EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023R1184

Delegirana uredba Komisije (EU) 2023/1184 z dne 10. februarja 2023 o dopolnitvi Direktive (EU) 2018/2001 Evropskega parlamenta in Sveta z vzpostavitvijo metodologije Unije, s katero se določijo podrobna pravila za proizvodnjo tekočih in plinastih goriv iz obnovljivih virov nebiološkega izvora, namenjenih uporabi v prometu

C/2023/1087

UL L 157, 20.6.2023, p. 11–19 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 10/06/2024

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2023/1184/oj

20.6.2023   

SL

Uradni list Evropske unije

L 157/11


DELEGIRANA UREDBA KOMISIJE (EU) 2023/1184

z dne 10. februarja 2023

o dopolnitvi Direktive (EU) 2018/2001 Evropskega parlamenta in Sveta z vzpostavitvijo metodologije Unije, s katero se določijo podrobna pravila za proizvodnjo tekočih in plinastih goriv iz obnovljivih virov nebiološkega izvora, namenjenih uporabi v prometu

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Direktive (EU) 2018/2001 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 11. decembra 2018 o spodbujanju uporabe energije iz obnovljivih virov (1) in zlasti člena 27(3), sedmi pododstavek, Direktive,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Tekoča in plinasta goriva iz obnovljivih virov nebiološkega izvora, namenjena uporabi v prometu, so pomembna za povečanje deleža energije iz obnovljivih virov v sektorjih, ki naj bi bili dolgoročno odvisni od tekočih in plinastih goriv, kot sta pomorski in letalski sektor. Vzpostaviti je treba metodologijo Unije, ki bo določala podrobna pravila o električni energiji, ki se uporablja za tekoča in plinasta goriva iz obnovljivih virov nebiološkega izvora, namenjena uporabi v prometu, za katero se šteje, da je v celoti iz obnovljivih virov. V ta namen in ob upoštevanju splošnih okoljskih ciljev iz Direktive (EU) 2018/2001 je treba določiti jasna pravila, ki bodo temeljila na objektivnih in nediskriminatornih merilih. Tekoča in plinasta goriva nebiološkega izvora, ki se proizvajajo iz električne energije, se načeloma štejejo za obnovljiva le, če je električna energija iz obnovljivih virov. Ta električna energija iz obnovljivih virov se lahko dobavlja iz obrata, neposredno povezanega z obratom (običajno gre za elektrolizator), ki proizvaja tekoča in plinasta goriva iz obnovljivih virov nebiološkega izvora, namenjena uporabi v prometu, lahko pa prihaja tudi neposredno iz omrežja.

(2)

Energijska vsebnost skoraj vseh tekočih in plinastih goriv iz obnovljivih virov nebiološkega izvora, namenjenih uporabi v prometu, temelji na obnovljivem vodiku, pridobljenem z elektrolizo. Intenzivnost emisij vodika, proizvedenega z električno energijo iz fosilnih goriv, je bistveno višja od intenzivnosti emisij vodika, proizvedenega iz zemeljskega plina s konvencionalnimi postopki. Zato je pomembno zagotoviti, da se povpraševanju po električni energiji za proizvodnjo tekočih in plinastih goriv iz obnovljivih virov nebiološkega izvora, namenjenih uporabi v prometu, zadosti z električno energijo iz obnovljivih virov. Po ruski invaziji na Ukrajino je potreba Unije po hitrem prehodu na čisto energijo in zmanjšanju njene odvisnosti od uvoza fosilnih goriv postala še jasnejša in močnejša. Komisija je v sporočilu o načrtu RepowerEU (2) predstavila svojo strategijo, s katero želi postati neodvisna od ruskih fosilnih goriv še pred koncem desetletja. Tekoča in plinasta goriva iz obnovljivih virov nebiološkega izvora, namenjena uporabi v prometu, imajo pomembno vlogo pri teh prizadevanjih, pa tudi pri zmanjševanju odvisnosti od uvoza fosilnih goriv na splošno. Merila, ki jih je treba določiti, so torej pomembna tudi za preprečitev, da bi se zaradi povpraševanja po električni energiji za proizvodnjo vodika, potrebnega za goriva iz obnovljivih virov nebiološkega izvora, povečal uvoz fosilnih goriv iz Rusije za proizvodnjo potrebne električne energije.

(3)

Pravila iz te uredbe bi se morala uporabljati ne glede na to, ali je tekoče in plinasto gorivo iz obnovljivih virov nebiološkega izvora, namenjeno uporabi v prometu, proizvedeno na ozemlju Unije ali zunaj njega. Pri sklicevanju na trgovalno območje in bilančni obračunski interval, torej na koncepta, ki obstajata v Uniji, ne pa tudi v vseh drugih državah, je primerno, da se proizvajalcem goriv v tretjih državah dovoli sklicevanje na enakovredne koncepte, če se ohrani cilj te uredbe in se določba izvaja na podlagi najbolj podobnega koncepta, ki obstaja v zadevni tretji državi. V primeru trgovalnih območij bi lahko bili takšen koncept podobni tržni predpisi, fizične značilnosti električnega omrežja, zlasti raven medsebojne povezanosti, ali v skrajnem primeru država.

