EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022R0862

Izvedbena uredba Komisije (EU) 2022/862 z dne 1. junija 2022 o spremembi Uredbe (ES) št. 474/2006 glede seznama letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov ali omejitve opravljanja dejavnosti v Uniji (Besedilo velja za EGP)

C/2022/3658

UL L 151, 2.6.2022, p. 45–61 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2022/862/oj

2.6.2022   

SL

Uradni list Evropske unije

L 151/45


IZVEDBENA UREDBA KOMISIJE (EU) 2022/862

z dne 1. junija 2022

o spremembi Uredbe (ES) št. 474/2006 glede seznama letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov ali omejitve opravljanja dejavnosti v Uniji

(Besedilo velja za EGP)

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Uredbe Evropskega parlamenta in Sveta (ES) št. 2111/2005 z dne 14. decembra 2005 o vzpostavitvi seznama Skupnosti o letalskih prevoznikih, za katere velja prepoved opravljanja letov v Skupnosti, in informiranju potnikov v zračnem prometu o identiteti letalskega prevoznika, ki opravlja let, ter razveljavitvi člena 9 Direktive 2004/36/ES (1) in zlasti člena 4(2) Uredbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Z Uredbo Komisije (ES) št. 474/2006 (2) je bil vzpostavljen seznam letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov v Uniji.

(2)

Nekatere države članice in Agencija Evropske unije za varnost v letalstvu (v nadaljnjem besedilu: Agencija) so Komisiji v skladu s členom 4(3) Uredbe (ES) št. 2111/2005 sporočile podatke, ki so pomembni pri posodabljanju navedenega seznama. Ustrezne podatke so predložile tudi tretje države in mednarodne organizacije. Na podlagi sporočenih podatkov bi bilo treba seznam posodobiti.

(3)

Komisija je vse zadevne letalske prevoznike neposredno ali prek organov za regulativni nadzor nad njimi obvestila o bistvenih dejstvih in pomislekih, ki bi lahko bili podlaga za odločitev o uvedbi prepovedi opravljanja letov v Uniji zanje ali o spremembi pogojev za prepoved opravljanja letov za letalskega prevoznika, ki je vključen na seznam iz Priloge A ali B k Uredbi (ES) št. 474/2006.

(4)

Komisija je zadevnim letalskim prevoznikom dala možnost vpogleda v vso zadevno dokumentacijo ter jim omogočila, da predložijo pisne pripombe in pripravijo ustno predstavitev Komisiji in odboru, ustanovljenem s členom 15 Uredbe (ES) št. 2111/2005 (v nadaljnjem besedilu: Odbor EU za varnost v zračnem prometu).

(5)

Komisija je v okviru Uredbe (ES) št. 2111/2005 in Uredbe Komisije (ES) št. 473/2006 (3) Odbor EU za varnost v zračnem prometu seznanila s skupnimi posvetovanji, ki trenutno potekajo s pristojnimi organi in letalskimi prevozniki Armenije, Iraka, Kazahstana, Moldavije, Pakistana, Rusije in Južnega Sudana. Odbor EU za varnost v zračnem prometu je obvestila tudi o razmerah na področju varnosti v letalstvu v Zahodnem Kongu, Ekvatorialni Gvineji, Surinamu in na Madagaskarju.

(6)

Agencija je Komisijo in Odbor EU za varnost v zračnem prometu obvestila o tehničnih ocenah, izvedenih za začetno oceno in stalno spremljanje dovoljenj operatorjev iz tretjih držav (v nadaljnjem besedilu: TCO), izdanih v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 452/2014 (4).

(7)

Komisijo in Odbor EU za varnost v zračnem prometu je obvestila tudi o rezultatih analize preverjanj na ploščadi, opravljenih na podlagi programa varnostnega ocenjevanja tujih zrakoplovov (v nadaljnjem besedilu: SAFA) v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 965/2012 (5).

(8)

Poleg tega je Komisijo in Odbor EU za varnost v zračnem prometu seznanila s projekti tehnične pomoči, ki se izvajajo v tretjih državah, za katere velja prepoved opravljanja letov v skladu z Uredbo (ES) št. 474/2006. Sporočila pa je tudi informacije o načrtih in prošnjah za nadaljnjo tehnično pomoč in sodelovanje za izboljšanje upravnih in tehničnih zmogljivosti organov za civilno letalstvo v tretjih državah, da bi jim pomagali pri odpravljanju neskladnosti z veljavnimi mednarodnimi varnostnimi standardi v civilnem letalstvu. Države članice so bile pozvane, naj se na navedene prošnje odzovejo na dvostranski ravni ob usklajevanju s Komisijo in Agencijo. Komisija je v zvezi s tem poudarila, kako koristno je, da zlasti z orodjem partnerstva za pomoč pri zagotavljanju varnosti v letalstvu v okviru Mednarodne organizacije civilnega letalstva (v nadaljnjem besedilu: ICAO) mednarodna letalska skupnost dobi informacije o tehnični pomoči, ki jo Unija in države članice zagotavljajo tretjim državam za izboljšanje varnosti v letalstvu po svetu.

(9)

Eurocontrol je Komisijo in Odbor EU za varnost v zračnem prometu seznanil z najnovejšim stanjem sistema obveščanja SAFA in TCO, vključno s statističnimi podatki o opozorilih, izdanih za letalske prevoznike, za katere velja prepoved opravljanja letov.

Letalski prevozniki Unije

(10)

Na podlagi analize, ki jo je izvedla Agencija v zvezi z rezultati preverjanj na ploščadi, opravljenih na zrakoplovih letalskih prevoznikov Unije, in inšpekcijskih pregledov standardiziranja, ki jih je opravila Agencija, ter tudi posebnih inšpekcijskih pregledov in presoj, ki so jih opravili nacionalni organi za letalstvo, so Agencija in več držav članic v vlogi pristojnih organov sprejele nekatere popravne in izvršilne ukrepe ter o njih obvestile Komisijo in Odbor EU za varnost v zračnem prometu.

(11)

Agencija in države članice v vlogi pristojnih organov so ponovno izrazile pripravljenost ustrezno ukrepati, kadar relevantne varnostne informacije kažejo na neposredna varnostna tveganja, do katerih pride, če letalski prevozniki Unije ne izpolnjujejo zadevnih varnostnih standardov.

Letalski prevozniki iz Armenije

(12)

Junija 2020 so bili letalski prevozniki, certificirani v Armeniji, z Izvedbeno uredbo Komisije (EU) 2020/736 (6) vključeni v Prilogo A k Uredbi (ES) št. 474/2006.

(13)

Komisija, Agencija, države članice in armenski odbor za civilno letalstvo (v nadaljnjem besedilu: CAC) so se 29. aprila 2022 sestali na tehničnem sestanku, na katerem je CAC predložil najnovejše informacije o ukrepih, ki jih je sprejel od tehničnega sestanka z dne 3. novembra 2021, da bi odpravil ugotovljene varnostne pomanjkljivosti. Glavni ukrepi so sprememba armenske zakonodaje o civilnem letalstvu in spremljajočih predpisov, izboljšave v zvezi s sestavo in osebjem CAC ter posodobitev sistema CAC za upravljanje kvalifikacij in usposabljanja inšpektorjev, vključno z dodatnim začetnim in periodičnim usposabljanjem ter usposabljanjem na delovnem mestu. Poleg tega je CAC pojasnil, da je oblikoval dodatne nadzorne postopke in kontrolne sezname na različnih področjih ter pripravil nacionalni načrt za varnost v letalstvu in uredbo o poročanju o dogodkih v zvezi z varnostjo, ki bosta sprejeta leta 2022. Vse gradivo bosta Komisija in Agencija skrbno pregledali.

