Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018DC0402

    Odporúčanie ODPORÚČANIE RADY, ktoré sa týka národného programu reforiem Bulharska na rok 2018 a ktorým sa predkladá stanovisko Rady ku konvergenčnému programu Bulharska na rok 2018

    COM/2018/402 final

    V Bruseli23. 5. 2018

    COM(2018) 402 final

    Odporúčanie

    ODPORÚČANIE RADY,

    ktoré sa týka národného programu reforiem Bulharska na rok 2018

    a ktorým sa predkladá stanovisko Rady ku konvergenčnému programu Bulharska na rok 2018


    Odporúčanie

    ODPORÚČANIE RADY,

    ktoré sa týka národného programu reforiem Bulharska na rok 2018

    a ktorým sa predkladá stanovisko Rady ku konvergenčnému programu Bulharska na rok 2018

    RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

    so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 121 ods. 2 a článok 148 ods. 4,

    so zreteľom na nariadenie Rady (ES) č. 1466/97 zo 7. júla 1997 o posilnení dohľadu nad stavmi rozpočtov a o dohľade nad hospodárskymi politikami a ich koordinácii 1 , a najmä na jeho článok 9 ods. 2,

    so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1176/2011 zo 16. novembra 2011 o prevencii a náprave makroekonomických nerovnováh 2 , a najmä na jeho článok 6 ods. 1,

    so zreteľom na odporúčanie Európskej komisie 3 ,

    so zreteľom na uznesenia Európskeho parlamentu 4 ,

    so zreteľom na závery Európskej rady,

    so zreteľom na stanovisko Výboru pre zamestnanosť,

    so zreteľom na stanovisko Hospodárskeho a finančného výboru,

    so zreteľom na stanovisko Výboru pre sociálnu ochranu,

    so zreteľom na stanovisko Výboru pre hospodársku politiku,

    keďže:

    (1)Komisia 22. novembra 2017 prijala ročný prieskum rastu, čo znamenalo začiatok európskeho semestra pre koordináciu hospodárskych politík na rok 2018. Náležite zohľadnila Európsky pilier sociálnych práv vyhlásený Európskym parlamentom, Radou a Komisiou 17. novembra 2017. Priority ročného prieskumu rastu schválila Európska rada na zasadnutí 22. marca 2018. Komisia 22. novembra 2017 prijala na základe nariadenia (EÚ) č. 1176/2011 aj správu o mechanizme varovania, v ktorej Bulharsko určila za jeden z členských štátov, vo vzťahu ku ktorým sa vykoná hĺbkové preskúmanie.

    (2)Správa o krajine na rok 2018 bola pre Bulharsko 5 uverejnená 7. marca 2018. Posudzoval sa v nej pokrok, ktorý Bulharsko dosiahlo pri plnení odporúčaní pre jednotlivé krajiny prijatých Radou 11. júla 2017, následné opatrenia v nadväznosti na odporúčania prijaté v predchádzajúcich rokoch, ako aj pokrok Bulharska pri dosahovaní jeho národných cieľov stratégie Európa 2020. Bolo v nej zahrnuté aj hĺbkové preskúmanie podľa článku 5 nariadenia (EÚ) č. 1176/2011, výsledky ktorého boli takisto uverejnené 7. marca 2018 6 . Na základe svojej analýzy Komisia dospela k záveru, že v Bulharsku existujú makroekonomické nerovnováhy. Slabé miesta vo finančnom sektore sú spojené s vysokou mierou zadlženosti a nesplácaných úverov podnikov, pričom zmeny na trhu práce nie sú dokončené.

    (3)Bulharsko predložilo 19. apríla 2018 svoj národný program reforiem na rok 2018 a svoj konvergenčný program na rok 2018. S cieľom zohľadniť prepojenia medzi nimi sa obidva tieto programy posudzovali súčasne. Národný program reforiem Bulharska zahŕňa záväzky v krátkodobom aj strednodobom horizonte, ako aj výzvy identifikované v správe o krajine na rok 2018. Obzvlášť sú v ňom uvedené opatrenia na posilnenie dohľadu nad bankovými a nebankovými inštitúciami, zlepšenie rámca pre platobnú neschopnosť a odstránenie zvyšných slabých miest, ktoré boli zistené v rámci záťažových testov v roku 2016. Takisto sú v ňom uvedené opatrenia na posilnenie výberu daní a riešenie otázky tieňovej ekonomiky, zlepšenie cielenosti aktívnych politík trhu práce, zvýšenie sociálnej ochrany a riešenie rôznych problémov v zdravotníctve a školstve. Celkovo by účinná realizácia národného programu reforiem slúžila ako východisko pre nápravu nerovnováh.