(4)

Ker se vodikova industrija, njena vrednostna veriga in trg šele razvijajo, prihaja pri načrtovanju in gradnji obratov za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov ter obratov za proizvodnjo tekočih in plinastih goriv iz obnovljivih virov nebiološkega izvora, namenjenih uporabi v prometu, pogosto do velikih zamud pri izdaji dovoljenj in drugih nepričakovanih ovir, čeprav naj bi začeli obratovati hkrati. Zato je zaradi praktične izvedljivosti primerno, da se pri ugotavljanju, ali je obrat za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov začel obratovati pozneje kot obrat za proizvodnjo tekočih in plinastih goriv nebiološkega izvora, namenjenih uporabi v prometu, ali hkrati z njim, upošteva do 36-mesečno obdobje. Dobava električne energije iz obnovljivih virov za proizvodnjo tekočih in plinastih goriv iz obnovljivih virov nebiološkega izvora, namenjenih uporabi v prometu, prek neposredne povezave iz obrata za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov, ki ni priključen na omrežje, dokazuje, da je električna energija proizvedena v tem obratu. Če pa obrat za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov in obrat za proizvodnjo vodika nista le neposredno povezana, temveč sta tudi priključena na omrežje, bi bilo treba dokazati, da se električna energija, ki se uporablja za proizvodnjo vodika, dobavlja prek neposredne povezave. Obrat, ki dobavlja električno energijo za proizvodnjo vodika prek neposredne povezave, bi moral vedno dobavljati električno energijo iz obnovljivih virov. Če dobavlja električno energijo iz neobnovljivih virov, se za tako proizveden vodik ne bi smelo šteti, da je pridobljen iz obnovljivih virov.

(5)

Na trgovalnih območjih, kjer ima električna energija iz obnovljivih virov že prevladujoči delež, bi se moralo za električno energijo, odvzeto iz omrežja, šteti, da je v celoti iz obnovljivih virov, če je število ur delovanja pri polni obremenitvi za proizvodnjo tekočih in plinastih goriv iz obnovljivih virov nebiološkega izvora, namenjenih uporabi v prometu, omejeno na delež električne energije iz obnovljivih virov na trgovalnem območju in se za proizvodnjo, ki presega ta delež, šteje, da je iz neobnovljivih virov. Dodajanje dodatnih obratov za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov ni potrebno, saj je mogoče razumno domnevati, da proizvodnja obnovljivega vodika na trgovalnem območju, kjer delež energije iz obnovljivih virov presega 90 %, omogoča izpolnitev merila 70-odstotnega prihranka emisij toplogrednih plinov iz člena 25(2) Direktive (EU) 2018/2001 in lahko povzroči težave pri delovanju elektroenergetskega sistema.

(6)

Podobno na trgovalnih območjih, kjer je intenzivnost emisij električne energije manjša od 18 gCO2ekv/MJ, za dosego 70-odstotnega prihranka emisij za vodik iz obnovljivih virov ni treba dodati dodatnih obratov za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov. V takih primerih je primerno, da se električna energija, odvzeta iz omrežja, v celoti šteje za energijo iz obnovljivih virov, če so obnovljive lastnosti električne energije dokazane s pogodbami o nakupu električne energije iz obnovljivih virov ter z uporabo meril za časovno povezavo in geografsko povezavo. Neskladnost s temi pogoji in merili bi preprečila, da bi se za električno energijo, ki se uporablja za proizvodnjo tekočih in plinastih goriv iz obnovljivih virov, namenjenih uporabi v prometu, štelo, da je v celoti iz obnovljivih virov.

(7)

Poleg tega je primerno, da se za električno energijo, odvzeto iz omrežja, šteje, da je v celoti iz obnovljivih virov, v času, ko proizvodnja tekočih in plinastih goriv iz obnovljivih virov nebiološkega izvora, namenjenih uporabi v prometu, podpira vključevanje proizvodnje električne energije iz obnovljivih virov v elektroenergetski sistem in zmanjšuje potrebo po prerazporejanju proizvodnje električne energije iz obnovljivih virov.

(8)

V vseh drugih primerih bi morala proizvodnja obnovljivega vodika spodbujati uvajanje novih zmogljivosti za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov ter potekati takrat in tam, ko oziroma kjer je električna energija iz obnovljivih virov na voljo (časovna in geografska povezava), da bi se izognili spodbudam za večjo proizvodnjo električne energije iz fosilnih goriv. Glede na to, da pri načrtovanju in gradnji obratov za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov pogosto prihaja do velikih zamud pri izdaji dovoljenj, je primerno, da se obrat za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov šteje za nov, če ni začel obratovati več kot 36 mesecev pred obratom za proizvodnjo tekočih in plinastih goriv iz obnovljivih virov nebiološkega izvora, namenjenih uporabi v prometu.

