EURÓPSKA KOMISIA
V Bruseli24. 9. 2020
COM(2020) 590 final
OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV
Únia kapitálových trhov pre ľudí a podniky – nový akčný plán
This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52020DC0590
COMMUNICATION FROM THE COMMISSION TO THE EUROPEAN PARLIAMENT, THE COUNCIL, THE EUROPEAN ECONOMIC AND SOCIAL COMMITTEE AND THE COMMITTEE OF THE REGIONS A Capital Markets Union for people and businesses-new action plan
OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV Únia kapitálových trhov pre ľudí a podniky – nový akčný plán
OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV Únia kapitálových trhov pre ľudí a podniky – nový akčný plán
COM/2020/590 final
EURÓPSKA KOMISIA
V Bruseli24. 9. 2020
COM(2020) 590 final
OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV
Únia kapitálových trhov pre ľudí a podniky – nový akčný plán
ÚVOD
Vo svojom úvodnom príhovore adresovanom Európskemu parlamentu predsedníčka Komisie Ursula von der Leyenová vyhlásila: „Dokončime konečne úniu kapitálových trhov.“ V tomto akčnom pláne sa vytyčujú kľúčové opatrenia na plnenie tohto záväzku.
Európsky parlament a členské štáty často a opakovane vyjadrovali podporu únii kapitálových trhov. V decembri 2019 členské štáty odsúhlasili závery Rady 1 o tom, ako prehĺbiť úniu kapitálových trhov. Európsky parlament vo svojej iniciatívnej správe 2 zo septembra 2020 vyzýva Komisiu a členské štáty, aby prijali rozhodné opatrenia s cieľom vybudovať úniu kapitálových trhov.
Komisia prijala prvý akčný plán na vybudovanie únie kapitálových trhov v roku 2015 3 . Odvtedy EÚ významne pokročila pri kladení základných pilierov. Prehlbovanie únie kapitálových trhov je však zložité a nemožno ho zavŕšiť jediným opatrením. Preto jediným spôsobom, ako napredovať, je sústavne sa posúvať vo všetkých oblastiach, v ktorých stále existujú prekážky brániace voľnému pohybu kapitálu. Ešte je potrebné vykonať veľa práce a je na čase zvýšiť úroveň ambícií.
Viac než kedykoľvek predtým je teraz potrebná silná politická podpora. Únia kapitálových trhov dokáže urýchliť obnovu EÚ po pandémii ochorenia COVID-19. Dokáže takisto poskytnúť financovanie potrebné na plnenie Európskej zelenej dohody 4 , pripraviť Európu na digitálny vek a riešiť jej sociálne výzvy. Aby sa to mohlo stať, je potrebná silná politická vôľa na podporu opatrení nevyhnutných na vybudovanie únie kapitálových trhov. Samotné inštitúcie EÚ však želaný výsledok dosiahnuť nedokážu; na to, aby únia kapitálových trhov dosiahla svoje ciele, musia účastníci trhu a všetci Európania využiť príležitosti, ktoré im ponúka.
V novembri 2019 Komisia vytvorila
fórum na vysokej úrovni
pre úniu kapitálových trhov, ktoré sa skladalo z 28 vedúcich pracovníkov v tejto oblasti, odborníkov, zástupcov spotrebiteľov a akademikov. V júni 2020 fórum zverejnilo svoju záverečnú správu
5
so 17 odporúčaniami Komisii a členským štátom na podporu únie kapitálových trhov. Prostredníctvom žiadosti o spätnú väzbu k tejto záverečnej správe získala Komisia názory širšieho spektra zainteresovaných osôb. Komisia tieto príspevky zvážila pri tvorbe opatrení uvedených v tomto akčnom pláne.
I.ÚNIA KAPITÁLOVÝCH TRHOV: PREČO A PREČO TERAZ
O čom je únia kapitálových trhov?
Únia kapitálových trhov je plán EÚ na vytvorenie skutočne jednotného trhu pre kapitál v celej EÚ. Jej cieľom je zabezpečiť tok investícií a úspor cez všetky členské štáty, z čoho budú mať prospech občania, investori aj podniky bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú. Plne fungujúci a integrovaný trh pre kapitál umožní hospodárstvu EÚ udržateľne rásť a zvýšiť svoju konkurencieschopnosť. Ekonomicky silnejšia Európa bude lepšie slúžiť svojim občanom a prispeje k tomu, aby EÚ zohrávala významnejšiu úlohu na celosvetovej scéne.
Únia kapitálových trhov je dôležitá pre plnenie všetkých kľúčových cieľov hospodárskej politiky EÚ, ku ktorým patria: obnova po pandémii spôsobenej ochorením COVID 19, inkluzívne a odolné hospodárstvo, ktoré pracuje pre všetkých, prechod na digitálne a udržateľné hospodárstvo a strategicky otvorená autonómia v čoraz komplexnejšom globálnom hospodárskom kontexte. Splnenie týchto cieľov si vyžaduje značné investície, na ktoré nebudú postačovať len verejné prostriedky a tradičné financovanie prostredníctvom bankových úverov. Iba dobre fungujúce, hlboké a integrované kapitálové trhy dokážu poskytnúť taký rozsah podpory, aký je potrebný na prekonanie krízy a posilnenie transformácie. Únia kapitálových trhov nie je sama osebe cieľom, je však základnou politikou na dosiahnutie pokroku v oblasti kľúčových európskych priorít.
Vzhľadom na krízu spôsobenú ochorením COVID-19 sa vybudovanie únie kapitálových trhov stalo ešte naliehavejším. Verejná podpora a bankové úvery pomohli domácnostiam a podnikom pokračovať v činnosti tým, že riešili krátkodobý nedostatok likvidity spôsobený obmedzeniami pohybu. Ak však majú podniky zostať solventné zo strednodobého a dlhodobejšieho hľadiska, potrebujú stabilnejšiu štruktúru financovania. Priemysel EÚ potrebuje viac kapitálu na to, aby sa zotavil z hospodárskeho šoku a stal sa odolnejším, čo platí najmä pre malé a stredné podniky, ktoré sú hlavnou oporou nášho hospodárstva.
Vybudovať úniu kapitálových trhov si vyžaduje čas. Snaha zaviesť jednotný trh pre kapitál začala už Rímskou zmluvou, no tento cieľ sa ešte nepodarilo dosiahnuť. V akčnom pláne z roku 2015 sa stanovujú niektoré opatrenia potrebné na vytvorenie únie kapitálových trhov a mnohé z nich už boli schválené a vykonávajú sa. To však nestačí. Pokrok v niektorých kontroverzných otázkach je pomalý. V mnohých oblastiach stále existujú značné prekážky brániace dobre fungujúcej únii kapitálových trhov vrátane právnych predpisov týkajúcich sa dohľadu, daní a platobnej neschopnosti. Tieto prekážky pochádzajú z histórie, zvykov a kultúry. Sú hlboko zakorenené a bude trvať dlhší čas, kým sa ich podarí prekonať.
Neexistuje také opatrenie, ktoré by samo osebe stačilo na dokončenie únie kapitálových trhov. Jediným spôsobom, ako napredovať, je posúvať sa krok za krokom vo všetkých oblastiach, kde stále existujú prekážky brániace voľnému pohybu kapitálu. Toto si vyžaduje záväzok a odhodlanie všetkých strán. Keďže budovanie únie kapitálových trhov je postupný proces založený na mnohých malých, ale dôležitých zmenách, je dôležité nezabúdať na globálnu víziu únie kapitálových trhov.
Vízia únie kapitálových trhov
Únia kapitálových trhov by mala byť prínosom pre všetkých Európanov bez ohľadu na to, kde žijú a pracujú. Obyvateľom menších členských štátov by mala priniesť výhody, ktoré už využívajú ľudia vo väčších uznávaných finančných centrách. Podniky vrátane malých a stredných podnikov by mali mať prístup k financovaniu a investori by mali mať možnosť investovať do projektov v celej EÚ. Kapitál by mal tiecť tam, kde môže priniesť najväčší úžitok a pomôcť pri napĺňaní dlhodobých spoločenských potrieb, a to najmä v súvislosti so zelenou a digitálnou transformáciou. Účastníci trhu by mali mať prospech z konkurenčných a transparentných trhov. Prístup k informáciám a infraštruktúre by mal byť efektívny a nediskriminačný.
Spotrebitelia by mali mať širší výber, pokiaľ ide o ich úspory a investície, a mali by byť dobre informovaní, a to aj o aspektoch udržateľnosti, a vhodne chránení bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú. Voľba finančných produktov a služieb by nemala závisieť od tradícií alebo trhovej sily, ale mala by byť výsledkom konkurenčného výberu. Cezhraničným investíciám by nemali stáť v ceste explicitné ani implicitné prekážky. Prekážky, ktoré sú spôsobené rozdielmi vo vnútroštátnych právnych predpisoch, presadzovaní práva, daňovom systéme a dohľade v jednotlivých štátoch, by sa mali zmierniť a nemali by brániť voľnému toku kapitálu. Investičné rozhodnutia by sa mali riadiť jednotným súborom pravidiel – rovnakým súborom pravidiel, ktoré priamo a rovnako platia pre všetkých účastníkov trhu bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú.
Prečo je únia kapitálových trhov v súčasnosti ešte dôležitejšia?
1.Obnova
V súčasnosti je najvyššou prioritou EÚ zotaviť sa z nevídanej hospodárskej krízy spôsobenej pandémiou ochorenia COVID-19. Komisia predložila nástroj Next Generation EU 6 – núdzový dočasný nástroj obnovy, ktorý má pomôcť napraviť bezprostredné hospodárske a sociálne škody spôsobené pandémiou ochorenia COVID-19, naštartovať obnovu a pripraviť ďalším generáciám lepšiu a zelenšiu budúcnosť. Okrem toho európske inštitúcie a členské štáty prijali mimoriadne opatrenia a poskytli verejné prostriedky nevídaného rozsahu s cieľom riešiť túto mimoriadnu situáciu týkajúcu sa ohrozenia verejného zdravia, chrániť zamestnanie a príjem ľudí a pomôcť podnikom pokračovať v činnosti. Banky zatiaľ vo všeobecnosti naďalej poskytujú úvery podnikom. Napriek tomu, že toto financovanie je absolútne kľúčové z hľadiska krátkodobej obnovy EÚ, vzhľadom na rozsah a očakávané trvanie potrieb financovania nebude dostatočné. Financovanie trhu bude životne dôležité pre obnovu a budúci rast v dlhodobom horizonte.
Únia kapitálových trhov je dôležitá aj pre plán obnovy EÚ. Na to, aby Komisia získala nevyhnutné financovanie pre EÚ, budú potrebné hlboké a likvidné kapitálové trhy. Takáto veľká emisia je zároveň príležitosťou pre finančný systém EÚ: dokáže k finančným nástrojom denominovaným v eurách pritiahnuť viac investorov a emitentov, čím podporí medzinárodnú úlohu eura.
Vlády, regióny a obce budú takisto potrebovať hlboké a likvidné trhy na získanie prostriedkov, ktoré potrebujú na podporu hospodárstva, investovanie do verejnej infraštruktúry a riešenie sociálnych potrieb spôsobených krízou.