    (4)Príslušné odporúčania pre jednotlivé krajiny boli zohľadnené v programovaní európskych štrukturálnych a investičných fondov na roky 2014 – 2020. Podľa článku 23 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1303/2013 7 platí, že ak je to nevyhnutné na podporu vykonávania príslušných odporúčaní Rady, Komisia môže požiadať členský štát, aby preskúmal svoju partnerskú dohodu a príslušné programy a navrhol ich zmeny. Komisia poskytla ďalšie informácie o tom, ako bude využívať toto ustanovenie, v usmerneniach k uplatňovaniu opatrení spájajúcich účinnosť európskych štrukturálnych a investičných fondov s riadnou správou hospodárskych záležitostí 8 .

    (5)Bulharsko v súčasnosti podlieha preventívnej časti Paktu stability a rastu. Vláda vo svojom konvergenčnom programe na rok 2018 má pri východisku celkového prebytku 0,9 % HDP v roku 2017 za cieľ dosiahnuť vyrovnaný rozpočet v roku 2018 a prebytok 0,3 % HDP v roku 2019, 0,5 % v roku 2020 a 0,2 % v roku 2021. Počas celého programového obdobia sa bude podľa plánu naďalej s rezervou dodržiavať strednodobý rozpočtový cieľ, ktorým je štrukturálny deficit vo výške 1 % HDP. Na základe konvergenčného programu na rok 2018 sa očakáva, že pomer verejného dlhu k HDP postupne klesne z 25,4 % HDP v roku 2017 na 19,4 % v roku 2021. Makroekonomický scenár, na ktorom sa zakladajú tieto rozpočtové prognózy, je realistický. Na základe prognózy Komisie z jari 2018 sa predpokladá, že štrukturálne saldo zostane v prebytku, ktorý sa ale zníži z 0,9 % HDP v roku 2017 na 0,6 % HDP v roku 2018, a v roku 2019 zostane na rovnakej úrovni. Preto sa odhaduje, že štrukturálne saldo zostane počas oboch rokov nad úrovňou strednodobého rozpočtového cieľa. Rada celkovo zastáva názor, že Bulharsko v roku 2018 a 2019 podľa predpokladov dodrží ustanovenia Paktu stability a rastu.

    (6)Najvyšší význam sa prikladá zvýšeniu efektívnosti fiškálnej politiky. Daňové príjmy a dodržiavanie daňových predpisov sa zlepšujú, ale viac v dôsledku lepšej hospodárskej prognózy, než v dôsledku zlepšenia daňovej správy a výberu daní. Efektívnosť verejných výdavkov je v Bulharsku veľmi nízka. V tejto súvislosti sú dôležité reformy v oblasti riadenia verejných financií a súčasná hospodárska a fiškálna situácia sú obzvlášť priaznivé na ich uskutočnenie. V porovnaní s inými krajinami regiónu a súkromným sektorom je ekonomická výkonnosť štátnych podnikov nízka, čo je takisto zdrojom neistoty a rizika pre verejné financie, keďže nedoplatky týchto podnikov predstavujú podmienené záväzky. Celkovo je podnikové riadenie štátnych podnikov naďalej problémom a nespĺňa medzinárodné štandardy. Reformy v tejto oblasti sú navyše veľmi dôležité pre podnikateľské prostredie.

    (7)Napriek zostávajúcim zraniteľným miestam sa zdravie verejných financií naďalej zlepšovalo. Objem podnikových nesplácaných úverov je stále vysoký, aj keď došlo k jeho zníženiu. V priemere sú kapitálové vankúše zaistené, čo poskytuje priestor na očistenie súvah. Pri zlepšovaní dohľadu nad finančným sektorom sa dosiahol pozoruhodný pokrok, treba však ešte v plnej miere uskutočniť niektoré dôležité opatrenia. Kľúčom k ďalšiemu posilneniu súvah a zvýšeniu odolnosti bánk a poisťovní je zmierniť zostávajúce riziká spojené s expozíciami spriaznených strán a zlepšiť oceňovanie aktív.