(9)

Pogodbe o nakupu električne energije so primerno orodje za spodbujanje uvajanja novih zmogljivosti za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov, če nova zmogljivost za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov ne prejme finančne podpore, saj je že podprt obnovljivi vodik, ker se lahko upošteva v obveznostih za dobavitelje goriv iz člena 25 Direktive (EU) 2018/2001. Proizvajalci goriva bi lahko namesto tega količino električne energije iz obnovljivih virov, ki je potrebna za proizvodnjo tekočih in plinastih goriv iz obnovljivih virov nebiološkega izvora, namenjenih uporabi v prometu, proizvedli tudi z lastnimi zmogljivostmi za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov. Preklic pogodbe o nakupu električne energije ne bi smel negativno vplivati na možnost, da se obrat za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov še vedno šteje za nov obrat, če je zajet z novo pogodbo o nakupu električne energije. Poleg tega se lahko za vsako razširitev obrata za proizvodnjo obnovljivega vodika, s katero se poveča njegova proizvodna zmogljivost, šteje, da je začela obratovati hkrati s prvotnim obratom. S tem bi se izognili morebitni potrebi po sklepanju pogodb o nakupu električne energije z različnimi obrati ob vsaki razširitvi, kar bi zmanjšalo upravno breme. Finančna podpora, ki se povrne, ali finančna podpora za zemljišča ali priključke na omrežje za obrat za proizvodnjo energije iz obnovljivih virov se ne bi smela šteti za pomoč za tekoče poslovanje ali pomoč za naložbe.

(10)

Zaradi spremenljive narave nekaterih obnovljivih virov energije, vključno z vetrno in sončno energijo, in prezasedenosti elektroenergetskega omrežja električna energija iz obnovljivih virov morda ne bo stalno na voljo za proizvodnjo obnovljivega vodika. Zato je primerno določiti pravila, ki bodo zagotavljala, da se bo obnovljivi vodik proizvajal takrat in tam, ko oziroma kjer bo na voljo električna energija iz obnovljivih virov.

(11)

Za dokaz, da se obnovljivi vodik proizvaja, ko je na voljo električna energija iz obnovljivih virov, bi morali proizvajalci vodika dokazati, da proizvodnja obnovljivega vodika poteka v istem koledarskem mesecu kot proizvodnja električne energije iz obnovljivih virov, da elektrolizator uporablja shranjeno električno energijo iz obnovljivih virov ali da elektrolizator uporablja električno energijo takrat, ko so cene električne energije tako nizke, da proizvodnja električne energije iz fosilnih goriv ni gospodarsko vzdržna in se zato zaradi dodatnega povpraševanja po električni energiji poveča proizvodnja električne energije iz obnovljivih virov, ne poveča pa se proizvodnja električne energije iz fosilnih goriv. Merilo za usklajevanje bi moralo postati strožje, ko bodo na voljo trgi, infrastrukture in tehnologije, ki bodo omogočali hitro prilagajanje proizvodnje vodika ter usklajevanje proizvodnje električne energije in vodika.

(12)

Trgovalna območja so zasnovana tako, da se prepreči prezasedenost omrežja znotraj območja. Da bi zagotovili, da ne bo prihajalo do prezasedenosti elektroenergetskega omrežja med elektrolizatorjem, ki proizvaja obnovljivi vodik, in obratom, ki proizvaja električno energijo iz obnovljivih virov, je primerno zahtevati, da se oba obrata nahajata na istem trgovalnem območju. Kadar se nahajata na povezanih trgovalnih območjih, bi morala biti cena električne energije na trgovalnem območju, kjer se nahaja obrat za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov, enaka ali višja kot na trgovalnem območju, kjer se proizvajajo tekoča in plinasta goriva iz obnovljivih virov nebiološkega izvora, namenjena uporabi v prometu, tako da prispeva k zmanjšanju prezasedenosti; ali pa bi se moral obrat za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov v skladu s pogodbo o nakupu električne energije nahajati na trgovalnem območju na morju, povezanem s trgovalnim območjem, na katerem se nahaja elektrolizator.

(13)

Da bi se obravnavale nacionalne posebnosti trgovalnih območij držav članic ter podprlo celostno načrtovanje elektroenergetskih in vodikovih omrežij, bi bilo treba državam članicam dovoliti, da določijo dodatna merila glede lokacije elektrolizatorjev na trgovalnih območjih.

(14)

Proizvajalci goriv bi lahko prožno kombinirali različne možnosti glede tega, za kakšno štejejo električno energijo, ki se uporablja za proizvodnjo tekočih in plinastih goriv iz obnovljivih virov nebiološkega izvora, namenjenih uporabi v prometu, če se za vsako enoto vložka električne energije uporabi le ena možnost. Da bi preverili, ali so bila pravila ustrezno upoštevana, je primerno od dobaviteljev goriv zahtevati, da natančno dokumentirajo, katere možnosti so bile uporabljene za dobavo električne energije iz obnovljivih virov, ki se uporablja za proizvodnjo tekočih in plinastih goriv iz obnovljivih virov nebiološkega izvora, namenjenih uporabi v prometu. Pri izvajanju in certificiranju pravil v tretjih državah bodo po pričakovanju imeli pomembno vlogo prostovoljni in nacionalni sistemi, saj morajo države članice sprejeti dokazila, pridobljena od priznanih prostovoljnih sistemov.

