EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32012D0117

2012/117/EU: Izvedbeni sklep Komisije z dne 23. februarja 2012 o določitvi seznama ključnih odločilnih faz za oceno izvajanja programa Galileo glede zemeljskih centrov in postaj, ki jih je treba vzpostaviti v razvojni in uvajalni fazi programa

UL L 52, 24.2.2012, p. 28–31 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Dokument je bil objavljen v posebni izdaji. (HR)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 07/04/2016; se razveljavijo in nadomestijo z 32016D0413

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2012/117/oj

24.2.2012   

SL

Uradni list Evropske unije

L 52/28


IZVEDBENI SKLEP KOMISIJE

z dne 23. februarja 2012

o določitvi seznama ključnih odločilnih faz za oceno izvajanja programa Galileo glede zemeljskih centrov in postaj, ki jih je treba vzpostaviti v razvojni in uvajalni fazi programa

(2012/117/EU)

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Uredbe (ES) št. 683/2008 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 9. julija 2008 o nadaljevanju izvajanja evropskih satelitskih navigacijskih programov (EGNOS in Galileo) (1) in zlasti člena 12(3) Uredbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Finančni in pravni okvir programa Galileo določa Uredba (ES) št. 683/2008. V skladu s to uredbo je Evropska unija lastnica vseh opredmetenih in neopredmetenih sredstev, ustvarjenih ali razvitih v okviru programov, sistem, ki izhaja iz programa Galileo, pa sestavljata konstelacija satelitov in globalno omrežje zemeljskih postaj.

(2)

Celovito obvladovanje tveganj za oceno izvajanja programa Galileo pomeni, da upravljavec programa pravočasno sprejme ključne odločitve, tj. odločitve, ki imajo velik vpliv na stroške, časovni načrt, uspešnost in/ali tveganja, ter da pri ključnih odločitvah, ki jih je še treba sprejeti, in njihovem izvajanju deluje pregledno. Med temi odločitvami so odločitve o vzpostavitvi zemeljskih infrastruktur v razvojni in validacijski fazi ter v uvajalni fazi programa.

(3)

Globalno omrežje zemeljskih postaj sistema, ki izhaja iz programa Galileo, zajema na eni strani šest centrov in eno postajo, na drugi strani pa štiri serije t. i. „oddaljenih“ postaj.

(4)

Šest zemeljskih centrov in zemeljska postaja so: medsebojno redundantna centra, ki nadzorujeta splošno delovanje sistema (nadzorna centra ali GCC); center za varnost Galileo iz člena 16 Uredbe št. 683/2008, ki nadzoruje varnost sistema in zagotovljenih storitev ter je zaradi zagotavljanja neprekinjenosti storitve razdeljen na dva dela (center za varnost Galileo ali GSMC); storitveni center, ki povezuje sistem na eni strani ter uporabnike odprte storitve, komercialne storitve in storitve varovanja življenj na drugi strani (storitveni center GNSS ali GSC); center, ki nadzira ustvarjanje informacij, potrebnih za delovanje storitve iskanja in reševanja, ter zagotavlja povezavo med sistemom in organizacijo Cospas-Sarsat (storitveni center SaR); center, ki v imenu upravljavca programa in neodvisno od uporabnika ocenjuje kakovost zagotovljenih storitev ter uporabniškim skupnostim sporoča podatke o časovnih referencah in geodeziji (center za upravljanje delovanja sistema Galileo); postaja, ki omogoča preverjanje kakovosti signalov, ki jih v orbiti oddajajo sateliti takoj po izstrelitvi (preskušalna postaja v orbiti).

(5)

Pri izbiri lokacije teh centrov in postaj se upoštevajo morebitna prisotnost že obstoječih objektov in opreme, primernih za zadevne naloge, spoštovanje ustreznih varnostih zahtev za posamezni center in postajo, tehnične in finančne omejitve za delovanje ter nacionalne varnostne zahteve posamezne države članice.

