EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022D0568

Sklep Sveta (EU) 2022/568 z dne 4. aprila 2022 o stališču, ki se v imenu Evropske unije zastopa v Posebnem odboru za poenostavitev carinskih postopkov in trgovanja, ustanovljenem s Sporazumom o gospodarskem partnerstvu med Evropsko unijo in njenimi državami članicami na eni strani ter državami SADC, ki izvajajo SGP, na drugi strani, v zvezi s sprejetjem poslovnika Posebnega odbora za poenostavitev carinskih postopkov in trgovanja

ST/7222/2022/INIT

UL L 109, 8.4.2022, p. 52–57 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2022/568/oj

8.4.2022   

SL

Uradni list Evropske unije

L 109/52


SKLEP SVETA (EU) 2022/568

z dne 4. aprila 2022

o stališču, ki se v imenu Evropske unije zastopa v Posebnem odboru za poenostavitev carinskih postopkov in trgovanja, ustanovljenem s Sporazumom o gospodarskem partnerstvu med Evropsko unijo in njenimi državami članicami na eni strani ter državami SADC, ki izvajajo SGP, na drugi strani, v zvezi s sprejetjem poslovnika Posebnega odbora za poenostavitev carinskih postopkov in trgovanja

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije in zlasti člena 207(4), prvi pododstavek, v povezavi s členom 218(9) Pogodbe,

ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Sporazum o gospodarskem partnerstvu med Evropsko unijo in njenimi državami članicami na eni strani ter državami SADC, ki izvajajo SGP, na drugi strani (1) (v nadaljnjem besedilu: Sporazum) so Evropska unija in njene države članice podpisale 10. junija 2016. Od 10. oktobra 2016 se začasno uporablja med Unijo in njenimi državami članicami na eni strani ter Bocvano, Lesotom, Namibijo, Esvatinijem in Južno Afriko na drugi strani, od 4. februarja 2018 pa med Unijo in njenimi državami članicami na eni strani ter Mozambikom na drugi strani.

(2)

Posebni odbor za poenostavitev carinskih postopkov in trgovanj je bil ustanovljen s členom 50(1) Sporazuma.

(3)

Na podlagi člena 50(2), točka (f), Sporazuma Posebni odbor za poenostavitev carinskih postopkov in trgovanja določi svoj poslovnik.

(4)

Primerno je, da se določi stališče, ki se v imenu Unije zastopa v Posebnem odboru za poenostavitev carinskih postopkov in trgovanja, saj bo sklep o sprejetju poslovnika imel pravne učinke za Unijo.

(5)

Stališče Unije v Posebnem odboru za poenostavitev carinskih postopkov in trgovanja glede sprejetja poslovnika bi moralo temeljiti na osnutku sklepa, priloženem temu sklepu –

SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

Stališče, ki se v imenu Unije zastopa v Posebnem odboru za poenostavitev carinskih postopkov in trgovanja, ustanovljenem na podlagi člena 50 Sporazuma o gospodarskem partnerstvu med Evropsko unijo in njenimi državami članicami na eni strani ter državami SADC, ki izvajajo SGP, na drugi strani, glede sprejetja poslovnika, temelji na osnutku sklepa navedenega odbora, priloženem temu sklepu.

Člen 2

Ta sklep začne veljati na dan sprejetja.

V Luxembourgu, 4. aprila 2022

Za Svet

predsednica

R. BACHELOT-NARQUIN


(1)  UL L 250, 16.9.2016, str. 3.


Osnutek

SKLEP št. ... POSEBNEGA ODBORA ZA POENOSTAVITEV CARINSKIH POSTOPKOV IN TRGOVANJA

z dne …

o njegovem poslovniku

POSEBNI ODBOR ZA POENOSTAVITEV CARINSKIH POSTOPKOV IN TRGOVANJA JE –

ob upoštevanju Sporazuma o gospodarskem partnerstvu med Evropsko unijo in njenimi državami članicami na eni strani ter državami SADC, ki izvajajo SGP, na drugi strani, ki je bil 10. junija 2016 podpisan v Kasaneju, ter zlasti člena 50(2)(f) Sporazuma –

SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

Poslovnik Posebnega odbora za poenostavitev carinskih postopkov in trgovanja je določen v Prilogi.

