EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32011D0405

Sklep Sveta z dne 9. junija 2011 o podpisu Protokola, dogovorjenega med Evropsko unijo in Republiko Zelenortski otoki, ki določa ribolovne možnosti in finančni prispevek, predvidene v sporazumu o ribolovnem partnerstvu, ki se uporablja med pogodbenicama, v imenu Evropske unije in o njegovi začasni uporabi

UL L 181, 9.7.2011, p. 1–1 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Dokument je bil objavljen v posebni izdaji. (HR)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2011/405/oj

Related international agreement

9.7.2011   

SL

Uradni list Evropske unije

L 181/1


SKLEP SVETA

z dne 9. junija 2011

o podpisu Protokola, dogovorjenega med Evropsko unijo in Republiko Zelenortski otoki, ki določa ribolovne možnosti in finančni prispevek, predvidene v sporazumu o ribolovnem partnerstvu, ki se uporablja med pogodbenicama, v imenu Evropske unije in o njegovi začasni uporabi

(2011/405/EU)

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije in zlasti člena 43 v povezavi s členom 218(5) Pogodbe,

ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Svet je 19. decembra 2006 sprejel Uredbo (ES) št. 2027/2006 o sklenitvi Sporazuma o partnerstvu v ribiškem sektorju med Evropsko skupnostjo in Republiko Zelenortski otoki (1).

(2)

Protokol, ki določa ribolovne možnosti in finančni prispevek, predvidene v navedenem sporazumu o partnerstvu, poteče 31. avgusta 2011.

(3)

Unija je z Republiko Zelenortski otoki (v nadaljnjem besedilu: Zelenortski otoki) v pogajanjih dosegla novi protokol, ki za plovila EU določa ribolovne možnosti v vodah, v katerih Zelenortski otoki izvajajo svojo suverenost oziroma jurisdikcijo na področju ribištva.

(4)

Po zaključku pogajanj je bil novi protokol parafiran 22. decembra 2010.

(5)

V členu 15 novega protokola je določena njegova začasna uporaba od 1. septembra 2011, da bi lahko plovila EU nemoteno izvajala ribolovne dejavnosti.

(6)

Treba bi bilo podpisati novi protokol in ga začasno uporabljati do zaključka postopkov, potrebnih za sklenitev novega protokola –

SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

Podpis Protokola, dogovorjenega med Evropsko unijo in Republiko Zelenortski otoki, ki določa ribolovne možnosti in finančni prispevek, predvidene v sporazumu o ribolovnem partnerstvu, ki se uporablja med pogodbenicama, se odobri v imenu Unije, s pridržkom sklenitve navedenega protokola.

Besedilo Protokola je priloženo temu sklepu.

Člen 2

Predsednik Sveta je pooblaščen, da imenuje osebo(-e), pooblaščeno(-e) za podpis Protokola v imenu Unije, s pridržkom njegove sklenitve.

Člen 3

Protokol se začasno uporablja od 1. septembra 2011, do zaključka postopkov, potrebnih za njegovo sklenitev.

Člen 4

Ta sklep začne veljati na dan sprejetja.

V Luxembourgu, 9. junija 2011

Za Svet

Predsednik

PINTÉR S.


(1)  UL L 414, 30.12.2006, str. 1.


Top

9.7.2011   

SL

Uradni list Evropske unije

L 181/2


PROTOKOL,

dogovorjen med Evropsko unijo in Republiko Zelenortski otoki, ki določa ribolovne možnosti in finančni prispevek, predvidene v sporazumu o ribolovnem partnerstvu, ki se uporablja med pogodbenicama

Člen 1

Obdobje uporabe in ribolovne možnosti

1.   V skladu s členom 5 Sporazuma o ribolovnem partnerstvu se za plovila Evropske unije določijo naslednje ribolovne možnosti za obdobje 3 let:

izrazito selivske vrste (vrste iz Priloge 1 h Konvenciji Združenih narodov o pomorskem mednarodnem pravu iz leta 1982):

zamrzovalna plovila za ribolov tuna s plavarico: 28 plovil,

plovila za ribolov tuna z ribiškimi palicami: 11 plovil,

plovila s površinskimi parangali: 35 plovil.

2.   Odstavek 1 se uporablja ob upoštevanju določb členov 4 in 5 tega protokola.

Člen 2

Finančni prispevek – načini plačevanja

1.   Finančni prispevek iz člena 7 Sporazuma o ribolovnem partnerstvu znaša 435 000 EUR za obdobje iz člena 1.

2.   Finančni prispevek zajema:

(a)

znesek za dostop do izključne ekonomske cone Zelenortskih otokov v višini 325 000 EUR letno, kar ustreza letni referenčni tonaži 5 000 ton, in

(b)

posebni znesek v višini 110 000 EUR letno za podporo izvajanja sektorske ribiške politike Zelenortskih otokov.

3.   Odstavek 1 se uporablja ob upoštevanju določb členov 3, 4, 5, 7 in 8 tega protokola ter členov 12 in 13 Sporazuma o ribolovnem partnerstvu.

4.   Če skupne količine ulova, opravljenega s plovili Evropske unije v vodah Zelenortskih otokov presega 5 000 ton letno, se znesek 325 000 EUR finančnega prispevka poveča za 65 EUR na vsako dodatno tono ulova. Vendar skupni letni znesek, ki ga plača Unija, ne sme presegati dvakratnega zneska iz odstavka 2(a) (325 000 EUR). Če količine ulova plovil Evropske unije presegajo količine, enakovredne dvakratnemu skupnemu letnemu znesku, se znesek za presežno količino plača naslednje leto.

5.   Finančni prispevek v skladu z odstavkom 2 (a) in (b) se plača najkasneje 60 dni po začetku veljavnosti Protokola za prvo leto in najkasneje na datum obletnice začetka veljavnosti Protokola za vsako naslednje leto.

6.   Uporaba finančnega prispevka iz odstavka 2(a) je v izključni pristojnosti organov Zelenortskih otokov.

7.   Finančni prispevek se plača na enotni račun državne zakladnice, odprt pri finančni ustanovi, ki jo določijo organi Zelenortskih otokov.

Člen 3

Spodbujanje trajnostnega in odgovornega ribolova v vodah Zelenortskih otokov

1.   Pogodbenici se najkasneje tri mesece po začetku veljavnosti tega protokola v okviru Skupnega odbora iz člena 9 Sporazuma o ribolovnem partnerstvu dogovorita o večletnem sektorskem programu in njegovem načinu izvajanja, zlasti glede naslednjega:

(a)

letnih in večletnih smernicah za uporabo finančnega prispevka iz člena 2(2)(b);

(b)

letnih in večletnih ciljih, ki naj bi omogočili razvoj odgovornega in trajnostnega ribolova ob upoštevanju prednostnih ciljev, ki jih Zelenortski otoki določijo za nacionalno ribiško politiko in druge politike, ki so povezane z razvojem odgovornega in trajnostnega ribolova ali nanj vplivajo;

(c)

merila in postopki za letno oceno rezultatov.