Únia kapitálových trhov má zásadný význam aj pre mobilizovanie súkromných investícií do spoločností a doplnenie verejnej podpory. Prináša rôzne alternatívy financovania, znižuje závislosť od jedného zdroja alebo jedného poskytovateľa finančných prostriedkov a zmenšuje likvidnú medzeru. Podniky všetkých veľkostí, najmä malé a stredné, potrebujú pevné zdroje trhového financovania. Toto platilo už pred vypuknutím pandémie spôsobenej ochorením COVID-19, bude to však ešte dôležitejšie pre obnovu, keď bankové úvery už nemusia postačovať. Situácia súvisiaca s ochorením COVID-19 pravdepodobne povedie k reštrukturalizácii mnohých podnikov. Nedostatočné a neprimerané financovanie a nedostatok vlastného kapitálu v štruktúre financovania oslabuje podniky a spomalí obnovu, v dôsledku čoho bude Európa v nevýhodnej pozícii v porovnaní s inými hospodárstvami s diverzifikovanejšími štruktúrami financovania.
Napokon, únia kapitálových trhov je dôležitá pre budovanie odolnosti voči budúcim asymetrickým otrasom, ktoré ovplyvnia len niekoľko členských štátov. Položením silných základov pre lepšie a geograficky rozptýlenejšie rozdelenie rizika súkromného sektora únia kapitálových trhov podporuje fungovanie bankovej únie a hospodárskej a menovej únie. Dokončením bankovej únie sa takisto podporí rýchlejšia integrácia európskych kapitálových trhov.
2.Zelená a digitálna transformácia
Riešenie mimoriadnych situácií súvisiacich s klímou a biodiverzitou a reagovanie na širšie environmentálne výzvy si vyžaduje obrovské investície, ktoré únia kapitálových trhov môže pomôcť zmobilizovať a nasmerovať. Európska zelená dohoda je novou stratégiou EÚ pre rast a plánom, ako zabezpečiť udržateľnosť hospodárstva EÚ. Odhaduje sa, že v porovnaní s predchádzajúcim desaťročím bude každoročne potrebných dodatočných 350 miliárd EUR na investície súvisiace s energetikou, aby sa splnil cieľ, ktorým je znížiť do roku 2030 emisie skleníkových plynov o 55 % 7 . Cieľom investičného plánu Európskej zelenej dohody je podporovať udržateľné investície. Na pokrytie týchto potrieb financovania však nebudú postačovať verejné prostriedky. Je potrebný efektívny jednotný trh pre kapitál, ktorý zmobilizuje potrebné prostriedky a zabezpečí, že do rozhodnutí o financovaní sa dôsledne začlenia aspekty udržateľnosti. Komisia predloží obnovenú stratégiu udržateľného financovania na zvýšenie súkromného investovania do udržateľných projektov a činností. Touto stratégiou, ktorá sa opiera o hlboké kapitálové trhy, sa podporia opatrenia stanovené v Európskej zelenej dohode na riadenie rizík v súvislosti s klímou a životným prostredím a ich začlenenie do finančného systému EÚ.
Ak má hospodárstvo EÚ zostať globálne konkurencieschopné, budú aj naďalej potrebné značné súkromné investície do digitalizácie. Ako už bolo uvedené v stratégii EÚ o „formovaní digitálnej budúcnosti Európy“, inovatívne podniky potrebujú financovanie, ktoré dokážu poskytnúť len kapitálové trhy. To je čiastočne zapríčinené tým, že mnohým takýmto podnikom chýba fyzická zábezpeka potrebná na bankové úvery. To znásobuje nutnosť prehĺbiť úniu kapitálový trhov. Zvládnutie technologického pokroku je takisto mimoriadne dôležité na to, aby finančný sektor EÚ zvýšil svoju efektívnosť, aby sa zlepšil prístup ku kapitálu a aby tento sektor dokázal lepšie slúžiť Európanom a zároveň zostal globálne konkurencieschopný. Komisia predkladá stratégiu v oblasti digitálnych financií 8 , ktorej cieľom je využiť potenciál digitálnych financií z hľadiska inovácií a hospodárskej súťaže a zároveň zmierňovať riziká.
Malé a stredné podniky treba podporovať v ich úsilí plniť ciele zelenej a digitálnej transformácie. Únia kapitálových trhov zlepší možnosti prístupu malých a stredných podnikov k financovaniu, čím prispeje k plneniu cieľov stratégie EÚ pre MSP pre udržateľnú a digitálnu Európu 9 z marca 2020.
Stratégie pre úniu kapitálových trhov, udržateľné financovanie, digitálne financie a MSP sa vzájomne posilňujú. Spolu tvoria balík opatrení, ktorými sa má posilniť hospodárstvo Európy a zvýšiť jeho konkurencieschopnosť a udržateľnosť, a vďaka ktorým má lepšie slúžiť svojim občanom a podnikom.
3.Inkluzívnejšie hospodárstvo
Únia kapitálových trhov je dôležitá aj pre vytvorenie inkluzívnejšieho a odolnejšieho hospodárstva a spoločnosti. Schopnosť dosiahnuť, aby hospodárstvo pracovalo pre ľudí, sa opiera o integrované kapitálové trhy a o náležité stimuly na podporu investovania do sociálne a environmentálne udržateľných činností. Hlboké a integrované trhy uľahčujú efektívne rozdeľovanie kapitálu a hrajú užitočnú úlohu v časoch spoločenských zmien. Podporujú rast a zamestnanosť, a tak prispievajú k dobrej finančnej situácii ľudí.
Únia kapitálových trhov môže takisto prispieť k zvládaniu výziev súvisiacich so starnúcim obyvateľstvom v Európe. Silné trhovo založené dôchodkové systémy majú potenciál na to, aby dopĺňali verejné dôchodky a lepšie pokrývali potreby starnúceho obyvateľstva, a to za predpokladu, že budú koncipované inkluzívnym spôsobom a tak, aby mali široký záber. Prispeli by tak k primeranému a udržateľnému príjmu v starobe. Čím sú kapitálové trhy rozvinutejšie, tým ľahší je prístup ľudí k finančným produktom a riešeniam, ktoré zodpovedajú ich potrebám a preferenciám. Cieľom únie kapitálových trhov je zabezpečiť, aby kapitálové trhy slúžili ľuďom a ponúkali im udržateľné investičné príležitosti a silnú ochranu investorov.
Retailová investičná stratégia, ktorú bude Komisia prezentovať v prvej polovici roku 2022, by sa mala zameriavať na záujmy jednotlivých investorov. Jej cieľom bude zabezpečiť, aby mohli retailoví investori naplno využívať kapitálové trhy a aby boli pri všetkých právnych nástrojoch jednotné pravidlá. Jednotliví investori by mali využívať: i) primeranú ochranu; ii) nezaujaté poradenstvo a spravodlivé zaobchádzanie; iii) otvorené trhy s rôznymi konkurenčnými a nákladovo efektívnymi finančnými službami a produktmi a iv) transparentné, porovnateľné a pochopiteľné informácie o produktoch. Právne predpisy EÚ by mali byť orientované na budúcnosť a mali by odrážať súčasný vývoj v oblasti digitalizácie a udržateľnosti, ako aj rastúcu potrebu dôchodkového sporenia.
4.Globálna konkurencieschopnosť a otvorená strategická autonómia EÚ
Únia kapitálových trhov umožňuje menším kapitálových trhom dobehnúť tie väčšie a rozvinutejšie a miestnym spoločnostiam stať sa globálnymi aktérmi. Má potenciál zvýšiť inovatívnosť a konkurencieschopnosť európskeho hospodárstva tak, aby dokázalo priamo čeliť globálnej konkurencii. Širšie a integrovanejšie trhy prispejú k tomu, že EÚ bude celkovo väčším a hlbším trhom pre kapitál, čo prinesie výhody domácim investorom a zvýši jeho atraktívnosť pre zahraničných investorov. To bude prospešné nielen pre veľké podniky, ktoré už sú aktívne na globálnych trhoch. Predstavuje to aj významné príležitosti pre menšie miestne spoločnosti so sľubnými obchodnými modelmi, ktoré takto dokážu pritiahnuť globálnych investorov a získať potrebný kapitál na zväčšenie a budovanie povedomia o ich značke. Veľký a skutočne integrovaný jednotný trh pre kapitál, podporený primeranými daňovými pravidlami 10 , bude pôdou, na ktorej môžu finančné podniky EÚ rásť a silnieť, aby sa stali skutočne globálne konkurencieschopnými.
Únia kapitálových trhov je predpokladom pre silnejšiu medzinárodnú úlohu eura a otvorenú strategickú autonómiu Európy. Všeobecne používaná mena v medzinárodných transakciách vychádza z existencie veľkých, likvidných, hlbokých a dynamických domácich finančných trhov podporených dôveryhodnými a udržateľnými peňažnými, fiškálnymi a regulačnými politikami. Energický, integrovaný a hlboký kapitálový trh zvýši atraktívnosť Európy pre globálnych investorov a podporí prílev zahraničného kapitálu. Zvýši váhu cenných papierov denominovaných v eurách v globálnom financovaní a posilní odolnosť infraštruktúry trhu EÚ.
Brexit má na úniu kapitálových trhov významný vplyv. Ešte viac posilňuje potrebu EÚ mať dobre fungujúce a integrované kapitálové trhy. Kapitálové trhy EÚ sa skladajú z viacerých finančných centier rôznych veľkostí a špecializácií. Lepší jednotný súbor pravidiel a účinný dohľad budú zásadne dôležité na to, aby sa zabránilo regulačnej arbitráži, taktizovaniu pri výbere súdu a „pretekom ku dnu“ v oblasti dohľadu.
Vplyv EÚ na formovanie medzinárodných pravidiel a noriem závisí aj od rozvoja silných domácich trhov. EÚ potrebuje rozvíjať svoju vlastnú kritickú trhovú infraštruktúru a služby. Dobre rozvinuté trhy sú nevyhnutnou podmienkou finančnej a hospodárskej autonómie EÚ. To je úzko spojené s podporou silnejšej medzinárodnej úlohy eura. Zároveň je dôležité, aby EÚ zostala otvorená globálnym finančným trhom, aby priťahovala investorov a podporovala globálnu konkurencieschopnosť európskych podnikov.
II. OPATRENIA
Komisia do veľkej miery zrealizovala opatrenia uvedené v akčnom pláne na vybudovanie únie kapitálových trhov z roku 2015 a v preskúmaní akčného plánu v polovici trvania z roku 2017 11 . Európsky parlament a členské štáty sa dohodli na 12 z 13 legislatívnych návrhov, hoci nie všetky z nich si udržali takú úroveň ambícií, akú navrhla Komisia.
Niektoré prekážky brániace jednotnému trhu však budú naďalej existovať aj po tom, ako sa začnú uplatňovať všetky už navrhnuté legislatívne opatrenia. Preto musí byť úvodný súbor opatrení pre úniu kapitálových trhov doplnený novými opatreniami vrátane opatrení zameraných na nové výzvy, ktoré sa objavili. Prechod k únii kapitálových trhov zostáva dlhodobou štrukturálnou reformou v celej EÚ, ktorá si vyžaduje čas, úsilie, zdroje a predovšetkým pevný politický záväzok.
Týmto novým akčným plánom Komisia stanovuje súbor opatrení, ktorými sa má dosiahnuť výrazný pokrok smerom k dokončeniu únie kapitálových trhov. Zohľadňujú opatrenia navrhnuté Komisiou 24. júla a nadväzujú na ne v snahe zabezpečiť, aby kapitálové trhy prispeli k hospodárskej obnove.