(6)

Štiri serije t. i. oddaljenih postaj so: postaje za daljinsko upravljanje in telemetrijo, ki z „navzgornjimi“ in „navzdoljnimi“ povezavami delujejo kot rele med sateliti in nadzornima centroma (postaje TTC); merilne postaje Galileo, ki za omogočanje zagotavljanja storitev po eni strani izvajajo meritve psevdorazdalj, po drugi strani pa zbirajo signale, ki jih oddajajo sateliti, za nadzor njihove kakovosti (postaje GSS); postaje za nalaganje podatkov na satelite, ki satelitom pošiljajo potrebne podatke za zagotavljanje storitev (postaje ULS); postaje, ki zagotavljajo zbiranje podatkov, potrebnih za izvajanje storitve iskanja in reševanja (postaje SaR).

(7)

Pri izbiri števila in lokacije oddaljenih postaj se upoštevajo geografske in tehnične omejitve, povezane z optimalno razporeditvijo po vsem planetu, morebitna prisotnost že obstoječih objektov in opreme, primernih za zadevne naloge, upoštevanje varnostih zahtev za posamezno postajo ter nacionalne varnostne zahteve posamezne države članice. Ker se ta izbira lahko še spremeni glede na napredek programov in njihovih potreb ter razvoj logističnih ali političnih zahtev, sta število in lokacija oddaljenih postaj, ki jih je še treba vzpostaviti, zgolj okvirna.

(8)

Zato je treba določiti ključne odločilne faze za oceno vzpostavljanja elementov globalnega omrežja zemeljskih postaj sistema, ki izhaja iz programa Galileo.

(9)

Ukrepi, predvideni s tem sklepom, so v skladu z mnenjem odbora, ustanovljenega na podlagi člena 19(1) Uredbe (ES) št. 683/2008 –

SPREJELA NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

Ključne odločilne faze za oceno izvajanja programa Galileo glede zemeljskih centrov in postaj, ki jih je treba vzpostaviti v razvojni in uvajalni fazi programa iz člena 3(b) in (c) Uredbe (ES) št. 683/2008, so navedene v Prilogi k temu sklepu.

Člen 2

Ta sklep začne veljati dan po njegovi objavi v Uradnem listu Evropske unije.

V Bruslju, 23. februarja 2012

Za Komisijo

Predsednik

José Manuel BARROSO


(1)  UL L 196, 24.7.2008, str. 1.


PRILOGA

Ključne odločilne faze za oceno izvajanja programa Galileo glede zemeljskih centrov in postaj, ki jih je treba vzpostaviti v razvojni in uvajalni fazi programa iz člena 3(b) in (c) Uredbe (ES) št. 683/2008:

Datum

Ključne odločilne faze

Ukrepi

2009–2016

Vzpostavitev zemeljskih centrov

 

2009–2014

Vzpostavitev dveh nadzornih centrov (GCC)

En nadzorni center se postopoma vzpostavlja v kraju Oberpfaffenhoffen (Nemčija). Vzpostavitev se je začela leta 2009 in bo končana leta 2014.

 

 

En nadzorni center se postopoma vzpostavlja v kraju Fucino (Italija). Vzpostavitev se je začela leta 2009 in bo končana leta 2014.

2013–2015

Vzpostavitev centra za varnost Galileo (GSMC)

Center za varnost Galileo, ki je razdeljen na dva dela, naj bi se postopoma vzpostavil v Franciji in Združenem kraljestvu. Vzpostavitev naj bi se začela leta 2013 in končala leta 2015. Bila naj bi predmet sporazumov s Francijo in Združenim kraljestvom, ki bosta podpisana v letu 2012.

2011–2016

Vzpostavitev storitvenega centra GNSS (GSC)

Storitveni center GNSS se postopoma vzpostavlja v Madridu (Španija). Vzpostavitev se je začela leta 2011 in naj bi se končala leta 2016. Bila je predmet sporazuma, ki je bil s Španijo podpisan 17. marca 2011.