    (8)Neúčinnosť rámca pre platobnú neschopnosť spomaľuje znižovanie zadlženosti v súkromnom sektore a likvidáciu nesplácaných úverov. Postupy sú zdĺhavé a miera uspokojenia pohľadávok je nízka. Stále chýbajú určité prvky funkčného rámca, najmä pravidlá v oblasti oddlženia a poskytovania druhej šance podnikateľom v primeranom časovom rámci po konkurze. Nedostatočné získavanie údajov a chýbajúce primerané nástroje monitorovania znemožňujú posúdiť účinnosť či už starších alebo nových postupov, a to aj v prípade reštrukturalizácie podnikov.

    (9)Úroveň nedeklarovanej práce je naďalej vysoká, čo má zásadné dôsledky na fiškálne príjmy, pracovné podmienky a primeranosť príjmu po odchode do dôchodku. Bulharsko nedávno prijalo viacero opatrení na zlepšenie situácie. Patria medzi ne jednodňové zmluvy v poľnohospodárstve, lepšia spolupráca medzi fiškálnymi orgánmi a pracovnými úradmi a zintenzívnenie úsilia o zvýšenie informovanosti medzi zamestnancami o negatívnych dôsledkoch. Ich efektívnosť bude závisieť od účinného vykonávania. Nevyhnutným predpokladom dosiahnutia inkluzívneho rastu a zabezpečenia spravodlivých pracovných podmienok pre všetkých je urýchlenie prechodu do formálnej ekonomiky.

    (10)Hoci sa situácia na trhu práce zlepšila, problémy pretrvávajú. Zamestnanosť dosiahla predkrízovú úroveň a nezamestnanosť je pod priemerom EÚ. Z pozitívneho vývoja na trhu práce však rovnaký úžitok nemajú všetky osoby v produktívnom veku. Dlhodobo nezamestnaní, neaktívni mladí ľudia, Rómovia a osoby žijúce v chudobnejších regiónoch a vidieckych oblastiach naďalej čelia značným ťažkostiam pri návrate na trh práce. Starnutie obyvateľstva a znižovanie jeho počtu spolu s mierou ekonomickej aktivity obyvateľstva pod priemerom EÚ má za následok nedostatok pracovnej sily a zručností, čím sa oslabujú dlhodobé vyhliadky hospodárstva. Preto by sa mal zabezpečiť zvýšený dôraz na zvyšovanie úrovne zručností a odbornú prípravu. Kombináciou účinných opatrení aktívnej pomoci, aktívnych politík trhu práce a sociálnych služieb by sa mohla podporiť účasť na trhu práce a zamestnateľnosť.

    (11)Príjmová nerovnosť a nerovnosť v prístupe k službám (vzdelávaniu, zdravotnej starostlivosti a bývaniu), ako aj riziko chudoby a sociálneho vylúčenia je jedno z najvyšších v EÚ. Dve pätiny obyvateľstva boli v roku 2016 ohrozené chudobou alebo sociálnym vylúčením, zatiaľ čo príjmy najbohatších 20 % domácností bol osemkrát vyššie než príjmy najchudobnejších 20 % domácností. Výdavky na sociálnu ochranu sú na nízkej úrovni, a to aj na všeobecný systém minimálneho príjmu, ktorého pokrytie a primeranosť, ako aj jeho vplyv na zníženie chudoby a nerovnosti sú obmedzené. Chýba objektívny mechanizmus na prehodnotenie úrovne dávok. Napriek nedávnemu zlepšeniu, pokiaľ ide o primeranosť dávok sociálnej pomoci a minimálnych dôchodkov, systém sociálnej ochrany neposkytuje dostatočné úrovne podpory pre najviac zraniteľné alebo znevýhodnené skupiny, ako sú Rómovia, deti, staršie osoby, osoby s postihnutím a osoby žijúce vo vidieckych oblastiach. Poskytovanie sociálnych služieb je naďalej nedostatočné a ich integrácia so službami trhu práce a inými službami nie je dokončená.