Komisia sa zaväzuje prijať 16 opatrení s cieľom dosiahnuť tri kľúčové ciele:
1.podporovať zelenú, digitálnu, inkluzívnu a odolnú hospodársku obnovu lepším sprístupnením financovania európskym spoločnostiam;
2.dosiahnuť, aby bola EÚ pre ľudí ešte bezpečnejším miestom na dlhodobé sporenie a investovanie;
3.integrovať národné kapitálové trhy do skutočného jednotného trhu.
Príloha k tomuto dokumentu obsahuje doplňujúce a podrobnejšie informácie o ďalej opísaných opatreniach.
1.Opatrenia na podporu zelenej, digitálnej, inkluzívnej a odolnej hospodárskej obnovy lepším sprístupnením financovania spoločnostiam
Sila hospodárskej obnovy po pandémii ochorenia COVID-19 bude v zásadnej miere závisieť od dostupnosti dostatočného financovania pre podniky v EÚ. Európske banky sú teraz lepšie kapitalizované než pred poslednou finančnou krízou. Okrem toho EÚ predložila opatrenia na zlepšenie ich schopnosti nasmerovať finančné prostriedky do podnikov a domácností. Podnikový sektor však vstúpi do obnovy s vyššou mierou zadlženosti a bude potrebovať viac kapitálových investícií. Vysoká úroveň domácich úspor a otvorenosť finančného systému EÚ voči globálnym investorom by mala pomôcť zabezpečiť toto financovanie.
Financovanie spoločností prostredníctvom dlhopisov a súkromného kapitálu v posledných rokoch čoraz viac významne dopĺňa bankové úvery. Je to aj vďaka opatreniam prijatým v prvom akčnom pláne na vybudovanie únie kapitálových trhov. Prístup k niektorým formám financovania, napríklad k verejnému kapitálu, však zostáva obmedzený. Cieľom nových opatrení predložených v tomto akčnom pláne je ďalej uľahčovať používanie trhového financovania a pomáhať podnikom využívať všetky dostupné zdroje financovania.
Aby bolo možné viac zviditeľniť podniky pre cezhraničných investorov, lepšie integrovať vnútroštátne kapitálové trhy a uľahčovať ich prístup k trhovému financovaniu, musí právne prostredie zabezpečovať správnu rovnováhu medzi poskytovaním relevantných informácií o investičných príležitostiach investorom a minimalizovaním záťaže, ktorú oznamovanie týchto informácií predstavuje pre podniky.
Komisia bude riešiť nedostatok dostupných a porovnateľných údajov o podnikoch pre investorov. Rozdrobený prístup k roztrúseným informáciám o podnikoch a nedostatok úverových ratingov podnikov odrádzajú cezhraničných a globálnych investorov a stavajú do nevýhodnej pozície najmä menšie vnútroštátne kapitálové trhy. Bezproblémový prístup k údajom o podnikoch v celej EÚ v porovnateľných digitálnych formátoch zníži cezhraničným investorom náklady na vyhľadávanie informácií a rozšíri podnikom investorskú základňu. Zároveň prispeje k lepšej integrácii menších lokálnych kapitálových trhov a podporí obnovu. Rozsah poskytovaných informácií by mal odrážať potreby investorov a záujmy širšieho okruhu používateľov. Preto by to malo zároveň zlepšiť dostupnosť a prístupnosť údajov súvisiacich s udržateľnosťou, nasmerovať viac investícií do udržateľných činností a prispievať k plneniu cieľov Európskej zelenej dohody.
Opatrenie 1: Komisia navrhne vytvorenie platformy pre celú EÚ (jednotný európsky prístupový bod), ktorá poskytne investorom bezproblémový prístup k informáciám o podnikoch v oblasti financií a udržateľnosti.
Verejné kótovanie je príliš ťažkopádne a nákladné, najmä pre MSP. Cieleným zjednodušením existujúcich pravidiel kótovania sa znížia malým a stredným podnikom náklady na dodržiavanie predpisov a odstránia sa značné prekážky, ktoré im bránia využívať verejné trhy. Vysoké administratívne zaťaženie, vysoké náklady na kótovanie a dodržiavanie pravidiel kótovania odrádzajú mnohé podniky od vstupu na verejné trhy. To obmedzuje rozsah dostupných možností financovania pre spoločnosti, ktoré sú ochotné sa rozširovať a rásť. To je ešte relevantnejšie v súvislosti s obdobím po kríze, keď potrebujú mať najmä menšie spoločnosti voľný prístup ku kapitálovému financovaniu. V nadväznosti na opatrenia prijaté už v rámci prvého akčného plánu na vybudovanie únie kapitálových trhov s cieľom ďalej podporovať rastové trhy MSP sa dobre nastaveným zjednodušením existujúcich pravidiel umožní primeranejšie zaobchádzanie s MSP bez toho, aby to narušilo celistvosť trhu a ochranu investorov.
Opatrenie 2: S cieľom podporiť a diverzifikovať prístup malých a inovatívnych spoločnosti k financovaniu sa bude Komisia usilovať zjednodušiť pravidlá kótovania pre verejné trhy.
S cieľom doplniť opatrenie týkajúce sa pravidiel kótovania bude Komisia naďalej pracovať na tvorbe fondu na investovanie do prvotných verejných ponúk akcií MSP, aby malým a rýchlo rastúcim podnikom pôsobiacim najmä v sektoroch strategického významu pre EÚ pomohla jednoduchšie získať kapitál a financovať svoj rast. Kríza spôsobená pandémiou COVID-19 vážne zmenila ekonomické prostredie EÚ, a preto je potrebná obnovená ambícia na podporu financovania menších podnikov a inovatívnych rozširujúcich sa podnikov. Potreba urýchlene vytvoriť ambiciózny fond na investovanie do prvotných verejných ponúk akcií MSP je preto ešte naliehavejšia.
Komisia bude takisto pokračovať vo svojej práci na podpore rozvoja miestnych verejných trhov, a to najmä skúmaním toho, ako môžu ukazovatele na trhoch s cennými papiermi podporiť likviditu v kapitále MSP.
Je potrebné ďalej podporovať investičné nástroje, ktoré usmerňujú financovanie do dlhodobých investičných projektov. Európske dlhodobé investičné fondy (ELTIF) sú špeciálne nástroje, ktoré poskytujú takéto dlhodobé financovanie nekótovaným spoločnostiam, kótovaným MSP a projektom v oblasti udržateľnej energie, dopravy a sociálnej infraštruktúry s cieľom podporovať zelený rast. Keďže v súčasnosti existuje len veľmi málo takýchto celoeurópskych fondov, bolo by vhodné preskúmať legislatívny rámec na uľahčenie ich rozšírenia. Zmeny v legislatívnom rámci a vyššia motivácia na používanie štruktúry fondov ELTIF by mohli podporiť zavedenie celoeurópskych dlhodobých investičných fondov a v konečnom dôsledku nasmerovať viac financií, a to aj od retailových investorov, do reálnej ekonomiky EÚ.
Opatrenie 3: Komisia preskúma legislatívny rámec pre európske dlhodobé investičné fondy 12 s cieľom nasmerovať viac dlhodobého financovania do podnikov a projektov infraštruktúry, najmä takých, ktoré prispievajú k cieľu inteligentného, udržateľného a inkluzívneho rastu.
Opätovná ekvitizácia štruktúr financovania by mala podnikom v EÚ poskytnúť štrukturálne zdravý základ a pomôcť vyhnúť sa prílišnému spoliehaniu sa na dlhy, čo by im mohlo v budúcnosti spôsobiť problémy s financovaním. Úrovne zadlženosti podnikov boli vysoké už pred krízou a pandémia ochorenia COVID-19 spôsobila značnú stratu výnosov a viedla k ďalšiemu nárastu dlhov. Preto musia podniky zlepšiť svoju kapitálovú pozíciu. Kapitál je mimoriadne dôležitý pre rýchlo rastúce inovatívne spoločnosti v počiatočnom štádiu a pre rozširujúce sa podniky, ktoré sú ochotné čeliť celosvetovej konkurencii. Úloha kapitálu bude musieť byť silnejšia aj preto, aby sa podporil udržateľný prechod, keďže projekty presadzujúce udržateľné ciele si vyžadujú dlhodobé financovanie. Okrem toho je potrebné riešiť zvýhodňovanie dlhu pri zdaňovaní, aby sa odstránili nenáležité fiškálne stimuly pre dlhové financovanie.
Nabádanie inštitucionálnych investorov k tomu, aby robili viac dlhodobých investícií, bude dôležité pre podporu opätovnej ekvitizácie v podnikovom sektore. Poisťovatelia sú jednými z najväčších inštitucionálnych investorov. Počas posledných pätnástich rokov však zmenšovali svoj dlhodobý majetok a podiel ich investícií do reálnej ekonomiky a infraštruktúry je naďalej obmedzený. Účasť poisťovateľov na dlhodobých investíciách, najmä kapitále, možno podporiť tak, že sa zabezpečí, aby prudenciálny rámec náležite odrážal dlhodobú povahu poisťovníctva a zmierňoval vplyv krátkodobých trhových otrasov na solventnosť poisťovateľov. Okrem toho možno ďalej zvýšiť úlohu bánk ako inštitucionálnych investorov, a to uľahčením ich investícií a zlepšením ich schopnosti opierať sa o svoje veľké klientské základne. Banky a investičné spoločnosti by takisto mali byť schopné investovať a „tvoriť trhy“ (alebo podporovať likviditu) v kapitáli podniku, pričom sa k nim zaujme náležitý prudenciálny prístup.
Opatrenie 4: Komisia sa bude snažiť odstrániť regulačné prekážky, aby mohli poisťovne dlhodobo investovať a aby sa zároveň nepoškodila finančná stabilita a ochrana poistencov. Takisto sa bude usilovať zabezpečiť náležitý prudenciálny prístup bánk k dlhodobým kapitálovým investíciám MSP. Okrem toho bude posudzovať možnosti podpory činností tvorby trhu zo strany bánk a iných finančných spoločností.
Banky majú so svojou širokou klientskou základňou potenciál zohrávať ešte väčšiu úlohu pri poskytovaní financovania spoločnostiam, a to nad rámec tradičného poskytovania úverov alebo kapitálovej účasti. Ak banky nebudú mať kapacitu alebo ochotu poskytnúť úver, môžu namiesto toho nasmerovať MSP na alternatívnych poskytovateľov financovania. Ak v súčasnosti banka malému alebo strednému podniku zamietne úver, musí na žiadosť daného podniku vysvetliť dôvody zamietnutia. Keby banka aktívne nasmerovala odmietnuté MSP na alternatívnych poskytovateľov financovania, mohli by tieto podniky ušetriť náklady na hľadanie alternatív a zvýšila by sa všeobecná informovanosť o trhovom financovaní. Takéto nasmerovania by sa mohli opierať o prácu už vykonanú v rámci predchádzajúceho akčného plánu na vybudovanie únie kapitálových trhov s cieľom posilniť spätnú väzbu, ktorú banky dávajú pri zamietaní žiadostí MSP o úver.
Opatrenie 5: Komisia posúdi výhody a uskutočniteľnosť zavedenia požiadavky, aby banky nasmerovali tie MSP, ktorých žiadosť o úver zamietli, na poskytovateľov alternatívneho financovania.