2.   Vse predlagane spremembe večletnega sektorskega programa morata pogodbenici odobriti v okviru Skupnega odbora ali z izmenjavo pisem.

3.   Za izvajanje večletnega programa se lahko organi Zelenortskih otokov vsako leto odločijo za dodelitev dodatnega zneska k finančnemu prispevku iz člena 2(2)(b). Taka odločitev se mora sporočiti Evropski uniji najkasneje dva (2) meseca pred datumom obletnice začetka veljavnosti tega protokola.

4.   Pogodbenici v okviru Skupnega odbora vsako leto ocenita rezultate izvajanja večletnega sektorskega programa. Če letna ocena rezultatov izvajanja večletnega sektorskega programa pokaže, da se cilji, ki se neposredno financirajo z delom finančnega prispevka iz člena 2(2)(b) tega protokola, dosegajo nezadostno, si Evropska unija pridržuje pravico, da ta del finančnega prispevka zmanjša z namenom, da se znesek, dodeljen izvajanju programa, prilagodi rezultatom izvajanja.

Člen 4

Znanstveno sodelovanje na področju odgovornega ribolova

1.   Pogodbenici se zavezujeta, da bosta v vodah Zelenortskih otokov spodbujali odgovoren ribolov po načelu nediskriminacije med različnimi flotami, ki se nahajajo v navedenih vodah.

2.   V obdobju, ki ga zajema ta protokol, si Evropska unija in organi Zelenortskih otokov prizadevajo spremljati razvoj stanja virov v ribolovnem območju Zelenortskih otokov.

3.   Pogodbenici upoštevata priporočila in resolucije Mednarodne komisije za ohranitev tuna v Atlantiku (ICCAT) glede odgovornega upravljanja ribolova.

4.   V skladu s členom 4 Sporazuma o ribolovnem partnerstvu se pogodbenici na podlagi priporočil in resolucij, ki jih sprejme ICCAT, in najboljših razpoložljivih strokovnih nasvetov posvetujeta v okviru Skupnega odbora iz člena 9 Sporazuma o ribolovnem partnerstvu, da bi po možnosti sporazumno in na podlagi znanstvene razprave sprejeli ukrepe za trajnostno upravljanje ribiških virov v zvezi z dejavnostmi plovil Evropske unije.

Člen 5

Soglasna prilagoditev ribolovnih možnosti

Ribolovne možnosti iz člena 1 se lahko soglasno prilagodijo, če priporočila in resolucije, ki jih je sprejela komisija ICCAT potrjujejo, da takšna prilagoditev zagotavlja trajnostno upravljanje ribolovnih vrst, ki jih zajema ta protokol. V tem primeru se finančni prispevek iz člena 2(2)(a) sorazmerno in po načelu časovne porazdelitve poveča, ta protokol in njegova priloga pa se ustrezno spremenita.

Člen 6

Spodbujanje iztovarjanja in sodelovanja med gospodarskimi subjekti

1.   Pogodbenici sodelujeta, da bi izboljšali možnosti iztovarjanja v pristaniščih Zelenortskih otokov.

2.   Skupni odbor opredeli načine v ta namen in določi raven finančnih spodbud, ki se naj uporablja.

3.   Pogodbenici si prizadevata ustvariti ugodne pogoje za krepitev odnosov med njunimi podjetji na tehničnem, gospodarskem in trgovskem področju, in sicer s spodbujanjem vzpostavitve okolja, naklonjenega razvijanju poslovanja in naložb.

Člen 7

Začasna ukinitev plačila finančnega prispevka

1.   Finančni prispevek iz člena 2(2)(a) in (b) se lahko začasno ukine, če je izpolnjen eden ali več naslednjih pogojev:

(a)

neobičajne razmere, razen naravnih pojavov, ovirajo izvajanje ribolovnih dejavnosti v izključni ekonomski coni Zelenortskih otokov;

(b)

zaradi bistveno spremenjenih političnih usmeritev, na podlagi katerih je bil sklenjen ta protokol, ena od pogodbenic zahteva pregled njegovih določb, da bi se te po potrebi spremenile;

(c)

Evropska unija ugotovi, da Zelenortski otoki kršijo bistvene in temeljne vidike človekovih pravic in demokratičnih načel, kakor so določeni v členu 9 Sporazuma iz Cotonouja.

2.   Evropska unija si pridržuje pravico do delne ali popolne začasne ukinitve plačila posebnega finančnega prispevka iz člena 2(2)(b) tega protokola:

(a)

če Skupni odbor pri oceni rezultatov ugotovi, da ti niso v skladu z načrti;

(b)

če se plačilo finančnega prispevka ne izvaja.

3.   Plačilo finančnega prispevka se začne ponovno izvajati po posvetu in ob soglasju pogodbenic, takoj ko se vzpostavi stanje iz obdobja pred dogodki iz odstavka 1 in/ali če to upravičujejo rezultati izvajanja finančnega prispevka iz odstavka 2.

Člen 8

Začasna prekinitev izvajanja protokola

1.   Izvajanje tega protokola se lahko začasno prekine na pobudo ene od pogodbenic, če se ugotovi obstoj ene ali več naslednjih okoliščin:

(a)

neobičajne razmere, kakor so opredeljene v členu 7(3)(a) Sporazuma o ribolovnem partnerstvu, ovirajo izvajanje ribolovnih dejavnosti v izključni ekonomski coni Zelenortskih otokov;

(b)

zaradi bistveno spremenjenih političnih usmeritev, na podlagi katerih je bil sklenjen ta protokol, ena od pogodbenic zahteva pregled njegovih določb, da bi se te po potrebi spremenile;

(c)

ena od pogodbenic krši bistvene in temeljne vidike človekovih pravic in demokratičnih načel, kakor so določene v členu 9 Sporazuma iz Cotonouja;

(d)

Evropska unija ne plača finančnega prispevka iz člena 2(2)(a) iz razlogov, ki niso navedeni v členu 7 tega protokola;

(e)

med pogodbenicama obstaja spor, ki se ne reši s posvetovanji v Skupnem odboru;

(f)

ena od pogodbenic ne spoštuje določb tega protokola, njegove priloge in njegovih dodatkov.

2.   Če se izvajanje Protokola začasno prekine iz razlogov, ki niso navedeni v točki 1(c), mora zadevna pogodbenica pisno uradno obvestiti o svoji nameri vsaj tri mesece pred datumom, ko naj bi takšna začasna prekinitev začela učinkovati. Začasna prekinitev izvajanja Protokola iz razlogov iz točke 1(c) se začne izvajati takoj po sprejemu odločitve o začasni prekinitvi.