(14)

CAC je predložil posodobljene ukrepe, sprejete v zvezi z načrtom popravnih ukrepov, glede na pripombe, podane med ocenjevalnim obiskom Unije na kraju samem leta 2020. Navedeni ukrepi so vključevali posodobitev postopkov načrtovanja in usposabljanja človeških virov ter postopkov in kontrolnih seznamov za izboljšanje dejavnosti varnostnega nadzora, vzpostavitev elektronske zbirke podatkov za podporo dejavnostim nadzora ter razvoj sistema poročanja o dogodkih v zvezi z varnostjo.

(15)

Poleg tega je Agencija v okviru prizadevanj Unije za pomoč CAC pri obravnavanju potreb po izboljšanju varnosti v letalstvu marca 2022 začela izvajati namenski tehnični projekt, namenjen krepitvi varnostnega nadzora CAC na področju letalskih operacij in plovnosti.

(16)

Na podlagi vseh razpoložljivih informacij se šteje, da je CAC znatno izboljšal svoje zmogljivosti varnostnega nadzora. Priznava se tudi, da je CAC videti zavezan nadaljevanju prizadevanj za nadaljnji razvoj svojih nadzornih zmogljivosti in reševanje ugotovljenih varnostnih pomislekov. Ne glede na ta pozitiven razvoj trenutno ni dovolj utemeljenih dokazov, da je CAC učinkovito obravnaval vse pomanjkljivosti, ki so bile ugotovljene med ocenjevalnim obiskom na kraju samem februarja 2020 in na podlagi katerih je bila sprejeta odločitev o uvedbi prepovedi opravljanja letov v skladu z Izvedbeno uredbo (EU) 2020/736. Informacije o morebitnih izboljšavah je treba dodatno preveriti z dodatnimi tehničnimi sestanki, morda pa tudi s potrditvijo na kraju samem.

(17)

Komisija v skladu s skupnimi merili iz Priloge k Uredbi (ES) št. 2111/2005 meni, da glede letalskih prevoznikov iz Armenije za zdaj ni razlogov za spremembo seznama letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov v Uniji.

(18)

Države članice bi morale v skladu z Uredbo (EU) št. 965/2012 s prednostno razvrstitvijo preverjanj na ploščadi letalskih prevoznikov, certificiranih v Armeniji, še naprej preverjati, ali navedeni prevozniki dejansko izpolnjujejo zadevne mednarodne varnostne standarde.

Letalski prevozniki iz Iraka

(19)

Decembra 2015 je bil letalski prevoznik Iraqi Airways z Izvedbeno uredbo Komisije (EU) 2015/2322 (7) vključen v Prilogo A k Uredbi (ES) št. 474/2006.

(20)

Iraški organ za civilno letalstvo (v nadaljnjem besedilu: ICAA) in prevoznik Iraqi Airways sta februarja 2022 Komisiji predložila informacije o ukrepih, sprejetih za izboljšanje njunih sistemov in zmogljivosti za nadzor in upravljanje varnosti. Na podlagi prejetih informacij Komisija ugotavlja, da je bil dosežen nekolikšen napredek pri obravnavanju ugotovljenih varnostnih pomislekov. Vendar so bile ugotovljene nekatere pomanjkljivosti, vključno s kakovostjo kontrolnih seznamov, ki jih inšpektorji ICAA uporabljajo za postopke certificiranja in nadzora, ter načrtom usposabljanja ICAA in njegovim izvajanjem. Ocena rezultatov nadzora ICAA je pokazala več pomanjkljivosti, zlasti glede načina priprave ugotovitev nadzora in zagotavljanja nadaljnjega ukrepanja na njihovi podlagi. Glede tega je bilo tudi ugotovljeno, da inšpektorji ICAA niso sprejeli ustreznih izvršilnih ukrepov, kadar je bilo to potrebno.

(21)

Ocena informacij, ki jih je predložil prevoznik Iraqi Airways, je pokazala, da je dosegel znaten napredek na različnih področjih. Ugotovljeno je bilo, da je letalski prevoznik najel storitve zunanjega svetovalca za svojo presojo in pripravo načrta popravnih ukrepov, ki trenutno poteka.

(22)

Uveden je bil program za spremljanje podatkov o letih, da bi se dodatno izboljšala količina podatkov, ki jih je treba analizirati in uporabiti za oblikovanje ukrepov za izboljšanje varnosti. Poleg tega je bil vzpostavljen notranji sistem poročanja, začeli so potekati varnostni sestanki na različnih strateških ravneh, nekateri priročniki organizacije pa so bili pregledani.

(23)

Ne glede na omenjeni napredek še vedno obstajajo številni izzivi, med drugim tudi to, da je treba namestiti več programskih aplikacij za vzdrževanje, letalske operacije in upravljanje dokumentacije. Poleg tega mora letalski prevoznik izboljšati svoje funkcije in postopke glede obravnavanja ugotovitev nadzora ICAA. Čeprav je prevoznik Iraqi Airways razvil sistem upravljanja kakovosti, se zdi, da ni zmožen sprejemati ustreznih naknadnih ukrepov na podlagi vseh ugotovitev, podanih v okviru tega sistema.

(24)

Komisija, Agencija, države članice, ICAA in prevoznik Iraqi Airways so se 14. decembra 2021 in 4. maja 2022 na zahtevo Iraka in v okviru dejavnosti stalnega spremljanja Komisije sestali na tehničnem sestanku. ICAA je ob obeh priložnostih predstavil napredek, ki ga je dosegel pri obravnavanju varnostnih pomislekov glede svojih zmogljivosti za zagotavljanje učinkovitega varnostnega nadzora v državi, zlasti kar zadeva nadzor nad prevoznikom Iraqi Airways. Družba Iraqi Airways je predstavila napredek, ki ga je dosegla pri odpravljanju predhodno ugotovljenih varnostnih pomanjkljivosti, ki so privedle do negativne odločitve Agencije v zvezi s TCO, ter druge s tem povezane varnostne izboljšave.

(25)

ICAA in prevoznik Iraqi Airways sta pokazala jasno vizijo in ambicije za izboljšanje svoje skladnosti z zakonodajo in varnostne uspešnosti. Še vedno pa so potrebne dodatne izboljšave. Komisija bo še naprej sodelovala z ICAA in družbo Iraqi Airways, da bi spremljala in prispevala k njunim prizadevanjem za okrepitev njunih zmogljivosti za varnostni nadzor in upravljanje varnosti. Glede tega je bilo navedeno, da bo Agencija v letu 2022 začela izvajati projekt tehnične pomoči, da bi podprla ICAA pri prizadevanjih za okrepitev nadzora nad varnostjo v letalstvu v Iraku.

(26)

Komisija v skladu s skupnimi merili iz Priloge k Uredbi (ES) št. 2111/2005 meni, da glede letalskih prevoznikov iz Iraka za zdaj ni razlogov za spremembo seznama letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov v Uniji.

