

65 079

65 184

56 675

58 680

377 781

2a.

Ekonomska, socialna in teritorialna kohezija

1 666

56 673

57 005

57 436

57 772

48 302

48 937

327 791

2b.

Odpornost in vrednote

4 330

5 969

6 520

7 643

7 412

8 373

9 743

49 990

3.

Naravni viri in okolje

53 562

52 626

51 893

51 013

49 914

48 734

47 960

355 702

od tega: odhodki, povezani s trgom, in neposredna plačila

38 040

37 544

36 857

36 054

35 283

34 602

33 886

252 266

4.

Migracije in upravljanje meja

1 687

3 104

3 454

3 569

4 083

4 145

4 701

24 743

5.

Varnost in obramba

1 598

1 750

1 762

2 112

2 277

2 398

2 576

14 473

6.

Sosedstvo in svet

15 309

15 522

14 789

14 500

14 192

13 326

13 447

101 085

7.

Evropska javna uprava

10 021

10 215

10 342

10 454

10 554

10 673

10 843

73 102

od tega: Upravni odhodki institucij

7 742

7 878

7 945

7 997

8 025

8 077

8 188

55 852

ODOBRITVE ZA PREVZEM OBVEZNOSTI SKUPAJ

107 885

166 070

165 443

165 905

164 377

154 071

155 772

1 079 523

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ODOBRITVE ZA PLAČILA SKUPAJ

154 065

153 850

152 682

151 436

151 175

151 175

151 175

1 065 558

PRILOGA II

PRILAGODITEV ZA POSAMEZNE PROGRAME – SEZNAM PROGRAMOV, RAZDELITVENI KLJUČ IN SKUPNA DODATNA SREDSTVA ZA ODOBRITVE ZA PREVZEM OBVEZNOSTI

(v mio. EUR – cene iz leta 2018)

 

Razdelitveni ključ

Skupna dodatna sredstva za odobritve za prevzem obveznosti na podlagi člena 5

 

2022-2024

2025-2027

 

1.

Enotni trg, Inovacije in Digitalno

36,36 %

41,79 %

4 000

Obzorje Evropa

27,27 %

31,34 %

3 000

Sklad InvestEU

9,09 %

10,45 %

1 000

2b.

Odpornost in vrednote

54,55 %

47,76 %

5 155

EU za zdravje

26,37 %

15,37 %

2 055

Erasmus+

15,46 %

17,77 %

1 700

Ustvarjalna Evropa

5,45 %

6,26 %

600

Pravice in vrednote

7,27 %

8,36 %

800

4.

Migracije in upravljanje meja

9,09 %

10,45 %

1 000

Sklad za integrirano upravljanje meja

9,09 %

10,45 %

1 000

SKUPAJ

100,00 %

100,00 %

10 155

“.

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/765/oj

ISSN 1977-0804 (electronic edition)


Top