(15)

Člena 7 in 19 Direktive (EU) 2018/2001 dajeta zadostna zagotovila, da se obnovljive lastnosti električne energije, ki se uporablja za proizvodnjo obnovljivega vodika, upoštevajo samo enkrat in samo v enem sektorju končne uporabe. Člen 7 navedene direktive zagotavlja, da se pri izračunu skupnega deleža obnovljivih virov energije v bruto končni porabi električne energije ne upoštevajo tekoča in plinasta goriva iz obnovljivih virov nebiološkega izvora, namenjena uporabi v prometu, ker se je električna energija iz obnovljivih virov, uporabljena za njihovo proizvodnjo, že upoštevala. S členom 19 navedene direktive bi bilo treba preprečiti, da bi tako proizvajalec električne energije iz obnovljivih virov kot tudi proizvajalec tekočih in plinastih goriv iz obnovljivih virov nebiološkega izvora, namenjenih uporabi v prometu in proizvedenih iz te električne energije, lahko prejela potrdila o izvoru, tako da se zagotovi razveljavitev potrdil o izvoru, izdanih proizvajalcu električne energije iz obnovljivih virov.

(16)

Izvajanje časovne povezave kratkoročno ovirajo tehnične ovire za merjenje ujemanja po urah, zahtevne posledice za zasnove elektrolizatorjev ter neobstoj infrastrukture za vodik, ki bi omogočala shranjevanje in prevoz obnovljivega vodika do končnih uporabnikov, ki potrebujejo stalno oskrbo z vodikom. Da bi se omogočilo povečanje proizvodnje tekočih in plinastih goriv iz obnovljivih virov nebiološkega izvora, namenjenih uporabi v prometu, bi morala biti v začetni fazi merila za časovno povezavo prožnejša, kar bi udeležencem na trgu omogočilo uvedbo potrebnih tehnoloških rešitev.

(17)

Zaradi časa, potrebnega za načrtovanje in gradnjo obratov za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov, ter pomanjkanja novih obratov za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov, ki ne prejmejo podpore, bi se morale zahteve iz člena 5, točki (a) in (b), te uredbe uporabljati šele v poznejši fazi.

(18)

Odvisnost od fosilnih goriv pri proizvodnji električne energije naj bi se z izvajanjem evropskega zelenega dogovora sčasoma zmanjšala, delež energije iz obnovljivih virov pa naj bi se povečal. Komisija bi morala pozorno spremljati ta razvoj in oceniti učinek zahtev iz te uredbe, zlasti postopno strožje zahteve glede časovne povezave, v zvezi s proizvodnimi stroški, prihranki emisij toplogrednih plinov in energetskim sistemom ter najpozneje do 1. julija 2028 predložiti poročilo Evropskemu parlamentu in Svetu –

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

Predmet urejanja

Ta uredba določa podrobna pravila za določitev, kdaj se lahko za električno energijo, ki se uporablja za proizvodnjo tekočih in plinastih goriv iz obnovljivih virov nebiološkega izvora, namenjenih uporabi v prometu, šteje, da je v celoti iz obnovljivih virov. Ta pravila se uporabljajo za proizvodnjo tekočih in plinastih goriv iz obnovljivih virov nebiološkega izvora, namenjenih uporabi v prometu, z elektrolizo in po analogiji za manj pogoste načine proizvodnje.

Pravila se uporabljajo ne glede na to, ali je tekoče in plinasto gorivo iz obnovljivih virov nebiološkega izvora, namenjeno uporabi v prometu, proizvedeno na ozemlju Unije ali zunaj njega.

Člen 2

Opredelitev pojmov

V tej uredbi se uporabljajo naslednje opredelitve pojmov:

(1)

„trgovalno območje“ pomeni trgovalno območje, kot je opredeljeno v členu 2, točka 65, Uredbe (EU) 2019/943 Evropskega parlamenta in Sveta (3), za države članice ali enakovreden koncept za tretje države;

(2)

„neposredni vod“ pomeni neposredni vod, kot je opredeljen v členu 2, točka 41, Direktive (EU) 2019/944 Evropskega parlamenta in Sveta (4);

(3)

„obrat za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov“ pomeni posamezne enote ali skupine enot, ki proizvajajo električno energijo na eni ali več lokacijah iz enakih ali različnih obnovljivih virov, kot so opredeljeni v členu 2, točka 1, Direktive (EU) 2018/2001, razen enot, ki proizvajajo električno energijo iz biomase, in akumulacijskih naprav;

(4)

„proizvajalec goriva“ pomeni gospodarski subjekt, ki proizvaja tekoča in plinasta goriva iz obnovljivih virov nebiološkega izvora, namenjena uporabi v prometu;

(5)

„začetek obratovanja“ pomeni začetek proizvodnje tekočih in plinastih goriv iz obnovljivih virov nebiološkega izvora, namenjenih uporabi v prometu, ali električne energije iz obnovljivih virov prvič ali po nadomestitvi stare zmogljivosti z novo, kot je opredeljena v členu 2, točka 10, Direktive (EU) 2018/2001, za katero zahtevane naložbe presegajo 30 % naložb, ki bi bile potrebne za izgradnjo podobnega novega obrata;

(6)

„sistem naprednega merjenja“ pomeni sistem naprednega merjenja, kot je opredeljen v členu 2, točka 23, Direktive (EU) 2019/944;

(7)

„bilančni obračunski interval“ pomeni bilančni obračunski interval, kot je opredeljen v členu 2, točka 15, Uredbe (EU) 2019/943, v Uniji ali enakovreden koncept za tretje države.