(27)

Države članice bi morale v skladu z Uredbo (EU) št. 965/2012 s prednostno razvrstitvijo preverjanj na ploščadi letalskih prevoznikov, certificiranih v Iraku, še naprej preverjati, ali navedeni prevozniki dejansko izpolnjujejo zadevne mednarodne varnostne standarde.

(28)

Kadar je iz kakršnih koli pomembnih varnostnih informacij razvidno, da obstajajo neposredna varnostna tveganja zaradi neizpolnjevanja zadevnih mednarodnih varnostnih standardov, bo Komisija morda morala sprejeti nadaljnje ukrepe v skladu z Uredbo (ES) št. 2111/2005.

Letalski prevozniki iz Kazahstana

(29)

Letalski prevozniki, certificirani v Kazahstanu, so bili decembra 2016 z Izvedbeno uredbo Komisije (EU) 2016/2214 (8) črtani iz Priloge A k Uredbi (ES) št. 474/2006, razen prevoznika Air Astana, ki je bil leta 2015 z Izvedbeno uredbo (EU) 2015/2322 črtan iz Priloge B.

(30)

Strokovnjaki Komisije, Agencije in držav članic (v nadaljnjem besedilu: ocenjevalna skupina) so oktobra 2021 v okviru stalnega spremljanja s strani Komisije sistema varnostnega nadzora v Kazahstanu opravili ocenjevalni obisk Unije na kraju samem v Kazahstanu, in sicer v prostorih kazahstanskega odbora za civilno letalstvo (v nadaljnjem besedilu: CAC KZ), Letalske uprave Kazahstana d. d (v nadaljnjem besedilu: AAK) ter treh letalskih prevoznikov, certificiranih v Kazahstanu, tj. Air Astana, Jupiter Jet in Qazaq Air.

(31)

AAK je 2. februarja 2022 Komisiji poslala načrt popravnih ukrepov za odpravo ugotovljenih pomanjkljivosti, o katerih je poročala ocenjevalna skupina. Komisija je skupaj z Agencijo ocenila načrt popravnih ukrepov ter CAC KZ in AAK predložila pripombe in predloge za prilagoditve.

(32)

Komisija, Agencija, države članice ter predstavniki CAC KZ in AAK so se 27. in 28. aprila 2022 sestali na tehničnem sestanku. Namen sestanka je bil pregledati pripravo načrta popravnih ukrepov in njegovo izvajanje s strani CAC KZ in AAK ter s tem povezane ukrepe, ki sta jih sprejela, da bi zagotovila učinkovito skladnost svojega sistema varnostnega nadzora z zadevnimi mednarodnimi varnostnimi standardi.

(33)

Na podlagi predloženega načrta popravnih ukrepov ter razprav in dokazil, predloženih na tehničnem sestanku, je bilo ugotovljeno, da je bil dosežen napredek pri obravnavi pripomb, podanih med ocenjevalnim obiskom na kraju samem. Očitno je, da so bile vse pripombe v določeni meri obravnavane in da se nekatere lahko štejejo za zaključene.

(34)

Sestanek je pokazal, da morata CAC KZ in AAK Komisiji še vedno predložiti dodatna pojasnila in dokazila v zvezi z nekaterimi sprejetimi ukrepi. Komisija je CAC KZ in AAK tudi pozvala, naj pregledata načrt popravnih ukrepov z nadaljnjo analizo temeljnih vzrokov varnostnih pomanjkljivosti, ugotovljenih med ocenjevalnim obiskom Unije na kraju samem, da bi o njej lahko razpravljali na naslednjem tehničnem sestanku.

(35)

Komisija je kot nadaljnji ukrep na podlagi posvetovanj v Odboru EU za varnost v zračnem prometu novembra 2021, ki je bil potrjen na tehničnem sestanku aprila 2022, CAC KZ, AAK in letalskega prevoznika Air Astana povabila na zaslišanje pred Odborom EU za varnost v zračnem prometu, ki je potekalo 17. maja 2022.

(36)

Na tem zaslišanju sta CAC KZ in AAK Komisiji in Odboru EU za varnost v zračnem prometu predložila pregled sistema, vzpostavljenega za zagotavljanje varnostnega nadzora nad letalskimi prevozniki, certificiranimi v Kazahstanu. Pojasnila sta kazahstanski načrt razvoja nacionalne varnosti, ki vključuje ukrepe za izboljšanje učinkovitosti kazahstanskega zračnega prometa, vključno z učinkovitim izvajanjem zadevnih mednarodnih varnostnih standardov. Poleg tega je AAK poročala o najnovejšem razvoju dogodkov v zvezi z organizacijsko sestavo in velikostjo letalskega sektorja v Kazahstanu ter o izidih misije ICAO za usklajevanje in potrjevanje, ki je bila izvedena avgusta 2021.

(37)

CAC KZ in AAK sta poudarila svojo zavezanost nadaljnjim izboljšavam ter Komisiji in Odboru EU za varnost v zračnem prometu predložila celovit in podroben pregled izvajanja načrta popravnih ukrepov, pripravljenega na podlagi izidov ocenjevalnega obiska Unije na kraju samem, ki je potekal oktobra 2021. Ta je vključeval strateške cilje, opredeljene za prihodnost, npr. spremembe kazahstanskega pravnega okvira, priročnike in postopke AAK, nadaljnje izboljšave sistema upravljanja kakovosti in nadaljnje učinkovito izvajanje zadevnih mednarodnih varnostnih standardov.

(38)

CAC KZ in AAK sta se med zaslišanjem zavezala, da bosta Komisijo obveščala o prihodnjih ukrepih, sprejetih glede preostalih pripomb, podanih med ocenjevalnim obiskom Unije na kraju samem leta 2021. Zavezala sta se tudi nadaljnjemu dialogu o varnosti, med drugim z zagotavljanjem pomembnih varnostnih informacij in dodatnimi sestanki, ki naj bi bili organizirani vsaj dvakrat na leto ali kadar bo Komisija menila, da so potrebni.

(39)

Sodeč po dokazilih ukrepi, ki sta jih sprejela CAC KZ in AAK, že prispevajo h krepitvi njunih zmogljivosti za nadzor letalskih dejavnosti v Kazahstanu. Potrebne pa so nadaljnje izboljšave v zvezi z njuno zmožnostjo nadzora nad tem, da se operacije letalskih prevoznikov, certificiranih v Kazahstanu, izvajajo v skladu z zadevnimi mednarodnimi varnostnimi standardi, vključno z zagotavljanjem ustreznih virov za takšne dejavnosti varnostnega nadzora.

(40)

Na podlagi predloženih informacij se zdi, da sta CAC KZ in AAK od oktobra 2021 dosegla opazen napredek pri izvajanju zadevnih mednarodnih varnostnih standardov. Komisija in Agencija sta navedli, da nameravata še naprej podpirati CAC KZ in AAK pri njunih prizadevanjih za nadaljnjo krepitev sistema varnosti v letalstvu v Kazahstanu.

(41)

Letalski prevoznik Air Astana je med zaslišanjem podal pregled svoje sedanje flote ter razpoložljivih virov in objektov. Opisal je svoj trden in dobro oblikovan sistem upravljanja varnosti in sistem upravljanja kakovosti. Navedel je, da uporablja nabor programskih orodij za vključitev podatkov o varnosti, kakovosti in obvladovanju tveganja, vključno s sistemom za obvladovanje tveganja utrujenosti.