3.   V primeru začasne prekinitve pogodbenici nadaljujeta posvetovanja in skušata doseči sporazumno rešitev spora. Če spor sporazumno rešita, se Protokol znova začne izvajati, znesek finančnega prispevka pa se zniža sorazmerno in po načelu časovne porazdelitve glede na dolžino obdobja, v katerem je bilo izvajanje Protokola začasno prekinjeno.

Člen 9

Informatizacija izmenjav

1.   Zelenortski otoki in EU se zavezujejo, da bodo čim prej vzpostavili informacijske sisteme, potrebne za elektronsko izmenjavo kakršnih koli informacij in dokumentov, povezanih z izvajanjem Sporazuma.

2.   Čim bodo sistemi iz točke 1 tega člena začeli delovati, bo elektronska različica dokumenta v vseh pogledih veljala za enakovredno tiskani različici.

3.   Zelenortski otoki in EU se takoj uradno obvestijo o kakršnih koli motnjah v delovanju informacijskega sistema. Informacije in dokumenti, povezani z izvajanjem Sporazuma, se v takem primeru samodejno nadomestijo s tiskano različico v skladu z določbami iz Priloge.

Člen 10

Spremljanje prek satelita

Zelenortski otoki bodo čim prej vzpostavili sistem spremljanja prek satelita (VMS) za ribiška plovila, ki lovijo v vodah Zelenortskih otokov. Ko bo ta sistem vzpostavljen, se bodo začele uporabljati določbe iz Priloge k temu protokolu.

Člen 11

Zaupnost podatkov

Zelenortski otoki se zavezujejo, da bodo vsi podatki, pridobljeni v okviru Sporazuma, v zvezi s plovili EU in ribolovnimi dejavnostmi teh plovil, vedno obravnavani tajno in se bodo uporabljali izključno za izvajanje Sporazuma.

Člen 12

Veljavne določbe nacionalne zakonodaje

1.   Dejavnosti ribiških plovil Evropske unije, ki v okviru tega protokola opravljajo svojo dejavnost v vodah Zelenortskih otokov, ureja veljavna zakonodaja Zelenortskih otokov, zlasti določbe načrta za upravljanje ribolovnih virov Zelenortskih otokov, razen če ni drugače določeno v Sporazumu o ribolovnem partnerstvu, v tem protokolu ali njegovi prilogi in njegovih dodatkih.

2.   Organi Zelenortskih otokov Evropsko komisijo obvestijo o vsakršni spremembi ali novi zakonodaji, povezani z ribiškim sektorjem.

Člen 13

Trajanje

Ta protokol in njegova priloga se uporabljata v obdobju treh let od datuma začetka začasne uporabe v skladu s členom 15, razen v primeru odpovedi v skladu s členom 14.

Člen 14

Odpoved

1.   V primeru odpovedi tega protokola zadevna pogodbenica pisno uradno obvesti drugo pogodbenico o svoji nameri, da bo odpovedala Protokol, in sicer vsaj šest mesecev pred dnevom, na katerega naj bi odpoved začela učinkovati.

2.   Po uradnem obvestilu iz prejšnjega odstavka pogodbenici začneta posvetovanja.

Člen 15

Začasna uporaba

Ta protokol se začasno uporablja od 1. septembra 2011.

Člen 16

Začetek veljavnosti

Ta protokol in njegova priloga začneta veljati na dan, ko se pogodbenici medsebojno uradno obvestita o zaključku postopkov, potrebnih v ta namen.


PRILOGA

POGOJI ZA IZVAJANJE RIBOLOVA S PLOVILI EVROPSKE UNIJE V RIBOLOVNEM OBMOČJU ZELENORTSKIH OTOKOV

POGLAVJE I

SPLOŠNE DOLOČBE

Imenovanje pristojnega organa

Za namene te priloge in če ni navedeno drugače, vsak sklic na Evropsko unijo (EU) ali Zelenortske otoke v zvezi s pristojnimi organi pomeni:

za EU: Evropsko komisijo, po potrebi prek delegacije EU na Zelenortskih otokih,

za Zelenortske otoke: Ministrstvo za ribištvo.

Nacionalna izključna ekonomska cona

Zelenortski otoki, pred začetkom veljavnosti Protokola, EU sporočijo geografske koordinate izključne ekonomske cone in temeljnih črt.

Ribolovna območja

Plovila EU bodo lahko izvajala ribolovne dejavnosti nad 12 morskimi miljami od temeljnih črt.

Imenovanje lokalnega zastopnika

Vsako plovilo EU, ki namerava raztovarjati ali pretovarjati v enem od pristanišč Zelenortskih otokov, mora zastopati konsignatar s stalnim bivališčem na Zelenortskih otokih.

Bančni račun

Zelenortski otoki, pred začetkom veljavnosti Protokola, EU sporočijo koordinate bančnih računov, na katere je treba nakazati finančne zneske, ki jih plačujejo plovila EU v okviru Sporazuma. Stroške, ki nastanejo zaradi bančnih nakazil, plačajo lastniki plovil.

POGLAVJE II

DOVOLJENJA ZA RIBOLOV

Predpogoj za pridobitev dovoljenja za ribolov – upravičena plovila

Dovoljenja za ribolov iz člena 6 Sporazuma se dodelijo pod pogojem, da je plovilo vpisano v register ribiških plovil EU in da so izpolnjene vse predhodne obveznosti, ki zadevajo lastnika plovila, kapitana ali samo plovilo in izhajajo iz ribolovnih dejavnosti, ki jih ti izvajajo na Zelenortskih otokih na podlagi Sporazuma.

Zahtevek za izdajo dovoljenja za ribolov

EU Zelenortskim otokom predloži zahtevek za izdajo dovoljenja za ribolov za vsako plovilo, ki želi izvajati ribolov na podlagi Sporazuma, in sicer najpozneje 15 dni pred datumom zahtevanega začetka veljavnosti dovoljenja in na obrazcu iz Dodatka 1 te priloge. Zahtevek mora biti tipkan ali čitljivo napisan z velikimi tiskanimi črkami.

Vsakemu začetnemu zahtevku za izdajo dovoljenja za ribolov na podlagi veljavnega protokola ali zahtevku zaradi tehnične spremembe zadevnega plovila mora biti priloženo naslednje:

(i)

dokazilo o plačilu pavšalne pristojbine za obdobje veljavnosti zahtevanega dovoljenja za ribolov in pavšalnega prispevka za opazovalce iz Poglavja X te priloge;

(ii)

ime in naslov lokalnega konsignatarja plovila, če je ta bil imenovan;

(iii)

nedavna barvna fotografija plovila s strani in z najmanjšo velikostjo 15 cm × 10 cm;

(iv)

kakršen koli drug dokument, izrecno zahtevan v okviru Sporazuma.