Kapitálové trhy môžu takisto pomôcť bankám zvýšiť ich kapacitu požičiavať hospodárstvu. Banky sa môžu zbaviť niektorých svojich úverov poskytnutých inštitucionálnym investorom tak, že ich zmenia na obchodovateľné cenné papiere. Tento proces známy ako sekuritizácia umožňuje bankám preniesť úverové riziko a uvoľniť kapitál, ktorý môžu požičať podnikom. Toto je mimoriadne relevantné pri obnove, keď sa banky dostanú pod tlak rozšíriť úver najmä na MSP, a tak rozširujú svoje súvahy. Zároveň tak možno mobilizovať financovanie pre zelenú transformáciu prostredníctvom zelenej sekuritizácie. Keďže sekuritizácia znamená vytváranie finančných nástrojov, ktoré združujú jednotlivé aktíva, poskytuje investorom značné výnosy z diverzifikácie. Keďže „prehriate“ a príliš komplexné sekuritizačné trhy prispeli k poslednej finančnej kríze, je potrebné túto činnosť náležite regulovať. Komisia nedávno navrhla cielené zmeny pravidiel sekuritizácie, aby bankám umožnila rozšíriť poskytovanie úverov a oslobodiť svoje súvahy od problémových expozícií. Na základe tohto by mohli ďalšie zmeny pravidiel zabezpečiť, aby sekuritizačné trhy EÚ viac viedli k poskytovaniu úverov a zároveň zachovávali finančnú stabilitu EÚ.
Opatrenie 6: S cieľom rozšíriť sekuritizačný trh v EÚ Komisia preskúma súčasný regulačný rámec pre sekuritizáciu, aby sa posilnilo poskytovanie bankových úverov podnikom z EÚ, a to najmä malým a stredným podnikom 13 .
2.Dosiahnuť, aby bola EÚ pre ľudí ešte bezpečnejším miestom na dlhodobé sporenie a investovanie
Európa má jednu z najvyšších individuálnych mier úspor na svete. Miera účasti retailových investorov na kapitálových trhoch však zostáva veľmi nízka v porovnaní s inými hospodárstvami. Toto oberá podniky v EÚ a hospodárstvo EÚ vo všeobecnosti o tak potrebné dlhodobé investície. Neslúži to ani záujmom ľudí, ktorých úspory vytvárajú nízke alebo dokonca negatívne skutočné úrokové sadzby. Jednotliví investori, ktorí napriek tomu investujú do kapitálových trhov v EÚ, by mohli v mnohých prípadoch získavať vyššie výnosy, než získavajú v súčasnosti. V súčasnosti retailoví investori nemajú dostatočný prospech z investičných príležitostí, ktoré ponúkajú kapitálové trhy, a nemôžu primerane riešiť svoje dôchodkové potreby.
Legislatívny rámec by mal byť základom spravodlivého investičného výsledku pre retailových investorov, mal by prispievať k budovaniu viery a dôvery v kapitálové trhy a podporovať ich účasť. Vyššia účasť retailových investorov umožní nasmerovať dlhodobé úspory do podnikov, čím sa zlepší ich prístup k financovaniu, urýchli sa obnova hospodárstva a zelená a digitálna transformácia.
Pandémia a následná nestálosť akciových trhov ovplyvnili dôveru individuálnych investorov v kapitálové trhy, čo má vplyv na dlhodobé investície. Domácnosti neochotné znášať riziko priviedla späť k bankovým vkladom. V čase, kedy ďalší tlak na verejné výdavky oslabuje udržateľnosť zákonných dôchodkov, rastie dôležitosť využívania súkromne financovaných združených dôchodkov.
Existuje niekoľko dôvodov, prečo je účasť retailových investorov na kapitálových trhoch obmedzená. Obmedzená porovnateľnosť podobných investičných produktov, ktoré sa riadia rozličnými právnymi predpismi, a preto sa na ne vzťahujú iné požiadavky na zverejňovanie, bráni jednotlivým investorom robiť informované investičné rozhodnutia. Súčasná štruktúra a vlastnosti retailových distribučných systémov sú zároveň často nedostatočne konkurencieschopné a nákladovo efektívne.
Finančná gramotnosť je dôležitá pre robenie dobrých rozhodnutí o osobných financiách, mnohí ľudia si túto zručnosť však doteraz neosvojili. Zdravá finančná gramotnosť je základom schopnosti ľudí robiť dobré finančné rozhodnutia a ich dobrej finančnej situácie. Ľudia, ktorí sú finančne gramotní, takisto skôr využijú výhody možností, ktoré ponúkajú kapitálové trhy, vrátane výhod plynúcich z udržateľných investícií.
Opatrenie 7: Komisia vykoná posúdenie uskutočniteľnosti vytvorenia európskeho rámca finančných kompetencií. Posúdi aj možnosť zaviesť požiadavku, aby členské štáty podporovali opatrenia v oblasti vzdelávania zamerané na finančnú gramotnosť, a to najmä pokiaľ ide o zodpovedné a dlhodobé investície.
Zatiaľ čo finančná gramotnosť je dôležitá pre účinné rozhodovanie, retailoví investori by mali byť takisto náležite chránení pred zložitosťou finančného systému. Pravidlami EÚ sa už zaviedli záruky na ochranu investorov aj prostredníctvom zverejňovania informácií o finančných produktoch. Dokumenty vyhotovené podľa rôznych pravidiel sú však často vnímané ako dlhé, zložité, ťažko zrozumiteľné, zavádzajúce a nekonzistentné, preto retailovým investorom neposkytujú dobrý základ pre rozhodovanie.
Tieto dokumenty môžu takisto nadmerne informačne zaťažovať sofistikovaných investorov, ktorí možno nepotrebujú také isté informácie a záruky ako neskúsení investori. Pre poskytovateľov finančných služieb je zbytočne náročné tieto dokumenty vyhotovovať. Okrem toho existujú obavy, že odmeny vyplácané výrobcami investičných produktov distribútorom môžu vytvoriť konflikty záujmov, ktoré aj napriek existujúcim zárukám negatívne ovplyvňujú kvalitu a objektívnosť finančných poradcov.
Finanční poradcovia hrajú významnú úlohu ako ochrancovia finančného systému. Ich úroveň kvalifikácie, vedomostí a zručností sa však v jednotlivých členských štátoch stále líši. S cieľom znížiť riziko nekalého predaja, a to aj v súvislosti s udržateľnosťou, zvýšiť dôveru jednotlivých investorov v poradenstvo a vytvoriť rovnaké podmienky pre účastníkov trhu ponúkajúcich poradenstvo v rôznych členských štátoch by sa mali stanoviť alebo ďalej zlepšiť niektoré odborné štandardy pre poradcov.
Opatrenie 8: Komisia posúdi platné pravidlá v oblasti odmien a zverejňovania údajov a v potrebných prípadoch navrhne zmeniť existujúci právny rámec tak, aby bolo retailovým investorom poskytované nestranné poradenstvo, ako aj jasné a porovnateľné informácie o produktoch. Takisto navrhne, ako znížiť nadmerné informačné zaťaženie skúsených retailových investorov za predpokladu uplatnenia náležitých záruk. Napokon sa bude usilovať zlepšiť úroveň odbornej kvalifikácie poradcov v EÚ a posúdiť uskutočniteľnosť vytvorenia značky pre finančných poradcov v celej EÚ.
Obyvateľstvo EÚ starne 14 . Vzhľadom na dlhšiu strednú dĺžku života musia ľudia čoraz viac investovať dlhodobo, aby získali vyššie udržateľné výnosy a vhodný doplnkový príjem k dôchodku. Významným krokom v tomto smere je celoeurópsky osobný dôchodkový produkt (PEPP), ktorý ponúka spotrebiteľom novú celoeurópsku možnosť šetriť si na dôchodok. Prehľady o dôchodkových systémoch (pension dashboards), ktoré budú doplnkom k existujúcim nástrojom monitorovania a budú obsahovať podrobnejšie informácie o zamestnaneckých dôchodkových systémoch, poskytnú členským štátom komplexnejší pohľad na primeranosť ich dôchodkových systémov a podporia ich v tom, aby riešili nedostatky a vymieňali si osvedčené postupy. Jednotlivé systémy sledovania dôchodkov poskytnú občanom prehľad o ich budúcom dôchodkovom príjme na základe ich nárokov zo všetkých dôchodkových systémov, na ktorých sa zúčastňujú, alebo o očakávaných výnosoch z dlhodobých produktov, do ktorých investujú. Ľudí treba povzbudzovať k tomu, aby si verejný dôchodok doplnili celoživotným sporením a investíciami, a to aj tak, že sa budú aktívnejšie zúčastňovať na zamestnaneckých dôchodkových systémoch. Toto im prinesie výhodu v podobe primeranejšieho dôchodkového príjmu a umožní to financovať dlhodobý rast reálnej ekonomiky, ako aj jej zelenú a digitálnu transformáciu.
Opatrenie 9: Vytvorením prehľadov o dôchodkových systémoch Komisia uľahčí monitorovanie primeranosti dôchodkov v členských štátoch. Takisto vypracuje osvedčené postupy týkajúce sa zriadenia vnútroštátnych systémov sledovania pre občanov. Napokon bude iniciovať štúdiu zameranú na analýzu postupov automatickej registrácie, pričom by sa mohli analyzovať aj ďalšie postupy na podnietenie účasti na zamestnaneckých dôchodkových systémoch s cieľom vypracovať osvedčené postupy pre takéto systémy v členských štátoch.
3.Integrovať národné kapitálové trhy do skutočného jednotného trhu
Rozsah kapitálových trhov Európy nezodpovedá významu jej hospodárstva a je tu široký priestor na posilnenie úlohy eura ako medzinárodnej meny. Okrem toho európske kapitálové trhy zostávajú rozdrobené pozdĺž hraníc jednotlivých štátov. To aktérom na menších miestnych trhoch bráni využívať výhody integrácie, najmä prístup k veľkej investorskej základni. Keďže výhody väčších trhov stále nie sú dostatočne preskúmané, účastníci finančných operácií z EÚ majú nevýhodu v porovnaní s globálnymi účastníkmi finančných operácií. Odchod Spojeného kráľovstva z EÚ znamená premiestnenie častí finančného sektora a vedie k finančnej architektúre s viacerými centrami. Preto je mimoriadne dôležité zabezpečiť optimálny tok informácií a kapitálu v celej EÚ.
Opatreniami uvedenými v tejto časti sa Komisia snaží prekonať zvyšné kľúčové prekážky brániace integrácii trhu. Cieľom týchto opatrení, ktoré vychádzajú z pokroku dosiahnutého v rámci predchádzajúceho akčného plánu, je prekonať prekážky súvisiace s právnymi rámcami alebo prekážky, ktoré vyplývajú zo zaužívanej vnútroštátnej praxe. Toto platí najmä pre oblasť daní, nebankovej platobnej neschopnosti a podnikového práva. V týchto oblastiach Komisia navrhuje cielené opatrenia zamerané na najdôležitejšie prekážky, ktoré spôsobujú roztrieštenosť trhu a brzdia cezhraničné investície.
Zdaňovanie môže predstavovať vážnu prekážku brániacu cezhraničnému investovaniu. Zmierňovanie daňového zaťaženia pri cezhraničných investíciách však nemusí nevyhnutne vyžadovať harmonizáciu daňových zákonníkov alebo sadzieb. Značné bremeno pripisované zdaňovaniu je spôsobené odlišnými, zložitými, zdĺhavými a na podvody náchylnými postupmi vrátenia dane zadržanej pri cezhraničných investíciách. Tieto postupy vedú k značným nákladom, ktoré odrádzajú od cezhraničných investícií v prípadoch, keď sa musia dane z výnosov z investície zaplatiť tak v členskom štáte, v ktorom sa investícia vykonala, ako aj v členskom štáte investora, a vrátia sa až následne po zdĺhavom a nákladnom procese. Existujúci systém OECD týkajúci sa zmluvných úľav a posilnenia dodržiavania predpisov (TRACE) 15 a iné iniciatívy EÚ v tejto oblasti, napríklad kódex správania pre zrážkovú daň, už poskytujú určité usmernenia, ako by mohol vyzerať mechanizmus, ktorý by umožňoval jednoduchšie a rýchlejšie vrátenie dane.