    (12)Minimálna mzda sa stanovuje bez zrozumiteľného a transparentného mechanizmu, pričom percentuálny podiel pracovníkov zarábajúcich minimálnu mzdu sa za posledných šesť rokov viac ako zdvojnásobil. Neexistencia takéhoto mechanizmu môže ohroziť dosiahnutie správnej rovnováhy medzi cieľom podpory zamestnanosti a cieľom konkurencieschopnosti pri súčasnom zabezpečení pracovných príjmov. Okrem toho to vytvára neistotu, ktorá môže nepriaznivo vplývať na predvídateľnosť podmienok podnikania. V záujme odstránenia tohto nedostatku vláda predložila návrhy na vytvorenie mechanizmu stanovovania minimálnej mzdy. Sociálni partneri v tejto otázke však ešte nedospeli k žiadnej dohode. Zvyšovanie minimálnej mzdy do roku 2020 vláda zahrnula aj do svojej prognózy rozpočtu. Bulharsko v roku 2018 ratifikovalo dohovor Medzinárodnej organizácie práce o určovaní minimálnej mzdy. Mohlo by to poslúžiť ako dobrý základ na vytvorenie objektívneho mechanizmu.

    (13)Výrazným problémom je naďalej obmedzený prístup k zdravotnej starostlivosti spôsobený nízkymi verejnými výdavkami, nerovnomerným rozdelením obmedzených zdrojov a nízka miera krytia zdravotného poistenia. Nízka úroveň verejných výdavkov musí byť kompenzovaná vysokými súkromnými výdavkami, najmä vo forme hotovostných platieb. Podiel bulharských občanov bez zdravotného poistenia je v pomere k väčšine členských štátov EÚ vysoký. Pretrvávajúcim problémom sú rozdiely v rozdelení lekárov na úrovni okresov a nízky počet zdravotných sestier. Pozitívnou správou je, že počet lekárov opúšťajúcich Bulharsko v poslednom čase klesol. Opatrenia, ako je národná stratégia v oblasti zdravia, by sa mali použiť na riešenie týchto slabých miest.

    (14)Napriek nedávno podniknutým opatreniam s cieľom modernizovať vzdelávací systém sú výsledky vo vzdelávaní slabé a silno ovplyvnené sociálno-ekonomickým postavením. Deti zo znevýhodnených rodín, obzvlášť Rómovia, nemajú rovnaké príležitosti. Vysoká miera predčasného ukončenia školskej dochádzky negatívne vplýva na ich budúcu zamestnateľnosť a šance na trhu práce. Pri poskytovaní kvalitného a inkluzívneho vzdelania v hlavnom vzdelávacom prúde je naďalej problémom zabezpečiť etnicky zmiešané materské školy, školy a triedy. Cieľom reformy učebných plánov je zlepšiť výsledky vzdelávania a digitálne zručnosti. Úroveň digitálnych zručností je však stále jedna z najnižších v EÚ a líši sa v závislosti od jednotlivých sociálno-ekonomických skupín. Napriek nedávno prijatým opatreniam je relevantnosť odborného vzdelávania a prípravy pre trh práce naďalej nedostatočná. Uskutočňuje sa reforma vysokoškolského vzdelávania, ale vzhľadom na nevyváženosť profilov absolventov jednotlivých sektorov predstavuje riešenie nedostatku zručností problém. Miera účasti na vzdelávaní dospelých je veľmi nízka napriek potrebe zvyšovania úrovne zručností. V kontexte zreteľného starnutia populácie učiteľov sa začali uplatňovať opatrenia na riešenie ich budúceho nedostatku. Napriek nedávnym zlepšeniam si programy vzdelávania učiteľov vyžadujú ďalšie posilnenie.