Ta sklep začne veljati ….

V …,

 


PRILOGA

POSLOVNIK POSEBNEGA ODBORA ZA POENOSTAVITEV CARINSKIH POSTOPKOV IN TRGOVANJA

POGLAVJE I

Organizacija

Člen 1

Sestava in predsedovanje

1.   Posebni odbor za poenostavitev carinskih postopkov in trgovanja, ustanovljen v skladu s členom 50 Sporazuma o gospodarskem partnerstvu med Evropsko unijo in njenimi državami članicami na eni strani ter državami SADC, ki izvajajo SGP, na drugi strani (v nadaljnjem besedilu: Sporazum), opravlja svoje naloge, kot so določene v členu 50 Sporazuma.

2.   Sklic na „pogodbenici“ v tem poslovniku je v skladu z opredelitvijo iz člena 104 Sporazuma.

3.   Kot je določeno v členu 50(1) Sporazuma, Posebni odbor za poenostavitev carinskih postopkov in trgovanja sestavljajo predstavniki pogodbenic.

4.   Kot je določeno v členu 50(4) Sporazuma, Posebnemu odboru za poenostavitev carinskih postopkov in trgovanja izmenično predsedujeta uradnik Evropske komisije in uradnik držav SADC, ki izvajajo SGP. Prvemu sestanku Posebnega odbora za poenostavitev carinskih postopkov in trgovanja sopredsedujeta uradnik Evropske komisije in uradnik držav SADC, ki izvajajo SGP.

5.   Mandat prvega predsedovanja se začne na dan prvega sestanka Posebnega odbora za poenostavitev carinskih postopkov in trgovanja ter konča 31. decembra istega leta.

Člen 2

Sestanki

1.   Posebni odbor za poenostavitev carinskih postopkov in trgovanja se sestane enkrat letno ali na zahtevo katere koli pogodbenice. Sestanki potekajo izmenično v Bruslju ali na ozemlju ene od držav SADC, ki izvajajo SGP, razen če se pogodbenici dogovorita drugače.

2.   Razen če se pogodbenici dogovorita drugače, sestanki Posebnega odbora za poenostavitev carinskih postopkov in trgovanja po posvetovanju z drugo pogodbenico skliče pogodbenica, ki mu predseduje.

Člen 3

Opazovalci

Posebni odbor za poenostavitev carinskih postopkov in trgovanja se lahko odloči priložnostno povabiti opazovalce in določiti, katere točke dnevnega reda bodo odprte zanje.

Člen 4

Sekretariat

1.   Pogodbenica, ki gosti sestanek Posebnega odbora za poenostavitev carinskih postopkov in trgovanja, opravlja funkcijo sekretariata.

2.   Kadar sestanek poteka po elektronski poti, funkcijo sekretariata opravlja pogodbenica, ki predseduje odboru.

POGLAVJE II

Delovanje

Člen 5

Dokumenti

Kadar posvetovanja Posebnega odbora za poenostavitev carinskih postopkov in trgovanja temeljijo na pisnih spremnih dokumentih, sekretariat Posebnega odbora za poenostavitev carinskih postopkov in trgovanja te dokumente oštevilči in razpošlje kot dokumente Posebnega odbora za poenostavitev carinskih postopkov in trgovanja.

Člen 6

Uradno obveščanje in dnevni red sestankov

1.   Sekretariat uradno obvesti pogodbenici o sestanku in ju pozove, naj svoje prispevke za dnevni red predložita najpozneje 30 dni pred sestankom. V primeru nuje in/ali nepredvidenih okoliščin se lahko sestanek skliče na hitro.

2.   Začasni dnevni red posameznega sestankapripravi sekretariat Posebnega odbora za poenostavitev carinskih postopkov in trgovanja. Najpozneje 14 dni pred začetkom sestanka ga posreduje predsedniku in članom Posebnega odbora za poenostavitev carinskih postopkov in trgovanja.

3.   Začasni dnevni red vključuje točke, za katere je sekretariat Posebnega odbora za poenostavitev carinskih postopkov in trgovanja od pogodbenice prejel zahtevek za vključitev na dnevni red.