Opatrenie 10: S cieľom znížiť náklady cezhraničných investorov a zabraňovať daňovým podvodom Komisia navrhne spoločný a štandardizovaný systém pre úľavu na zrážkovej dani v mieste pôvodu v celej EÚ.
Veľké rozdiely medzi vnútroštátnymi režimami platobnej neschopnosti predstavujú dlhodobú štrukturálnu prekážku cezhraničných investícií. Rozmanité a niekedy neúčinné vnútroštátne režimy sťažujú cezhraničným investorom predvídať dĺžku a výsledok konaní na vrátenie hodnoty v prípade bankrotu, v dôsledku čoho je zložité náležite oceniť riziká, a to najmä pre dlhové nástroje. Harmonizácia istých cielených oblastí vnútroštátnych pravidiel týkajúcich sa platobnej neschopnosti alebo ich konvergencia by mohli zvýšiť právnu istotu. Okrem toho pravidelné monitorovanie účinnosti vnútroštátnych režimov platobnej neschopnosti by členským štátom umožnilo referenčne porovnávať svoje režimy platobnej neschopnosti s takýmito režimami v iných členských štátoch a nabádať členské štáty s nedostatočne výkonnými režimami k ich reforme. Výsledky takéhoto monitorovania by sa takisto mohli použiť v procese európskeho semestra.
Opatrenie 11: S cieľom zvýšiť predvídateľnosť výsledkov insolvenčných konaní Komisia vytvorí legislatívnu alebo nelegislatívnu iniciatívu na minimálnu harmonizáciu alebo vyššiu konvergenciu v cielených oblastiach právnych predpisov o nebankovej platobnej neschopnosti. Okrem toho spoločne s Európskym orgánom pre bankovníctvo bude Komisia skúmať možnosti zlepšenia oznamovania údajov s cieľom umožniť pravidelné posudzovanie účinnosti vnútroštátnych režimov vymáhania úverov.
Európania, najmä mladí ľudia, sa chcú čoraz viac vyjadrovať k prevádzke podnikov, najmä pokiaľ ide o otázky udržateľnosti. Zapojenie akcionárov musí byť preto ďalej uľahčené zjednodušením hlasovania pre všetkých investorov a zefektívnením podnikovej činnosti, a to najmä v cezhraničnom kontexte. Kvôli rozdielom vo vnútroštátnych podnikových právnych predpisoch nedokážu mnohí cezhraniční investori, najmä tí menší, vykonávať svoje hlasovacie práva. Riadenie zložitých a rozmanitých procesov podnikovej činnosti, napríklad pri organizovaní valných zhromaždení podnikov alebo zasielaní informácií medzi emitentmi a investormi, je zbytočne zložité a nákladné. Túto situáciu by mali zlepšiť cielené legislatívne zmeny spojené s používaním nových digitálnych technológií.
Opatrenie 12: S cieľom uľahčiť zapojenie cezhraničných investorov Komisia zváži zavedenie pojmu „akcionár“ platného v EÚ a ďalšie objasnenie a harmonizáciu pravidiel, ktorými sa riadi interakcia medzi investormi, sprostredkovateľmi a emitentmi. Taktiež preskúma možné vnútroštátne prekážky v používaní nových digitálnych technológií v tejto oblasti.
Európske poobchodné prostredie je stále rozdrobené pozdĺž hraníc jednotlivých štátov, čo škodí cezhraničným investíciám. Zmeny pravidiel, podľa ktorých môžu centrálni depozitári cenných papierov (CDCP) poskytovať služby cezhraničného vyrovnania, a fungovanie cezhraničného pasu CDCP by mohlo prispieť k vytvoreniu integrovanejšieho poobchodného prostredia v EÚ. Následne zvýšená hospodárska súťaž medzi poskytovateľmi služieb vyrovnania by znížila náklady investorov a podnikov pri cezhraničných transakciách a posilnila cezhraničné investície.
Opatrenie 13: Komisia zváži zmenu pravidiel na zlepšenie poskytovania služieb cezhraničného vyrovnania v EÚ.
Skutočný jednotný trh nedokáže existovať bez integrovanejšieho pohľadu na obchodovanie v EÚ. Konsolidovaný informačný systém poskytne konsolidované údaje o cenách a objeme obchodovaných cenných papierov v EÚ, čím zlepší celkovú cenovú transparentnosť na obchodných miestach. Takisto by zlepšil hospodársku súťaž medzi obchodnými miestami. Spolu s jediným vstupným bodom pre podnikové informácie (opatrenie 1) by to investorom poskytlo prístup k značne zlepšeným informáciám na celoeurópskej úrovni.
Opatrenie 14: Komisia navrhne vytvorenie účinného a komplexného poobchodného konsolidovaného informačného systému pre akciové finančné nástroje a finančné nástroje podobné akciám.
Dôvera investorov v pravidlá chrániace ich cezhraničné investície a účinné vymáhanie plnenia týchto pravidiel sú kľúčovým prvkom, ktorý ich bude nabádať k investovaniu v inom členskom štáte. Diskusia, ktorú otvorilo ukončenie bilaterálnych investičných zmlúv 16 v rámci EÚ, poukázala na význam preskúmania systému ochrany a uľahčenia investícií v rámci EÚ. Keď cezhraniční investori vykonávajú niektorú zo základných slobôd zaručených právom EÚ, využívajú ochranu poskytovanú právom EÚ vrátane Charty základných práv Európskej únie. Maximálne možné zlepšenie, modernizovanie a harmonizovanie pravidiel prispievajúcich k ochrane cezhraničných investícií zaručene ďalej podporí cezhraničné investície v rámci EÚ. Dôslednejšia ochrana investícií vo vzťahu k štátnym opatreniam podporí voľný tok investícií v celej Európe a prispeje k financovaniu obnovy, a to najmä v krajinách, ktoré boli najviac zasiahnuté krízou, a preto majú najväčšie investičné potreby. Zlepšené mechanizmy riešenia sporov na vnútroštátnej úrovni a úrovni EÚ a iné opatrenia, napríklad získavanie informácií o zákonných právach investorov, ďalej uľahčia cezhraničné investície.
Opatrenie 15: Komisia navrhne posilnenie rámca ochrany a uľahčenia investícií v EÚ.
Na zaručenie naozaj rovnakých podmienok pre všetkých účastníkov trhu je potrebný skutočne integrovaný a konvergentný dohľad. Je to kľúčová podmienka dobre fungujúcej únie kapitálových trhov. Toto bude mimoriadne relevantné po Brexite, keď budú v EÚ existovať viaceré finančné centrá. Bude nevyhnutný postupný pokrok smerom k integrovanejšiemu dohľadu nad kapitálovými trhmi. Na jednotnom trhu vplyv zlyhania dohľadu na vnútroštátnej úrovni ďaleko presahuje hranice jedného členského štátu. Vnútroštátne, ako aj európske orgány dohľadu musia mať správne nástroje, zručnosti a právomoci na dohľad nad zložitými hodnotovými reťazcami a skupinovými štruktúrami, ako aj na vyšetrovanie možných prípadov podvodu alebo zneužitia, najmä v spojitosti s verejne kótovanými spoločnosťami a zodpovednosťou audítorov. Prechod na konvergentnejší a integrovanejší dohľad EÚ by mal začať prácou na vytvorení vylepšeného jednotného súboru pravidiel pre kapitálové trhy – jedného súboru pravidiel platných priamo v celej EÚ a potom by sa mali hľadať spôsoby, ako zabezpečiť, že vnútroštátne orgány a orgán ESMA budú spolupracovať tak, aby dosiahli, že vnútroštátny dohľad zohľadní aj európsky rozmer trhu.
Opatrenie 16: Komisia sa bude usilovať vytvoriť vylepšený jednotný súbor pravidiel pre kapitálové trhy posúdením potreby ďalšej harmonizácie pravidiel EÚ a monitorovaním pokroku dosiahnutom pri konvergencii dohľadu. Zhodnotí, čo sa dosiahlo v štvrtom štvrťroku 2021 a zváži navrhnutie opatrení na silnejšiu koordináciu dohľadu alebo priamy dohľad zo strany európskych orgánov dohľadu.
Komisia takisto dôkladne posúdi dôsledky prípadu spoločnosti Wirecard pre reguláciu kapitálových trhov EÚ a dohľad nad nimi a bude riešiť všetky nedostatky, ktoré sa zistia v právnom rámci EÚ.
ZÁVER
Vytvorenie únie kapitálových trhov má zásadný význam pre podporu odolnej a inkluzívnej hospodárskej obnovy a zelenej a digitálnej transformácie. Je to dlhodobý projekt, ktorý si vyžaduje nepretržité úsilie a odhodlanie. Na dosiahnutie pokroku v súvislosti s úniou kapitálových trhov je potrebné prekonať prekážky vyplývajúce z rozdielov medzi krajinami, zakorenených zvykov a právnych tradícií. Únia kapitálových trhov sa nedá vybudovať jedným ťahom. Preto tento akčný plán nestanovuje jednu prioritu, ale označuje niekoľko naliehavých oblastí a štrukturálnych výziev.
EÚ dosiahla značný pokrok pri vykonávaní prvého akčného plánu na vybudovanie únie kapitálových trhov: schválila sa väčšina legislatívnych návrhov a dokončili sa nelegislatívne opatrenia. Výhody týchto opatrení v praxi sa ešte nedajú úplne zmerať, no základné práce boli dokončené. Opatrenia uvedené v tomto akčnom pláne budú ďalej transformovať finančný systém EÚ a prispejú k prekonávaniu budúcich politických a hospodárskych výziev. Každé jedno opatrenie predstavuje ďalší kúsok skladačky: krok vpred v oblastiach, v ktorých bol pokrok pomalý alebo v ktorých je potrebná ďalšia práca na dosiahnutie únie kapitálových trhov. Všetky spolu posúvajú EÚ bližšie k vízii únie kapitálových trhov: k jednotnému trhu pre kapitál v celej EÚ, ktorý pracuje pre všetkých Európanov bez ohľadu na to, kde žijú a pracujú.
Toto si vyžaduje podporu Európskeho parlamentu a členských štátov na najvyššej úrovni, ako aj technických odborníkov vo verejnej správe. Takisto je potrebné, aby účastníci trhu dobre využívali opatrenia. EÚ dokáže ponúknuť nástroje a zaviesť podporné podmienky, no je predovšetkým úlohou vnútroštátnych orgánov, aby ich zaviedli do praxe, a úlohou súkromných aktérov, aby prevzali iniciatívu, chopili sa obchodných príležitostí a uskutočňovali inovácie.
Komisia čoskoro začne pracovať na opatreniach uvedených v tomto akčnom pláne, a to otvorením verejných konzultácií o právnom rámci pre európske dlhodobé investičné fondy a nebankovú platobnú neschopnosť.