Člen 3

Pravila, na podlagi katerih se šteje, da je električna energija, pridobljena z neposredno povezavo z obratom za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov, v celoti iz obnovljivih virov

Za dokaz o skladnosti z merili iz člena 27(3), peti pododstavek, Direktive (EU) 2018/2001, na podlagi katerih se šteje, da je električna energija, pridobljena z neposredno povezavo z obratom za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov, v celoti iz obnovljivih virov, proizvajalec goriva predloži dokazila o naslednjem:

(a)

obrati za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov so povezani z obratom za proizvodnjo tekočih in plinastih goriv iz obnovljivih virov nebiološkega izvora, namenjenih uporabi v prometu, po neposrednem vodu ali pa proizvodnja električne energije iz obnovljivih virov ter proizvodnja tekočih in plinastih goriv iz obnovljivih virov nebiološkega izvora, namenjenih uporabi v prometu, potekata v istem obratu;

(b)

obrati za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov so začeli obratovati največ 36 mesecev pred obratom za proizvodnjo tekočih in plinastih goriv iz obnovljivih virov nebiološkega izvora, namenjenih uporabi v prometu; kadar se obstoječemu obratu za proizvodnjo tekočih in plinastih goriv iz obnovljivih virov nebiološkega izvora, namenjenih uporabi v prometu, doda dodatna proizvodna zmogljivost, se dodana zmogljivost šteje za del obstoječega obrata, če je zmogljivost dodana na isti lokaciji in je bila dodana najpozneje 36 mesecev po začetku obratovanja prvotnega obrata;

(c)

obrat za proizvodnjo električne energije ni priključen na omrežje ali pa je obrat za proizvodnjo električne energije priključen na omrežje, vendar sistem naprednega merjenja, ki meri vse tokove električne energije iz omrežja, kaže, da iz omrežja ni bila odvzeta električna energija za proizvodnjo tekočih in plinastih goriv iz obnovljivih virov nebiološkega izvora, namenjenih uporabi v prometu.

Če proizvajalec goriva uporablja tudi električno energijo iz omrežja, zanjo lahko šteje, da je v celoti iz obnovljivih virov, če izpolnjuje pravila iz člena 4.

Člen 4

Splošna pravila, na podlagi katerih se za električno energijo, odvzeto iz omrežja, šteje, da je v celoti iz obnovljivih virov

1.   Proizvajalci goriv lahko štejejo, da je električna energija, odvzeta iz omrežja, v celoti iz obnovljivih virov, če se obrat, ki proizvaja tekoča in plinasta goriva iz obnovljivih virov nebiološkega izvora, namenjena uporabi v prometu, nahaja na trgovalnem območju, kjer je povprečni delež električne energije iz obnovljivih virov v prejšnjem koledarskem letu presegel 90 %, proizvodnja tekočih in plinastih goriv iz obnovljivih virov nebiološkega izvora, namenjenih uporabi v prometu, pa ne presega največjega števila ur, določenega glede na delež električne energije iz obnovljivih virov na trgovalnem območju.

To največje število ur se izračuna tako, da se skupno število ur v posameznem koledarskem letu pomnoži z deležem električne energije iz obnovljivih virov, sporočenim za trgovalno območje, na katerem se proizvajajo tekoča in plinasta goriva iz obnovljivih virov nebiološkega izvora, namenjena uporabi v prometu. Povprečni delež električne energije iz obnovljivih virov se določi tako, da se bruto končna poraba električne energije iz obnovljivih virov na trgovalnem območju, izračunana po analogiji s pravili iz člena 7(2) Direktive (EU) 2018/2001, deli z bruto proizvodnjo električne energije iz vseh virov energije, kot je opredeljena v Prilogi B k Uredbi (ES) št. 1099/2008 Evropskega parlamenta in Sveta (5), razen iz vode, predhodno načrpane iz nižje lege v višjo, pri čemer se prišteje uvoz in odšteje izvoz električne energije na trgovalno območje. Ko povprečni delež električne energije iz obnovljivih virov v koledarskem letu preseže 90 %, se še v naslednjih petih koledarskih letih šteje, da je višji od 90 %.