    (15)Začali sa uplatňovať viaceré opatrenia zahrnuté do národnej stratégie v oblasti verejného obstarávania. Vnútroštátne orgány by však mali vyvinúť väčšie úsilie, aby sa zabezpečilo ich účinné vykonávanie. Podľa podnikateľskej sféry a mimovládnych organizácii sa celková situácia v oblasti verejného obstarávania už začala zlepšovať. Transparentnosť a korupcia sú však stále zdrojom obáv. Zvýšená miera využívania priameho zadávania zákaziek a vysoký počet tendrov s jedinou ponukou môže výrazne narušiť transparentnosť a účinnosť systému. Uskutočňuje sa prvé nezávislé hodnotenie nových kontrolných funkcií agentúry pre verejné obstarávanie. Na zabezpečenie ďalšej optimalizácie kontrolných funkcií agentúry budú potrebné pravidelné aktualizácie. Pretrvávajúce problémy v oblasti administratívnych kapacít aj na komunálnej úrovni si vyžadujú, aby sa vyvinulo ďalšie úsilie v oblasti profesionalizácie a štandardizácie a aby sa skutočne zvážili možnosti ponúkané centrálnymi obstarávacími organizáciami. Hromadným obstarávaním by sa mohla zvýšiť účinnosť a hospodárnosť systému obstarávania v zdravotníctve. Hľadanie riešenia s cieľom predchádzať oneskoreniam v prípade významných verejných projektov si naďalej vyžaduje ďalšie úvahy.

    (16)Štrukturálne nedostatky a veľká roztrieštenosť v systéme výskumu, vývoja a inovácií obmedzujú jeho prínos k produktivite a rastu. V spracovateľských odvetviach stále dominujú segmenty s nízkou technologickou náročnosťou, pričom podiel inovácií je veľmi nízky. Úroveň verejných aj podnikových výdavkov na výskum a vývoj je obzvlášť nízka. Vlečúce sa reformy bránia v prechode na systém zameraný na inovácie. Hoci v krajine existujú viaceré univerzity a výskumné inštitúcie, kvalitné vedecké výsledky produkuje len málo z nich. Hlavnou slabinou je naďalej komerčné využitie výskumu. Systému financovania výskumu chýbajú súťažné výzvy na predkladanie projektov, medzinárodné hodnotenie a financovanie výskumných inštitúcií založené na dosiahnutých výsledkoch. Spolupráca verejného a súkromného sektora v oblasti výskumu a vývoja je nedostatočná. Hlavný projekt „Sofia Tech Park“ stále čelí viacerým problémom, ako je neefektívne riadenie, nestabilné vedenie, nedostatočne využitá vedecká infraštruktúra a chýbajúci dlhodobý finančný prísľub zo strany vlády. V súlade so stratégiou pre inteligentnú špecializáciu môžu štrukturálna transformácia spolu s účinným riadením a stabilnou úrovňou verejných zdrojov na výskum a inovácie maximalizovať vplyv na produktivitu a rast a podporiť prechod ekonomiky k činnostiam s vyššou pridanou hodnotou.

    (17)Podnikateľské prostredie sa musí ďalej zlepšovať. Hoci boli prijaté viaceré reformy, ich uskutočňovanie v praxi zaostáva. Korupcia, inštitucionálne nedostatky a nedostatočná ponuka pracovnej sily vyvolávajú v podnikoch obavy. V reforme verejnej správy a zavádzaní elektronickej verejnej správy sa napreduje pomaly. Viac transparentnosti, zrozumiteľnejšie pravidlá a dlhodobá perspektíva by boli pre riadenie vo verejnom sektore prínosom. Okrem toho sa môže ďalej rozvíjať úloha sociálneho dialógu, čomu môžu podľa potreby napomáhať verejné orgány. Nedostatky v infraštruktúre sa premietajú do nízkej účinnosti a výkonnosti v doprave. Trh osobnej železničnej dopravy trpí nedostatkom efektívnej hospodárskej súťaže. Nezaviedli sa dobre cielené a účinné opatrenia na zníženie znečistenia ovzdušia.

    (18)Bulharsko v roku 2017 pokračovalo vo svojom úsilí o reformu súdnictva a riešilo nedostatky v oblasti boja proti korupcii a organizovanej trestnej činnosti. Nové voľby do najvyššej súdnej rady potvrdili pozitívny vplyv ústavnej a legislatívnej reformy vykonanej v rokoch 2015 a 2016. Reformy trestného zákonníka boli prijaté s cieľom zlepšiť systém stíhania významných prípadov korupcie, pričom o ďalších reformách sa uvažuje. Začiatkom roka 2018 bol prijatý právny predpis, ktorým sa zriadil nový jednotný protikorupčný úrad s cieľom posilniť predchádzanie korupcii na vysokých miestach a odrádzať od nej. V rámci mechanizmu spolupráce a overovania Komisia aj naďalej sleduje reformu súdnictva a boj proti korupcii a organizovanému zločinu v Bulharsku. Tieto oblasti preto v odporúčaniach pre Bulharsko nie sú zahrnuté, ale sú dôležité pre rozvoj pozitívneho podnikateľského prostredia v krajine.