Vo svojej ďalšej práci na opatreniach bude Komisia konať v plnom súlade s pravidlami lepšej regulácie a cieľom zjednodušenia (pravidlo „jeden za jeden“) a bude zabezpečovať, aby diskusie boli inkluzívne, pričom poskytne dostatok priestoru na vypočutie všetkých názorov. Jej cieľom je takisto analyzovať legislatívne zmeny nie samostatne, ale v kontexte hospodárskych, politických a spoločenských potrieb. Napokon teraz, keď je už cesta k únii kapitálových trhov pevne daná a očakáva sa, že vplyv prvého akčného plánu sa ukáže v údajoch, Komisia doplní svoje pravidelné správy o pokroku dosiahnutom v súvislosti s legislatívnymi opatreniami monitorovaním vývoja kapitálových trhov EÚ pomocou súboru cielených ukazovateľov.
Závery Rady o prehĺbení únie kapitálových trhov (5. december 2019) – 14815/19.
Správa Európskeho parlamentu s názvom „Ďalší rozvoj únie kapitálových trhov: zlepšenie prístupu k financovaniu na kapitálovom trhu, najmä pre MSP, a ďalšia podpora účasti retailových investorov“, 2020/2036(INI).
Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov s názvom Akčný plán na vybudovanie únie kapitálových trhov, COM/2015/0468 final.
Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Európskej rade, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov s názvom Európska zelená dohoda, COM/2019/640 final.
Záverečná správa fóra na vysokej úrovni pre úniu kapitálových trhov s názvom Nová vízia pre kapitálové trhy Európy , https://ec.europa.eu/info/files/200610-cmu-high-level-forum-final-report_en .
Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Európskej rade, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov s názvom Správny čas pre Európu: náprava škôd a príprava budúcnosti pre ďalšie generácie, COM/2020/456/final.
Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov s názvom Ambicióznejšie klimatické ciele pre Európu na rok 2030, COM(2020) 562 final.
Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Európskej rade, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov s názvom Stratégia v oblasti digitálnych financií pre Európu, COM(2020) 591.
Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov s názvom Stratégia pre MSP pre udržateľnú a digitálnu Európu, COM(2020) 103 final.
Komisia prijme v roku 2021 legislatívny návrh na aktualizáciu pravidiel o DPH pre finančné služby.
Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov o preskúmaní akčného plánu únie kapitálových trhov v polovici trvania, COM(2017) 292 final.
Nariadenie (EÚ) 2015/760 o európskych dlhodobých investičných fondoch.
Okrem posilnenia sekuritizačného trhu bude Komisia aj naďalej posudzovať možnosť zavedenia nástroja dvojitej ochrany s názvom európsky zabezpečený dlhový cenný papier. Ako sa uvádza v smernici Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/2162 z 27. novembra 2019 o emisii krytých dlhopisov a verejnom dohľade nad krytými dlhopismi, Komisia predloží do 8. júla 2024 správu Európskemu parlamentu a Rade.
Pozri správu Európskej komisie z roku 2020 o vplyve demografických zmien .
https://www.oecd.org/ctp/exchange-of-tax-information/aboutthetracegroup.htm .
https://ec.europa.eu/info/publication/200505-bilateral-investment-treaties-agreement_en
EURÓPSKA KOMISIA
V Bruseli24. 9. 2020
COM(2020) 590 final
PRÍLOHA
k
OZNÁMENIU KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV
Únia kapitálových trhov pre ľudí a podniky – nový akčný plán
Príloha 1: Zoznam opatrení a orientačný harmonogram
I.Opatrenia na podporu zelenej, digitálnej, inkluzívnej a odolnej hospodárskej obnovy lepším sprístupnením financovania spoločnostiam
Opatrenie 1: Viac zviditeľniť spoločnosti pre cezhraničných investorov V treťom štvrťroku 2021 Komisia prijme legislatívny návrh na vytvorenie jednotného európskeho prístupového bodu (ESAP). Táto platforma má v rámci celej EÚ zabezpečiť nepretržitý prístup ku všetkým relevantným informáciám (vrátane finančných informácií a informácií súvisiacich s udržateľnosťou), ktoré zverejňujú spoločnosti vrátane finančných spoločností. |
3. štvrťrok 2021 |
Rozsah poskytovaných informácií by mal odrážať potreby investorov a záujmy širšieho okruhu používateľov vrátane finančných sprostredkovateľov a občianskej spoločnosti. Preto by mala táto platforma takisto zlepšovať dostupnosť a prístupnosť údajov súvisiacich s udržateľnosťou, usmerňovať viac investícií do udržateľných činností a prispievať k plneniu cieľov Európskej zelenej dohody 1 . Táto platforma bude vychádzať z pilotného projektu európskej brány finančnej transparentnosti 2 (EFTG) a bude dopĺňať systém prepojenia obchodných registrov 3 (BRIS), nebude však meniť jeho funkcie. Tento legislatívny návrh povedie k zjednodušeniu právnych predpisov EÚ 4 o sprístupňovaní údajov spoločností verejnosti. Platforma bude v najvyššej možnej miere vychádzať z existujúcej IT infraštruktúry EÚ a vnútroštátnej IT infraštruktúry (databázy, registre), aby ďalej nezvyšovala zaťaženie podnikov spojené s podávaním správ. Všetky informácie budú poskytované v porovnateľných digitálnych formátoch. Ešte je potrebné rozhodnúť o podrobnostiach týkajúcich sa rozsahu informácií na platforme, jej riadení a obchodnom modeli. |
|
Opatrenie 2: Podporiť prístup k verejným trhom S cieľom podporovať a diverzifikovať prístup malých a inovatívnych spoločností k financovaniu Komisia do štvrtého štvrťroku 2021 posúdi, či možno ďalej zjednodušiť pravidlá kótovania na verejných trhoch (rastových trhoch MSP aj regulovaných trhoch). |
4. štvrťrok 2021 |
Posúdenie sa zameria najmä na: i) vhodnosť a jednotnosť definície MSP vo finančných právnych predpisoch; ii) potenciálne zjednodušenie režimu uplatňovaného pri zneužívaní trhu a iii) výhody zavedenia prechodných ustanovení pre emitentov prvýkrát emitujúcich na regulovaných trhoch a rastových trhoch MSP. |
|
Opatrenie 3: Podporiť nástroje dlhodobého investovania Komisia do tretieho štvrťroku 2021 prijme návrh na preskúmanie nariadenia o ELTIF 5 , pričom bude vychádzať z výsledkov verejnej konzultácie spustenej v roku 2020 a posúdenia vplyvu. |
3. štvrťrok 2021 |
Okrem iného sa preskúma: i) politika vyplatenia a životnosť ELTIF; ii) rozsah, v akom sa ELTIF uvádzajú na trh v EÚ; iii) vhodnosť investičných obmedzení pre retailových investorov a iv) rozsah, v akom by sa mal aktualizovať zoznam oprávnených aktív a investícií, ako aj pravidlá diverzifikácie, zloženie portfólia a obmedzenia týkajúce sa hotovostných pôžičiek. |
|
Opatrenie 4: Podporiť viac dlhodobého a kapitálového financovania zo strany inštitucionálnych investorov A.V rámci preskúmania smernice Solventnosť II 6 Komisia do tretieho štvrťroku 2021 posúdi, či by bolo možné zmeniť právny rámec tak, aby ešte viac podporoval dlhodobé investovanie poisťovní bez toho, že by to narušilo finančnú stabilitu a ochranu poistníkov. |
3. štvrťrok 2021 |
V rámci preskúmania smernice Solventnosť II sa bude posudzovať najmä primeranosť kritérií použiteľnosti pre triedu dlhodobých kapitálových aktív, výpočet rizikovej marže a oceňovanie záväzkov poisťovateľov s cieľom vyhnúť sa nenáležitému procyklickému správaniu a lepšie odrážať dlhodobú povahu poisťovacej činnosti. |
|
B.Komisia vo svojej práci na vykonávaní rámca Bazilej III pri skúmaní nariadenia 7 /smernice 8 o kapitálových požiadavkách (ktoré sa majú prijať do prvého štvrťroku 2021) využije flexibilitu zakotvenú v rámci Bazilej III, aby zabezpečila primerané prudenciálne zaobchádzanie s dlhodobými kapitálovými investíciami MSP zo strany bánk. |
1. štvrťrok 2021 |
Preskúmaním CRR/CRD sa má zabrániť nenáležitému vplyvu vykonávania rámca Bazilej III na investovanie bánk do dlhodobého kapitálu MSP, ako aj na činnosti tvorby trhu vykonávané bankami a investičnými spoločnosťami. |
|
Opatrenie 5: Nasmerovať MSP na alternatívnych poskytovateľov financovania S cieľom uľahčiť malým a stredným podnikom prístup k financovaniu bude Komisia do štvrtého štvrťroka 2021 analyzovať výhody a uskutočniteľnosť vytvorenia systému postúpenia, v rámci ktorého by banky museli nasmerovať tie MSP, ktorých žiadosť o úver banka zamietla, na poskytovateľov alternatívneho financovania. |
4. štvrťrok 2021 |
Pri posudzovaní uskutočniteľnosti sa bude analyzovať účinnosť existujúcich bankových systémov postúpenia. Komisia bude skúmať aj výhody platforiem, v rámci ktorých by poskytovatelia alternatívneho financovania museli recipročne nasmerovať zamietnuté MSP na banky, ako aj to, či sa musí rozsah systému postúpenia rozšíriť aj na poskytovateľov kapitálového financovania, kontaktné platformy a špecializované poradenské centrá. |
|
Opatrenie 6: Pomôcť bankám viac požičiavať reálnej ekonomike S cieľom rozšíriť sekuritizačný trh v EÚ Komisia do štvrtého štvrťroku 2021 vykoná komplexné preskúmanie sekuritizačného rámca EÚ 9 pre jednoduchú, transparentnú a štandardizovanú (STS) sekuritizáciu a inú sekuritizáciu než STS 10 . |
4. štvrťrok 2021 |
Cieľom tohto preskúmania bude posilniť úlohu sekuritizácie ako nástroja, ktorý majú banky k dispozícii na to, aby im pomáhal poskytovať udržateľné a stabilné financovanie reálnej ekonomiky v prostredí ovplyvnenom ochorením COVID-19 s mimoriadnym zameraním sa na MSP a zelenú transformáciu. Mimoriadna pozornosť sa bude venovať schopnosti súčasného rámca náležite odrážať skutočnú rizikovosť nástrojov STS sekuritizácie a inej sekuritizácie než STS vrátane primeranosti požiadaviek na zverejňovanie, procesu rozpoznávania prenosu závažného rizika a prudenciálneho zaobchádzania s hotovostnou a syntetickou sekuritizáciou a zároveň zachovávať finančnú stabilitu EÚ. |
|
II.Dosiahnuť, aby bola EÚ pre ľudí ešte bezpečnejším miestom na dlhodobé sporenie a investovanie |
|
Opatrenie 7: Posilniť postavenie občanov prostredníctvom finančnej gramotnosti A.S cieľom podporiť rovnaké chápanie finančnej spôsobilosti medzi verejnými orgánmi a súkromnými subjektmi a poskytnúť základ na rozvoj finančnej spôsobilosti v súvislosti s rôznymi aplikáciami a nastaveniami Komisia do druhého štvrťroku 2021 vykoná posúdenie uskutočniteľnosti týkajúce sa vytvorenia špecializovaného rámca finančnej spôsobilosti EÚ, pričom bude vychádzať z relevantných existujúcich rámcov. |
2. štvrťrok 2021 |
Cieľom tohto opatrenia je poskytnúť verejným orgánom a súkromným subjektom v EÚ spoločný koncepčný základ na vytvorenie politík a vzdelávacích aplikácií a materiálov, ktoré majú zvýšiť finančnú spôsobilosť jednotlivcov. Bude vychádzať z relevantných existujúcich rámcov a dodržiavať zásadu subsidiarity. |
|
B.Komisia posúdi, či je vhodné rozšíriť zásadu zakotvenú v článku 6 smernice o hypotekárnych úveroch 11 na relevantné sektorové právne predpisy – smernicu o trhoch s finančnými nástrojmi 12 (MiFID), smernicu o distribúcii poistenia 13 (IDD), nariadenie o celoeurópskom osobnom dôchodkovom produkte 14 (PEPP), smernicu o podnikoch kolektívneho investovania do prevoditeľných cenných papierov 15 (PKIPCP), nariadenie o štrukturalizovaných retailových investičných produktoch a investičných produktoch založených na poistení 16 (PRIIP). Ak to bude podporené pozitívnym posúdením vplyvu, bude cieľom Komisie navrhnúť horizontálny súhrnný právny predpis, podľa ktorého budú členské štáty musieť podporovať formálne, iné ako formálne a/alebo neformálne vzdelávacie opatrenia zamerané na finančné vzdelávanie spotrebiteľov, najmä v súvislosti so zodpovedným financovaním. |
1. štvrťrok 2022 |
Cieľom tohto opatrenia je nadviazať na právny precedens stanovený v smernici o hypotekárnych úveroch, a to tak, že povinnosť členských štátov podporovať vzdelávacie opatrenia zamerané na finančné vzdelávanie spotrebiteľov v oblasti zodpovedného investovania sa stanoví v ďalších sektorových legislatívnych aktoch (MiFID II, IDD, PEPP, PKIPCP, PRIIP), ak to bude podporené pozitívnym posúdením vplyvu, a pri plnom dodržiavaní zásady subsidiarity.