(42)

Letalski prevoznik je na poziv Odbora EU za varnost v zračnem prometu poročal tudi o nadzornih dejavnostih, ki jih je AAK izvedla pri njem v obdobju 2021–2022, ter potrdil izboljšave v svojem sodelovanju s CAC KZ in AAK.

(43)

Odbor EU za varnost v zračnem prometu je na podlagi posvetovanj sklenil, da bi bilo treba posebno pozornost nameniti stalnemu spremljanju varnostnih razmer in razvoja dogodkov v Kazahstanu, vključno z rednim poročanjem CAC KZ in AAK o napredku, ter možnosti, da ju povabi na ponovno zaslišanje na svoji prihodnji seji.

(44)

Komisija v skladu s skupnimi merili iz Priloge k Uredbi (ES) št. 2111/2005 meni, da glede letalskih prevoznikov iz Kazahstana za zdaj ni razlogov za spremembo seznama letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov v Uniji.

(45)

Države članice bi morale v skladu z Uredbo (EU) št. 965/2012 s prednostno razvrstitvijo preverjanj na ploščadi vseh letalskih prevoznikov, certificiranih v Kazahstanu, še naprej preverjati, ali navedeni prevozniki dejansko izpolnjujejo zadevne mednarodne varnostne standarde.

(46)

Kadar je iz kakršnih koli pomembnih varnostnih informacij razvidno, da obstajajo neposredna varnostna tveganja zaradi neizpolnjevanja zadevnih mednarodnih varnostnih standardov, bo Komisija morda morala sprejeti nadaljnje ukrepe v skladu z Uredbo (ES) št. 2111/2005.

Letalski prevozniki iz Moldavije

(47)

Novembra 2021 so bili letalski prevozniki iz Moldavije z Izvedbeno uredbo Komisije (EU) 2021/2070 (9) črtani iz Priloge A k Uredbi (ES) št. 474/2006, razen letalskih prevoznikov Air Moldova, Aerotranscargo in Fly One, ki niso bili nikoli vključeni v Prilogo A ali B.

(48)

Moldavski organ za civilno letalstvo (v nadaljnjem besedilu: CAAM) je 31. marca 2022 v pismu predložil informacije in novosti v zvezi z dejavnostmi varnostnega nadzora za obdobje od novembra 2021 do marca 2022. Poleg novosti v zvezi z načrtom popravnih ukrepov, pripravljenim na podlagi ocenjevalnega obiska Unije na kraju samem, ki je potekal septembra 2021, so informacije, ki jih je predložil CAAM, vključevale tudi novosti v zvezi z zadnjimi spremembami moldavskega nacionalnega zakonodajnega okvira na področju letalstva.

(49)

Komisija po preučitvi prejetih informacij in dokumentacije meni, da so bile vse preostale nerešene pripombe, ki izhajajo iz ocenjevalnega obiska na kraju samem, ki je potekal septembra 2021, uspešno obravnavane in se lahko zaključijo. Glede na doseženi napredek Komisija meni, da zadostuje, da CAAM vsako leto pošlje posodobljeno poročilo, dokler ni odločeno drugače.

(50)

Komisija v skladu s skupnimi merili iz Priloge k Uredbi (ES) št. 2111/2005 meni, da glede letalskih prevoznikov iz Moldavije za zdaj ni razlogov za spremembo seznama letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov v Uniji.

(51)

Države članice bi morale v skladu z Uredbo (EU) št. 965/2012 s prednostno razvrstitvijo preverjanj na ploščadi letalskih prevoznikov, certificiranih v Moldaviji, še naprej preverjati, ali navedeni prevozniki dejansko izpolnjujejo zadevne mednarodne varnostne standarde.

(52)

Kadar je iz kakršnih koli pomembnih varnostnih informacij razvidno, da obstajajo neposredna varnostna tveganja zaradi neizpolnjevanja zadevnih mednarodnih varnostnih standardov, bo Komisija morda morala sprejeti nadaljnje ukrepe v skladu z Uredbo (ES) št. 2111/2005.

Letalski prevozniki iz Pakistana

(53)

Prevoznik Pakistan International Airlines je bil marca 2007 z Uredbo Komisije (ES) št. 235/2007 (10) vključen v Prilogo B k Uredbi (ES) št. 474/2006, nato pa iz nje črtan novembra 2007 z Uredbo Komisije (ES) št. 1400/2007 (11).

(54)

Pakistanski zvezni minister za letalstvo je v izjavi z dne 24. junija 2020 razkril, da je bilo veliko število pilotskih licenc, ki jih je izdal pakistanski organ za civilno letalstvo (v nadaljnjem besedilu: PCAA), pridobljenih z goljufijo.

(55)

Zaradi tega in očitno neučinkovitega nadzora varnosti s strani PCAA je Agencija z učinkom od 1. julija 2020 začasno odvzela dovoljenji TCO letalskima prevoznikoma Pakistan International Airlines in Vision Air.

(56)

Komisija je 1. julija 2020 začela posvetovanja s PCAA v skladu s členom 3(2) Uredbe (ES) št. 473/2006. V okviru posvetovanj je v sodelovanju z Agencijo in državami članicami 9. julija in 25. septembra 2020, 15. in 16. marca 2021, 15. oktobra 2021 ter 16. marca 2022 organizirala več tehničnih sestankov s PCAA.

(57)

Na sestankih se je razpravljalo o različnih vprašanjih, zlasti o nadzoru nad letalskimi prevozniki, certificiranimi v Pakistanu, in o njihovih sistemih upravljanja varnosti. Komisija je zahtevala informacije in dokazila, na podlagi katerih bi lahko preverila, da podobne razmere ne prevladujejo tudi na drugih področjih, kot so licenciranje kabinskega osebja, licenciranje inženirjev za vzdrževanje ali certificiranje letalskih prevoznikov.

(58)

Informacije, izmenjane s PCAA 16. marca 2022, so bile osredotočene na izid nedavnega obiska v okviru programa univerzalne presoje nadzora varnosti (Universal Safety Oversight Audit Programme, v nadaljnjem besedilu: USOAP) ICAO. Komisija je poudarila, da bo vsebina poročila o presoji ustrezno upoštevana, da se določijo naslednji koraki njenega postopka posvetovanja glede letalskega varnostnega seznama. Na sestanku je PCAA predložil pregled ključnih vidikov poročila in se zavezal, da bo končano poročilo posredoval Komisiji.

(59)

Komisija je po prejemu poročila lahko ugotovila, da ne vsebuje nobenih navedb o področjih, na katerih so potrebni takojšnji popravni ukrepi. Čeprav je v poročilu navedeno, da je večina elementov, ki jih PCAA potrebuje za opravljanje svojih nalog, prisotnih, pa je ugotovljeno, da mora PCAA spremeniti, dopolniti ali izboljšati smernice in postopke, zlasti na področju licenciranja pilotov. Ugotovljeno je tudi, da je treba pakistansko nacionalno zakonodajo izboljšati z vključitvijo določb o politiki izvrševanja in neomejenim dostopu inšpekcijskega osebja, da se zagotovi učinkovit nadzor.