Pri podaljšanju dovoljenja za ribolov na podlagi veljavnega protokola za plovilo z nespremenjenimi tehničnimi lastnostmi se zahtevku za podaljšanje dovoljenja priloži le potrdilo o plačilu pristojbine in pavšalnega prispevka za stroške povezane z opazovalcem.

Vnaprejšnja pavšalna pristojbina

Znesek pavšalne pristojbine se določi na podlagi letne stopnje, določene v tehničnih dokumentih iz Dodatka 2 te priloge. Zajema vse nacionalne in lokalne takse, razen pristaniških taks, taks za pretovarjanje in stroškov storitev.

Osnutek seznama plovil z dovoljenjem za ribolov

Takoj po prejetju zahtevkov za izdajo dovoljenja za ribolov Zelenortski otoki za vsako kategorijo plovil sestavijo osnutek seznama plovil, za katera je bil vložen zahtevek za izdajo dovoljenja za ribolov. Ta seznam se takoj predloži nacionalnemu organu, pristojnemu za nadzor nad ribištvom, in EU.

EU predloži osnutek seznama lastniku plovila ali konsignatarju. Če so prostori EU zaprti, lahko Zelenortski otoki osnutek seznama izdajo neposredno lastniku plovila ali njegovemu konsignatarju, EU pa pošljejo izvod.

Izdaja dovoljenja za ribolov

Zelenortski otoki izdajo dovoljenje za ribolov v roku 15 dni po prejemu popolne dokumentacije zahtevka.

Pri podaljšanju dovoljenja za ribolov med izvajanjem Protokola mora biti v novem dovoljenju za ribolov naveden jasen sklic k začetnemu dovoljenju za ribolov.

EU predloži dovoljenje za ribolov lastniku plovila ali konsignatarju. Če so prostori EU zaprti, lahko Zelenortski otoki dovoljenje izdajo neposredno lastniku plovila ali njegovemu konsignatarju, EU pa pošljejo izvod.

Seznam plovil z dovoljenjem za ribolov

Takoj po izdaji dovoljenja za ribolov Zelenortski otoki za vsako kategorijo plovil oblikujejo končni seznam plovil z dovoljenjem za ribolov na območju Zelenortskih otokov. Ta seznam se nemudoma posreduje nacionalnemu organu, pristojnemu za nadzor nad ribištvom, in EU, ter nadomesti zgoraj navedeni osnutek seznama.

Veljavnost dovoljenja za ribolov

Dovoljenja za ribolov veljajo eno leto in se lahko podaljšajo.

Pri določanju začetka obdobja veljavnosti dovoljenja letno obdobje pomeni:

(i)

med prvim letom izvajanja Protokola obdobje med začetkom veljavnosti Protokola in 31. decembrom tega istega leta:

(ii)

nato vsako celo koledarsko leto;

(iii)

med zadnjim letom izvajanja Protokola obdobje med 1. januarjem in datumom prenehanja veljavnosti Protokola.

Hramba dovoljenj za ribolov na krovu

Dovoljenje za ribolov mora biti ves čas na krovu plovila.

Vendar je plovilom dovoljeno izvajati ribolov, čim so vpisana na zgoraj navedeni osnutek seznama. Osnutek seznama se mora hraniti na takih plovilih do izdaje dovoljenj za ribolov za taka plovila.

Prenos dovoljenja za ribolov

Dovoljenje za ribolov se izda za določeno plovilo in ni prenosljivo.

Vendar se na zahtevo Evropske unije v primeru višje sile dovoljenje za ribolov nadomesti z novim dovoljenjem za ribolov, ki se izda na ime drugega plovila, ki je podobno plovilu, ki se ga nadomesti.

Prenos se izvede tako, da lastnik plovila ali njegov konsignatar Zelenortskim otokom predloži dovoljenje za ribolov, ki je predmet nadomestitve, Zelenortski otoki pa v najkrajšem možnem času pripravijo nadomestno dovoljenje. Nadomestno dovoljenje se izda v najkrajšem možnem času lastniku plovila ali njegovemu konsignatarju, in sicer ko se predloži dovoljenje, ki je predmet nadomestitve. Nadomestno dovoljenje začne veljati na dan predložitve dovoljenja, ki je predmet nadomestitve.

Zelenortski otoki v najkrajšem možnem času posodobijo seznam plovil z dovoljenjem za ribolov. Novi seznam se takoj posreduje nacionalnemu organu, pristojnemu za nadzor nad ribištvom, in EU.

Podporna plovila

Na prošnjo EU Zelenortski otoki plovilom EU z dovoljenjem za ribolov dovolijo, da jih spremljajo podporna plovila. Podporna plovila morajo pluti pod državo zastave države članice EU ali pripadati družbi iz EU ter ne smejo biti opremljena za ribolov niti služiti za pretovarjanje.

Zelenortski otoki opredelijo podporne dejavnosti in pogoje za pridobitev dovoljenj ter sestavijo seznam podpornih plovil z dovoljenjem ter ga takoj posredujejo nacionalnemu organu, pristojnemu za nadzor nad ribištvom, in EU.

POGLAVJE III

TEHNIČNI UKREPI

Tehnični ukrepi, ki se uporabljajo za plovila z dovoljenjem za ribolov in zadevajo območje, ribolovno orodje in prilov, se določijo za vsako posamezno kategorijo ribolova v tehničnih dokumentih iz Dodatka 2 te priloge.

Plovila upoštevajo vsa priporočila, ki jih je sprejela komisija ICCAT (Mednarodna komisija za ohranitev tunov v Atlantiku).

POGLAVJE IV

PRIJAVA ULOVA

Ribolovni ladijski dnevnik

Kapitan plovila EU, ki izvaja ribolov na podlagi Sporazuma, vodi ribolovni ladijski dnevnik; obrazec za vsako kategorijo ribolova je v Dodatku 3 te priloge.

Kapitan vodi ribolovni ladijski dnevnik za vsak dan prisotnosti plovila v ribolovnem območju Zelenortskih otokov.

Kapitan v ribolovni ladijski dnevnik vsak dan vpiše količino vsake vrste, določene s tričrkovno oznako FAO, ki je bila ulovljena in se hrani na krovu, pri čemer se količina izrazi v kilogramih žive teže ali, po potrebi, v številu rib. Za vsako glavno vrsto kapitan navede tudi neuspešen ulov.

Kapitan v ribolovni ladijski dnevnik vsak dan po potrebi vpiše količino vsake vrste, odvrženo v morje; količina se izrazi v kilogramih žive teže ali, po potrebi, v številu rib.

Ribolovni ladijski dnevnik se izpolni čitljivo z velikimi črkami in ga podpiše kapitan. Za pravilnost podatkov v dnevniku ribolova je odgovoren kapitan.