4.   Posebni odbor za poenostavitev carinskih postopkov in trgovanja potrdi dnevni red na začetku vsakega sestanka. Za uvrstitev točk, ki niso na začasnem dnevnem redu, na dnevni red je potrebno soglasje pogodbenic.

5.   Predsednik Posebnega odbora za poenostavitev carinskih postopkov in trgovanja lahko v soglasju s pogodbenicama na sestanke povabi strokovnjake, da se zagotovijo informacije o posebnih temah.

Člen 7

Poročilo o sestanku

Razen če se pogodbenici dogovorita drugače, sekretariat Posebnega odbora za poenostavitev carinskih postopkov in trgovanja pripravi poročilo o vsakem sestanku, ki se sprejme na koncu posameznega sestanka.

Člen 8

Sklepi in priporočila

1.   Posebni odbor za poenostavitev carinskih postopkov in trgovanja soglasno sprejema sklepe ali priporočila v primerih, določenih v Sporazumu, ali kadar je tako pooblastilo nanj prenesel Skupni svet ali Odbor za trgovino in razvoj.

2.   Kadar je Posebni odbor za poenostavitev carinskih postopkov in trgovanja na podlagi Sporazuma pooblaščen za sprejemanje sklepov oziroma priporočil ali kadar je tako pooblastilo nanj prenesel Skupni svet ali Odbor za trgovino in razvoj, so taki akti v poročilu o sestankih naslovljeni kot „sklep“ oziroma „priporočilo“. Sekretariat Posebnega odbora za poenostavitev carinskih postopkov in trgovanja vsak odobreni sklep oziroma priporočilo označi z zaporedno številko, datumom sprejetja in opisom njegovega predmeta. V vsakem sklepu oziroma priporočilu je določen datum začetka veljavnosti.

3.   Če se država SADC, ki izvaja SGP, ne udeleži sestanka, sekretariat sklepe in/ali priporočila s sestanka sporoči članu, ki se ni mogel udeležiti sestanka. Zadevna država SADC, ki izvaja SGP, v desetih koledarskih dneh, potem ko so bili sklepi in/ali priporočila odposlani, predloži pisni odgovor, v katerem navede, s katerimi sklepi in/ali priporočili se ne strinja ter zakaj. Če v desetih koledarskih dneh navedenega pisnega odgovora ne predloži, se šteje, da so sklepi in/ali priporočila sprejeti. Če se država SADC, ki izvaja SGP, sestanka ni udeležila in se ne strinja s sklepi in/ali priporočili, se uporabi postopek iz odstavka 4.

4.   V obdobju med posameznimi sestanki lahko Posebni odbor za poenostavitev carinskih postopkov in trgovanja sprejema sklepe in priporočila s pisnim postopkom, če s tem soglašata obe pogodbenici. Pisni postopek sestavlja izmenjava not med predstavniki pogodbenic.

5.   Sklepi in priporočila, ki jih sprejme Posebni odbor za poenostavitev carinskih postopkov in trgovanja, se overijo z verodostojnim izvodom, ki ga podpišeta predstavnik Evropske unije in predstavnik držav SADC, ki izvajajo SGP.

Člen 9

Dostop javnosti

1.   Če ni določeno drugače, sestanki Posebnega odbora za poenostavitev carinskih postopkov in trgovanja niso javni.

2.   Vsaka pogodbenica se lahko odloči za objavo sklepov in priporočil Posebnega odbora za poenostavitev carinskih postopkov in trgovanja.

POGLAVJE III

Končne določbe

Člen 10

Stroški

1.   Vsaka pogodbenica krije vse svoje stroške v zvezi z osebjem, potovanjem in bivanjem ter v zvezi s poštnimi in telekomunikacijskimi storitvami, nastale zaradi udeležbe na sestankih Posebnega odbora za poenostavitev carinskih postopkov in trgovanja.

2.   Stroške, povezane z organizacijo sestankov, zagotavljanjem tolmaških storitev in razmnoževanjem dokumentov, krije pogodbenica, ki gosti sestanek.

Člen 11

Sprememba poslovnika

Ta poslovnik se lahko pisno spremeni s sklepom Posebnega odbora za poenostavitev carinskih postopkov in trgovanja v skladu s členom 8.


Top