(60)

Komisija na podlagi razpoložljivih informacij in izmenjav s PCAA priznava njegova prizadevanja za sprejetje načrta popravnih ukrepov, namenjenih odpravi ugotovljenih varnostnih pomanjkljivosti. Komisija ob pomoči Agencije in držav članic ugotavlja, da je Pakistan po obisku USOAP ICAO sredi obsežnega preoblikovanja, kar vključuje spremembe njegove primarne letalske zakonodaje.

(61)

Na podlagi tega bo Komisija pri ugotavljanju, ali so v skladu z Uredbo (ES) št. 2111/2005 potrebni nadaljnji ukrepi, še naprej sodelovala s PCAA in spremljala napredek, dosežen pri obravnavanju razmer na področju varnostnega nadzora v Pakistanu. Na podlagi teh dejavnosti stalnega spremljanja bo določeno, kdaj se bo izvedel ocenjevalni obisk Unije na kraju samem.

(62)

Komisija v skladu s skupnimi merili iz Priloge k Uredbi (ES) št. 2111/2005 meni, da glede letalskih prevoznikov iz Pakistana za zdaj ni razlogov za spremembo seznama letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov v Uniji.

(63)

Države članice bi morale v skladu z Uredbo (EU) št. 965/2012 s prednostno razvrstitvijo preverjanj na ploščadi letalskih prevoznikov, certificiranih v Pakistanu, še naprej preverjati, ali navedeni prevozniki dejansko izpolnjujejo zadevne mednarodne varnostne standarde.

(64)

Kadar je iz kakršnih koli pomembnih varnostnih informacij razvidno, da obstajajo neposredna varnostna tveganja zaradi neizpolnjevanja zadevnih mednarodnih varnostnih standardov, bo Komisija morda morala sprejeti nadaljnje ukrepe v skladu z Uredbo (ES) št. 2111/2005.

Letalski prevozniki iz Rusije

(65)

Letalski prevozniki iz Rusije, ki so upravljali enega ali več zrakoplovov iz uvodne izjave 4 ali 5 Izvedbene uredbe Komisije (EU) 2022/594 (12), so bili 8. aprila 2022 z Izvedbeno uredbo (EU) 2022/594 vključeni v Prilogo A k Uredbi (ES) št. 474/2006.

(66)

Ruska zvezna agencija za zračni promet (v nadaljnjem besedilu: FATA) je 28. aprila 2022 Komisijo obvestila, da meni, da so vse trditve o kršitvah mednarodnih standardov civilnega letalstva in varnostni pomisleki iz Izvedbene uredbe (EU) 2022/594 neutemeljeni. Predložila pa ni nobenih informacij, s katerimi bi lahko utemeljila svojo izjavo.

(67)

Komisija je v okviru svojih dejavnosti stalnega spremljanja ugotovila, da obstajajo dokazi, da je letalski prevoznik I Fly vnesel zrakoplove iz uvodne izjave 5 Izvedbene uredbe (EU) 2022/594 v register zrakoplovov Rusije in da je navedene zrakoplove zavestno upravljal v nasprotju z zadevnimi mednarodnimi varnostnimi standardi. Vpis zrakoplovov v register Rusije je bil opravljen brez soglasja lastnikov in brez naknadnega varnostnega sodelovanja z irskim organom za letalstvo, saj je pri teh zrakoplovih Irska priznana država registracije.

(68)

Komisija v skladu z Izvedbeno uredbo (EU) 2022/594 in skupnimi merili iz Priloge k Uredbi (ES) št. 2111/2005 meni, da bi bilo treba v zvezi z letalskimi prevozniki iz Rusije spremeniti seznam letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov v Uniji, tako da se prevoznik I Fly vključi v Prilogo A k Uredbi (ES) št. 474/2006.

(69)

Države članice bi morale v skladu z Uredbo (EU) št. 965/2012 s prednostno razvrstitvijo preverjanj na ploščadi letalskih prevoznikov, ki jih je certificirala FATA, še naprej preverjati, ali navedeni prevozniki dejansko izpolnjujejo zadevne mednarodne varnostne standarde.

Letalski prevozniki iz Južnega Sudana

(70)

Letalski prevozniki, certificirani v Južnem Sudanu, niso bili še nikoli vključeni v Prilogo A ali B k Uredbi (ES) št. 474/2006.

(71)

V zadnjih štirih letih so se v Južnem Sudanu zgodile štiri nesreče s smrtnim izidom ter več drugih nesreč in resnih incidentov, ki so pogosto vključevali zrakoplove s sumljivimi registrskimi oznakami.

(72)

Komisija je 26. marca 2021 v skladu s členom 3(2) Uredbe (ES) št. 473/2006 začela uradna posvetovanja z južnosudanskim organom za civilno letalstvo (v nadaljnjem besedilu: SSCAA).

(73)

V korespondenci, ki je sledila, je SSCAA sporočil, da je bilo prevozniku South Sudan Supreme Airlines, katerega zrakoplov je bil udeležen v nesreči s smrtnim izidom, začasno odvzeto spričevalo letalskega prevoznika in da zaradi sumov v zvezi z registracijo navedenega zrakoplova pregleduje vse letalske prevoznike in njihova spričevala v državi. Sporočil je tudi, da se na področju razvoja in pregleda predpisov, priročnikov in usposabljanja izvajajo ukrepi za izboljšanje. Dokumenti, ki vključujejo informacije o programu inšpekcijskih pregledov, nadzora in presoje SSCAA, ter poročila o pregledih nekaterih letalskih prevoznikov in o tujih registriranih zrakoplovih, ki opravljajo lete v Južnem Sudanu, so bili predloženi 5. novembra 2021.

(74)

SSCAA je 28. marca 2022 predložil odgovore na vprašalnik, ki mu ga je Komisija poslala 26. marca 2021. Glede na odgovore SSCAA še ni oblikoval in uvedel učinkovitega sistema nadzora. Poleg tega je SSCAA navedel, da ni izdal nobene licence ali spričevala letalskega prevoznika in da v državi ni registriran noben zrakoplov, izdal pa je dovoljenja za opravljanje letov v Južnem Sudanu za zrakoplove, registrirane v tujini. Ni dokazil o kakršni koli nadzorni dejavnosti, na podlagi katere bi bila takšna dovoljenja lahko izdana, prav tako ni dokazil o ustreznem stalnem spremljanju.

(75)

Komisija je 22. februarja 2022 obvestila SSCAA, da namerava pregled stanja nadzora nad civilnim letalstvom v Južnem Sudanu uvrstiti na dnevni red naslednje seje Odbora EU za varnost v zračnem prometu, SSCAA pa je povabila na zaslišanje pred navedenim odborom, ki je potekalo 18. maja 2022.

(76)

SSCAA je na zaslišanju Komisiji in Odboru EU za varnost v zračnem prometu predložil pregled svoje organizacijske sestave in informacije o velikosti letalskega sektorja v Južnem Sudanu. Opisal je naloge različnih direktoratov SSCAA in njihove pristojnosti ter zagotovil splošne informacije o osebju organa. Pojasnil je, da je pri oblikovanju predpisov o civilnem letalstvu in razvoju učinkovitih nadzornih postopkov še vedno močno odvisen od podpore Agencije Vzhodnoafriške skupnosti za nadzor varnosti in varovanja v civilnem letalstvu (v nadaljnjem besedilu: EAC-CASSOA). Glede tega je navedel, da bi bili vsakršna pomoč in podpora njegovim prizadevanjem dobrodošli.