Prijava ulova

Kapitan prijavi ulov plovila tako, da Zelenortskim otokom predloži ribolovne ladijske dnevnike, ki zajemajo obdobje prisotnosti plovila v ribolovnem območju Zelenortskih otokov.

Ribolovni ladijski dnevniki se predložijo na naslednji način:

(i)

če se plovilo mudi v enem od pristanišč Zelenortskih otokov, se izvirnik vsakega ribolovnega ladijskega dnevnika predloži lokalnemu zastopniku na Zelenortskih otokih, ki pisno potrdi, da ga je prejel;

(ii)

če plovilo zapusti ribolovno območje Zelenortskih otokov, ne da bi se ustavilo v enem od pristanišč Zelenortskih otokov, se izvirnik vsakega ribolovnega ladijskega dnevnika najpozneje v 14 dnevih po prihodu v katero koli drugo pristanišče in vsekakor v 30 dneh po zapustitvi ribolovnega območja Zelenortskih otokov pošlje:

(a)

po pošti Zelenortskim otokom;

(b)

ali po telefaksu na številko, ki jo sporočijo Zelenortski otoki;

(c)

ali po elektronski pošti.

Pogodbenici storita vse potrebno za vzpostavitev sistema za prijavo ulova, ki bo temeljil na elektronski izmenjavi celotnih podatkov:

Čim so Zelenortski otoki sposobni prejemati prijave ulova po elektronski pošti, kapitan plovila ribolovne ladijske dnevnike pošlje Zelenortskim otokom na elektronski naslov, ki ga sporočijo Zelenortski otoki. Zelenortski otoki prejem elektronske pošte takoj potrdijo s povratno elektronsko pošto.

Kapitan pošlje EU po en izvod vsakega ribolovnega ladijskega dnevnika. Za plovila za ribolov tuna in plovila s površinskimi parangali kapitan pošlje tudi izvod vsakega ribolovnega ladijskega dnevnika na enega od naslednjih znanstvenih institutov:

(i)

Institut de recherche pour le développement (IRD);

(ii)

Instituto Español de Oceanografia (IEO);

(iii)

Instituto Português de Investigação Maritima (IPIMAR) ali

(iv)

Instituto Nacional de Desenvolvimento das Pescas (INDP).

Če se plovilo vrne v območje Zelenortskih otokov v obdobju veljavnosti dovoljenja za ribolov, ki ga ima plovilo, je potrebna nova prijava ulova.

Če se določbe v zvezi s prijavo ulova ne spoštujejo, lahko Zelenortski otoki začasno prekličejo dovoljenje za ribolov zadevnega plovila, dokler niso predložene manjkajoče prijave ulova, lastnik plovila pa kaznovan v skladu s predpisi, ki jih v ta namen določa veljavna nacionalna zakonodaja. Če se kršitve teh določb ponovijo, lahko Zelenortski otoki zavrnejo podaljšanje dovoljenja za ribolov. Zelenortski otoki EU takoj obvestijo o kakršni koli kazni, naloženi v zvezi s tem.

Obračun pristojbin za plovila za ribolov tuna in plovila s površinskimi parangali

EU za vsako plovilo za ribolov tuna in vsako plovilo s površinskim parangalom na podlagi njihovih prijav ulova, ki so jih potrdili zgoraj navedeni znanstveni instituti, naredi končni obračun pristojbin, ki jih mora plačati določeno plovilo za ribolovno sezono izteklega se koledarskega leta.

EU posreduje končni obračun Zelenortskim otokom in lastniku plovil pred 31. julijem tekočega leta. Na podlagi dokazilnega gradiva lahko Zelenortski otoki izpodbijajo končni obračun v 30 dneh po njegovi predložitvi. V primeru nestrinjanja se pogodbenici posvetujeta v Skupnem odboru. Če Zelenortski otoki v roku 30 dni ne ugovarjajo proti končnemu obračunu, se šteje, da je sprejet.

Če je končni obračun višji od vnaprejšnje pavšalne pristojbine, ki je bila nakazana za pridobitev dovoljenja za ribolov, lastnik plovila razliko nakaže Zelenortskim otokom najpozneje 30. septembra tekočega leta. Če je končni obračun nižji od vnaprejšnje pavšalne pristojbine, se razlika lastniku plovila ne povrne.

POGLAVJE V

IZTOVARJANJE IN PRETOVARJANJE

Kapitan plovila EU, ki želi iztovoriti ali pretovoriti ulov iz območja Zelenortskih otokov v enem od pristanišč Zelenortskih otokov, mora Zelenortske otoke najmanj 24 ur pred iztovarjanjem ali pretovarjanjem uradno obvestiti o naslednjem:

(a)

ime ribolovnega plovila, ki bo iztovarjalo ali pretovarjalo;

(b)

pristanišče iztovarjanja ali pretovarjanja;

(c)

datum in predvideno uro iztovarjanja ali pretovarjanja;

(d)

količina (v kilogramih žive teže ali, po potrebi, v številu rib) vsake vrste, ki se bo iztovorila ali pretovorila (vrsta je določena s tričrkovno oznako FAO);

(e)

v primeru pretovarjanja ime plovila prejemnika;

(f)

sanitarno potrdilo plovila prejemnika.

Pretovarjanje se mora izvesti v vodah pristanišča Zelenortskih otokov, ki ima za to dovoljenje. Pretovarjanje na morju je prepovedano.

Nespoštovanje teh določb sproži uporabo kazni, ki jih v ta namen določa zakonodaja Zelenortskih otokov.

Plovilo EU, ki iztovarja v pristanišču Zelenortskih otokov ali ki proda svoj ulov predelovalnemu obratu na Zelenortskih otokih, je upravičeno do finančne spodbude v obliki delnega znižanja pristojbine v skladu z omejitvami, določenimi v tehničnih dokumentih iz Dodatka 2 te priloge.

POGLAVJE VI

NADZOR

Vstop v območje in izstop iz območja

O vsakem vstopu plovila EU z dovoljenjem za ribolov v ribolovno območje Zelenortskih otokov ali izstopu iz nje se obvestijo Zelenortski otoki v 3 urah pred vstopom ali izstopom.

Ob obvestilu o vstopu ali izstopu plovilo sporoči zlasti naslednje:

(i)

predvideni datum, uro in mesto vplutja oziroma izplutja;

(ii)

količino vsake vrste, ki se hrani na krovu (določena s tričrkovno oznako FAO in izražena v kilogramih žive teže ali, po potrebi, v številu rib);

(iii)

oblika proizvodov.

Obvestilo se izvede prednostno po elektronski pošti, če to ni možno pa po telefaksu ali po radijski zvezi, in sicer na elektronski naslov, klicno številko ali frekvenco, ki jih sporočijo Zelenortski otoki. Zelenortski otoki zadevna plovila in EU takoj obvestijo o vsakršni spremembi elektronskega naslova, klicne številke ali frekvence.