2.   Če pogoji iz odstavka 1 niso izpolnjeni, lahko proizvajalci goriv električno energijo, odvzeto iz omrežja, štejejo za električno energijo, ki je v celoti iz obnovljivih virov, če se obrat, ki proizvaja tekoča in plinasta goriva iz obnovljivih virov nebiološkega izvora, namenjena uporabi v prometu, nahaja na trgovalnem območju, kjer je intenzivnost emisij električne energije manjša od 18 gCO2ekv/MJ, če so izpolnjena naslednja merila:

(a)

proizvajalci goriv so neposredno ali prek posrednikov sklenili eno ali več pogodb o nakupu električne energije iz obnovljivih virov z gospodarskimi subjekti, ki proizvajajo električno energijo iz obnovljivih virov v enem ali več obratih za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov, in sicer za količino, ki je vsaj enaka količini električne energije, za katero se šteje, da je v celoti iz obnovljivih virov, in je ta električna energija dejansko proizvedena v teh obratih;

(b)

izpolnjeni so pogoji o časovni in geografski povezavi v skladu s členoma 6 in 7.

Intenzivnost emisij električne energije se določi v skladu s pristopom za izračun povprečne ogljične intenzivnosti električne energije iz omrežja iz metodologije za določanje prihrankov emisij toplogrednih plinov zaradi tekočih in plinastih goriv iz obnovljivih virov nebiološkega izvora, namenjenih uporabi v prometu, in iz recikliranih ogljičnih goriv iz delegiranega akta, sprejetega v skladu s členom 28(5) Direktive (EU) 2018/2001, na podlagi najnovejših razpoložljivih podatkov.

Ko je intenzivnost emisij električne energije v koledarskem letu manjša od 18 gCO2ekv/MJ, se povprečna intenzivnost emisij električne energije naslednjih pet koledarskih let še naprej šteje za manjšo od 18 gCO2ekv/MJ.

3.   Za električno energijo, odvzeto iz omrežja, ki se uporablja za proizvodnjo tekočih in plinastih goriv iz obnovljivih virov nebiološkega izvora, namenjenih uporabi v prometu, se prav tako lahko šteje, da je v celoti iz obnovljivih virov, če se električna energija, uporabljena za proizvodnjo tekočih in plinastih goriv iz obnovljivih virov nebiološkega izvora, namenjenih uporabi v prometu, porabi v bilančnem obračunskem intervalu, v katerem lahko proizvajalec goriva na podlagi dokazil operaterja nacionalnega prenosnega sistema dokaže, da:

(a)

so bili obrati za proizvodnjo električne energije, ki uporabljajo obnovljive vire, v skladu s členom 13 Uredbe (EU) 2019/943 prerazporejeni navzdol;

(b)

se je z električno energijo, porabljeno za proizvodnjo tekočih in plinastih goriv iz obnovljivih virov nebiološkega izvora, namenjenih uporabi v prometu, za ustrezno količino zmanjšala potreba po prerazporejanju.

4.   Kadar pogoji iz odstavkov 1, 2 in 3 niso izpolnjeni, lahko proizvajalci goriva za električno energijo, odvzeto iz omrežja, štejejo, da je v celoti iz obnovljivih virov, če izpolnjuje pogoje o dodatnosti, časovni povezavi in geografski povezavi v skladu s členi 5, 6 in 7.

Člen 5

Dodatnost

Pogoj dodatnosti iz člena 4(4), prvi pododstavek, se šteje za izpolnjen, če so proizvajalci goriv v lastnih obratih proizvedli količino električne energije iz obnovljivih virov, ki je vsaj enaka količini električne energije, za katero se šteje, da je v celoti iz obnovljivih virov, ali če so neposredno ali prek posrednikov sklenili eno ali več pogodb o nakupu električne energije iz obnovljivih virov z gospodarskimi subjekti, ki proizvajajo električno energijo iz obnovljivih virov v enem ali več obratih v količini električne energije iz obnovljivih virov, za katero se šteje, da je v celoti iz obnovljivih virov, in je ta električna energija dejansko proizvedena v teh obratih, ter če so izpolnjena naslednja merila:

(a)

Obrat za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov je začel obratovati največ 36 mesecev pred obratom za proizvodnjo tekočih in plinastih goriv iz obnovljivih virov nebiološkega izvora, namenjenih uporabi v prometu.

Kadar je obrat za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov izpolnjeval zahteve iz prvega pododstavka tega odstavka na podlagi pogodbe o nakupu električne energije iz obnovljivih virov, sklenjene s proizvajalcem goriva, ki je prenehala veljati, se šteje, da je začel obratovati hkrati z obratom za proizvodnjo tekočih in plinastih goriv iz obnovljivih virov nebiološkega izvora, namenjenih uporabi v prometu, na podlagi nove pogodbe o nakupu električne energije iz obnovljivih virov.

Kadar se obstoječemu obratu za proizvodnjo tekočih in plinastih goriv iz obnovljivih virov nebiološkega izvora, namenjenih uporabi v prometu, doda dodatna proizvodna zmogljivost, se za dodano zmogljivost šteje, da je začela obratovati hkrati s prvotnim obratom, če je zmogljivost dodana na isti lokaciji in če je bila dodana najpozneje 36 mesecev po začetku obratovanja prvotnega obrata.