(77)

Potrdil je, da ni izdal nobenega spričevala letalskega prevoznika in da še ni vzpostavil registra zrakoplovov. Sporočil pa je tudi, da pričakuje, da bo po usposabljanju, ki ga bo EAC-CASSOA zagotavljala od 23. maja 2022, lahko vzpostavil register zrakoplovov in bil zmožen certificirati letalske prevoznike na podlagi petstopenjskega postopka certifikacije v skladu s smernicami ICAO.

(78)

Komisijo in Odbor EU za varnost v zračnem prometu je obvestil, da je tujim letalskim prevoznikom izdal 24 dovoljenj za opravljanje letov in da nekateri od teh pooblaščenih prevoznikov opravljajo notranje lete v državi. Zdi se, da je to edina dejavnost certificiranja, ki jo izvaja SSCAA. SSCAA je opisal postopek izdaje takih dovoljenj, ki temelji na potrjevanju spričeval letalskih prevoznikov ter obsega pregled dokumentacije in fizični pregled zrakoplova. Te informacije pa so bile le navedene na zaslišanju in ni bilo mogoče preveriti, kako postopek potrjevanja dejansko poteka.

(79)

SSCAA je na zaslišanju navedel tudi primer izvršilnega ukrepa proti tujemu letalskemu prevozniku, s katerim je preklical operativno dovoljenje, ko je ugotovil, da je pristojni organ letalskega prevoznika preklical njegovo spričevalo.

(80)

Komisija in Odbor EU za varnost v zračnem prometu sta ugotovila, da ni letalskega prevoznika, za katerega je SSCAA odgovoren za regulativni nadzor, saj ni izdal nobenega spričevala letalskega prevoznika, in da vse letalske operacije v državi izvajajo letalski prevozniki, katerih spričevalo so izdali tuji organi. Zato ob upoštevanju skupnih meril iz Priloge k Uredbi (ES) št. 2111/2005 ni nobenega letalskega prevoznika, ki bi ga certificiral SSCAA in bi lahko izpolnjeval pogoje za ukrepanje na ravni Unije.

(81)

Poleg tega sta Komisija in Odbor EU za varnost v zračnem prometu upoštevala, da SSCAA ne namerava izdati nobenega spričevala letalskega prevoznika, dokler ne vzpostavi zmogljivosti certificiranja in nadzora, na podlagi katerih bi lahko izvajal in izvrševal zadevne mednarodne varnostne standarde.

(82)

Komisija zato v skladu s skupnimi merili iz Priloge k Uredbi (ES) št. 2111/2005 meni, da glede letalskih prevoznikov iz Južnega Sudana ni razlogov za spremembo seznama letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov v Uniji.

(83)

Komisija bo v okviru dejavnosti stalnega spremljanja še naprej pozorno spremljala varnostne razmere v Južnem Sudanu. Odbor EU za varnost v zračnem prometu je ugotovil, da bi bilo treba posebno pozornost nameniti varnostnim razmeram in razvoju dogodkov v Južnem Sudanu, od SSCAA pa bi bilo treba zahtevati redna poročila o napredku, doseženem pri oblikovanju predpisov o civilnem letalstvu, razvoju učinkovitih postopkov varnostnega nadzora in zmogljivostih za izdajo spričeval letalskih prevoznikov. Če Komisija ugotovi neposredno tveganje za varnost, ki izhaja iz neizpolnjevanja zadevnih mednarodnih varnostnih standardov, kot je izdaja spričevala letalskega prevoznika brez ustreznih zmogljivosti SSCAA za certificiranje in nadzor, bo Komisija morda morala sprejeti nadaljnje ukrepe v skladu z Uredbo (ES) št. 2111/2005, kot sta uvedba prepovedi opravljanja letov za zadevne letalske prevoznike in njihova vključitev v Prilogo A k Uredbi (ES) št. 474/2006.

(84)

Uredbo (ES) št. 474/2006 bi bilo zato treba ustrezno spremeniti.

(85)

V členih 5 in 6 Uredbe (ES) št. 2111/2005 je zaradi posledic za varnost priznana potreba po hitrem sprejemanju odločitev, tudi po nujnem postopku, kadar je to potrebno. Zato je za zaščito občutljivih informacij in potnikov bistveno, da se kakršne koli odločitve, sprejete glede posodobitve seznama letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov ali omejitve opravljanja dejavnosti v Uniji, objavijo in začnejo veljati nemudoma po svojem sprejetju.

(86)

Ukrepi iz te uredbe so v skladu z mnenjem Odbora EU za varnost v zračnem prometu, ustanovljenega s členom 15 Uredbe (ES) št. 2111/2005 –

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

Uredba (ES) št. 474/2006 se spremeni:

(1)

Priloga A se nadomesti z besedilom iz Priloge I k tej uredbi;

(2)

Priloga B se nadomesti z besedilom iz Priloge II k tej uredbi.

Člen 2

Ta uredba začne veljati dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju, 1. junija 2022

Za Komisijo

v imenu predsednice

Adina VĂLEAN

članica Komisije


(1)  UL L 344, 27.12.2005, str. 15.

(2)  Uredba Komisije (ES) št. 474/2006 z dne 22. marca 2006 o vzpostavitvi seznama Skupnosti o letalskih prevoznikih, za katere velja prepoved opravljanja letov v Skupnosti iz poglavja II Uredbe Evropskega parlamenta in Sveta (ES) št. 2111/2005 (UL L 84, 23.3.2006, str. 14).

(3)  Uredba Komisije (ES) št. 473/2006 z dne 22. marca 2006 o določitvi izvedbenih pravil za seznam Skupnosti o letalskih prevoznikih, za katere velja prepoved opravljanja letov v Skupnosti iz poglavja II Uredbe Evropskega parlamenta in Sveta (ES) št. 2111/2005 (UL L 84, 23.3.2006, str. 8).

(4)  Uredba Komisije (EU) št. 452/2014 z dne 29. aprila 2014 o določitvi tehničnih zahtev in upravnih postopkov v zvezi z zračnimi operacijami operatorjev iz tretjih držav v skladu z Uredbo (ES) št. 216/2008 Evropskega parlamenta in Sveta (UL L 133, 6.5.2014, str. 12).

(5)  Uredba Komisije (EU) št. 965/2012 z dne 5. oktobra 2012 o tehničnih zahtevah in upravnih postopkih za letalske operacije v skladu z Uredbo (ES) št. 216/2008 Evropskega parlamenta in Sveta (UL L 296, 25.10.2012, str. 1).

(6)  Izvedbena uredba Komisije (EU) 2020/736 z dne 2. junija 2020 o spremembi Uredbe (ES) št. 474/2006 glede seznama letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov ali omejitve opravljanja dejavnosti v Uniji (UL L 172, 3.6.2020, str. 7).

(7)  Izvedbena uredba Komisije (EU) 2015/2322 z dne 10. decembra 2015 o spremembi Uredbe (ES) št. 474/2006 o vzpostavitvi seznama Skupnosti o letalskih prevoznikih, za katere velja prepoved opravljanja letov v Skupnosti (UL L 328, 12.12.2015, str. 67).

(8)  Izvedbena uredba Komisije (EU) 2016/2214 z dne 8. decembra 2016 o spremembi Uredbe (ES) št. 474/2006 glede seznama letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov v Uniji (UL L 334, 9.12.2016, str. 6).