Vsako plovilo, ki je prestreženo pri izvajanju ribolovnih dejavnosti v coni Zelenortskih otokov in ni obvestilo ustreznih organov, se šteje za plovilo, ki izvaja ribolovne dejavnosti brez dovoljenja.

Inšpekcijski pregled na morju

Inšpekcijski pregled plovil EU z dovoljenjem za ribolov, ki se opravi v območju Zelenortskih otokov, izvedejo plovila in inšpektorji Zelenortskih otokov, ki so izrecno zadolženi za nadzor nad ribištvom.

Inšpektorji Zelenortskih otokov plovilo EU obvestijo o svoji nameri za izvedbo inšpekcijskega pregleda, preden se vkrcajo. Inšpekcijski pregled opravita največ dva inšpektorja, ki se morata pred inšpekcijskim pregledom identificirati in dokazati svojo usposobljenost za izvedbo takega pregleda.

Inšpektorji Zelenortskih otokov se zadržijo na krovu plovila EU samo tako dolgo, da opravijo naloge, povezane z inšpekcijskim pregledom. Inšpekcijski pregled opravijo tako, da čim manj vplivajo na plovilo, njegovo ribolovno dejavnost in tovor.

Zelenortski otoki lahko pooblastijo EU, da sodeluje pri inšpekcijskem pregledu na morju kot opazovalka.

Kapitan plovila EU olajša vkrcanje in delo inšpektorjev Zelenortskih otokov.

Po vsakem inšpekcijskem pregledu inšpektorji Zelenortskih otokov sestavijo poročilo o inšpekcijskem pregledu. Kapitan plovila EU lahko doda pripombe k poročilu o inšpekcijskem pregledu. Poročilo o inšpekcijskem pregledu podpišeta inšpektor, ki ga je pripravil, in kapitan plovila EU.

Preden se izkrcajo, inšpektorji Zelenortskih otokov predložijo izvod poročila o inšpekcijskem pregledu kapitanu plovila EU. Zelenortski otoki izvod poročila o inšpekcijskem pregledu posredujejo EU v 8 dneh po izvedbi pregleda.

Inšpekcijski pregled v pristanišču

Inšpekcijski pregled v pristanišču, ki se opravi za plovila EU, ki v vodah enega od pristanišč Zelenortskih otokov iztovarjajo ali pretovarjajo ulov iz cone Zelenortskih otokov, izvedejo inšpektorji Zelenortskih otokov, ki so izrecno zadolženi za nadzor nad ribištvom.

Inšpekcijski pregled opravita največ dva inšpektorja, ki se morata pred inšpekcijskim pregledom identificirati in dokazati svojo usposobljenost za izvedbo takega pregleda. Inšpektorji Zelenortskih otokov se zadržijo na krovu plovila EU samo tako dolgo, da izvedejo naloge, povezane z inšpekcijskim pregledom, pri čemer pregled opravijo tako, da čim manj vplivajo na plovilo, iztovarjanje ali pretovarjanje in tovor.

Zelenortski otoki lahko pooblastijo EU, da sodeluje pri inšpekcijskem pregledu v pristanišču kot opazovalka.

Kapitan plovila EU olajša delo inšpektorjev Zelenortskih otokov.

Po vsakem inšpekcijskem pregledu inšpektor Zelenortskih otokov sestavi poročilo o inšpekcijskem pregledu. Kapitan plovila EU lahko doda pripombe k poročilu o inšpekcijskem pregledu. Poročilo o inšpekcijskem pregledu podpišeta inšpektor, ki ga je pripravil, in kapitan plovila EU.

Pred koncem inšekcijskega pregleda, inšpektor Zelenortskih otokov predloži izvod poročila o inšpekcijskem pregledu kapitanu plovila EU. Zelenortski otoki izvod poročila o inšpekcijskem pregledu posredujejo EU v 8 dneh po izvedbi pregleda.

POGLAVJE VII

SISTEM SPREMLJANJA PREK SATELITA (VMS)

Sporočila o položaju plovil – sistem VMS

Med zadrževanjem v območju Zelenortskih otokov morajo biti plovila EU z dovoljenjem za ribolov opremljena s sistemom spremljanja prek satelita (Vessel Monitoring System – VMS), ki omogoča samodejno in stalno komuniciranje položaja plovila vsako uro centru za spremljanje ribištva (Fisheries Monitoring Center – FMC) državi zastave plovila.

Vsako sporočilo o položaju mora

(i)

vsebovati

(a)

identifikacijo plovila;

(b)

najnovejši geografski položaj plovila (zemljepisna dolžina in zemljepisna širina), pri čemer je napaka položaja manjša od 500 metrov, interval zaupanja pa 99 %;

(c)

datum in uro zabeležbe položaja;

(d)

hitrost in smer plovila;

(ii)

in biti oblikovano v skladu z obrazcem iz Dodatka 4 te priloge.

Prvi položaj, ki se zabeleži po vstopu v območje Zelenortskih otokov, se označi z oznako „ENT“. Vsak naslednji položaj se označi z oznako „POS“, razen prvega položaja po izstopu iz območja Zelenortskih otokov, ki se označi z oznako „EXI“.

FMC države zastave zagotovi samodejno obdelavo in po potrebi elektronski prenos sporočil o položaju. Sporočila o položaju morajo biti varno zabeležena in se hraniti v obdobju treh let.

Sporočanje položaja plovila ob motnjah delovanja sistema VMS

Kapitan mora zagotoviti, da sistem VMS njegovega plovila nemoteno deluje in da se sporočila o položaju pravilno prenašajo FMC države zastave.

V primeru motenj se sistem VMS popravi ali zamenja v enem mesecu. Po tem roku plovilu ne bo dovoljeno izvajati ribolovnih dejavnosti v območju Zelenortskih otokov.

Plovila, ki izvajajo ribolovne dejavnosti v območju Zelenortskih otokov in imajo pokvarjen sistem VMS, FMC države zastave pošiljajo sporočila o položaju po elektronski pošti, radijski zvezi ali po telefaksu vsake štiri ure ter predložijo vse zahtevane informacije.

Varno pošiljanje sporočil o položaju Zelenortskim otokom

FMC države zastave samodejno pošilja sporočila o položaju zadevnih plovil centru za spremljanje ribištva Zelenortskih otokov. FMC države zastave in centre za spremljanje ribištva Zelenortskih otokov si izmenjata svoje elektronske naslove ter se nemudoma obvestita o vsakršni spremembi teh naslovov.

Pošiljanje sporočil o položaju med FMC države zastave in centrom za spremljanje ribištva Zelenortskih otokov se izvaja po elektronski pošti po sistemu varnega komuniciranja.

FMC Zelenortskih otokov nemudoma obvesti FMC države zastave in EU o vsakršni prekinitvi pri sprejemanju zaporednih sporočil o položaju plovila z dovoljenjem za ribolov, če zadevno plovilo ni poslalo obvestila o izstopu iz območja.