|
|
Opatrenie 8: Budovať dôveru retailových investorov v kapitálové trhy
A.Komisia posúdi platné pravidlá v oblasti stimulov a zverejňovania a v prípade potreby navrhne zmeniť existujúci právny rámec s cieľom zabezpečiť, aby bolo retailovým investorom poskytované nestranné a primerané poradenstvo, ako aj jasné a porovnateľné informácie o produktoch. |
1. štvrťrok 2022 |
V oblasti distribúcie sa pri tomto posúdení zvážia okrem iného možné opatrenia s cieľom: i) zosúladiť normy ochrany spotrebiteľov uvedené v smernici IDD s normami platnými podľa smernice MiFID II; ii) vyžadovať od distribútorov, aby klientov informovali o existencii produktov tretích strán; iii) zlepšovať transparentnosť stimulov pre klientov a iv) zaviesť osobitné požiadavky na podávanie správ pre distribútorov retailových produktov, aby bolo možné vykonať kontrolu v oblasti dohľadu. V oblasti zverejňovania údajov sa bude mimoriadna pozornosť venovať zlepšovaniu zapojenia spotrebiteľov, digitálnemu dodávaniu kľúčových informácií a interakcii s nimi, pričom tieto informácie umožnia porovnávanie, interakciu a prispôsobenie. Týmto opatrením by sa malo zlepšiť zverejňovanie informácií súvisiacich s udržateľnosťou, čo by urýchlilo prijatie udržateľných produktov retailovými investormi. Komisia ukončí posúdenie do prvého štvrťroku 2022. Komisia potom predloží potrebné legislatívne zmeny s cieľom riešiť možné konflikty záujmov vyplývajúce z platenia stimulov distribútorom, ako aj slabé miesta aktuálneho rámca zverejňovania, predovšetkým v snahe dosiahnuť lepšie zosúladenie smerníc IDD, MiFID II a nariadenia PRIIP. Ak budú tieto zmeny podporené pozitívnym posúdením vplyvu, zahrnú sa do smerníc IDD, MiFID II a nariadenia PRIIP. |
|
B.Komisia predloží do štvrtého štvrťroku 2021/prvého štvrťroku 2022 legislatívny návrh na zmenu smernice MiFID II s cieľom znížiť administratívne zaťaženie a informačné požiadavky pre podskupinu retailových investorov. To bude zahŕňať preskúmanie existujúcej kategorizácie investorov na retailových a profesionálnych investorov alebo zavedenie novej kategórie kvalifikovaných investorov. |
4. štvrťrok 2021/1. štvrťrok 2022 |
Účelom tohto opatrenia je zlepšiť kategorizáciu investorov v rámci MiFID II s cieľom znížiť administratívne zaťaženie podnikov, ako aj zmierniť zbytočné požiadavky týkajúce sa záruk a informácií v prípade podskupiny investorov, ktorí sú v súčasnosti klasifikovaní ako retailoví investori, hoci majú dobré vedomosti o finančných trhoch a produktoch. Tento návrh bude predmetom posúdenia vplyvu. |
|
C.Za predpokladu, že posúdenie vplyvu vykonané v súvislosti s preskúmaním smernice IDD do prvého štvrťroku 2023 a smernice MiFID II do štvrtého štvrťroku 2021 bude pozitívne, Komisia zavedie pre poradcov požiadavku získať osvedčenie o tom, že ich úroveň vedomostí a kvalifikácie je pre túto profesiu dostatočná a že sa zúčastňujú na ďalšom vzdelávaní náležitej úrovne. Cieľom je udržať uspokojivú úroveň výkonnosti poradcov. Okrem toho Komisia do prvého štvrťroku 2022 posúdi uskutočniteľnosť vytvorenia celoúnijnej značky pre finančných poradcov, ktorá sa môže použiť na splnenie požiadavky získať osvedčenie. |
1. štvrťrok 2023 4. štvrťrok 2021 1. štvrťrok 2022 |
Týmito opatreniami sa zabezpečia rovnaké podmienky pre poradcov a ďalej sa zlepší kvalita finančného poradenstva v EÚ, a to aj v súvislosti s udržateľnosťou. |
|
Opatrenie 9: Podporiť ľudí na dôchodku A.S cieľom posilniť monitorovanie súčasnej situácie, pokiaľ ide o primeranosť dôchodkov v členských štátoch, sa bude Komisia snažiť identifikovať relevantné údaje a metodiku na vytváranie prehľadov ukazovateľov v oblasti dôchodkov (pension dashboards). B.S cieľom uľahčiť prístup k individualizovaným informáciám o dôchodkoch a zvyšovať informovanosť ľudí, pokiaľ ide o ich budúci dôchodkový príjem, sa Komisia bude usilovať vypracovať osvedčené postupy pre zriadenie vnútroštátnych systémov sledovania. |
4. štvrťrok 2021 4. štvrťrok 2021 |
Komisia do štvrtého štvrťroku 2020 zašle žiadosť o radu Európskemu orgánu pre poisťovníctvo a dôchodkové poistenie zamestnancov (EIOPA) s cieľom i) určiť, aké údaje by mali poskytovatelia dôchodkového poistenia oznamovať, aby umožnili vytvoriť prehľady ukazovateľov v oblasti dôchodkov, a ii) požiadať ho, aby prispel k vypracovaniu osvedčených postupov pre zriadenie vnútroštátnych systémov sledovania. Termín pre poskytnutie odborného poradenstva orgánu EIOPA bude stanovený k štvrtému štvrťroku 2021. |
|
C.Komisia bude iniciovať štúdiu zameranú na analýzu postupov automatickej registrácie, pričom by sa mohli analyzovať aj ďalšie postupy na podnietenie účasti na zamestnaneckých dôchodkových systémoch s cieľom vypracovať osvedčené postupy pre takéto systémy v členských štátoch. |
3. štvrťrok 2020 |
V treťom štvrťroku 2020 bude Komisia iniciovať externú štúdiu zameranú na analýzu existujúcich postupov automatickej registrácie do zamestnaneckých dôchodkových systémov s cieľom vypracovať osvedčené postupy v EÚ. Automatická registrácia je mechanizmus, v rámci ktorého sú sporitelia automaticky zaregistrovaní do systému dôchodkového sporenia, pokiaľ sa aktívne neodhlásia. |
III.Integrovať národné kapitálové trhy do skutočného jednotného trhu
Opatrenie 10: Zmierniť daňové zaťaženie pri cezhraničnom investovaní S cieľom znížiť daňové náklady pre cezhraničných investorov a zabraňovať daňovým podvodom Komisia do štvrtého štvrťroku 2022 za predpokladu pozitívneho posúdenia vplyvu predloží v úzkej spolupráci s členskými štátmi legislatívnu iniciatívu a bude skúmať ďalšie spôsoby zavedenia spoločného a štandardizovaného systému pre úľavu na zrážkovej dani v mieste pôvodu v rámci celej EÚ. |
4. štvrťrok 2022 |
Pri tejto práci sa bude zohľadňovať projekt OECD o zmluvných úľavách a zlepšení súladu 17 (TRACE), ako aj iné iniciatívy EÚ, napríklad kódex správania pre zrážkovú daň. 18 |
|
Opatrenie 11: Zvýšiť predvídateľnosť výsledku cezhraničného investovania, pokiaľ ide o insolvenčné konania A.S cieľom zvýšiť predvídateľnosť výsledkov insolvenčných konaní Komisia do polovice roku 2022 uskutoční legislatívnu alebo nelegislatívnu iniciatívu na minimálnu harmonizáciu alebo vyššiu konvergenciu v cieľových oblastiach základnej nebankovej platobnej neschopnosti. |
2. štvrťrok 2022 |
Táto iniciatíva na vytvorenie legislatívneho alebo nelegislatívneho nástroja by mohla zahŕňať definíciu spúšťačov insolvenčných konaní, klasifikáciu nárokov (s vyvážením záujmov rôznych typov veriteľov, vrátane zabezpečených/nezabezpečených veriteľov pri platobnej neschopnosti) a ďalšie kľúčové prvky, napríklad odporovacie žaloby alebo sledovanie majetku. Zohľadnia sa v nej výsledky verejnej konzultácie, ako aj rady skupiny odborníkov a diskusie s členskými štátmi. Bude mať oporu aj v posúdení vplyvu. |
|
B.S cieľom pravidelne posudzovať účinnosť vnútroštátnych systémov úverovej platobnej neschopnosti bude Komisia a Európsky orgán pre bankovníctvo (EBA) do prvého štvrťroku 2021 analyzovať možnosť vykonať právne zmeny rámcov podávania správ. Toto by mohlo viesť k právnym zmenám v štvrtom štvrťroku 2022. |
1. štvrťrok 2021 4. štvrťrok 2022 |
Komisia a EBA budú na základe skúseností z referenčného porovnávania vnútroštátnych rámcov vymáhania úverov 19 (vrátane platobnej neschopnosti) vykonaného v rámci prvého akčného plánu únie kapitálových trhov analyzovať možnosť vykonať právne zmeny v rámcoch podávania správ. To by orgánu EBA umožnilo pravidelne Komisiu informovať o účinnosti vymáhania úverov v členských štátoch bez nerovnomerného zvýšenia zaťaženia spojeného s podávaním správ. V príslušných prípadoch sa možné legislatívne zmeny navrhnú v štvrtom štvrťroku 2022. |
|
Opatrenie 12: Uľahčiť zapojenie akcionárov S cieľom uľahčiť zapojenie investorov, a to najmä cez hranice, Komisia posúdi: i) možnosť zaviesť harmonizovanú definíciu „akcionára“ pre celú EÚ a ii) to, či a ako možno viac objasniť a harmonizovať pravidlá upravujúce interakciu medzi investormi, sprostredkovateľmi a emitentmi, pokiaľ ide o uplatňovanie hlasovacích práv a spracovávanie korporátnych udalostí. Komisia takisto preskúma možné vnútroštátne prekážky v používaní nových digitálnych technológií v tejto oblasti. |
3. štvrťrok 2023 4. štvrťrok 2021 |
Toto posúdenie vykoná Komisia v rámci hodnotenia vykonávania smernice o právach akcionárov 2 20 (SRD 2), ktoré sa má zverejniť do tretieho štvrťroku 2023. V tejto fáze a po náležitom zohľadnení trhového vývoja po tom, ako v septembri 2020 nadobudne účinnosť smernica SRD 2 a jej vykonávacie nariadenie 21 , Komisia plánuje preskúmať najmä: ·prideľovanie nárokov, dôkazy o nárokoch a dátum záznamu, ·potvrdenie nároku a povinnosť zosúladenia, ·sled dátumov a termínov, ·všetky ďalšie vnútroštátne požiadavky (najmä požiadavky týkajúce sa splnomocnení na vykonávanie hlasovacích práv) a ·komunikáciu medzi emitentmi a centrálnymi depozitármi cenných papierov (CDCP), pokiaľ ide o načasovanie, obsah a formát. Mimoriadna pozornosť sa bude venovať zohľadneniu účinnosti a efektívnosti, ako aj aspektom právnej istoty. Do štvrtého štvrťroku 2021 Komisia preskúma aj to, či existujú vnútroštátne regulačné prekážky v používaní nových digitálnych technológií, ktoré by zefektívnili komunikáciu medzi emitentmi a akcionármi a ktoré by uľahčili identifikáciu akcionárov emitentmi alebo účasť a hlasovanie akcionárov na valných zhromaždeniach. |
|
Opatrenie 13: Vytvorenie služieb cezhraničného vyrovnania S cieľom zlepšiť poskytovanie služieb cezhraničného vyrovnania v EÚ bez toho, aby to malo negatívny vplyv na finančnú stabilitu, Komisia preskúma pravidlá týkajúce sa širokej škály tém, vrátane: i) cezhraničného poskytovania služieb centrálnymi depozitármi cenných papierov (CDCP) na základe CDCP pasu a ii) postupov a podmienok, na základe ktorých bolo CDCP udelené povolenie, aby určili úverové inštitúcie alebo aby oni sami poskytovali vedľajšie služby bankového typu. |
4. štvrťrok 2021 |
To sa dosiahne cieleným preskúmaním nariadenia o centrálnych depozitároch cenných papierov 22 , ktoré sa má vykonať do štvrtého štvrťroka 2021. Takéto preskúmanie sa požaduje podľa nariadenia, pričom bude mať oporu aj v posúdení vplyvu. Pred prijatím legislatívneho návrhu do štvrtého štvrťroku 2020 Komisia Európskemu parlamentu a Rade predloží správu o nariadení. Táto správa bude vyhotovená na základe rozsiahlej konzultácie so všetkými zainteresovanými stranami vrátane členských štátov a Európskeho orgánu pre cenné papiere a trhy (ESMA). |
|
Opatrenie 14: Konsolidovaný informačný systém S cieľom vytvoriť integrovaný pohľad na obchodovanie v celej EÚ a zlepšiť hospodársku súťaž medzi obchodnými miestami Komisia navrhne legislatívne zmeny, ktoré podporia zriadenie účinného a komplexného poobchodného konsolidovaného informačného systému pre akciové finančné nástroje a finančné nástroje podobné akciám.