(9)  Izvedbena uredba Komisije (EU) 2021/2070 z dne 25. novembra 2021 o spremembi Uredbe (ES) št. 474/2006 glede seznama letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov ali omejitve opravljanja dejavnosti v Uniji (UL L 421, 26.11.2021, str. 31).

(10)  Uredba Komisije (ES) št. 235/2007 z dne 5. marca 2007 o spremembi Uredbe (ES) št. 474/2006 o vzpostavitvi seznama Skupnosti o letalskih prevoznikih, za katere velja prepoved opravljanja letov v Skupnosti (UL L 66, 6.3.2007, str. 3).

(11)  Uredba Komisije (ES) št. 1400/2007 z dne 28. novembra 2007 o spremembi Uredbe (ES) št. 474/2006 o vzpostavitvi seznama Skupnosti o letalskih prevoznikih, za katere velja prepoved opravljanja letov v Skupnosti (UL L 311, 29.11.2007, str. 12).

(12)  Izvedbena uredba Komisije (EU) 2022/594 z dne 8. aprila 2022 o spremembi Uredbe (ES) št. 474/2006 glede seznama letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov ali omejitve opravljanja dejavnosti v Uniji (UL L 114, 12.4.2022, str. 49).


PRILOGA I

„PRILOGA A

SEZNAM LETALSKIH PREVOZNIKOV, ZA KATERE VELJA PREPOVED OPRAVLJANJA LETOV V UNIJI Z IZJEMAMI (1)

Naziv pravne osebe letalskega prevoznika, kot je naveden na spričevalu letalskega prevoznika (in njegovo tržno ime, če je drugačno)

Številka spričevala letalskega prevoznika (AOC) ali številka operativne licence

Tričrkovni označevalnik ICAO

Država operatorja

AVIOR AIRLINES

ROI-RNR-011

ROI

Venezuela

BLUE WING AIRLINES

SRBWA-01/2002

BWI

Surinam

IRAN ASEMAN AIRLINES

FS-102

IRC

Iran

IRAQI AIRWAYS

001

IAW

Irak

MED-VIEW AIRLINE

MVA/AOC/10-12/05

MEV

Nigerija

AIR ZIMBABWE (PVT)

177/04

AZW

Zimbabve

Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali afganistanski organi za regulativni nadzor, vključno z naslednjima

 

 

Afganistan

ARIANA AFGHAN AIRLINES

AOC 009

AFG

Afganistan

KAM AIR

AOC 001

KMF

Afganistan

Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali angolski organi za regulativni nadzor, razen prevoznikov TAAG Angola Airlines in Heli Malongo, vključno z naslednjimi

 

 

Angola

AEROJET

AO-008/11-07/17 TEJ

TEJ

Angola

GUICANGO

AO-009/11-06/17 YYY

neznan

Angola

AIR JET

AO-006/11-08/18 MBC

MBC

Angola

BESTFLYA AIRCRAFT MANAGEMENT

AO-015/15-06/17YYY

neznan

Angola

HELIANG

AO 007/11-08/18 YYY

neznan

Angola

SJL

AO-014/13-08/18YYY

neznan

Angola

SONAIR

AO-002/11-08/17 SOR

SOR

Angola

Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali armenski organi za regulativni nadzor, vključno z naslednjimi

 

 

Armenija

AIRCOMPANY ARMENIA

AM AOC 065

NGT

Armenija

ARMENIA AIRWAYS

AM AOC 063

AMW

Armenija

ARMENIAN HELICOPTERS

AM AOC 067

KAV

Armenija

FLYONE ARMENIA

AM AOC 074

 

Armenija

NOVAIR

AM AOC 071

NAI

Armenija

SHIRAK AVIA

AM AOC 072

SHS

Armenija

SKYBALL

AM AOC 073

n. r.

Armenija

Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali zahodnokongovski organi za regulativni nadzor, vključno z naslednjimi

 

 

Zahodni Kongo

CANADIAN AIRWAYS CONGO

CG-CTA 006

TWC

Zahodni Kongo

EQUAFLIGHT SERVICES

CG-CTA 002

EKA

Zahodni Kongo

EQUAJET

RAC06-007

EKJ

Zahodni Kongo

TRANS AIR CONGO

CG-CTA 001

TSG

Zahodni Kongo

SOCIETE NOUVELLE AIR CONGO

CG-CTA 004

neznan

Zahodni Kongo

Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali organi za regulativni nadzor Demokratične republike Kongo (DRK), vključno z naslednjimi

 

 

Demokratična republika Kongo (DRK)

AIR FAST CONGO

AAC/DG/OPS-09/03

neznan

Demokratična republika Kongo (DRK)

AIR KATANGA

AAC/DG/OPS-09/08

neznan

Demokratična republika Kongo (DRK)

BUSY BEE CONGO

AAC/DG/OPS-09/04

neznan

Demokratična republika Kongo (DRK)

COMPAGNIE AFRICAINE D’AVIATION (CAA)

AAC/DG/OPS-09/02

neznan

Demokratična republika Kongo (DRK)

CONGO AIRWAYS

AAC/DG/OPS-09/01

neznan

Demokratična republika Kongo (DRK)

KIN AVIA

AAC/DG/OPS-09/10

neznan

Demokratična republika Kongo (DRK)

MALU AVIATION

AAC/DG/OPS-09/05

neznan

Demokratična republika Kongo (DRK)

SERVE AIR CARGO

AAC/DG/OPS-09/07

neznan

Demokratična republika Kongo (DRK)

SWALA AVIATION

AAC/DG/OPS-09/06

neznan

Demokratična republika Kongo (DRK)

MWANT JET

AAC/DG/OPS-09/09

neznan

Demokratična republika Kongo (RDC)

Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali džibutijski organi za regulativni nadzor, vključno z naslednjim

 

 

Džibuti

DAALLO AIRLINES

neznan

DAO

Džibuti

Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali ekvatorialnogvinejski organi za regulativni nadzor, vključno z naslednjima

 

 

Ekvatorialna Gvineja

CEIBA INTERCONTINENTAL

2011/0001/MTTCT/DGAC/SOPS

CEL

Ekvatorialna Gvineja

CRONOS AIRLINES

2011/0004/MTTCT/DGAC/SOPS

neznan

Ekvatorialna Gvineja

Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali eritrejski organi za regulativni nadzor, vključno z naslednjima

 

 

Eritreja

ERITREAN AIRLINES

AOC 004

ERT

Eritreja

NASAIR ERITREA

AOC 005

NAS

Eritreja

Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali kirgizistanski organi za regulativni nadzor, vključno z naslednjimi

 

 

Kirgizistan

AEROSTAN

08

BSC

Kirgizistan

AIR COMPANY AIR KG

50

neznan

Kirgizistan

AIR MANAS

17

MBB

Kirgizistan

AVIA TRAFFIC COMPANY

23

AVJ

Kirgizistan

FLYSKY AIRLINES

53

FSQ

Kirgizistan

HELI SKY

47

HAC

Kirgizistan

KAP.KG AIRCOMPANY

52

KGS

Kirgizistan

SKY KG AIRLINES

41

KGK

Kirgizistan

TEZ JET

46

TEZ

Kirgizistan

VALOR AIR

07

VAC

Kirgizistan

Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali liberijski organi za regulativni nadzor

 

 

Liberija

Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali libijski organi za regulativni nadzor, vključno z naslednjimi

 

 

Libija

AFRIQIYAH AIRWAYS

007/01

AAW

Libija

AIR LIBYA

004/01

TLR

Libija

AL MAHA AVIATION

030/18

neznan

Libija

BERNIQ AIRWAYS

032/21

BNL

Libija

BURAQ AIR

002/01

BRQ

Libija

GLOBAL AIR TRANSPORT

008/05

GAK

Libija

HALA AIRLINES

033/21

HTP

Libija

LIBYAN AIRLINES

001/01

LAA

Libija

LIBYAN WINGS AIRLINES

029/15

LWA

Libija

PETRO AIR

025/08

PEO

Libija

Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali nepalski organi za regulativni nadzor, vključno z naslednjimi

 

 

Nepal

AIR DYNASTY HELI. S.