(b)

Obrat za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov ni prejel podpore v obliki pomoči za tekoče poslovanje ali pomoči za naložbe, razen podpore, ki so jo prejeli obrati pred nadomestitvijo stare zmogljivosti z novo, finančne podpore za zemljišča ali za priključke na omrežje, podpore, ki ne predstavlja neto podpore, kot je podpora, ki se v celoti povrne, in podpore za obrate za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov, ki oskrbujejo obrate za proizvodnjo tekočih in plinastih goriv iz obnovljivih virov nebiološkega izvora, namenjenih uporabi v prometu, ki se uporabljajo za raziskave, preskušanje in predstavitve.

Člen 6

Časovna povezava

Do 31. decembra 2029 se šteje, da je pogoj časovne povezave iz člena 4(2) in (4) izpolnjen, če je tekoče in plinasto gorivo iz obnovljivih virov nebiološkega izvora, namenjeno uporabi v prometu, proizvedeno v istem koledarskem mesecu kot električna energija iz obnovljivih virov, proizvedena na podlagi pogodbe o nakupu električne energije iz obnovljivih virov, ali iz električne energije iz obnovljivih virov iz novega sredstva za skladiščenje, ki se nahaja za isto točko omrežne povezave kot elektrolizator ali obrat, ki proizvaja električno energijo iz obnovljivih virov, in je bilo polnjeno v istem koledarskem mesecu, v katerem je bila proizvedena električna energija na podlagi pogodbe o nakupu električne energije iz obnovljivih virov.

Od 1. januarja 2030 se šteje, da je pogoj časovne povezave izpolnjen, če je tekoče in plinasto gorivo iz obnovljivih virov nebiološkega izvora, namenjeno uporabi v prometu, proizvedeno v istem enournem obdobju kot električna energija iz obnovljivih virov, proizvedena na podlagi pogodbe o nakupu električne energije iz obnovljivih virov, ali iz električne energije iz obnovljivih virov iz novega sredstva za skladiščenje, ki se nahaja za isto točko omrežne povezave kot elektrolizator ali obrat, ki proizvaja električno energijo iz obnovljivih virov, in je bilo polnjeno v istem enournem obdobju, v katerem je bila proizvedena električna energija na podlagi pogodbe o nakupu električne energije iz obnovljivih virov. Države članice lahko pravila iz tega odstavka po priglasitvi Komisiji uporabljajo od 1. julija 2027 za tekoča in plinasta goriva iz obnovljivih virov nebiološkega izvora, namenjena uporabi v prometu, ki so bila proizvedena na njenem ozemlju.

Pogoj časovne povezave se vedno šteje za izpolnjen, če je tekoče in plinasto gorivo iz obnovljivih virov nebiološkega izvora, namenjeno uporabi v prometu, proizvedeno v enournem obdobju, če je končna cena električne energije, ki izhaja iz enotnega spajanja trgov za dan vnaprej na trgovalnem območju, kot je navedeno v členu 39(2), točka (a), Uredbe Komisije (EU) 2015/1222 (6), največ 20 EUR na MWh ali nižja od 0,36-kratnika cene dovoljenja za izpust ene tone ekvivalenta ogljikovega dioksida v zadevnem obdobju zaradi izpolnjevanja zahtev iz Direktive 2003/87/ES Evropskega parlamenta in Sveta (7).

Člen 7

Geografska povezava

1.   Pogoj geografske povezave iz člena 4(2) in (4) se šteje za izpolnjen, če je izpolnjeno vsaj eno od naslednjih meril v zvezi z lokacijo elektrolizatorja:

(a)

obrat, ki proizvaja električno energijo iz obnovljivih virov v skladu s pogodbo o nakupu električne energije iz obnovljivih virov, se nahaja ali se je ob začetku obratovanja nahajal na istem trgovalnem območju kot elektrolizator;

(b)

obrat, ki proizvaja električno energijo iz obnovljivih virov, se nahaja na povezanem trgovalnem območju, tudi v drugi državi članici, cene električne energije v ustreznem obdobju na trgu za dan vnaprej iz člena 6 na povezanem trgovalnem območju pa so enake ali višje kot na trgovalnem območju, kjer se proizvaja tekoče in plinasto gorivo iz obnovljivih virov nebiološkega izvora, namenjeno uporabi v prometu;

(c)

obrat, ki proizvaja električno energijo iz obnovljivih virov v skladu s pogodbo o nakupu električne energije iz obnovljivih virov, se nahaja na trgovalnem območju na morju, ki je povezano s trgovalnim območjem, na katerem se nahaja elektrolizator.

2.   Države članice lahko brez poseganja v člena 14 in 15 Uredbe (EU) 2019/943 poleg meril iz odstavka 1 uvedejo dodatna merila v zvezi z lokacijo elektrolizatorjev in obratov, ki proizvajajo električno energijo iz obnovljivih virov, da zagotovijo združljivost povečanj zmogljivosti z nacionalnim načrtovanjem vodikovega in elektroenergetskega omrežja. Morebitna dodatna merila ne smejo negativno vplivati na delovanje notranjega trga električne energije.

