EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Pranie špinavých peňazí

Praním špinavých peňazí sa nazýva proces, pri ktorom zločinci zatajujú nelegálny pôvod svojho majetku alebo príjmu.

EÚ sa usiluje o zabránenie zneužívania finančného systému, ako aj o zlepšenie spolupráce medzi členskými štátmi EÚ s cieľom bojovať proti praniu špinavých peňazí. Jej opatrenia sa riadia Zmluvou o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ):

  • podľa hlavy VII (aproximácia právnych predpisov pre vnútorný trh): vytvorením vnútorného trhu sa v rámci celej EÚ zaviedli pravidlá s cieľom účinne zabraňovať praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu. Finančné pohyby sú regulované, aby sa zabezpečilo dôkladné sledovanie a monitorovanie transakcií. Finanční a niektorí nefinanční prevádzkovatelia sú zároveň povinní uviesť totožnosť zákazníkov (vrátane skutočných vlastníkov spoločností a trustov), monitorovať transakcie a nahlasovať akékoľvek podozrenia z prania špinavých peňazí finančným spravodajským jednotkám,
  • podľa hlavy V (policajná a justičná spolupráca v trestných veciach): dôraz sa kladie na vymedzenie trestných činov a posilnenie vzájomnej pomoci.

Pravidlá EÚ v súvislosti s finančnou trestnou činnosťou sú zväčša založené na medzinárodných štandardoch, ktoré prijala finančná akčná skupina.

  • Cieľom smernice (EÚ) 2018/843 – piatej smernice EÚ o boji proti praniu špinavých peňazí, ktorou sa mení štvrtá smernica o boji proti praniu špinavých peňazí (smernica (EÚ) 2015/849) – je boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu tak, že sa predchádza zneužívaniu finančného trhu na tieto účely.
  • Cieľom smernice (EÚ) 2018/1673 je kriminalizovať pranie špinavých peňazí, ak je úmyselné a s vedomím, že majetok pochádza z trestnej činnosti. Vymedzujú sa ňou trestné činy a sankcie v oblasti prania špinavých peňazí a členským štátom sa umožňuje kriminalizovať pranie špinavých peňazí v prípadoch, keď osoba, ktorá ho spáchala, tušila alebo mala vedieť, že daný majetok pochádza z trestnej činnosti.

V roku 2020 Európska komisia prijala akčný plán EÚ na predchádzanie praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu, ktorý obsahuje opatrenia, ktoré prijme na lepšie presadzovanie príslušných pravidiel EÚ, na dohľad nad nimi a ich koordináciu. Zároveň zverejnila metódu na identifikáciu vysoko rizikových krajín mimo EÚ s nedostatočnými režimami boja proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu, ktoré predstavujú významné riziká pre finančný systém EÚ.

POZRI AJ

Top