|
4. štvrťrok 2021 |
Komisia zabezpečí, že rozsah informačného systému bude komplexný a že kvalita údajov bude primeraná tak, aby informačný systém poskytoval pridanú hodnotu účastníkom trhu a zároveň zohľadňoval náklady na vytvorenie a prípad použitia. |
|
Opatrenie 15: Ochrana a uľahčenie investícií Komisia navrhne posilnenie rámca ochrany a uľahčenia investícií v EÚ. |
2. štvrťrok 2021 |
Toto opatrenie bude štruktúrované na základe troch pilierov: I)hmotnoprávne pravidlá na zabezpečenie dôslednej a predvídateľnej ochrany investícií v rámci EÚ; II)lepšie presadzovanie týchto pravidiel, ktoré sa zabezpečí zlepšením účinnosti mechanizmu riešenia sporov na vnútroštátnej úrovni a/alebo úrovni EÚ, pričom sa zaručí prístup k vnútroštátnym súdom; III)osobitné opatrenia na uľahčenie investícií, napríklad konsolidácia informácií o právach a príležitostiach investorov v jednotnom prístupovom bode (napríklad na portáli InvestEU 23 ) a podpora mechanizmov pre preventívne riešenie problémov zainteresovanými stranami, ako aj riešenie sporov v priateľskom duchu. |
|
Opatrenie 16: Dohľad Komisia sa bude usilovať vytvoriť vylepšený jednotný súbor pravidiel pre kapitálové trhy posúdením potreby ďalšej harmonizácie pravidiel EÚ a monitorovaním pokroku dosiahnutého pri konvergencii dohľadu. Zhodnotí, čo sa dosiahlo v štvrtom štvrťroku 2021 a zváži navrhnutie opatrení pre silnejšiu koordináciu dohľadu alebo priamy dohľad zo strany európskych orgánov dohľadu (ESA). Komisia takisto dôkladne posudzuje dôsledky prípadu spoločnosti Wirecard pre reguláciu kapitálových trhov EÚ a dohľad nad nimi, pričom bude rýchlo a rozhodne riešiť všetky nedostatky, ktoré sa zistia v právnom rámci EÚ. |
4. štvrťrok 2021 |
Plne rešpektujúc zásadu subsidiarity bude Komisia systematicky posudzovať, či je zaručená ďalšia harmonizácia pravidiel EÚ. Vylepšený jednotný súbor pravidiel a účinný dohľad by vyrovnali podmienky pre účastníkov na trhu a prispeli by k spravodlivej hospodárskej súťaži medzi nimi. Pri nadchádzajúcich preskúmaniach sektorových právnych predpisov Komisia takisto zváži účinnosť konvergenčných právomocí orgánov ESA s cieľom identifikovať možné nedostatky alebo oblasti, v ktorých by silnejšie právomoci pomohli podporiť úniu kapitálových trhov. Zváži aj, či sa konvergenčné právomoci účinne používajú v rámci existujúcej správy. Nakoniec bude Komisia dôkladne sledovať, či sa dosiahol dostatočný pokrok v rámci konvergencie dohľadu, aby únia kapitálových trhov prosperovala. Ak budú existovať náznaky toho, že nastavenie dohľadu je pre želanú úroveň začlenenia trhu neprimerané, zváži sa v budúcich preskúmaniach silnejšia koordinácia dohľadu alebo priamy dohľad orgánmi ESA, pričom najbližšie preskúmanie sa uskutoční do konca roku 2021. Komisia takisto dôkladne posudzuje dôsledky prípadu spoločnosti Wirecard pre reguláciu a dohľad nad kapitálovými trhmi EÚ. Zohľadní závery prebiehajúcich vyšetrovaní. Vzhľadom na informácie, ktoré má Komisia v tejto fáze k dispozícii, vyvstávajú v súvislosti s bankrotom spoločnosti Wirecard otázky o účinnosti jej správy a riadenia, externého štatutárneho auditu a dohľadu nad finančnými informáciami. |
Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Európskej rade, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov s názvom Európska zelená dohoda, COM/2019/640 final.
https://e-justice.europa.eu/content_business_registers_at_european_level-105-sk.do
Najmä smernica o transparentnosti (smernica Európskeho parlamentu a Rady 2004/109/ES z 15. decembra 2004 o harmonizácii požiadaviek na transparentnosť v súvislosti s informáciami o emitentoch, ktorých cenné papiere sú prijaté na obchodovanie na regulovanom trhu, a ktorou sa mení a dopĺňa smernica 2001/34/ES) a smernica o zverejňovaní nefinančných informácií (smernica Európskeho parlamentu a Rady 2014/95/EÚ z 22. októbra 2014, ktorou sa mení smernica 2013/34/EÚ, pokiaľ ide o zverejňovanie nefinančných informácií a informácií týkajúcich sa rozmanitosti niektorými veľkými podnikmi a skupinami).
Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2015/760 z 29. apríla 2015 o európskych dlhodobých investičných fondoch.
Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2009/138/ES z 25. novembra 2009 o začatí a vykonávaní poistenia a zaistenia.
Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 575/2013 z 26. júna 2013 o prudenciálnych požiadavkách na úverové inštitúcie a investičné spoločnosti a o zmene nariadenia (EÚ) č. 648/2012 (Text s významom pre EHP).
Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2013/36/EÚ z 26. júna 2013 o prístupe k činnosti úverových inštitúcií a prudenciálnom dohľade nad úverovými inštitúciami a investičnými spoločnosťami, o zmene smernice 2002/87/ES a o zrušení smerníc 2006/48/ES a 2006/49/ES.
Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/2402 z 12. decembra 2017, ktorým sa stanovuje všeobecný rámec pre sekuritizáciu a vytvára sa osobitný rámec pre jednoduchú, transparentnú a štandardizovanú sekuritizáciu, a ktorým sa menia smernice 2009/65/ES, 2009/138/ES a 2011/61/EÚ a nariadenia (ES) č. 1060/2009 a (EÚ) č. 648/2012.
Okrem posilnenia sekuritizačného trhu bude Komisia aj naďalej posudzovať možnosť zavedenia nástroja dvojitej ochrany s názvom európsky zabezpečený dlhový cenný papier. Ako sa uvádza v smernici Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/2162 z 27. novembra 2019 o emisii krytých dlhopisov a verejnom dohľade nad krytými dlhopismi, Komisia predloží do 8. júla 2024 správu Európskemu parlamentu a Rade.
Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2014/17/EÚ zo 4. februára 2014 o zmluvách o úvere pre spotrebiteľov týkajúcich sa nehnuteľností určených na bývanie a o zmene smerníc 2008/48/ES a 2013/36/EÚ a nariadenia (EÚ) č. 1093/2010.
Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2014/65/EÚ z 15. mája 2014 o trhoch s finančnými nástrojmi, ktorou sa mení smernica 2002/92/ES a smernica 2011/61/EÚ.
Smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/97 z 20. januára 2016 o distribúcii poistenia.
Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/1238 z 20. júna 2019 o celoeurópskom osobnom dôchodkovom produkte.
Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2009/65/ES z 13. júla 2009 o koordinácii zákonov, iných právnych predpisov a správnych opatrení týkajúcich sa podnikov kolektívneho investovania do prevoditeľných cenných papierov.
Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1286/2014 z 26. novembra 2014 o dokumentoch s kľúčovými informáciami pre štrukturalizované retailové investičné produkty a investičné produkty založené na poistení.
http://www.oecd.org/ctp/exchange-of-tax-information/treaty-relief-and-compliance-enhancement-trace.htm.
https://ec.europa.eu/taxation_customs/sites/taxation/files/code_of_conduct_on_witholding_tax.pdf.
https://ec.europa.eu/info/publications/191203-study-loan-enforcement-laws_en.
Smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/828 zo 17. mája 2017, ktorou sa mení smernica 2007/36/ES, pokiaľ ide o podnietenie dlhodobého zapojenia akcionárov.
Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) 2018/1212 z 3. septembra 2018.
Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 909/2014 z 23. júla 2014 o zlepšení vyrovnania transakcií s cennými papiermi v Európskej únii, centrálnych depozitároch cenných papierov a o zmene smerníc 98/26/ES a 2014/65/EÚ a nariadenia (EÚ) č. 236/2012.
https://ec.europa.eu/eipp/desktop/en/index.html?2nd-language=en.