Motnje v sistemu komuniciranja

Zelenortski otoki zagotovijo, da je njihova elektronska oprema združljiva z opremo FMC države zastave in nemudoma obvestijo EU o vsakršnih motnjah pri komuniciranju in prejemanju sporočil o položaju, da se čimprej poišče tehnična rešitev. Skupni odbor je obveščen o kakršnem koli morebitnem sporu.

Šteje se, da je kapitan odgovoren za vsakršno ugotovljeno manipulacijo sistema VMS plovila, ki bi lahko povzročila motnje v delovanju sistema ali spremenila sporočila o položaju. Za vsako kršitev bodo naložene kazni, ki jih določa zakonodaja Zelenortskih otokov.

Sprememba pogostnosti pošiljanja sporočil o položaju

Na podlagi utemeljenih elementov, ki bi lahko dokazovali kršitev, lahko Zelenortski otoki FMC države zastave zaprosijo za zmanjšanje pogostnosti pošiljanja sporočil o položaju plovila na trideset minut za določeno obdobje preiskave, pri čemer se izvod zahtevka pošlje EU. Zelenortski otoki pošljejo dokazni material FMC države zastave in EU. FMC države zastave začne takoj pošiljati sporočila o položaju Zelenortskim otokom v na novo določenih presledkih.

Po izteku določenega obdobja preiskave Zelenortski otoki obvestijo FMC države zastave in EU o morebitnem razvoju dogodkov.

POGLAVJE VIII

KRŠITVE

Obravnava kršitev

Vsaka kršitev, ki jo stori plovilo EU z dovoljenjem za ribolov v skladu z določbami te priloge, mora biti omenjena v poročilu o inšpekcijskem pregledu.

Dejstvo, da kapitan podpiše poročilo o inšpekcijskem pregledu, ne posega v pravico obrambe lastnika plovila v zvezi s prijavljeno kršitvijo.

Ustavitev plovila – Informativni sestanek

Če tako določa veljavna zakonodaja Zelenortskih otokov, se v zvezi s prijavljeno kršitvijo od plovila EU, ki krši predpise, lahko zahteva, da ustavi ribolovne dejavnosti in se vrne v eno od pristanišč Zelenortskih otokov, če je plovilo EU na morju.

Zelenortski otoki najpozneje v 24 urah EU uradno obvestijo o vsakršni ustavitvi plovila EU z dovoljenjem za ribolov. Temu uradnemu obvestilu so priloženi dokumenti, ki dokazujejo prijavljeno kršitev.

Pred sprejetjem kakršnih koli ukrepov glede plovila, kapitana, posadke ali tovora, razen ukrepov za varovanje dokazov, Zelenortski otoki na zahtevo EU v enem delovnem dnevu od uradnega obvestila o ustavitvi plovila skličejo informativni sestanek za pojasnitev dejstev, na podlagi katerih je bilo plovilo ustavljeno, in predstavitev morebitnih posledic. Informativnega sestanka se lahko udeleži predstavnik države zastave plovila.

Kazen za kršitev – postopek poravnave

Kazen za prijavljeno kršitev določijo Zelenortski otoki v skladu z določbami veljavne nacionalne zakonodaje.

Če razrešitev kršitve zahteva sodni postopek, se pred sprožitvijo le-tega in če kršitev ne vključuje kriminalnega dejanja, izpelje postopek poravnave med Zelenortskimi otoki in EU, da se določijo pogoji in raven kazni. V postopek poravnave je lahko vključen predstavnik države zastave plovila. Postopek poravnave se zaključi najpozneje 3 dni po uradnem obvestilu o ustavitvi plovila.

Sodni postopek – bančna varščina

Če postopek poravnave ni uspešen in se primer kršitve predloži pristojnemu sodnemu organu, lastnik plovila, ki krši predpise, položi bančno varščino pri banki, ki jo izberejo Zelenortski otoki, pri čemer znesek varščine določijo Zelenortski otoki in krije vse stroške, povezane z ustavitvijo plovila, ocenjeno globo in morebitne kompenzacijske odškodnine. Bančna varščina je blokirana do zaključka sodnega postopka.

Bančna varščina se sprosti in vrne lastniku plovila takoj, ko je izrečena sodba, in sicer:

(a)

v celoti, če ni izrečena nobena kazen;

(b)

v višini razlike, če kazen vključuje globo, ki je nižja od zneska bančne varščine.

Zelenortski otoki EU obvestijo o izidu sodnega postopka v 8 dneh po izreku sodbe.

Sprostitev plovila in posadke

Plovilo s posadko lahko izpluje iz pristanišča takoj po poravnavi kazni, ki je bila izrečena na podlagi postopka poravnave, ali po pologu bančne varščine.

POGLAVJE IX

VKRCANJE MORNARJEV

Število mornarjev, ki se vkrcajo

Med ribolovno sezono na Zelenortskih otokih plovila EU vkrcajo zelenortske mornarje ob upoštevanju naslednjih pragov:

(a)

ladjevje plovil za ribolov tuna s plavarico vkrca najmanj 6 mornarjev;

(b)

ladjevje plovil za ribolov tuna z ribiškimi palicami vkrca najmanj 2 mornarja;

(c)

ladjevje plovil s površinskimi parangali vkrcajo najmanj 5 mornarjev;

Lastniki plovil EU si prizadevajo na krov vzeti dodatne mornarje iz Zelenortskih otokov.

Prosta izbira mornarjev

Zelenortski otoki vodijo seznam zelenortskih mornarjev, ki so usposobljeni za vkrcanje na plovila EU.

Lastnik plovila ali njegov konsignatar s tega seznama prosto izbere zelenortske mornarje za vkrcanje na plovila EU in Zelenortske otoke obvesti o njihovem članstvu v posadki.

Pogodbe mornarjev

Pogodbo o delu za zelenortske mornarje sestavita lastnik ali njegov konsignatar in mornar, ki ga lahko zastopa sindikat, h kateremu pripada. Pogodbo odobri organ za pomorstvo Zelenortskih otokov ter navaja datum in pristanišče vkrcanja.

Po pogodbi je mornar upravičen do sistema socialnega varstva, ki mu pripada na Zelenortskih otokih. Socialno varstvo vključuje življenjsko, zdravstveno in nezgodno zavarovanje.

Podpisniki prejmejo izvod pogodbe.

Zelenortski mornarji uživajo temeljne pravice na področju dela, ki jih določa Deklaracija Mednarodne organizacije dela (MOD). To zadeva zlasti svobodo združevanja in dejansko priznanje pravice do pogajanj za sklenitev kolektivnih pogodb ter odpravo diskriminacije pri zaposlovanju in opravljanju poklica.