2012–2014

Vzpostavitev storitvenega centra SaR

Storitveni center SaR naj bi se postopoma vzpostavil v Toulousu (Francija). Vzpostavitev naj bi se začela leta 2012 in končala leta 2014 ter naj bi bila predmet sporazuma s Francijo.

2013–2014

Vzpostavitev centra za upravljanje delovanja sistema Galileo

Center za upravljanje delovanja sistema Galileo naj bi se postopoma vzpostavil v državi članici in kraju, ki še nista določena. Vzpostavitev naj bi se začela leta 2013 in končala leta 2014 ter naj bi bila predmet sporazuma z zadevno državo članico.

2010

Vzpostavitev preskušalne postaje v orbiti

Preskušalna postaja v orbiti je bila vzpostavljena leta 2010 v kraju Redu (Belgija). Vzpostavitev je sestavni del pogodbe, sklenjene med Komisijo in družbo Spaceopal 25. oktobra 2010 za zagotovitev delovnega sklopa „operativne dejavnosti“ uvajalne faze programa Galileo.

2009–2014

Vzpostavitev oddaljenih zemeljskih postaj

 

2010–2014

Vzpostavitev postaj TTC

Leta 2010 in 2011 sta bili postaji TTC vzpostavljeni v krajih Kiruna (Švedska) in Kourou (Francija).

Med letoma 2012 in 2014 naj bi se postaje TTC vzpostavile na Tahitiju (Francoska Polinezija), Réunionu (Francija) in v kraju Nouméa (Nova Kaledonija).

Vzpostavitev teh postaj TTC je predmet pogodb, sklenjenih med Evropsko vesoljsko agencijo in izvajalci storitev.

2009–2014

Vzpostavitev postaj GSS

Med letoma 2009 in 2011 so bile postaje GSS vzpostavljene v kraju Fucino (Italija), na otočju Svalbard (Norveška), v kraju Redu (Belgija), na Réunionu (Francija), v krajih Kourou (Francija), Nouméa (Nova Kaledonija), Troll (Norveška) in Papeete (Francoska Polinezija).

Med letoma 2012 in 2014 naj bi se postaje GSS vzpostavile v kraju Kiruna (Švedska), na otoku Jan Mayen (Norveška), na Azorih (Portugalska), Kanarskih otokih (Španija) in na Madeiri (Portugalska), na otočju Kerguelen, na ozemlju Terre Adélie, na otočju Sveta Peter in Mihael, na otokih Wallis, Ascension in Diego Garcia ter na Falklandskem otočju.

Vzpostavitev teh postaj GSS je predmet pogodb, sklenjenih med Evropsko vesoljsko agencijo in izvajalci storitev.

2009–2011

Vzpostavitev postaj ULS

Med letoma 2009 in 2011 so bile postaje ULS vzpostavljene na Tahitiju (Francoska Polinezija), v kraju Kourou (Francija), na Réunionu (Francija), v Novi Kaledoniji in na otočju Svalbard (Norveška).

Vzpostavitev teh postaj ULS je predmet pogodb, sklenjenih med Evropsko vesoljsko agencijo in izvajalci storitev.

2012–2013

Vzpostavitev postaj SaR

V letih 2012 in 2013 naj bi se postaje SaR vzpostavile na otočju Svalbard (Norveška), v Toulousu (Francija) ter v krajih Makarios (Ciper) in Maspalomas (Španija).

Vzpostavitev teh postaj SaR bo predmet pogodb med Evropsko vesoljsko agencijo in izvajalci storitev za postaji Svalbard in Maspalomas, sporazuma med Komisijo in Ciprom za postajo Makarios ter pogodbe med Komisijo in izvajalcem storitev za postajo Toulouse.


Top