Člen 8

Skupna pravila

Proizvajalci goriv zagotovijo zanesljive informacije, ki dokazujejo, da so izpolnjene vse zahteve iz členov 3 do 7, med drugim po potrebi za vsako uro:

(a)

količino električne energije, porabljene za proizvodnjo tekočih in plinastih goriv iz obnovljivih virov nebiološkega izvora, namenjenih uporabi v prometu, ki je podrobneje razčlenjena tako:

(i)

količina električne energije iz omrežja, za katero se ne šteje, da je v celoti iz obnovljivih virov, in delež električne energije iz obnovljivih virov;

(ii)

količina električne energije, za katero se šteje, da je v celoti iz obnovljivih virov, ker je bila pridobljena z neposredno povezavo z obratom, ki proizvaja električno energijo iz obnovljivih virov, kot je določeno v členu 3;

(iii)

količina električne energije iz omrežja, za katero se v skladu z merili iz člena 4(1) šteje, da je v celoti iz obnovljivih virov;

(iv)

količina električne energije, za katero se v skladu z merili iz člena 4(2) šteje, da je v celoti iz obnovljivih virov;

(v)

količina električne energije, za katero se v skladu z merili iz člena 4(3) šteje, da je v celoti iz obnovljivih virov;

(vi)

količina električne energije, za katero se v skladu z merili iz člena 4(4) šteje, da je v celoti iz obnovljivih virov;

(b)

količino električne energije iz obnovljivih virov, proizvedeno v obratih za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov, ne glede na to, ali so neposredno povezani z elektrolizatorjem, in ne glede na to, ali se električna energija iz obnovljivih virov uporablja za proizvodnjo tekočih in plinastih goriv iz obnovljivih virov nebiološkega izvora, namenjenih uporabi v prometu, ali za druge namene;

(c)

količino tekočih in plinastih goriv iz obnovljivih in neobnovljivih virov nebiološkega izvora, namenjenih uporabi v prometu, ki jih proizvede proizvajalec goriva.

Člen 9

Potrdilo o skladnosti

Ne glede na to, ali se tekoča in plinasta goriva iz obnovljivih virov nebiološkega izvora, namenjena uporabi v prometu, proizvajajo na ozemlju Unije ali zunaj njega, lahko proizvajalci goriv za dokazovanje skladnosti z merili iz členov 3 do 7 te uredbe uporabijo nacionalne ali mednarodne prostovoljne sisteme, ki jih Komisija priznava v skladu s členom 30(4) Direktive (EU) 2018/2001, v skladu s členom 8, kakor je ustrezno.

Kadar proizvajalec goriva predloži dokazila ali podatke, pridobljene v skladu s sistemom, ki je bil predmet odločitve v skladu s členom 30(4) Direktive (EU) 2018/2001, kolikor taka odločitev zajema dokazovanje skladnosti sistema s členom 27(3), peti in šesti pododstavek, navedene direktive, država članica od dobaviteljev tekočih in plinastih goriv iz obnovljivih virov nebiološkega izvora, namenjenih uporabi v prometu, ne zahteva predložitve dodatnih dokazil o skladnosti z merili iz te uredbe.

Člen 10

Poročanje

Komisija do 1. julija 2028 predloži Evropskemu parlamentu in Svetu poročilo, v katerem oceni učinek zahtev iz te uredbe, vključno z učinkom časovne povezave, na proizvodne stroške, prihranke emisij toplogrednih plinov in energetski sistem.

Člen 11

Prehodna faza

Člen 5, točki (a) in (b), se do 1. januarja 2038 ne uporablja za obrate za proizvodnjo tekočih in plinastih goriv iz obnovljivih virov nebiološkega izvora, namenjenih uporabi v prometu, ki začnejo obratovati pred 1. januarjem 2028. Ta izjema ne velja za zmogljivosti, ki so po 1. januarju 2028 dodane za proizvodnjo tekočih in plinastih goriv iz obnovljivih virov nebiološkega izvora, namenjenih uporabi v prometu.

Člen 12

Začetek veljavnosti

Ta uredba začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju, 10. februarja 2023

Za Komisijo

predsednica

Ursula VON DER LEYEN


(1)  UL L 328, 21.12.2018, str. 82.

(2)  COM(2022) 108 final.

(3)  Uredba (EU) 2019/943 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 5. junija 2019 o notranjem trgu električne energije (UL L 158, 14.6.2019, str. 54).

(4)  Direktiva (EU) 2019/944 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 5. junija 2019 o skupnih pravilih notranjega trga električne energije in spremembi Direktive 2012/27/EU (UL L 158, 14.6.2019, str. 125).

(5)  Uredba (ES) št. 1099/2008 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 22. oktobra 2008 o statistiki energetike (UL L 304, 14.11.2008, str. 1).

(6)  Uredba Komisije (EU) 2015/1222 z dne 24. julija 2015 o določitvi smernic za dodeljevanje zmogljivosti in upravljanje prezasedenosti (UL L 197, 25.7.2015, str. 24).

(7)  Direktiva 2003/87/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 13. oktobra 2003 o vzpostavitvi sistema za trgovanje s pravicami do emisije toplogrednih plinov v Skupnosti in o spremembi Direktive Sveta 96/61/ES (UL L 275, 25.10.2003, str. 32).


Top