Plača mornarjev

Plače zelenortskih mornarjev plačujejo lastniki plovil. Plača se določi pred izdajo dovoljenja za ribolov z dogovorom med lastnikom plovila ali njegovim konsignatarjem in zelenortskimi otoki.

Plača ne sme biti nižja od plače članov posadk nacionalnih plovil in mora upoštevati standarde MOD.

Obveznosti mornarja

Večer pred napovedanim datumom vkrcanja se mornar zglasi pri kapitanu plovila, za vkrcanje na katerega je bil določen. Kapitan mornarja obvesti o datumu in uri vkrcanja. Če se mornar odpove vkrcanju ali ga na dogovorjeni dan ob dogovorjenem času ni na dogovorjenem kraju, se pogodba mornarja šteje za nično, lastnik plovila pa je samodejno oproščen obveznosti do njegovega vkrcanja. V takem primeru se lastniku plovila ne naloži finančna kazen ali plačilo nadomestila.

Nevkrcanje zelenortskih mornarjev

Lastniki plovil, ki ne vkrcajo zelenortskih mornarjev, pred 30. septembrom tekočega leta za vsakega mornarja, ki manjka do števila, določenega na začetku tega poglavja, plačajo pavšalni znesek 20 EUR za vsak dan prisotnosti svojih plovil v coni Zelenortskih otokov.

Ta znesek Zelenortski otoki uporabijo za financiranje usposabljanja nacionalnih mornarjev.

POGLAVJE X

OPAZOVALCI ZELENORTSKIH OTOKOV

Opazovanje ribolovnih dejavnosti

Ribolovne dejavnosti plovil z dovoljenjem za ribolov, ki se izvajajo na podlagi Sporazuma, so predmet opazovanja.

To opazovanje se izvaja v skladu s priporočili, ki jih je sprejela komisija ICCAT (Mednarodna komisija za ohranitev tunov v Atlantiku).

Plovila in imenovani opazovalci

Zelenortski otoki odločijo, katera plovila EU morajo vkrcati opazovalca, ter najpozneje 15 dni pred predvidenim datumom vkrcanja opazovalca imenujejo opazovalca za posamezno plovilo.

Ob dodelitvi dovoljenj za ribolov Zelenortski otoki EU in lastnika plovil ali njegovega konsignatarja obvestijo o plovilih, ki morajo vkrcati opazovalca, in določenih opazovalcih ter dolžini obdobja prisotnosti opazovalca na krovu posameznega plovila. Zelenortski otoki takoj obvestijo EU in lastnika plovila ali njegovega konsignatarja o kakršni koli spremembi izbora plovil, ki morajo vkrcati opazovalca, in določenih opazovalcev.

Zelenortski otoki si prizadevajo, da ne določijo opazovalcev za plovila, ki že imajo opazovalca v okviru dejavnosti v ribolovnih območjih, ki niso ribolovna območja Zelenortskih otokov, ali za katera je že bilo uradno določeno, da vkrcajo opazovalca v zadevni ribolovni sezoni.

Opazovalci se na krovu plovila zadržijo samo tako dolgo, da opravijo svoje naloge.

Pavšalni finančni prispevek

Ob plačilu pristojbine lastnik plovila Zelenortskim otokom za vsako plovilo nakaže pavšalni znesek 100 EUR na leto.

Plača opazovalca

Plačo in socialne prispevke za opazovalca krijejo Zelenortski otoki.

Pogoji vkrcanja

Pogoji vkrcanja opazovalca, zlasti trajanje njegove prisotnosti na krovu, se določijo z dogovorom med lastnikom plovila ali njegovim konsignatarjem in Zelenortskimi otoki.

Opazovalci se na krovu obravnavajo kot častniki. Vendar se pri nastanitvi opazovalca na krovu upošteva tehnična struktura plovila.

Stroške nastanitve in hrane na krovu plovila plača lastnik plovila.

Kapitan stori vse, kar je v njegovi moči, da zagotovi fizično varnost in dobro počutje opazovalca.

Opazovalec ima na voljo vso opremo, ki jo potrebuje za opravljanje svojih nalog. Opazovalec ima dostop do sredstev komuniciranja in dokumentov v zvezi z ribolovnimi dejavnostmi plovila, zlasti ribolovnega ladijskega dnevnika in navigacijskega dnevnika, ter do delov plovila, ki so neposredno povezani z izvajanjem njegovih nalog.

Obveznosti opazovalca

Med prisotnostjo na krovu opazovalec:

(a)

stori vse potrebno za zagotovitev nemotenega poteka ribolovnih dejavnosti;

(b)

spoštuje blago in opremo, ki so na krovu;

(c)

spoštuje zaupnost vseh dokumentov, ki pripadajo plovilu.

Vkrcanje in izkrcanje opazovalca

Opazovalec se vkrca v pristanišču, ki ga določi lastnik plovila.

Lastnik plovila ali njegov namestnik Zelenortskim otokom 10 dni pred vkrcanjem sporoči datum, uro in pristanišče vkrcanja opazovalca. Če se opazovalec vkrca v tujini, stroške potovanja do pristanišča vkrcanja plača lastnik plovila.

Če mornarja v 12 urah po dogovorjenem datumu in uri ni v pristanišču vkrcanja, je lastnik plovila samodejno oproščen obveznosti do vkrcanja tega mornarja. Plovilo lahko zapusti pristanišče in začne izvajati ribolovne dejavnosti.

Če se opazovalec ne izkrca na Zelenortskih otokih, lastnik plovila krije stroške čimprejšnje vrnitve opazovalca na Zelenortske otoke.

Naloge opazovalca

Opazovalec opravlja naslednje naloge:

(a)

opazovanje ribolovnih dejavnosti plovila;

(b)

preverjanje položaja plovila med ribolovnimi dejavnostmi;

(c)

izvajanje biološkega vzorčenja v okviru znanstvenih programov;

(d)

beleženje uporabljenega ribolovnega orodja;

(e)

preverjanje podatkov o ulovu v coni Zelenortskih otokov, ki so zapisani v ladijskem dnevniku;

(f)

preverjanje odstotka prilova in ocena zavrženega ulova;

(g)

Sporočanje, vsaj enkrat tedensko, po radijski zvezi, telefaksu ali elektronski pošti ugotovitev, vključno s količino ulova in prilova na krovu, kadar plovilo izvaja ribolovne dejavnosti v območju Zelenortskih otokov.

Poročilo opazovalca

Opazovalec kapitanu plovila predloži poročilo o svojih ugotovitvah, preden se izkrca. Kapitan plovila EU lahko doda pripombe k poročilu opazovalca. Poročilo podpišeta opazovalec in kapitan. Kapitan prejme izvod poročila od opazovalca.

Opazovalec poročilo predloži Zelenortskim organom, ti pa najpozneje v 8 dneh po izkrcanju opazovalca posredujejo izvod EU.

Top