035/2001

neznan

Nepal

ALTITUDE AIR

085/2016

neznan

Nepal

BUDDHA AIR

014/1996

BHA

Nepal

FISHTAIL AIR

017/2001

neznan

Nepal

SUMMIT AIR

064/2010

neznan

Nepal

HELI EVEREST

086/2016

neznan

Nepal

HIMALAYA AIRLINES

084/2015

HIM

Nepal

KAILASH HELICOPTER SERVICES

087/2018

neznan

Nepal

MAKALU AIR

057A/2009

neznan

Nepal

MANANG AIR PVT

082/2014

neznan

Nepal

MOUNTAIN HELICOPTERS

055/2009

neznan

Nepal

PRABHU HELICOPTERS

081/2013

neznan

Nepal

NEPAL AIRLINES CORPORATION

003/2000

RNA

Nepal

SAURYA AIRLINES

083/2014

neznan

Nepal

SHREE AIRLINES

030/2002

SHA

Nepal

SIMRIK AIR

034/2000

neznan

Nepal

SIMRIK AIRLINES

052/2009

RMK

Nepal

SITA AIR

033/2000

neznan

Nepal

TARA AIR

053/2009

neznan

Nepal

YETI AIRLINES

037/2004

NYT

Nepal

Naslednji letalski prevozniki, ki so jih certificirali ruski organi za regulativni nadzor

 

 

Rusija

AURORA AIRLINES

486

SHU

Rusija

AVIACOMPANY ‚AVIASTAR-TU‘ CO. LTD

458

TUP

Rusija

IZHAVIA

479

IZA

Rusija

DELNIŠKA DRUŽBA ‚LETALSKI PREVOZNIK YAKUTIA‘

464

SYL

Rusija

DELNIŠKA DRUŽBA ‚RUSJET‘

498

RSJ

Rusija

DELNIŠKA DRUŽBA ‚UVT AERO‘

567

UVT

Rusija

DELNIŠKA DRUŽBA ‚SIBERIA AIRLINES‘

31

SBI

Rusija

DELNIŠKA DRUŽBA ‚SMARTAVIA AIRLINES‘

466

AUL

Rusija

DELNIŠKA DRUŽBA ‚IRAERO AIRLINES‘

480

IAE

Rusija

DELNIŠKA DRUŽBA ‚URAL AIRLINES‘

18

SVR

Rusija

DELNIŠKA DRUŽBA ‚ALROSA AIR COMPANY‘

230

DRU

Rusija

DELNIŠKA DRUŽBA ‚NORDSTAR AIRLINES‘

452

TYA

Rusija

LETALSKA DRUŽBA JS ‚RUSLINE‘

225

RLU

Rusija

JSC YAMAL AIRLINES

142

LLM

Rusija

LLC ‚NORD WIND‘

516

NWS

Rusija

LLC ‚AIRCOMPANY IKAR‘

36

KAR

Rusija

LTD. I FLY

533

RSY

Rusija

DRUŽBA Z OMEJENO ODGOVORNOSTJO ‚POBEDA AIRLINES‘

562

PBD

Rusija

JAVNA DELNIŠKA DRUŽBA ‚AEROFLOT – RUSSIAN AIRLINES‘

1

AFL

Rusija

DELNIŠKA DRUŽBA ‚ROSSIYA AIRLINES‘

2

SDM

Rusija

SKOL AIRLINE LLC

228

CDV

Rusija

DELNIŠKA DRUŽBA ‚UTAIR AVIATION‘

6

UTA

Rusija

Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali svetotomaški in prinški organi za regulativni nadzor, vključno z naslednjima

 

 

Sveti Tomaž in Princ

AFRICA'S CONNECTION

10/AOC/2008

ACH

Sveti Tomaž in Princ

STP AIRWAYS

03/AOC/2006

STP

Sveti Tomaž in Princ

Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali sierraleonski organi za regulativni nadzor

 

 

Sierra Leone

Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali sudanski organi, odgovorni za regulativni nadzor, vključno z

 

 

Sudan

ALFA AIRLINES SD

54

AAJ

Sudan

BADR AIRLINES

35

BDR

Sudan

BLUE BIRD AVIATION

11

BLB

Sudan

ELDINDER AVIATION

8

DND

Sudan

GREEN FLAG AVIATION

17

GNF

Sudan

HELEJETIC AIR

57

HJT

Sudan

KATA AIR TRANSPORT

9

KTV

Sudan

KUSH AVIATION CO.

60

KUH

Sudan

NOVA AIRWAYS

46

NOV

Sudan

SUDAN AIRWAYS CO.

1

SUD

Sudan

SUN AIR

51

SNR

Sudan

TARCO AIR

56

TRQ

Sudan


(1)  Letalskim prevoznikom iz Priloge A se lahko dovoli uveljavljanje prometnih pravic, če uporabljajo skupaj s posadko zakupljene zrakoplove letalskega prevoznika, za katerega ne velja prepoved opravljanja letov, pod pogojem, da so izpolnjeni ustrezni varnostni standardi.


PRILOGA II

„PRILOGA B

SEZNAM LETALSKIH PREVOZNIKOV, ZA KATERE VELJAJO OMEJITVE OPRAVLJANJA DEJAVNOSTI V UNIJI (1)

Naziv pravne osebe letalskega prevoznika, kot je naveden na spričevalu letalskega prevoznika (in njegovo tržno ime, če je drugačno)

Številka spričevala letalskega prevoznika (AOC)

Tričrkovni označevalnik ICAO

Država operatorja

Tip zrakoplovov z omejeno dejavnostjo

Registrske oznake in serijske številke, če so na voljo, zrakoplovov, za katere veljajo omejitve

Država registracije

IRAN AIR

FS100

IRA

Iran

Vsi zrakoplovi tipa Fokker F100 in tipa Boeing B747

Zrakoplovi tipa Fokker F100, kot je navedeno na AOC; zrakoplovi tipa Boeing B747, kot je navedeno na AOC.

Iran

AIR KORYO

GAC-AOC/KOR-01

KOR

Severna Koreja

Vsa flota razen: 2 zrakoplovov tipa TU-204.

Vsa flota razen: P-632, P-633.

Severna Koreja


(1)  Letalskim prevoznikom iz Priloge B se lahko dovoli uveljavljanje prometnih pravic, če uporabljajo skupaj s posadko zakupljene zrakoplove letalskega prevoznika, za katerega ne velja prepoved opravljanja letov, pod pogojem, da so izpolnjeni ustrezni varnostni standardi.


Top