    (19)Komisia vykonala v kontexte európskeho semestra na rok 2018 komplexnú analýzu hospodárskej politiky Bulharska, ktorú uverejnila v správe o tejto krajine na rok 2018. Zároveň posúdila konvergenčný program na rok 2018, národný program reforiem na rok 2018 a následné opatrenia v nadväznosti na odporúčania adresované Bulharsku v predchádzajúcich rokoch. Zohľadnila nielen ich význam pre udržateľnú fiškálnu a sociálno-ekonomickú politiku v Bulharsku, ale aj ich súlad s pravidlami a usmerneniami Únie vzhľadom na potrebu posilniť celkovú správu hospodárskych záležitostí Únie zabezpečením vstupov na úrovni Únie do budúceho vnútroštátneho rozhodovania.

    (20)Rada na základe tohto posúdenia preskúmala program stability 2018 a dospela k názoru, že Bulharsko podľa predpokladov dodrží Pakt stability a rastu.

    (21)Rada na základe hĺbkového preskúmania Komisie a tohto posúdenia preskúmala národný program reforiem a konvergenčný program. Jej odporúčania podľa článku 6 nariadenia (EÚ) č. 1176/2011 sú premietnuté do odporúčaní 2 a 3.

    TÝMTO ODPORÚČA, aby Bulharsko v rokoch 2018 a 2019 prijalo opatrenia s cieľom:

    1.Zlepšiť výber daní a efektívnosť verejných výdavkov, a to aj intenzívnejším presadzovaním opatrení na zníženie rozsahu neformálnej ekonomiky. Zmodernizovať rámec podnikového riadenia štátnych podnikov tak, aby bol v súlade s medzinárodnými osvedčenými postupmi.

    2.Prijať nadväzujúce opatrenia vyplývajúce z posúdenia finančného sektora a vykonávať akčné plány v oblasti dohľadu, aby sa posilnil dozor a stabilita v tomto sektore. Zabezpečiť náležité ocenenie aktív vrátane bankového kolaterálu posilnením hodnotiacich a auditových postupov. Dokončiť reformu rámca pre platobnú neschopnosť a podporiť fungovanie sekundárneho trhu s nesplácanými úvermi.

    3.Zvýšiť zamestnateľnosť znevýhodnených skupín zvyšovaním úrovne ich zručností a posilnením aktivačných opatrení. Zlepšiť poskytovanie kvalitného a inkluzívneho vzdelávania v hlavnom vzdelávacom prúde, a to najmä v prípade Rómov a iných znevýhodnených skupín. V súlade s národnou stratégiou v oblasti zdravia a jej akčným plánom zlepšiť prístup k zdravotníckym službám, a to aj znížením hotovostných platieb a odstránením nedostatku zdravotníckych pracovníkov. Zaviesť pravidelný a transparentný systém prehodnotenia minimálnej mzdy a zlepšiť jej pokrytie a primeranosť.

    V Bruseli

       Za Radu

       predseda

    (1)    Ú. v. ES L 209, 2.8.1997, s. 1.
    (2)    Ú. v. EÚ L 306, 23.11.2011, s. 25.
    (3)    COM(2018) 402 final.
    (4)    P8_TA(2018)0077 a P8_TA(2018)0078.
    (5)    SWD(2018) 201 final.
    (6)    COM(2018) 120 final.
    (7)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1303/2013 zo 17. decembra 2013, ktorým sa stanovujú spoločné ustanovenia o Európskom fonde regionálneho rozvoja, Európskom sociálnom fonde, Kohéznom fonde, Európskom poľnohospodárskom fonde pre rozvoj vidieka a Európskom námornom a rybárskom fonde a ktorým sa stanovujú všeobecné ustanovenia o Európskom fonde regionálneho rozvoja, Európskom sociálnom fonde, Kohéznom fonde a Európskom námornom a rybárskom fonde, a ktorým sa zrušuje nariadenie Rady (ES) č. 1083/2006 (Ú. v. EÚ L 347, 20.12.2013, s. 320).
    (8)    COM(2014) 494 final.
    Top